הסיכום האולימפי שלי

נהניתי מהאולימפיאדה, מהפוסטים מלאי ההשראה בדה באזר וברשתות החברתיות, מהיופי של ענפי הלא כדור , אפילו מערוץ הספורט שנתן הרבה יותר מהציפיות שלי.

נהניתי גם מהמשלחת הישראלית , מאלו שעמדו ביעדים, מהזוכים במדליות ובספורטאים שנתנו את הכל ולא תמיד זה עבד, אין לי טענה אחת לשייט או סייף או לוחם טקוואנדו שפילס את דרכו למשחקים האולימפיים בהמון זיעה ומאמץ וכשל מלהשיג רף טכני כזה או אחר ובדרך כלל יש לי לא מעט ביקורת לתקשורת אבל באולימפיאדה הזו גם אליהם אין לי טענות , גם לא לצופה ההדיוט (כמוני) שהחזיק אצבעות לעוד מדליה – כולם להערכתי עשו את תפקידם , המבקרים ביקרו והצופים צפו והפרשנים פירשנו.

התפישה שלי ערב ערב מול ההתעמלות האמנותית או הקפיצה למים הייתה זהה – על כל קופץ למים יצא לי איזה וואו אדיר , באמת שאין לי מושג למה קפיצה אחת מקבלת ציון טוב מהקפיצה האחרת, מה שאני ראיתי זה אנשים שעפים באוויר , מרחפים מגובה 10 מטר לבריכה ירוקה או נותנים את כל מה שיש להם בתחרות ריצה בעוד שאני מכרסם נשנוש נוסף.

זה היה יפה, ומהפנט וזה נהדר.

*

ואני לא מומחה לספורט אולימפי (גם לא משהו בכדורגל ישראלי), אבל יש לי תובנה משמעותית על השגת מטרות בהקשר המשלחת הישראלית.

אני חושב ובעצם לא מבין מדוע זו "משלחת אולימפית אחת" – מדוע הישג יחידני צובע את כל העסק בשחור או בורוד, זו התנהגות עסקנית שצריכה לעבור מהעולם, בעיני כל ספורטאי יחידני שעומד בקריטריון הבסיסי לאולימפיאדה צריך לקבל ממדינת ישראל את כל התנאים להתחרות – אם זה הקלע או רץ הטריאתלון – המסר ששולחת מדינת ישראל בזה שהיא מציבה "משלחת" הוא מסר של תרבות העסקונה – הבאנו 2 מדליות אז הייתה משלחת טובה ואם לא היינו מביאים אז יש בעיה, הג'ודו מחפה על השייט הפעם ובפעם הבאה יחפה השייט על הג'ודו – זה לא שונה בעיני מהישג מקרי באליפות אירופה בכדורסל , אם עושים מקום 10 אז הכדורסל בבעיה ואם מנצחים עוד משחק אז הענף פורח, תסמונת הניצחון בפארק דה פרינס שהכניסה את שלמה שרף לקדנציה שלא נגמרה.

בואו נגיד את האמת – קפיצה טובה יותר של חנה מיננקו או התנהלות נקודתית של שגיא מוקי ואנחנו מדברים היום על המשלחת הטובה ביותר בתולדות ישראל וכפיים לכולם.

*

בעיני הגיע הזמן להתבגר בנושא הזה – לקבוע 3-4 ענפים שהם ענפי מטרה – ג'ודו בוודאי, שייט בוודאי, אולי התעמלות אמנותית ואולי שחייה – שיחליטו המומחים.

בענפים האלה יש להציב מטרות ברורות , לתקשר אותם ולשאוף אליהם – לתת כלים אמיתיים, תקציביים זה ברמת הבדיחה למדינה כמו ישראל, באמת, אתה שומע את הסכומים וזה נלעג , לבנות נבחרות ולנהל את זה קר ומקצועי – שוב, אני לא מומחה, אבל אם אני שומע ששלחו את השייט הפחות מתאים לתנאים בריו רק כי ניצח תחרויות בתנאים אחרים זה מעורר אצלי תהיה – האם אנחנו מוציאים מעצמנו את המכסימום, האם מקבל ההחלטות קיבל ועשה את המכסימום לעמוד ברף אכזרי של מטרה גבוהה.

אם המטרה זה להנחית אדם על הירח יש רק דרך אחת למדוד , אם המטרה זה מדליות או גמרים, יש לזה דרך אחת למדידה , לא יודע אם המטרות שהוצבו של 2 מדליות ו8 גמרים זה טוב ? מי קבע?.

יתכבד האחראי על השחייה או השייט ויסביר מה קרה (רק אחרי שניתן לו את הכלים המלאים, לא עכשיו) ולא שהכל ייעטף כמכלול.

בענפים שסימנו לא צריכות להיות פשרות, בענפים שנתנו את הכלים באמת , אין מה לעטוף בליטוף – מאמן נבחרת ישראל שמקבל יעד הגעה למונדיאל לא מקבל רף הגיוני יותר – אבל שוב, אני מדבר קדימה, כי ברור לי שהיום זה לא המצב ולא ניתנים הכלים המכסימליים או אפילו הסבירים.

*

ובעצם מה שאני אומר זה שהמדינה דרך המטפורה הספורטיבית צריכה לסמן מטרות ולהעביר מסרים – אנחנו נהיה מאחוריי כל אחד שייתן את המכסימום ואם המכסימום שלנו זה לעוף במוקדמות או להגיע במקום ה74 בענף כלשהו וזה הכי טוב שאנחנו יכולים – אז מה שיש , לא נחביא ספורטאים בבית כדי להשיג ממוצע טוב יותר, לא נשלח את הכיתה הפחות מוכשרת בחשבון בשכבה לטיול בבוקר של מבחני המיצ"ב – זה מה שיש ונהיה מאחוריי זה ב1000 אחוז.

אבל באותה נשימה נעביר מסר שאם אנחנו רוצים ושמים מטרה אפשר לעשות את זה – שאם החלטנו לשבור תקרת זכוכית בענף מסוים אין כוח שיעצור אותנו.

*

זה מה שאני כצופה ההדיוט מול הטוויטר וערוץ הספורט הבין מהמשחקים האלה, זה ושיש לי רק הערכה עצומה לכל אחד שייצג אותנו שם ולאלה שנשארו בבית.

ניחומים. מכבי חיפה פותחת עונה - עמית פרלה
מחזור 1: מכבי חיפה - הפועל ת"א. סיכום

185 Comments

מיקיג' 22 באוגוסט 2016

הכל בסדר. נשמע נכון. מדהים העיוורון לכשלי ערוץ הספורט. אנשים, כשפוגעים בהם עקבית, אומרים תודה כשבמקום שלוש סטירות נותנים להם רק שתיים

ר.בקצה 22 באוגוסט 2016

מוטב שערוץ הספורט יתמקד בהוקי גלגיליות

פרילי 22 באוגוסט 2016

ערוץ הספורט היה מעולה ומירי נבו היתה מושלמת

ניר לוי 22 באוגוסט 2016

גם לדעתי היו טובים מהצפוי, לא מצפה מאף אחד מהם לדעת לפרשן קפיצות למים או קליעה למטרה, ובענפים החשובים הביאו פרשנים טובים.
ועדיין- העובדה שבשנת 2016 עדיין רוב השידורים באולימפיאדה הם לא בhd היא איפשהו בין בדיחה לשערוריה

אזי 23 באוגוסט 2016

תלוי מה וכמה אתה משלם.
למי שיש את חבילת הספורט המלאה, ערוצים 26,555 ו 58 שידרו בHD לעומת רק 56 שלא

אורן השני 22 באוגוסט 2016

לדעתי היא הייתה מצויינת כל האולימפיאדה חוץ מאשר שבוע הג'ודו שלא כ"כ התלהבתי ממנה.

צביקה 23 באוגוסט 2016

מצטרף

אלון 22 באוגוסט 2016

ערוץ הספורט בחלק השני של האולימפיאדה(בעיקר אחרי שטירוף הגודו נגמר) היה מעולה ומירי נבו הייתה נפלאה. השידורים דיי שטפו ואפילו האולפן הפסיק לקשקש מלא. עידו גור היה אחלה וטל ברמן נפלא ורק שני קשקשני הרדיו היו בלתי נסבלים.
סהכ הם מקבלים 70-80 אצלי בעיקר בגלל הפתיחה החלשה והאובססיה לגודו (שודר בכל הערוצים בוז בשלב מסוים). והחטא הכי חמור שלהם זה אי הקמת אזור תקצירים מסודר באינטרנט שלא נדבר על שידורים ישירים משם.

אורן השני 22 באוגוסט 2016

מסכים, אך השורה האחרונה הרבה יותר משמעותית למי שעקב הרבה כמוני. בזבזתי מלא זמן להתחבר ל-VPN ולראות שידורים איכותיים עם פרשנות ורקע ותקצירים נורמליים מאתר ה-NBC.

לדעתי הסיקור והשידורים עצמם היו בסדר יחסית למה שאנו רגילים אך שמיים וארץ לעומת האמריקאים. לפחות חצי מהשדרנים היו טובים עד נסלבים וגם רוב אנשי הפאנל ומומחים אחרים, והיו גם שניים-שלושה פרשנים מצויינים (למשל בהתעמלות). חבל שלא היו יותר שיסבירו על החוקים, המתחרים וכו' בחלק מענפי הספורט עם הישראלים (למשל בהתאבקות שקיבלנו שילוב של קופמן ומתאגרף עבר שמבין פחות ממני).

אזי 23 באוגוסט 2016

יש ויש ויש
יש לא מעט תלונות על ערוץ הספורט, גם לי, ויש גם על מה לשבח אותם.
זה שהרימו 4 ערוצים שמשדרים אולימפיאדה נון סטופ, מתוכם ערוץ אחד שמשדר מהאולפן ועובד בין ענפים ונותן יותר צבע, זה כבר יותר מכל מה שהיה פה אי פעם.
כן, שתי סטירות עדיפות על 3. עוד 4 שנים כבר נשאף לסטירה אחת.

לא מעט פעמים יותר מערוץ אחד שידר את אותה התחרות.
השידור מהבריכה ומהאתלטיקה היה נורא.
והפאדיחה שהם עשו עם הפרשנית מהאולפן בהתעמלות האומנותית היתה ממש מביכה!
אבל שידורי הג'ודו וההתעמלות היו נהדרים (בכלל מירי נבו דפקה שיחוק באולימפיאדה הזו) ואפילו בשידורי הקפיצות למים השדר והפרשן לימדו אותי לא מעט על קפיצות למים.

היה רע והיה טוב.

שלו 22 באוגוסט 2016

נושא חשוב להעלות בענייןצהאולמפיאדה לדעתי, הוא הכיסוי.
אני לא מבין איך במדינות אחרות פותחים 8 ערוצים שמשדרים במקביל ולא צריך לוותר על ענף כזה או אחר.
נתנו לערוץ 5 עוד ערוץ (שישי) לשידור, מדוע הם לא פתחו שידורים יותר מגוונים.
אין שדרנים?
מצויין תנו שידור פתוח עם שדרן מקומי או ללא שדרן.
הרי בבריכה בכל מקרה עברנו למיוט.
במקום להצטרף לעולם בשידורי הספורט חשתי געגועים לניסים קיוויתי.

