קור ברווזים

החורף הגיע לפסיפיק נורת' ווסט והסמסטר הראשון כאורגון דאק הסתיים

החורף הגיע לאורגון וקר מאוד בבקרים. אמנם לא הקור של אוטווה עם המינוס 40 מעלות שלהם, אבל כל יום מפלרטטים עם האפס. בגלל המיקום של יוג'ין בין הים להרים, נדיר שיורד פה שלג. אז לפחות עם העונש הזה לא צריך להתמודד, אבל עדיין קר. הסמסטר הראשון ביוג'ין הסתיים ורגע לפני הטיסה לחופשת איאקס באמסטרדם ושבועיים בישראל, יצא לי לתהות קצת על המקום של הפסיפיק-נורת' ווסט בספורט ובכלל באמריקה.

הפסיפיק נורת' ווסט הוא די פריפריה בארצות הברית. למעשה, למעט לוס אנג'לס וסן פרנסיסקו, כל מה שקורה על החוף הפיסיפי בעדיפות שנייה, או שלישית או מתעלמים. נסיעת הקרוס-קאנטרי מטנסי והנסיעות פה באורגון מבהירות עד כמה אמריקה היא בעיקר שממה עם מובלעות מפותחות. מזעזע לראות איך כל חורף חלקים אחרים במדינה נמצאים במצב של חוסר אונים אל מול איתני הטבע. מאות אלפי מפונים, שכונות הרוסות, הרוגים – פעם זו שריפה, פעם סופה, פעם פלורידה, פעם טקסס, פעם קליפורניה, פעם הוואי ומי יודע איפה הפעם הבאה.

יוג'ין מספיק רחוקה מהחוף כדי שלא אצטרך לבדוק לאן להתפנות (אעשה כל ביכולתי שלא לחזור לאיידהו – עדיין בטראומה מהרכב ששבק חיים באמצע שומקום שם). מה שכן, התשתיות פה מתחת לכל ביקורת. בימים האחרונים יש ערפל כבד מאוד, שמכביד מאוד על הראייה בנסיעה. התדמית שלי לאורגון היתה של מדינה שמאלנית סוציאליסטית, אבל מסתבר שאחוז הבוגרים הוא מהנמוכים באמריקה והתשתיות מתחת לכל ביקורת. התאורה בלילה בכבישים הראשיים למשל כמעט ולא קיימת. בטח לא ברמה של התאורה בג'ורג'יה ובטנסי ובדרך מאטלנטה לנוקסוויל למשל – נסיעה של שלוש שעות שהייתי עושה בלי לחשוב פעמיים גם בשעות מאוחרות.

אורגון אולי לא פריפריאלית כמו הוואי ואלסקה ואולי גם לא כמו מדינות כמו מונטנה או הדקוטות, אבל היא פריפריאלית לעומת קולורדו, קליפורניה כמובן ובטח ובטח לעומת החוף המזרחי. הייתי במספר משחקי כדורסל של אורגון דאקס, הקבוצה של האוניברסיטה. השחקן המעניין ביותר שלנו הוא בול בול, הבן של מאנוט בול, שמתנשא לגובה של מגדלור, עם יד רכה מחצי מרחק ומשלוש אבל שלוקה בפיזיות. הפרקט מיוחד, אולם מתיו נייט נקרא על שמו של הבן של פיל נייט והאווירה משפחתית ומלאת ילדים. יש עכשיו איזה טרנד של ריקוד מטופש עם הידיים מושטות לצדדים ולאורך כל המשחק הראו ילדים בקהל רוקדים אותו במסך הגדול. בצד השני של השנה יחכו המשחקים המעניינים בפאק 12 עם UCLA, האריזונות ושות', אבל המארץ' מאדנס בכלל לא יגיע לאזורי אורגון ו-וושינגטון. גם הגמרים של הפאק 12 בפוטבול ובכדורסל, כמו גם משחקי הבול היוקרתיים יערכו במדינות אחרות.

פורטלנד אחת מערי הכדורגל הבכירות באמריקה. גם לגמר הנשים בNWSL וגם בגמר הגברים בMLS, הקבוצות של פורטלנד העפילו והפסידו. גמר הנשים מול צפון קרוליינה נערך באצטדיון של פורטלנד מול 21,000 צופים ואילו גמר הMLS נערך באטלנטה, מול למעלה מ73,000 צופים. מגיע לאטלנטה לחגוג תואר אחרי הלבבות שנשברו בשנים האחרונות בסופרבול מול ניו אינגלנד, בגמר אליפות המכללות מול אלבמה והשנה בגמר הSEC כששוב אוניברסיטת ג'ורג'יה נחנקה ברבע האחרון מול הקרימזון טייד.

