אין בקרה בישראל

אם רוני לוי יעביר בטווח הקרוב אימון במכבי נתניה אז סופית אפשר להודיע שהבקרה התקציבית גמרה את תפקידה בכדורגל הישראלי.

תפקיד הבקרה בעיני הוא פשוט, היא צריכה לוודא שהתוכנית העסקית שקבוצת כדורגל יוצאת איתה לדרך הגיונית.

זה בסדר להחטיא תחזית הכנסות או ליפול מקצועית עם שחקנים (וכתוצאה מזה לרכוש חדשים) אבל בגדול הבקרה התקציבית צריכה להיות המקום שבו מנהלים את ההיגיון העסקי של קבוצות כדורגל.

במקרה של הפועל לדוגמא הבקרה כבר שנים מאפשרת את מחול הספינים שקורע לאוהדי הקבוצה את הלב- פעם יש כסף, פעם אין כסף ופעם שמים לאלירן עטר הצעה – אבל תפקיד הבקרה אינו לנהל את מערכת היחסים שבין מנהלים לאוהדים- כל עוד שחקני הפועל מקבלים שכר זה מספיק.

אוהדי הפועל רוטנים כבר תקופה ארוכה על הבקרה שמאפשרת לבעלים להשתמש בבטוחות כדי לבנות קבוצה ולמכור מנויים ואז עושים הכל כדי לא לממש בטוחות- זה מרגיז, אבל זה סופר לגיטימי.

במקרה של מכבי נתניה היא כשלה בענק – עובדי המועדון לא מקבלים שכר וכנראה שלא יראו את מענקי העלייה וגם קדימה העסק נראה רע, אריאל הרוש נדרש לוותר על חוב אישי של טביב מולו כדי לקנות את כרטיס השחקן שלו ואת קאיודה ימכרו ועל העונה הזו די מוותרים שם (לא משנה שאלפי אוהדים קנו מנוי בהבטחה לקבוצה ועונה אחרת לגמרי).

ואפשר לקבל את זה שיש בעיה פיננסית – אבל קודם כל משלמים למי שעובד היום במועדון ורק אחר כך מגייסים עובדים חדשים – והמשחק הזה שהכסף עבור רוני לוי מגיע ממקור חיצוני הוא מגוחך – המקור החיצוני רוצה לקבל את מכבי נתניה נקייה ככל שאפשר מחובות והתחייבויות ויודע שלאט לאט שחקנים יעזבו וימחלו על החובות כלפיהם והמושיע החדש יקבל קבוצה חדשה לשחק איתה ולשבור לאוהדיה את הלב בעתיד (לכאורה).

אם הבקרה לא מסוגלת לעשות את זה – סיגרו את הבקרה ותנו לעסק לעבוד כמו שהוא עובד כרגע – במילא יש פה ישראבלוף אחד גדול.

***

מקצועית רוני לוי הוא מאמן טוב בעיני (טוב משמעותית ממזרחי) ומכבי נתניה היא מועדון יקר לליבי כמו שאני מניח לרוב אוהדי הכדורגל הנייטרליים – אני מבין את מה שאוהדי נתניה עוברים כי תכ'לס עברתי את זה לא פעם.

אבל רוני לוי לא יכול להיכנס לתפקיד כשלמועדון אין יכולת לעמוד בהתחייבויות הקודמות.

 

 

מקרה מיראלאס
יידחף מהליגה?

25 Comments

סניור 14 בינואר 2015

אני מבין שרוני לוי רוצה לעבוד, והבטחה לכסף מכניסה יותר מאשר ישיבה בבית. אבל תמיד מציק לי חוסר האינטגריטי או חוסר האחווה בכדורגל, הן מצד מאמנים והן מצד שחקנים, שמסכימים לעשות עסקים עם אותם אלו שמעלימים ומקצצים בשכרם של הקולגות שלהם.
איך אחרי זה יושבים יחד באותו חדר הלבשה?

