תיקונים הכרחיים לחוק הספורט

בפוסט הקודם קראתי לועדת חקירה והתייחסתי בעיקר למחדל האבטחה.

הסיבה שאני רוצה ועדת חקירה שהיא דרך אגב שונה לגמרי מועדת בדיקה שמגישה המלצות שלועדת חקירה יש שיניים- השיניים אמורות להביא למצב שמסקנות הועדה יכולות להיות מבוססות יותר וחותכות יותר.

ועדה שמפרסמת המלצות אני לא רוצה, בשביל זה יש לי אותי.

ההשראה שלי היא חוק הקולנוע – שהפך את הקולנוע הישראלי בעזרת קרן הקולנוע הישראלי ב180 מעלות – אם השנה "אפס ביחסי אנוש" הוא הסרט הנצפה ביותר בקופות ומעולם לא היה ביקוש כזה לסרטים ישראליים זה רק בזכות חקיקה .

בקיצור – כשרוצים – יכולים.

התיקונים ההכרחיים בחוק הספורט שאני רואה לנכון – כאשר החוט המקשר הוא אחד- האוהד במרכז – הספורטאי במרכז – כל השאר בשוליים.

תיקון ראשון – הפיכת כל קבוצות הספורט בליגות הראשונות כדורגל וכדורסל לעסקים רגילים ולא לעמותות ללא כוונות רווח – זה בעיני עקב אכילס של הספורט בישראל , המקום שמונע כניסת יזמים לספורט והאזור האפור שמצמיח את הטביבים למיניהם.

הפיכתם של קבוצות הספורט מעמותות לעסקים למטרות רווח תיאלץ את בעלי הקבוצות לעבוד בצורה עקבית כדי לשפר את המוצר ולא להתמקד ב2 מקורות ההכנסה המרכזיים היום שהם כספי ציבור וחליבת האוהד "המכור" – רק שיפור המוצר יגדיל את האטרקטיביות שלו לקהלים אחרים ורק כאשר שיהיה אינטרס כלכלי לבעלי הקבוצות זה יקרה.

תיקון שניביטול הקצבות הטוטו וכספי ציבור לקבוצות .

הנה פיניתי במכה אחת סכומי עתק שעוברות לקבוצות אוטומטית ומעכשיו יופנו בחוק לחיזוק מעמד הספורטאי והאוהד .

זה יילך בחקיקה ובניהול מוקפד לשיפור מתקנים – השקעה בנוער – חינוך לתרבות ספורט וגם חזרה לקבוצות דרך מפעלים ומדדים מוגדרים (גביע הטוטו, מענקי מיקום, מענקי עידוד לחיזוק צעירים).

תיקון שלישי שינויים במודל האבטחה.

דיברתי על זה בפוסט הקודם- אני יותר מחודד כרגע -בעיני צריכה לקום חברת בת של משרד הספורט – החברה לאבטחת משחקי ספורט.

החברה הזו תקבל מימון ציבורי ושכר עבודה קבוע מדי משחק מהקבוצות (שכר קבוע ללא קשר לגודל האירוע)- באחריות החברה כל הטיפול באבטחת משחק – היא תעבוד עם ספקים שהיא תחליט, לפי נהלים מתקדמים ובשיתוף מלא עם משטרת ישראל- כמו כן להערכתי היא תפעל להקטנת מתקנים קבועים כגון מצלמות ועזרים דיגיטליים שונים במגרשים הגדולים.

היא תעבוד לפי ממדים קבועים ותזכה לבונוסים כאשר תצליח להקטין את האלימות .

מאחר ועלויות האבטחה יקטנו ברמת הקבוצות התיקון השני יהיה להם יותר קל לעיכול.

תיקון רביעיחובת הקמת מנהלות ליגה.

אין לי ספק שבסוף האיגודים זה דבר חולה ומנהלות הליגה השונות הם מפתח לשינוי מהותי – המרכזים הישנים והפוליטיקה הישנה והנוכחית הורגות הכול.

לכן מנהלות הליגה הם הכרח ואני חושב שצריך בחקיקה לחייב את הקמתם ואף לאפשר תמיכה כספית בכסף ציבורי במנהלות השונות – משרד הספורט צריך לנצל את תקציביו כדי לחזק את המנהלות.

כיום מנהלת הליגה בכדורגל לדוגמא היא שבויה של הקבוצות שמממנות אותה – אולם מחר הם יחויבו לשלם את העלויות שלה לפי חוק – כבר שמעתי מקורבים שמאיימים לסגור את המנהלת בכדורגל כי היא עולה לא מעט.

