מכבי אלופה

בשורה רעה לכל השאר

לא מזמן סיימתי באיחור את העונה השנייה של "איש חשוב מאוד" עם יודה לוי ובגדול העונה הזו מתמקדת בניסיון של הכוכב לצאת ולשחק אותה בעיר הגדולה – הוליווד.

שם, לא סופרים אותו, שם, הוא שחקן קטן בעיר מלאת כוכבים, ממדינה קטנה ולא נחשבת, הוא כבר לא "יודה פאקינג לוי" אלא סתם יודה לוי.

ולמעשה זו מטאפורה טובה לכדורגל הישראלי.

*

יש קו ברור בין האליפות הראשונה של קרויף וגארסיה לזו של איביץ, הסגל היחסית "זול", שילוב שחקני הבית, הקבוצתיות והעוצמה שבה פירקו את הליגה וכבר עלה פה לא מעט שהאליפות ההיא של מכבי הגיעה "מהר מדי" – שהם לא חשבו עד כמה זה יהיה קל ומהיר – יש גם מכנה משותף וזו הנוכחות של אנגלידיס בבניית 2 הקבוצות האלה.

אך אחרי העונה ההיא מכבי וקרויף הלכו שולל אחרי תופעת ערן זהבי.

זהבי כסטיית תקן לקח את החלום של קרויף לקצה, במקום "לקרוע" את השוק המקומי, קרויף וזהבי בנו תכנית של הפיכת מכבי לכוח אירופאי מוביל והצליחו לרתום אחריהם את כל המערכת הפנימית והחיצונית.

ההיגיון עד עכשיו עושה שכל – עם תקציב ראוי, השארת הסגל הישראלי הבכיר, כוכב על אחד והקשרים של קרויף תוכל מכבי לשלוט בליגה המקומית ולהפוך בזכות טיפוס עיקבי בדירוג האירופאי למעצמת דרג ג' ואולי ב'.

אלא שלמציאות היו תוכניות אחרות.

*

בדיוק כמו "יודה לוי" – הבריון המקומי הוא בסה"כ עוד קבוצה באירופה, יש לפחות 100 מועדונים אירופאיים עם יותר כסף, בלי הגבלות זרים, בלי בעיות של קאסמים ונחשקות טובה יותר ממה שמכבי מסוגלת להציע.

והפער הזה בין הרצון להיות "כוח אירופאי" שקונה שחקנים בכמה מיליוני יורו לבין "הבריון המקומי" שכל מה שהוא צריך זה לשאוב את הכישרונות המקומיים, להביא זרים טובים ולאמן אותם ולנהל אותם תפעולית ברמה גבוהה פי כמה מהממוצע המקומי הוא גדול מדי.

ואני לא קונה את סיפורי "הפייר פליי" – אנשים ברמה של גולדהאר ואנגלידיס לא צריכים את זה בשביל לחשב אסטרטגיה מחדש.

למכבי יש יכולת לשליטה חסרת תקדים בכדורגל הישראלי, יש לה בסיס עצום של כישרונות, קהל, תיכף אצטדיון ובעלים מתאים – היא יכולה להכניס מספיק כסף גם בלי גולדהאר כדי שיחד איתו הפער בין הגווארדייה הקיימת יהיה בלתי נתפש.

וזו בעצם המשמעות מהעונה הזו.

הם חישבו אסטרטגיה מחדש והבינו איפה מצויה החמאה.

*

אני לא חושב שנראה סטיית תקן כמו זהבי שוב ואני חושב שכאוהדי "רק לא מכבי" זו בשורה רעה.

כי למכבי יש את הכלים לשלוט בזירה המקומית והיא יכולה לעשות את זה עכשיו כמה שנים ברצף ויש לה במקביל מספיק כלים ברמת דירוג ונכסים למכירה להתקדם קדימה בצורה סבירה, תלוית הגרלות ומזל בזירה האירופאית.

אבל הבסיס שלה יהיה הבנה שלקהל הצרכנים שלה – אירופה זה בונוס, לא הבסיס ההכרחי.

*

מכבי לא תהיה "גל גדות" – אבל הליגה המקומית היא השטיח האדום (תרתי משמע) עליה היא תצעד בשנים הבאות.

שוב חזר הצבע הצהוב
הספירה לפלייאוף – 13 יום – המהלכים הרעים

40 Comments

אוריה 31 במרץ 2019

תודה על הברכות :)
נראה לי שגם אחרי האליפויות הקודמות אמרו שזו קבוצה שהולכת לשלוט במשך עשור, תפרק את הליגה, כל הקבוצות יעשו קולות של שטיח ומה לא.
בפועל אנחנו רואים שיש תהליכים שלא ניתן למדוד אותם בשווי שחקנים, יש עייפות החומר, יש כוכבים שעוזבים, יש שחקנים שסתם נחלשים, לא חסר סיבות.
שורה תחתונה, מכבי צפויה להיות כח משמעותי בשנים הקרובות, שזה אחלה מבחינתי. האם האליפויות סגורות 5 שנים קדימה, לא נראה לי.

