כשאין ייצוג במונדיאל

במקום טקס פתיחה והמנונים בטנסי שידרו פיל עושה יוגה

כפי שצפיתי מראש, לאחר שהצוות המקצועי החליט שלא לעלות בהרכב שהצעתי (שוער, שחקן, שחקן, שחקן, שרן ייני, שחקן, שחקן, דור מיכה, שחקן, ערן זהבי, שחקן), נבחרת ישראל לא הצליחה להקדים את ספרד ואיטליה בבית המוקדמות ופעם נוספת כשלה בניסיון להעפיל לאליפות העולם בכדורגל המתקיימת בימים אלה ברוסיה. בנוסף, מאז שלואיס ואן חאל עזב את הנבחרת, גם הולנד לא נראית כמו שום דבר. כך שיומן אליפות, לא יהיה פה. יש לי קצת סימפטיה לאורוגוואי (סוארס) וארגנטינה (דייגו), אבל מעבר לזה אני מעוניין במונדיאל נטול סינדרלות עם רבעי גמר שיכלולו שבע אלופות עולם לשעבר.

שמחתי כשארצות הברית, קנדה ומקסיקו קיבלו לארח ביחד את המונדיאל ב2026. זה ביד הרבה יותר טוב ואחראי מהביד של מרוקו. לא צריך לבנות אצטדיונים, קנדה לא יכולה לארח לבד, עבור מקסיקו זו תהיה התאבדות כלכלית לארח לבד ואחרי כמה אליפויות במדינות עם משטרים מפוקפקים, זה לא נורא שהכדורגל חוזר לעולם המערבי. יחד עם זאת, אין ספק שכדורגל בארצות הברית הוא טעם נרכש.

גם בגלל האופי של טנסי שבלשון המעטה מעדיפה פוטבול על כדורגל וגם כי נבחרת ארצות הברית הצליחה בכישלון רב שלא לעלות למונדיאל מאיזור קונקאקף המגוחך, קשה לומר שיש פה התרגשות גדולה. משחקי מונדיאל 2018 משודרים ברשת פוקס בערוצי פוקס ופוקס ספורט 1. כל המשחקים משודרים, אבל היות וערוץ פוקס משדר שידורים שונים לשווקים שונים ברחבי ארצות הברית, את תכניות האולפן והמשדרים המקדימים הוא לא מעביר בכל מקום. כך למשל בערוץ פוקס בנוקסוויל, במקום לשדר את טקס הפתיחה, שודרה בערוץ תכנית קליפים הכוללת פיל עושה יוגה. גם את ההמנונים של רוסיה וערב הסעודית ולמחרת את ההמנונים של איראן ומרוקו הערוץ לא שידר, אלא הצטרף ישר להטלת המטבע וללחיצות הידיים שלפני שריקת הפתיחה.

עד אמצע שנות ה20 העדפתי את המונדיאל על המשחקים האולימפיים. בעשור ומשהו האחרונים דברים השתנו. דבר ראשון חוויתי על בשרי מספר משחקים אולימפיים ולא הייתי באליפות עולם בכדורגל, אני חוקר את התנועה האולימפית ואין לי ספק שיש לכל זה השפעה. בנוסף, בפיפ"א אין לי שום אמון ואני חושב שההחלטות שמתקבלות גרועות מאוד עבור המשחק ומשרתים אינטרסים לא ידועים. אני חושב שהוועד האולימפי לפחות מנסה שההחלטות שלו יהיו סבירות, גם אם לא הכל תמיד מצליח.

השבוע למשל תושבי סיון השוויצרית הצביעו נגד ביד לאירוח משחקי החורף ב2026 בעיר. לוועד האולימפי הבינלאומי יש בעיית אמון גדולה מאוד באירופה בכל הקשור באירוח משחקי חורף. הקנדים הודיעו שהם בוחנים ביד לאירוח משחקי החורף ב2026 בקלגרי, מה שעשוי להפוך את קנדה למדינה הראשונה שתארח באותה שנה משחקים אולימפיים ואליפות עולם בכדורגל.

הסיבה העמוקה יותר להעדפתי למשחקים האולימפיים, זה שהמונדיאל בסופו של דבר תחרות בין כ700 גברים, שמגיעים מ32 מדינות (פחות משישית ממדינות העולם) שרובם משתכרים יפה מאוד במדינות שלהם, שלא לומר מיליונרים. כך שמראש גם הייצוג, גם המשמעות הכלכלית לספורטאים וגם המקום של נשים באליפות העולם בכדורגל הוא לא במרכז. בטח לא במדינות שלא משתתפות במונדיאל.

כן התרשמתי בשידורים של פוקס שהרשת משתמשת בפרשנית למשחקי המונדיאל – אלי ואגנר, שחקנית עבר בנבחרת ארצות הברית ופעמיים אלופה אולימפית. לא פאנליסטית או שדרית קווים, אלא פרשנית שבשידור חי מנתחת את המשחק לצד השדר ומוסיפה את הזווית המקצועית. הפרשנות שלה למשחק בין מרוקו לאיראן היתה בסדר גמור. לא כזו שנופלת או עולה על כל פרשן אחר וזה סטנדרט הוגן.

