קליפורניה מאתגרת את האיחוד

הצעת חוק שתאפשר לסטודנטים-אתלטים לקבל כסף עשויה להוביל לאפקט דומינו באמריקה. בNCAA מפעילים לחצים על המושל להטיל וטו

ה11 בספטמבר זה זמן טוב להרהר על אמריקה. על מה מאחד את מייק "דה סיטואיישן" מניו ג'רזי עם מורמונים ביוטה, או את טנסי עם אורגון. זה כמובן בעידן של פיצול ופוליטיקה של זהויות וירי כל שבועיים ואסון טבע שנתי ונשיא שמתכחש לאשמה של אמריקה בהתחממות גלובלית אבל הכניס את אלבמה להיסטריה מיותרת. באלבמה אכלתי אחלה בננה פודינג.

מאז שעברתי לאמריקה כל קיץ אני עושה רוד טריפ אחד לפחות. השנה נסעתי לנבאדה ולצפון קליפורניה, כשבין היתר ביקרתי בלאסן, 2 לילות ברינו, לייק טאהו, 2 לילות בנאפה ונסיעות גם לסונומה, סן חוזה ומפרץ מונטריי. בשנים האחרונות הייתי מספר פעמים בקליפורניה ומתחזקת אצלי התחושה שלהבדיל מכ40 מדינות אחרות שהייתי בהן באמריקה, קליפורניה מדינה שעומדת בפני עצמה.

יש בקליפורניה מגוון גדול ושונות. יש ים והרים ואגמים, עשרות קילומטרים שאין בהם נפש חיה ולפחות 4-5 ערים גדולות ועוד לא מעט בינוניות. יש נוף מרהיב ויין ועמק סיליקון והוליווד ומגוון גדול של אוכלוסיה ואוכלוסיות שונות ומגוונות ומודעות חברתית וכמובן כמעט כל ספורט אפשרי ברמה הכי גבוהה שיש. כלומר, אם קליפורניה פורשת מהאיחוד היא עדיין תהיה אחת המדינות המעניינות והמגניבות בעולם. ברוב המדינות באמריקה אין יותר מ2-3 ערים גדולות ולפעמים גם זה לא.

פרישה של קליפורניה מהאיחוד היא לא ממש על הפרק, אבל השבוע נפל דבר כשהמחוקקים בקליפורניה העבירו ברוב של 0-72 הצעת חוק שתאפשר לסטודנטים-אתלטים לקבל תשלום. החוק לא מאפשר להם לקבל משכורת מהאוניברסיטה אבל למעשה קובע שזה לא חוקי לקחת לסטודנטים-אתלטים את הזכות להשתמש בשם ובתדמית שלהם, מה שסולל את האפשרות שלהם לקבל כסף מפרסומות, חסויות, תמלוגים ועוד. הצעת הזו עומדת בניגוד מוחלט לתקנות הNCAA, ארגון ספורט המכללות האמריקני שמחייב כל סטודנט/ית-אתלט/ית לחתום על מסמך ויתור כתנאי לקבלת מלגה ולשחק בליגה.

הNCAA מפעיל לחצים מפה עד הודעה חדשה על מושל קליפורניה שיטיל וטו על הצעת החוק, אבל אם זה לא יקרה ב12 הימים הקרובים הצעת החוק תהפוך לחוק חדש במדינה שייכנס לתוקף ב2023. אם זה יקרה, מדובר באתגר רציני מאוד לספורט המכללות האמריקני כי למעשה במדינת קליפורניה לאוניברסיטאות לא תהיה זכות למנוע מספורטאים-אתלטים לקבל כספים. יש עשרות אוניברסיטאות בקליפורניה וחלקן מהדרג הבכיר באמריקה ביניהן USC, UCLA, סטנפורד, קאל סטייט, סן-חוזה סטייט, ברקלי ועוד.

ברור לרבים שהמצב הנוכחי שבו סטודנטים-אתלטים עומדים בבסיס פרמידה שמייצרת מיליארדים אבל לא יכולים להרוויח על פי שווי השוק שלהם זה מצב שנע בין אבסורד ללא אתי. אני כבר לא מסוגל להצדיק לעצמי את התלות של המערכת בפוטבול מכללות – שהדרך של האוכלוסיה הכי ענייה ואתלטית במדינה להשתלב בחברה היא דרך לימודים אקדמיים והדרך לשם עוברת בספורט שמוביל לנזק מוחי ואיבוד אינטיליגנציה. ספורט שמייצר מיליארדים ומממן את התשתית של רוב ענפי הספורט האחרים, את המעטפת, את האוניברסיטה ואת עלות טלויזיות הפלזמה שמותקנות על דופן המזרקות בכניסה למתחם האימונים.

