עונת המלפפונים – הפועל באר שבע – גיא זהר

גיא זהר חוזר רגע לפני אירופה לדבר על באר שבע רגע לפני המפגש האירופאי שלה – מהבחינה הכמותית אז ברור מי המנצחת הגדולה של החלון – אבל מבחינה איכותית עד כה עשתה באר שבע את המהלכים הכי נכונים מבחינתי – אני מאוד אוהב את ההימור על דודו גורש, חושב ששיר צדק הוא שיחוק ונוואקמה הוא שדרוג אדיר.

לבאר שבע יש יופי של סגל – עכשיו השאלה הגדולה איך תראה העונה הראשונה בישראל של ברק בכר בלי איזי (ספוילר, בהפועל זה לא ממש עבד).

ותמונת השער היא של האפלקיציה הכי מוזרה בשוק – זו של הספונסר של באר שבע – YO ושבת שלום לכולם.

YO

הפועל באר שבע – הליכה על המוכר / גיא זהר

חודש ומשהו אחרי שהייתי הראשון שקפץ למים העמוקים של "פרויקט עונת המלפפונים", הפאזל של הפועל באר שבע כמעט הושלם. במבט על סגל השחקנים והצוות המקצועי וגם לפי המועמדים לשתי העמדות אותן מתכוונים לחזק, קשר וחלוץ, נראה שהמשפט שהכי משקף את הפילוסופיה מאחורי הבחירה הוא "הליכה על המוכר". השחקנים החדשים שהגיעו לקבוצה (וגם חברי הצוות המקצועי) הם שחקנים מוכחים בליגת העל (יוצא הדופן הוא אילן בוקרה שמרשים באימונים, נקווה שלא יגמור כמו דניאל אסקרלינג).

כשמסתכלים על הקבוצה ברזולוציה יותר קרובה נראה שנלקח הימור בשתי העמדות החשובות ביותר במערכת: המאמן והשוער. ברק בכר הרשים בשנתיים וחצי הראשונות שלו כמאמן, במיוחד מבחינה טקטית, אבל כפי שגם הוא יודע, רמת הלחצים והציפיות (למרות איזי על הראש) שונה לחלוטין בין ק"ש לב"ש. במיוחד בכר יצטרך להתמודד על חדר הלבשה עמוס בשחקנים מתוסכלים, חלקם בעלי מעמד, שלא יהיה להם מקום בהרכב.

לגבי דודו גורש הידוע בשם החיבה לודוגורץ' בדומה לבכר הוא מגיע עם יכולות מוכחות, אבל גם מקבוצה קטנה עם רמת לחצים שונה עם כל הכבוד למאבקי התחתית בעכו. באופן אישי הייתי מעדיף שוער זר, עדיף מקבוצת תחתית בספרד כמו ח"פ ממכבי.

מבחינת ההגנה נעשו בעיניי הפעולות הנכונות כשעם הגעתם של שיר צדק, מתן אוחיון ובן תורג'מן יש על כל עמדה שני שחקנים כשהמחליפים כמעט ברמתם של שחקני ההרכב.

לגבי הקישור, לפי הבנתי במשחקים מול הקבוצות החזקות יותר בליגה ובאירופה (שני המשחקים מול תון שהסיכוי לעבור אותם נמוך), בכר, בניגוד לאלישע, מתכוון לשחק עם שלושה קשרים באמצע. חשוב גם לומר שבניגוד למראה שלו, אוגו אינו קשר אחורי קלאסי ומתבזבז בעמדה הזו. אם אילן בוקרה אחד כזה זו עשויה להיות הברקה, במידה שלא וממבט על שוק השחקנים הישראלים הפנויים לא נראה שיש מישהו פנוי בעמדה הזו. הבאת שחקן זר תיצור בעיה בעמדת החלוץ. בקיצור, חד גדיא. בלי קשר, הייתי שמח לראות את אור חביביאן הצעיר מקבל דקות, לפחות בגביע הטוטו.

כרגע חלוץ השפיץ הבכיר היחידי בסגל הוא ארביטמן שלטעמי לא מסוגל לשחק לבדו בחוד (עונת השיא שלו, תחת אלישע היתה כשדבלישווילי שיחק לצידו) ולכן חייבים להביא חלוץ נוסף, כשפלט שיותר מגוון ממה שחושבים הוא בהחלט אופציה טובה. אופציה מעניינת נוספת היא של טוטו תמוז (מילא להעדיף את מכבי חיפה על ב"ש אבל את הפועל?).

