בלה צ'או

ימים של פרישות, נדידות ופרידות

היה לי עצוב לראות את חביאר מסצ'ראנו במונדיאל. איזה קשר עצום הוא היה לאורך הקריירה וכשהתבקש לעשות התאמות ולהיות שחקן הגנה, היה חלק מקבוצה היסטורית. ווינר ופייטר, בונה והורס, גרזן ויוצר ומי שיעשה את העבודה המלוכלכת ליד הנסיכים. היה לי עצוב לראות אותו טועה במונדיאל. לראות אותו מול הקרואטים שגדולים עליו בכמה מידות ואחר כך את הניגרים מפרפרים אותו פעם אחר פעם, עד שבאו הצרפתים וסגרו עניין. למסצ'ראנו היה מונדיאל איום ונורא ולא ככה ראוי שיזכרו אותו.

תומכי ליאו מסי עוד יכולים להיכנס למגננה האוטומטית על שער יפה וכמה בישולים ולהפיל את התיק על הצוות המסייע. למסצ'ראנו אין לאן לברוח. לדעתי טוב יעשה מסי אם יפרוש מהנבחרת ויחזור רק אם ארגנטינה תעפיל למונדיאל 2022. נבחרת ארגנטינה רקובה. יש לה חלקי חילוף של טויוטה קאמרי מודל 2016 אבל היא נוסעת כמו סוסיתא בלי מסי וכמו פג'ו 1992 איתו.

מסי הוכיח לאורך הקריירה שכשהוא נמצא בפרארי היא נוסעת כמו הבטמוביל. ארגנטינה לא פרארי, אבל היא צריכה למצוא את הדרך להיראות כמו טויוטה וכשהתלות במסי כל כך גדולה זה לא עומד לקרות. בלי מסי יהיו לארגנטינה ארבע שנים למצוא את עצמה. אם תצליח להעפיל לקטאר, תהיה לארגנטינה טויוטה במונדיאל הבא בחיזוק ליאו מסי. אם תיכשל להעפיל, אז במילא גם מסי לא היה מצליח להביא אותם לגביע.

מילא המאמנים שמפוטרים או מתפטרים אחרי הדחות, הקריירה שלהם לא הסתיימה. הטובים ימצאו אתגרים חדשים. אבל עם כל הדחה נראה שעוד גיבור היסטורי מפנה את הבמה בנימה מבאסת. ספרד נהנתה מדור זהב, אבל כבר כמה שנים שזה לא זה ועכשיו גם אנדראס אינייסטה הודיע על פרישה מהנבחרת. אינייסטה, המהנדס, כובש שער הניצחון מול הולנד ומסמלי השושלת הנפלאה של הלה-רוחה, עוזב כשהנעת הכדור הספרדית הפכה למים מגוחך ולשם נרדף לחוסר תכליתיות.

בהתחלה תהיתי מה יש לצ'אבי ולאינייסטה לחפש בכל מיני ליגות לא תחרותיות ואם לא עדיף לעלות מהספסל בעונות הקרובות ולבסוף לפרוש בברצלונה. אחרי שראיתי את מסצ'ראנו במונדיאל הזה הדעה שלי קצת השתנתה. לא מגיע להם שמה שיזכרו מהם זה שחקנים איטיים, כבדים, שלא מסתדרים עם הדור הבא או שלא מצליחים לעשות התאמות לשיטות משחק חדשות. אם הם רוצים לשחק עד לשיבה טובה אולי דווקא נחמד לעשות את זה רחוק מהזרקורים של הקאמפ נואו. כמובן שגם הכסף משחק תפקיד. חוץ מזה, גם למסי מגיע לבנות מורשת משלו בברצלונה כשהוא בשיאו בלי הצל של "הכוכבים ההיסטוריים שזכו במונדיאל".

