עונת המלפפונים – מסכמים מספרים

גלובס מפרסם היום את ממוצע הקהל בליגת העל השנה .

תרשו לי לפתוח בציטוט מהכתבה.

"הכדורגל הישראלי בהמראה, ומעניין את הקהל הרבה יותר מבעבר. אין דרך אחרת לפרש את הנתונים, שהגיעו לידי "גלובס", מהם עולה כי 6,309 אוהדים בממוצע נכחו בעונת 2014/15 במשחקי ליגת העל, זינוק מאסיבי לעומת 2013/14, בה הכמות הייתה קצת יותר מ-5,000. הנטייה הטבעית היא כמובן לייחס את כל הזינוק הזה לאצטדיון סמי עופר בחיפה, שהצליח להעלות את המספרים של קבוצותיו הביתיות: מכבי חיפה (23,217 בממוצע למשחק לעומת 8,757 בשנה שלפני כן בקרית אליעזר, עלייה של 165%) והפועל חיפה (4,900 לעומת 2,512 – עלייה של 95%). אך מעבר לשתיהן – עוד שבע קבוצות ששיחקו בליגת העל בעונה החולפת ובזאת שלפניה (לא כולל מכבי נתניה והפועל פ"ת שהיו בלאומית ב-2013/14) נהנו מעלייה בכמויות הקהל שלהן, בעוד רק שלוש סבלו מירידה".

וגם את המשפט הזה.

"את העלייה בצופים אצל רוב קבוצות הליגה אפשר לייחס למחירי הכרטיסים, שירדו העונה משמעותית. בפועל, לרוב משחקי הליגה העונה ניתן היה להשיג בקופות כרטיסים ב-50 שקל, נמוך בהרבה מהשנים הקודמות, אז המחיר הנפוץ ביותר עמד על 80 שקל. יש להוסיף כי קבוצות לא מעטות – ביניהן הפועל פ"ת, עירוני ק"ש ומ.ס אשדוד – אפשרו במהלך השנה כניסה חינמית לחלק קטן ממשחקיהן.

דבר אחד איתו הכדורגל הישראלי ממשיך להתקשות להתמודד הוא הדעיכה בעניין בליגת העל ככל שהעונה מתקדמת לסיומה: אם בשני הסיבובים הראשונים עמד ממוצע הקהל על 6,565, הרי שבמשחקי הפלייאוף הוא כבר ירד ל-6,145"

kahal-550

***

הוצאתי מהנתונים כמה תובנות :

מכבי חיפה מכרה השנה כ17,000 מנויים ועוד כ6,000 כרטיסים בממוצע למשחק – בהנחה שאת המשחקים הגדולים היא הייתה עושה בסולד אאוט בלי קשר למצבה בטבלה נראה שאת רוב העבודה היא עשתה בקיץ – אני אקח הנחה גסה פה ושיסלחו לי רואי החשבון בקהל שכ-2000 הם אוהדי קבוצה אורחת – משמע שעל כל 4 אוהדים שהתחייבו למנוי בתחילת שנה בממוצע הגיע חיפה לאוהד אחד נוסף במהלך העונה – חצי מהכמות האפשרית (בהנחה ש28,000 זה המכסימום) – אז מעבר להתלהבות (המוצדקת! שאפו חברים) מכמות הקהל האבסולטית זו קודם כל נורת אזהרה שיווקית , עד כמה שההישג של מכירת המנויים מרשים הוא מסמן את הסיכון שבהעמדת קבוצה לא הישגית לטווח הבינוני- חיפה השנה יכלה למכור עוד כ50,000 כרטיסים לפחות והפער בין עונה טובה לעונה חלשה יכול להיות כפול – בכסף זה יכול להגיע גם לכ7-8 מיליון שקלים בהכנסות.

בית"ר ירושלים בשנה הספורטיבית הכי טובה שלה ב7 שנים האחרונות מכרה קצת יותר מהפועל ת"א – וזאת למרות העובדה שלבית"ר יש (על הנייר) יותר קהל ואצטדיון הרבה יותר גדול – התובנה הזו מוקדשת למנהלי השיווק של מכבי חיפה – כי אוהדים מבינים מצוין את הקשר בין היצע לביקוש – כשיש לך אצטדיון של 30,000 והסיכוי שלא יהיה לך כרטיס למשחק X יורד לאפס – אין סיבה לעשות מנוי – גם אם למשחק נתון תשלם טיפה יותר – זה בטח לא עוזר שיש גם כמה רדיוסים בעונה אבל זה לקח שקבוצת כדורגל חייבת להבין – מנוי עושים כשחוששים שלמשחקים הבאמת שווים לא יישארו באמת כרטיסים – בטדי של השנים האחרונות כבר הפנימו שעדיף לקנות כל שבוע – זה ההבדל בין קבוצה שיכולה לתכנן את תזרים ההכנסות לזאת שלא וצריכה לשחק "תחזיקו אותי" עם כל העולם.

הפועל חוותה עונה נוראית ועדיין מכרה בממוצע כ7500 כרטיסים למשחק – הפועל גם שיחקה בפלייאוף התחתון ונמנעה מעוד כמה מפגשים עם קהלים גדולים ובילתה לא מעט ברדיוסים – שנה טובה ספורטיבית שווה להפועל לפחות עוד כמה מיליוני שקלים – לא צריך להשתגע ולהביא שחקנים בכסף שאין אבל מצד שני לא כדאי לזלזל בקשר שבין איכות הכדורגל להכנסות.

הפועל באר שבע מכרה בממוצע שנתי כ6500 כרטיסים – עד כה מכרה לאצטדיון החדש למעלה מ9000 מנויים – זה אומר ששנה הבאה היא תהיה בשקט הקבוצה מספר 3 בליגה מבחינת קהל – זה גם אומר שקהל, כל קהל רוצה לראות כדורגל בפלטפורמה טובה – שיווקית אין הבדל בין הקיץ של הפועל ב"ש בשנתיים האחרונות לזה הנוכחי – כל הדלתא שייכת לאצטדיון החדש.

הפועל חיפה חוותה גידול של כ100% בסמי עופר – כל הגידול להערכתי מגיע מאוהדי קבוצות אורחות ומתנקז לכמה מפגשים (דרבי, מכבי ת"א) – זה רק אומר שהסירוב של המנהלת לאפשר לבוצה לארח ב-2 מגרשים שונים מכריח את הקבוצות לאבד המון הכנסות (או לחילופין להוציא הון על הוצאות לא הכרחיות).

תגידו, אפשר להפסיק לדבר על זה שבפתח תקווה יש קבוצה אחת עם הרבה קהל (הפועל שמביאה 4000 צופים למשחק) ואחת עם קהל שבא במונית (מכבי שהביאה 3000) – אני גם זוכר שבמשחק מול מכבי ת"א האוהדים של הקבוצה האורחת עשו פה חרם מנויים והפער יכל עוד להצטמצם  – הייתי שמח לראות מחדש את התכנית העסקית פה לאצטדיון המושבה.

עשיתם יד אחת עם חולדאי ? מגיע לכם! – למכבי נתניה יש אצטדיון של 15,000 מקומות והיא מביאה כ5,000 צופים בממוצע ולפתח תקוה כאמור אצטדיון דומה עם 3500 צופים – איך זה שבתל אביב אין תשתיות רלוונטיות? ואת מי זה דופק ? (רמז, לא את הקבוצה שלי) מה שכן הרדיוס של מכבי ת"א מול בית"ר ירושלים שווה למכבי עלייה של 5% במצטבר – זה לא נשמע לכם הרבה אבל אני בטוח שזה נתון שכיכב במצגות סוף שנה של מרטין ביין לבעלים.

***

הענף כולו כענף הוריד השנה מעט במחירים – וקיבל גידול של כ30% בכמות – הענף כולו כענף בהנחה שהתשתיות מתאימות והתקנות מתוקנות בחוכמה שווה גם כ10,000 צופים בממוצע למשחק. וזה דורש תמהיל נכון של קבוצות ועוד כמה דברים שיקרו אבל זה קודם כל דורש ממי שמנהל את הענף שיתחיל לעשות את מה שצריך כדי לעזור לקבוצות למכור יותר.