 

למיטב הבנתי בכר יזנח את ה4:4:2 של אלישע לטובת 4:2:3:1, 4:3:3 או וריאציות כאלו ואחרות על שיטות אלו מה שיגרום לכך שמתוך גורדנה, בוזגלו, וואקמה, ברדה, ארביטמן וחלוץ זר/ישראלי 2-3 שחקנים ישארו מחוץ להרכב. אלישע פתר את הבעיה בכך שהעלה ארבעה שחקנים התקפיים (ברוב המקרים נאסר וגורדנה הפחות בכירים נשארו בחוץ), והפציעות הארוכות של ארביטמן ומליקסון פתרו לו בעיות נוספות. בהנחה שיהיו פחות פציעות ושהשחקנים הקדמיים בכירים יותר, בכר עומד בפני סוגייה נפיצה מאוד.

לדעתי איש המפתח בתשבץ הזה הוא ברדה. במידה שהוא יבין שתפקידו בכוח יהיה כשל תקווה, למרות התפקוד השונה, בעונת 2000 בהפועל (זו העונה האחרונה של ברדה בחוזה, לכן כל הקלפים אצל אלונה) אף אחד לא יוכל לפצות פה. אם יתחילו בעיות ממנו, יכול להתחיל כאוס.

פרט לבכר הוחלפו מאמן הכושר שתוגבר במאמן נוסף ממחלקת הנוער, עוזר המאמן, מאמן השוערים ואפילו היועצת המנטלית. עם כל הכבוד לג'י.פי.אס ולתגבור הצוות המקצועי על פניו זה נראה כמו החלפת גרב בגרב. העלאת מאמן הכושר מהנוער כשכרגע זהות המחליף אינה ברורה מצערת ומוכיחה על היחס האמיתי למחלקה.

ברקת ובכר הצהירו יותר מפעם אחת שהם מכוונים לתארים. לטעמי, השאיפה הריאלית צריכה להיות קבוצה אטרקטיבית שיודעת מה היא רוצה מעצמה ומכוונת למקומות 2-3 ולשלבים הגבוהים בגביע (באירופה קיימת סבירות גבוהה להדחה כבר בשלב הראשון).

בסך הכל למרות מספר סימני שאלה, הקבוצה ממשיכה במגמת ההשתדרגות. הבעיה שהרחק מעליה נמצאת מכבי תל אביב ולא נראה שבאר שבע יכולה להתקרב אליה בעתיד הקרוב.

פסטיבל מספרי סיפורים - מהדורת הפועל ירושלים
הליגה ה'מזרח גרמנית' - זכרונות העבר, מחשבות ההווה

14 Comments

גדגדון 3 ביולי 2015

כרגיל, יופי של טור. אכן עמדת החלוץ מסתמנת כמדאיגה ביותר. ארבייטמן לא יכול להיות החלוץ הפותח, הוא פשוט לא מספיק טוב ונמצא חצי מהזמן בנבדל, לא לוחץ ולא עושה תנועה. באותה עונת שיא אצל אלישע הוא עלה כמחליף הרבה פעמים. כולי תקווה שפלט יהיה טוב, אבל אני גם חושש. הוא הראה יכולות שמעניקות לו יתרון גדול על הרבה שחקני הגנה בארץ, אבל גם הרבה להחמיץ ובאופן כללי אני לא חושב שהאוהדים יגלו הרבה סבלנות כלפיו. בכל אופן עושה רושם שהוא זה שיגיע.
אני גם חושש מהדיבורים על תואר. מה שאהבתי לראות אצל בכר בקרית שמונה זו קבוצה שעומדת ומשחקת מסודר, יותר מאשר הקבוצה של אלישע. יכול לקחת קצת זמן להטמיע את שיטת המשחק בטח כשמדובר במאמן לא מנוסה כל כך.
אליה בתור הג'וקר מהספסל יכול להיות מדהים. להכניס אותו בדקה ה60 עם עבודת הלחץ והתנועה שהוא עושה יהיה פנטסטי. אני רוצה להאמין שהוא יהיה מוכן לקבל עליו את התפקיד. כך נוכל לקבל הרכב שנראה כך:
גורש
ביטון