מי שצופים בESPN בקושי ירגישו את המונדיאל. הרי גם ככה הוא משודר בערוצי פוקס. אצלנו בערוץ פוקס המקומי של מזרח טנסי בכלל מוותרים על ההמנונים של המשחק הראשון ועוברים ישר לבעיטת הפתיחה. הפאנל של האלכסי-לאלאסים במוסקבה בלתי נסבל. קוראים לחוס הידינק "גאס" או מנפחים דרמה בטענות שרוסיה מדיחה את ספרד זו ההפתעה הגדולה בתולדות הנוק-אאוט של המונדיאל כי מדורגת 70 מדיחה מדורגת 10.

מה שכן מתעסקים איתו מעבר לים זה עונת הנדידה בNBA שנפתחה עם הכניסה לחודש יולי כשכמובן לברון ג'ימס במרכז. המורשת של לברון בקליבלנד יצוקה. הגופייה תיתלה, פסל ייבנה, גופיות לא יישרפו, הכל בסדר. הוא עוזב כמי שהרים באנר אחרון בQ כשהוא דואג שכולם יבינו שהוא עשה את זה לבד מול כל המזרח ועם יד ספק שבורה. עוד אליפות מזרח, פחות אליפות מזרח כבר לא היו משנים משהו במורשת שלו. לעומת זאת, זכייה באליפות דרך המערב זה אתגר שהוא עדיין לא התמודד איתו. המורשת של לברון לא תיפגע בלוס אנג'לס, גם אם יהיה פלופ והוא יידעך בהדרגה. גם עם ג'ורדן מדחיקים את התקופה בוויזארדס, גם הקאמבק של מג'יק לא היה מרשים וגם קובי בראיינט זרק לבנים בעונות האחרונות. מעכשיו לברון משחק עם הכסף של הבית והוא הרוויח את הלוקסוס הזה.

הסכומים בהסכם השכר הנוכחי בלתי נתפסים. מילא לברון ג'ימס שאי אפשר באמת לכמת את התרומה שלו לפרנצ'ייז, אבל כל מיני שחקני דרג ביניים חותמים על חוזים של עשרות מיליונים, שלא לדבר על כזה פול ג'ורג' שבאים אליו בטענות על שהשאיר כסף על הרצפה וירוויח רק 137 מיליון דולר. הליגה משגשגת ועכשיו עם הלגליזציה של ההימורים והכסף שירוץ מסביב, לא יפתיע אם הסכומים בעתיד אפילו יגדלו.

בנימה אישית, ארבע השנים האלה של לברון ג'ימס בקליבלנד החזירו לי את האהבה לNBA. בעונה הראשונה עם בלאט צפיתי כמעט בכל המשחקים בליג פאס. שברון הלב עם הפוטש הוציא ממני כעס שרק ספורט יכול. הנסיעות לאטלנטה, לאינדיאנה וכמובן לגמר הNBA היו תענוג גדול. בכלל, צפיתי בכל 22 המשחקים בסדרות הגמר בין קליבלנד לגולדן סטייט, משהו שאין לי ספק שלא עשיתי אפילו בימי האהדה הגדולים שלי בשנות ה90. לברון עזר לי לחוות את אמריקה.

כמו לברון גם אני נוסע מערבה, אבל לא לפני שאשוב לביקור בישראל. כמובן שדווקא כשאני עוזב את טנסי, עמרי כספי כנראה מצטרף לממפיס. גרייסלנד שווה ביקור וגם המלון בו נרצח מרטין לותר קינג שהפך למוזיאון ויש אוכל נהדר והמון מוזיקה, אבל ממפיס אחת הערים הכי מפחידות שהייתי בהן. דיברתי עם כספי כשהגיע לממפיס עם גולדן סטייט (היה פצוע). בגרייסלנד הוא כבר ביקר. הציניקנים יתמקדו בסטטיסטיקה על משחקי הפלייאוף, אבל 10 עונות בNBA, בחיי איזה הישג עצום. חתיכת קריירה שספק אם כדורסלן ישראלי יצליח לשחזר.

