יצירת מצבים

גמר הNWSL בין צפון קרוליינה לפורטולנד הראה שבסיטואציה הנכונה כדורגל נשים מקצועני מצדיק את עצמו באמריקה

בסוף השבוע האחרון יוג'ין עמדה במוקד פוטבול המכללות בארה"ב. קולג' גיים דיי, תכנית הדגל של ESPN בימי שבת שמקדמת את מחזור המכללות התארחה אצלנו בקמפוס. למעשה, האולפן שמידי שבוע נודד בין אוניברסיטאות באמריקה, התמקם ממש מול הפקולטה שלי. כל זאת לכבוד המשחק בפאק 12 בין אורגון לסטנפורד. גם המשחק עצמו היה אחד משיאי המחזור עם הובלה משמעותית של אורגון, קאמבק של סטנפורד ובסוף ניצחון של האורחים בהארכה. בנוסף, גם טנסי שיחקה את המשחק הטעון ביותר שלה מידי עונה כשארחה את פלורידה, אבל הובסה ב47:21. לא ברור מה יותר כואב, הפסד ביתי בהארכה אחרי שהובלת כל המשחק או תבוסה מוחצת ליריבה השנואה ובעוד בבית.

למרות שהתבקש שאשאר ביוג'ין ואקח חלק בחוויות, את השבת העברתי דווקא בפורטלנד במשחק גמר פלייאוף הNWSL – ליגת הכדורגל המקצוענית לנשים, בין צפון קרוליינה שסיימה את שתי העונות הסדירות האחרונות במקום הראשון בטבלה לבין פורטלנד ת'ורנס, האלופה שסיימה במקום השני. כך שיצא שלמרות שסיימה במקום השני, פורטלנד שיחקה גם את חצי הגמר (ניצחון בחצי הגמר על סיאטל של מייגן ראפינו) וגם את הגמר באצטדיון הביתי. צפון קרוליינה, שהפסידה לפורטלנד בגמר אשתקד, ניצחה בחצי הגמר את שיקגו במשחק שנדחה והועבר מצפון קרוליינה לפורטלנד בגלל הוריקן פלורנס.

מי שקוראים אותי בשנים האחרונות יודעים שיש לי הערכה רבה לכדורגל הנשים בארצות הברית. המשחק אותנטי ושורשי החל מגיל ילדות, דרך מערכת החינוך וטייטל 9 ועד לליגה מקצוענית שמצליחה לקיים את עצמה וכמובן הנבחרת הבוגרת. מצד שני, היכולת של המשחק לפרוח ברמה המקצוענית תלויה מאוד בנסיבות מאוד ספציפיות. משחק הגמר בפורטלנד נתן טעימה מהצדדים היפים והבעייתיים של משחק הנשים.

כפי שקרה בגמר מונדיאל הנשים בוונקובר ב2015 שנערך קרוב לגבולות צפון ארצות הברית והוביל לנהירה אמריקנית צפונה ולרייטינג מרקיע שחקים, גם כשגמר הNWSL נערך באצטדיון ביתי של עיר כדורגל הצופים ממלאים את היציעים. 21,144 צופים (מתוך אצטדיון של 22,000) הגיעו לצפות במשחק כדורגל נשים – משהו שאי אפשר לזלזל בו בשום אופן. הקהל היה מגוון מאוד, מלא ילדים, ילדות, נשים, נערות, זקנים וזקנות. האוהדים הגיעו לבושים בחולצות עם שמות השחקניות ומנופפים בדגלי גאווה.

האצטדיון בפורטלנד קצת מוזר. הוא נמצא במרכז העיר, כשמהיציעים רואים את הרחוב ואת הרכבת הקלה עוברת. מאחורי האצטדיון יש בניין עם חדר כושר, בו המתעמלים על ההליכונים יכולים לצפות במשחק. האצטדיון לא קטן, אבל גם לא מודרני מה שיוצר צפיפות גדולה בהליכה לשערים המיועדים. מן הסתם, כמעט כל האוהדים והאוהדות שהגיעו תמכו בפורטלנד.

