לתפארת מדינת ישראל*

סיכום פיונגצ'אנג: ביצ'נקו וסמוכין עשו היסטוריה, אבל למשלחת אין הרבה במה להתגאות

מבחינת המשלחת הישראלית, זאת לא היתה הופעה לתפארת. קריטריון לנבחרת שהושג בחאווה (ספורטאי לא ישראלי השיג עבור הנבחרת את הקריטריון), איזרוחים בסיטונאות, חלק מהספורטאים לא גרים בארץ, חלקם לא מדברים עברית, חלק לא גדלו בארץ, ענפי ספורט שבכלל לא קיימים בישראל ובנוסף, רוב הספורטאים פשוט לא טובים בספורט. פעם מקום 49 ופעם לא לסיים את המסלול; לסיים סקלטון שלישי מהסוף כשמקדימים את ג'מייקה וגאנה; לפסול פעמיים בהחלקה מהירה ולסיים את המרוץ השלישי במקום האחרון במקצה המוקדמות כשבע שניות אחרי שלושת המחליקים האחרים בתחרות שנקבעת על עשיריות או מאיות השנייה; מקומות אחרונים בהחלקה אמנותית עם תרגילים שלא קשורים לרמה אולימפית; אלה רק חלק מהרפרטואר של המשלחת הגדולה ביותר שהוציאה ישראל למשחקי החורף האולימפיים.

יש גם נקודות חיוביות, אלכסי ביצ'נקו שגם בתחרות הקבוצתית סיים את התחרות שלו במקום השני (היתר סיימו במקום האחרון או הלפני אחרון) וגם בתחרות האישית סיים במקום ה11. דניאל סמוכין גם כן הצטיין כשסיים במקום ה13. כך שהם הצליחו מאוד וקבעו הישגים חסרי תקדים ובאמת כל הכבוד להם.

גנבי הדעת יחגגו מקום שמיני מתוך עשרה בתחרות הקבוצתית בהחלקה על הקרח. רק שהמקום המכובד לא מספר את מה שקרה שם. ביום ההחלקות הראשון המחלקים הבכירים מקנדה, ארצות הברית ורוסיה התרסקו. גם טעויות צריך לדעת לנצל וביצ'נקו עשה זאת בגדול כשסיים במקום השני וקנה את ליבה של טרה ליפינסקי עם הבה נגילה. שם למעשה הושגו כמעט כל הנקודות של ישראל.

למעט ביצ'נקו, היה מאוד לא נעים לראות את הנבחרת. יבגני קרסנופולסקי מחליק מצוין, אבל הוא החליף בנות זוג בתדירות גבוהה יחסית, מה שמקשה לייצר תיאום והבנה עיוורת. למשחקים בפיונגצ'אנג הוא הגיע עם המתאזרחת פייג' קונורס וגם בתחרות הקבוצתית וגם בתחרות הזוגות הם היו חלשים וסיימו בתחתית (מקום לפני אחרון בקבוצתי ולא הצליחו להעפיל לתרגיל הארוך בזוגות). הם לפחות השיגו את הקריטריון לפיונגצ'אנג בעצמם וגם המקום הלפני אחרון שהשיגו בתחרות הקבוצתית העמיד את ישראל עם אותו מספר נקודות כמו צרפת וקוריאה, כך שסיימנו במקום השמיני בזכות שובר שוויון.

יתר הספורטאים שהתחרו לא היו ברמה אולימפית. הקריטריון הישראלי להיות בין 10 הנבחרות שיתרו בתחרות הקבוצתית הושג בין היתר בזכות ספורטאי שאין לו אזרחות. כלומר, אפילו הפרשנות הגמישה מאוד לחוקי השבות והאזרחות שתורמים למשלחות החורף השונות לא עזרו לאיליה טקצ'נקו. למרות שיחד עם היהודיה איזבלה טוביאס הצמד סיים במקום ה12 באליפות העולם בזוגות, מה שהעניק לישראל את הקריטריון, הם לא היו יכולים לייצג את ישראל במשחקים האולימפיים.

אני לא מספיק מכיר את שיטת צבירת הנקודות, אבל משום מה בהחלקה אומנותית ספורטאים ללא אזרחות יכולים לצבור נקודות למדינה וכך קרה עם צמד המחליקים על הקרח שעזר לישראל להשיג את הקריטריון לנבחרת. רק שהיות ולבחור אין אזרחות ישראלית, במקום צמד ברמה אולימפית שלחנו את הצמד הצעיר רוני זילברברג והמתאזרחת אדל טנקובה שגם בתחרות הקבוצתית וגם בתחרות ריקוד הזוגות הציגו תרגיל חלש מאוד וסיימו אחרונים.

היות ובתחרות הנבחרות צריך גם מחליקה על הקרח, כדי להשלים מניין נשלחה איימי ביוקנן, מתאזרחת יהודיה-אמריקנית נוספת שלא השיגה בעצמה את הקריטריון האישי. גם היא סיימה במקום האחרון בתרגיל בו הפרשנית האמריקנית הדגישה כמה חשוב להשתתף וליהנות מכל רגע בחוויה.