הקבוצות של פורטלנד הן מהמובילות בכל הקשור בהבאת צופים למגרשים ובאווירת הכדורגל באמריקה. גם בסיאטל יש קבוצות גברים ונשים תחרותיות וקהל שמגיע למגרשים. אז מה הפרס? שבשנה של אליפות עולם בכדורגל נשים, נבחרת הנשים האמריקנים לא משחקת משחק אחד בפסיפיק נורת' ווסט. עשרה משחקי הכנה צפויים לUSWNT לפני הטורניר בקיץ בצרפת, אבל אפילו אחד לא להיערך באורגון או בוושינגטון – הקהל הטבעי של הנבחרת.

בסיאטל עדיין לא ביקרתי ואני מניח שזה יקרה מתישהו ב2019. המעבר של הסופרסוניקס לאוקלהומה השאיר את העיר ללא קבוצת כדורסל מקצוענית, אבל לאחרונה דווח שקבוצת הוקי אמורה להגיע לעיר. יש בזה הגיון מסוים בגלל הקרבה לקנדה.

למרות שעברו כמה חודשים מאז המעבר, עדיין לא גיבשתי דעה נחרצת על מה אני חושב על החיים באורגון ובפסיפיק נורת' ווסט. מבחינת ביטחון אישי, אני לא יכול להגיד שאני מרגיש נוח יותר מאשר בטנסי. גם מבחינת הריבוד החברתי אני לא מרגיש הבדל מהותי למעט יותר סטודנטים ממזרח אסיה. רוצה לומר, גם אם אורגון כחולה וטנסי טראמפית, זה לא ממש בא לידי ביטוי בחיי היום-יום. כלומר, על משוגעים ויריות מדווחים כנראה בתכניות בוקר בכל מקום. אין שום בדיקות ביטחוניות בכניסה לאירועי ספורט באוניברסיטה, התחבורה הציבורית יותר מפותחת, יש יותר שבילי אופניים, אבל הנהיגה הרבה יותר מפחידה ותחושת הביטחון האישי לא גבוהה יותר. אין מיסי קניה שזה נחמד, אבל המיסים שהמדינה לוקחת מהמשכורת שלי גבוהים מאוד ונחמדים הרבה פחות. הכל גם הרבה יותר בירוקרטי ובכל מקום יש הומלסים. אה, ותמיד יש תחושה שנמצאים שלוש שעות אחרי יתר אמריקה.

הסופרקלאסיקו האחרון של מדריד
דאגות אדומות

32 Comments

רועי 10 בדצמבר 2018

יפה.

לא הבנתי מה הפליאה על כך שבשמאלנית סוציאליסטית אחוז הבוגרים נמוך והתשתיות גרועות.

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

היות והמיסוי פה גבוה ובסך הכל מדובר במדינה כחולה, הציפייה שלי היתה שהמדינה תשקיע בספרה הציבורית, כולל בתשתיות ובחינוך הציבורי. אז התחבורה הציבורית פה באמת יותר טובה מאשר בנוקסוויל, טנסי, אבל התאורה בכבישים ורמת הכבישים (חלק בכלל נסגרים בחורף) מתחת לכל ביקורת.

אמיתי 10 בדצמבר 2018

במדינות סוציאליסטיות אחוז הבוגרים והתשתיות במצב הטוב ביותר. גרמניה. צרפת וכו. בטח יותר מארהב

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

הכוונה שלי במדינות זה סטייט – אורגון, וושינגטון, טנסי וכו'. ששם יש שונות בנוגע לתנאים הסוציאלים. לא התכוונתי לארה"ב כמדינה.

