פחות גרועים

בזמן שהספורט העולמי שובר שיאי שפל, גם ב2017 ישראל לא היתה מוכנה לעשות הכל, אבל הכל, כדי לנצח. וגם התנצלות

בחודש האחרון אני בישראל בעיקר לצרכי מחקר. אמנם לא הלכתי ליותר מידי אירועי ספורט וגם רמת המינגלינג שלי היתה מוגבלת, אבל עם גמר גביע טוטו בנתניה וקצת יותר מעקב מקרוב אחרי הספורט בארץ הגעתי למסקנה שאולי אנחנו לא כל כך טובים בקטע הזה של מהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר, אבל נקודת הזכות שלנו שאנחנו גם לא במקום הזה של הגרוע יותר.

כלומר, ישראל 2017 לא במצב בו נמצא הספורט האמריקני בו נשלח רופא נבחרת ליותר מ60 שנה בכלא לאחר שהואשם שתקף מינית יותר מ100 מתעמלות, חלקן קטינות, חלקן אלופות אולימפיות. עכשיו גם עולות טענות שאיגוד ההתעמלות האמריקני עוד שילם כסף עבור שתיקה. אה כן, ויש גם את הקטע הזה של מחאות, זעזועי מוח וניצול סטודנטים.

ישראל 2017 גם לא במקום של אנגליה שמתמודדת עם מאות טענות להטרדות מיניות על ידי מאמני כדורגל. או הרוכב התורן פרום שנתפס על חומרים אסורים. אם בסימום עסקינן. מעצמת ספורט החורף רוסיה בכלל נזרקה מהמשחקים בפיונגצ'אנג בגלל שיטת הסימום הממשלתית. החלטה מתבקשת, אבל גם מאוד אמיצה ולא מובנת מאליה של תומאס באך.

התנועה האולימפית בכלל ירדה למחוזות פיפ"א, אחרי שהתברר שהברזילאים שיחדו בדרך לזכייה בביד של ריו, משחקים שנוהלו בברדק במדינה שבקושי מתפקדת. רק שאולי גם לברדק הזה נתגעגע. עוד חודשיים משחקי החורף. נקווה שלרוקטמן מהצפון אין רעיונות.

ישראל גם לא במקום של צרפת, שם הכדורגל נקנה על ידי הקטארים, כולל את אחד הכוכבים הגדולים בהיסטוריה של המדינה שמכר את הכדורגל האירופאי לטובת מונדיאל במדבר. באיטליה קלצ'יופולי ובספרד דואופול ואפילו בגרמניה, אלופת העולם עם ה50%+1 ואצטדיונים מלאים, וכדורגל התקפי, אבל אין תחרות על האליפות. מילא אם בהולנד איאקס היתה חוזרת לימי הזוהר, אבל לא רק שמאז הגמר הארור בשבדיה שחקן איבד את ההכרה והמועדון התרסק, באליפות זכתה קבוצה שהאוהדים שלה שרים על שליחת יהודים לגזים. בכלל, מי אנחנו לעומת האלימות בכדורגל ה(בחר/י מדינה)?

גם מבחינת סדרי עדיפויות, הדמוקרטיה הישראלית, על שלל תחלואותיה, לא תאפשר את השקעת תקציב החינוך בספונסרשיפ של איזה קבוצה כדי שתבקר פה כל שנה בחורף, או להוציא מאות מיליונים על אירוח אליפות עולם. ואוסטרליה? ממי הם לקחו את הרעיון של לברוח מאוקיאניה ובנוסף גם לשיר באירוויזיון?

בקיצור, ביחס לעולם אנחנו די לפלפים. כאן יש שערוריות בשקל. קצת פוליטיקת מרכזים, קללות של אוהדים, פה ושם מעגלים פינות, קורטוב של פוליטיקות עסקנים, רמאויות בקטנה, חובות של כמה גרושים, איזה החרמה או שתיים, קיטורים בלי סוף ומנטליות של התקרבנות, בריכה בלי מזגן, פרישה בנקודת משחק וימבה חולירות על אופניים חשמליים.

בין אם מתוך עצלנות, בניה הפוכה או מבחינה ערכית, ישראל לא מוכנה לעשות הכל, אבל הכל, כדי לנצח. למעשה, העשור האחרון גם הוכיח שכשכן יש את מי שמותחים את הגבולות, בין אם בטראש טוק דוחה או בדרישה לאימונים סזיפיים המקובלים בתרבויות אחרות ופחות רגישות, סף הסיבולת של הספורט הישראלי ושל החבר'ה הישראלית די נמוך ובצורה כזו או אחרת מ שמנסים לנצח בכל מחיר מוצאים את עצמם תחת ביקורת עצומה אם לא מחוץ למערכת. רוצה לומר, ביחס למה שקורה במדינות הספורט המפותחות בעולם, יכול להיות הרבה יותר גרוע.