בNCAA כמובן מבינים שאם בקליפורניה תיסלל הדרך לסטונדטים-אתלטים לקבל כסף במהלך הלימודים, זה ייתן לאוניברסיטאות שם יתרון עצום בגיוס כשרונות ובייצור הכנסות. כרגע מסתמן משחק צ'יקן בין מדינת קליפורניה לNCAA, כשהאוניברסיטאות נמצאות באמצע ובאופן רשמי לפחות מתנגדות לחקיקה. הNCAA שלח מכתב למושל קליפורניה שהחוק הזה יפגע בעקרון השוויון בספורט המכללות וגם תורמים באוניברסיטאות השונות מפעילים לחץ כדי שהחוק לא יעבור. עדיין מוקדם לקבוע אם הצעת החוק בקליפורניה תוביל לשינוי בנהלים של הליגה ותאפשר לסטודנטים-אתלטים ברחבי אמריקה להרוויח כספים תוך כדי הלימודים, אם מדינת קליפורניה תעמוד על הרגליים האחוריות ותפעיל סנקציות נגד אוניברסיטאות שלא יפעלו על פי החוק, אם הלחץ על המושל יעשה את שלו או אם הNCAA ילך עד הסוף ויפריש את האוניברסיטאות של קליפורניה מהאיחוד.

*
בקטנה 1:
עם כל הביקורת על ההתנהגות השחצנית של שחקניות נבחרת ארצות הברית במונדיאל הנשים, אפשר להבין את ההערצה כלפיהן באמריקה, את ההערכה למחוייבות שלהן למדים הלאומיים ואת הרצינות שבה הן מתייחסות לכל טורניר בינלאומי. הגאווה לייצג את המדינה ולהיות חלק ממשהו שגדול ממך זה חלק מהDNA של נבחרת הכדורגל האמריקנית וזה עומד בניגוד מוחלט להערצת האינדיבידואליזם בNBA וסגל המילואים של ארצות הברית שאפילו לא הצליח לזכות במדליה באליפות העולם. לזכותו של גרג פופוביץ' הוא התנהג באצילות, פרגן לצרפת על הניצחון והביע הערכה לשחקנים האמריקנים שהתחרו ולא ניסה לתרץ את הכישלון בסגל חסר, הכנה קצרה, חוקי פיב"א, או ריצפה עקומה.

**
בקטנה 2:
אפרפו גניבת דעת ומשחקי נבחרת: גם לעלות בהרכב הזוי שלא כולל את דור מיכה לצד ערן זהבי וגם להאשים את השחקנים כשמפסידים?

עולים לרשת -הצלחה הקנדית של ביאנקה אנדרסקו-עודד יעקב
"וזה לא מצחיק יותר!"

41 Comments

S&M 12 בספטמבר 2019

אין מושל בעולם שיטיל וטו על חוק שעבר ברוב 72-0.

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

יש קבוצות לחץ חזקות מאוד בארה"ב עם השפעה כלכלית משמעותית. יש הרבה מאוד גופים, אנשים וחברות שמרוויחים הרבה מאוד כסף מהמצב הקיים ויש להם אינטרס לשמר אותו. בנוסף, המושל של קליפורניה ברוב העשור הקודם היה הטרמינייטור ועכשיו טראמפ נשיא. רוצה לומר, לך תדע.

יריב 12 בספטמבר 2019

החוק הזה עבר ברוב חסין וטו בשני הבתים, בתמיכה דו מפלגתית ברורה. קשה לי לראות איך מושל כלשהו מטיל עליו וטו, אם הוא מתנגד נראה יותר סביר שינסה למסמס אותו באכיפה.

No one 12 בספטמבר 2019

גאווין ניוסום לא יטיל על זה ווטו
הוא רוצה להיות נשיא ארה"ב בעוד 5 או 9 שנים והוא מבין שזה חוק שרק יכול לעזור לו בעתיד ולהראות שהוא תומך באוכלוסיה חלשה ובעד שכר שווה .