ירושלמי 14 בינואר 2015

ומעבר לנושא האיטגריטי המקצועי של רוני לוי, כשכיר, איך הוא מסוגל לחתום במקום עבודה שסביר להניח שבעוד X זמן הוא ירדוף אחריו בבתי המשפט כדי לקבל את הכסף שמגיע לו.

burro 14 בינואר 2015

זה מה שאני חושב כל פעם ששחקן ישראלי חותם בקבוצה של טביב

אזי 14 בינואר 2015

אני באמת לא מצליח להבין מה הבקרה התקציבית מתימרים לעשות?
מה הם חושבים שהתפקיד שלהם?

אם יש ערבויות, שיחלטו אותם מיד. לא עכשיו.
חודש אחרי שלא מגיעות משכורות.
למה חודש? יום אחד אחרי.

ביום שהמעסיק שלי לא ישלם לי את השכר בזמן, זה היום שאפסיק להגיע לעבודה.
אני לא מבין למה מצפים מכדורגלנים לעבוד ללא שכר.
אני גם לא מבין למה הכדורגלים לא תובעים את הבעלים על כל שקל שיש להם, על זה שהם לא מכבדים את תנאי החוזה שהם חתומים עליו.

בין הבעלים לבין השחקנים יש חוזה.
חוזה משפטי מחייב.
אם שחקן יחליט שהוא לא מגיע לאימונים – הוא יקנס. כי הוא חורג מהחוזה.
למה שחקנים לא קונסים את הבעלים?

אהד 15 בינואר 2015

זה ממש לא פשוט. אם השחקנים לא באים נתניה מתפרקת ואז השחקנים יכולים לחלום על הכסף. אם הם ממשיכים לבוא, יש מצב שהם יצליחו לראות איזה אחוז מהכסף.

מעיין אוהד מכבי 14 בינואר 2015

הבקרה מזמן כשלה והיום כל תכליתה היא לשמש עלה תאנה לא אפקטיבי להתנהלות חובבנית על גבול הפושעת של עסקני הכדורגל הישראלי.
הבקרה צריכה לחלט ערבויות ברגע שמתקיימת הלנת שכר. הבקרה לא צריכה לאפשר לקבוצות לפתוח את העונה מבלי שפרעו את החובות מהעונה הקודמת.
בעבר התגאו במוסר התשלומים בכדורגל שלנו (שאגב, עדיין טוב משמעותית ביחס ליוון ולמדינות הבלקן, ואפילו ביחס לקבוצות קטנות בספרד ובאיטליה), אבל אנחנו הולכים ומתקרבים לתופעות שכבר הוכחו כמעודדות מעורבות עבריינית.

מעבר לכך, שורש הבעיה הוא בתקציב המינימום הגבוה. התקציב צריך לשקף את פוטנציאל ההכנסות של קבוצות הליגה, שעומד כיום על משהו כמו 4-3 מיליון לרוב הקבוצות. לכן, תקציב מינימום של 5 מיליון ש"ח (שגם ככה בפועל זה בערך מה שהקבוצות משלמות לאחר קיזוזים וקומבינות כאלה ואחרות) יאפשר להבריא את הכדורגל הישראלי. לא ייתכן שכל בעלים יידרש להביא מכיסו סכום שהוא לפחות כפול מפוטנציאל ההכנסות המינימאלי. צעד כזה אמנם יוביל להורדת משכורות אבל הורדת משכורות תתמרץ כדורגלנים לצאת לאירופה, או להשקיע כדי להתקדם למועדונים הגדולים בישראל אשר מסוגלים לשלם סכומים כאלה.

omer 14 בינואר 2015

מצטרף לפסקה האחרונה שלך.

הסכומים בכדורגל הישראלי מנופחים מעבר לכל פרופורציה. מעבר להשקעת בעלים, הכדורגל חי על נדבות מהמדינה (עיריות, טוטו, ערוץ 1) ואף גוף מסחרי לא ישקול אפילו לזרוק את הסכומים שהגופים הנ"ל זורקים.

מישהו זוכר מתי לליגת העל היה גוף מסחרי בתור ספונסר? אם אינני טועה, הפעם האחרונה שזה קרה הייתה איפשהו בתחילת המאה הנוכחית כשחברת פלאפון נתנה חסות לליגת העל.