ערן (המקורי) 22 באוגוסט 2016

+ 10

יוני 22 באוגוסט 2016

ספורט בשבילי זה קודם כל חברה והקהילה המקומית. יותר מועדוני ספורט בתקצוב ממשלתי, יותר שעות חינוך גופני בשבוע. זה הכל. לא מעניינות אותי מדליות, מעניין אותי שמקסימום ילדים יגדלו לתוך הספורט והחינוך הגופני, השאר (תרבות, הישגים, מסורת) יבואו באופן טבעי.
אבל לא, בוא נחזק עוד שיעורי תושב״ע.

איציק 22 באוגוסט 2016

עובדה, SMS אחד למקובל ויש מדליית ארד, כדי לשמוע את ההימנון הישראלי.
אז 4 שנות הכנה לא הביאו מדליה כמו ברכה אחת של מקובל (במיוחד מקובל על צרת הספורט) ויש מדליה.
אז תגיד לי לבד, מה חשוב יותר להשיגים בספורט, שיעורי ספורט או תושב"ע.

יוני 22 באוגוסט 2016

איציק אנחנו לא מכירים אבל אני מניח שאתה ציני. אם לא תציין את זה כי מה שכתבת..

יוני 22 באוגוסט 2016

אין צורך להרחיב, קראתי את המשך התגובות שלך

צביקה 23 באוגוסט 2016

שיעורי ספורט חשובים בשביל ההישגים בספורט שיעורי תושב"ע חשובים בשביל דברים אחרים.

איציק 23 באוגוסט 2016

כששיעורי הספורט הם כמו שצריך אז הם חשובים לא רק לספורט. ואכן, שיעורי התושב"ע חשובים בשביל דברים אחרים, וגם הם כמו שיעורי הספורט מועילים רק כשעושים אותם כמו שצריך. בכלל, כמו שצריך הוא מצרך יקר במחוזותינו.

מריוס 22 באוגוסט 2016

תושבע בשבילי זה קודם כל חברה והקהילה המקומית. יותר למידה רוחנית בתקצוב ממשלתי, יותר שעות לימוד תורה ויהדות בשבוע. זה הכל. לא מעניינות אותי מדליות, מעניין אותי שמקסימום ילדים יגדלו לתוך עולם של ערכים, השאר (תרבות, הישגים, מסורת) יבואו באופן טבעי.
אבל לא, בוא נחזק עוד מועדוני כדורגל.

איציק 22 באוגוסט 2016

אם אתה רוצה יותר ערכים, תרבות ודרך ארץ, בטל את תושב"ע לחלוטין.
יש דרכים הרבה יותר יעילות להשיג דרך ארץ מתושבע, ומסורת שכל אחד יקבל בבית. יש מספיק חגים כדי שיחפרו לילדים על המסורת.
אין לי שום דבר נגד המסורת, אך דוחפים אותה על חשבון דברים איכותיים. תוריד תנ"ך, תקזז תושבע לחצי, תלמד את מה שנשאר כמו שצריך, ולא שצריך לשמור על היגיינה כי כה אמר מי שלא יהיה, אז יהיה גם מסורת, וגם זמן לדברים אחרים איכותיים.

מריוס 22 באוגוסט 2016

כי עד עכשיו זה עובד פשוט נהדר.. 68 שנה של עומק תרבותי מוליכים אותנו מעלה מעלה בכל מדד וסולם ערכי, ממלונות נאפה ועד חצי צ׳ילה החרוכה..

איציק 22 באוגוסט 2016

כי 68 שנה דוחפים לנו תורה, תנ"ך ותושבע לפי הדרישות של מפד"ל, אגודה, ש"ס, במקום דרך ארץ. זה שמשהו לא יצא טוב, זה יתכן שלא עושים אותו טוב, ולא אומר שצריך לדחוף עוד ממשהו יותר גרוע.
אם היו נותנים שעות תנ"ך, ותושב"ע לפי לימוד אקדמי (ויש מספיק מחלקות לזה בארץ), ולא לפי שטויות עסקני דת ורבני השקר שלהם, אז אולי בהצעתך היה הגיון (למרות שאז גם מה שיש היה מספיק). כיוון שהלימודים בבתי-ספר ממלכתיים ניכפים על-ידי החשוכים, אז צריך לברוח מזה כמו מאש. הם הרי גם קובעים תכנים אחרים. עד היום אסור ללמד דרוין, כיוון שמפחדים שנפשות חופשי הכיפה תיפגענה. ואולי מפחדים שהם ילמדו משהו חשוב ובגלל זה יורידו את הכיפה כי הדת לא יודעת להתמודד עם זה? אז תפסיק לספר לי על 68 שנה. רוב השנים הללו משרד החינוך ורבים מהתכנים נמצאים תחת העול של קלגסי הדת. אני לא מכליל את כל הדתיים, כי אם אלו ששולטים בכיפה, תרתי משמע.

יהויכין פנדלוביץ' 22 באוגוסט 2016

היה אולי אפשר עוד לענות בהגיון, בצורה רצינית ועניינית.
אבל כנראה שאתה יודע הכל, שכל מי שמאמין שיש אלוקים הוא חשוך ואתה נאור גדול, והמסורת היהודית שהחזיקה עם מחוץ לארצו 200 שנה באופן חסר תקדים היא משהו גרוע (ואפשר לחשוב כמה כבר 'דוחפים' את זה), ואנשי רוח שמעולם לא הקשבת להם חוץ מאיזה משפט וחצי ערוכים ע"י YNOT הם רבני שקר, וכמובן- שהדת שאתה מדמיין בעיני רוחך לא יודעת להתמודד עם אבולוציה או דברים מודרניים, ובכלל- פלא בכלל שהם יודעים להגיב כאן באתר החשוב והנכבד דה באזר, אז אני קצת בספק אם יש מה לענות לך בדרך הארץ שאתה כה מתפאר בה

צביקה 23 באוגוסט 2016

מנהיגי הציבור הדתי חושבים שערכים שנלמדים מהתנ"ך ומהתושב"ע הם היחידים שנכונים ושבאמת נותנים ערכים, אני לא אומר שהם צודקים אני אומר שהם חושבים, עכשיו מכיוון שאתם (לאו דווקא אתה אלו שהצביעו למפלגות הימין) שמתם בידיהם את הרשות והכח להחליט מה ללמוד בחינוך הממלכתי הם פשוט רוצים לגרום לכם לקבל ערכים שבעיניהם (אני מדגיש) הם הנכונים, וערכי ספורט לא כל כך חשובים בעיניהם, כך לדוגמא הפוכה משרד החינוך כופה על מוסדות הלימוד החרדיים שנמצאים ברשותו ללמוד מקצועות שבציבור החרדי חושבים שלא צריך ללמוד וכן המל"ג במכללות החרדיות, ולמעשה אני מבין אותם הם חושבים שהחרדים טועים.

עכשיו למה כתבתי מפלגות הימין מכיוון שאם אינני טועה במצע של מפלגות הימין לא מוזכר בכלל הפרדה בין דת ומדינה, ובמפלגת הליכוד נדמה שאין מצע בכלל כך שראש הממשלה יכול לעשות כרצונו ועדיין אף אחד ממצביעיו לא יכול לבא אליו בטענות.

כל מה שכתבתי זה כדי ללמד זכות על אלו שקובעים מה ילמדו בחינוך הממלכתי (שאגב נדמה לי שהם יותר דתיים מחרדיים), אני אישית בעד שכל אחד יילמד מה שההורים שלו רוצים בלי שום כפייה (לא על חרדים ולא על חילונים), זה נכון שיש את הציווי של "הוכח תוכיח" אבל הגעתי מזמן למסקנה שזה לא באמת עוזר.

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

נכון, זו פרי הכרעה דמוקרטית.

אני לא נגד לימודי תושבע. הם חלק מההיסטוריה האינטלקטואלית של העם היהודי. אני נגד הגישה לפיה לימודי תושבע זה מה שמעניק לאדם עומק רוחני או הופך אותו לאדם מוסרי בשונה לדוגמה מלימוד כתביו של קונפוציוס, קאנט, דקארט או סארטר.

אני נגד הגישה לפיה ילד צריך ללמוד מה שההורים שלו רוצים. אין מדינה מתקדמת אחת בעולם בה החינוך מופרט לחלוטין וכאשר מדינה מממנת חינוך, לגיטימי שהיא תעשה את זה על מנת שפירות החינוך יתאימו לצרכיה. מדינה צריכה אזרחים מועילים. החינוך שהיא מממנת אמור לשרת את המטרה הזו.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אינני מכיר את כתביהם של קונפוציוס ואחרים ולכן איני יכול להביע דעה עליהם, אני כן מכיר את ספרי המוסר היהודיים ואני חושב שהם כן הופכים את האדם למוסרי וערכי.

לגביי חינוך מופרט לא התכוונתי מופרט לגמרי אלא שיש מספר תחומים חשובים שכולם יילמדו אותם ליב"ה (כן קראת נכון), יהדות, ספורט וכו', ואת השאר ייקבעו ההורים.

תומר 23 באוגוסט 2016

כלומר לדעתך האנשים שהם תוצרי מערכת החינוך האמונית (בהגדרה רחבה) הם מוסריים וערכיים יותר מאלה של תוצרי מערכת החינוך החילונית?

צביקה 23 באוגוסט 2016

לכאורה התשובה היא כן.
אבל מכיוון שאני מתבונן על החברה החילונית מבחוץ בשונה מהחברה החרדית והדתית אני מתקשה לתת לך תשובה חד משמעית.
אגב מה התשובה שלך לשאלה הזאת?

תומר 23 באוגוסט 2016

התשובה שלי היא לא, אבל היא תקפה ממש כמו התשובה שלך כי אני מתבונן על החברה הדתית למיניה מבחוץ בשונה מהחברה החילונית.

תצפיות מוגבלות מאוד שלי (מהחיים וגם מהתקשורת): החרדים חזקים מאוד בצדקה ובערבות הדדית, אבל חלשים מאוד בדאגה לסביבה, ביחס הוגן למי שאינו "משלהם" ובאחריות חברתית במונח הרחב יותר שלה (תשלום מסים למשל).

בקליפת אגוז, אני חושב שההשפעה של מידע שאתה לומד על הערכיות שלך היא שולית במקרה הטוב. מה שיהפוך ילד למוסרי/ערכי הוא הדוגמא שהוא מקבל, בעיקר בבית. מי שרואה את הוריו מתנהגים בצורה ערכית, יגדל להיות בנאדם ערכי גם אם לא פתח ש"ס מימיו. מי שגדל בבית שבו רמאות וגזל הם נורמות יחסית מקובלות, לא יעזור כמה הוא ידע בעלפה לדון לעומק בהלכות "כיצד מעברין", כנראה יצא ממנו חרא של בנאדם.

צביקה 23 באוגוסט 2016

יש מאמר שמופיע בויקרא רבה (א' ט"ו): "כל תלמיד חכם שאין בו דעת, נבילה טובה הימנו", המפרשים אומרים שהכוונה לדרך ארץ.

לגביי דאגה לסביבה אני חושב שבחברה החרדית פחות מודעים לנזק הגדול, ואני חושב שבטווח הקרוב חשוב ללמד את החרדים זאת יותר מאשר לימודי ליב"ה למשל.

לגביי תשלום מיסים אז רוב החרדים משלמים מיסים כמו כולם, ישנם קבוצות שוליות בחברה החרדית שדוגלים בשיטה אנטי ציונית וצר לי על כך, כמובן שיש את אלו שיושבים ולומדים והם מאמינים (זכותם) שאין לעם היהודי קיום ללא לימוד התורה, אליהם מצטרפים קבוצות שאינם לומדים ועדיין לא יוצאים לעבוד בגלל שאינם רוצים להתגייס.