אורי 31 במרץ 2019

כדי שקבוצה תיקח ממכבי את האליפות בקרוב, היא צריכה בסיס ישראלי חזק (ומזל עם זרים)
נחש איפה כל הישראלים הטובים? במכבי. והשאר מושאלים ממכבי לחדרה, לבני יהודה ולהפועל חיפה. והדור הבא? בנוער של מכבי.
זה בדיוק מה שפרנקו אומר ובצדק – הפעם זה לא זהבי היחיד בדורו. זו תשתית מפלצתית שגדלה מדי שנה ותגדל עוד יותר ככל שמכבי יוכיחו ששם מקבלים הזדמנות שווה להוכיח את השווי

אריק האחר 31 במרץ 2019

כל הכבוד על הפירגון .
התהליך המקצועי והנהולי (והתרבות כלשונו של הבעלים ) במכבי בשנים האחרונות מעל כול הקבוצות האחרות בכמה דרגות .
זה מביא אליפויות וגם אם לא זה כל הזמן באזור
ההוה והעתיד של מכבי נראים בהחלט מצוין .

עדי אבני 31 במרץ 2019

אין ספק שמכבי היתה גדולה על הליגה השנה. הכוכבים הסתדרו לה בדיוק עם השחקנים שהביאה, אלו שהלכו ואלה שנשארו, יחד עם המאמן הנכון לסגל כזה ויחד עם התמוטטות הרזיסטאנס מהדרום.
אבל אני לא בטוח שאתה צודק לחלוטין.
ברור שמכבי היא כח בכדורגל והיא פה להישאר, קצת כמו חיפה של שנות התשעים. יחד עם זאת, יעברו עליה התהליכים שעוברים על כל הקבוצות שאינן ריאל- ברצלונה- באיירן מינכ וכמו שעבר על באר שבע: השחקנים יהיו טובים מדי בשביל להישאר וימשיכו הלאה או ישארו ויפתחו אגו. המחליפים לא יכנסו לאותה רובריקה בדיוק ויגיע שלב המסה הקריטית ע"ש נוואמה בה עוד חתיכה שמוחלפת בפאזל מפרקת אותו לחלוטין. במקביל המאמן יצטרך להתמודד עם שחקנים עם אגו, שזה דבר אחר לגמרי מאשר להתמודד עם 'חיילים' שחזרו מהשאלה, כשממול הוואקום מתחת למכבי יתמלא- אולי שוב בבאר שבע, אולי בחיפה, אולי בביתר של חוגג- ויחשפו את הצורה שבה מכבי מתמודדת עם לחץ, דבר שלא ממש נמדד השנה גם אם לא מחשיבים את אי ההעפלה לאירופה.

בקיצור- ברכות למכבי על אליפות מרשימה, אבל עוד חזון למועד לראות האם מדובר במגמה או בסערה מושלמת.

ברק 31 במרץ 2019

עדי אבני – את " משבר נאווקמה" שלנו (העזיבה של זהבי) השארנו מאחורינו. סופית. מכבי של היום מבוססת על שלד יחסית צעיר של שחקני בית שעלותם היתה בעיקר תפעולית כחלק מתקציב מחלקת הנוער. ויש עוד יהלומים בדרך. עד ששחר פיבן ויונתן כהן יהיו שבעים או ישתדרגו לאירופה, יהיה להם מחליף תוצרת בית. יש ממה לחשוש שהעשור הבא יהיה צהוב כמו זה שעובר עלינו. 3 מ5 האליפויות הקרובות זה הימור סולידי

עדי אבני 31 במרץ 2019

משבר נוואקמה שלכם היה שונה מזה בבאר שבע.
אצלכם בנו קבוצה על שחקן חסר תחליף שהתפרקה שלא במפתיע כשהוא הוחלף.
בבאר שבע לא בנו קבוצה על הניגרי. הוא פשוט היה הקלף האחרון שנשלף ומוטט את חפיסת הקלפים. הקדימו אותו הובאן, ברדה, בוזגלו, ראדי והפציעות של ויטור.
אבל אני מסכים שהסגל שלכם כרגע בנוי בריא וצעיר. השאלה מה יקרה כשאלה יהיו מבוקשים בחו"ל או יחלו במחלת הכוכבות של כל ישראלי שנתו 2 עונות טובות ויגדלו אגו.
זה מבחן אחר לגמרי עבורכם. המחשבה שהדור הבא של שחקני הבית יחליף אותם אופטימית כמו שהיתה המחשבה שקרקיץ' וגיא אסולין יחליפו בברצלונה את הדור הותיק של שחקני הבית

יואב 31 במרץ 2019

עדי אבני, הלוואי ויהיו מבוקשים בחול. למכור ב5 מיליון יורו כל קיץ זה כמו תואר בשבילי. וכך גם נמנעים מאיזור הנוחות הידוע.