*

את הפוסט האחרון ל2017 אסיים בהתנצלות, הן לקוראיי והן למקום שבמשך שנים זלזלתי בו למרות שהעניק לי חוויות עצומות. מהמשחק הראשון שלי כאוהד והשלושער של מי שעתיד להפוך ללהיות-איתך-בכל-דקה ב3:3 עם הפועל פ"ת בתחילת שנות ה90, דרך החמישייה שספגנו מהצוררים מדנמרק בסוף אותו עשור. מאירוע הספורט המרגש ביותר שהייתי בו עם הצמד המוזר של דגו מול ילדי איאקס באמצע העשור הקודם ועד למשחק החוץ מול רמה"ש בו יאללה יאללה דור מיכה ואוווו ראדה, ראדה, פריצה דאגו להנפה של שרן ושירת "יש אליפות למכבי" בעשור הנוכחי.

על מה לא קיטרנו? על המרחק מהמגרש, הכיסאות, השירותים, ההגעה, החניה, המרווחים בין היציעים, האווירה, העשבים וכו'. אז קיטרנו וקיטרנו ומה קרה? זימברו אותנו עם אצטדיונים אי שם מעבר להרי החושך שכדי להגיע אליהם צריך לצאת יממה מראש. בגילי המופלג למדתי שלהודות בטעות זו מעלה ולא חיסרון. הפעם זה לא שצדקתי והמציאות לא הסתדרה, אלא פשוט טעיתי. האלטרנטיבות הרבה פחות טובות. אז בתקווה שיקבל אותנו בחזרה, אני מתנצל בפני אצטדיון רמת גן.

לברון מול החזון
דילמת ערן לוי

33 Comments

היסטוריה לעניים 31 בדצמבר 2017

מודה שציפיתי שההתנצלות שלך תהיה יותרנרצינית כלומר שתודה שגם עם דור מיכה לא היינו עולים למונדיאל אבל התבדתי. אין לך תקנה!
שנה טובה ותמשיך להתנצל!

יואב דובינסקי 31 בדצמבר 2017

לצערי לא בנו קמפיין על השילוב של שרן-מיכה-ערן, לכן אין לי שום סיבה להתנצל.

Dr. van nostrand 31 בדצמבר 2017

מקווה מאוד שבשנה הבאה תוכל לכתוב את רישומיך על המלצת משרד הספורט למנהלת הליגה בכדורגל לשדרג את קונספט הליגה ולשפר את שיטת הניקוד על הדרך באמצעות ההמלצות שאציג לוועדה בשנה האזרחית הקרובה.
נקווה שהיחס לא יהיה ציני ומזלזל כמו שכבר נתקלתי בכמה מקומות.

אוריה 31 בדצמבר 2017

אתה לא נורמלי, לרשום פוסט שהמצב פה בסדר? שלא הכל נורא ושחור והדמוקרטיה מתמוטטת וסתימת פיות??
חוץ מזה, מסכים אתך בהכל. חוץ מהסוף, אין יותר נורא מאצטדיון ר"ג, הדבר היחיד ששווה בו זה הבאולינג למטה :)

יואב דובינסקי 31 בדצמבר 2017

לא כתבתי שהמצב פה בסדר. כתבתי שהמצב פחות גרוע ממקומות אחרים.

yaron 31 בדצמבר 2017

כן, אבל איזה רשימה מפוארת של "מקומות אחרים", ארה" ב, רוסיה, אנגליה, צרפת, הולנד….

צור שפי 31 בדצמבר 2017

+1 לאוריה על חירבת רמת גן. לשטח ולבנות חדש. לא ראוי למאכל אדם.

יואב דובינסקי 31 בדצמבר 2017

האלטרנטיבות יותר גרועות.

צור שפי 31 בדצמבר 2017

הפוך גוטה! כל אלטרנטיבה יותר טובה – סמי עופר, טדי, טרנר, נתניה, פתח תקווה – הכל.

יואב דובינסקי 1 בינואר 2018

כל האצטדיונים שהזכרת רחוקים מידי ודורשים היערכות מטורפת מראש. תחשוב, בוא ניקח אקראית מספר מקומות מרכזיים במדינת ישראל. רמת אביב, שדרות בן גוריון, כיכר רבין, יד אליהו וקרית שלום. אצטדיון רמת גן קרוב משמעותית לכל אחד מהם יותר מאשר טרנר, טדי, סמי עופר ונתניה. לכל אחד מהאצטדיונים הללו זה סיוט רק להגיע. עכשיו פתח תקווה זה פתח תקווה ובנוסף, אצטדיון קטן מיני שמתאים למשחקי ליגה קטנים עד בינוניים. לכן כל האלטרנטיבות שהצעת, פחות טובות מאצטדיון רמת גן.