בסוף הם גם ירוויחו מזה – בכדורגל הישראלי לדוגמא מסופרגול ועד זכויות שידור וגיוס ספונסרים יש עוד הרבה כסף שמנהלת יכולה להביא – רק שזה ייקח לה זמן ואותו היא צריכה לקבל בחקיקה.

תיקון חמישי חובת שידור ציבורי של כל משחקי הליגות הבכירות.

אם רוצים לשים את האוהד במרכז- השידור הציבורי במתכונת כזו או אחרת חייב לשדר את כל המשחקים – זה תנאי בסיסי בטיפוח דור חדש של אוהדים והנגשת הספורט הישראלי.

ערוץ 2 ו10 מחויבים לשדר לדוגמא אחוז מסוים של הפקה מקומית כדי לשמור על התרבות בישראל- אפשר לעגן מהלך כזה בחקיקה.

במידה ולא יהיה ביקוש מצד ערוצים מסוימים אז על משרד הספורט להנגיש את הפער ולסבסד את זה- למען הסר ספק אני מדבר על ליגות מקומיות בלבד.

תיקון שישי קביעת סטנדרט מתקדם למתקני ספורט בליגות הראשונות.

אי אפשר בחקיקה לדאוג להקמת מתקנים (אבל אפשר בעבודה נמרצת לטפל בנושא שכבר כעת מתקדם) – אבל כן אפשר לפסול מתקנים מסוימים לשימוש – התייחסות לאוהד כצרכן מכובד תביא לשינוי משמעותי בחוויית המשחק- תחזיר את הרוב השפוי ותקטין את התלות של הקבוצות בחוליגנים.

תיקון שביעי– הפסקת משחקים בשבת (סתם.סתם…).

***

זה בגדול מה שנראה לי – אם זה יקרה, הדומינו יתחיל לעבוד – ייכנסו יזמים, התחרותיות תגדל כתוצאה מעבודה שיווקית נכונה של המנהלו וככל שהעסק יעבוד טוב יותר יחזרו לאצטדיונים קהלים גדולים ומגוונים.

אבל אולי לא צריך ועדת חקירה – פשוט הפוליטיקאי הנכון…

אם רק היה לנו בכנסת איזה פרשן מומחה לענייני ספורט עם גישה ל19 מנדטים.

הלו עופר? שומע?.

ובכן כן, כולנו קורצקים
אחרי ליברפול

25 Comments

burro 7 בנובמבר 2014

השקעת בזה המון מחשבה שנובעת מרצון טוב שישרת את הכלל.
בלי ציניות , זה השראתי.
אבל, ופה האבל בגודל הבטן של פואד-דב, זה אוטופי.
בגימטריה הפער בין מצוי ורצוי = כסף.
החיים הם לא גימטריה ושום כסף בעולם לא יתקן את המצוי לרצוי.
הרצוי כל כך רחוק, הוא נמצא בארץ רחוקה שהמרחק בינינו לבינה לא ניתן לגישור. תרבותית,שכלתנית,הגונה.
פה זה ארץ ישראל יא קאזה. זה המוצר אלו האנשים זאת החוסר תרבות, זו האווילות והחוסר הגינות.
לא לכל בעיה יש באמת פתרון. בטח במדעי הרוח (אנשים בסופו של דבר. בזה מדובר).פתח את העיניים. לצערי כאן לא דנמרק ולעולם ישאר כך.
או שאפשר להמשיך לחלום שאנחנו חיים במציאות (והספורט זה רק חלק קטן ממנה) מדומה. אני הרמתי ידיים. אני מקבל את מר גורלי. וגם את זה מנסה שים בפרופורציה, יכל היות הרבה יותר גרוע.

בני תבורי 7 בנובמבר 2014

burro,
זה לא כסף, אלה סדרי עדיפויות. אם יעלה הרצון והשכל הישר יכתיב את ההתנהלות, הכסף יימצא.

burro 8 בנובמבר 2014

מה שאני טוען זה שהרצון והשכל הישר הם שוליים במציאות שלנו. לתלות את התהליך ב"אם" נראה לי לא רלוונטי. כדי להגיע לתשובה צריך להגדיר את הבעיה. לדעתי פה אנחנו נופלים בגדול. זה לא אבטחה התאחדות או שחקן. זה הרבה יותר עמוק.

