טייגר והזיקפה הלאומית

ניצחון פותר הכל

לפני כמה חודשים הייתי בקמפוס נייקי – מרכז העצבים של החברה היושב בבירברטון, אורגון. הבניינים נקראים על שמם של ספורטאים מובילים ואחד המרכזיים שבהם נקרא "מרכז טייגר וודס". בכניסה לבנין יש גביעים של וודס, פוסטרים ופסיפס ענק שלו. להבדיל מספורטאים אמריקנים אחרים שירדו מגדולתם הציבורית כמו מריון ג'ונס או לאנס ארמסטרונג, נייקי מעולם לא זנחה את טייגר וודס. להפך, בשיא המשבר הסווש יצאו בפרסומת "ניצחון פותר הכל". הפרסומת על הזכייה באוגוסטה הוכנה מבעוד מועד.
כשאני מלמד על ספורט וחברה אני מוביל דיון בכיתה בהקשר של וודס, מריון ומריה שראפובה. אני משווה את ההתנצלויות שלהם ואת התגובה של ניקיי ושל ספונסרים. לאנס ארמסטרונג מקבל שיעור משלו. שני הטיעונים המרכזיים שהכיתה מעלה לזכותו של וודס, בהשוואה לשראפובה וג'ונס, הם שוודס עדיין נכס כלכלי (ג'ונס כבר לא היתה רלוונטית כשהודתה ושראפובה היתה מעבר לשיא כשחשפה על הכישלון בבדיקת סמים באוסטרליה) ושוודס לא בגד בספורט.

אני לא מכיר את כל הסיפורים והרכילויות, אבל למיטב ידיעתי טייגר וודס קיים יחסי מין בהסכמה עם נשים בוגרות. מעבר לרכילות ולהשפעה על חיי המשפחה שלו, לא רמאי בגולף ולא פושע. בטח לא בקנה מידה של קובי בראיינט, שהיה חשוד באונס ושילם למתלוננת כדי לסגור את הפרשה ועכשיו ממתג את עצמו כמוביל ספורט נשים כשהוא מצייץ על שחקניות WNBA ושחקניות מכללות. שלא לדבר על כריסטיאנו רונאלדו.

אני לא מכיר היטב את לוח הזמנים, אבל במקביל ובהמשך לפרשיות הסקס ולמשבר המשפחתי היו פציעות, טיפול בהתמכרות, הידרדרות ביכולת ושפל של מעצר על נהיגה תחת השפעה. תמונת המעצר שלו העלתה השוואות לאו. ג'י. סימפסון, רק שיש הבדל תהומי בין חיי ההוללות של וודס מחוץ לנישואין לבין אלימות נגד נשים, שלא לדבר על רצח. קארים עבדול ג'באר, מייקל פלפס ואבי וומבאק נמנים ברשימה ארוכה של ספורטאים אמריקנים בכירים שנתפסו נוהגים תחת השפעה.

כמובן שבפסטיבל ההתמוגגות מהזכייה של וודס יש המון קיטש אמריקני. אמריקה מאוד אוהבת סיפורי קאמבק והניצחון של וודס במאסטרס היה רגע מאחד. גם הנשיא השחור הראשון ברק אובמה וגם חובב הגולף דונאלד טראמפ צייצו ברכות כשהאחרון אף הוסיף שוודס יקבל את מדליית החופש. בכך וודס יצטרף לספורטאים פורצי גבולות כמו ג'סי אואנס, ביל ראסל, מוחמד עלי, בילי ג'ין קינג ואחרים. סרינה וויליאמס צייצה שהתרגשה עד דמעות ושחקניות נבחרת ארצות הברית בכדורגל ומובילות המאבק לשוויון בתנאים קרלי לויד ואלכס מורגן הוסיפו ברכות גם כן. כך שגם בעידן ה#MeToo הוא קיבל את חותמת ההכשר של הספורטאיות הפמיניסטיות הבכירות. פה ושם אפשר לשמוע גם קולות אחרים, כמו העיתונאית שרה ספיין שמזכירה את העבר של וודס, אבל הם די נבלעים אל מול הזיקפה הלאומית.

קשה למצוא קאמבקים מהדהדים כמו זה של וודס. היו ספורטאים שהתגברו על כמה שנים לא פשוטות, אבל לחזור אחרי למעלה מעשור כשגם ציבורית התדמית נהרסה זה מאוד נדיר. אנתוני ארווין נאלץ לחכות עשור וחצי ממדליות הזהב בסידני למדליית הזה בריו דה ז'נרייו, כשבין לבין הידרדר לסמים ולקשיים כלכליים. קאמבק מרשים, אבל לא באותה מידה של חשיפה. יש קאמבקים ראויים מבחינה ספורטיבית, פדרר נגיד, אבל לא מדובר על למעלה מעשור ובעיות תדמית. מבחינת קאמבק ותדמית – לדעתי רק מוחמד עלי.

כמובן שהניצחון של וודס באוגוסטה קיבל סיקור נרחב. עולם הגולף צריך את טייגר וודס. גם אם לא החל סחף של ספורטאים שחורים מקצוענים, הוא כן הוביל לשינויים בענף שהיה מועדון חברים סגור וגם בנגישות לספורט, בין אם על בסיס גזע או מעמד סוציו-אקונומי. טייגר וודס הפך גולף לספורט מגניב. התנועה האולימפית למשל זיהתה את זה. נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי תומאס באך צייץ ברכות וביקש מוודס להתכונן למוקדמות למשחקים האולימפיים בטוקיו 2020. כספורטאי אסיאתי-אמריקני, אם יתחרה ביפן זה יעלה מאוד את קרנה תחרות הגולף האולימפית, שנמצאת די בשוליים.