גדגדון 3 ביולי 2015

הרכב:
גורש
ביטון צדק ווילי דוידזאדה
אוגו הובאן מליקסון/ברדה
בוזגלו פלט וואקמה

רפאל 3 ביולי 2015

תודה על העדכונים החמים מבאר שבע.
חושב שהקבוצה כבר מעבר לשלב ההצהרות- לכולם ברור שהמועדון מוכן להתמודד על המקום הראשון בליגה, גם אם אינם פייבוריטים מול מכבי ( או חיפה ).
בדרך כלל הייתי אומר שזה מיותר הקטע של הדיבורים והצהרות הכוונות- אולם למועדון שלא נמנה על הטופ 4 המסורתי ( למרות שביכולת, בשנתיים האחרונות הוא בטופ 2 ), חשוב לייצר תדמית של ווינריות ושאיפה להכי גבוה שאפשר, גם אם זה כרוך באכזבות אל מול הציפיות.
עם האצטדיון החדש והמומנטום החיובי מהעונות האחרונות, הקבוצה מבאר שבע עושה לעצמה קייס רציני להרחיב את המועדון המצומצם והבלעדי של הטופ 4 לטופ 5.
אנו קרובים ליום שבו קבוצות כמו מכבי חיפה, הפועל ת"א ובית"ר ירושלים לא ייחשבו באופן מיידי גדולות יותר מבאר שבע, גם אם היו להם יותר תארים לאורך השנים.

מעיין אוהד מכבי 3 ביולי 2015

אחלה טור.
עמדת החלוץ אכן בעייתית. בסך הכל באר שבע התחזקה, המערך נראה תואם לאיכות השחקנים, ובכר (אולי כהפקת לקחים מהעונה האחרונה של ק"ש) העמיק את הסגל.
המערך שתואר כמערך המסתמן בהחלט נראה מבטיח, אבל מציף מספר שאלות ותהיות ובראשן:
1. עד כמה חומר השחקנים הזה יכול ליזום ולהוביל (באר שבע של אלישע וגם ק"ש של בכר היו קבוצות מגיבות ופחות קבוצות יוזמות) מול הבונקרים הצפויים בליגה?
2. האם וכיצד ברדה יסתגל לתפקיד הג'וקר מהספסל? לדעתי כאן אין שאלה, התפקיד תפור עליו וזה עשוי להיות הקלף המנצח של בכר העונה.
3. חלוץ. ארבייטמן לא מתאים לשחק כחלוץ בודד, והגעה של חלוץ נוסף כרוכה בויתור על ארבייטמן או על אחד משחקני הקישור (מה שיוצר בעיה קשה יותר מבחינת המערך).

גיא זהר 3 ביולי 2015

תודה. כמה הערות: 1. מובילי היה הספונסר בשנתיים האחרונות, לא בטוח שיישאר.
2. באר שבע מבחינת תקציב, סגל ואצטדיון לא בטופ חמש אלא בטופ שלוש.
3. במידה רבה בוזגלו, מליקסון וואקמה דורכים האחד על האצבעות של השני ושלושתם יותר שחקנים שפורחים במגרש פתוח, לכן למיטב הבנתי בכר מחפש עוד שחקן שישלוט באמצע או יאלץ לשנות תפקוד לאחד משלושתם.
4. ארביטמן צריך לעלות מהספסל כפוף למציאת חלוץ. זה ברור.

מעיין אוהד מכבי 3 ביולי 2015

1. למה שלא יישארו?
2. מסכים. לפחות עד שבלומפילד יורחב.
3. לא בטוח שהם דורכים אחד לשני על הרגליים. מליקסון יהיה הקשר החופשי / פליימייקר וזה תפקיד שתפור עליו. בוזגלו ו-וואקאמה בכנפיים, כשכל אחד מביא סגנון קצת שונה (וואקאמה יותר עם דריבל, בוזגלו יותר עם מהירות ויכולת להגביה ולאיים על השער).
4. לא בטוח שפלט הוא החלוץ שמתאים לסגנון הזה, אבל מסכים. אגב, לא הייתי פוסל את ברדה בתור חלוץ השפיץ במערך הזה, במעין טריו קדמי שמתחלף כל הזמן. זה יכול לאתגר מאוד הגנות בליגה שלנו.

גיא זהר 3 ביולי 2015

1. מצפים בב"ש ליותר כסף מהספונסר הראשי
3. לפי מה שהבנתי בכר באמת רוצה שמליקסון ישחק מאחורי החלוץ. יצטרך במקרה כזה להיגמל מהדריבל ויותר להניע כדור.
4. פלט הרבה יותר טכני ממה שחושבים, פשוט גם בגלל השיטה של אלישע וגם בגלל הגודל יש פיתוי להגביה אליו. ברדה לא סקורר ומעולם לא היה כזה. יותר מתאים לשחק ליד חלוץ נוסף.