יניב פרנקו 14 בינואר 2015

לקבוצת כדורגל בישראל אסור לגבות מחיר לכרטיס שמשקף עלות ,חייבת למכור חלק מהכרטיסים במחירים נמוכים לנוער וחיילים (דרישה שלדוגמא לא מוטלת על מפיקי הופעות), מוגבלת בכמות הזרים כי צריך לפתח את הכדורגלן הישראלי השמור וחייבת לעמוד בתקציב מינימום ושלא לדבר על הקנסות , הרדיוסים ועלויות האבטחה -עושים פה הכל כדי שהעסק לא ינוהל כעסק כלכלי ואז שמים על זה בקרה שלא מסוגלת לבקר.

אם הכדורגל רוצה להתפתח הוא צריך לשמור על דבר אחד וזה תקציב המינימום כי זה מבטיח את איכות המוצר -בעיני תקציב המינימום הישראלי הוא נמוך מדי -אבל את שאר החסמים צריך לבטל -רוצה לנהל קבוצת כדורגל ישראלית ? תתחייב להעמיד מוצר ראוי אבל מצד שני לא נגביל את מקורות ההכנסה שלך ולא נאלץ אותך לפתח עבורנו את הכדורגלן הישראלי .

כתבתי כבר בעבר שבעיני צריך לאפשר לקבוצות לארח ב2מגרשים כדי למכסם הכנסות ושאני לא אוהב את הגבלת 5 הזרים (אני בעד 7) ושאת המחרת הכרטיסים צריך לשמור לקבוצות -אבל תקציב מינימום זה הדבר היחיד שעוד יש לו היגיון עסקי.

מעיין אוהד מכבי 14 בינואר 2015

תסביר לי איך היגיון עסקי מתיישב עם עסק שמייצר כפול מההכנסות שלו בכל שנה?
תקציב המינימום הזה היה נפלא אם
א. היו הכנסות שהיו מצדיקות אותו (ואציין שמרבית ההכנסות מקורן בכספי ציבור בדמות הטוטו ועיריוןת)
ב. מרביתו היה מושקע בתשתיות ובמחלקות הנוער (תקציב הנוער של מכבי, למשל, הוא בערך שליש מתקציב מרבית הקבוצות בליגת העל)
ג. הוא לא היה בלוף (מנפחים משכורות ותקציבים כדי לקצץ בהם לאחר מכן, ולו רק בשביל לעמוד במינימום)
ד. היה לו גיבוי בדמות ערבויות אמיתיות וראויות

לגבי מחירי הכרטיסים – בחייך, דווקא כאוהד הפועל אתה אמור לדעת שהכסף הגדול לא נמצא שם. אפילו קבוצות שהן sold-out או קרובות לכך לא מצליחות לייצר הכנסות כרטיסים שמתקרבות לתקציבי המינימום. הכסף הגדול הוא במכירת שחקנים לאירופה, וזה המודל שהליגה שלנו צריכה לאמץ, זה גם ישפר את רמת הכדורגל. למה? כי במקום לקבל 200 ו-300 אלף דולר ולדשדש בארץ, יהיה לשחקנים תמריץ להשקיע ולהתפתח כדי להפוך לשחקנים ראויים באירופה. יש כמה וכמה ליגות כאלה באירופה, והמודל הסקנדינבי של ליגה שמתבססת על ייצוא (או אפילו המודל הפורטוגלי, למרות ששם ההתבססות היא בין היתר על השאלת כשרונות דרום אמריקאיים בזול בתמורה לאופצית רכישה במחיר מופחת) יכול לשבת עלינו בול. במקום זה, מאמצים את המודל היווני הכושל, ואתה גם מציע את המודל הקפריסאי (שרק לקח את הכדורגלן הקפריסאי אחורה).

וכן, אני מודע לכך שהרוב המוחץ של שחקני ליגת העל מרוויחים משכורות נמוכות. זה לא העניין. העניין הוא שהיום כדורגלנים בליגת העל שואפים לצאת לאירופה כדי לחזור לשכר מנופח בביצה המקומית. זאת הטעות. צריך לדאוג שלכשרונות הצעירים לא יהיה תמריץ לחזור לשחק בליגת העל, למעט מקרים מאוד חריגים ומספר מצומצם של קבוצות צמרת.