על פי הוועד האולימפי האמריקני ארבעת האמריקנים הבכירים ישיגו את הקווטה, כשכרגע וודס צפוי להיות מדורג רביעי בעולם ושני מבין האמריקנים. מבחינה כספית וודס בטח לא צריך את המשחקים האולימפיים. מבחינה ציבורית להתחרות בטוקיו כחלק מנבחרת ארצות הברית יכול לעזור לו מאוד למזער עוד יותר את הקולות שדורשים לשים את הזרקור בדיוק על המקומות בהם התדמית מוכתמת.

פגישת מחזור - יומן משחקי הכס (ע'8, פ'1)
תיקו מול הגמלים העייפים

12 Comments

אלון 16 באפריל 2019

אתה מערבב דברים ומשווה את טייגר גם לעברייני ספורט וגם לפושעים. טייגר מעולם לא רימה ואני לא מבין איך אתה משווה אותו לרמאי ספורט כמו ארמסטרונג או מרלין ג'ונס.
טייגר וודס בגד בבת זוג שלו מה שעושים המוני גברים והמוני נשים, אין קשר בין זה לבין #metoo. הוא מעולם לא פגע פיזית באף אישה.
ההשג בסופשבוע הוא בעיקר ספורטיבי, הוא היה גמור מבחינת גולף ונראה כמו שחקן בינוני, הניצחון שלו במסטרס הרבה יותר מרשים מפדרר כי גם בתקופה שפדרר לא זכה בסלאמים הוא עדיין היה טופ 10 בעולם, וודס בקושי היה טופ 100.

דובינסקי 16 באפריל 2019

לגבי ההשוואות, לא טענתי אחרת.

אלון 16 באפריל 2019

הכנסת אותו לאותה פיסקה עם אנשים שטינפו את הספורט

aaa 16 באפריל 2019

מחוץ לאלפיה הראשונה התכוונת

דור 16 באפריל 2019

סיפור מרתק וכתבת נהדר. תודה

תום 16 באפריל 2019

העיתונות והציבור האמריקאיים באמת הגזימו עם ה-"קאמבק הכי גדול בתולדות כדור הארץ". חוץ מאנתוני ארווין שכבר הוזכר, גם ג׳ניפר קפריאטי עברה מסע דומה של הצלחה-עשור של התדרדרות-חזרה לפסגה שלפי דעתי לא פחות מרשים מזה של טייגר.
אבל מעל כולם יש את הקאמבק של ניקי לאודה. לא רק שהוא חזר להתחרות אחרי פחות מחודשיים לאחר התאונה המחרידה שלו, הוא זכה בעוד שתי אליפיות שאת האחרונה הוא לוקח אחרי חזרה מפרישה.

משה 16 באפריל 2019

סיפור מדהים אבל אחד המתחרים לכותרות מוגזמות אפילו בסולם פרימו.
לא מדובר בספורט של אנשים צעירים שזכה בו מתחרה מבוגר במיוחד.

דובינסקי 16 באפריל 2019

אני חושב שיש שני מישורים לסיפור הקאמבק, אחד קאמבק ספורטיבי ואחד תדמיתי. הסקנדל, הירידה ביכולת והפציעות די השכיחו אותו מחוץ לקהילת הגולף. בתמונת המאג שוט שלו אחרי שנעצר נוהג תחת השפעה, הוא חזר לתודעה כשהוא נראה בדרך לרוק-בוטום והזכיר אסוציאטיבית את או ג'י סימפסון. תדמיתית הוא נראה בן אדם גמור. שנה וחצי אחר כך והוא שוב הממי של אמריקה. לא הרבה חזרו מכזאת רכבת הרים. ספורטיבית זה סיפור גדול, אבל יש כמה ברי השוואה. כשמשלבים את שניהם, אני מתקשה למצוא השוואות. זה ברמת הקאמבק של עלי.

שחרש 16 באפריל 2019

הערה לגבי פרק הזמן שבחוץ – ברוב סוגי הספורט בעשור החמישי לחיים הספורטאי בגיל שפיזיולוגית הוא כבר לא יכול להתחרות ברמות הגבוהות ביותר. בגולף הדרישות הפיזיולוגיות קצת אחרות ולכן הסיפור הזה אפשרי.

אריאל גרייזס 16 באפריל 2019

זה נכון אבל גם בגולף מדובר במשהו מאוד נדיר. טייגר הוא האלוף השני הכי מבוגר בהיסטוריה של אוגוסטה והכי מבוגר מאז שנת 86. זה ספורט יחסית פחות אתלטי שמאפשר גם למבוגרים להתחרות אבל עדיין יש לו דרישות שגוף אנושי מתבגר מתקשה להתמודד איתן

ניינר / ווריור 16 באפריל 2019

והכי תותח יצא זה ששם בוגאס 85000 ירוקים על ניצחון של טייגר וגרף 1.2 מיליון

איאן ראש 17 באפריל 2019

מקווה שאתה? :)

Comments closed