ליגה שיש לה 10,000 צופים בממוצע היא ליגה שאפשר למצוא לה ספונסרים בליגה אחרת, שתביא יזמים ובעלי הון חדשים (כמו שקרה בכל מקום בעולם) – כתב פה השבוע רפאל על הליגה הבלגית והוא צודק בחלק מהטענות – בליגה שמנוהלת נכון – תקנות, שיטה ושיווק – השמיים הם הגבול – נאמר זאת כך, בליגה של כפול צופים בליגה ימכרו את זכויות השידור בהרבה יותר – וזה כבר ממש שווה הרבה כסף.

***

תרשו לי לסיים בציטוט ממי שאולי לא מבין גדול בניהול קבוצת כדורגל אבל פעם יצא לו משפט שיכול להתלבש בול על הסיטואציה.

אני לא אוכל למנוע את קריסתה. אתם לא רוצים שאני אציל. כמו לווייתן שאיבד את חוש הכיוון, אתם מסתערים על החוף שוב ושוב, ורוצים להתאבד. ואני, בכוחי הדל, דוחף אתכם אל המים החיים. ואתם לא רוצים, ואתם לא רוצים. אתם מתעקשים להתאבד!"

שלא תבינו אותי לא נכון, אין פה קריסה, יש פה שיפור וכיוון חיובי – אבל אין הרבה ענפים בידוריים שעושים את המכסימום כדי להפסיד כסף כמו הכדורגל הישראלי.

חבל.

 

 

מאני אין דה בנק - רובי גלודאן
MVP: הקבוצה (פיינלס 6)

58 Comments

ניב 16 ביוני 2015

מרתק, תודה!

דורפן 16 ביוני 2015

מדוייק מאד. גם יונייטד לא הייתה מוכרת בקלות את ה75 אלף לפאלאס אם לא היה ביקוש של רבע מליון למשחק מול ליברפול.

מתקנים מביאים קהל, אבל נשאר לראות אם זו התלהבות ראשונית או תופעה ברת קיימה.

גורביץ' 16 ביוני 2015

לפחות במקרה של חיפה, זה נראה לי כאן בשביל להישאר, לא רק בגלל רעב של שנים של מסתבר עשרות אלפים שגרים במרכז והתבאסו להגיע לקרית אליעזר, אלא בעיקר בגלל שני דברים: מיקום חכם סוף סוף ליד הרכבת, ושת"פ של הקבוצה עם צירי התחבורה – גם הרכבת למי שמגיע / חוזר מדרומה, וגם אגד למי שמגיע מהצפון (מטרונית קריות), וכמובן החווית צפייה בסמי עופר.
אין סיבה שהמספרים ירדו, חבל רק שבמקום להפוך כל משחק של איצטדיון מלא לקרנבל עם ברים וחנויות מסביב לאיצטדיון, העיר המאפנה הזאת מציעה בעיקר בטון, טרופיות ובייגלה מחוץ לאיצטדיון

עודד 16 ביוני 2015

מה לעשות שבעיר "המעפנה" הזאת מרכזי הבילוי לא נוצרו ליד איצטידון שהוקדם בשנת 2014? חוץ מזה, לאזור שמסביב לאיצטדיון יש כבר תכניות מתאר עוד מלפני שהתחילו לבנות אותו והן כוללות שכונת מגורים ופארק מדע, כך שזה לא שיכלו פתאום להפציץ את האזור בפאבים.

עודד 16 ביוני 2015

הוקם, כמובן..

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

מיקום ופאבים זה לא תחליף לקבוצת כדורגל טובה – מה שכן וזה הדבר המדהים פה שהיום נראה שגם אצטדיון של 40000 איש לא גדול על מכבי חיפה הישגית – נתון שמכניס לפרופורציה את כל הכדורגל הישראלי – כמוצר וכענף הוא שווה הרבה יותר – מקבלי ההחלטות בישראל מוציאים תובנות ממדגם שנבנה על שירות נוראי (נגיד קרית אליעזר ) .

ברק 16 ביוני 2015

מוזר לי העניין עם הפועל באר שבע.
הרי העונה נמכרו משהו כמו 1000-1200 מנויים יותר מאשר בעונה הקודמת. מוזר לי שממוצע הקהל ירד.
מצד אחד, יכול להיות שהעונה הראשונה בצמרת השכיחה את זוועות וסרמיל ז"ל ומשכה אנשים, באילו בעונה השנייה כבר "התרגלו" וויתרו על התענוג למכורים בלבד שנקרא וסרמיל ז"ל.
מנגד, יכול להיות שירידת המתח והעניין אחרי ש"נגמר הסיפור" בתחילת הפלייאוף מורגשת בסטטיסטיקה.

כך או כך, לא חושב שאי פעם נרשמו נתונים מדויקים כלשהם באצטדיון הזה, כשהאומדן עדיין מבוסס על היכולת של הסדרן ללחוץ על הקאונטר הידני בדיוק מופלא בכול פעם שאדם או קבוצת אנשים נכנסים.

יוני 16 ביוני 2015

ממש מצוין. אגב, אם הפועל פתח תקווה בונה קבוצה למקום 6-8 עם 2-3 שחקנים שאפשר להזדהות אתם ממוצע הקהל הוא 6000.

אין אף ענף עסקי או תרבותי כל כך מפגר בזמנים כמו כדורגל ישראלי. מקניית כרטיסים באינטרנט, מוזיקה חיה בהפסקה, כבוד לשחקני עבר זה מצרך נדיר, ועוד ועוד.

D! פה ועכשיו 16 ביוני 2015

סיכום מעולה של העניין. נותר לקוות שמספר המנהלים החכמים בליגה יעלה, אלו שמבינים את מה שכתוב פה. גם כפ"ס תוסיף קהל בעונה הבאה.

אצטדיון נורמאלי בת"א צריך להיות המטרה הראשונה של גולדהאר. ומכיוון שהוא צריך להיות גם המטרה של ת"א אני לא רואה סיבה שהם לא ימצאו פיתרון משותף לעניין, ועדיף קרוב לרכבת, במקום להגיע עד לראשון.

יואב 16 ביוני 2015

לגמרי. וזאת המטרה הראשונה שלו. זה יקרה.
בכלל נוצר מצב מעניין מבחינת הקהל של מכבי שמזכיר את האחות מהסל-בסיס של אחד עשרה אלף קבועים שלא מוותרים על מקומם. זאת כבר התקדמות אדירה מימי לוני.
הדאון סייד הוא שמכבי לא זמינה לאוהדים אחרים ולא זורם דם חדש ליציע.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

אצטדיון נורמאלי בתל אביב זה קודם כל אינטרס של ראש העיר לפני גולדהאר – מה גם שסמי עופר עלה חצי מיליארד שקל והקרקע בחיפה זולה מתל אביב – זה צריך להיות אינטרס תל אביבי וחבל שזה מתעכב כל כך .

יואב 16 ביוני 2015

לתחושתי, מיטש לא יחכה להם. הוא פשוט יבנה במקום אחר.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

תראה בעוד שלוש שנים יש בלומפילד משופץ לפי הבטחות העיריה – לא בטוח שהוא יילך על מהלך מקביל – מה שכן אם יעשה את זה מכבי יכולה להגיע לכמויות מפחידות של קהל

יואב 16 ביוני 2015

יניב,
ידוע לך לכמה מקומות בלומפילד המשופץ יגיע?

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

כ24-25 תלוי איזה קומוניקט קוראים .
מדברים על הוספת קומה -חיפוי של כל היציעים מלבד אלה שמאחורי השערים והוספת שטחי מסחר ומסעדות .
אומרים גם שישאירו את השם .
לא מתאים בעיני לאף אחת מהקבוצות

יואב 16 ביוני 2015

הסבר.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

בגוש דן (לאוו דווקא תל אביב) צריך להיות אצטדיון רב תכליתי (כולל הופעות) בסדר גודל של ב35-40 – אין מה לבנות אצטדיון שצריך בעוד 5 שנים להרחיב אותו.
את בלומפילד הקטינו לאורך השנים – המידה הקלאסית שלו היא 16-18 ואם שדרוגים בנוחות (חיפוי יציעים לדוגמא).
ואם כבר אז כראש עיר הייתי נלחם על ארנה במודל O2 גרמניה ולונדון של כ15,000 מקומות (לאוו דווקא מנורה) שיכולה להיות בית להופעות במקביל (לא חושב שבעיות החניה של מנורה היום יכולות לספוג עוד 50% קהל).