*

ביום שישי אחר הצהריים גבר לבן נכנס למערכת מקומון במרילנד ורצח חמישה אנשים. עדיין לא ברור מה המניע. ידוע שהוא תבע את העיתון והפסיד לפני כמה שנים. עוד לא הודיעו למשפחות ובאופן כמעט מיידי התקשורת האמריקנית הפכה את זה לדיון פוליטי. טראמפ, פייק ניוז, רידוד הלגיטימציה של העיתונות, התיקון השני, תפילות לא מספיקות… שיח החרשים הרגיל והבלתי נסבל.

אני צופה ברוב שידורי המונדיאל כשבמקביל אני מתכתב בטוויטר. לאחרונה גם השיח שם הפך לדוחה, למרות שמדובר על ספורט שכולנו אוהבים ותחרות באיכות וברמת מתח נדירה. תמיד התגאיתי לכתוב בדה באזר כי השיח בתגובות היה ברמה גבוהה יותר. כתבתי מספיק שטויות לאורך השנים (לברון-בלאט, מיכה, ואן חאל, הבטחות שנתיות לזכות בדה-בראקט, רק תבחרו). כלומר, אני צדקתי, אבל המציאות לא התיישרה. בכל מקרה, לרוב ההטרלות מצחיקות אותי אבל האמת שהתאכזבתי מהארס בתגובות לפוסט האחרון. גם אם אתם לא מסכימים, קחו רגע לפני התגובה. במקום להטריל בעצבים "דובינסקי, אין לך מושג", קחו נשימה עמוקה, תכבדו את השיח בדה-באזר ותכתבו באהבה "ד"ר דובינסקי, אין לך מושג".

קרואטיה-דנמרק. הם מנצחים גם מיתולוגיות
נתקעו בתור

39 Comments

רן מפעם 2 ביולי 2018

ד״ר דובינסקי אתה ככ צודק.
יחסית המצב בדה באזר עוד טוב אבל תמיד שואלים אותי בחו״ל למה אנחנו בוטים ואלימים ואין לי תשובה. דווקא במקום קטן כשכולם מכירים וקשורים לכולם היה אפשר לצפות לדרך ארץ או איפוק. אז היה

דובינסקי 2 ביולי 2018

גם השיח באמריקה מאוד שיבטי ושיפוטי כיום. זה בלתי נסבל בעיני.

זינק 2 ביולי 2018

אחלה פוסט.
גם לי הכי עצוב היה לראות את מסצ׳ארנו. אחד האוהבים עליי ששיחק פשוט גרוע כל המונדיאל. הלחימה אותה לחימה, השריטות והדם על הפנים אבל הכדורגל…. הכי רע שיש.

לברון כבר הופך את זה לנוהל להפתיע.
כולם דיברו על החיבורים וסבב הפגישות עם כולם ובשקט בשקט הוא סוגר את זה.
היה מעניין במערב ועכשיו עוד יותר.

דובינסקי 2 ביולי 2018

מסכים איתך גם לגבי מסצ'רנו וגם לגבי לברון.

בורדו פאפי 2 ביולי 2018

המשפט האחרון פרייסלס !
קרעת אותי מצחוק.

אלעדכ 2 ביולי 2018

אני כמעט מסכים איתך שללברון אין מה להפסיד בלייקרס. שזה כאילו סיבוב פרידה, יהיה מה שיהיה.
אבל אנחנו ידעים איך זה. פתיחה של 7-7 וכל העולם כבר מתחיל להמציא דברים מחדר ההלבשה. חוטפים 30 מג"ס וכבר מתחילים לנתח את שפת הגוף שלו ושל לוק וולטון… ואיכשהו בפלייאוף, פתאום כל הקבוצה המוכשרת של הלייקרס מצטמצמת ל"צוות מסייע לא מספיק טוב" והוא שוב משחק 40 דקות למשחק ומוביל את הקבוצה בכל קטגוריה סטטיסטית.
עדיין יש מצב לאליפות שלהם…

דובינסקי 2 ביולי 2018

מסכים. בכלל, אין לי ספק שתהיה דרמה סביבו גם בלייקרס. איך שלא יהיה, מדובר בדרמה-קינג.