תומר 23 באוגוסט 2016

נו, הרי זה בדיוק מה שאמרתי, לא חשוב מה אתה לומד (ברמת המידע), חשוב איזה בנאדם אתה. מה שמחזיר אותי לטענה המקורית שלי שלפיה לימוד תושב"ע לא הופך אנשים לערכיים יותר או למוסריים יותר.

לעניינים האחרים –
אני לא רואה איך לימוד שמירת טבע יכול או אמור להתחרות עם לימוד ליב"ה, ברמה הפרקטית – הייתי אומר שהמתאם בין רמת השכלה לשמירה על הסביבה הוא דווקא חיובי. אהני חושב שלימודי ליב"ה, מעבר לזה שהם מכשירים אותך לחיים ברמת המיומנויות (ובוא לא ניכנס להגדרות ספציפיות), נותנים לך בסיס רחב של הבנה, אמפתיה והזדהות עם "העולם" כלומר עם כל מה שהוא לא אתה. לשון אחר – ככל שהחינוך שאתה זוכה לו הוא רחב יותר והומני יותר (במובן של ההומניזם הליברלי, חסר האל), כך מעגלי האחריות שלך מתרחבים. שמירה על סביבה לא מגיעה רק מתרגולת אלא גם מנטילת אחריות על איך הסביבה נראית.
לעניין המסים, אני לא חושב שיהיה נכון להתחיל לקיים דיון על זה בלי באמת לדעת את העובדות אבל לפחות ממה שלמדתי וקראתי, היקף הכלכלה השחורה בחברה החרדית (וגם הערבית) גבוה בהרבה מהממוצע בישראל.

צביקה 23 באוגוסט 2016

א. בשביל זה לומדים ספרי מוסר, אני ממליץ לך להציץ באגרת הרמב"ן (לא כתוב שם כמעט על שמירת מצוות רק על שבירת המידות).
ב. אם לא נשמור על הסביבה העולם ייהרס ולא נוכל אפילו ללמוד לימודי ליב"ה, לעומת זאת אם נשמור בצורה טובה על הסביבה, יהיה לנו ממה להתחיל ללמוד דברים אחרים.
ג. כמוך אין לי נתונים, אני כן שמעתי על אנשים שביודעין לא משלמים מיסים וצר לי עליהם, אני לא חושב שזה בשל היותם שייכים לציבור החרדי הם פשוט אנשים לא ישרים.

תומר 23 באוגוסט 2016

א. אני מעז לומר שמעטים האנשים שלימוד ספרי מוסר הפך אותם למוסריים יותר (חשוב להגדיר היטב מה זה מוסר וכו'). ממה שאני מכיר ויודע, בלימודי התושב"ע מקדישים יותר זמן להלכות עירובין וטומאה ופחות להלכות מוסר אבל אני לא באמת יודע כאמור.
ב. זו אמירה פשטנית מעט למרות שעם עיקרה אני מסכים. עם זאת העובדות הן (ככל שתצפיותי הלא מוסמכות יכולות להיחשב כעובדות) שאנשים בוגרי אוניברסיטאות, מלכלכים פחות מאשר אנשים חסרי השכלה פורמלית. האם המתאם הזה מלמד שבחינוך הליבה לומדים גם לא ללכלך? אי אפשר להסיק את זה ישירות אבל גם אי אפשר לפסול. אני גר ליד אתר טבע עתיר מטיילים ומצבו בתקופת בין הזמנים היא – תסלח לי על הביטוי – אללה יוסטור, על רחובות בני ברק בהשוואה לרחובות הישוב החילוני הממוצע אין באמת צורך להכביר מלים.
ג. אז אתה שוב מסכים איתי, אין באמת מתאם בין אנשים ישרים/לא-ישרים לבין אנשים חרדים/לא-חרדים, למרות שאלו זכו למנה גדושה של לימודי תושב"ע ואלה לא.

צביקה 23 באוגוסט 2016

א. כשאתה אומר לימודי תושב"ע אתה מתכוון בחינוך החילוני או לאו דווקא.
ב. ברחובות בני ברק גרים הרבה יותר אנשים ביחס למטר רבוע מבמקומות חילוניים, מה גם שישנם הרבה פחות תקציבים לניקיון בשונה מהרחוב החילוני.
ג. ממש לא נכון יש ללמוד ולקיים ויש רק ללמוד, אין שום היתר שידוע לי שמתיר להעלים מיסים.

תומר 23 באוגוסט 2016

א. בכלל, אבל כאמור – לא יודע
ב. אני בכלל לא בטוח, בניינים רבי קומות הם מטבע בריאתם צפופים מאוד. בכל מקרה מדובר בהערה מאוד שולית שלי. יש בכלל שאלה שחרדים שומרים פחות על נקיון הסביבה (בטבע אבל גם לכלוך ברחוב) מהממוצע?
ג. לא הבנתי את התשובה שלך ואיך היא מתייחסת למה שאמרתי.

לסיכום – אתה טוען שיש מתאם בין אנשים ישרים/לא-ישרים לבין אנשים חרדים/לא-חרדים? כי כל מה שכתבת עד כה מעיד על כך שדווקא לא.

צביקה 23 באוגוסט 2016

א. אני יודע שלימודי תורה בציבור החרדי בגיל צעיר שמים דגש גדול על לימוד מוסר.
ב. אם אתה יודע את התשובה יותר טוב ממני אז על מה הדיון בכלל.
ג-ד. אינני יודע מה קורה בציבור החילוני מבחינה מוסרית אני כן יודע שבציבור החרדי ישנם ערכים ומוסר מספיקים בעיני (כמובן תמיד יש מקום לשיפור).

שים לב אני משתדל לא לתקוף את הציבור החילוני מכמה סיבות
א. אני לא רוצה לעורר שנאה לא כלפיי ולא כלפי הציבור החרדי.
ב. אני לא חושב שיש טעם בזה.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

צביקה אינני יודע בדיוק מה הרקע שלך ואינני רוצה
להעליב אותך סתם מה גם שאתה נלחם פה בכמה חזיתות..
אבל אין קשר בין יהדות ומוסר. הם ניגודיים. אין קשר בין לימוד
תורה לערכים כמו שהם מבוטאים בתרבות החילונית.
לאדם דתי ערך אחד עליון- אלוהים והציוויים שלו.
ציוויים אלו נובעים מאלוהים בלבד בשונה לגמרי מהמוסר
שנובע מבני אדם והשקפתם על המציאות.
מוסר וערכים לא יכולים לשכון ביחד עם אמונה דתית

צביקה 23 באוגוסט 2016

התורה כן מצווה את האדם למצוא חן בעיני אלוקים ואדם.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

התורה מצווה..זה ההיפך ממוסר ומצפון..
עפי המוסר (המערבי) בני אדם צריכים לתקן את דרכיהם
מבפנים החוצה. הציווי הוא פנימי.
אמונה דתית היא משהו חיצוני שהאדם מקבל עליו ללא קשר
למציאות האובייקטיבית.
"ולא תתרו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם"..זה ההיפך מקאנט
ודאקרט וכמובן מאריסטו ושאר הפילוסופיה המערבית יוונית.

צביקה 23 באוגוסט 2016

ןעדיין העולם החילוני למרות המסוריות שבו לא מתנגד במיוחד לבגידות או לסחר בנשים למשל, מה גם שכיום העולם יותר מוסרי אבל שנינו יודעים שזה יכול לעבור ופתאום אנשים יחזרו להיות מושחתים (וגרמניה היא הדוגמא הכי טובה) בשונה מהיהדות ששם יש לך חוקים שלא משתנים לא משנה מה קורה.
ואגב למעשה אני חושב שאני מסכים איתך שאין קשר בין היהדות למוסר המערבי למרות שלדעתי חלק מהמוסר המערבי מתבסס על הדת (הכללית) שהחלק המוסרי שבה מתבסס על היהדות.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

אינני טוען שהעולם המערבי או כל עולם או חברה הם
מוסריים..אולי ההיפך..
בכל מה שקשור בבני אדם אין ערובה לשום דבר.
אני באופן אישי מעדיף חברה ליברלית משום שאין
בה הרבה ציוויים וחוקים. יש בה הרבה יותר מקום
לטעות והרבה פחות התערבות. ככה שהכל תלוי בך
כאינדיבידואל. אבל זה רק אני

צביקה 23 באוגוסט 2016

מקבל.
אני אישית מעדיף אנשים טובים גם אם אינם שומרי מצוות (כל עוד אין הם רודפים את אמונתי) על פני אנשים שומרי מצוות לא טובים.
אחת הדוגמאות לכך היא ח"כ מירב מיכאלי שאני מאוד מחזיק ממנה, את בעלה אני דווקא מתעב ולא מבין מה היא מצאה בו.

תומר 23 באוגוסט 2016

א. אני מכיר מספר דתיים שעובדים איתי, חלקם הקטן חרדים. כשהם מספרים על הלימודים הם מתיחסים (הרבה) יותר לסוגיות שמזכירות "…שור חרש שוטה וקטן סומא ומהלך בלילה חייב פקח ומהלך ביום פטור…" מאשר את "… המתגאה בלבו על הבריות, מורד במלכות השמים…,"

ב. זה לא דיון על עובדות, אתה הסכמת אתי שהחרדים אכן שומרים על הסביבה פחות מחילוניים. הויכוח או הדיון היה על שאלת הזיקה שיש בין לימודי הליב"ה לשמירה על הסביבה. אני טענתי לקורלציה חיובית, אתה טענת שלא.

ג. אולי זו רק הבנת הנקרא שלי אבל כשאתה כותב משהו כמו: "…זה לא קשור לזה שהם חרדים, הם פשוט אנשים לא ישרים…" אתה מקבל יחס של אי-תלות. אתה בעצמך כתבת שלימוד תושב"ע לא הופך אדם למוסרי ובהודעה אחרת כותב שלדעתך יש לזה (ללימוד) משמעות לגבי הערכיות והמוסריות.

למען הסר ספק, אני לא טוען שהיותך חרדי (וגם לומד תושב"ע מתישהו) הופך אותך למוסרי פחות וממילא לא חושב שיש היתר הלכתי לבצע איזה מעשה א-מוסרי שלא יהיה. בכל אופן לא כך אני טוען במסגרת הדיון הזה.

איציק 23 באוגוסט 2016

מירב מיכאלי לא נשואה. אתה כנראה מתכוון לבן זוגה או לידוע בציבור שלה.

צביקה 23 באוגוסט 2016

איציק
צודק, איזו פשלה, שכחתי.

לתומר
א. יש לי ניחוש אתה עוסק בתכנות או לפחות בתחום ההנדסה נכון?
ב. מקבל שיש קשר בין לימודי ליב"ה לשמירה על הסביבה ואם הובנתי אחרת אני מצטער, אגב אני אישית בעד לימודי ליב"ה לא בדיוק איך שרוצים החילונים אבל משהו דומה.
ג-ד. ללימוד תורה יש ערכיות לגביי המוסר רק אם אתה מקיים את אשר אתה לומד, הרי ללמוד נימוסין והליכות לא הופך אותך ישר להיות אדם מנומס.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

ידועה..

צביקה 24 באוגוסט 2016

ח"כ משה גפני מברך את ח"כ מרב מיכאלי על נאום הבכורה.
https://www.youtube.com/watch?v=-hJXwo46Vjg
עצם זה שהיא בחרה בו ריגשה אותי מאוד.