עדי אבני 31 במרץ 2019

מסכים עם העיקרון, יואב.
יחד עם זאת, אני חושב שהציפיות הכספיות מוגזמות מאוד כשמדובר בליגת העל, ו-2 מיליון בשנה זה הישג מדהים, ובנוסף- התהליך הוא מבורך אבל בא עם מחיר, כמו שמדגימה השנה באר שבע.

Ollie Williams 1 באפריל 2019

מה שראינו מהנפילה של מכבי אחרי זהבי ושל ב"ש כיום, הוא שכמות הכשרונות ברחבי הליגה די מוגבלת.
ההבדל המרכזי הוא שכרגע למכבי יש אופק של מושאלים כדי למלא את השורות בשנים הקרובות.
למכבי פוסט זהבי עוד לא היו, ולב"ש אין בכלל וייקח זמן עד שהשת"פ עם אתלטיקו יניב משהו אם בכלל.

ברק 1 באפריל 2019

עדי אני חושב שאתה טועה. נוואקמה היה רמה מעל הליגה, כמעט כמו זהבי, ובעונות צמודות זה היה שובר שוויון.
עכשיו לגבי זה שהתפרקנו – 3 סגנויות וריצה יחסית צמודה לאליפות זו לא התפרקות. תראה את באר שבע, זאת התפרקות מפוארת.

גיא זהר 31 במרץ 2019

ניתוח קר ומדויק. אפשר להתמודד גם עם מכבי הזו, אבל צריך להתנהל בחכמה ולא נראה שהיריבות האמיתיות שלה (בעיקר מחיפה) מתנהלות באופן הזה. מעורר דאגה.

קפטן קוקי 1 באפריל 2019

לא לשכוח את האשרם שמוקם בצפון. גרנט בונה שם כוורת שלדעתי תהווה כוח עולה אמיתי. אם לא בתוך שנה אז שנה לאחר מכן.

אורי 1 באפריל 2019

בלבול המפוחד הוכיח בשבת שלפחות בחיפה מה שהיה הוא שיהיה

יואב 31 במרץ 2019

יש לא מעט קווי דימיון לעונה הראשונה של יורדי. לא היו ציפיות(יחסית), מאמן בוגרים יחסית בתול, קניות קטנות וחכמות אז לעומת מושאלים שחוזרים.
אבל יש שלושה הבדלים דרמטים- האירגון כבר עשה סיבוב של הצלחה ויכול להפיק את הלקחים מהירידה שחווה, מחלקת נוער הרבה יותר מפותחת, מודעת, מכוונת מטרה ומקצועית, ומאמן שימשיך איתה לעונה נוספת ותישמר המשכיות.
אני חושב שאירופה זה יעד סופר חשוב כדי שמכבי תתפתח הלאה. כלכלית ותדמיתית. אני ממשיך לטעון שמכבי חייבת לנסות למכור כל קיץ. ולייצר. התשתית השחקנית התאורטית בוודאי קיימת היום בניגוד לעבר. אין בארץ באמת שחקן מקומי נחשק שלמכבי שווה לשבור את הבנק בשבילו כי היא מגדלת את רובם.
וכן, רמת האנשים שעוסקים ומנהלים את מכבי, היא כנראה לפחות רמה אחת מעל מה שיש למתחרות שלה.

Gil - Zimbabwe 31 במרץ 2019

יואב כל מילה!
נכונה מאד התיאוריה של לגדל ולמכור, מרויחים שני דברים גם כסף וגם הכרה של שחקנים צעירים שאם רוצים לצאת ליבשת שווה להם להשקיע (אפילו בהשאלה) על מנת להיכנס במקום אלו שעזבו.

yaron 31 במרץ 2019

אירופה זה טוב למכבי ומכבי באירופה טובה לשאר הליגה.
אם מכבי היתה משחקת השנה באירופה, סביר להניח שהאליפות היתה נסגרת מאוחר יותר.
אם ננקה את סטיית התקן של השנה
זה לא סביר להניח אלא בטוח.
בשתי העונות האחרונות טענתי שהתועלת בהפסקה של שנה מאירופה עולה בהרבה על הנזק והעונה הזאת הוכיחה את זה.
העונה הזאת גם הוכיחה שהתקציב של מכבי מוגבל. אמנם הגבוה בליגה אבל לא אינסופי ולא קרוב לכך.
בנוסף – למכבי בטן רכה שנקראת "מאמן". איביץ' לא סגור עדיין וגם אם ימשיך סביר להניח (אלא אם ייכשל בשנה הבאה) שייחטף מייד בסיום העונה הבאה.
בקיצור – מכבי שמשחקת באירופה ובנבחרות ועם מאמן (כל מאמן לא רק איביץ') שככל שהוא מצליח כך הסכנה שיעזוב גדלה היא אמנם קבוצה מאוד דומיננטית אבל כזאת שתשחרר כמה אליפויות בכל עשור.
וטוב שכך :-)