אמיתי 10 בדצמבר 2018

הבנתי יואב. הגבתי לרועי…
ממה שהבנתי, וייתכן מאד שאני טועה, בארהב ההבדלים נובעים מתקציבים פדרליים יותר מהכל.
באופן כללי התשתיות גם בניו יורק לדוגמא לא במצב טוב בכלל. לטראמפ הייתה תכנית תשתיות שמשום מה לא יוצאת לפועל. אמריקה משוועת לפרוייקט כזה

yaron 11 בדצמבר 2018

ומרוב שהם לא יודעים מה לעשות עם כל הטוב הזה הם יוצאים לרחובות, יוצאים מהאיחוד ופונים ימינה…

אמיתי 11 בדצמבר 2018

בגלל התשתיות או בגלל ש*הורידו* להם תנאים סוציאלים? תהיה רציני. גם בהטרלות!

yaron 11 בדצמבר 2018

לדעתי בגלל שהם לא יודעים מה טוב להם ובוחרים שוב ושוב במי שדופק אותם :-)

אמיתי 11 בדצמבר 2018

אין סיכוי. במצב כזה לא תוקפים את השלטון. בטח יש להם שם איזה קרן חדשה לצרפת שסורוס מממן ובגץ שאפשר להאשים. בהנחה שכבר אין מספיק יהודים להאשים בבגידה כי הם שכנים שלי פה /:

אביאל 12 בדצמבר 2018

אמיתי – ישראל פחות סוציאליסטית (או יותר נכון לומר סוציאלית) מאשר גרמניה וצרפת ויש לנו יותר בעלי תואר ראשון משתיהן, למעשה מקום ראשון או שני בעולם. בקשר לתשתיות אנחנו רחוקים מגרמניה מאוד, למרות שבתאונות דרכים אנחנו במצב יותר טוב משתיהן (3.6 הרוגים לכל 100,000 בישראל) לעומת 4.3 בגרמניה ו5.1 בצרפת, זה נכון לשנת 2017, אגב ישראל במקום ה12 בעולם (לטובה) – שזה עניין שמעלה תהייה נחמדה לגבי זה שכל היום מטפטפים לנו על תאונות דרכים ועל איך גרוע כאן בנושא.

D! פה ועכשיו 10 בדצמבר 2018

אם כבר עדיף שיהיה מושלג. דעתי לכל הפחות.

מאד נהנה לקרוא על ארצות הברית של אמריקה בפוסטים שלך.

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

שלג בעיני נחמד לחצי שעה ואז מעיק לחצי שנה. מוותר על התענוג. אלא אם אחליט לנסוע לעשות סקי מתישהו. הבנתי שיש מקום לא רחוק.

אופיר 10 בדצמבר 2018

הבעיה עם שלג היא שאתה תקוע במשך חצי שנה בלי צבע בחיים: העצים קרחים, השמיים (רוב הזמן) אפורים, והקרקע לבנה, או – כשהשלג מפשיר מפעם לפעם – חומה צהבהבה. בסביבה אורבנית, השלג הצחור לכאורה הופך בתוך חצי שעה לסלאש מטונף, ואז צריך גם להתחיל להביא זוג נעליים להחלפה לעבודה.

יואב גם קצת הגזים (לדעתי): היה שבוע קריר ויבש עם שמים כחולים, ועכשיו הגשם חזר, ואיתו הלחות והטמפרטורות הנעימות. בעיני כל אחד מהשניים מושלם.

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

כבר התמודדתי עם קור קשה יותר ואולי פה באמת הפרזתי, אבל בבקרים מאוד קר לצאת מהבית. לגבי תשתיות התאורה בכבישים אני עומד מאחוריי דבריי, בוודאי בהתחשב בערפל שיש פה לעיתים די קרובות.

אופיר 10 בדצמבר 2018

לגבי התשתיות אני מאמין לך, כי אני לא גר בסביבה (רק חולק איתך את האקלים).

Amir A 10 בדצמבר 2018

האמת הפתעת אותי בתיאורים של אורגון. היה לי דימוי בראש של מקום דמוי קיבוץ, עם ביטחון אישי ברמה של לשלוח את הילדים הקטנים לשחק לבד בלילה בחוץ וכדומה.

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

זה גם מה שאני חשבתי. לא פאבלות, אבל רחוק מהדימוי שתיארת (שגם לי היה).

אלון 10 בדצמבר 2018

בקונטיקט לא שולחים את הילדים לשחק בחוץ בלילה?

Amir A 10 בדצמבר 2018

הבעיה עם הילדים של קונטיקט זה לא שאי אפשר לשלוח אותם לשחק בחוץ בלילה. זה שהם לא רוצים לצאת לשחק בכלל. הם תקועים מול המחשב/אקס-בוקס/טלפון וזהו.
ולא, לא הייתי שולח כאן ילדים קטנים לשחק בחוץ בלילה כמו שאנחנו היינו עושים בשנות ה-70 בגבעתיים הישנה…

7even 10 בדצמבר 2018

הכל שאלה של מה זה אמצע הלילה…
באירופה אמצע הלילה זה 7-8 בערב.
בישראל זה 2 לפנות בוקר.