חשוב שישראל תשתתף במשחקי החורף. אני לא חשוב שישראל צריכה להיות יותר קדושה מהאפיפיור וגם אם זכינו בקריטריון בחאווה, צריך לנצל אותו. כמו כן, אני תומך בהחלטה שהחלקה אמנותית הפכה לענף מועדף. ישראל צריכה להשקיע בענף בו יש ידע מצטבר מיהדות חבר העמים ויהדות ארצות הברית ויש ילדים שרוצים להחליק ויש מתקן החלקה בחולון (גם אם הוא לא בגודל אולימפי).

אין לי ספק שמדובר בחבר'ה נחמדים שרוצים לעשות טוב והתאמנו קשה וגאים ליצג את ישראל, אבל כבר בגיבושון בחולון היתה לי תחושה מוזרה לגבי תמהיל המשלחת הזו. מה שכן, חשבתי שאם כבר מאזרחים, אז לפחות מדובר בספורטאים איכותיים ברמה בינלאומית ולא כאלה שיסיימו במקומות האחרונים. במקום לעשות רעש על המשלחות הגדולות בהיסטוריה ולתת הופעות מביכות במשחקים, אני חושב שעדיף לשלוח למשחקי חורף אולימפיים משלחות צנועות יותר המחוברות יותר לישראליות, וגם קצת יותר טובות בספורט.

זידאן. פאדי זידאן
התוצאה משקרת, זה לא היה כל כך צמוד

19 Comments

אריאל גרייזס 25 בפברואר 2018

רק לגבי המחליק המהיר שלנו שסיים 7 שניות מאחורי המובילים, זה לא בגלל שהוא נורא איטי אלא בגלל שהוא החליק מהמסלול החוצה ועף – משהו שממה שראיתי קורה לא מעט. גם הפסילות בהחלקה מהירה זה די מבאס אבל לא משהו שלא קורה. ראיתי מירוצים שבהם שתי נבחרות נפסלו ממדליות בגלל שחסמו אחרים. השילוב של שלוש האירועים מבאס ומעצבן אבל לא הייתי מפיל עליו את חוסר ההצלחה. לשאר הטור מאוד מתחבר – אמרתי כבר בהתחלה את זה

גיא זהר 25 בפברואר 2018

המחליק המהיר הוא מהטובים בעולם למרחקים הארוכים. קורה. הוא לא הבעיה. ויש עוד לפחות שני מתקני החלקה ראויים בארץ: מטולה ואילת.

יואב דובינסקי 25 בפברואר 2018

ביקנוב סבבה. כואב לי עליו, כי הוא גם גדל בישראל. אבל מה לעשות, פישל בגדול.

יותם מ 26 בפברואר 2018

מסכים עם אריאל. ראה מקרה אליס כריסטי הבריטית, אלופת עולם אינספור פעמים, זוכת הגביע העולמי ושיאנית עולם,שהתרסקה/נפסלה בכל המירוצים שלה בקוריאה ובסוצ׳י.

אמיתי 25 בפברואר 2018

הבעיה הגדולה היא שבארץ לאפחד לא אכפת ואפחד לא התעניין.. לא היו סיפורים. דרמות. כלום. מה זה ספורט בלי עניין של הקהל?

איציק 25 בפברואר 2018

למרות שהייתי די בעד הנבחרת גם אם של המתאזרחים לרגע, ממה שהבנתי מזל שהיכולות שהם הציגו לא נבעו כי הם יודעים לעשות אותם רק במים ובהמשך יתאמנו גם על הקרח/שלג. היכן גילי לוסטיג כשצריך אותו.

D! פה ועכשיו 25 בפברואר 2018

לא מבין מה הבעיה בלסיים בתחתית
המטרה האולימפית היא לא הרוח?

מישהו חייב לסיים בסוף

איציק 25 בפברואר 2018

אכן, כשיש יותר מידי רוח קשה לבצע את התרגיל.
זה לא רק המקום, כי אם גם הדרך.
אני יודע ששולחים לאליפויות עולם בשחייה נציגים מרואנדה, סמואה ועוד מקומות שבהם אין שחייה כדי לנסות לקדם אותה. זה "בסדר" אבל אנחנו לא הגענו על תקן כרטיס חופשי של מדינה נכשלת בענף. אז מצופה שגם לא נופיע ברמה זו.

D! פה ועכשיו 25 בפברואר 2018

על איזה תקן הגענו?

אני שואל ברצינות.
זה כמו במוקדמות המונדיאל – מי שמצפה שנעלה יתאכזב, אם ברור שאנחנו משתתפים כי ההשתתפות חשובה אז מעולה.

למה אנחנו נוטלים חלק האולימפיאדת החורף (והקיץ)? למה המדינה ממננת את זה?

יואב דובינסקי 25 בפברואר 2018

יש לנו כמה ספורטאים תחרותיים שמייצגים אותנו יופי, אבל שלחנו משלחת מנופחת עם מספר ספורטאים שלא כל כך טובים בספורט והתוצאות היו בהתאם.