ברק 1 באפריל 2019

איביץ בחוזה, לא שזה משנה.

yaron 1 באפריל 2019

איביץ' בחוזה עם סעיף שיחרור ומכבי מנסה לשדרג אותו כדי להגדיל את סעיף השחרור.
אני מאמין ומקווה שימשיך לעוד עונה אבל אם יצליח באירופה וייקח עוד אליפות הוא לא ימשיך. זה נכון לגבי כל מאמן שיגיע.
השיטה מעולה כשהיא עובדת וגרועה כשלא.

גיא זהר 1 באפריל 2019

ירון, אני מאמין שאיביץ ימשיך בתמורה לשדרוג שכרו וכי יש לו טראומה רצינית מיוון (שגם גרמה לעזיבה שלו), ולא בטוח שיש לו בשלב זה הצעות ממקומות אטרקטיביים יותר. סעיף השחרור (הקטן) רלוונטי רק לעונה הנוכחית כי הוא לא חתום מעבר. אופציה נוספת: העלאת הקבוצה לבתים בצ'מפיונס ועזיבה אחרי סטייל יוקאנוביץ.

יואב 1 באפריל 2019

איביץ חתום לשנתיים ואליפות באחת מהן מפעילה אוטומטית את האופציה לעונה שלישית. זה בכל האמור לנתונים היבשים. מכבי תשדרג את חוזהו ואני חושב שלעת עתה זה יספיק.

גיא זהר 1 באפריל 2019

לא הבנתי? אתה טוען שהוא יישאר כאן שלוש עונות? לגבי העונה הבאה סיכוי גבוה (איביץ עצמו השתמש במונח "טבעי שאמשיך") למרות שלפעמים מקבלים הצעה שאי אפשר לסרב לה (מקצועית, מבחינה כספית מכבי יכולה לעמוד באתגר). לגבי העונה השלישית, חזון למועד.

גיא זהר 1 באפריל 2019

מה שכן שאם סעיף השחרור רלוונטי לעונה שאחרי הוא פראייר אם יסכים שבתמורה לשדרוג השכר, סעיף השחרור יעלה, הוא לא בפוזיציה של זהבי.

קפטן קוקי 1 באפריל 2019

מה שמעבר לנתונים היבשים הוא שנראה שיש רצון הדדי להמשיך בעונה הבאה. בוודאי בהינתן שדרוג בחוזה.

יואב 1 באפריל 2019

גיא,
נתתי לך את התנאים היבשים. חוזה לשנתיים כאשר אליפות באחת מהן מקיימת אוטומטית את האופציה על העונה השלישית, משמע תאורטית זה המצב. אבל בחיים הלא תאורטים, ברור שהכל יכול להשתנות. ואני לא בטוח שכל הצעה תקסום לאיביץ כרגע. טוב לו במכבי ויש לו חוזה סגור גם לעונה הבאה שאני מאמין שיפתח וישודרג. זאת צריכה להיות הצעה מאד קוסמת שאני לא בטוח שעל סמך ההישגים בליגה הישרלית בלבד, בכלל תגיע.

גיא זהר 1 באפריל 2019

חבר'ה אני איתכם. סיכוי גבוה (מאוד) שיישאר בעונה הבאה, אפילו עם שדרוג לא גבוה. הכוונה שלי היתה שיש סיכוי קטן לעונה שלישית, אבל שזה עוד מאוד רחוק.

יואב 1 באפריל 2019

לעונה שלישית יש עוד מלא זמן. אם הכל מתנהל כמו שאני רוצה, הוא ילך לתחנה הבאה. בכבוד ואהבה.

אחד העם 1 באפריל 2019

שלמי תודה על המחמאות והערכה על הגישה המעמיקה והלא מתלהמת, המאפיינת אותך.
ברשותך אציע כיוון אחר, הנסמך על הנחות היסוד שלך.
אם מסכימים עם ההנחה כי כל קבוצה ישראלית תתקשה להחתים שחקני חיזוק שוברי שוויון באירופה, הרי שפריצת הדרך תבוא שהשבחת האיכויות של השחקנים הישראלים.
הכיוונים נוסחו יפה במשנתו של רוטשטיינר: השבחת רמת המאמנים לגילאים הצעירים, דקות משחק לגילאי 19-22, ריכוז מצויינים באקדמיות המשופעות בכח אדם איכותי ועזרי אימון מתקדמים. מכבי לא המתינה למערכת וטיפלה ככל יכולתה בשלושת הנושאים הללו, מכבי חיפה מחרה מחזיקה אחריה, ויתכן שגם הפועל ב"ש ואולי בית"ר (אם יקרה להפועל נס והיא תימכר לבעל אמצעים, זה יקרה גם שם). זה הפתרון לעתיד. ברור שתוצאת לוואי של פעילות זו תהיה יצוא גובר של כשרונות צעירים לאירופה. חרף זאת, זה יקדם את הקבוצות הישראליות במאבקי היבשת. זה קורה בשבדיה, בדנמרק, באוסטריה , בלגיה הולנד (כל ארץ ומינון ההצלחות המקומיות שלה). אין סיבה שזה לא יקרה גם אצלנו.

