2015 תהייה שנה נהדרת – יניב פרנקו

2015 זה לא רחוק וכדאי להתחיל לתכנן ולבצע

200px-Rollercoaster_expedition_geforce_holiday_park_germany

 

2015 תהיה שנה נהדרת!

לחובבי פארקי שעשועים רציניים הדוגמא הבאה בוודאי תהיה מוכרת ,דמיינו שאתם עולים והרכבת מתחילה לנסוע על המסילה במהירות נמוכה ולאט לאט מטפסת בקושי לפסגה הראשונה.

הטיפוס מותח, הבטן מתהפכת , לרוב הנוסעים עליה יש תחושות קשות שנעות בין "מה לעזאזל חשבתי" לבין "מה לעזאזל חשבתי" .

ואז היא מגיעה לפסגה. שניה אחת של שקט והיא מתחילה לעוף במהירות עצומה למטה – שוברת שיאים של מהירות .

כשהיא מגיעה לסוף הירידה  היא מגיעה במהירות גבוהה ואז מתיישרת  ולאט לאט צוברת תאוצה חדשה בדרך לפסגה הבאה.

***

מכבי תל אביב ובאר שבע הגיעו לפתיחת העונה הזו כשהם נמצאות כל אחת בחלק הנכון של הרכבת.

כרגע הם בחלק הכייפי של הרכבת, החלק שבשבילו קונים כרטיס ,זה שטס במהירויות עצומות למטה.

בזמן ששתיהן טסות במהירויות אדירות – הרכבות של מכבי חיפה ,הפועל וגם בית"ר נמצאות בכלל בחלק השני של הפרבולה – הקשה, הטיפוס, חלקם רק יצא מהתחנה , חלקם נמצאות במעלה הטיפוס.

רכבות שמטפסת בעליה לא תצליח לעולם לשעוט מהר יותר מרכבת שטסה בירידה.

מי שחושב אחרת לא מבין פיזיקה .

מי שחשב שאפשר לעקוף רכבת שמתחילה את הירידה עם רכבת שרק יצאה מהתחנה – הלך וסגר עם שכטר ורב"ש  ומי שהיה בטוח שהרכבת שלו כבר בפסגה וסגר לאבוחצירא חוזה חלומי, גילה שהוא רק התחיל את הטיפוס.

***

הפוסט של גיל שלי לרגל  חגיגות ההשתחררות מנמני מזכיר לי שהרגע המדויק שהרכבת שחררה את בלם היד שלה והתחילה לטפס – היה שחיפה נתנו את השלישי.

איווניר , מהפיכת צעירים ,הרכישות המופרזות של יצחקי ודומיו – היו כולם דלקים שעזרו לרכבת לטפס – את זה אפשר להבין רק בדיעבד – בזמן אמת זה היה נראה שהרכבת תקועה לה בתחנה.

גם באר שבע של שנה שעברה טיפסה לה במעלה הפסגה ,לא ראינו את זה קורה , עד שהשנה היא התחילה לטוס למטה.

***

מכבי ת"א שטה לה במהירויות עצומות , כל המשקלים שהפריעו בעליה – עוזרים עכשיו לדחוף בירידה , זה נראה בלתי ניתן לעצירה – אבל לפיזיקה בניגוד לדרבים – יש חוקים .

השאלה הגדולה היא מתי ?

מתי היא תפגוש את הנקודה שממנה היא תתחיל לטפס חזרה – אומנם הפעם היא תבוא בתנופה נהדרת, אבל טיפוס בפסגה הוא טיפוס בפסגה.

***

מכבי חיפה איבדה שתי אליפויות בשנים בהם היא שיחקה בצמפיונס , אבל את שתיהן היא איבדה בשנייה האחרונה על חודו של שער או חודה של נקודה.

זה אומר שאם מכבי עושה שלוש אליפויות ברצף וגם מעפילה לצמפיונס– זה יהיה הישג עצום (עצום !), אבל לחלוטין בטווח יד של קבוצה ישראלית .

היעד של צמפיונס ואליפות שלישית הוא מחסום שניתן לשבירה .