בגוש דן כמו בלונדון יכולות לחיות 4-5 קבוצות ליגת העל (שנה הבאה רק תל אביביות יש 3) – צריך לבנות תשתיות לזה.

כמובן שכל מתקן צריך להיות מותאם לתאי צפיה ואזורי מסחר ראויים (ודרכי גישה).

שיפוץ בלומפילד (והשבתת הכדורגל בעיר לשנתיים וחצי) זה פלסטר – אומנם עדיף על הקיים אבל פלסטר.

תורג׳י 17 ביוני 2015

מסכים.
עם כל הסימפטיה והנוסטלגיה של בלומפילד, לשפץ אותו שוב זה פשוט טמטום!

red sox 16 ביוני 2015

מדויק יניב.
במקום לדבר על זה שאצטדיון חדש>>גידול כמעט אוטומטי במכירת מנויים>>המשכיות במכירה שיוצרת גידול לטווח הארוך, כל אחד יגיד לך שאצטדיון חדש שווה ירידת ליגה.

שווה לציין גם שיפור איטי אבל חשוב בנגישות ההגעה בצחבורה ציבורית לאצטדיונים. בחיפה ובפ"ת יש תחנת רכבת+טרמינל אוטובוסים קרוב. צמוד לאצטדיון נתניה בונים תחנת רכבת חדשה. עם קצת יצירתיות ימצאו גם פתרון לימי משחק באצטדיונים סמוכי מסילה כמו עכו וב"ש.
אה כן, אין תחב"צ בשבת. נו שוין.

דנידין 16 ביוני 2015

בתור מנוי של מכבי חיפה מהעונה הזו:
* לא הייתי עושה בחיים מנוי לק. אליעזר. איצטדיון מעאפן שהייתי צריך חודש של התאוששות בין המשחקים.
* האיצטדיון החדש יפה, נקי ומזמין. חסרים אמנם פאבים וחנויות ובעיקר חניה, אבל אני מניח שחלק מהדברים ייפתרו.
* חם שם בטירוף. משחקים באוגוסט ובמאי זו סכנת נפשות, במיוחד לאור זה שעדיין אסור להכניס שתייה למגרשים.
* האווירה טיפה יותר של קונצרט מק. אליעזר. לטוב ולרע.
* רוב הקבוצות האורחות לא הביאו גם 200 צופים.

אנונימוס 16 ביוני 2015

יניב לא נעים לי לאמר אבל אתה קצת סותר את עצמך באותו טור. מצד אחד אומר שלא צריך לזלזל בקשר בין איכות הכדורגל להכנסות, ומצד שני מדבר על כך שאין הבדל בין הפתח תקוואיות.
אתה מתעלם לחלוטין מזה שמכבי פ"ת באחת העונות הטובות שלה מזה שנים ארוכות עם פלייאוף עליון מול הגדולות, והפועל פ"ת בעונה נוראית עם ניהול חובבני ומאבקי תחתית כולל ירידה בסוף ופלייאוף תחתון.

בקיצור מה שאני מנסה לאמר – כל מי שעוקב אחרי הכדורגל הישראלי יודע שיש הבדל בין הקהל של הפתח תקוואיות. ענק.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

תעשה בדיקה אחרת – הפועל עכו בפלייאוף תחתון הביאה כמותית ממוצע של 2500 מול ממוצע של 4000 של הפועל פת .
עכשיו להפועל עכו יש אצטדיון קטן בהרבה מה שאומר שבמשחקים מול הגדולות היא מוגבלת בהרבה – עכו מול מכבי חיפה זה פחות קהל מעכו מול הפועל פתח תקוה .
מה שמשאיר את הפועל פתח תקוה עם קהל אורגני שלה במספרים של קבוצה קטנה .

ברור שיש להפועל פתח תקוה בסיס קהל של קבוצה בריאה ורחבה – רק שהוא לא בא השנה.
במבחן התוצאה לקבוצה בגוש דן עם אצטדיון של 14000 מקומות ובסיס קהל רחב להגיע לכזו תוצאה זה כשלון שיווקי גדול מאוד .
ומה היתרון של הפועל על מכבי בפתח תקוה – כי האצטדיון זהה והנוער הולך ללוזונים והניהול הולך ללוזונים – היתרון אמור להיות בקהל – אבל זה לא שם .

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

פחות קהל ממכבי חיפה נגד הפועל פתח תקוה כמובן …

מאיר (חדש בשכונה) 16 ביוני 2015

יופי של ניתוח, רק שכמות הצופים בחיפה לא מלמדת על מה שיהיה בתל אביב אם יהיה איצטדיון חדש. למכבי חיפה יש מספר יתרונות שגרמו לגידול העצום והם, לאו דווקא בסדר החשיבות, התחדשות, כאשר בתל אביב זה כבר יהיה קצת פחות אטרקטיבי, מחירי המנויים המאוד נמוכים, קיומה של קבוצה גדולה אחת בעיר והיותה הקבוצה של כמעט כל הצפון, ואין כל כך הרבה מה לעשות שם יחסית לתל אביב. מכל הסיבות הנל, נראה לי שאפילו מכבי לא יצליחו להגיע לכמות כזו של אוהדים בממוצע למשחק. הלוואי ואתבדה כי קבוצה נמדדת גם ואולי בעיקר בכמות הצופים.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

לא קונה את זה .
אוהדי הכדורגל בחיפה לא באים לראות יותר כדורגל כי אין משהו טוב לראות בקולנוע .
כמו שלמכבי סל אין בעיה למכור סולד אאוט את מנוריהו ובירושלים לוקח זמן לבנות בסיס מנויים מקביל .
אתן דוגמא מעולם אחר – היו היה פעם פסטיבל בשם טעם העיר בפארק הירקון – הצלחה עצומה – שנה אחת עבר לחיפה וסיים את תפקידו בשוק האירועים .

עיר גדולה ומרכזית כמו תל אביב תחזיק אצטדיון גדול בלי בעיה – דרבי תל אביבי הוא פוטנציאל ההכנסות הבדיד ששני רק למכבי חיפה נגד מכבי תל אביב .

קפטן קוקי 17 ביוני 2015

במכבי תל אביב יש כבר עכשיו ביקוש למנויים שמתקרב למספרים של מכבי חיפה (קרוב ל20K), וזה במחירים הנוכחיים שהם אולי כפולים (וזאת עובדה, לא הערכה שלי).
בהפועל המצב טיפה יותר מסובך, אבל גם שם לא תהיה בעיה להביא כפול מנויים ממה שהיה העונה.
זה נכון שלכאורה יש בתל אביב יותר מה לעשות מבחיפה, אבל זה לא תופס. כמו שלחיפה יש בסיס אוהדים רחב מהצפון, גם לתל אביביות יש בסיס אוהדים רחב מאוד בגוש דן.

אנונימוס 16 ביוני 2015

נו אבל זאת בדיוק הנקודה שלי…הקהל של הפועל פ"ת לא בא השנה. ניהול גרוע, קבוצה חלשה, מאבקי תחתית מהרגע הראשון.
וגם בסופו של דבר אנחנו מדברים על קבוצה ישראלית מדרג הביניים. זה לא שלהפועל פ"ת יש פוטנציאל למלא תא סמי עופר. זאת קבוצה שבעונה טובה תביא 3-4 אלף אוהדים משלה למשחק ביתי. מכבי פ"ת בעונה טובה מביאה 500-1000. זה ההבדלים בסופו של דבר.

קובי 16 ביוני 2015

אני חושב שמעבר לבחינה השטחית של המספרים כדאי לבדוק קצת יותר לעומק.
מכבי פ"ת שיחקו בפלייאוף העליון. כלומר משחק ביתי אקסטרא על הפועל פ"ת בכל הקשור למשחקים נגד מכבי חיפה, בית"ר, מכבי תל אביב וכו'.
לעומתה הפועל פ"ת לא זכתה לארח אפילו את הפועל ת"א,הפועל חיפה ונתניה, למרות שלכאורה שלושתן שיחקו בפלייאוף התחתון יחד איתה.
משחקי הבית של הפועל פ"ת היו נגד הפועל עכו, סכנין, רעננה. שלושת אלה לא הביאו יותר ממאה איש למשחק בודד בסיבוב השלישי.

