פנטזי (2) – ניתוח סטטיסטי מדוקדק על העמדה המועדפת בבחירה הראשונה בדראפט

אם תבדקו את מספרי הפנטזי של העונה שעברה, קרוב לודאי שבכל ליגה תמצאו בראש הרשימה כמעט אך ורק קוורטרבקים. בליגה שלי, למשל, נמצא שמתוך עשרת השחקנים המובילים, שמונה מתוכם היו ק"בים ורק כריס ג'ונסון ומוריס ג'ונס דרו הצליחו "להתפלח" לטופ 10. ישנן אמנם ליגות שמעניקות פחות נקודות על ט"ד לקוורטרבקים, אבל גם שם קשה יהיה למצוא יותר ממספר מאוד קטן של ראנינג בקס שמסיימים עם יותר נקודות מהק"בים המובילים.

ולמרות זאת, החוכמה המאוד מקובלת, וכמו שכל מוק דראפט שתבדקו יגיד לכם, היא שבסיבוב הראשון בדראפט בוחרים כמעט אך ורק רצים, בטח ובטח בחצי הראשון שלו. למה? יש לכך הרבה הסברים, הנפוץ מבינהם הוא שההבדל בין ראנינג בק שנבחר בסיבוב ראשון לכזה שנבחר בסיבוב שני ומטה הוא הרבה יותר גדול מאשר ההבדל בין ק"בים כאלו ועל כן עדיף להסתפק בק"ב בסיבוב יחסית יותר מאוחר ולהתמקד בבחירת רצים בסיבובים הראשונים. הסבר נוסף הוא שראנינג באקס הרבה פחות צפויים ועל כן עדיף לקחת את הראנינג בק הבטוח ולא לחכות לסיבוב השני או השלישי, שם תמצא שחקנים שלך תדע מה תקבל מהם

כשבוחנים את ההנחה הזאת מול המציאות, קשה מאוד להתווכח איתה כי ביקורים באתרי מוק דראפטים שונים מעלים שניתן למצוא קוורטרבקים מצוינים כמו מאט שאוב או טום בריידי (מספר שבע ושמונה בנקודות שנה שעברה) בסיבוב השלישי, למשל. הבעיה עם הבדיקה הזאת היא שמדובר בסוג של נבואה שמגשימה את עצמה – בגלל שכולם מניחים שעדיף לבחור ר"ב מוקדם, אנחנו מסוגלים למצוא את ביני וולס – שחקן שעשה פחות מ-800 יארד על הקרקע שנה שעברה – נבחר לפני קוורטרבקים מוכחים.

ובאין לנו ברירה, הגיע הזמן לפנות למוצא האחרון של חסר היכולת – הסטטיסטיקה כמובן. על מנת להחליט סופית במה כדאי להשקיע, החלטתי לערוך אחת ולתמיד מחקר סטטיסטי מקיף שיגיד לנו סופית – האם באמת ראנינג באקס עדיפים על קוורטרבקים בבחירה הראשונה?

מספר הנחות מוצא – השתמשתי במספרי הפנטזי המאוד בסיסיים שנותנים 6 נק' לט"ד, נקודה לכל עשר יארד בתפיסה או בריצה ומינוס שתי נקודות לפאמבל אצל ראנינג באקס, ו-5 נק' לט"ד, נקודה לכל 25 יארד מסירה ומינוס 2 נקודות לאינטרספשן אצל ק"ב. יש ליגות שייתנו צ'ופרים על מסירות או ריצות ארוכות ואנחנו מזניחים פה ק"ב שרצים הרבה, אבל מכיוון שהם מעטים, אפשר להתעלם מהם ולהתמקד בעיקר. כמו כן, הניתוח נעשה על 30 הראשונים בכל קטגוריה, מכיוון שרוב השחקנים מחוץ לקבוצה הזאת הם הרבה פחות צפויים. אז בלי שהיות, לתוצאות:

האם ההבדלים בין ק"בים קטנים יותר מאשר ההבדלים בין רצים?

ממוצע הנק' לראנינג בק עמד על כמעט 200 נקודות לשחקן בעוד ממוצע הנק' לק"ב עומד על יותר מ-220. אבל מה שבאמת חשובה היא סטיית התקן, שאצל ק"בים עומדת על 84 נקודות, בעוד אצל רצים היא בסך הכל 55, מה שאומר שההבדלים בינהם קטנים יותר מאשר אצל המוסרים.

טוב, אבל ההבדל בין המובילים מבין הרצים לשאר הקבוצה גדול מאשר אצל הק"בים?

ובכן, לא ממש. הממוצע של חמש הק"ב המובילים שנה שעברה עמד על 330 נקודות, לעומת 200 נקודות אצל שאר ה-25 – הפרש של 130 נקודות. אצל הרצים, לעומת זאת, החמישה המובילים שמו 297 נקודות לעומת 177 נקודות של שאר הרצים – הפרש של 120 נקודות.

האם ק"בים יותר צפויים מראנינג בקס?

פה זה מתחיל להיות מסובך. לקחנו את 30 הראשונים בכל קטגוריה בשלוש שנים האחרונות וחיברנו את המספרים שלהם. זה נתן לנו 53 ק"בים ו-54 רצים שונים. מתוכם, 30 ק"בים הופיעו ברשימה לפחות שנתיים לעומת 27 רצים – שזה הבדל קטן לא משמעותי סטטיסטית. מבין הקבוצה, 14 ק"בים הופיעו ב-30 הראשונים בכל שלוש השנים ו-11 רצים השיגו אותו הישג – שוב, הבדל קטן וקשה לומר שהוא משמעותי סטטיסטית.