את קונטיקט אני פחות מכיר though …

אלון 10 בדצמבר 2018

לא רוצים לצאת מהבית זה בעיה כלל עולמית. איפה שאנחנו גרים (פרבר של בוסטון) אני מרגיש די נוח שהבן שלי בחוץ בלילה, הרבה יותר בטוח מחולון של שנות השמונים…

אריאל גרייזס 10 בדצמבר 2018

אורגון מדינה גדולה מאוד, רובה ריקה לגמרי. החוויה שלי מפורטלנד והפרברים שלה שונה מאוד מזו של יואב. אני מבין למה הוא מתכוון – יוג'ין די מבודדת ונסיעה בלילה שם בהחלט אתה מרגיש שאתה באמצע שום מקום בחושך. בפורטלנד, לעומת זאת, אתה נמצא כל הזמן בתוך אזור בנוי ואין את התחושה הזאת של יואב, למעט הקטע של ההומלסים שהם בכל מקום שם (שזה חלק מהעניין הסוציאליסטי, כן? פורטלנד מספקת להם ציוד חורף ולכן הם באים לשם. זה והגראס החוקי). ילדים מסתובבים בחוץ זה בכל מקרה לא – קר מדי

yaron 11 בדצמבר 2018

אז שייתנו להם גם מגורים וייפתרו את הבעיה

גלעד 10 בדצמבר 2018

יש לאוניברסיטה גם קבוצת כדורסל נשים מוצלחת למדי, כולל אחת סברינה יונסקו ששברה את שיאי הטריפל דאבל שקיימים.. האם היא ממש טובה, או שהיריבות חלשות?

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

מניח ששילוב. הפערים בכדורסל נשים גדולים מאוד, למרות שבשנתיים האחרונות קונטיקט הפסידה עם הבאזר בפיינל פור.

YG 10 בדצמבר 2018

בירת האתלטיקה הקלה בארה"ב. חכה שהדיאמונד ליג יגיע ליוג'ין ותעשה לעצמך טובה ותגיע לשם.

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

אני לא בטוח שיש אצלנו דיאמונד ליג השנה כי האצטדיון בשיפוצים. מה שכן, שנה הבאה הטריילז האולימפיים ובעוד שנתיים אליפות העולם באתלטיקה.

ניינר / ווריור 10 בדצמבר 2018

עדיין לא כתבת על סצינת הבירה באורגון. בשביל מה שלחנו אותך?

דובינסקי 10 בדצמבר 2018

האמת שזה קצת מבוזבז עליי. גם הבירה, גם היין, בטח הסמים הקלים החוקיים. אני לרוב מעדיף יינות. ביקרתי באחד היקבים הנחשבים באיזור, אבל זו לא העונה.

7even 11 בדצמבר 2018

דובינסקי, לגבי ה "מדינה שמאלנית סוציאליסטית, אבל מסתבר שאחוז הבוגרים הוא מהנמוכים באמריקה והתשתיות מתחת לכל ביקורת".
אני מבין שבכל הנ"ל התשתיות הן גרועות ואחוז הבוגרים נמוך:
אלבמה
אלסקה
אריזונה
ארקנסו
פלורידה
ג'ורג'יה
איידהו
אינדיאנה
איווה
קנזס
קנטקי
לואיזיאנה
מישיגן
מיסיסיפי
מיזורי
מונטנה
נברסקה
קרוליינה הצפונית
דקוטה הצפונית
אוהיו
אוקלהומה
פנסילבניה
קרוליינה הדרומית
דקוטה הדרומית
טנסי
טקסס
יוטה
וירג'יניה המערבית
ויסקונסין
ויומינג

Amir A 11 בדצמבר 2018

הסיפור של תשתיות הרבה יותר מורכב כאן. בכל עיר תמצא רחובות שהם באחריות העיר, כאלו שבאחריות המדינה, וכאלו שבאחריות פדרלית. וכל, בתלות במצב הכספי של כל רשות, תוכל למצוא רחובות מטופחים לצד נחשלים. אצלנו, לדוגמא, לעיר יש הסכמי פנסיה נדיבים עם השוטרים והכבאים וכתוצאה מכך נפגעת התשתית של רחובות באחריות העיר.

דובינסקי 13 בדצמבר 2018

עזבו שטויות, איזה משחק היה איאקס-באיירן!

Comments closed