אז במקרה של מכבי פ"ת אולי כבר לא מדובר בקהל שנכנס כולו במונית, אבל המספרים עדיין די מביכים.

קובי 16 ביוני 2015

עם זאת יש להודות שהקהל של הפועל פ"ת אכן הגיעו במספרים די נמוכים השנה, למעט הבלחות בתחילת העונה.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

4000 צופים ממוצע קהל זה נמוך מאוד אבסולוטית – לא מונית אבל לא הרבה משם .

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

דרך אגב בפלייאוף מול הפועל – בבלומפילד ביום שבת בשעה מאוד נוחה ובמחיר של 50 שקלים לכרטיס – הפועל פת הביאה משהו כמו 300 איש – ועוד חגגה ניצחון

קובי 16 ביוני 2015

נכון. המספרים לא מחמיאים.
מצד שני, בבלומפילד באופן מסורתי אנחנו חוטפים בראש (ניצחון החוץ האחרון על הפועל ת"א היה ב- 2004) ועל כן גם הקהל מגיע לשם במספרים נמוכים באופן מסורתי.
שוב, ביחס ל"הישגים" של המועדון ב-10 השנים האחרונות, אלו מספרים לגיטימיים. לא תמצא עוד קהל שממשיך להגיע בכאלו מספרים על אף שחווה זה עתה ירידת ליגה שלישית בשמונה שנים.

אנונימוס 16 ביוני 2015

לי זה מאד הזכיר את הפועל כפ"ס, שבמשחק מכריע מולנו נגד הירידה לפני כמה שנים הביאה 200 איש בלחץ לבלומפילד בשלהי תקופת טביב.
והשנה תחת ניהול נורמלי ושפוי שמחבק את האוהדים הם מביאים אלפי אנשים למשחק עליה בראשל"צ.

אי אפשר באמת לשפוט פוטנציאל קהל במנותק מכל מה שמסביב.

יניב פרנקו 17 ביוני 2015

בגדול זו טענת הפוסט.
הכדורגל הישראלי שווה גם 10,000 צופים בממוצע למשחק.
אחד המפתחות זה שקבוצות עם בסיס קהל רחב אך ניהול ומבנה בעלות חלש בהווה יעשו פה תיקון – אין ויכוח שלהפועל פ"ת יש פוטנציאל להיות קבוצה מרכזית בליגת העל – אבל כרגע היא לא שם.

קפטן קוקי 17 ביוני 2015

מסכים מאוד.
האבסורד סביב הכדורגל כבר שנים הוא שכולם מדברים עליו, כולם מתעסקים בו, כולם קוראים אותו אבל בתכלס באים כמה אלפים בודדים למשחקים.
אז העונה התברר שהפוטנציאל הוא עצום. הבעיה הגדולה של הכדורגל היא התחושה שזה תרבות נחותה, ששייכת לחוגים מצומצמים של "עמך". אנשים לא רוצים להזדהות עם זה בפומבי. אבל אני משוכנע שמבחינת פוטנציאל כל קבוצה יכולה לשלש את מס' הצופים במגרשים שלה.

רפאל 17 ביוני 2015

בוא נדייק-
כולם קוראים, מדברים ומתעסקים עם מי שמתמודד על המקום הראשון, לא עם היתר שעל תקן השלמת המניין.
כמובן שאני שותף להרגשה שהכדורגל עצמו שווה ממוצע גבוה בהרבה ממה שיש לנו ובכל המגרשים, לא רק בת"א, חיפה וירושלים.
ברור שיש אלף ואחד סיבות לתדמית הלא מפרגנת, אבל הדבר הכי חשוב שאפשר לעשות בשביל להתניע מהלכים רצויים נוספים קדימה הוא חשיבה רצינית על איכות התחרותיות בליגה ואם זה נכון להמשיך לקדש בכל מחיר את עליונות המקום הראשון על השאר, מבלי שתהיה הזדמנות לקבוצות להיות תלויות בעצמם במאבק משלהם על האליפות.
במקום שישמשו כתחנה לאיסוף נקודות בלבד, קונטנדריות בפני עצמם.
ולא על ידי איפוס הנקודות וביטול העונה, אלא על ידי משהו הגיוני וחכם.

קובי 16 ביוני 2015

אנחנו מדברים על הפועל פ"ת, כן?
4,000 צופים זה מספר סביר עבור קבוצת תחתית שהמקום התשיעי הוא הישג השיא שלה בעשר השנים האחרונות.
לא מספר להתגאות בו יותר מדי, אבל עדיין יותר מכל קבוצה אחרת שמחזיקה בהישגים דומים בתקופה הזו.

יניב פרנקו 16 ביוני 2015

זה מספר מרמה קובי – מכבי תל אביב תביא למשחק מול הפועל פתח תקוה הרבה יותר קהל משתביא לעכו – זה קרוב לה לבית והאצטדיון יותר גדול – כמות האוהדים האורגנית של הפועל פתח תקוה נמוכה .
הסיבות שציינת ברורות – אבל בפועל הקהל לא בא מספיק .

תורג׳י 17 ביוני 2015

המספרים מעודדים אבל אני בטוח שיכלו להיות גבוהים יותר בלי קשר לרמת הכדורגל.
מועדי משחק נוחים יותר זה מאסט.

רפאל 17 ביוני 2015

ניקח כדוגמא אוהד פוטנציאלי של הפועל חיפה, מכבי נתניה, אשדוד או כפר סבא.
מעבר לכך שבקושי נשארו סיבות להמשיך לתמוך או להכיר בקיום של הקבוצות האלה מפאת חוסר עניין לציבור
גם אין להם שום תמריץ להסתער על מנויים או להראות נוכחות בכלל במגרשים.
הקבוצה לא מתמודדת על שום דבר זולת ירידת ליגה מול קבוצות לא אטרקטיביות אחרות שלא מסכנות אף אחד אך 'מסכנות' בעצמן. גם אם תתחיל את עשר המחזורים הראשונים עם 18 נקודות, אף אחד לא יספור אותם וה'הישג' הזמני ישרת אותם בהמשך במאבקי התחתית, או אולי במקרה איזה העפלה מקרית לבית העליון שם יהיה להם הזכות לנסות לקחת נקודות מאחת מהמועמדות לאליפות.
אי אפשר לצפות מכ"כ הרבה אנשים להתנהג בחוסר ראציונליות כשמוצעים אלטרנטיבות טובות, נגישות וזולות בהרבה.
מי שרוצה כדורגל ממש איכותי ועם דימוי חיובי, למרות שאין שם תחרות ימצא שמשדרים נון-סטופ את הליגה האנגלית והספרדית. יבקש משהו עממי יותר? יש ליגות מברזיל, ארגנטינה, סלטיק עם ביראם כיאל.
ירצה בכל זאת ליגה ישראלית? אין שום סיבה לבוא דווקא לקבוצות שכבר מתחילת העונה מבהירים לנו שהדבר הכי טוב שייצא משם זה רכילות ואולי אי תשלום משכורות בזמן.
ואז עוד אומרים לנו אוהדי הגדולות ( שיהיו בריאים, מבחינתי שיצליחו כמה שיותר רק לא על חשבון האיכות התחרותית של הליגה- אבל שוב, זה לא באשמתם ) שאין כאן תרבות ספורט מושרשת ולכן לא יודעים להעריך את הקבוצות ולתמוך בהם.
כן, שמענו על זה… העיקר כשמציעים פורמט תחרותי אז אומרים שיש חשש שבמחזור ה 24 יתקיים משחק למוליכת הטבלה שיהיה טיפה פחות קריטי בכל הנוגע למירוץ לאליפות מאשר הפורמט הנוכחי, אז כדאי לגנוז את הרעיון כי אסור לגרום חסר וחלילה צער לילד שכל היום חיכה לחזור מבית הספר ולפרסם את הקריקטורה של קבוצתו 'מטילה מימיה' על יתר הליגה עם חיוך זחוח.
אז מה אם ליתר הקבוצות תמיד יהיה על מה לשחק ואי לכך הרמה תהיה חייבת להשתפר ואנשים יבואו למגרשים והכדורגל יכניס יותר כסף ותדמית טובה… זה לא נוח למי שמוביל את הטבלה ומתמקדים רק בו כל הזמן.
מה? שיהיו עוד קבוצות בליגה ששווה לבוא למשחקים שלהם? חס ושלום! לא במשמרת שלנו.