קירקגור 2 ביולי 2018

כשאני גרתי במיסיסיפי היה רק חוק אחד שביקשו ממני לקיים לא משנה איפה הייתי – בלילה אל תחצה את שדרות מרטין לותר קינג.

ד״ר מיכה יכול להיות אחלה שם עט שלך :)

דובינסקי 2 ביולי 2018

מה יש לעשות במיסיסיפי? כשנסעתי ללואיזיאנה חיפשתי סיבה לעצור באיזה אטרקציה אבל לא מצאתי משהו מעניין. עצרתי רק לשירותים ותדלוק.

קירקגור 2 ביולי 2018

בלוז כמובן. גרתי שם ללמוד מפוחית מהמקומיים.

shadow 2 ביולי 2018

ממש לא מסכים איתך לגבי הלייקרס. הוא יכול להתבזות שם. המערב זה לא המזפח. ואתה לא באמת השוואת את ג'ורדן בגיל 38 ללברון בגיל 34 ד"ר דובינסקי.

דובינסקי 2 ביולי 2018

הביקורת עליו זה שהוא התחרה רק במזרח, אז עוד זכייה במזרח (נגיד עם פילי) והפסד לג"ס לא תענה על הביקורת הזו. זכיה מהמערב תשפר את המורשת. סיכון ששווה לקחת בשלב זה של הקריירה.

shadow 2 ביולי 2018

מצטער לא הבנתי את הלוגיקה ד"ר. אם הוא לא מצליח לקחת את האליפות מהמזפח איך יעשה את זה דרך המערב? ברור שאם הוא יצליח הוא יצא ענק. אבל כמה סיכויים באמת יש לו?

yaron 2 ביולי 2018

אני חושב שברור לכולם שאם לברון היה מבלה את רוב הקריירה שלו במערב הוא היה מגיע לפחות גמרים אבל באלה שכבר היה משתתף אחוזי ההצלחה שלו היו גבוהים בהרבה מהאחוזים שלו במזרח (אם לא מושלמים).
בשלב הזה בקריירה ההשוואה (כנראה) כבר לא רלוונטית.

yaron 2 ביולי 2018

אחלה פוסט.
עזוב את הטרולים לנפשם, זה טבעו של עולם וזהו מחיר התהילה :-)
אותו דבר גם לגבי הנפילים שלא פורשים בשיא אלא ממשיכים לנסוע על האדים. מי שרוצה לזכור לאינייסטה דווקא את רוסיה 2018 שיהיה לו לבריאות.
הכי חשוב, לאן אתה עובר ומה התכניות?

דובינסקי 2 ביולי 2018

מצטרף כמרצה לאוניברסיטת אורגון. אכתוב פוסט מפורט על כך בהמשך.

yaron 2 ביולי 2018

נשמע אדיר. בהצלחה!

shadow 2 ביולי 2018

אגב השיר שבחרת זה בשביל להטריל את אוהדי מסי?

דובינסקי 2 ביולי 2018

לחלוטין לא. השיר הזה תקוע לי בראש כבר חודש.

shadow 2 ביולי 2018

בברזיל ומקסיקו זה הפך להימנון ההטרלה למסי ואוהדיו בעלי הנפש העדינה.
גם לי השיר הזה תקוע בראש מאז שראיתי לה קאסה דה פאפל.

משה 2 ביולי 2018

סדרה שהתחילה קריירה כמו לונזו בול עם הייפ אדיר והרבה הבטחה וסיימה כמו מה שכנראה יהיה בהמשך הקריירה שלו, שעמום ובינוניות.