מעיין אוהד מכבי 14 בינואר 2015

*שמייצר גירעון כפול מההכנסות שלו

יניב פרנקו 14 בינואר 2015

הוא מייצר כפול גרעון מהכנסות כי עוצרים אותו מלהכניס את מה שהוא שווה מבחינת ביקוש .
בחמש בשנים האחרונות הפועל לדוגמא הכניסה יותר כסף ממכבי בזכות הופעות באירופה ומכירת שחקנים -הכדורגל בישראל אם ינוהל בחשיבה עסקית יכניס הרבה יותר -אבל מצד אחד עוצרים אותו מלצמוח ומצד שני עוצרים אנשי עסקים יזמיים מלהיכנס ואז שמים בקרה שלא מבקרת ומאפשרת לתחרות להתנהל עקום .
הדרך הנכונה היא לא לרדד את המוצר אלא פשוט להגדיל את ההכנסות שלו ודווקא לחפש את הדרך לשפר את המוצר.

מעיין אוהד מכבי 15 בינואר 2015

לא עוצרים אותו מלהכניס את מה שהוא שווה. המוצר פשוט לא שווה.
תסתכל מה קורה כשמכבי מנסה לתמחר את הספונסר הראשי שלה לפי קנה המידה שאתה מציג. התוצאה? שלוש שנים בלי ספונסר ראשי (and counting).

מה שעוצר את הכדורגל מלצמוח הוא ניהול רקוב וחובבני. איפה שהניהול אינו חובבני, הכסף והכנסת הכסף אינו מהווה מכשול.

הבקרה היא בסך הכל עוד סיפמטום להיעדר ניהול, היעדר מוסדות תפקידים והיעדר תפיסה רחבה יותר על הכדורגל.

אם אתה חושב שהורדת תקציב המינימום תרדד את המוצר כנראה לא הבנת שזה יעשה בדיוק את הדבר ההפוך.
אגב, גם בנוגע לגודל הליגה – הליגה הייתה מעניינת יותר כשהיו 16 קבוצות. למה? כי זה הגביר את הסיכוי שהגדולות יהיו בצמרת, זה החזיר יריבויות ישנות, וזה בעיקר אפשר לקבוצות מרכז טבלה לקדם שחקנים במקום לעשות בהישרדות.

ליגה של 12 קבוצות רק נראית יותר איכותית מליגה של 16 קבוצות. המציאות היא שאין הבדל גדול, מלבד הגירעון, בין המקומות 14-11 בליגת העל ל-1-4 בליגה הלאומית.

יניב פרנקו 15 בינואר 2015

נתת דוגמא רעה -זה שלמכבי אין ספונסר זה בדיוק בגלל שהיא לא מנוהלת על פי פרמטרים עסקיים טהורים – מכבי גם לא גובה את מחירי המכסימום של הכרטיסים שהיא יכולה – כל עוד יש לה מקור אחר זה בסדר – מכבי גם לא מוטרדת משאלת תקציב המינימום ואין לה בעיות בבקרה .
מכבי כדורסל לעומת זה מוכיחה שהקהל של מכבי ויכולת גיוס הספונסרים של המותג שלה טובים בהרבה – כי למכבי סל אין כאלה מקורות והיא רודפת אחרי כל נותן חסות קטן ומתמחרת באופן גבוה להחריד את המוצר שלה .

להגיד שהניהול חובבני ורקוב זה בסדר – אבל למה הוא כזה ? הוא כזה בגלל שנותנים לגורמים חלשים להשתלט על העסק ומונעים מגורמים יזמיים להגיע -במציאות של הכדורגל הישראלי יש בעיקר פילנתרופים כמו שירצקי וגולדהאר ומצד שני טביבים ושאר אלון – היזמים ברחו ואתה מציע לתת לאשר אלונים עוד כוח ולאפשר להם לרדד עוד יותר את המוצר.