מצד אחד האצטדיון היה מלא, האוהדים עודדו כל המשחק ואף נשארו עד לסיום להודות לשחקניות על העונה למרות שכבר מאמצע המחצית השנייה המשחק הוכרע כשצפון קרולינה כבשה את השלישי. מצד שני, המשחק גם לא היה משחק ביתי של פורטלנד כך שלא היתה הפקה ביתית שכוללת את המסורות של פורטלנד וגם לא הזכיר גרסא מצומצמת של הפקת גמרים בסדרי גודל של הNBA וכמובן הספורבול. במחצית לא היתה הופעה מתבקשת או פעילות אינטרקטיבית אלא פשוט איש תחזוקה השקה את הדשא הסינתטי. לא שציפיתי לביונסה, אבל איזה אריאנה גרנדה או רייצ'ל פלאטן שישירו את שלושת השירים המוכרים שלהן היו מתבקשות כדי להעלות את הילת האירוע. טקס הענקת הגביעים היה מבולגן ובזמן שהשופטים קיבלו את המגנים שלהם ושחקניות פורטלנד החלו לעלות לקבל את מדליות הכסף, שחקניות צפון קרוליינה בכלל חגגו באזור אחר במגרש והתראיינו בצד. גם המיקרופון לא ממש עבד ככה שלא שמעו את הנאומים והראיונות. כך שכל הזמן היה את הניגוד בין גמר באצטדיון מלא להפקת מתנ"ס.

לפורטלנד יש סגל נוצץ יותר מאשר זה של צפון קרוליינה, בראשותן של טובין הית' ולידנסי הורן, שחקניות הרכב קבועות בנבחרת ארצות הברית. רק שגם הן וגם יתר שחקניות פורטלנד הציגו משחק חלש מאוד. בצפון קרולינה משחקות דבינה הברזילאית, קריסטל דאן שחקנית נבחרת ארה"ב וג'סיקה מקדונלד שנבחרה למצטיינת משחק. הגמר היה שחזור של הגמר בשנה שעברה, רק עם תוצאה הפוכה. בכלל, היו מספר שחזורי גמרים באק-טו-באק בשנים האחרונות בליגות בארה"ב, כולל גמר הWNBA ב2016 ו2017 בין לוס אנג'לס ספארקס למינסוטה לינקס וכמובן הגמר הקבוע בשנים האחרונות בין גולדן סטייט לקליבלנד.

גמר עם שלושה שערים זה אחלה, אבל רמת המשחק דווקא קצת אכזבה. המשחק עצמו היה מאוד לא אגרסיבי, מה שהתבטא בעיקר בהגנה רכה מאוד של פורטלנד. כל פעם שצפון קרוליינה הגיעה עם שתי שחקניות התקפה מול חמש שחקניות הגנה של התו'רנס, איכשהו זה נגמר בנגיחה או בעיטה לעבר השער של פורטלנד. זה היה קצת מביך לראות, בעיקר במעמד של משחק גמר. מצד שני, גם היכולת הטכנית של שחקניות צפון קרוליינה ליד השער לא הרשימה במיוחד. אמנם נגמר 0:3, מאוד חד משמעי אבל צפון קרוליינה הגיעה ליותר מ20 מצבי הבקעה ועם טכניקה אישית טובה יותר גם התוצאה היתה גבוהה משמעותית. בהתקפה הת'ורנס היו אנמיות מאוד, בהתחלה עוד היו כמה ניצוצות של מהלכים של הית' והורן, אבל המשחק היה בעיקר לרוחב ובמקום לעשות פעולות לכיוון השער, נעשו פעולות לכיוון עוד מסירה ואיבוד.

בשורה התחתונה היתה חוויה חיובית מאוד שנתנה הוכחה נוספת שלכדורגל נשים מקצועני יש מקום בארצות הברית אם הוא מנוהל ומכוון נכון, לקהל היעד הנכון ובפרופורציות הנכונות. מצד שני, הגמר גם נתן תחושה שלכדורגל הנשים באמריקה יש תקרת זכוכית. או שלכל הפחות יש לו עוד כברת דרך לעבור ולצמוח עד שאפשר יהיה להשוות אותו לרמת ההפקה של ענפי ספורט מקצוענים אחרים בארצות הברית, או לכדורגל גברים.