צור שפי 2 ביולי 2018

נכון שיש ירידה מסויימת בעונה השניה (והאחרונה) אבל בסך הכל זו סדרה מענגת, במיוחד למי שמכיר קצת את ספרד.

shadow 2 ביולי 2018

מסכים שהעונה השניה פחות טובה אבל זה בעיקר בגלל החלוקה. הסידרה צולמה במקור כעונה אחת עם 15 פרקים בני שעה נדמה לי. בנטפליקס החליטו לערוך מחדש לשתי עונות ולקצר את הפרקים לסביבות 40 דקות כך שיצא 22 פרקים 13 ו 9 ולכן הפרקים מתחילים ונגמרים במקומות לא תמיד הגיוניים וגם יש תחושת מריחה אבל בסה"כ זו סידרה מהנה ובזה אני מסכים עם צור.
הבנתי שעכשיו נטפליקס עובד על עונה שלישית. מקווה שזו לא תהיה נפילה כי אני לא ממש מבין לאן הם עוד יכולים לקחת את זה.

משה 2 ביולי 2018

התחילה פיצוץ אבל הרגשתי שהייתה עונה יותר מדי. סביר להניח שאוותר אם תהיה שלישית.

דובינסקי 4 ביולי 2018

השיר נתקע לי בראש בגלל הסדרה. אני אהבתי מאוד את שתי העונות. מסכים שעונה שלישית כנראה תהרוס. צילמתי את התמונה בפוסט במשחק הרביעי בגמר הNBA כש4 דקות לסיום בפיגור 25, לברון הוחלף בפעם האחרונה בקליבלנד כדי לקבל סטנדיג אוביישן אחרון. אחרי שצילמתי, צייצתי בהטרלה תמונה של הרגע הזה עם "בלה צ'או". צייצתי בלה צ'או גם כשסלאח הודח. אני לא אוהב אותו. בפוסט הזה חשבתי שזה מתאים כי שחקנים פרשו מהנבחרת, עוזבים את הקבוצות שלהם ולקראת הטיסה שלי לישראל.

גור אילני 2 ביולי 2018

פוסט מצוין, תודה!

ק. 2 ביולי 2018

אם הוא טוען למדרגה של ג'ורדן, נראה את לברון עכשיו לוקח את אליפות המזרח

funfun 2 ביולי 2018

ד"ר דובינצקי אני מבקש לא להתרגש יתר על המידה מטרולים וביקורות.
אגב , באמת לא היית במיטבך בפוסט ההוא :-)
לגבי קינג ג'יימס – פאקין שוקינג. שואוטיים איז באק אין דה טאון. הימים הקרובים יגדירו אם זו שנת טיול או משהו רציני יותר.
מסצ'ראנו אגב לא היה כל כך מזעזע עד ל2 המשחקים האחרונים..

אלון3131 2 ביולי 2018

3 שנים מובטחות בחוזה, הרביעית אופצית שחקן. חתיכת התחייבות מצד לברון ללייקרס. בעיקר אחרי שג'ורג' לא מגיע וקוואי בסימן שאלה. יהיה מעניין.

yaron 2 ביולי 2018

:-) Hollywood here I come

ניק 2 ביולי 2018

לדעתי טוב יעשה מסי אם יפרוש מהנבחרת ויחזור רק אם ארגנטינה תעפיל למונדיאל 2022 ?
באמת? אני אומר שיחזור, ורק בגמר, כשיהיה פנדל בדקה ה90 הוא יכנס לבעוט אותו ולהיות הגיבור שהיא גביע!
שיפרוש, ויתן לארגנטינה להבנות כקבוצה ולא כ"10 תפאורות מהלכות למסי" .

עובר אורח 2 ביולי 2018

אחלה פוסט.
אגב, לקובי דווקא בהחלט זוכרים את הלבנים של העונות האחרונות :)

רק משהו בקטנה 2 ביולי 2018

ברכות על המעבר לאורגון.
התקופה שביליתי שם מדינה מאוד נחמדה ואחת היפות שביקרתי בהם. שפע מעיינות חמים ונהרות קסומים.