קפטן קוקי 1 באפריל 2019

אם היינו בסוף 2018, כשכבר היה די ברור שמכבי לוקחת אליפות ומצד שני אלונה עוד לא הודיעה על עזיבה, אני מניח שהיית מדבר אחרת.
העזיבה של אלונה לפוליטיקה שמה חותמת על הסיבוב שהיא עשתה שם, כשהשנה התברר שמעבר לוואקמה לא נבנה שם שום דבר אמיתי. עם כל הכבוד לברדה, מליקסון, בכר, צדק וכל שחקני העונות – כמו שכתב עדי אבני – ברגע שהוציאו את החתיכה ההיא מהפאזל, כל המגדל התפרק ואז כבר מדברים על ב"ש כעוד טלאי בשטיח שהוא ליגת העל. מזכיר גם שאלונה לקחה חלק משמעותי בכל הסיפור עם טרפוד פיתוח המושאלים כדי להגביל את מכבי. רק שלטווח הרחוק זאת היתה ירייה ברגל וחבל שאף אחד לא חשב על פתרון אחר שיעזור לכדורגל להמשיך להתפתח.
למרות זאת, אני חושב שכמו שהכדורגל הישראלי השתנה מאז ג'ורדי הוא ימשיך להתקדם. בגלל שהכסף משחק תפקיד מוגבל (כמו שכתבת), לאורך זמן קבוצות עם קהל ואצטדיון (ויש לנו כבר לא מעט כאלה) יצליחו להתבסס עם תוצרת נוער ראויה וזהות. חוגג (לפי פרסומים זרים) כבר השקיע הרבה מאוד בנוער ובשדרת ניהול, לב"ש לא תהיה ברירה, בחיפה זה קיים, ואולי מתישהו גם הניסנובים ילמדו מהטעויות שלהם.

גיא זהר 1 באפריל 2019

אפשר להתחרות במכבי גם עם 40 ומשהו מליון נקודתית (וגם זה היה סוג של תהליך – קבוצה שכבר היתה שלוש שנים בצמרת), אבל כדי להסתכל בעיניים לבחור הכי עשיר בעיר אתה צריך לנהוג בשכל ושיהיה לך בעלים שיעמיד לך תקציב ראוי (למחיפה הכנסות עצמיות גבוהות ועדיין בשביל להיות מתמודדים אמיתיים צריך מישהו שייתן גב כלשהו). היחידים שנוהגים בשכל כיום הם מכבי נתניה (וב25 מלש"ח אי אפשר להאבק באמת). כשהקבוצה הכי עשירה היא גם הכי חכמה קשה מאוד להתמודד, זה כמעט לא פייר ולכן הייאוש של יניב (ושלי).

קפטן קוקי 1 באפריל 2019

מסכים. אני אופטימי (לא כמכביסט, לגבי הכדורגל) כי אני מאמין שיהיו כאלה שיאמצו את המודל של להיות חכמים. כששומעים את אורי קופר ואת אוהד כהן בפודקאסט של יוסיפוביץ מבינים שאין פה איזה אלגוריתם מסובך לפיצוח שהביא את ההנהלה של מכבי לאיפה שהיא. קצת הגיון עסקי, קצת הבנה בכדורגל, התמדה והרבה ויתור על האגו יכולים לקחת הרבה מועדונים דרך ארוכה.

יואב 1 באפריל 2019

גיא,
נוטה להסכים עם הקפטן. לא מתרגש מהצהרות אפוקליפטיות מהסוג הזה. לכדורגל יש את הדרך שלו לבעוט בך בתחת גם אם הגעת לפסגה וגם אם כל התנאים והכוכבים מסתדרים לך. אנשים לומדים ולא עומדים במקום. הכסף הגדול הביא למכבי כמה שחקני הכרעה פלוס דור מוכשר של שחקני בית. התנאים האלה לא תמיד יתממשו כמו כן גם לפגוע את בינגו המאה עם מאמן שזאת שנתו השניה בבוגרים. תחושת האופוריה הזאת זכורה לי אחרי באזל. זה נראהבלתי עציר. מה שכן, למכבי יש עכשיו את הביטחון לנסות. היא חטאה בקצת שמרנות ששומנה על ידי כסף גדול. אז היא הוכיחה בראש ובראשונה לעצמה משהו. וזה סופר חשוב לעתיד.