כשבוחנים את השונות משנה לשנה, הרי שאם לוקחים את השחקנים שהופיעו בלפחות שנתיים מתוך שלוש השנים האחרונות בטופ 30 (כי קצת קשה לבדוק שונות על שנה אחת) הרי שממוצע סטיות התקן של הרצים עומד על 37 נקודות בעוד זה של הק"בים על 43, מה שאומר שהשונות משנה לשנה בקרב המוסרים גדולה מאשר אצל הרצים – בדיוק הפוך מהטענה המקורית, אם כי גם פה ההבדל לא בטוח משמעותי סטטיסטית.

אם נסכם, אז אפשר לראות שאם מניחים שק"בים מביאים יותר נקודות מרצים, אין שום סיבה אמיתית לבחור רץ מוביל על פני ק"ב מוביל – ההבדל בין הרצים המובילים לפחותים יותר קטן מאשר ההבדלים הללו אצל הק"בים והיכולת לחזות את הביצועים של ק"ב משנה אחת לזו שאחריה כמעט זהה ליכולת הזאת אצל רץ. ישנו רק טיעון אחד שלא התייחסנו אליו ושווה מילה – ברוב הליגות ניתן לפתוח רק עם ק"ב אחד אבל עם שני רצים (כשבדרך כלל הרץ השני יכול להיות גם רסיבר, אבל רץ בממוצע מביא יותר נקודות מרסיבר ולכן רוב האנשים יעדיפו לעלות עם רץ), מה שאומר שרצים הם יותר מבוקשים, ואם יש לך 32 ק"בים בליגה כשרק 16 (או 12, תלוי באיזה ליגה אתה משחק) יכולים לפתוח, מה שמשאיר לך חלופה די גדולה, הרי יש 32 רצים שצריכים לפתוח ולכן הם יהיו יותר יקרי המציאות.

עכשיו זה תלוי בכם מה תחליטו לעשות עם המידע הזה.

הפרמייר-ליג בספרות, בהיסטוריה, במוסיקה
שיר מספר שמונה (דני סיגל)

No Comments

גיל 13 באוגוסט 2010

הבעייה היא משהו שרמזת עליו בסוף. בליגה רגילה כל שחקן מחזיק 3-5 רצים ו2 קווטרבקים. מכיוון שכמעט כולם פותחים עם 2 צריך איכות בעמדה הזו. אם אתה לא בוחר רץ ראשון תצטרך הרבה מאוד מזל כדי לקבל תפוקה טובה מהרצים שלך, זה כמו לוטו. לעומת זאת ק"ב סביר אפשר למצוא יחסית בקלות.

מפריס פרסה 14 באוגוסט 2010

שני דברים אני לוקח מהפוסט הזה:
1-אני מכן לשים את הבית, החברה, הילדים העתידיים, כל שטחי הגד"ש של הקיבוץ ואת ג'יזל על זה שאתה לוקח את פיטרסון/ג'ונסון בבחירה הראשונה אם תיפול לידיך.
2-שום ניתוח סטטטיסטי של ביצועי קיוביס אינו בעל ערך אם נעשה לפני כניסתו של טיבו לליגה.

אריאל גרייזס 14 באוגוסט 2010

מפריס – לאו דווקא דיברתי על הבחירה הראשונה/שניה, אלא על הסיבוב הראשון בכלל. אני יכול להבטיח לך שאם תהיה לי את הבחירה החמישית-שישית ובריס יהיה זמין, אני אעדיף אותו על איזה ריי רייס.
יותר מזה – ב-2007 בחרתי שני או שלישי והלכתי נגד הקונספציה ולא בחרתי אף רץ בשלושת הסיבובים הראשונים – לקחתי את מאנינג, הולט ואנטוניו גייטס – והבאתי אליפות. כי תמיד יהיה תומאס ג'ונס בסיבוב רביעי, למשל.
חוץ מזה, בל נשכח שיש פה גם את עניין הנבואה שמגשימה את עצמה. בגלל שכולם בוחרים ראנינג בקס בסיבוב הראשון, אז באמת לא נשאר אף אחד לסיבובים מאוחרים, ואתה חייב לקחת לעצמך גם אחד. אבל אם אנשים היו בוחרים לפי ערך אמיתי, בהחלט הגיוני היה לראות יותר ק"בים מאשר רצים בסיבוב הראשון

דוד 15 באוגוסט 2010

אני חושב שהנקודה העיקרית היא מספר השחקנים שאתה צריך בשביל הסגל.
לפי מה שאתה כותב, צריך שני רצים להרכב (אגב, אני חושב שבאספן בליגה סטנדרטית מרכיבים 2 רצים + פלקס שסביר שיהיה עוד רץ ואז הטענה מתחזקת יותר) ורק ק"ב אחד.
חוץ מזה, רצים נפצעים יותר מק"ב ותהיה לך בעיה יותר גדולה למצוא רץ מחליף במהלך העונה מאשר ק"ב סביר כמחליף.
מה שכן, סביר שיהיו רצים שיבחרו גבוה ויאכזבו מאוד ושיהיו כאלה שיבחרו נמוך שינצחו ליגות בעצמם.

הסטנדרט זה 5 נק' לט"ד מסירה? חשבתי שהדירוגים באתרים השונים הם לפי 4 נק'.

Comments closed