איציק 23 באוגוסט 2016

באבא, זה לא רק השאלה מה מלמדים, כי אם גם איך מלמדים ומי מלמד ובזה יש בעייה לא יותר קטנה. הלימוד בבתי-ספר חילוניים של התורה הוא באופן מוחלט מנקודת מבט של כה אמר אלוהים וכמעט, אם בכלל, בדיונים הערכיים האחרים. כך מועבר השיעור, כך בנויות החוברות, כך ניתנים שיעורי הבית, וכך נראות הבחינות. שום ערכיות ושום נעליים.

צביקה 23 באוגוסט 2016

דווקא נעליים כן :-)

איציק 23 באוגוסט 2016

על זה אני מסכים איתך בהחלט.

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

אני חושב שזה מאוד תלוי במורה. יש מורים שמלמדים את זה כיצירה ספרותית.

Ljos 23 באוגוסט 2016

כבן למורה לשעבר לתנ"ך במערכת החינוך הממלכתית – לפחות חלק מהמורים מלמדים את הנושא עם ביקורת, כיצירה ספרותית ולעולם לא מנקודת מבט שרואה בכתוב ערך עליון. או איזשהו ערך חשוב שאי אפשר למצוא באף ספר אחר.

איציק 23 באוגוסט 2016

תשובה לבאבא ו Ljos כאחד,
אני מסכים שזה מאד תלוי במורה, אך זה גם תלוי בתכנים שמשרד החינוך מכתיב ואיך בנוי הבגרות. כאשר סיפרי הלימוד והבלינות מוכוונות כה אמר אלוהים, אז המורים מחוייבים קודם כל ללמד זאת (הרי צריך להצליח בבגרות) ורק בנוסף את כל מה שאתם אומרים, למי שהיה מזל עם המורים והמורות.

צביקה 24 באוגוסט 2016

דברו פה על מוסר וערכיות וקשה להבין איך אפשר לקבל זאת מיצירה ספרותית?

צביקה 23 באוגוסט 2016

דבר נוסף איציק זה שכשאתה קורא לאנשים מסוימים חשוכים קשה לי להאמין שהם ישמעו לעצותיך (הנבונות בחלקם).

איציק 23 באוגוסט 2016

הם לא ישמעו לעצתי גם אם אקרא להם נאורים. לכן, אם כבר, לומר את האמת, בלי ליפות.

צביקה 23 באוגוסט 2016

קודם כל אני חושב שאתה מאוד פסימי.
לגביי היפויי, הדיון הוא על ערכים ומוסר ודרך ארץ, אני חושב שלקרוא לאדם חשוך זה לא שיא הדרך ארץ.

איציק 23 באוגוסט 2016

לפעמים כדאי להגיד את האמת. אולי זה יעורר משהו ויביא שינוי.
רבנים שמשווים אישה לחמור לא ראוים לדרך ארץ עליה אתה מדבר. הם רואים עצמם מרכז העולם ואלוהים לימינם כיועץ ראשי. הם בהחלט ראוים שיגידו להם את האמת, חשוכים, חשוכים, חשוכים.

צביקה 23 באוגוסט 2016

דרך ארץ היא כלפי עצמך לא כלפי השני.

איזה רבנים משווים בין אישה לחמור אפשר לדעת?

איציק 23 באוגוסט 2016

המרן עשה זאת… אחרי זה סיפרו שזה היה לקהילה שלו ואנו החילונים פשוט לא מבינים זאת. הוא אמר שלעבור בין שתי נשים זה כמו לעבור בין שני חמורים. אז הוא לא השווה אישה לחמור כי אם שתי נשים לשני חמורים. כנראה אישה אחת זה בסדר.

איציק 23 באוגוסט 2016

דרך ארץ גם לא אומר שצריך להיות נחמד כל הזמן ולהחליק דברים. לפעמים צריך להיות ישיר וזה הכי דרך ארץ שיש.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אני לא מכיר את הציטוט הזה אבל אני כן יכול לאמר לך שהרבה פעמים סילפו את דבריו ולקחו משפט אחד מתוך שיעור שלם.
מכיוון שאף פעם לא היית בשיעור של מרן (אני מאמין) ואף פעם לא נפגשת איתו אני מסרב לקבל את הדעה שלך לגביו, א"א להכיר אדם ודעותיו על סמך משפט אחד מה שנקרא א"א להכיר אדם דרך התקשורת.
מה גם שמרן כמו כל אדם לפעמים שוגה בדבריו או אומר דברים בלי לשים לב מתוך כעס בטח אם הוא עירקי. :-)

איציק 23 באוגוסט 2016

אני מקבל שמר"ן כמו כל אדם שגא לפעמים (מאמיניו לא יסכימו איתנו). הבעייה שלי איתו זה שהוא שגא רוב הזמן, משנות ה 90 והלאה.

תומר 23 באוגוסט 2016

אני זוכר ויכוח אינטרנטי שהיה לי די מזמן עם מישהו שניסה להגן על התבטאות של הרב עובדיה יוסף שטען ש"יוסי שריד הוא כמו המן וצריך להיתלות"
יכול להיות שזה רק משפט אחד משיעור שלם וכו' אבל אני תוהה איזה קונטקסט אפשר לתת למין משפט כזה שיכשיר אותו.

צביקה 23 באוגוסט 2016

לאיציק
א. אני מאמין שלא הלכת לרוב שיעוריו החל משנות ה-90 והלאה כך ששוב פעם אתה מתייחס רק לחלק מדבריו.
ב. אומרים שגה ולא שגא זה שגיאה. :-)

לתומר
אם זה נכון שהרב עובדיה אמר זאת, אז אני יכול לאמר בוודאות שהוא לא באמת חושב שצריך לעשות כך, פשוט כאב לו על מה שיוסי שריד עשה או אמר ומתוך כאב הוא אמר זאת.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

מהיכן הוודאות הזו? אתה עושה סיאנסים?? עזוב צביקה. דבר בשם עצמך כמו כולנו פה. ויכוחים על מה אמר פלוני לאלמוני לפני עשרים שנה הם ויכוחי סרק..

איציק 23 באוגוסט 2016

טוב, אני מודא שיש לי שגיאות רבות, אפילו כשאני צודק.

תומר 23 באוגוסט 2016

וגם אם כן, מה הקשר?
אני לא חושב שכאב אמור להצדיק התבטאות כזו (ואגב, אני מתרשם שגם הרמב"ן באיגרתו לא היה חולק על כך)

צביקה 23 באוגוסט 2016

תומר
כמו שאמר אמיתי איני יכול לפרש את דבריו של הרב עובדיה מלפניי עשרים שנה, אם אתה באמת רוצה לדעת את התשובה ולא סתם לקנטר אז תיסע ברגע זה לבית הרב יצחק יוסף (בנו של וממשיך דרכו) ותשאל אותו.

איציק
זה קורה לכולנו, סתם סקרנות אתה נראה לי אדם משכיל ובאמת מעניין אותי מה הסיבה לשגיאותיך? כמובן אם אתה לא רוצה להגיב אני אבין ובמקרה זה מצטער אם אפגע בך.

אמיתי
אתה אדם נפלא ומכיוון שככל הנראה חונכת ע"פ החינוך החילוני, אתה ההוכחה לכך שיכולים לצאת אנשים נפלאים משם.

איציק 23 באוגוסט 2016

צביקה, עניתי על כך פעמים רבות, ולכן לא אעשה זאת שוב. זו אכן בעייה, אבל הפתרון מבחינתי מאד קשה, ובמיוחד כשאני כותב מחוף הים באילת בסמארטפון.

תומר 23 באוגוסט 2016

ואני חושב שלא כל דבר צריך לפרש, יש אמירות שהן בוטות דיין כדי לדבר בעד עצמן.
לא שאני באמת חושב שהרב יוסף חשב לתלות את יוסי שריד אבל אמירה קיצונית כזו לא באמת דורשת פרשנות.
הרי אם אני אקלל מישהו בקללה הדי מקובלת "בן זונה" לא באמת תתחיל לפרש ולבדוק אם אני מכיר את אמא שלו וכו', העוינות הישירה שהאמירה הזו משקפת, לא צריכה ביאור נוסף.

צביקה 23 באוגוסט 2016

תומר
זכותך לחשוב כך, אני לא אקבל את דבריך כל עוד לא תעשה את אשר ביקשתי ממך.

איציק
בכיף, תהנה בים ותיזהר מהכרישים. :-)

איציק 23 באוגוסט 2016

נהנה, מהנה…

תומר 23 באוגוסט 2016

אתה רציני? (#2)
לא תקבל את דבריי כל עוד לא אסע ברגע זה(!) לבית הרב יצחק יוסף ואשאל אותו לדעתו?

בוא, אנחנו משתדלים לשמור את הדיונים פה בתחום השפוי.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אמרתי לך שאינני יודע מדוע הרב עובדיה התבטא כך, לי אישית זה לא מפריע כי אני לא מסתכל רק על דבר אחד שהוא אמר אלא על כל פועלו ואני מגיע למסקנה שמדובר באדם גדול (עד היום אני מצטער שלא הספקתי לקבל ממנו ברכה).
אתה שאתה נתפס דווקא למשפט הזה שלו (זו זכותך) אין לי אלא להגיד לך שאני לא יודע למה הוא התבטא כך ואם אתה באמת רוצה לדעת אתה מוזמן ללכת לבנו וכו'.
ורק אז אם הוא יגיד לך בצורה שאינה משתמעת לשתי (או שני?) פנים שכך באמת היה צריך להתבטאות אני אוכל להסכים עם הטענה שלך.

איציק 23 באוגוסט 2016

למה צריך לשמוע את דעת בנו. האדם אמר את מה שאמר, בזוי ומעליב. דיברו על זה בזמן אמת, היתה לו אפשרות אז לצאת בקולו ולהסביר, או להתנצל כי כשל בלשונו. במקום זה שלח את ליצני החצר שלו (רבים מהליצנים היו חברי כנסת מש"ס, אך לא רק) שיסבירו שהרב צודק ואנחנו הבורים שלא מבינים את השפה לא מבינים עד כמה דברים אלו קדושים ומעריכים את האישה או לא מאחלים שום אסון לשריד אלה מטאפורה לגבי המצב לו גרם שריד ועל כך היה אמור להתבייש. צביקה, אתה הרבה מעבר לזה. משנות ה-90 והלאה המר"ן כבר לא היה בדעה צלולה ודיבר שטויות. אנשי חצרו ניצלו את מצבו לספינים ושאר מצביעיו אכלו את הזבל הזה.

צביקה 23 באוגוסט 2016

א. זה שאתה לא מבין שפה מסוימת לא הופך אותך לבור.
ב. אם באמת הוא לא היה בדעה צלולה אז זה מסביר בערך הכל.
ג. אם היית מכיר מספיק את החברה החרדית וגווניה, היית יודע שהרב עובדיה ואלו שהולכים בדרכו הם אלו שציבור החילוני צריך לעודד, שהרי הוא היה בעד השתלבות בשוק העבודה בעד ללכת לצבא ומאוד בעד המדינה בכללי, וכן ביתו היא מהפכנית וכל מי שיש בו איזשהו שמץ של פמיניזם חייב לעודד אותה, היא בעד ייצוג לנשים חרדיות ועוד.

איציק 23 באוגוסט 2016

הוא אכן היה כזה עד גיל מסויים, וש"ס של שנות ה 80 שונה לחלוטין ממה שיש עכשיו.
לגבי ביתו, מהמעט שאני מכיר, רק מילים טובות. ואולי אני טועה לגביה ;)

צביקה 23 באוגוסט 2016

אגב איציק מסקרן אותי למי אתה מצביע בבחירות? כמובן תרגיש בנוח לא לענות.