צור שפי 1 בינואר 2018

שמע, עם כל הכבוד למדינת תל אביב (או בגרסתה המורחבת, מדינת גוש דן שגם אני מתושביה) המרחק ממנה לא יכול להיות הפרמטר הקובע לאיכות האיצטדיון. רמת גן, גם כשהיה מלא, מעולם לא נתן את תחושת סיר הלחץ או הר הגעש שהיא רכיב אלמנטרי במשחק כדורגל. לכן, עד שלא יהרסו את המפלץ ויבנו אותו מחדש כמו שצריך, כל המקומות שציינתי, דגש על סמי עופר, טדי וטרנר, חייבים להיות בעדיפות.

yaron 31 בדצמבר 2017

שנה טובה יואב!
נכון, עם כל החמיצות שבדבר מסתבר שאנחנו לא הכי גרועים בעולם ולא מדינת עולם שלישי.
איך כתב נחום ברנע בידיעות, "שנה לא טובה"…
מאחל לכולם שהבאה תהיה טובה יותר.

אסף the kop 31 בדצמבר 2017

נחום ברנע כותב מה שמכתיב לו המוזס.

צור שפי 31 בדצמבר 2017

עברו המון שנים מאז שברנע היה עיתונאי. לדעתי מוזס לא צריך להכתיב לו, ברנע יודע לבד.

אריאל 31 בדצמבר 2017

הוא והחצי הנשי שלו, סימה. בדיחה.

צור שפי 31 בדצמבר 2017

נכון, אבל היא אף פעם לא היתה עיתונאית משמעותית, ברנע כן היה. זיקנתו מביישת….

ירושלמי 31 בדצמבר 2017

אז אתה בעצם אומר שרמת הספורט בארץ (אנשים, מתקנים, הישגים, מנהלים ועקנים) היא לא גרועה יותר ממה שקורה ברוב מדינות העולם המערבי?

אם כך אולי הבעיה היא ברמת העיתונות שמייצרת ציפיות מוגזמות ולא הגיוניות בהשוואה לאידיליה שבכלל לא קיימת בשום מקום אחר בעולם?

כי בעצם אפשר לקחת את מה שכתבת ולהחיל אותו באופן כללי על המצב בישראל (פוליטיקה, כלכלה, רווחה, חברה).
כי בסה"כ לא כ"כ רע פה, אבל ברגע שפותחים עיתון ניתן לחשוב שעוד שניה המדינה מתרסקת.
עיתונות במיטבה.

יואב דובינסקי 31 בדצמבר 2017

לא כתבתי שרמת הספורט לא גרועה. להפך, הדגשתי את זה שכל מה שקשור למהר יותר, גבוה יותר, חזק יותר אנחנו לא טובים. אבל כן, אין אידיליה.

Lord Anthony 31 בדצמבר 2017

אז מה שאתה בעצם טוען זה שהספורט הישראלי כל כך חסר תקנה שאפילו בלהיות גרועים אנחנו כושלים.

אלון 31 בדצמבר 2017

כתבת "גם מבחינת סדרי עדיפויות, הדמוקרטיה הישראלית, על שלל תחלואותיה, לא תאפשר את השקעת תקציב החינוך בספונסרשיפ של איזה קבוצה כדי שתבקר פה כל שנה בחורף" אבל משרד החינוך כן יעביר מליון שקל לקבוצת כדורסל פרטית בתמורה למנוי משפחתי לפקיד במשרד החינוך.

יואב דובינסקי 31 בדצמבר 2017

מכבי ת"א שמה אותה במפה והשאירה אותנו במפה, לא רק בספורט, בהכל.

7even 31 בדצמבר 2017

אתה חזק על הכוונת של ערוץ 2 והשמאל…
כתבת שיש פה משהו טוב.
עכשיו באמת הגזמת…

מומין 31 בדצמבר 2017

בלי ציניות – טור מעולה, חכם, שנון ומאיר-עיניים. תודה!

ליצ'הלופ 31 בדצמבר 2017

יפה – לקחת מקרים ספציפיים של אנשים ספציפיים, כמו למשל בצרפת ובארה"ב, והשלכת מהם ל"תחלואים ברמה הלאומית". זה קצת מגוחך. הרי זה שלא יוצא החוצה לא אומר שלא קורה, וגם אם כן ייקרה – אם יתפסו אדם כזה או אחר בפשע או בסתם תמיכה בדבר מפוקפק כמו מונדיאל בקטאר, אז זה יהפוך את כל הספורט הישראלי לחולה, פתאום?
אתה חושב, אגב, שאם יציעו מספיק כסף לספורטאי ישראלי לתמוך במדינה מפוקפקת לצרכים מסויימים, הוא לא ייעשה את זה? אתה חושב שאף אחד לא יסכים לייחצן את המשטר הסיני, לדכומא, הלא פחות גרוע מזה הקטארי, אם יציעו לו מספיק כסף? תחשוב שוב.