גיא זהר 2 באפריל 2019

ברור שלא תשלטו לנצח, אבל השילוב של הבעלים הכי טוב והמנכ"ל הכי טוב (שמן הסתם גם לא יישאר כאן לנצח, דרך אגב אם יצחקי שהוא בחור חביב ופיקח יחליף אותו זו טעות קשה מבחינת מכבי) יכול אפילו לאפשר לכם לטעות גם בעמדת המאמן. מערכת חזקה (וחזקה זה אומר בעלים – מנכ"ל – מנהל מקצועי) זה הבסיס. וכשעל זה נוסיף אצטדיון גדול, השמיים (בארץ) הם הגבול מבחינתכם.

אליכ 1 באפריל 2019

יניב צודק. מכאן זה יוכל ללכת לאחד משני הכיוונים. המשך תנועת המטוטלת לאותו הכיוון למשך "40 שנה" או חזרה מתונה למרכז שמשמעו להשאיר בעוגת הכדורגל יותר מכמה פירורים. אכן בהחלט בשורה רעה. גם לאוהדי מכבי שרוצים בטובת הכדורגל בארץ.

מעיין אוהד מכבי 1 באפריל 2019

אליכ,
אתה, בדומה למגיבים אחרים, מתייחסים כאן לטובת הכדורגל בארץ.
מה הכוונה בכך? האם מכבי חזקה עם שלב בתים קבוע (כולל ליגת אלופות פעם בחמש שנים נניח) לצד נבחרת חזקה וייצוא קבוע של שניים-שלושה שחקנים לאירופה (פלוס עוד שניים-שלושה לליגות מהדרג השני והשלישי) מעיד על טובת הכדורגל?

שורש הבעיה בכדורגל הישראלי הוא שמנהלי הכדורגל לא עוסקים בטובת הכדורגל, אלא בטובתם האישית. לכן אנחנו חוקים שונים ומשונים שעיקרם כריתת הענף (פיצול המשחקים על פני כמות ימים ושעות לא הגיונית), פגיעה בספורטיביות (חוק המושאלים יצר אבסורד, ואני עדיין מחכה לרגע בו נזכה בתואר בזכות טעות של מושאל שישחק מול מכבי) וניסיונות לתקוע מקלות בגלגלים של מי שמצליח (חוק הקיזוז בזמנו).
הכדורגל שלנו בנסיגה מתמדת בעקבות כך, ומכבי פשוט אימצה מודל שונה ממה שהיה נהוג וקיים מתוך הבנה שללא שינוי וההתקדמות הפערים מיתר אירופה יהפכו לבלתי סגירים.

טובת הכדורגל, לטעמי, היא להביא אנשי מקצוע מעולים לכדורגל, להרחיק גורמים עבריינים מהכדורגל, לאמץ מודלים כלכליים שפויים, להשקיע במחלקת הנוער, לפתח מאמני נוער וילדים ומערך איתור, להגדיל את כמות מתקני האימון ואת כמות הילדים והנערים שעוסקים בכדורגל (ובספורט מסודר בכלל).

Ollie Williams 2 באפריל 2019

פיצול המשחקים נובע בעיקר בשביל ריבוי שידורים וזו בעיה שפוגעת באוהדים לא רק בארץ. אפילו באנגליה וגרמניה שרוב המחזור משוחק ביום ושעה אחידים זה מפוצל על 2-4 ימים.

אליכ 2 באפריל 2019

תראה מעיין, אני מודה שהמודל (הקלוקל לטעמי) שעומד למול עיני הוא מה שקרה עם מכבי ת"א בכדורסל. עם הזמן מכבי היתה צריכה להשקיע עוד ועוד משאבים (ופה ושם נכלולים לא חוקיים) על מנת בעצם להישאר במקום. הרדיפה אחר התארים באירופה לא תמיד הצליחה אבל פגעה בליגה בארץ. אני חושב שהכדורסל בארץ לא התאושש ממנו עד היום, אני בטח לא.
בסופו של דבר המשאבים (עוגת הכדורגל אם תרצה) בארץ מוגבלים כמו בכל מקום ופה במיוחד. אם תעזוב לרגע את הבדלי הרמה אז לא מתאימה לי ליגה כמו בצרפת שם האלופה ברורה, וגם לא איטליה או ספרד. אני רוצה ליגה שיוויונית יותר. אני מסכים שזו לא בעיה של אוהדי מכבי ת"א אבל כן בעיה של המועדון בהיותו גורם מרכזי בכדורגל הישראלי ולחלוטין בעיה של הקברניטים. הרדיפה אחרי קבוצה עם משאבים (פרקטית) בלתי מוגבלים תביא לקריסה. רואים את זה בהפועל ב"ש לפני זה בהפועל ת"א וביתר ים בדרך. זה לא ענין של מודל ניהולי. זה יקרה שוב ושוב ולצערי אנחנו בדרך לשם.