בלייק 3 ביולי 2015

נראה לי שעדיין נותרו 3 בעיות/שאלות בסגל:
1. גורש – סוג של הימור, שיכול להצליח אבל יכול גם להתפוצץ בפרצוף
2. דוידזאדה – חייב לחזור ליכולת שלו מלפני שנתיים. בעונה האחרונה הוא הרבה לעשות חורים ועבירות מיותרות שעל חלקן הוצאו לו כרטיסים וחלקן סתם סייע ליריבה לייצר הזדמנויות ממצבים נייחים
3. ארבייטמן – כבר נכתב מעלי, קשה לראות אותו חלוץ יחיד בקבוצה שרצה לאליפות

באופן כללי יותר, ״בעיית״ הסגל הרחב היא משהו לא רגיל בב״ש ולא בטוח איך השחקנים יקבלו את זה. במכבי זה קל יותר (וגם שם זה בכלל לא פשוט), כי כנראה שחקנים שמגיעים למכבי ובכלל לקבוצה אלופה מוכנים להתפשר יותר, מה עוד שהשכר במכבי גבוה יותר והייאוש נעשה יותר נוח. עד היום כמעט ורק עם נאסר היו בעיות בעניין, גם ״בזכות״ הפציעות, אבל זה מאוד קשה להחזיק סגל כזה שרבים בו רואים בעצמם שחקני הרכב לגיטימיים.
מבחינת מעמד, אני מסכים שהיום ב״ש עם חיפה ומכבי מהווים את הטריו המוביל בכדורגל הישראלי. אולי גם הפועל תהיה שם (שוב) עוד עונה או שתיים. לקש אין בכלל מסורת ואין קהל ולא תקציב של קבוצת צמרת. בית״ר תמשיך כנראה לנוע בין מקום 10 ל- 4 כל עוד טביב ימשיך לחפש מציאות וניסים בכל עונה.

גיא זהר 3 ביולי 2015

אני חושב שהפציעות, (וגם הפוליטיקה של אלישע) זו מילת המפתח. ללוא הפציעות סביר להניח שאל נסאר היו מצטרפים באופן קבוע גורדנה וגבאי. השנה מתוך מליקסון/ברדה/ ארביטמן כנראה יהיו שניים בחוץ וזה בתנאי שבכר ישחק 4:2:3:1 ההתקפי מאוד. לגבי דודזדה הפציעה שעבר בעונה שעברה כנראה השפיעה עליו מאוד בעונה האחרונה. גם הוא יודעשזו שנת המבחן שלו, במיוחד שיש לו על הראש את בן תורג'מן שבהחלט מגן ליגה סולידי.

ערן (המקורי) 4 ביולי 2015

טור מצוין.
לזכותה של אלונה, כל שנה עושה מאמצים להתחזק, וכל ״כישלון״ בהשגת תארים (שאינו באמת כשלון. מכבי עדיין חזקה יותר) רק מגדיל את המוטיבציה שלה.
החלפת אג׳ידה- מהלך מתבקש. אם גורש לא יוכיח את עצמו
החלפת המאמן, כמהלך בפני עצמו, אינה מחייבת תקופת הסתגלות קשה (כפי שהוכיחו סוזה ופאקו במכבי).
השאלה העיקרית בעיניי: באיזו מידה בכר יכול לפרוח בסביבה שונה מאד מקרית שמונה. רב״ש, למשל, גילה במכבי כמה קשה לעבור למועדון הרבה יותר גדול ומלחיץ.

גיא זהר 4 ביולי 2015

תודה. בעניין אג'ידה מסכים לגמרי. כשהברגים מחוברים הוא השוער הכי טוב ששיחק כאן מאז אניימה, הבעיה שהוא איבד את האמון של המערכת והקהל ושהשכר שלו היה הכי גבוה.

ברק 4 ביולי 2015

הכי גבוה עוד לפני שדרוג שדרש.

Ljos 4 ביולי 2015

סימן השאלה הגדול בקבוצה מבחינתי הוא המאמן, ברק בכר. הוא עדיין לא הוכיח שהוא מסוגל לגרום לקבוצה לקחת יוזמה ולתקוף בצורה אקטיבית. קריית שמונה שלו עמדה נכון על המגרש ו… די זהו. מעניין אם הוא יוכל לעשות את קפיצת המדרגה הזו, אחרת אני לא רואה בו שיפור מאלישע לוי.

ירושלמי 4 ביולי 2015

ראשית, אל נא תזלזל באסקרלינג.
הוא בלם פותח בקבוצה ישראלית המשחקת במוקדמות הליגה האירופית.
למרות שעפ"י המשחק הראשון מול הקזחים הוא מסתמן כבלם גרוע.

שנית, אם המטרה היא "קבוצה אטרקטיבית שיודעת מה היא רוצה מעצמה ומכוונת למקומות 2-3 ולשלבים הגבוהים בגביע" אז למה אלונה החליפה את אלישע בברק לוי?

Comments closed