בלי קשר אין מקום בעולם שיש לו את כל נה שלקליפורניה יש להציע כמו שיואב אומר ואין מקום יותר טוב לחיות בו מבחינה מעשית(זה לא מעשי לחיות ב-בורה בורה בבקתת קש לאורך זמן)

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

מבחינה מעשית השיקול הכלכלי מאוד מהותי, כי קליפורניה מדינה יקרה מאוד. אני לא מתכוון לבברלי הילס, אלא בכלל הדלק מאוד יקר ברחבי המדינה גם ביחס לאורגון וגם ביחס לטנסי. אבל כן, אם יש כסף, קליפורניה מדינה מדהימה.

דוד 12 בספטמבר 2019

אנשים מעצבנים, זה אלה שמתלוננים על מחיר הדלק בקליפורניה- בערך 3.5 שקל לליטר, כי בטקסס זה עולה 2.5 שקל.
מוזמנים לגור בארץ

דובינסקי 13 בספטמבר 2019

אין לזה קשר לישראל. הדלק כדוגמא להשוואת עלות מחייה בין מדינות. בטנסי העלות היתה בערך 2-2.5 דולר לגאלון. באורגון זה קצת יותר יקר, בסביבות 2.5-3 דולר ובקליפורניה המחיר קופץ לבערך 3.5-4 דולר. כמעט פי 2 ממה שמקובל במקומות אחרים באמריקה. כדי להצדיק מעבר לקליפורניה צריך משכורת כמעט כפולה מזו שמרוויחים בטנסי.

אורן השני 13 בספטמבר 2019

נשמע כמו תל אביב..

דוד 13 בספטמבר 2019

יואב, זה היה בנימה מבודחת.
מה שמעצבן אותי זה לא מחיר הדלק בקליפורניה כמובן.
בכללי מה שאתה מתאר הוא מאוד טיפוסי לאיזורים מפותחים כלכלית: יש בהם צפיפות גבוהה יותר כי כולם רוצים לגור שם, והמחיה יקרה יותר פשוט כי אפשר (וגם בגלל שמקומות כאלה נוטים לפתח יותר מערכות רווחה שעולים המון כסף במיסים).
טקסס וטנסי יוצאות דופן בקטע הזה בגלל השמרנות הכלכלית והמס המדינתי הנמוך, אך כמובן מערכות הרווחה פחות נדיבות שם.

דובינסקי 13 בספטמבר 2019

קליפורניה זה לא רק סן פרנסיסקו ולוס אנג'לס, זה גם שעות על שעות של נסיעה בלי שום עיירה מסביב ועשרות מיילים בין תחנות דלק. לגבי שמרנות ומיסוי מדינתי נמוך, אחד הדברים שהכי הפתיעו (ואכזבו) אותי זה שהתשתיות הציבוריות בטנסי (רמת כבישים, תאורה, ועוד) יותר מפותחות מהתשתיות של אורגון למשל והמחייה באורגון יותר יקרה (לא קליפורניה, אבל קצת יותר מטנסי). בכלל ובלי קשר בהכרח לנושא התגובה, אחד הדברים שהכי הדהימו אותי בנסיעות בארה"ב זה שרוב אמריקה זה ספר. רוב אמריקה זה עשרות (ולפעמים מאות) מיילים בלי עיירות מסביב.

תום 12 בספטמבר 2019

המושל של קליפורניה כיום זה ג׳רי בראון – דמוקרט שכבר היה מושל בשנות ה-70. הוא בערך המושל האחרון בארה"ב שיתקפל בפני ה-ncaa.

תום 12 בספטמבר 2019

תיקון: וכמובן שחכחתי שהיו בחירות אמצע שנה שעברה, זה מראה כמה אני מעודכן בפוליטקה האמריקאית.

טירזיאס 13 בספטמבר 2019

לא. המושל הנוכחי זה gavin newsom

צור שפי 12 בספטמבר 2019

נדמה לי שכלכלת קליפורניה, על פי המדידות המקובלות, היא השביעית או השמינית בעולם, משהו בסדר הגודל של גרמניה. אגב, האם ראית בטיול שלך סימנים מהשריפה הגדולה בסונומה ובנאפה לפני שנתיים?