קפטן קוקי 17 ביוני 2015

זאת אמירה שטחית לחלוטין.
המשוואה הזאת שתחרותיות=עניין=פופולריות היא נכונה מאוד מאוד בגדול. אבל בקטן, יש הרבה סיבות שמניעות אנשים להזדהות עם הקבוצה שלהם. תראה את מכבי חיפה או הפועל השנה.
ויותר מזה – תראה מה קורה באנגליה. אצטדניונים מפוצצים גם בקבוצות שאין ולא היה להן סיכוי בשום שלב לקחת תואר או אפילו חס וחלילה יש להן יותר הפסדים מנצחונות.
אז כנראה שהסיפור יותר מורכב מסתם "תחרותיות".

רפאל 17 ביוני 2015

תחרות משמע שיש לקבוצות בשביל מה לשחק והן תלויות בעצמן כמה שיותרבמסגרת ליגה שנותנת תמריצים לשחק טוב, לנצח ולהצליח.
באנגליה יום אחד גם כן יהיה מהפך. אנשים יתעוררו ויבינו שיש 3-4 קבוצות בליגה וכל היתר נמצאות כי כתוב בתקנון שאי אפשר לקחת אליפות בלי עוד משתתפות.
אנחנו לא צריכים לחכות עד שהם יתעוררו ואז להעתיק מהם.
אין שום דבר שטחי בלהגיד שמסגרת תחרותית תמנף את העניינים המקצועיים שחשובים לכדורגל ולקהל הרבה יותר מהמצב הנוכחי.
המציאות היא שהליגה במתכונת הנוכחית זה הביטוי הכי שקרי לספורט שתמצא, פרט לקרבות תרנגולים אולי…
כולם ללא יוצא מן הכלל תלויים בתוצאות של המקום הראשון ( אחת הקבוצות העשירות- אלא מה ) בשביל לראות אם בצומת הולכים למשחק עם 500 צופים או לים עם הצופים של תנועת הנוער.
בשביל מה מקיימים בכלל את הליגה, אם לא בשביל לערוך התמודדויות ספורטיביות ברמה הגבוהה ביותר שניתן
ולעניין את הקהל ולייצג אותו. בפורמט הנוכחי משיגים בעיקר הרבה מאוד דיבורים, אכזבות, שמחה לאיד ובזבוז זמן.
ועוד אומרים שזה בגלל שאין תרבות ספורט… כשאני רואה כ"כ הרבה אנשים תרבותיים שלא מעניין אותם הספורט הישראלי ובטח לא הכדורגל, ההרגשה שלי שהמשוואה שמציגים לנו כאן לא נכונה : )
בקיצור- אם מה שיביא אנשים נורמליים זה אמירות שטחיות ומה שיגרום לתחרות והגברת הרמה והספורטיביות זה 'מלאכותיות' so be it.
מעדיף את זה על ה'טוהר' והפשטות שנחטפו על ידי הכסף הגדול ומחזיקים אותנו בני ערובה בחסות הערכים המסולפים שלהם.

בלייק 17 ביוני 2015

אני יכול להבין את העמדה הבסיסית שלך, אולם הצורך לקשור כל דבר לסיבה אחת יחידה הוא בעייתי מאוד.
כמה צופים מגיעים למגרשי הכדורסל בליגה הרגילה בישראל? מישהו בכלל מתעניין במשחקים האלה? כשיש פיינל 4 יש שני ערבים עם קהל, במתכונת הנוכחית גם. אבל הליגה הרגילה לא מעניינת בכלל. דוגמאות של ליגות אירופיות בהן אין תחרות (לפי תפיסתך) שכן מביאות צופים ובכמויות יפות מבוטלות על ידך כ"חכו שהם יתפכחו" (אולי דווקא אצלנו יתפכחו ויתחילו להגיע צופים? אתה באמת חושב שאם יהיה פלייאוף אז רעננה תביא 5,000 אוהדים למשחק?
אולי בשביל למשוך יותר צופים, צריך להתחיל לנהל בשקיפות? אוהדים מאסו בסגירות של דילים על כספי ציבור בחדרי חדרים. אם הם יאמינו בהנהלה שלהם, אם הם יראו ניהול יציב עם המשכיות, טיפוח של שחקני בית, אולי אז יגיעו צופים?
אתה ממשיך לטעון בלהט לכיוון שינוי שיטה, ואני חושב ששינוי שיטה הוא מלאכותי (גם אם השינוי יעזור, הוא לבדו לא יספיק), התמודדות עם סימפטום, ולא עם הבעיות הגדולות יותר של פערי תקציב גדולים מידי, ניהול אטום בלי רצון או צורך לדווח, חוסר מעורבות קהל בהחלטות ניהוליות, זלזול בשחקני בית (במיוחד בקבוצות קטנות ובמקומות בהם הקהילתיות מהווה גורם מרכזי בהגדרת העצמי) ועוד.

רפאל 17 ביוני 2015

בלייק,
הדברים שציינת הם שרירים, נכונים וקיימים וגם… ברורים.
הליגה בכדורסל עדיין לא נחשבת לתחרותית במיוחד, עם הבדלי התקציבים והרמות בין קבוצה אחת לכל השאר. אם יש הצדקה לשינויים שערכו בפורמט בנסיבות האלו, זה כבר דיון נפרד.

לעיקרו של עניין- להביא בחורה יפה שתחייך ותפלרטט עם אנשים שיקנו מנוי לקבוצה שלא משחקת על כלום זה מלאכותי בעיני. לעומת זאת- להביא אנשים שיקנו מנוי מתוך הבנה שהליגה בתהליך מכוון של הגברת תחרות ועידוד מקצועיות ומשדרים שסופרים את כל הקבוצות ולא רק את מוליכת הטבלה או מי שמסוגלת לאורך זמן לאיים עליה, זה הדבר האמיתי והרבה פחות משנה לי השמות שיושבים בהתאחדות ואיך הם נראים או מתבטאים.
ברור שאם שינוי כזה היה מבריח אנשים כמו גולדהאר לא הייתי בעד. אבל זה רק יעזור למכבי שלו ולחיפה של שחר. אם חס וחלילה יגיעו למסקנה שתחרות טובה והגדלת קהל היעד של הכדורגל באופן כללי, אז שלא יעשו טובה ויילכו. אנחנו צריכים ליגה תחרותית עם הכרעה ישירה, לא מישהו לסגוד לו על שקנה סגל שיכול לקחת 80 אחוז מהנקודות מול ליגה לא רלוונטית שאין לה על מה לשחק מהמחזור העשירי.

קפטן קוקי 17 ביוני 2015

אתה מתאר את הגברת התחרותיות (באמצעים מלאכותיים) כעליית שלב באבולוציה של הכדורגל הישראלי (וגם האנגלי), אבל שוכח שזאת סקאלה רב מימדית.
אם אתה חושב שפתאום באנגליה ישכחו את המסורת ויאמצו את הקדמה אז אתה רואה חלק מאוד מאוד מצומצם מהדבר הזה שנקרא כדורגל והמשמעות שלו לבני אדם.
גם בגרמניה קבוצה וחצי לוקחות אליפות כבר שנים והאצטדיונים מפוצצים, גם בסבתות. לא חוסר התחרותיות היא מה שמרחיק אוהדים "תרבותיים". בכדורגל יש ערכים אחרים כמו מסורת, קהילה, רגשות משותפים ועוד. זה נכון שהקפיטליזם מנצל את זה, אבל הקפיטליזם לא מכתיב ערכים חדשים.