בלייק 15 בינואר 2015

רק אוסיף לדיון שמכבי כן סגרה עם ספונסר ראשי בתקופת גולדהאר, לפני 3 או 4 עונות (בתקופת גולדהאר). אם אני זוכר נכון הספונסר המיועד היה חברת הימורים גלובלית (נדמה לי שוויליאם היל), אבל היתה התנגדות אדירה מההתאחדות בגלל הטוטו-ווינר. אני חושב שהיתה גם בעיה חוקית (איסור על עידוד הימורים בישראל חוץ מהפיס ומהטוטו), שנפתרה עם איזושהי קומבינה שקשורה בחברת בת או משהו כזה (קומבינה "רגילה" בעולם העסקי).
זה מאוד מתבקש שחברות שמפעילות הימורי ספורט ייכנסו כספונסרים של קבוצות ספורט (קורה בלא מעט מדינות בעולם). צריך גם לזכור שהמצב במשק לא אידיאלי (ובמיוחד פירוק של קרטלים שהכניסו סכומי עתק והשקיעו לא מעט על פרסום ומיתוג, כמו בשוק הסלולר), בטח לא בשביל להיות ספונסר של מותג כמו מכבי תל אביב שמעלה את הרף (מבחינת עלות נדרשת לפרסום או אימוץ).

מעיין אוהד מכבי 16 בינואר 2015

מכבי מאוד מנוהלת על פי פרמטרים כלכליים. יש תכנית ארוכת טווח וגולדאהר לא פראייר. גם אצטדיון עתידי הוא השקעה בסופו של דבר תניב יותר הכנסות מהוצאות. החשיבה היא לטווח ארוך.

אני סבור שתקציב מינימום נמוך יותר דווקא יעודד כניסה של דמויות חיוביות כמו אלונה וירחיק דמויות כמו טביב ואשר אלון מהסיבה הפשוטה שכשיהיה פחות כסף יהיה פחות מקום לקומבינות ופחות כסף לגזול ממשלמי המיסים.

עוד מילה לגבי טביב, אין ספק לגבי היעדר יושרו של הבן אדם, אבל שים לב שהתקופה שהוא כיהן בהפועל היא המוצלחת שלכם בעשור האחרון, ושהניהול שלכם הדרדר הרבה יותר מאז שעזב. לגבי אשר אלון – רעננה די שוברת שיאים חיוביים תחת הניהול שלו. אני מקווה שלא יישמע שאני מגן עליהם אלא פשוט בא להסביר שכאשר נדרשת השקעה נמוכה יותר, גדל הסיכוי שגורמים חיוביים יותר ייכנסו. אם אני בעל ממון כיום, ורואה את מה שקרה ללוני, לרובי שפירא ז"ל ואפילו לאלי שגב לאחרונה, אני נרתע מאוד. לעומת זאת, אם אני בעל ממון שנדרש להשקעה נמוכה מאוד מדי שנה (נניח אחד הבעלים של הפועל פתח-תקווה), או לחילופין בעל עסק שמחפש להגדיל את הפרסום שלי, יהיה לי קל יותר להיכנס כשתקציבי המינימום נמוכים.

ושוב, בלב העניין עומד הניהול והרגולציה. צריכים להיות קריטריונים ברורים להשקעה במחלקות נוער כי זה העתיד וזה הבסיס. אני סבור שהפער של מכבי וחיפה ואפילו של מכבי פתח תקווה, קרית שמונה ואשדוד, מיתר הקבוצות, יגדל בטווח הארוך בזכות ההשקעה בנוער.

ברגע שתקציב המינימום יפחת, יהיה לקבוצות תמריץ נמוך יותר לשלם סכומי עתק, ויהיה קל יותר לתת במה לשחקנים צעירים. שוב, קח את הפועל פתח תקווה של העונה כמודל. נכון, הם משביחים בשביל קבוצות אחרות אבל יש סיכוי לא רע ששחקנים צעירים נוספים ירצו לבוא ולשחק במועדון הזה. זאת דוגמה לניהול נפלא וגורמים חיוביים, דווקא בתקציב קטן. זה בעיקר בולט אחרי שנים של כשלונות בתקציבים גדולים יותר.