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

האמת שלא שמתי לב תוך כדי נהיגה בעמק נאפה ומנאפה לסונומה. האיזור יפה מאוד, אבל התרכזתי בכביש כי זאת נהיגה שמצריכה ריכוז. במרכז העיר נאפה, בקסטילו די אמורוסה ובמרכז העיר סונומה לא הרגשתי את השריפה. אבל אני מניח שאם הייתי מעמיק בזה יותר הייתי מוצא השלכות.

פרסלני 12 בספטמבר 2019

בעצם מה שזה אומר הוא שבספורט קולג משיש בו ממש כסף (בעיקר פוטבול וקצת כדורסל) נסדר את העניינים כמו בצ' מפיונס. האייקסים של פעם (קלמזון נניח) ישארו מאחור גם אם יש להם אימון וגיוס טובים, כי מה לעשות שראנינג בק זניח יבחר בריאל מדריד (במישיגן, נוטרדם, טקסס או usc עם ים של שנים שחונות) גם אם זה לא דאבו כי תכלס הוא ירויח הרבה יותר מכל מה שסביב. . אז אם זה כמו מקצוענים, אני מעדיף את המקור…

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

חוק בוסמן פגע באיאקס באופן קשה מאוד. כאוהד ההשלכות מבאסות אותי, אבל המצב הקודם לא היה הוגן. בהחלט סביר להניח שגם יהיו השלכות לא צפויות או לא רצויות לזה שסטודנטים-אתלטים יקבלו כסף.

austaldo 12 בספטמבר 2019

זה מזכיר לי קצת את חברות המוסיקה כשפתאום היתה טכנולוגיה שאיפשרה להפיץ מוסיקה בצורה פיראטית וחברות המוסיקה כבר לא יכלו סתם ככה למכור דיסק עם 12 שירים ב 100 שקל. אחרי לא מעט שנים שהם ניסו להלחם בזה מלחמת חורמה הם הבינו שהחגיגה נגמרה, הסתגלו למצב החדש, שינו את המודל העיסקי שלהם ושוב הם מרוויחים. גם ה NCAA והאוניברסיטאות יבינו שהמצב השתנה, יעשו רפורמה בחוקים הדרקוניים שלהם ככה שגם הספורטאים ירוויחו משהו, ובסוף כולם יהיו מרוצים

7even 12 בספטמבר 2019

נכון ומדוייק.
סתם דוגמא אחת ממיליון – סוני יצאה נגד הפצת שירים ב mp3, אבל המשיכה למכור בכמויות מטורפות מוצרים שתומכים בפורמט

תום 12 בספטמבר 2019

זה בגלל ששאר המתחרים שלם גם מכרו ציוד שתמך בפורמט, ובכל זאת הם ניסו דברים שנועדו לכשלון כמו המיני דיסק. כשאתה מחרים משהו לבדך בסופו של דבר רק אתה תהיה מושפע.

7even 13 בספטמבר 2019

אין ספק. ועדיין, זו היתה צביעות רצינית

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

יש הרבה ביקורת על השיטה ובשנים האחרונות היו כל מיני הקלות עם אפשרויות לשלם יותר דמי כיס לסטודנטים עבור טלפון או כרטיס טיסה למשפחה בחגים וכו'. אבל אלה הקלות בשוליים. בגלל כל מיני חקיקות, בעייתי לאפשר לאוניברסיטאות לשלם לסטודנטים-אתלטים על פי שווי שוק. טייטל 9 למשל זה חוק מדינה שמתנה כספים פדרליים באי אפליה מגדרית ובספורט זה בא לידי ביטוי בהשוואת תנאים על בסיס מגדרי. ככה שאם אוניברסיטה רוצה לגייס קווטרבאק מבטיח כדי להביא 100,000 צופים למשחק שישודר בפריים טיים של ESPN היא צריכה לתת את אותם תנאים גם לשחקנית לקרוס או כדורעף. אם יאפשרו לאוניברסיטה לשלם חצי מיליון דולר לקווטרבאק, האם זה אומר שהיא גם תצטרך להשוות את אותו הסכום ולשלם לספורטאית שמשחקת מול אולם חצי ריק? ככה שהרוח הנושבת כרגע זה שיאפשרו לספורטאים להרוויח כסף, אבל לא ישירות מהאוניברסיטה. אתית זה יהיה הרבה יותר מוסרי מהמצב הנוכחי, אבל ההשלכות עשויות להיות לא צפויות.