איציק 23 באוגוסט 2016

אני חושב שבמשטר דמוקרטי, הזכות להצביע היא גם חובה. אם התמזל מזלו הוא מצביע בעד, אם פחות, אז נגד. לצערי הרב, כבר כמה פעמים אני מצביע לרע במיעוטו (ולא שיש לי משהו אישי נגדו). מי שלא הצביע ויכל, לדעתי אין לו זכות מוסרית להתלונן עד כמה רע לו. ולא שזה הפריע אי פעם למישהו להתלונן.

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

המרן לא אמר חמור הוא אמר עז או ליתר דיוק עיזה.

לגבי דברי המרן שנאמרו מתוך כאב- אתה לא חושב שעם כל גדולתו בתורה מן הראוי שהיה מאמץ את הכלל ״דברי חכמים בנחת נשמעים״. הוא מנהיג ציבור- למנהיגי ציבור יש הרבה פחות חירות להגיב מהבטן כי לדברים שלהם יש השפעה על אנשים. איך מנהיג ציבור שלפיו מאמיניו הגיע למדרגה גבוהה במיוחד של רוחניות (שכוללת מן הסתם- לשיטתו- את ההבנה שאנשים חכמים פחות ממנו יאמרו דברי הבל מרושעים) לא מסוגל לשלוט בעצמו? לשיטתך אין מדובר במנהיג חילוני רגיל, מדובר באדם עם עומק, תבונה וישוב דעת יוצאים מן הכלל. איך הוא מסוגל להתרגז כך למשמע דברים אשר על פי תפיסתו נאמרו על ידי אדם נחות ממנו רוחנית כמו יוסי שריד? איך הוא יורד כל כך בקלות לרמה שלו?

צביקה 23 באוגוסט 2016

כתבתי כבר מספר פעמים את התשובה הזאת ואין לי כח לחזור עליה , אינני יודע מדוע ולמה מרן אמר זאת אם בכלל אמר זאת, אם אתה באמת רוצה לקבל תשובה אתה מוזמן לפנות לבנו הרב יצחק יוסף ולקבל תשובה.
אותי אישית המשפט הזה לא מטריד כי אני לא בודק את דרכו של מרן רק ע"פ המשפט הזה.

גונן בן סירה 23 באוגוסט 2016

בתור מי שמכיר באופן אישי את הנפשות הפועלות בכל מה שקרה ביער בצ'ילה, כל מה שהוצג בתקשורת פשוט לא נכון.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אני לא בעד להשמיץ את החינוך החילוני, אני חושב שיש בחינוך החילוני הרבה דברים טובים, ועדיין אני מעדיף את החינוך החרדי (למשל).

צביקה 23 באוגוסט 2016

סתם סקרנות כמה שעות שבועיות לומדים לימודי תנ"ך ותושב"ע בחינוך הממלכתי?

שלו 23 באוגוסט 2016

לומדים בחטיבה העליונה (י-יא) 6 ש"ש סה"כ.
בד"כ 3 בכיתה י', 3 ב י"א.
אם יש בית ספר שנותן יותר זה על חשבון ההורים, בתל"ן ( תשלום לימודים נוסף) באישור ועד ההורים.

צביקה 23 באוגוסט 2016

וביסודי ובחטיבת ביניים?

אריאל 22 באוגוסט 2016

מסכים. הכל בעיני המתבונן.

באבא ימים 22 באוגוסט 2016

היפנים הם עכו״ם לפי ההגדרה היהודית

השוויצרים, ההולנדים, הדנים, הנורבגים, הקנדים, הפינים הם או נוצרים או אתאיסטיים. ההתנהגות שלהם במרחב הציבורי מופתית בהשוואה לישראל. זה אולי ידהים אותך אבל מלחשים באוזני שהם לא למדו תושב״ע. רק היהודים צריכים ללמוד תושב״ע כדי להיות בני אדם.

צביקה 23 באוגוסט 2016

לגביי היפנים.
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/114/919.html
וזה בלי להזכיר את מלחמת העולם השנייה.

בדרום קוריאה תלמוד בבלי הוא מקצוע חובה (חשוכים).

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

לא הבנתי מה הטענה על ציד ליוייתנים אמורה להוכיח. כמו גם הטענה בדבר הגירושין.

צביקה 23 באוגוסט 2016

לוויתנים: שהם אינם כאילו מוסריים כמו שאתה טוען.
גירושין: שהם אינם כאילו ערכיים כמו שאתה טוען.

מיקו גוטליב אהלן סבבה 23 באוגוסט 2016

לאכול לוויתנים זה לא לא-מוסרי יותר מאשר לאכול פרות.

צביקה 23 באוגוסט 2016

גם לאכול בני אדם זה לא מוסרי באותה מידה?

איציק 23 באוגוסט 2016

קאניבליזם זה משהו אחר. אם אריה אוכל אדם, אין בכך שום דבר לא מוסרי. לפעמים זה אפילו לטובת הציבור.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אם אריה אוכל אריה?

איציק 23 באוגוסט 2016

אם אריה זה שמו של אדם אז זה לא מוסרי גם. אין לשם שום משמעות לגבי המוסריות.
אני מניך שאתה תשאל גם לגבי מלך החיות. אז אין שום עיניין מוסרי או לא מוסרי בפעולה זאת אין משמעות למוסר מחוץ לעולמם של בני האדם. לדבר במו האריה מוסרי או השועל לא זו האנשה ואין לה באחת מקום בעולם האמיתי.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אני יודע זה היה בהומור.

איציק 23 באוגוסט 2016

את החלק השני הנחתי שאתה יודע. החלק הראשון היה חשוב מבחינתי הרבה יותר.

צביקה 23 באוגוסט 2016

בלבלת אותי לגמרי, חלק של מה חלק שני של מה?

איציק 23 באוגוסט 2016

של התגובה.
חלק ראשון, אדם בשם אריה.
חלק שני, אריה, מלך החיות.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אם לזה התכוונת אז אני לא אוהב במיוחד את אריה דרעי. :-)

איציק 23 באוגוסט 2016

אתה כותב זאת למרות ש"הוא זכאי"?

צביקה 23 באוגוסט 2016

בגלל שהוא זכאי.

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

מה לא ערכי בלהתגרש?

צביקה 23 באוגוסט 2016

מפונקות?

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

לא הבנתי. אתה אמור לבלות את החיים שלך עם מישהו או מישהי שפעם אהבת והיום אתה לא רק כדי לא לצאת מפונק?

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

קל וחומר בעולם החרדי בו אהבה היא לא ממש חלק מן העניין.

צביקה 23 באוגוסט 2016

לגבי נישואין כל תשובה שאענה היא בעירבון מוגבל שהרי אני בעצמי אינני נשוי.
ברור שאם לא מסתדרים צריך להתגרש אבל להגיע למצב של 50 אחוז גירושין, מה עד כדי כך קשה להסתדר עם אישה? אני לא מקבל את זה.
לגבי מה שאמרת שבציבור החרדי האהבה היא לא חלק מהעניין אתה אומר על דעת עצמך בלבד, אני מכיר הרבה חרדים שאוהבים את בני זוגם אהבה אמיתית.

איציק 23 באוגוסט 2016

למה קשה להתדר עם אישה? קשה להסתדר עם הגבר.
אצל הלרדים זה אהבה מתוך הכרח כי חיתנו אותם. לא בדיוק יודע איך להיתייחס לזה. ממה שנראה לי הם גדלים מינקות בידיעה, יחתנו אותכם ואתם צריכים ללמוד לאהוב את בן או בת הזוג.
דבר נוסף, כשתוחלת החיים היתה 40 שנה, חייתה בזוגיות 20, 25 שנה. קשה אבל נסבל. עכשיו כשתוחלת החיים היא 80, הרבה יותר מסובך, אין מה לחדש, אין איך לרגש, נמאס. בגיל שפעם מתו, היום רבים מתחילים סיבוב שני, שגם הוא יתכן וימאס עד גיל 80 אבל אז למי יהיה כח לסיבוב שלישי.

באבא ימים 23 באוגוסט 2016

אני חושב שיש בינינו פער ערכי מאוד יסודי. מבחינתי לאהוב את בן הזוג שלך הוא ערך. מבחינתך זה איננו ערך. יכול להיוצ שיש חרדים שאוהבים את בני זוגם אבל אם לא- זו לא סיבה לפרק את החבילה, כל עוד היחידה המשפחתית מתפקדת. יש פרנסה, הילדים מקבלים חינוך וזה ממש לא משנה אם אתה ואשתך מתייחסים אחד לשני בעצם כאל שותפים עסקיים. אם במקרה אתה גם אוהב את אשתך והיא אוהבת אותך – מצוין אבל אם אתם לא מרגישים אחד כלפי השני כלום אבל העסק מתפקד, תחיה עם מה שיש ואל תהיה מפונק. אתם לא אמורים להרגיש שום דבר. אהבה היא בונוס, לא מרכיב הכרחי.

הורכים שלי שונים. לפי ערכי משפחה בונים מתוך אהבה. ללא אהבה אין הצדקה לקיום משפחה. באהבה יש עליות ומורדות. היא יכולה להיות קשה ומשברית אבל אם היא לא קיימת צריך לפרק את החבילה.

גירושין זו לא דוגמה לחוסר ערכים, זו דוגמה לערכים אחרים- לדעתי ערכים טובים יותר מערכי הדת. הם טובים יותר כי הם מבוססים על חופש. עד שלא יוכח אחרת אתה חי פעם אחת, ויש לך את החירות לבחור איך לחיות את חייך. אין סיבה שתבלה את חייך עם בן זוג שאתה בבסיסו של דבר לא אוהב.

במציאות שאתה מתאר נישואין הוא סוג של שותפות עסקית. שותפות שמפרקים אותה מאותה סיבה שמפרקים עסק – השותפים לעסק לא מסתדרים והעסק לא מתפקד. אתה לא מצופה לאהוב את בן הזוג שלך ואתה לא זכאי לצפות שבן הזוג שלך יאהב אותך. אם אתה לא מבין את הבסיס הרעיוני הזה יש משהו מאוד יסודי שאתה פשוט לא מבין בחברה החילונית. דבר אחר ברור- גירושין אינם ראיה לחוסר ערכים.

את. זה שביקרת את תרבות המערב על סחר בנשים. ראשית זה ממש לא נכון. סחר בנשים היא עבירה חמורה מאוד במערב כל שזה בוודאי לא ערכי החברה המערבית. שנית, בנישואין שהם פרי של מערכת מסודרת של שידוכים יש אלמנט של סחר בנשים. הכתובה- אני מזכיר היא בעצם הסדר בו אדם קונה את האישה מאביה. אם אין בחירה אמיתית (כזו שיש לך את הזכות לבדוק באופן יסודי עם מי אתה מתכוון לנסות לבלות את שארית ימיך- אצל החילונים קוראים לזה לגור ביחד), וסך הזמן שיוצא לך לבלות לפני הנישואין עם מי שתהיה בת זוגך נמדד בשעות או לכל היותר בימים בודדים, מה שקורה כאן זו בעצם עסקה. בקיצור סחר. יש כאלה שיאמרו שזה גם סחר בגברים, אבל עדיין סחר.

