גוליית

אמריקה נגד העולם

מצד אחד אין לשום נבחרת את כוח האש שיש לאמריקניות. אלכס מורגן שבהדרגה עברה מהקישור המרכזי לחוד אחרי הפרישה של אבי וומבאק היא הכוכבת המרכזית, כשמאחוריה נמצאות מייגן ראפינו וטובין הית' שבכושר מצוין. קארלי לויד, מגדולות השחקניות בהיסטוריה, הפכה לגיים-צ'ינג'רית מהספסל – לוקסוס שאין לשום יריבה. מצד שני, מאז העזיבה המאולצת של הופ סולו (נזרקה מהנבחרת על ידי ההתאחדות אחרי שקראה לשחקניות נבחרת שבדיה "פחדניות" אחרי ההפסד של ארצות הברית בפנדלים ברבע הגמר האולימפי), יש אי יציבות בעמדת השוערת וההגנה האמריקנית לא מתואמת וחדירה.

עם שלוש זכיות באליפות העולם ארצות הברית לא אנדרדוג בשום משחק, אבל תהיה לה תחרות על הכוכב הרביעי. המארחת צרפת ניצחה אותה פעמיים בשנתיים האחרונות בצורה משכנעת (0:3 ו1:3) ואם לא יהיו הפתעות השתיים ייפגשו ברבע הגמר בפאריז. גרמניה האלופה האולימפית פייבוריטית להגיע לגמר מהצד השני. אנגליה תחת הדרכתו של פיל נוויל הידוע לשמצה זכתה בטורניר הידידות היוקרתי she Believes Cup האחרון שארצות הברית ארחה. הולנד זכתה באליפות אירופה וגם היא יכולה לאתגר את האמריקניות אם ייפגשו. אוסטרליה וספרד גם רשמו התקדמות גדולה בשנים האחרונות ולא מתבטלות בפני אף נבחרת. לעומתן, ברזיל ויפן בירידה משמעותית.

יש באז מאוד מיוחד סביב אליפות העולם הזאת. בצרפת, גרמניה, אנגליה ומדינות נוספות הנבחרת הלאומית מקודמת בצורות מאוד יצירתיות ברשתות החברתיות, בטלויזיה ודרך פרסומות של ספונסרים. הקווים המנחים הם לאומיות והמסע המפותל והדרך הארוכה שכדורגל הנשים עשה במדינה. זו למשל פרסומת נהדרת למשקה אנרגיה באנגליה.

בארצות הברית כבר כמה חודשים שיש קידומים למונדיאל. מצילומים בטיימס סקוור, פעילויות שונות עם ספונסרים, שולחן כדורגל עם דמויות השחקניות וכמובן סדרת משחקי ידידות להגברת ההייפ. כמובן שהקו שקיים בעולם קורה באמריקה, עם שלל פרסומות וקמפיינים וקידומים על One Nation. One Team, או על שיוויוניות, צדק חברתי והעצמה נשית.

מה שמבדל את אמריקה מהיתר זה הציפייה לנצח. למעשה, כל תוצאה אחרת מלבד זכייה רביעית באליפות העולם תחשב כמפלה גדולה. הנבחרת ששברה שיאי רייטינג ודורשת תנאים טובים יותר בגלל הרווחיות הכלכלית שלה מבינה את זה. אם הנבחרת לא תצליח, הרייטינג יפול וכך גם החשיפה שלהן וההזדמנויות הכספיות. תוסיפו לזה את הקהל האמריקני שדי בהגדרה הוא קהל של ניצחונות, היחס האמביוולנטי ממילא שיש באמריקה לכדורגל ומפח הנפש של פוקס ספורט שנפלו חזק עם המונדיאל ברוסיה אחרי שנבחרת הגברים הצליחה לא להעפיל לאליפות מקונקאקאפ המגוחך. זאת לא אליפות עולם בקנדה, עם שידורים בשעות נוחות ומשחקים שמשוחקים שעתיים נסיעה מהגבול. צריך להתאמץ כדי שהקהל האמריקני יתחבר.

התוצאה היא קמפיין משולב של הנבחרת האמריקנית ושל רשת פוקס ספורט שממתג את ארצות הברית כגוליית וכמלכה. מיתוג מאוד לא צנוע ומאוד ייחודי ביחס למדינות אחרות. הצילומים מרהיבים ויצרתיים, אבל הרף מאוד גבוה. ארצות לא צפויה להיתקל בבעיות בשלב המוקדמות מול תאילנד, צ'ילה או אפילו שבדיה שניצחה אותה בפנדלים בריו וגם שמינית הגמר לא תעמיד נבחרת מאיימת. אם לא יהיו הפתעות, האתגר האמיתי הראשון יהיה ברבע הגמר בפאריז מול המארחת צרפת. הפסד וכל הרעש והצילצולים מלפני המונדיאל הזה עשויים להתפוצץ לנבחרת בפנים. זכייה והנבחרת תתבסס כמותג לאומי מוביל, החגיגות ילוו בפסטיבל שימשך עד למשחקים האולימפיים בטוקיו והדרישות של השחקניות יהיו בהתאם.

הגמר טים-נדאל -אורח אלון עידן
נובחים בירוק 125-מורה בא לחיפה

6 Comments

S&M 9 ביוני 2019

הפרומו האמריקאי מביך. שחצנות אף פעם לא נראית טוב. האנגלי נהדר.

דובינסקי 10 ביוני 2019

הפרומו האנגלי נפלא. גם אני לא אהבתי את הקו שהאמריקניות לקחו, אבל הקהל האמריקני יצפה רק אם יחשוב שהנבחרת תזכה. הצילומים נהדרים בעיני. אתה לא נשאר אדיש.

D! פה ועכשיו 9 ביוני 2019

תודה. מעניין.

אפשר לראות את כל התרבות משתקפת בשני קטעי הוידאו הללו. עשוי טוב

ערן (המקורי) 9 ביוני 2019

הסרטון התנכ״י הינו מן הסתם פנימי- מיועד לעיניים אמריקאיות, כאלה שרואות בגמר הבייסבול את אליפות העולם ולא ממש מחשיבות את שאר הגלובוס. בעיניים לא אמריקאיות: הסרטון יהיר ולא מכבד את היריבות באופן בוטה ומגוחך, וזה דבר נדיר בעולם הספורט (למעט חריגים כגון איגרוף בו הטלת פחד על היריב היא אסטרטגיה חיונית, או התרברבות מקושקשת של נבחרות של רודנים / משטר סובייטי וכו׳).

7even 10 ביוני 2019

שוב המועמדת לזכייה, וצרפת, פייבוריטיות לגמר שייערך בפאריז?
מקווה שהכוכבת האמריקאית לא תקרוס מלחץ בבוקר המשחק.

דובינסקי 10 ביוני 2019

חצאי הגמר והגמר ייערכו בליון. קבוצת הנשים של ליון זכתה בליגת האלופות בארבע השנים האחרונות. כדורגל נשים מאוד דומיננטי בליון. יש בזה הגיון.

Comments closed