ארבע אליפויות רצופות יהיו הישג היסטורי, ארבע אליפויות לצד שבירת מחסומים אירופאים יהיו הישג עוד יותר מדהים- השגת יעד שכזה ייצור את המדרגה בין מכבי לליגה שממנה יהיה קשה מאוד ללכת אחורה.

מכבי חיפה משלמת היום את המחיר על העובדה שבשום שלב בדומיננטיות שלה היא לא יצרה כזה חיץ בינה לבין הליגה – לו הייתה יוצרת אותו כל ההיסטוריה הייתה משתנה.

אבל אני חייב להגיד שאני לא רואה את זה קורה כל כך מהר.

***

התובנה שהשנה הבאה גם היא תהיה בצל הדומיננטיות של הרכבות המהירות שאינם בצבע הנכון צריכה ללוות את כל מקבלי ההחלטות באשר הם בכניסה לחלון של ינואר.

אבל העונה שבאה אחרי – היא עונת ההזדמנויות הגדולה– היא הזדמנות עצומה לקטר הדרומי שכבר שועט , והיא האופציה היחידה לשאר הרכבות שעוד תקועות בעליות הקשות.

הקטר בהפועל יצא לדרך כשטביב עזב ,חיים רמון הוא אולי נהג חדש ,אבל הרכבת זזה , לקח לגולדהאר שנתיים לבנות את מכבי החדשה , הפועל החדשה תקום ותיבנה מנקודת הזמן של עזיבת טביב  לא משום נקודת זמן אחרת.

הקטר של חיפה נמצא כבר שנים בין פסגה לפסגה ,ואפילו הקטר הירושלמי זז (רוני לוי נהג מעולה).

לא כל הרכבות יגיעו לפסגה בעוד שנה וחצי- אבל הם בהחלט דוחפות את עצמם בעליה הקשה.

***

אייל גולסה לפני שנה ,בנקודה הזו חיכה ליורו נבחרות , חיכה וחיכה והיה מוכן לחתום אז על כל חוזה חדש, אבל מי שראה רק חצי שנה קדימה , לא התעקש ,התוצאה ידועה- בקרוב לגולסה יהיה קטר חדש , יש מצב שזה קטר צהוב.

בוריס קליימן מחזיק בחוזה לעוד שנתיים וחצי – בשנה וחצי הקרובות הוא יתגלח על הזקן של הפועל ובנקודת הזמן הקריטית יהיה לנו בהפועל גולסה חדש .

מושיקו לוגסי מחוזר על ידי חצי ליגה – מי שייקח את לוגסי ייהנה בטווח הקצר ,אבל לטווח הרחוק הוא מגדל למכבי את המחליף של אלברמן– מי שיכול כדאי לו שיחפש לוגסי אחר כזה שבעוד שנה וחצי יוכל ליהנות ממנו בעצמו.

***

את 2015 צריך לתכנן עכשיו וגם בכאוס כזה או אחר – מישהו בכל מערכת , מאמן או בעלים, צריך להוציא את הפריסקופ ולהסתכל רחוק.

מי שיטעה פחות בחלון הקרוב ,ייהנה בעתיד .

ובינתיים.

שנתיים טובות לכולם.

לקראת טוטנהאם
דו"ח משחק נגד האל

9 Comments

הפרש הבודד 1 בינואר 2014

יניב.

האם ההצלחה של מכבי גורמת לכך שלהפועל ולחיפה יש עונות בינוניות ?
מה מונע מבעדן לרוץ ראש בראש מול מכבי ?
הרי בהבדל מהימים של גיאדמק , מכבי כמעט לא רכשה שחקנים כדי להחליש את היריבות ( חוץ מבן חיים כמובן).

אם להפועל ולחיפה היה קצב צבירת נקודות הדומה לזה של באר שבע , האם היינו קוראים כל כך טורים על כך שהאליפות סגורה ל50 שנה ?

יניב 1 בינואר 2014

הבעיות בהפועל ובחיפה התחילו לפני הספרדים – שתיהן סבלו מיציאת שחקנים לחול בהיקפים גדולים -מהלכים שהכניסו כסף אבל רוקנו בבת אחת את הכישרון וכמובן שבהפועל היה את טביב שזה טראומה שקבוצות לא מעכלות בקלות -אבל אם זו היתה אליפות קלינגרית כזו ואחר כך נגיד עוד עונה בסגנון קרית שמונה זה בהחלט היה מתקבל אחרת .