הדרך לכוונות הטובות רצופה בגיהינום
קהלת - פרק א'

9 Comments

פה איתמר 24 בספטמבר 2018

“שנתנה הוכחה של כדורגל (נשים) יש מקום בארה״ב אם הוא משוחק בצפון מערב אמריקה…״

יואב דובינסקי 24 בספטמבר 2018

אני מסכים שבפורטלנד ובסיאטל הקהל באמת יותר מעורב, אבל גם כשהייתי באורלנדו היו כמה אלפי אוהדים במשחק.

הרנן קו 24 בספטמבר 2018

אין שום מקום לכדורגל נשי מקצועני. לגברים בקושי יש מקום.

יואב דובינסקי 24 בספטמבר 2018

אני לא מסכים. על פי הליגה, הממוצע עומד על כ6,000 אוהדים למשחק, כשהשונות נעה בין כ17,000 בפורטלנד ל2,500 בניו ג'רזי (סקיי בלו), כשכמעט כל הקבוצות בליגה מביאות 5,000 צופים ומטה. ככה שיש שונות מאוד גדולה. הממוצע פחות או יותר בגודל של ליגת העל בישראל. כמובן שההוצאות אחרות, המשכורות אחרות, ההכנסות מזכויות שידור אחרות ובליגת העל גם אין את הנושא של הטיסות והלוגיסטיקה של משחקי חוץ. עדיין מדובר בכמה אלפים שמגיעים מידי משחק, ככה שאפשר לייצר מזה ליגה מקצוענית צנועה שלכל הפחות תאפשר המשכיות בין הקולג'ים לנבחרת.

הרנן 25 בספטמבר 2018

וואו. תקשיב ליגת ה wnba בקושי שורדת עם אולמות ריקים. אין הרבה קהל והכרטיסים בזיל הזול. זה פשוט לא מעניין הרבה ואם אין כסף אין ממש ליגה.
כמה נשים יבואו לשחק ספורט מקצועני ללא שכר?
אתה שמאלן ואתה תומך בטייטל 9 כי שמאלנים אוהבים להנדס את העולם וחושבים שאם מושקע איקס כסף בספורט גברים אז חייבים אותו דבר לנשים רק שוכחים שהגברים מעניינים ומכניסים כסף. הספורט הנשי מבזבז רק כסף.

אז תמשיך להתמוגג על כדורגל נשי שלא מעניין אף אחד מלבד כמה אלפים בודדים. כדורגל גברים לא מעניין פה אף אחד אז בטח נשים לא מעניין.

ברלה 25 בספטמבר 2018

Well, that escalated quickly…

גריניו 24 בספטמבר 2018

משעמם גבר…
יש לך היכולת תמיד לבחור בארוע הכי פחות מעניין ואז עוד לצאת באמצע.
יכולת מולדת שכזו…

יואב דובינסקי 24 בספטמבר 2018

איך לצאת באמצע? התמונה מההנפה! לפחות תלמד להטריל כמו שצריך.

עמית פרוסנר 26 בספטמבר 2018

האמת שפורטלנד נחלשה העונה בצורה בולטת.
בעונה שעברה היה להם את אחת מקבוצות הנשים הכי חזקות שלפחות אני זוכר, עם הנרי, נאדים ואלי לונג שעברה משום מה לסיאטל. דאן הצטרפה לקבוצה חזקה מאוד ויחד עם מיואיס ,ויליאמס ומקדונלד קרוליינה הייתה הקבוצה הכי טובה מעל כולן בפער.
סך הכל האליפות הלכה ובצדק לקבוצה מקרוליינה.

מה שכן, ביוטה מביאים הרבה קהל, קרוליינה מביאים הרבה קהל.העסק לאט לאט מתקדם גם מחוץ לפורטלנד, שם זה באמת משהו מיוחד.

Comments closed