מעיין אוהד מכבי 2 באפריל 2019

אליכ,
אתה רק ממחיש את הבעיה. במקום לאמץ מודל מצליח, מנסים להמציא כל מיני דרכים כדי לתקוע לו מקלות בגלגלים.
בעידן שמכבי כדורסל לקחה עשרים ומשהו אליפויות ברצף, האולמות היו מלאים (למרות אוכלוסייה קטנה משמעותית), הייתה תחרות (זכורות לי סדרות גמר-סל צמודות מאוד מול הפועל ת"א והפועל ר"ג שנגמרו בניצחון דחוק במשחק החמישי), יותר ילדים בחרו ללכת לשחק כדורסל והנבחרות שלנו היו במצב טוב יותר.
תהייה כן עם עצמך, האם הפיינל פור והחוק הרוסי עזרו לרמת הכדורסל בישראל או לטובת הענף? לטעמי, באופן חד-משמעי לא.
מעבר לזה, כדורגל הוא ענף שוויוני יותר מאשר כדורסל, והפער בין מכבי ליתר הקבוצות (ובפרט בעידן הפייר פליי הפיננסי) לא גדול ברמה שתצליח לייצר כאן פ.ס.ז' (או, במדינות דומות יותר מבחינת סדרי גודל, באטה בוריסוב, אולימפיאקוס, דינאמו זאגרב או כל קבוצה דומה שהשתלטה לחלוטין על הליגה המקומית שלה).
האם אני, כאוהד מכבי, לא אשמח על כך שנשלוט בליגה ביד רמה? ברור שאשמח. זה המהות שלי כמכביסט.

אולם, למרות ההקדמה הארוכה, זה לא העניין כאן.

העניין כאן הוא מה אנחנו מחשיבים כטובת הכדורגל. טובת הכדורגל אינה להחליש את מכבי, אלא לייצר עוד ועוד מודלים מוצלחים. ככל שיהיו לנו יותר קבוצות שיכולות לעמוד על רגליהן ללא תמיכת בעלים, נוכל למשוך אנשים איכותיים יותר ולהעלות את הרמה של כל המעורבים בכדורגל, מההנהלה, דרך העסקנים וכלה במאמנים ובשחקנים.

אם היו יושבים בהתאחדות אנשי מקצוע, או אנשים שמסוגלים להתעלות מעבר לאינטרסים הצרים של הקבוצות שלהן (שלרוב, אגב, אינן הקבוצות שמצמיחות שחקנים לנבחרות או מושכות קהל או תורמות לגיוס הכספים לענף), הענף היה נראה הרבה יותר טוב.
המצב בארץ שונה מאנגליה או גרמניה, ובכל זאת, גם באנגליה וגם בגרמניה, הרוב המוחץ של המשחקים משוחק ביום חופש, בשעה נוחה ואחידה.
הכדורגל הישראלי מקריב את הטווח הבינוני והארוך בשביל הטווח הקצר, ולפעמים זה נראה שמכבי היא היחידה שמבינה את זה ונלחמת בכך. אתה מוזמן להסתכל על ילדים בגילאי 10 עד 18. הם מדקלמים את ההרכבים של ברצלונה, ריאל וקבוצות מהליגה האנגלית, אבל לא יזהו את רוב שחקני ההרכב בנבחרת שלנו. הילדים האלה גם לא משחקים כדורגל.
מה יקרה כשהם ייגדלו? האם הם יילכו למגרשים בארץ? האם הם יעקבו אחרי כדורגל ישראלי? לא ולא.

להערכתי, בעוד עשר שנים, יהיו בארץ מעט מאוד צעירים שיתעניינו בכדורגל, וזה יקשה על ההתאחדות/מנהלת הליגה למכור את זכויות השידור. הירידה ההדרגתית אך הדרסטית הזאת בהכנסות תוביל לכך שעוד פחות משאבים יושקעו, ואז, נחש מה יקרה, למכבי יהיה עוד יותר קל ועוד יותר זול להשתלט על הליגה, למרות הבכי והנהי של קהל היריבות (המועט שעוד יישאר אז).

לכן, ראוי ורצוי להגדיר מה אנחנו מחשיבים כטובת הכדורגל הישראלי. לטעמי, טובת הכדורגל היא שיהיו כמה שיותר קבוצות עם מודלים מוצלחים, עם מחלקות נוער איכותיות והתנהלות נכונה.
מי שמודאג מהפער במשאבים, עדיף שיחשוב איך לאמץ מודל שיאפשר לו להגדיל יותר משאבים ולמקסם את המשאבים הקיימים, במקום להתרכז בתקיעת מקלות בגלגלים של אלו שבנו בשיטתיות משאבים (ואגב, התקציב הגדול של מכבי נובע ברובו מהשקעה במחלקת הנוער, בצוות המקצועי ובמחלקות שאין להן שום דבר עם היבטים מקצועיים כמו שיווק, מדיה ועוד).