אדם 7 בנובמבר 2014

אני לא בטוח שחוק ישנה משהו, ואסביר למה. אני חושב ככה מכיוון שמי ששולט בעסק, מניע אותו ומוביל אותו הם אנשים שלא יאפשרו לו לצמוח.
זה לא חדש, אבל מהאירוע הזה אני רואה דבר אחד מדהים:
היה בן אדם אחד(!) שלקח אחריות, שאמר שהוא מתנצל (למרות שבאותה נשימה גם דיבר קצת שטויות). שמו, איל ברקוביץ׳. ומה יצא מההנהלה שלנו בעבקות לקיחת האחריות? שאולי צריך להעיף אותו.
חוץ מאיל, אף לא אחד קם להתנצל, להגיד טעיתי, לקחת אחריות על משהו. זה פשוט מדהים.

אז, עד שהאנשים שנמצאים בעסק הזה. השחקנים בעלי הקבוצות, העסקונה, המשטרה, לא ילמדו להתנצל בפנינו, להגיד סליחה טעינו בואו נתקן, שום חקיקה לא תוכל לשנות את המצב.
מדוע אתה חושב שטביב, לוזון וחבריהם יסכימו להכניס בעלי עסקי אחרים? למה אתה חושב ששינוי בחקיקה יסלק את כל הקיצוניים מהמגרש כשכל המסביב גורם להם להרגיש רצויים? אנחנו נותנים לכל המעורבים פה כל כך הרבה הנחות במחשבות השינוי.
אתה יודע, בדרך כלל נהוג לומר שהצד הראשון בפתרון הבעיה הוא להודות שיש כזו וכל האנשים שמעורבים פה (כולל השחקנים) לא מוכנים להודות שיש בעיה בהתנהגות שלהם.

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2014

זה מה שיפה בחקיקה – היא לא דורשת קומבינות עסקונה של טביב ולוזון.
היא מגיעה מעל הראש שלהם ומסדרת חוקי משחק חדשים.
בחוקי משחק חדשים ייכנסו כוחות חדשים.
כאלה שיודעים להכיר בבעיה וכאלה שיש פחות בעיות מלכתחילה.

לצפות שהאנשים האלה יתקנו את המצב זה לא ריאלי.
הגיע הזמן לחקיקה עוקפת עסקונה.

אדם 7 בנובמבר 2014

אם כן איפה בהצעות שלך זה בא לידי ביטוי? אשמח לכיוון כי אני לא מצליח לראות אותו :)

אדם 7 בנובמבר 2014

וכמובן גם, איפה השחקנים בסיפור?

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2014

זה כמו לשאול איפה היו השחקנים בחוק הקולנוע.
ברגע שהמסגרת נבנתה נכון הכל הסתדר.

בני תבורי 7 בנובמבר 2014

נכון מאוד יניב, המצב בכדורגל צריך להיות מוגדר כמצב חירום חברתי שמחייב התערבות.

asaf 8 בנובמבר 2014

יניב נראה לי שמזמן לא הסתובבת בכנסת היא מתנהלת בצורה הכי עסקונה שיש כולל במקרים רבים של חקיקה,במקום טביב ולוזון יש לוביסטים ובעלי אינטרסים כאלה ואחרים זו עסקונה רק בשם אחר.
מעבר לזה רעיונית מאוד מסכים עם רוב הכתוב במיוחד עם הסעיף השישי של התייחסות לאוהדים כצרכנים ביחס לקביעת הסטנדרטים למתקני ספורט, וזה צריך לטפל בדברים הבסיסיים ביותר מהבסיס כמו כמות חניות ביחס למספר המקומות למתקן (נמאס לחנות במוסכי יפו),כמות תאי שירותים ביחס למספר האוהדים שיכולים לאכלס יציע ותחזוקה שלהם,נגישות לנכים שזה בכלל מושג מגונה בלא מעט מתקני ספורט בארץ ועוד…
חסר לי רק דבר אחד והוא קביעה מוסדרת בחקיקה על האחריות של קב' להתנהגות אוהדיה שתקבע באופן שיהיה ברור מהו גבול האחריות של הקב' בנושא זה אם בכלל.

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

דרך אגב בגלל העסקונה של למעלה אני חושב שהסדר הנכון הוא ועדת חקירה שקודם תציף את כל הבעיות ותיתן גב לפוליטיקה לעבוד – אבל כמו שרשמתי למטה -עשו כבר דברים מורכבים יותר בחקיקה והספורט בישראל הוא חוצה מפלגות ולא דורך על מוקשים פוליטיים מורכבים -לגמרי אפשרי וריאלי לייצר חוק ספורט מעודכן .