פה יש סיטואציה שונה ומתחרה שבנה מערכת שאי אפשר להוציא אותה משום משוואה -קח את שחר לדוגמא – האם אתה במקומו שם עכשיו כסף על דמארי בידיעה שאיתו ובלעדיו סביר להניח שתגיע לאותם הישגים?
קח מוטיבציה של משקיעים להיכנס להפועל שברור שתקציב סולידי לא יעבוד פה ?

הפרש הבודד 2 בינואר 2014

זה די ברור שהתפיסה של גולדהאר מאתגרת את הליגה הישראלית .
מצד שני ,הבחירות הגרועות של שחר בשנים האחרונות הן לא נגזרת בשום אופן מההצלחה ,או אי ההצלחה לצורך העניין של מכבי ( להזכירך שחר רק לפני כמה ימים אמר שכל שחקן שמכבי וחיפה התמודדו עליהם בשנתיים האחרונות הגיע לחיפה).
אנדלובו ,כמייצג את הבחירות הגרועות בחיפה – הגיע לפני ההצלחה של מכבי .
לגבי הפועל -יש משהו בדבריך , אך עם זאת -מה הקשר בין ההצלחה של מכבי השנה לבניה הגרועה של הקבוצה השנה ?
הרי בתקציב של הפועל השנה יכלו לעשות דברים הרבה יותר טובים . האם התקציב היום של הפועל נופל בצורה משמעותית מתקציב עונת הדאבל ,אם בכלל ?

לגבי הרוכשים והפועל – האם אתה היית קונה מכונית משומשת מרמון ותאומים ? .האם יכולה להיות זו הסיבה ולא גולדהאר שעסקני הפועל משתמשים בו כתירוץ וסיבה להרחיק את האש מהם ?

אורן 3 בינואר 2014

כל עוד קיים האלגוריתם "אם" בהפועל,היא לא תוכל להתרומם.
אם היא תעלה לשלב הבתים ,יהיה כסף לשאר העונה וכו.
ככה אין שום סיכוי להצליח.

דגש 2 בינואר 2014

נכון להיום, הדבר היחידי שנבנה בהפועל זה רן בן שמעון והטווח הארוך שלו. לא סגל, לא ניהול ולא כלום. אם יש סיכוי שיהיה משהו טוב ב2015 זה רק אם רב"ש יישאר עד אז. אם גם רב"ש יעזוב, ב2015 פלייאוף עליון יהיה רק דרך טובה להבטיח הישארות.

הסיכוי שיבוא גולדהאר הוא אפסי. רוב הסיכויים שכשיבוא משקיע פוטנציאלי, אם יבוא, לרמון ולעמותה כבר לא יהיה אכפת במיוחד מי הוא ומה הכוונות שלו, העיקר שהמצב הנוכחי ישתנה.

יניב 3 בינואר 2014

רק מי שיכין את התשתית ל2015 ייהנה ממנה – 2014 תהיה צהובה בכל תסריט .
אני לא בטוח שאני מקבל את התזה שלך , להפועל תהיה בעלות חדשה בתוך כמה חודשים ולו בגלל שהבעלות הנוכחית לא רלוונטית ולא רוצה בהמשך בנוהל הזה .
אבל יש גם ביתר וחיפה ובאר שבע בליגה ולהם המשפט הראשון בתגובה הזו רלוונטי לא פחות .

דגש 3 בינואר 2014

אה אוקיי. חשבתי שאתה כותב את זה על הפועל.

גם לי נראה שלהפועל תהיה בעלות, כי המצב הנוכחי לא נוח למי שיכול למכור. אבל דווקא בגלל הנואשות למכור, המוכרים לא יהיו בררנים וסבלניים, ועלולים למכור למישהו שהדבר היחידי שיש לו זה מוכנות להיות הבעלים של הפועל ומספיק כסף בשביל לקנות.

תורג'י 3 בינואר 2014

יניב אתה חבר בעמותה?

יניב 3 בינואר 2014

שותף שקט – חבר בכדורסל ומחזיק מנויים ב2 הקבוצות

Comments closed