נניח שנחליש את מכבי, האם זה יעזור לכדורגל הישראלי לייצר כשרונות טובים יותר? האם זה יעזור לנבחרת לצמצם פערים מול אירופה? ברור שלא!

Dr.van nostrand 2 באפריל 2019

אליכ,
הפתרון שכתבתי עליו הוא שיפור המבנה התחרותי של הליגה, אולי גם שדרוג בשיטת הניקוד למשחקים ואף עד חוקי המשחק עצמם.

כלומר, מציאת איזון שמצד אחד מאפשרים ליותר קבוצות להתחרות על האליפות ומהצד האחר- יש גם יותר אלמנטים מובנים המתגמלים את הקבוצות שכובשות יותר וכך מעודדים את הקבוצות לחפש את השער ולקהל לחפש את האצטדיונים והשידורים.

ברור שזה יחד עם הנושאים המקצועיים האחרים ולא במקום.

מה דעתך על כיוון כזה?

אליכ 3 באפריל 2019

לפני דעתי סיפור קצר: אני הולך לרופא (לעיתים לא רחוקות, גיל וזה..) ואני בדרך כלל, אחרי שבחרתי רופא טוב, משתדל לא להתווכח אתו כיוון שזה מקצועו והוא יודע יותר טוב. אז פעם הוא נאנח והתלונן שהאינטרנט משגע אותם כי חולים באים טעונים במידע לא תמיד נכון ולא נותנים לעבוד.
אז גם אנחנו בארץ צופים במשחקים הכי יוקרתיים בכול העולם וזה הקנה מידה שלנו לשפוט את הליגה. וזה לדעתי מכשיל כל ניתוח. אני מאוד אוהב את הליגה בארץ, גם בגלל לוקל-פטריוטיזם אבל גם בגלל שכמו שאתה צופה בתמונה אחרי שהכרת את הסיפור מאחוריה זה מהנה הרבה יותר, כך גם לראות משחק ליגה ישראלית עם כל המסביב, עדיף לי הרבה מאשר משחק ליגה של ברצלונה למשל.
הכול מתחיל עם פיזיקה או אולי שטח מדינה קטן מדי. בספרד אם אתה גר בסנטנדר אז אתה לא יכול ללכת למשחקים של ריאל מדריד גם אם אתה רוצה. כך לכל עיר יש קבוצה עם גרעין אוהדים מספיק גדול כדי ליצור זהות ולקיים אותה. גם אם לא בליגה הראשונה. אצלנו ניתן לאהוד את מכבי ת"א או מכבי חיפה גם אם אתה גר בראשון או ברעננה או רחובות. מ.ס אשדוד מייצאת הרבה מאוד שחקנים איכותיים לליגה (כלומר לפחות בנוער עושים שם משהו טוב) ואחרי כל כך הרבה שנים בליגה הראשונה הם לא הגיעו לכלום וגם מצבת האוהדים שלהם עלובה. כנ"ל מכבי פ"ת או ק"ש. ואם תוהים למה בכול זאת הן קיימות, אז כמו שציין מעיין, למנהלים/בעלים שלהן יש אג'נדה שלא תמיד קשורה לכדורגל. אצל הגדולות זה אחרת. כמו עם האוהדים הן יכולות להביא שחקני נוער מכל מקום בארץ ובכמויות וזה עולה כסף שיש להן.
ניהול נכון זה תמיד טוב אבל לא מספיק. מכבי פ"ת מנוהלת מצוין כנ"ל רעננה וזה לא מביא אותן לשום מקום.
לדעתי לפני הכול צריך היה לבצע חלוקה אזורית אחרת שבנויה על הגיון גיאוגרפי. כך למשל היה אפשר לאחד את הרצליה רעננה וכפר סבא (לדוגמה) או רחובות ראשל"צ ונס ציונה (עוד דוגמה) אבל אני לא בטוח שזה אפשרי. כמו בבדיחה הידועה למה יהודי על אי בודד בנה שני בתי כנסת. כול שני אוהדים רוצים את הקבוצה שלהם, ואחד מהם גם בא למשחק עם תוף גדול (סתם..).
דבר שני או אולי ראשון צריך מגבלות שכר ותקציב, אבל גם זה לא נראה אפשרי.
אז כנראה נשארים עם מה שיש. וזה יוביל ל "40 שנות אליפות" של קבוצה אחת.

Dr.van nostrand 5 באפריל 2019

אליכ,
כל הכבוד ותודה על הכתיבה והרעיונות המעניינים.
התחברתי לרוח הדברים.

5.4

Comments closed