תום 12 בספטמבר 2019

התזה שלי זה שפוטבול צריך להחריג מכל חישוב של טייטל 9. בניגוד לכל ענף ספורט אחר שמוכר ע"י ה-ncaa, אין קבוצות נשים של פוטבול או ספורט מקביל (בייסבול-סופטבול) ולמעשה יש קבוצות נשים בענפים שונים בכל אוניברסיטה שלא היו קיימות מבלי קבוצת הפוטבול. במהלך העשורים מאז ההתחלה של טייטל 9 לא מעט אוניברסיטאות סגרו את קבוצות הפוטבול שלהם, משום שהם לא יכלו לספוג את העלות של אותו מספר מלגות שהם היו צריכים לתת לנשים (ואלו שכן שמרו על קבוצת הפוטבול סגרו קבוצות אחרות של גברים).

אם זה באמת יגיע למצב שבו האונברסיטאות יחייבו לשלם לשחקניות כדורעף ומתאבקים בגלל שהם משלמים לשחקני פוטבול, אז נראה מהר מאוד איך הם יוותרו על העמדת הפנים שהשחקנים הם גם סטודנטים והם פשוט יעסיקו אותם כשחקני פוטבול (זה יעלה להם לא מעט, אבל לא כמו הסכום שהם יצטרכו לשלם לכל הספורטאים שלהם).

דובינסקי 13 בספטמבר 2019

פוטבול באמת יוצא דופן מיתר הענפים, כי הוא היחיד שבאמת רווחי ומייצר מיליארדים למערכת (כדורסל גברים רווחי, אבל לא בצורה מאוד משמעותית). כל יתר ענפי הספורט (לרבות כל ספורט נשים) מפסידים כסף. אי אפשר להתעלם מזה. אוניברסיטאות דווקא לרוב משאירות את הפוטבול, אבל כדי לעמוד בדרישות של טייטל 9 ומקימות קבוצות כדורעף וכדורגל נשים מבלי שתהיה מקבילה לגברים.

James 12 בספטמבר 2019

קלי היא גהנום ולא סתם עוזבים אותה בהמונים.
כעת העבירו חוק נגד עבודות של קונטרקטים שרק דופק את העניים ובעלי עסקים.

No one 12 בספטמבר 2019

בגלל זה אין פה מספיק יחידות דיור ובונים כמו משוגעים…
על איזה תחום אתה מדבר שהוציאו חוק?

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

הפקקים מעיקים והיא מאוד יקרה.

דוד 12 בספטמבר 2019

יש באמת תנועה אזרחית בשם Calexit (לא מדי רצינית) להוציא את קליפורניה מחוץ לברית האמריקנית. אבל זה כמובן דימיוני לחלוטין כרגע- 14% תמיכה בקרב תושבי קליפורניה בסקר האחרון שעשו שם לפני שנה וחצי.
https://en.wikipedia.org/wiki/Yes_California
זה יכול להישמע מהלך מאוד מעניין ומשתלם כלכלית לשלטון שם כי קליפורניה זו אחת הכלכלות החזקות והעשירות בעולם בפני עצמה. אבל השיקול של התומכים הוא כמובן לא כלכלי אלא תרבותי, וכרגע על אף השוני קליפורניה כ"לא אמריקאית" נתפס כדבר מאוד תלוש ולא מציאותי.
כשחושבים על זה הרי מדינת ניו יורק היא די דומה לה מבחינת הדנ"א הפרוגרסיבי (רק הרבה יותר תזזיתית כמובן) והאנטגוניזם לטראמפ, והרי אין דבר יותר אמריקאי מניו יורק. בקיצור לדעתי אין סיבה שזה יקרה ב-30 שנה הקרובות.