קפטן קוקי 17 ביוני 2015

הכדורגל שלנו עמוס בעסקונה, בחוסר מקצועיות ואפס יכולת לבנות מסורת וגם מיתוג שלילי של אלימות. זה מה שמרחיק אנשים מהכדורגל, לא חוסר התחרותיות. כדי לבנות משהו צריך הרבה מאוד שנים והרבה התמדה.
ראינו בכדורסל, השיטה התחרותית לא גידלה בסיסי אוהדים ולא שיפרה את מצב הענף. גם קריית שמונה היא דוגמה טובה – כמה אוהדים הביאה להם האליפות?
סוציאליסטיים (או סוציאל דמוקרטיים) תמיד טוענים שהם לא בעד שוויון בתוצאות, אלא בעד שוויון בהזדמנויות. לעשות פלייאופים וקיזוזים זה לנסות לחתור לשוויון בתוצאות באמצעים מלאכותיים, וזה הורס את מה שיפה בספורט בעיני.

רפאל 17 ביוני 2015

קפטן oh קפטן ( סלח לי שעודני יושב על הכסא ),
יותר סביר בעיני שהישראלים יחשבו על מגרש הכדורגל כאופציית בילוי ריאלית כי ירגישו שעל הדשא משחקות שתי קבוצות שהתוצאה חשובה להם ויש להם מה להרוויח או להפסיד מאשר התפיסה שבאים בלי קשר בכלל למה שקורה בליגה ורק כי נולדנו לתוך זה וכולם עושים את זה.

השאיפה היא לחתור לשוויון הזדמנויות, לא לשוויון מוחלט.
מעדיף שיהיה למכבי ת"א ומכבי חיפה 50 אלף צופים כל משחק ושעכו תביא רק 5 אלף אבל תרגיש שהיא ממצה את הפוטנציאל שלה ואנשים נהנים מליגה תחרותית, קשה ומעניינת.

קיזוז אפקטיבית נותן יתרון הרבה יותר גדול מסדרת פלייאוף, כיוון שהוא משמר חלק נכבד מהנקודות שצברת בסיבובים הקודמים.
לא מבין את הקטע להיות נגד דברים שנשמעים כביכול 'מלאכותיים' אבל זה שאין הגבלות תקציב ובאה קבוצה שמעמידה פי 3-10 מהיתר זה לגיטימי ולא משפיע בכלל על קאדר השחקנים, עומק הסגל והיכולת לתפקד לאורך זמן ואי לכך, להישאר בכותרות לבד ולהכריע את האליפות בינה לבין עצמה.
בסדר, אם אנחנו נגד אמצעים מלאכותיים בואו נבטל את האצטדיונים הגדולים, את הטלוויזיה, את הכספים של בעלי הקבוצות והמרצ'נדייס שמכניס עוד מזומנים. שכל המשחקים יהיו מול אלף צופים מקסימום וישולמו משכורות זהות לכולם.
כי אנחנו נגד 'מלאכותי', רק בגלל זה.

רפאל 17 ביוני 2015

הרפורמה שאני מציע לא קשורה למאבק הסוציאליסטי/קפיטליסטי.
היא קשורה לערכים של ספורט כפי שרוצים לחוות אותו הרבה אנשים-
תחרות קשה, רמה גבוהה, עבודה נכונה, מקצועיות יסודית ,הכרעה ישירה, מתח המתגבר עם התקדמות הליגה.
איך משיגים זאת? דרך ניסוח אפקטיבי של עקרון המקל והגזר, כמו כל דבר שמזיז אנשים לאורך ההיסטוריה.
במתכונת הנוכחית מעודדים את העשירות להמשיך להיות דומיננטיים על חשבון אלה שלא יכולים להעמיד סגלים שלאורך 30-40 מחזורים ואין להם סיכוי סביר או תיאורטי לעמוד בקצב צבירת הנקודות. הם כאמור מסתפקים בלהישאר קצת מעל הקו האדום או ללכת לאיבוד במרכז הטבלה, במקרה הכי טוב עבורם מבחינה מקצועית – יש להם בית עליון בו הם יכולים בדרך עקיפה להשפיע על גורל האלופה על ידי 'גזילת' נקודות מהם במסעם המתוקשר לתואר.

קפטן קוקי 17 ביוני 2015

"איך משיגים זאת? דרך ניסוח אפקטיבי של עקרון המקל והגזר, כמו כל דבר שמזיז אנשים לאורך ההיסטוריה."
פה אנחנו חלוקים. בעיני זאת ראייה מאוד מצומצמת של טבע האדם. אנחנו מסוגלים להרבה יותר מאשר אילוף בשיטת המקל והגזר. בסופו של דבר, כל מה שאתה מדבר עליו מתכנס לתוך ההנחה הזאת שהישגים או פוטנציאל להישגים יביאו יותר צופים, ולדעתי יש עוד דברים שאפשר לעשות בדרך.
כנראה שניאלץ להישאר חלוקים.

רפאל 17 ביוני 2015

הכל זה אלטרנטיבות, חבר.
ככה העולם עובד, מגדול ועד קטן. במיקרו ובמקרו.
לכן האויב של הטוב הוא הטוב יותר.
מביאים לך גלידה בחינם, תשמח בהתחלה… אבל אז תבין שיכולת לקבל גם שניים ותתבאס כי החברים שלך ידעו וקיבלו. זה הכל יחסי. כשאתה משווה שיטה גרועה לאפס אלטרנטיבות, אז אין מה להתבאס כי זה מה שיש.
כשאתה משווה את זה לרעיונות הרבה יותר טובים, אתה כבר לא יכול לראות את זה כי התרגלת למשהו איכותי בהרבה.
על זה אנו גם חלוקים?

בלייק 17 ביוני 2015

שוב, אנ לא פוסל את המסקנה שלך. לעומת זאת, אני לא מבין למה אתה פוסל כל מסקנה שונה של מישהו אחר.
הרי בליגת ווינר בכדורסל המצב הוא אידיאלי. יש סיכוי ל- 8 קבוצות (מה שבפועל נותן לכל הקבוצות לחלום), יש פלייאוף בסדרות, ואפילו החלק הסופי הוא פיינל-פור/בית-חוץ. לכאורה, משחק אחד או שניים משאיר לכולן סיכוי ותקוות.
בפועל, לאף אחד לא אכפת משלושת הסיבובים הראשונים (או שניים, תלוי בשנה). הליגה עדיין נחשבת לחסרת ספורטיביות עם קבוצה אחת הרבה מעל לכל האחרות, ועוד אחת ביניהן. אז לכולם יש סיכוי לאליפות, אבל כשהיא מושגת אף אחד לא סופר את זה. גם אף קבוצה שזכתה באליפות (והיא לא מכבי) לא מינפה את זה לשושלת או סתם התבססות בטופ של הכדורסל המקומי. למה לא? כסף, קהל, שיטה לא ספורטיבית. בקיצור, למה אתה כל כך מתנגד לפתרון בעיות נוספות בתחום הזה וממשיך למקד את כל "מאמציך" בשינוי השיטה?

רפאל 17 ביוני 2015

שאלה טובה-
כנראה כי כבר יש לי שיטה והיא ממש טובה, בדקתי אותה מול האופציות שהעלו פה אנשים שמבינים עניין והיא משיגה לעומתם בצורה הטובה ביותר את האלמנטים שאנשים מדברים עליהם כחשובים, רצויים או טעונים התקדמות.
שמע, זה הדבר היחיד שרק אני שם לב אליו, כי יש כאן בעיה כפולה. גם פורמט נוכחי לא תחרותי שאנשים משום מה חושבים שהוא ספורטיבי וטהור- וגם קונספט חדש הרבה יותר נכון ( לטעמי ) שלפי התגובות כנראה לא יתקבל בברכה, מכיוון שיש בו מילים כמו סדרות, פלייאוף וקיזוז : ).
על יתר הנושאים והקונספטים הניהוליים מדברים חכמים ונבונים ממני בתחום ואין לי דבר קריטי להוסיף מלבד קריאה ולימוד.