צביקה 24 באוגוסט 2016

איציק
יכול להיות שישנם חרדים שמחתנים אותם בעל כרחם אני לא מכיר אף אחד כזה, אני מכיר חרדים שלקח להם הרבה זמן להתחתן הם היו מאוד בררנים והורידו על שטויות ובסוף מצאו את אהבת חייהם, ואגב במחקר שהבאתי כתוב שרוב אלו שמתגרשים עושים זאת ב-3 השנים הראשונות לאחר הנישואין, מה? ברצינות לאחר שלוש שנים האהבה שהייתה כלכך גדולה נעלמה? אלא מה שהם לא מסתדרים עם חיי הנישואין והדרישות שיש לכך ולכן בלי לחשוב פעמיים הם מפרקים את החבילה.

באבא
גם אני אומר שאם אין אהבה או לא מסתדרים אז צריך לפרק את העסק, אני פשוט לא מקבל את זה שבאחוזים כאלו גדולים אין אהבה או צריך לפרק את העסק בטח לא לאחר שלוש שנים.
לדעתי הרבה מפירוק הנישואין בציבור החילוני נובע (תקנו אותי אם אני טועה) מבגידות שלמרות שאתה אוהב את אשתך ומסתדר איתה אתה אוהב גם אישה (או נשים) אחרת וברגע שהאישה מגלה היא רוצה גט, זה בעיני דבר פסול שבציבור החרדי זה במצוי בכמות נמוכה ברוך ה'.
סחר בנשים זה אומר סחר בנשים בעל כרחם אם אישה רוצה להיות זונה זו זכותה המלאה אם היא מעל גיל שמונה עשרה, לעומת זאת בשאר המקרים זה לא כך ונשים נסחרות בלי שאף אחד שאל אותם או בגיל צעיר שאין הם יודעות להחליט.
ולכן אם ישנם ציבורים שבהם מתחתנים מתחת לגיל 18 או בעל כרחם אז אתה צודק בקהילות כאלו יש סחר בנשים ואני מקווה שיפקחו ויפסיקו עם זה, ברוב רוב הציבור החרדי שאותו אתה בטח לא מכיר כי הוא לא מעניין אף אחד הם ציבור משעמם שלא עושה פרובוקציות לא מפגין נגד קניונים בשבת לא צועק שאבעסססס, אז ברוב הציבור הזה לאישה יש זכות מלאה לבחור עם מי היא מתחתנת לאחר מספר מפגשים ולאחר תקופת אירוסין של 3-4 חודשים, גם בציבור החילוני יש כאלו שמתחתנים מהר האם גם זה נקרא סחר בנשים.
ואגב גם אם גרים ביחד במשך מספר שנים זה עדיין לא מספיק, שמעתי פעם על מקרה של אח ואחות חורגים (אב של זה התחתן עם אם של זו או הפוך) ובהמשך הם התחתנו והגבר מספר שלאחר הנישואין הוא גילה שהוא אף פעם לא הכיר אותה באמת.
ובאבא תסלח אם אני לא אענה לך פשוט הויכוחים איתך הם בלתי נגמרים אתה כותב מאוד ארוך (נדמה לי שיש לי הפרעת קשב וריכוז) והם גם די משעממים בשונה מעם איציק למשל אז תסלח לי אם פתאום לא אענה לך.

איציק 24 באוגוסט 2016

סלח לי צביקה, אבל אני מוחא על ההערה האחרונה. באבא הוא אחד האנשים היותר מעניינים בדה-באזר. גם אני מתעצל לפעמים לקרוא תגבות ארוכות, אבל אם יש תגובות שאני לא מדלג אליהן הן של באבא. הן תמיד מנומקות ומבוססות. הן לא תמיד קלות להתמודדות, ולכן הן אתגר, וזה הדבר שבגללן שווה לקרוא אותן.

צביקה 24 באוגוסט 2016

אני מסכים איתך שהוא אדם מעניין אבל בשביל להתווכח עם אדם ויכוח שנמשך יותר מכמה תגובות צריך ערך מוסף יותר מאשר עצם הויכוח ואת זה אין לו (בלי לפגוע כמובן).

צביקה 24 באוגוסט 2016

פרסמתי כבר אצל דורפן בשבילך אני אפרסם גם פה.
פוסט יפה שקראתי לאחר ששמעתי עליו בתוכנית של סיוון רהב וידידיה מאיר
https://www.facebook.com/aviratt/posts/10205302053109296
לא מומלץ לקרוא את הפסקה האחרונה בפוסט.

איציק 24 באוגוסט 2016

אתה מבין שכיוון שזמני מוגבל בין ארוחת בוקר לים, ואתה כותב כמו שאתה כותב, אז הדבר היחיד שקראתי בלינק זו הפסקה האחרונה…

צביקה 24 באוגוסט 2016

מכיוון שאתה לא אדם דתי והכותב הוא דתי לא מומלץ לך לקרוא את הפסקה האחרונה כי היא מדברת לדתיים בשונה משאר הפוסט שאין לו קשר לדת.

איציק 24 באוגוסט 2016

זה בכלל לא קשור, זו תופעת הפרי האסור. ברגע שהמלצת לא לקרוא, אז הנטייה היא כן לקרוא. התוכן ניגלה רק לאחר הקריאה.

צביקה 24 באוגוסט 2016

מכיר, מצטער פעם הבאה לא אעשה זאת בל"נ.

Ljos 24 באוגוסט 2016

צביקה –
בקשר לנישואים, כמה נתונים ממחקרים שונים:
הגיל הממוצע לגירושים בישראל הוא קצת מעל 40, ועולה.
הסיבות העיקריות שאנשים נתנו לביטול נישואים (בארה"ב) הם (לפי הסדר) – חוסר במחוייבות (לא בגידה. יותר כמו צד אחד לוקח את האחר כמובן מאליו ונותן לו פחות תשומת לב), יותר מדי ויכוחים, חתונה בגיל צעיר מדי ורק אז בגידה (שבדרך כלל נובעת מסיבות אחרות והיא יותר סממן קיצוני לבעיה קיימת. מרבית הבגידות לא מגיעות מסתם רצון לבגוד). סיבות נוספות – ציפיות לא ריאליסטיות, מחסור בשיוויון בנישואים והתעללות.
אני האחרון שיגיד שהחברה החילונית מושלמת, אבל כן יש רצון (גם אם לפעמים רק בעל פה. אבל בכל מקרה סחר בנשים הוא מנוגד מוסרית לערכי החברה) לשינוי ושיפור. בחברה החרדית כהגדרה אין אפשרות כזו.
ואתה מתעלם ממה שבאבא כתב לגבי העיקרון של כתובה כהליך עסקי ולגבי ההבדל בין "יש לה בחירה אם להתחתן או לא לאחר מספר מפגשים" (יש כאלה שזה מספיק להם לדעת. הרבה לא) לבין "מתחתנת כשהיא רוצה עם מי שהיא רוצה".

צביקה 24 באוגוסט 2016

במחקרים שאני קראתי הגיל שונה כך שאיני יכול להתווכח איתך.
עדיין לא חושב שאפשר להצדיק 60 אחוז גירושין במדינות מסויימות.

ולמה אתה חושב שאין אפשרות לשיפור בחברה החרדית? כל עוד זה לא מנוגד להלכה, הנה בשנים האחרונות נשים יוצאות לעבוד (כולם) למרות שזה לא היה מקובל ולאט לאט נשים מתחילות גם להוביל, וכן יותר חרדים גברים יוצאים לעבוד (גם אם עדיין לא מספיק) ועוד.

לגביי הכתובה אין לי אלא להסכים איתך שנשים אכן הופכות להיות רכוש של הבעל (בצורה תיאורטית שהרי אם אישה תדרוש גט בית הדין יכול לכפות על הבעל לתת לה, בשונה מרכוש שלי שאינו יכול לדרוש גט ממני), לא שמעתי על נשים בחברה החרדית שמתנגדות לכך, כן שמעתי נשים חילוניות שמתנגדות בשם החרדיות (הן הרי יודעות יותר טוב מהחרדיות מה טוב להן).

לא הבנתי מה כתבת על ההבדל וכו'.

נ.ב. אשמח אם תכתוב על נושא אחד בכל תגובה יהיה לי הרבה יותר קל לענות.

Ljos 24 באוגוסט 2016

אנסה, למרות שאני מעדיף לכתוב הכל בתגובה אחת ולמנוע הצפה.
אני לא חושב שאין אפשרות לשינוי בחברה החרדית, אלא שההגדרה שלה היא של חברה שמורה שמתנגדת לשינוי. יש דברים קבועים שאסור ואין אפשרות לשנות. אם בחברה החילונית יש מי שיצא (ובעיקר תצא) כנגד משפטים סקסיסטיים, אין אפשרות בדת היהודית להוריד את המשפט "ברוך שלא עשני אישה". אין אפשרות לצאת כנגד הרעיון של משפחה כבסיס (רעיון האל-הורות או רווקות לדוגמא) כמו שאפשר בחילוניות.

Ljos 24 באוגוסט 2016

יש מספיק נשים מסורבות גט בארץ, ככה שגם בית הדין מוגבל בנושא.
יש גם די הרבה נשים חרדיות שיוצאות נגד דברים שהפכו למקובלים בחברה הדתית (הפרדה באוטובוסים, הקשחה במקוואות ובכלל כל נושא המקוואות).
נשים שיוצאות לעבוד, שמעתי ממכרים בקהילה החרדית, עיקרן ברצון לפרנס את הבעל הלומד תורה (שהרי הוא אינו עובד).
בעיקרון, נראה מהצד שיש ניסיון להמשיך בחברה פטרנליסטית שקובעת עבור האישה ומשתיקה אותה. לא יותר מדי בשונה מהחברה החילונית, אלא רק שהחברה החילונית נמצאת בשלב שבו יש הרבה יותר מקום לדעות שונות, פתיחות ואפשרות לשינוי. למשל אם בחברה החילונית אלימות מינית היא משהו שיודעים עליו, לא מתנהלים בו בצורה נכונה (בלשון המעטה) אבל המצב משתנה, בחברה החרדית יש אלימות מינית באותו שיעור (לפי ארגון "'קולך" שתומך בנשים דתיות) אבל יש השתקה הרבה יותר גדולה כיום.

Ljos 24 באוגוסט 2016

ההבדל – לפי מה שהבנתי מדבריך (תקן אותי אם אני טועה), לאישה בחברה החרדית יש זכות לראות גבר מספר פעמים, להיות מאורסת לו 3-4 חודשים ואז להתחתן, כשהיא יכולה לחזור בה בכל שלב. לאישה בחברה החילונית יש זכות לצאת עם מי שהיא רוצה, כמה שהיא רוצה ולהתחתן מתי שהיא רוצה (עם הגבלות של החברה הדתית עליה, משום מה). זה הבדל עצום. בחברה החילונית התהליך שקיים בחברה החרדית נחשב מהיר ביותר, אבל קיים ונעשה מתוך רצון של האישה. בחברה החרדית זה המצב הטוב ביותר שהיא יכולה לצפות לו. אין לה כל כך הרבה מקום לנסות, לבחון, להבין מי היא ומה היא רוצה.

צביקה 24 באוגוסט 2016

אמרתי לך מה שמנוגד להלכה א"א לשנות ואני מברך על כך, גם אם אנשים מסוימים נפגעים מכך (גם אני לפעמים נפגע) בטווח הקצר, בטווח הארוך היהדות כמו שאנחנו (החרדים) רואים אותה מרוויחה, זה מה שנקרא הקרבת האני בשביל הכלל.
לגביי הברכה "ברוך שלא עשני אישה" לברכה אין שום פגיעה באישה זה ברכה שמברך הגבר על כך שהוא מחוייב לקיים מצוות נוספות שאישה אינה מחוייבת.
לגביי האל הורות רווקות אני באופן אישי רואה את זה כדבר מבורך כי ביום שנחליט שזה מקובל להישאר ללא ילדים לדעתי אפשר לסגור את העם היהודי איך שאני רואה אותו.
מה גם שקשה לי לקבל את זה שיש אנשים מבוגרים שחושבים ככה, אולי צעירים.