דובינסקי 12 בספטמבר 2019

זה לא יקרה ואין באמת דיבור רציני שקליפורניה תפרוש מארצות הברית. זה שיש תנועה אזרחית, נו, יש תנועות אזרחיות לכל קשקוש אפשרי באמריקה. אני רק טוען שיש בקליפורניה מספיק תוכן ועומק וריבוד חברתי שמספיקה למדינה מתקדמת שלמה, מה שכמעט ולא קיים במדינות אחרות בארה"ב. היחידה שאני יכול להשוות זו באמת ניו יורק, אבל אפילו ניו יורק, מעבר למטרופולין של ניו-יורק סיטי (מנהטן, ברוקלין, ברונקס, קווינס וסטטן איילנד), המדינה לא נותנת את התחושה שיש לה את העומק שיש לקליפורניה. למרות שגם ניו יורק כמדינה מציעה לא מעט (ניאגרה פולס, לייק פלסיד, בפאלו ועוד).

אלכס 13 בספטמבר 2019

רק שתדע, במקומות אחרים בסטייט של ניו-יורק, למעשה כמעט שאר המדינה חוץ מהעיר עצמה, האוכלוסיה הרבה פחות פרוגרסיבית (תודה לאל, pun not intended) ומעיקה מאלו שמכנים עצמם "ניו-יורקרים", ולכן איזשהיא פרישה של הסטייט הזה היא לא ריאליסטית.

דובינסקי 13 בספטמבר 2019

אף סטייט לא פורשת. זה די שכיח מה שאתה מתאר. גם באורגון זה ככה. הערים הגדולות שמאלה ממארקס, אבל ביתר המדינה הרבה יותר שמרנים.

אלכס 14 בספטמבר 2019

זה נכון, רק שבאורגון יש רק את פורטלנד ואולי יוג'ין, ובניו-יורק יש עוד כמה ערים משמעותיות כמו בפאלו, סירקיוז, אולבני, רוצ'סטר, יונקרס, וכ'.

דוד 14 בספטמבר 2019

ברור שאני לא באמת חושב שמשהו כזה יקרה.
גם כשמדברים בפן הכלכלי צעד היפותטי של פרישה לא באמת ישתלם לאורך זמן (כי צריך להביא בחשבון מדיניות כלכלית שעלולה להבריח החוצה את כל תעשיית עמק הסיליקון. כבר היום זה מתחיל, באופן זוחל).
אבל "משהו" בטוח יקרה בארה"ב לפחות מבחינה חברתית. הנתק התרבותי בין העיר לבין האיזורים הפחות אורבניים נהייה קיצוני בצורה בלתי אפשרית.

אלכס 14 בספטמבר 2019

זה לא בין 'העיר' האמורפית שאתה מתאר לבין האזורים הפחות אורבניים, כפי שכתבת (בצורה נאה, אך שגויה לדעתי), אלא בין ערי הענק או הערים הממש גדולות שמאוכלסות בערב-רב של אנשים, תרבויות, ואתניות ושלא מייצגות נכונה את האוכלוסיה של הסטייט (בד"כ, יש כמובן יוצאות מן הכלל) לבין הערים הבינונית והקטנות של אותה הסטייט, האיזורים הכפריים והעיירות הקטנות הם גם כך פלטפורמה והוויה נפרדת.

7even 13 בספטמבר 2019

דןבינסקי, תגיד – מה הקטע של האמריקאים עם (אי) תאורה בכבישים בין עירוניים?

למה אחרי השקיעה צריך לנסוע שם בחושך מוחלט?

דובינסקי 13 בספטמבר 2019

פחד אלוהים. אתה מתפרץ לדלת פתוחה. זה מחרפן אותי.

7even 13 בספטמבר 2019

יצאתי ממונטנה ריי לכיוון לוס אנג'לס ב 5 בערב.
לא חשבתי שארגיש כמו מוזיאון הדיאלוג בחשיכה.

תום 13 בספטמבר 2019

דרוויניזם חברתי.

באבא ימים 15 בספטמבר 2019

כי זה חתיכת מרחק.

Notorious NBA 14 בספטמבר 2019

ברצינות השווית עכשיו בין מיליונרים שהם האתלטים הטובים בעולם ונדרשים לשחק בחינם בטורניר של ארגון עם 0 סמכות עליהם לספורטאיות סוג ז *שזאת העבודה שלהן*?
מוזר להפליא…

דובינסקי 14 בספטמבר 2019

השוויתי בחשיבות שספורטאים אמריקנים רואים בזכייה באליפות העולם.

ובשביל להעלות טיעון נגד לא צריך לזלזל בשחקניות כדורגל או בכלל לגמד אנשים. הן הטובות ביותר בתחום שלהן.

Comments closed