לגבי הכדורסל- כבר כמה שנים יש באוויר הרגשה אמיתית של התקדמות, למרות שלא כל סדרי העולם השתנו. קבוצות כמו י-ם ואפילו חיפה כן מנסות להפגין סוג של יציבות/המשכיות.
זה עדיין לא אלטרנטיבה שווה לכוח ודומיננטיות של ארבעים שנה מצד טופ 10 קבועה באירופה ( בשנים האחרונות ), אולם רואים שהקבוצות משחקות כדורסל ברמה גבוהה יותר מפעם וכמעט אין משחקים באנקר מוחלט למכבי, כמו בעבר.
פעם קבוצות היו מקבלות מינימום 20 הפרש בהיכל, היום מכבי יכולה לקבל הפרש כזה אם לא תתעורר ותשחק טוב. אלה לא סיסמאות, זו מציאות.
קהלבשנים האחרונות כן מגיע הרבה יותר, במיוחד מאז שהמנהלת התחילה לעבוד ולנסות להנחיל סוג של תקנון מחייב ומאחד בין הקבוצות והאולמות שלהם.
למשל- בכל מגרש יש את הלוגו של הליגה במקום זהה, הסלים כבר לא תלויים מהתקרה אלא עם מתקן ועושים השתדלות מאוד גדולה לשים כמה יציעים מאחורי הסלים כדי שייווצר בטלוויזיה אפקט של עומק וקהל מעורב. ההחלטות האלה ויישומם גורמים לצופה להבין שיש יד מכוונת וכיום זה אופציה הרבה יותר ריאלית לשקול ללכת למשחק, אם כי עדיין ההתנהגות של חלק מהקהל והשיח המקומי לא מזמינים במיוחד עבור מישהו שהתרגל ל NBA וחווית ספורט שלא קשורה לקללות, נוער שמוריד את החולצה של צ'ה גווארה וכו'.
תרבות העידוד כאן היא שכונתית ופוליטית במקרה הטוב… זה עדיין מרגיש במידה רבה כמו כינוס של אוהדי הכדורגל באולם, כדי לתמוך בקבוצת האחות מהכדורסל.
זה רחוק מלהסביר הכל, אבל זו התחלה… לטוב ולרע.

בלייק 17 ביוני 2015

קהל במגרש? לא נראה לי שאתה צופה יותר מידי במשחקי הליגה.
ובכלל, גם אם מגיעים כמה צופים יותר (ואת ההתעוררות המספרית בירושלים, חיפה ות"א אפשר להסביר בקלות – אולם. גדול יותר וטוב יותר), כמה רייטינג יש למוצר הזה?
זה לא ממש משנה. עצם זה שאתה מסכים שהשיטה היא לא חזות הכל (ולכן, למרות השיטה הכי ספורטיבית בעולם במזרח התיכון, הכדורסל לא שיויוני יותר ולא מעניין יותר) – זה כבר בסיס יותר נוח לדיון כזה.

רפאל 17 ביוני 2015

האלטרנטיבות והיחסיות זה חזות הכל.
תשמור על ליגה תחרותית במגמת עלייה בעניין וברמה עם הרגשה של אפשרות לצמצום פערים יחד עם היכלי ספורט מודרניים ומזמינים ובטוח שנראה קורלציה בנתונים של הקהל.
ברור שהשיטה עצמה היא לא הכל, גם יש עניין של מתקנים, שיווק, רוח ספורטיבית, תדמית של הליגה, איך שהקהל מתנהג ורמת השיח התקשורתי. ואפילו לא ציינו את רמת המשחק.
אבל זה מקום טוב ונכון להתחיל בו, במיוחד כשהפורמט הנוכחי לא מתאים לאתגרים שהכדורגל צריך להתמודד איתם.
בכדורסל הישראלי הסיטואציה מאתגרת וייחודית. אין פתרון קל, כי זה גם לא תלוי בבנאדם אחד שמחליט וכולם אומרים אמן.
בכדורגל אני מאמין שמהרבה בחינות, המצב יותר פשוט לתפעול.
גם כך הענף מקבל אינסוף פרסום ( בין אם הוא מגוחך או לא… שאלה אחרת ) ולמרות ההישגים של מכבי ביורוליג, זה עדיין נתפס כספורט הפופולארי בגדול, גם אם לא משחקים אותו בפועל אלא רק קוראים ומדברים עליו.
יש לך מלא קבוצות עם פוטנציאל גדול מאוד של קהל. אתה רק צריך לגרום לו להבין שיש על מה לשחק מהמחזור העשירי ואילך ולא סתם מעבירים את הזמן בליגה מול יריבות שבאותו סטאטוס כמוך- גם מחפשות להתפרנס בכבוד ולרשום V לטופס הטוטו והווינר.
בתכל'ס, מה שמעניין אותי בכדורגל הוא שאין מודעות לעוולות של הפורמט הנוכחי ואיך שהוא מקדם את העשירות ורק מגדיל את הפערים במקום שישרת מטרה של כדורגל והתמודדות לאורך העונה בכל המיקומים בטבלה.
זה לא קרה בכוונה תחילה מתחילת המאה שעברה, אלא התבסס לו בהדרגה בלי ששמנו לב בעידן הכסף הגדול בספורט המקצועני.
וכן, כל עוד לא מציעים אלטרנטיבות ומסבירים למה הן טובות יותר ומה אפשר לצפות להשיג מהן- אז אין מה להתלונן.
אבל ברגע שיש ומבינים את הבעייתיות והשקר במבנה הנוכחי- חייבים להילחם על זה.
זה הסיפור.

רפאל 17 ביוני 2015

מכבי חיפה זה מועדון שלא יכולת להגיד עליו פעם אחת ב 15 השנים האחרונות שהוא לא מכוון לאליפות לפני שריקת הפתיחה של העונה. עצם זה שהתחילו בצורה לא טובה במיוחד את 4 העונות האחרונות, לא מעיד על האווירה והמטרות של הקבוצה וכולם יודעים זאת. תן להם עוד 5 שנים כאלה בלי סיכוי וכמה עונות שמתחילים בלי שאיפות להתחרות ( לא יודע אם זה אפשרי עם תקציב וניהול כמו שלהם לעומת היריבות בליגה הישראלית הנוכחית ) וכבר בקושי תמצא אנשים ביציע מדצמבר.
ברור שיש עוד סיבות לאהוד קבוצה, הרי לא תמיד יילך ובאופן טבעי נכונו אכזבות.
אבל איך נביא קהל חדש לאצטדיונים המודרניים והיפים שנבנים בארץ עם מסגרת תחרותית כה צפויה ולקויה?
אז זהו, שאפשר להביא חלק.. בעיקר את אלה שאיכפת להם מתארים על הנייר ולא משנה נגד מי ובאופן טבעי הם ימשיכו להתקבץ אצל אחת מ 4 הגדולות ואולי באר שבע אם אכן תמשיך עם הכסף של אלונה.

השאיפה היא לקיים ליגה שיש בה משחקים מעניינים לאורך כל העונה ולכל הקבוצות, ולא רק בשלבים הראשונים, עד שהמוליכה בורחת ליתר וממשיכים לשחק מידי שבוע נגד קבוצות שאין להם מטרות והעיקר להלל ולשבח אותם על המאזן היפה והאליפות הקרובה והצפויה. זה לא לחכות להתמודדויות ספורטיביות בכיליון עיניים, זה עבודת אלילים שעושים לנו בעיניים.

רפאל 18 ביוני 2015

באמת, אין כאן עניין של מי צודק יותר או פחות בסברות שלנו.
יש עניין להעלות לאג'נדה שהליגה כיום רחוקה מלהיות תחרותית בגלל פורמט שמזמן לא מתאים לרוח התקופה ( כסף גדול, שינויים בתקשורת והרגליי הצריכה, האלטרנטיבות הזמינות לכדורגל הישראלי ), למרות שהוא כן הולך יד ביד עם הקונספט האירופאי. הרעיון הוא שעצם קיום פורמט דומה לאנגליה, איטליה, ספרד וגרמניה לא עוזר לנו לקדם את הכדורגל שלנו לרמה שלהם ולא כל דבר ש'עובד' במקום אחר הוא הנוסחה המתאימה למציאות שלנו.
הדרישה לקיום סדרות פלייאוף היא בשום אופן לא בחזקת קיצור דרך או טיפול קוסמטי.
זה בדיוק ההיפך! זה להגיע לאחד משורשי הבעיות העיקריים ולהצהיר קבל עם ועדה שגם אם אין לנו את הכדורגל של הליגות הבכירות באירופה עדיין( להבדיל מההצהרה המביכה של יו"ר ההתאחדות לפני כמה שנים ), אסור לנו לוותר על קיום ליגה השואפת לתחרות אמיתית ולא רק בהפרשי נקודות בטבלה בין המובילה לסגניתה.
ליגה חזקה יותר תכריח את כולם להיות יותר מקצועיים, מי שלא מעוניין בכך בסופו של דבר ימצא את עצמו בליגת המשנה כי התחרות תהיה קשה מידי ובלי קהל וניהול ברמה גבוהה, לא יצליחו לשרוד לאורך זמן.