צביקה 24 באוגוסט 2016

עדיף שתכתוב בכותרת התגובה מספר מסויים כדי שאוכל לכוון אליה את התשובה.

צביקה 24 באוגוסט 2016

לגבי מסורבות גט לא נותר לי אלא להתפלל עליהם שיצליחו.

הפרדה באוטובוסים זה דבר רע רע מאוד, רוב הציבור החרדי נגד וזה מקובל רק במקומות מאוד מסוימים שלא מייצגים את הציבור החרדי האמיתי.

לגבי מקוואות אינני יכול לענות לך אני בחור רווק (אם יש לך שידוך אשמח לשמוע :-) ) שלא יודע יותר מדי על הנושא.

נשים עובדות זה בבסיס היה כדי לעזור לבעל ללמוד היום גם במשפחות שהבעל עובד הנשים (כמעט כולם) עובדות גם הן, אני אישית נפגשתי עם הרבה בחורות בשנים האחרונות ולמרות שאני סטודנט (ולכן גם אעבוד בהמשך) כולן ללא יוצאת מן הכלל עם מקצוע ביד.

לגבי מה שאמרת שיש רצון להמשיך בחברה (מילה שלא הבנתי) שקובעת עבור האישה, זה נכון בחברות קיצוניות, בחברה החרדית המתונה זה הולך ומשתנה, זה ייקח זמן אבל בעזרת השם זה ישתנה אני יודע שזה מה שרובם רוצים.
תרשום ב-YOUTUBE עדינה בר שלום אני ממליץ.

לגבי אלימות המינית התשובה היא כנ"ל אני מכיר מקרה כזה מקרוב ואני יודע שפנו למשטרה למרות החשש (והרבנים המתונים מעודדים את זה).

איציק 24 באוגוסט 2016

כשכתבת שהרבנים מעודדים את זה, לא הבנתי מהו האת זה הזה. האם זה פניה למישטרה או האלימות המינית.. שניהם ניראים לי קצת תמוהים.

צביקה 24 באוגוסט 2016

אישה חרדית יכולה להיפגש עם גבר כמה שהיא רוצה כמובן שלאחר מספר מסויים של פגישות הגבר יבין שהיא לא רצינית והוא ימשיך הלאה.
ואני לא חושב שזה שלאישה בחברה החילונית יש זכות לצאת עם מי שהיא רוצה, כמה שהיא רוצה ולהתחתן מתי שהיא רוצה, זה מעיד על ערכיות ומוסריות אבל זה רק בעיני.
ואף אחד לא מחייב אישה להתחתן זה פשוט לא מקובל ואני מאמין שגם בחברה החילונית זה לא.
ושוב פעם לגביי ה"אין לה כל כך הרבה מקום לנסות, לבחון, להבין מי היא ומה היא רוצה" אני לא מקבל את זה, אני חושב שאישה בגיל 19-20 יודעת מה היא רוצה ואם לא אז בגיל 22 מקסימום לאחר שנפגשה עם כל מי שאפשר להיפגש, ואם עדיין לא כנראה שהיא קצת בבעיה ולאחר טיפול קל היא כבר תדע.
אני אגב מעל גיל 25 ועדיין לא מצאתי את אשר אני מחפש, אני יודע מה אני מחפש פשוט לא מצאתי.

צביקה 24 באוגוסט 2016

איציק
הפנייה למשטרה.

צביקה 24 באוגוסט 2016

וחבריה אני יוצא לטיול עכשיו כך שיהיה לי קשה לענות לכם עד הערב.

Ljos 24 באוגוסט 2016

פטרנליסטי = יחסי אבהי במובן שלילי. כזה שלוקח זכויות מאנשים, כביכול במטרה להגן עליהם, ומקבע אותם כילדותיים וחסרי יכולת להחליט. הולך טוב עם המושג פטריארכיה (שלטון האב).
אני חייב ללכת, אז זו כנראה תהיה התגובה האחרונה שלי בנושא: וסליחה על צירוף התגובות, זה מפאת חוסר זמן.
אל-הורות ורווקות קיימת גם אצל מבוגרים וגם אצל לא יהודים. זו אופציה שקיימת, וטוב שהיא קיימת כי הורות וזוגיות מונוגמית היא לא לכולם באופן גורף. וזו אחת הבעיות בכלל בחברה (יותר בחרדית, אבל גם בחילונית) – למה בחירה אישית שכזו אמורה לפגוע באחרים? אם אחוז מסויים מהעם לא ירצה לשעבד עצמו לדור המשך, מה זה עניינו של אדם אחר? אדם אחד אמור להרוס את החיים שלו כדי שאחרים ירגישו טוב עם עצמם?
"ברוך שלא עשני אישה" – קשה כל כך להגיד "ברוך שעשני גבר"? למה לשלול את הנשיות? ולמה נשים לא מברכות "ברוך שלא עשני גבר"?
מסכים שזה משתנה, אבל הרבה אחרי שזה משתנה בחברה החילונית, וקשה שלא לשים לב לפער.
אני שמח שבמקרה הזה פנו למשטרה וניסו לעשות משהו. בדרך כלל אחוזי הפניות למשטרה, או בכלל לדבר על זה עם מישהו, פחותים בחברה החרדית. לא שהמשטרה מטפלת בנושאים הללו כמו שצריך.

Ljos 24 באוגוסט 2016

בגיל 22 פגשה את כל מי שיכלה לפגוש? אני מכיר בני 35-50 שרק עכשיו למדו דברים חדשים על עצמם ויוצאים לבדוק את זה.
"ואני לא חושב שזה שלאישה בחברה החילונית יש זכות לצאת עם מי שהיא רוצה, כמה שהיא רוצה ולהתחתן מתי שהיא רוצה, זה מעיד על ערכיות ומוסריות אבל זה רק בעיני." אז בעיניי זה כן. גם חופש זה ערך.
עוד הבדל שהבנתי מהתגובה האחרונה שלך – המטרה היחידה היא הקמת משפחה והכל צריך להיות מופנה למען מטרה זו? כי אני לא מסכים.

תומר 24 באוגוסט 2016

חלילה לי מלחזור לדיונים הסיזיפיים האלו אבל אם רוצים נתונים במקום נפנופי ידיים אז בבקשה (אין בעד מה, שמחתי לעזור)
http://www.idi.org.il/media/4745968/%D7%AA%D7%A7%D7%A6%D7%99%D7%A8-%D7%A9%D7%A0%D7%AA%D7%95%D7%9F-%D7%94%D7%97%D7%91%D7%A8%D7%94-%D7%94%D7%97%D7%A8%D7%93%D7%99%D7%AA.pdf

לפחות שורה תחתונה אחת (שקף 6): 73% מהנשים ו 50% מהגברים בחברה החרדית עובדים בהשוואה ל 81% ו 87% בהתאמה אצל הלא-חרדים.
קשה לי לחשוב על איך אפשר להיות שלם עם מין נתון כזה.

איציק 24 באוגוסט 2016

מסכים… צריך דחוף לשלוח את החילונים הביתה. הרבה יותר קל מאשר להוציא את החרדים לעבוד.

צביקה 24 באוגוסט 2016

אז כך תומר
הנתונים שהבאת כוללים ציבורים מסויימים שמתנגדים למדינה כך שאם הם עובדים זה בשחור ובטח הם לא נכללים בנתונים, וכן שקשה לחרדים למצוא עבודה יתר מאשר חילונים https://www.youtube.com/watch?v=6U9Gp6ZN8Tw וכן שהנתון הזה יעלה הרי כמות הסטודנטים החרדים כיום היא עצומה.

צביקה 24 באוגוסט 2016

וחבריה אני יוצא לגן נשים אופס סליחה לגן חיות עם המשפוחה נתראה בערב.

צביקה 23 באוגוסט 2016

ואגב זה לא שאני מבטל את המוסריות שלהם, פשוט אני מעדיף את שיטת המוסר היהודית (עניין של טעם, על טעם…) ואני מאמין שרוב היהודים שותפים לדעה שלי.

איציק 23 באוגוסט 2016

תסבלו אך תמשיכו לחיות ביחד, ותנאפו מהצד.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אני אישית הכרתי עשרות אנשים בחיי ויש רק אדם אחד שאני יכול להצביע עליו שאי אפשר להסתדר איתו, ולכן אני חושב שבגדול אם באמת רוצים אפשר להסתדר עם בן הזוג, כמובן תמיד יש מקרים חריגים ובשביל ישנה פרשה בתורה שנקראת גירושין.
אגב מכיוון שאני איני נשוי קשה להתווכח איתכם על זה כי אני לא התמודדתי עם מה שאתם התמודדתם.

איציק 23 באוגוסט 2016

אני חושד שאתה רומז לגבי ;)
יש הבדל בין אפשר להסתדר לבין להינות עם בן/בת זוג. לחיות 40, 50, 60 שנה בשביל להסתדר, עדיף לא להסתדר ולחפש חיים חדשים. אני עדיין עם אותה אחת, אבל בהחלט מבין אם היתה רוצה להחליף אותי ולהשתדרג.

צביקה 23 באוגוסט 2016

בשביל דברים כאילו יש פתרונות ביהדות כמו נידה, כמובן שאני לא מכיר אותם הרי אני רווק.
ואתה דווקא נראה לי טיפוס שאם יודעים איך לדבר איתו אפשר להסתדר איתו מצויין? אני טועה?

איציק 23 באוגוסט 2016

נראה לי שכן, אתה טועה… לי מסובך איתי.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אתה רואה שנשארת עם אותה אחת אל תמעיט בערכך.

צביקה 23 באוגוסט 2016

שאלה שלא קשורה.
לגביי הדיאמונד ליג ראיתי שביום חמישי יש שידור של שעתיים מ-9 ל-11 בספורט1, מצד שני ראיתי באתר של הדיאמונד ליג שיש איזה 16 טורנירים, איך הם מספיקים?

איציק 23 באוגוסט 2016

אני חושב שבמשטר דמוקרטי, הזכות להצביע היא גם חובה. אם התמזל מזלו הוא מצביע בעד, אם פחות, אז נגד. לצערי הרב, כבר כמה פעמים אני מצביע לרע במיעוטו (ולא שיש לי משהו אישי נגדו). מי שלא הצביע ויכל, לדעתי אין לו זכות מוסרית להתלונן עד כמה רע לו. ולא שזה הפריע אי פעם למישהו להתלונן.

איציק 23 באוגוסט 2016

לא יודע איך הסמארטפון דחף את התגובה שמעלי שוב…
בכול אופן אני משתתף בצערה של אישתי, שהיא חייה איתי כל כך הרבה זמן. לי אין בררה, אבל למה לה…

צביקה 23 באוגוסט 2016

לגבי אישתך גם אני משתתף בצערה :-)

לגבי הבחירות מיהו הרע במיעוטו?

איציק 23 באוגוסט 2016

אחד המגיבים בדה באזר… את צריך להתעדכן.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אני לא מספיק ותיק.