יואב דובינסקי 31 בדצמבר 2017

אם יעבוד בנבחרת ישראל אדם שבמשך 20 שנה תוקף מינית מעל 100 ילדים ויגלו שהמערכת כיסתחה את זה, אז כן, זה אומר שהספורט בישראל חולה.
בארה"ב זעזועי מוח בפוטבול זה לא ברמה הלאומית? על אחת כמה וכמה כשמדובר בסטודנטים-אתלטים שעומדים בבסיס עסק שמגלגל מיליארדים אבל לא מקבלים משכורת. בוודאי שזה לא ברמה לאומית.

הכדורגל הצרפתי נקנה על ידי הקטארים. ליון נעלמה בגלל הקטארים, פלאטיני בחר בקטאר לארח מונדיאל כנגד האינטרס האירופי שהוא מייצג, הבן של פלאטיני עבד אצל הקטארים, הקטארים העבירו שחקן ב200 מיליון מברצלונה. לצורך העניין בישראל, בא גאידמק, החזיק שנתיים-שלוש ונזרק. גם זה ברמה לאומית.

רוסיה זה סימום מערכתי, בוודאי רמה לאומית. וכן הלאה וכן הלאה. אין ספק שגם הסינים גרועים יותר מישראל. חשבתי שזה די ברור ושמיותר צריך לציין את זה.

רוצה לומר, בין אם ישירות או בעקיפין, ספורט תחרותי במיטבו יוצר מצבי קיצון. היות וישראל לא במקום של ספורט תחרותי במיטבו, גם מצבי הקיצון האלה נמנעים. לכן בישראל פחות גרוע.

רוני 1 בינואר 2018

תשמע, ארה"ב מדינה ענקית. האם אפשר להשליך מהשערורייה בהתעמלות, ספורט נישה בסך הכל, לכל ענפי הספורט? נכון, יש בעיות וגדולות אפילו אבל ארה"ב היא לא ברת השוואה לישראל. אפשר אפילו לומר שבגלל שישראל היא משקל זבוב בספורט אז אפילו השחיתויות כאן מינוריות. רק במדינות ספורט אמיתיות עם הישגים משמעותיים תמצא דברים כמו סימום שיטתי, כי הרצון להצליח במקום תחרותי לפעמים מעביר ספורטאים על דעתם.

יואב דובינסקי 1 בינואר 2018

התעמלות נשים זה ספורט נישה בארה"ב? אני חולק על דעתך. נבחרת ארה"ב בהתעמלות זו אולי הנבחרת האמריקנית הכי יוקרתית במשחקים האולימפיים. כרטיסים לגמר התעמלות קרקע קבוצתי נשים זה אחד האירועים הכי יוקרתיים במשחקים. בריו אקרדיטציית תקשורת לא הספיקה והיה צריך כרטיס מיוחד (כפי שהיה רק בטקסי פתיחה וסיום, גמרים שחייה וגמר סל גברים). אבל כן, היות וישראל משקל זבוב, גם השערוריות במשקל זבוב.

אלון 2 בינואר 2018

גם אם הנבחרת אמריקאית היתה מבוקשת בריו זה עדין ספורט נישה בארה"ב. בתור אחד שגר שם אתה צריך לדעת את זה.

רוני 2 בינואר 2018

נישה מבחינת הכיסוי. באולימפיאדה היא באמת אחת האטרקציות המרכזיות, אבל זה לא ספורט ששומעים עליו בשנה לא אולימפית.

ליצ'הלופ 31 בדצמבר 2017

אני מבין מה אתה אומר, אך לא קונה את הדיכוטומיה הזאת שמגיעה למסקנה ש"אצלינו יותר טוב". אצלינו פשוט הכל יותר קטן וזניח, וזה כולל את ההצלחות והכשלונות. במאקרו, אנחנו שנות דור ואור מההשוואות הנ"ל.

NoOne 1 בינואר 2018

מסכים עם הבלוג.
פעם כשהייתי בטנסי ישבתי באיצטדיון של מאה אלף צופים ואיזה סטודנטית בת 20 שישבה מאחורי נגעה בי בטעות.
אין לי בכלל ספק שביציעים בישראל זה לא היה קורה

צור שפי 1 בינואר 2018

נו, ואיך היה?

אלון 2 בינואר 2018

אחת? עשרות נגעו

Comments closed