על הערכתי לנבחרת הנשים של ארצות הברית בכדורגל ועל החשיבות של טייטל 9 בפיתוח כדורגל נשים במדינה כתבתי מספר פעמים בבלוג הזה וטוב לראות שיש לזה ביטוי גם בתקשורת. כמובן שפרשנית אחת זה לא מספיק. קראתי מספר תלונות בימים האחרונים על היעדר נשים בפאנלים של המונדיאל הן בישראל והן בחו"ל. הפאנל המרכזי של השידור של פוקס שנמצא בכיכר האדומה במוסקבה מורכב מאלכסי לאלאס, חוס הידינק וחברים נוספים. הנשים שראיתי היו בעיקר עיתונאיות שדיווחו מהאצטדיונים, אבל לא פרשניות בפאנל. אולי זה ישתנה במהלך הטורניר.

אני מקווה שגם בישראל גופי שידור יעשו מאמצים להביא יותר נשים שיכולות לתרום מקצועית ועניינית לפאנלים על המונדיאל. כי אם האלטרנטיבה היא שכל מיני גברים אוהדים יושבים בפאנל באולפן ומברברים את עצמם לדעת מתוקף זה שהם זמרים, כוכבי ריאליטי או סתם סלבס מוכרים, אז אולי באמת עדיף לדלג ישר למשחק ובינתיים לראות קליפים של פיל עושה יוגה.

הקשר בין החזקת כדור לוויסות רגשות
פרמיירה מונדיאל -רונאלדו יותר גדול ממסי?

10 Comments

דורון (אחר) 16 ביוני 2018

אחלה פוסט, תודה

שחר ע. 16 ביוני 2018

אני רואה בכאן דרך סטרימר, וישנה אפשרות לשמוע את השידור בשפה האנגלית, ללא פרשנים שמדברים את עצמם לדעת, תענוג

ניינר / ווריור 16 ביוני 2018

האם במונדיאל 2026 יתאפשר מעבר בין ארה"ב למקסיקו למרות החומה? רוצה לדעת לפני שאני מזמין כרטיסים

דובינסקי 16 ביוני 2018

אלא אם האצטדיון ייחתך בסוף, אמורים להיות משחקים גם בסן פרנסיסקו.

yaron 16 ביוני 2018

מארה"ב למקסיקו לא תהיה שום בעיה :-)

משה 16 ביוני 2018

הבחירה בצפון אמריקה נראית כמו עוד ניסיון של פיפא להחיות כדורגל גברים בארהב, בטח אחרי הכישלון בהעפלה. בכמויות המשחקים עליהם מדובר מכסיקו וקנדה הן עלי תאנה. במקום להפוך את המונדיאל לקומפקטי ולתת אפשרויות לאוהדים לעשות מסלולים שפויים פיזרו אותו בצורה מטורפת.
לגבי הנשים אתה צודק, השידורים בישראל מלאי ברברת גברים טובה יותר אך בדרך כלל פחות וכמה נשים בתפקידי צבע בעיקר.

דובינסקי 16 ביוני 2018

הלוואי שהיו הופכים את המונדיאל לקומפקטי יותר והיו מאפשרים לארח בצנעה גם באצטדיונים של 20,000 מקומות כדי שמדינות לא יצטרפו להשתגע עם הוצאות ענק. המגמה של המנוולים בפיפ"א הפוכה. יש פחות מ10 מדינות בעולם שיכולות לארח לבד מונדיאל של 48 נבחרות בלי להינזק כלכלית.

ויכסלפיש 16 ביוני 2018

אנשים התפלאו איך מקסיקו קיבלה מונדיאל שלישי. האמת היא שהיא קיבלה 10 משחקים מתוך 80 בשלושה איצטדיונים, כלומר פירורים, אני חושב שגם קנדה, וככה זה למעשה מונדיאל בארה"ב עם מיקור חוץ של 25 אחוז.

יואב דובינסקי 18 ביוני 2018

למיטב הבנתי גם כל המשחקים החל מרבע הגמר ייערכו בארה"ב.

תומרג 18 ביוני 2018

אני לא מבין למה אי אפשר לקיים את כל הטורניר באיצטדיון אחד. נניח שיותר מדי משחקים על אותו כר דשא עשויים לפגוע בתשתיות אבל בואו נגיד שאפשר בשלושה ארבעה אצטדיונים.

אם כל המשחקים היו נערכים בנניח מכסיקו סיטי, הדעת נותנת שעלויות האירוע היו קטנות בהרבה וגם לאוהדים היה הרבה יותר קל. המודל הקלאסי היה גרמניה 2006, כל המשחקים במרחק רכבת זו מזו.
כל עוד העיר (או המחוז) מספיק גדולה והאצטדיונים מספיק קרובים זה מצב עדיף בהרבה על משחקים בסרנסק ובקאזאן רק כדי להביא לפריפריות (יחסיות כמובן) ניחוח של בינלאומיות. מזל שאת וולדיווסטוק הם חסכו מאיתנו.

Comments closed