המלצה לגרסא אחרת לשיר- modena city rambels
באווירת מונדיאל מאין גרסת אוהדים לשיר

https://www.youtube.com/watch?v=PCwtdvwVzho

דורון (אחר) 2 ביולי 2018

חייב לציין שדווקא כן ידוע מה הרקע לטבח בעיתון במרילנד:
"הרקע לרצח הוא העובדה שב-2010 התחיל הרוצח להטריד אשה שלמדה איתו זמן רב לפני כן בתיכון ולעקוב אחריה. הוא כתב לה בפייסבוק, סיפר שהוא עובר תקופה קשה והיא ניסתה להיות נחמדה בהודעות. אלא שהוא החליט בעקבות זה שיש ביניהם קשר, וכשהיא ניסתה להתרחק בנימוס הוא נהיה אלים ורודפני. אחרי רדיפה ממושכת ומאיימת, וכשגם הרשעתו בהטרדה לא עזרה, אותה אשה נאלצה לעזוב את המדינה מרוב פחד. ב-2011 התפרסמה בעיתון הזה כתבה שהזכירה את הרשעתו של ראמוס, ותביעת הדיבה שלו בנושא נדחתה מכיוון שהפרטים שפורסמו היו נכונים. ראמוס לא רדף רק את העיתון, אלא את כל מי שהוא תפס כעומד לצדה של אותה אשה – גם את עורך הדין שלה ואת השופטים שפסקו לטובתה בעניין ההטרדה ונגדו בתביעת הדיבה… רוצה לומר: זו פחות רדיפה של עיתונאים ויותר רדיפה של נשים."
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=10156600589294430&id=523389429

צבי 2 ביולי 2018

היי ד"ר,

אם השיר הזה לא יוצא לך מהראש, חכה תראה את הסדרה שהשיר הזה מככב בה – בית הנייר, ואז הראש בכלל ייכנס לשפגט
אין בעד מה.

איציק 2 ביולי 2018

אם מסי עוזב את הנבחרת והיא עולה למונדיאל 2022, אולי למשחקים עצמם יהיה אפשר לצרף את זלטאן.

צור שפי 2 ביולי 2018

מצטרף למברכים על המעבר. העניין שהוא שהצירוף "מונדיאל קטאר 2022" (או בכל שנה אחרת) עדיין עושה לי צמרמורות ואני לא מצליח להביא את עצמי להתייחס לתועבה הזו כאלה עובדה מוגמרת. עדיין מקווה שיקרה איזה נס שימנע את הביזיון הזה.

סער 2 ביולי 2018

לי נראה שהמונדיאל בקטאר ישוחק במדינה אחרת. 4 שנים באזור הזה הן הרבה זמן והרבה דם יישפך. קטאר קרובה מדי לאיראן…

Ollie Williams 4 ביולי 2018

לאחרונה סגרתי את חשבון הטוויטר שלי.
נמאס לי להתעצבן על אנשים שאני בכלל לא מכיר ושרובם גם ככה פייקים, בגלל שיח מגעיל והמון כפיות טובה. היעילות שלי בעבודה עלתה ב 300% בערך.

לגבי מסי, אני וושב שמשהו שהמונדיאל הזה מדגים באופן נהדר זה שהקונספציה של "בנבחרת קח כוכב, תקיף אותו בנגרים עם מאמן בינוני וזה יספיק לזכייה" התנפצה לרסיסים. או לפחות הייתה צריכה.
קבוצה טובה בימינו כמעט תמיד תנצח כוכב עם צוות מסייע חלש ולא מאומן. רק ההופעה המופלאה של רונאלדו מול ספרד טשטשה את זה לכמה ימים עד שהמציאות היכתה בחזרה בכל כוחה.

Comments closed