D! כאן ועכשיו 25 בפברואר 2018

מה המטרה יואב?
לייצג את המדינה?
במה? להיות טובים, להתחרות בכבוד?

להוות דוגמא לילדים ונוער?
להעלות את המורל הלאומי?
לקחת חלק בפעילות משותפת לבני העמים?

להפעיל מערך כלכלי עבור פונקציונרים?

לעודד פעילות גופנית?

אני באמת שואל – מהי מטרת המשלחת? הועד האולימפי? המדינה? מה המטרה שאתה רואה

איציק 25 בפברואר 2018

אנחנו כבר לא בשלב של "העיקר ההשתתפות" וגם לא מעצמת ספורט.גם אצלינו אוהבים ספורט ולכן אם אנחנו ככול העמים אז אנחנו כמדינה גם נותנים משאבים כלשהם לייצוג אולימפי. רק נראה לי שהפעם לא היתה בקרה על מי שעשה את הקריטריון. לא עקבו מה היכולת ומה הכושר. מישהו יכול להיות אחרון, אבל יש הבדל בין אחרון ללא ראוי, והיו כמה תצוגות לא ראויות לפי הבנתי.

D! פה ועכשיו 25 בפברואר 2018

תודה איציק

למה אנחנו נותנים משאבים לייצוג אולימפי – אני לא בטוח שאני לא מבין.

מסכים שאם יש הופעות לא ראויות זה לא צריך לקרות – בשביל זה צריך להגדיר מראש מה המטרה ומה ראוי. אני מניח שספורטאים, כמו מרבית בני האדם, שואפים להציג את היכולת הכי טובה שלהם בעבודה – וזה ראוי מבחינתי.
אם זה לא ראוי למעמד האשמה היא במי ששלח אותם ולא בהם.

איציק 25 בפברואר 2018

זה מה ששעלתי מעלה, היכן היה גילי לוסטיג (או שנדמה לי שיש לו מחליף בספורט ההישגי). הם פעילים מאד לכל מה שקשור באולימפיאדת קייץ. לא תמיד מצליחים, אבל לפחות יש מעקב. לקראת אולימפיאדת החורף לא ראיתי שום דבר. כל מי שעשה קריטריון, נכנס. לא בטוח שזה מספיק.

D! פה ועכשיו 25 בפברואר 2018

פה אתה חוזר לקריטריון

השאלה היא, לדעתי, האם ההופעה שלהם ראויה – האם הם נתנו את מה שיכלו, עבדו קשה בעבור זה והפגינו את הערכים שרוצים להציג ולקדם – ולא האם הם גרועים, עבורי הקריטריון האולימפי מספיק

איציק 25 בפברואר 2018

אני רוצה להאמין שכל אחד נתן את המקסימום וזה המקסימום שלהם. אני רוצה להאמין שהם עבדו קשה ועשו את ההכנות הכי טובות להבנתם תחת אילוצי זמן, תקציב ותנאים. ואחרי כל זאת, היו כאלו שההופעה שלהם לא היתה ראויה, גם אם עמדה בקריטריונים אולימפיים. ראה את הספורטאית ההונגרייה (אלק) שעשתה קריטריון אולימפי למרות שלא ידעה לעשות ולו תרגיל אחד אם זה לא במים. לכן מבחינתי הקריטריון האולימפי לא מספיק. ראה כמה ספורטאים אולימפיים שעשו קריטריון אולימפי שנתיים לפני האולימפיאדה אבל מאז נפצעו או ירדו בכושר מסיבות שונות ולמרות שעשו את הכי טוב עדיין היו רחוקים מהרמה הדרושה. קריטריון אולימפי הוא תנאי הכרחי מבחינתי אך בוודאי שלא תנאי מספיק.

D! פה ועכשיו 25 בפברואר 2018

טוב, התרגיל ההונגרי הוא לא דוגמא לכלום – אם כי ראוי שיעשו עליה סרט

ירידה ביעולת היא בהחלט בעייתית כאשר הקריטריון נקבע שנתיים מראש.

איברה 25 בפברואר 2018

ממש לא מבין את הביקורת.
לסיים לפני ג'מייקה (!! אז מה אם בלי בולט?) וגאנה (גרנט אימן אותם?) בכל מקצוע לא מובן מאליו בעיני.
וגם לגבי קרסנופולסקי לא רואה איך ביקורת על התנהלות בחייו האישיים (מי סופר כמה בנות זוג עיתונאים מחליפים?) רלוונטית פה?

יואב דובינסקי 25 בפברואר 2018

השתגעת? אין לי מושג לגבי חייו האישיים וזה בטח לא ענייני וזה בטח לא בא לידי ביטוי בטקסט. הוא מתחרה בהחלקה בזוגות והחליף מספר בנות זוג. היות והחלקה בזוגות בנויה על תיאום והבנה עיוורת וזה משהו שלוקח זמן לבנות, להחליף מספר בנות זוג מקשה מבחינה מקצועית.

Comments closed