מוטי בננה 7 בנובמבר 2014

שכחת את התיקון החשוב ביותר- לשנות את הגביע עצמו בגביע הטוטו, הוא מכוער כל כך!

רן 7 בנובמבר 2014

אני חושב שצריך לחוקק חוק ענישה נגד פעולות מחוץ למגרש, הגעה לבית של לוני/טביב אוהדים מחוץ לבתים של זהבי ואבוטבול.
חייבים לגרום להפרדה של ספורט וחיים נורמטיבים

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2014

זה כבר שייך לחוק הפלילי.
מה שבטוח שלקשור בין התפרעות אוהד במגרש או מחוצה לה לעונש רדיוס זה כבר כלי לא אפקטיבי.
מי שמאיים באלימות צריך להיענש בתקיפות – נורא פשוט.

zork 7 בנובמבר 2014

אני אגיע לאיזה בית שאני רוצה וארים איזו הפגנה שבא לי בכל מקום במדינה הזאת..
לא נוח לך? אתה מוזמן לעבור לצפון קוריאה, שם אני בטוח שיש חוק שמגן על בכירי המשטר

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2014

לא נוח לי מאוד קודם כל.

הגעה לבית של אדם למטרת הפגנה -בחזקת כשר אבל פרובוקציה.
הגעה לבית של אדם למטרות תקיפה ואיום -פלילי .

וכמי שחושב ששחקן לא חייב בכוח לייצר פרובוקציה מול קהל גם כשמדובר בתנועה הלקוחה מגן ילדים אז אי אפשר לשלוח לצפון קוריאה ולהפוך כל דבר לוויכוח מתחום המשפט החוקתי -פרופורציות ושיקול דעת זה הבסיס .

איתן מסוארי 7 בנובמבר 2014

אני יודע שאני קצת סובייקטיבי… אבל אוהב אותך, יה פרנקו…

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2014

תביא חיבוק

יוספיהו 7 בנובמבר 2014

אני חושב שהרעיון של חברת אבטחה אחת לכל הליגה הוא רעיון מצוין.
לדעתי כדאי שזאת תהיה חברה אזרחית שכפופה למנהלת הליגה,אבל בהחלט זה רעיון בכיוון הנכון

יניב פרנקו 7 בנובמבר 2014

מילת המפתח פה זה התמחות .
אבטחת משחקי ספורט נפיצים זו התמחות -בדיוק כמו ניהול עסקי ספורט .

מעיין אוהד מכבי 8 בנובמבר 2014

בזמנו לפני כשש שנים, בהיותי סטודנט לתואר ראשון במשפטים, ניסחתי הצעה לתיקון חוק הספורט. ישבתי והתייעצתי עם אנשים יקרים עם ניסיון בעמותות וגורמים שונים באגודת מכבי תל אביב (זו שאחראית על הענפים האולימפיים).

המסקנה שלי היא שקשה מאוד מאוד לקדם שינוי חקיקה. ייתכן כי ועדה ממלכתית תצליח לעשות זאת. עם זאת, ועדת חקירה אינה הגוף המתאים לשינוי המתואר כאן.

מסקנה נוספת שלי, צריך להתחיל בקטן. חלק מהסעיפים שהתייחסת אליהם כבר מטופלים (כספים לדוגמה). הבעיה המרכזית היא אכן האיגודים ועצמאותם. שינוי בסיסי בעיניי יהיה הקמת בית דין עליון לענייני ספורט, אליו יהיו כפופים כל בתי הדין העליונים של האיגודים השונים. בית דין / בית משפט לספורט, כאמור, יוכל לטפל, עקרונית ולעניות דעתי, גם בעבירות ספורט, וגם בתביעות אזרחיות שונות (לדוגמה ערעורים על בוררויות ספורט, ערעורים על חוקיות סעיפי תקנון, ערעורים על הקצבות או היעדר הקצבות וכדומה).

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

הרעיון של בית דין עליון לספורט נשמע לי טוב מאוד .
ולגביי שינוי חקיקה -זה תלוי רק בכמה חזק ונחוש הגוף הפוליטי שמקדם אותה -זה הכל .
עשו כבר דברים מורכבים מזה בכנסות ישראל לאורך השנים .

נץים 8 בנובמבר 2014

אבל ישר אלכס גלעדי יקפוץ ויגיד שיעיפו אותנו מאופ"א/פיפ"א/הועד האולימפי/האו"ם (מחק את המיותר)

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

שיקפוץ.

יניב פרנקו 8 בנובמבר 2014

דני בונדר
http://sports.walla.co.il/item/2799889

Comments closed