אין דרך להכריח אנשים לשנות את ההתנהגות שלהם לטובה או לרעה. אבל כן אפשר לתקן חוקים המבטיחים מסגרת שמעודדת כיוון מסויים. גם אם ישנו את הליגה למתכונת שחשבתי עליה, עם כל הסעיפים התומכים בדינאמיקה תחרותית וכו' בסופו של יום, אתה לא יכול לכפות זאת על הקהל הרחב. זכותו להתאגד ולהפגין נגד אם ירצה.
שיאמרו מה זו המלאכותיות הזאת, למה לשנות את הליגה, זה לא הבעייה בכלל, למה שאנחנו בישראל נמציא את הגלגל כי לא יודעים לשחק פה כדורגל. בכל המדינות שאנו צריכים לשאוף להגיע לרמה שלהם עושים זאת בדרך הקודמת, זו אחיזת עיניים ואנטי ספורטיביות בשם הפוליטיקה והעין הצרה שיש לאנשים נגד ההצלחה של מי שטוב.

מנגד, אנשים יאמרו שבמתכונת הנוכחית אין לקבוצות על מה לשחק מהתחלת העונה מלבד אותן קבועות שמשחקות על המקום הראשון, כאשר הנקודות, איך לא, עוברות דרך אותן קבוצות שסיימו את העונה לפני שהתחילה.
למה רק למי שמסיים מקום ראשון או יש לו סיכוי להתמודד עליו ( והרי בימינו זה פונקציה של כסף במידה אבסולוטית כמעט ) יהיו משחקים עם משמעות ולכל היתר כלום ושום דבר?
מדוע זה נזכרו אוהדי הגדולות להתרעם עתה שמשחקי העונה לא יכריעו את האליפות ואי לכך יהיו פחות מעניינים עבורם, כאשר בפורמט הנוכחי זה בדיוק מה שקורה לכל מי שלא מוביל את הליגה בתקציב.
בשיטה הקיימת התואר הוא שם כיסוי לצבירת נקודות מול קבוצות שאין להם על מה לשחק ואינם מהוות איום תחרותי או שאיפה לכך.
הפורמט החדש יכניס חיים לליגה בכל האצטדיונים ובכל השלבים של העונה ולא משנה איפה תהיה בטבלה, כי הקבוצות יהיו תלויות בעצמן וההכרעה היא ישירה ולא בעקיפין.
אז בגלל שרוצים למנוע אלטרנטיבות להגמוניה של הגדולות כי היה להם נוח והתרגלו, החליטו להגיד שזה לא בסדר ואנטי ספורטיבי.

בקיצור, מלחמת אזרחים : )
what's so civil about war anyway….

גיא 18 ביוני 2015

רפאל ההטפה לקיזוז מובנת ואפשר להפסיק איתה. לא ראינו שזה עשה טוב כשזה היה, הנסיון של כולנו הוא טעם חמוץ בפה (מלבד אוהדי הפועל). יכול להיות שאחרי עשור זה משפיע אבל זה חונק אותנו לעשור.
קבוצות מורכבות משחקנים ושחקנים ישראלים נראים כמו פח אשפה (לרוב). למה זה? כי כמו ששמענו מספיק מאז מהפכת קרויף, שחקנים ישראלים לא מתאמנים באופן סדיר. אף אחד לא בודק מה הם אוכלים, אף אחד לא מטפל בהם כמו שצריך. היתרון הפיסי של מכבי על שאר הליגה לא בא יש מאין, הוא בא מהטמעה של חיי ספורטאי, לא בליין. זה אחד. שחקנים שמתאמנים כמו שצריך כל השבוע יכולים לרוץ בסוף השבוע.
דבר שני ומהותי בהרבה הוא עניין הכסף. לא היינו רוצים להיות שחקן שהתלוש שלו בראשון לחודש תלוי בטוב לבו של הבעלים, כשדיווחים על הלנות שכר של חודשיים ויותר אפילו לא מעניינים אף אחד כי יש הלנות שכר של חצי שנה ויותר, בעלים שנעלמים וכן הלאה הגיע הזמן לדבר על תרבות ניהולית (לא נוסח לוני) שבה קבוצה היא מעסיק ושחקנים הם שכירים ובכל ראשון בחודש צריכה להכנס משכורת, שממנה מופרשים ע"פ חוק מס בריאות, מס הכנסה, ביטוח לאומי, פנסיה, קרן השתלמות ובמקרה של ספורטאים גם ביטוח אובדן כושר עבודה, בין אם על חשבון המעסיק או המועסק. זה שניים. ספורטאי שלא צריך לדאוג מאיפה מאכילים את הילד הוא ספורטאי שלו יותר, עובד מרוצה יותר שמרגיש טוב עם המעסיק שלו ויש אינסוף מחקרים שמראים כי עובדים כאלה פרודוקטיביים יותר.
פן נוסף של ניהול הוא מאיפה מגיע הכסף. ספק רב אם לחצי מקבוצות הליגה יש מודל כלכלי כלשהו (שלא לדבר על איזון תקציבי, רזרבות וכו'), בעיניי אין מצב שקבוצה תלויה בטוב לבו של ראש העיר. בשום צורה. אני מסכים מאד מאד עם האמירה שכסף ציבורי צריך לממן ספורט עממי, לא ספורטאים מקצוענים. במצב כזה מי שלא נלחם בשיניים למצוא ספונסרים, לסגור הסכמי שידור וכו' יצטרך להוציא יותר מהכיס ואז או שיגדיל את התקציב, או שיפנה את הכסא או שבסופו של דבר ירד ליגה.
פן שנוגע בכל הקשור לקהל פרופר הוא החיבור לשחקנים. קבוצה כמו ק"ש שבנויה ברובה על שחקני רכש (גם אם מגיל צעיר) ואין בה אף אחד מקומי שאפשר להזדהות אתו, לא תתחבר לקהל – זו הסיבה (בעיניי) לכשלון הקהל של ק"ש: אין בקבוצה את הבן של יוסי מהמכולת או רותי מהנגרייה או כאלה. אחד השחקנים האהובים במכבי (אם לא ה-) הוא דור מיכה, ילד שגדל בשער 11 וכולם מכירים את אבא שלו כשחקן וגם שמוכר בקיוסק (לא זוכר בדיוק את הסיפור). זה מוציא אנשים מהבית. איינבינדר שגדל בבית"ר ובא מק"ש לא מזיז לאף אחד באספקט הזה.

רפאל 22 ביוני 2015

אני לא אוהד אף קבוצה, אלא בעד הכדורגל ולולא אותו פורמט ( שהציל את הליגה בבלגיה וכאן נחשב למודר )
בסבירות גבוהה מאוד היינו מפספסים את הכדורגל המצויין של חיפה ( עוד עונה יפה ) ואת העונה הטובה ביותר של הפועל ב 30 השנים האחרונות. ברגע שהפער היה 12 נקודות, כולם היו מפסיקים לשחק, אף אחד לא היה מאמין שיש סיכוי לקאמבק או שינוי במצב. כולם, ללא יוצא מן הכלל היו נחים על המגרש ומחכים לעונה הבאה, במקרה הטוב מרשיתים קצת לכמה קבוצות חלשות בליגה גדולה מכפי הצורך.

עובדתית- פורמט הקיזוז הצליח לייצר יותר משחקים מעניינים ובאותם עונות הדיון הספורטיבי אכן התעלה קצת מעבר לרמה הנמוכה המקובלת. הבעייה היא שארזו לנו אותו כחלק מחבילה שכללה את הגדלת הליגה ל 16 קבוצות, כך שגם מי שתמך כבר לא היה יכול להתעלם מאותו הקשר.

לגבי הדברים שכתבת, שאפו : )

Comments closed