משה 23 באוגוסט 2016

זה ממש ניכר איך כל לומדי התושבע למיניהם מלאים בדרך ארץ…

צביקה 23 באוגוסט 2016

יש ללמוד ולקיים ויש רק ללמוד.
לא כל מי שלמד נימוסין והליכות הופך ישר לאדם מנומס.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

לדעתי הלא מלומדת אין יותר מדי טעם ללמוד תושבע ותלמוד עי מי שלא מאמין..
יש ספרים של מוסר למי שרוצה ללמוד ויש דרכים להנחיל ערכים.
התנך והתלמוד אינם נועדו לזה מלכתחילה. וגם מבחינה ספרותית יש ספרים שעולים עליהם בלי בעייה.
סוג של חילול הקודש. התנך זה ספר אמונה. לזה הוא נועד

צביקה 23 באוגוסט 2016

מסכים. רק שלדעתי בציבור החילוני רובם מאמינים תקן אותי אם אני טועה.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

לא יודע.. רק אומר שמי שכן מאמין אז זה באחריותו ללמוד ולא באחריות המדינה. היהדות שרדה אלפיים שנות גלות ללא עזרה משום מדינה כפנומן היסטורי. מלך מרוקו לא מימן שיעורי תושבע ליהודי מרוקו

צביקה 23 באוגוסט 2016

יכול להיות שבציבור החילוני רוצים ללמוד יהדות אין לי מושג, אני כן יודע שיש מוסדות חינוך חרדיים שמיועדים לחילונים בלבד והרבה אנשים שולחים לשם את ילדיהם מרצון.

לגביי מרוקו היהדות הדתית במרוקו אם היא נרדפה היא נרדפה מבחוץ ולא מבפנים כמו באירופה ופה על ידי ההשכלה, ולכן לא היה להם סיבה שלא ללמוד יהדות ולחיות כיהודים כשרים (בעיני).

נ.ב. מצטער על המילה נרדפה לא מצאתי משהו אחר שיתאר זאת טוב.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

שוב..
מי שרוצה ללמוד בזמנו החופשי ובכספו הפרטי.
והדוגמא על מרוקו תקפה לכל הקהילות. מלך פרוסיה גם לא מימן בניית בתי כנסת. היהודים עשו זאת לבדם ללא התערבות ממלכתית. אין קשר לרדיפה או לא. היהדות כמשהו חי שורדת רק כקונטרה למדינה. לעולם לא כחלק ממנה.

צביקה 23 באוגוסט 2016

לא הבנתי את המשפט האחרון וכנראה בגלל זה גם את כל התגובה.

אמיתי 23 באוגוסט 2016

היהדות ברגע שהיא נהפכת לחלק אינטגרלי מהמדינה
ומקבלת תקציבים וצריכה לעמוד בסטנדרטים אזרחיים
מאבדת את עצמה לדעת..היא יכולה להתקיים רק כמשהו
מחוץ למדינה ולבירוקרטיה שלה. ככה היא הייתה רוב רובה
של ההיסטוריה. דת ולאום ללא מדינה וללא ממלכתיות

צביקה 23 באוגוסט 2016

מסכים.
אני חושב שהסיבה ל"כפייה" היא די רצון של הציבור החילוני לשמירת על זהות יהודית מסוימת.

צביקה 23 באוגוסט 2016

החרדים פשוט עוזרים להם.

תומר 23 באוגוסט 2016

אתה רציני?
אתה טוען שהחרדים עושים את זה כדי לעזור לחילוניים?
והעזרה הזו, שהחילוניים בעצמם מעוניינים בה, זוכה בכינוי הגנאי "כפייה" סתם ככה?

צביקה 23 באוגוסט 2016

אמרתי שיכול להיות שהחילונים רוצים לשמור על זהות יהודית מסוימת כמו כשרות, והחרדים עוזרים להם בשל הידע שלהם בתחום.

איציק 23 באוגוסט 2016

צביקה, אהבתי…
מצרף לתגובות הטובות של האתר!!!
זה שייך לסוג של לעזור לזקנה לעבור את הכביש… במיוחד כשהיא צריכה להשאר בצד בו היתה.

צביקה 23 באוגוסט 2016

תומר
הכינוי כפייה מגיע לדעתי ע"י המיעוט שרוצה להפוך את המדינה ללא יהודית בכלל.

איציק
איפה הזקנה המדוברת? אני מיד בא לעזור לה.

תומר 23 באוגוסט 2016

זה באמת הופך להיות תלוש מרגע לרגע.

צביקה, אני לא מכיר אותך אבל הרושם שלי הוא שאתה מדבר על בסיס היכרות מאוד מצומצמת עם החברה החילונית לגווניה.
מצומצמת בלשון המעטה.

צביקה 23 באוגוסט 2016

אדרבה אשמח להכיר בוא ותגלה לי.

יהויכין פנדלוביץ' 22 באוגוסט 2016

חברים, בואו נשים לרגע את הקלפים על השולחן- ספורט מקצועני זה רע, ואין שום סיבה בעולם לתקצב אותו. הרי הקריירה נגמרת בגיל 30 וקצת, ואז לך תתחיל את החיים בלי מקצוע אמיתי. אולי הספורטאים המוכשרים ביותר בענפים הפופולריים יכניסו מספיק כסף, אבל השכבה שמתחת, שהיא רחבה בהרבה, לא. וזה בלי לדבר על הקושי של ההורים במימון, ואל תגידו לי- שהמדינה תממן. עם כל הכבוד, המדינה לא מרוויחה כלום מזה שיש לה עוד מדליה או פחות מדליה. תוסיפו לזה את הפגיעה הפיזית המתמשכת שהספורטאים האלה סופגים ותגיעו למסקנה שספורט מקצועני זו תחרות גלדיאטורים מודרנית.
רוצים תרבות ספורט- על המדינה להשקיע בתרבות ספורט עממית, כמו למשל מירוץ ההר לעמק, סלילת כבישי אופניים, מגרשי אתלטיקה ביישובים וכדו' ועוד רעיונות שאנשים חכמים ויצירתיים ממני יחשבו עליהם, אבל כמו כל דבר אחר בחיים- צריך מידה, וספורט מקצועני הוא בהחלט לא במידה.
אני לא אכנס כאן לזלזול בתושב"ע לא כי אני מסכים, אלא כי אז הנקודה שלעיל תתפספס.

רטקסס 23 באוגוסט 2016

אתה צודק בעניין פיתוח ספורט עממי.
אני כן חושב שיש עך לספורט מקצועני ולספורטאים מקצוענים כמודל – ספורט מקדש ערכים של התמדה, עבודת צוות (ענפי כדור למשל), מיצוי עצמי, הוגנות, הכלת הפסד, אורח חיים ספורטיבי ועוד.בנוגע לaftermath אתה צודק, אבל לא צריך להימנע מזה, צריך לתת מענה לספורטאים מקצועיים בגיל מבוגר.

יוני 22 באוגוסט 2016

אנשים יורים פה את המילה ערכים בלי סוף. בכל עשייה יש ערכים. גם כשאתם מכינים פסטה לילדים. לא צריך את התנך בשביל זה.

איציק 23 באוגוסט 2016

אם לא תקרא את התנ"ך מאיפה יהיה לך את המתקון הנכון לפאסטה?

צביקה 23 באוגוסט 2016

קראת את כל התנ"ך שאתה כלכך בטוח?

צביקה 23 באוגוסט 2016

:-)

איציק 23 באוגוסט 2016

לא, אבל אני בטוח שבתנ"ך המתכון נמצא. אפילו אסביר לך למה הבטחון.
בשנות ה-70 כרמית גיא הנחתה את חחדשות משבע עד שמונה בבוקר ברשת ב' (מי חוץ ממני זוכר אותה). אני לפני בית ספר במטבח מאזין ופתאום כתבה שהרב הראשי של ברוקלין אישר פטה עוף בטעם חזיר כשר למהדרין. כרמית העלתה לשידור את דוברו כי הרי הרב עצמו לא מכבודו לדבר עם כרמית. הדובר הודא שהשימורים מאושרים על ידי הרב, הם כשרים, ובטעם חזיר. לשאלה מאיפה הרב יודע שזה בטעם חזיר והאם טעם חזיר הדובר טען שבשום אופן לא, ואן בכך צורך. הרי הרב גדול בתורה והשווה את טעם הפטה לטעם החזיר כפי שמתואר בתורה. אם זה מתואר, אז מתכון לפסטה בטוח קיים.

צביקה 23 באוגוסט 2016

א. זה עדיין לא הוכחה, לדוגמא אם X שונה מ-Y וגם Z שונה מ-Y אז X עדיין לא שווה ל-Z.
ב. מכיוון שאינני יודע מי היה רבה של ברוקלין, אני יכול לאמר שנדמה לי שהוא רפורמי כי שמעתי פעם משהו דומה על רב רפורמי, כך שאל תצפה ממני להגיב על זה.
ג. על הצד שהוא לא רפורמי אולי אחד מהעוזרים הלא יהודים שלו טעם פעם חזיר והוא אדם אמין.

איציק 23 באוגוסט 2016

אז לא, זה היה רב חרדי וגם יועצו תלמיד חכמים (כך מכנים אותם אצלכם, נכון?). בשנות ה 70 לא יודע כמה רפורמים היו, אבל בקול ישראל הם לא הופיעו. גם הדובר ציין שהרב למד את הטעם מהתורה.
אתה צודק שאם טעם החזיר מתואר בתורה, אין זה אומר שהמתכון לפסטה גם יופיע. מצד שני, המתכון הוא כבר נראה פיס אוף קייק לאלוהים אם הוא כבר הצליח לתאר את טעמו של חזיר. מעניין האם אלוהים טעם חזיר כדי לתאר זאת בספרו.

צביקה 23 באוגוסט 2016

זה יכול להיות עכשיו כשאתה אומר אני נזכר שלמדתי זאת פעם ולאחר עיון קל ב-GOOGLE מצאתי את זה, כתוב במדרש תנחומא: "אסרתי לך דם נדה, התרתי לך דם בתולים. אסרתי לך את הדם, התרתי לך את הכבד שכלו דם. אסרתי לך את החזיר, התרתי לך את הדג ששמו שיבוטא, שהוא דומה לחזיר."

איציק 23 באוגוסט 2016

נו אתה רואה, יש את זה גם בגוגל, אפשר לותר על התנ"ך.

צביקה 23 באוגוסט 2016

קטנוני.

איציק 23 באוגוסט 2016

למה ככה, צביקה :-(

צביקה 23 באוגוסט 2016

מבחינתי מתחרה שמסיים בארבע אולימפיאדות רצוף מקום 4 עדיף על מתחרה שמשיג פעם אחת מדליה ובשאר כלום.

austaldo 23 באוגוסט 2016

אני חושב שצריך להשקיע בכולם. בחירה של ענפים זו שטות.
אני לא חושב שהמדינה צריכה להשקיע בספורט מקצועני. המדינה חייבת להשקיע במיתקנים ובמורים ומאמנים טובים לגילאים צעירים. כשזה יהיה אז תוך 15-20 שנה נחזור עם מדליות כמו מדינות קטנות באירופה – נגיד, בלגיה או דנמרק. עד אז נמשיך לשמוח על מדליה נגד כל הסיכויים בג׳ודו או על עולים חדשים שבאו מוכנים ממקומות ששם יש חינוך לספורט.

איציק 23 באוגוסט 2016

דרך אגב, לא מזמן נודע לי שמאמן לא מוכר במדינת ישראל כמיקצוע. תחילה בו נכיר במאמן כמיקצוע. לא יודע כמה זה חשוב, אבל מבחינת הנראות זה יהיה נחמד.

Comments closed