מעיין אוהד מכבי 16 בינואר 2015

או בקיצור – לפעמים less is more.
אתה כותב כאן כאילו המוצר לא הולך ונהפך רדוד יותר ורלוונטי פחות.

תקציב מינימום נמוך יכול לאפשר למשוך יותר קהל למגרשים באמצעות מחירי כרטיסים נמוכים יותר, הוא יכול לאפשר למנהלת הליגה לבקש קצת פחות עבור זכויות שידור אבל להתנות את המכרז בהפקת "שירים ושערים" טלוויזיוני (פורמט נפלא שקיים כמעט בכל ליגה בכל ענף ומגביר משמעותית את העניין), ומהלכים כאלה יעזרו לקבוצות לפתח עצמאות כלכלית ללא תלות בבעלי הון וגם לקדם שחקנים צעירים, וכמובן יגבירו את העניין וכך ימשכו מפרסמים.

מעין מעגל קסמים.

ציינתי שהניהול הוא הבעיה כי צמצום תקציב מינימום יצמצם את התמריץ של עסקנים לגזול כספים, ברגע שיהיו פחות כספים על השולחן.

אריק האחר 14 בינואר 2015

יניב
כל מילה מיותרת לאחר הפוסט שלך .
פשוט הכול קרקס.

רועי ויינברג 14 בינואר 2015

1+

איציק 14 בינואר 2015

אני בעד ביטול הבקרה התקציבית. עדיף לא לעשות מלעשות גרוע. כיוון שלעשות טוב יותר מגרוע ההתאחדות לא מסוגלת, עדיף לא לעשות. אולי בגלל אותה הסיבה רצוי לבטל בישראת את הכדורגל בכלל.

כסיפוביץ 14 בינואר 2015

פוסט מצוין
עכשיו בוא נפרוס גם את החוזים המופרכים שנותנים כאן לשחקנים.

עידוקוליס ליפשיץ 14 בינואר 2015

בוקר טוב אליהו.
הבקרה התקציבית כבר הוכחה מספר פעמים, אבל הסאגה שהיתה מול אום-אל-פאחם וכפ"ס לפני שנתיים היתה מבחינתי נקודת האל-חזור.
הגוף הזה לא רלוונטי, אין מה להתרגש ממנו או להמשיך לכתוב ולדבר כדי להוכיח את חוסר היעילות שלו. מעניין כשלג דאשתקד.
ממש כמו שאי אפשר לדווח כל יום מחדש, בכותרת העיתון, בחודשי יולי, שהשמש זורחת.

תומר חרוב 14 בינואר 2015

הבקרה כשלה הרבה לפני. היא אישרה ערבויות שלא ניתן להשתמש בהן. גם הכסף האחרון שנכנס הוא לא מהערבויות ועכשיו הם ישתקו כדי לא לענות על השאלה (שלצערי לא שואלים אותם מספיק): איך נתניה הגיעה למצב הזה?
בתור אוהד אני די שמח מהסיפור, לא רק שרוני לוי מאמן טוב יותר אלא שזה סימן שיש בעלים חדש בפתח, אדם שפוי שאולי ינהל את העסק כמו שצריך.
אני מאמין שכל עוד זה תלוי בהנהלה כולם יקבלו את השכר שלהם, כולל מענקי עליה. המעורבות של מאור גם מעידה על כך שזה הולך לפיתרון כי אחרת הוא לא היה נכנס לסיפור הזה.

יניב פרנקו 15 בינואר 2015

אבל למה זה צריך להגיע למצב של אמונה ? תפקיד הבקרה הוא לוודא שיש מקור לכל הוצאה -היא כשלה בקיץ כשעוד לא היה ברור לגמרי שזה הסרט שאליו הולכים והיא נכשלת בענק כשהיא מאפשרת את המצב הזה .
ומחר רוני לוי ירצה לחזק את הקבוצה ולפי אותו היגיון זה בסדר להביא עוד שחקנים כשהנוכחיים נשארים רק עם אמונה

תומר חרוב 15 בינואר 2015

ברור שזה לא צריך להיות כך.

Comments closed