הכיפה של שכטר

כשהייתי קטן, לאבא שלי תמיד היו אמרות שפר, שאת חלקן עד היום אני מצטט. לפעמים אני ממש מרגיש שהוא מדבר מהפה שלי, כשאני מטיף לאשתי ש"מה שבא חינם שווה חינם", בדיוק כמו שהוא היה אומר לאמא שלי. ההצלחה (או החוסר בה) היא באותה מידה, דרך אגב. אבל אם יש משהו שאני זוכר שהוא אמר לי יותר מוקדם מכל דבר אחר היה – "אתה יכול מצדי לאהוד איזה קבוצה שאתה רוצה. אבל אם אתה אוהד הפועל – אתה לא הבן שלי".

המצחיק הוא, שלאבא שלי בכלל לא היה אכפת מכדורגל ישראלי. בתור ברזילאי לשעבר, הוא ראה בכדורגל הישראלי עלבון למשחק ותמיד היה שואל אותי מה אני יושב לראות אותו, כי זה זבל מזוקק (מה שכמובן לא הפריע לו, באותו משחק נגד הצרפתים ב-93, אחרי שכל המשחק הוא חזר על המנטרה שכדורגל ישראלי זה דרעק, לצעוק כמו משוגע אחרי הגולים של ברקוביץ' ועטר). לא, זה לא היה הכדורגל שהפריע לאבא שלי בהפועל, זה הסמל. כי מבחינתו, האדום של הפועל סימל את כל מה שהוא שנא במדינה – את ההסתדרות השרלטנית, את מפא"י, את כל אותן "אליטות" (באותן שנים עוד היתה לזה משמעות אמיתית) שהוא האמין ששולטות במדינה ומכתיבות את סדר היום שלה – ובמידה רבה של צדק.

בניגוד לאבא שלי, אני לא גדלתי כשונא הפועל מושבע. כלומר, יהיה לי קשה למצוא נקודת זמן שבה עודדתי אותם (אולי במשחק נגד מילאן, שהיא קבוצה שאני שונא הרבה יותר) ובתור ברירת מחדל בחרתי במכבי כקבוצה השניה שלי, אחרי הפועל כפר סבא, מסיבות מובנות (קצת קשה לעודד קבוצה שלא מתחרה על כלום), אבל קשה להגיד שהתעוותי מכאב אחרי אליפויות של הפועל או ששמחתי יותר מדי כשהם הפסידו. כי מבחינתי, הפועל היתה לא יותר מאשר עוד קבוצת כדורגל בארץ, היא כבר לא היתה סמל של כלום, ואני בטח ובטח לא נאנקתי תחת שלטון מפא"י הנוקשה.

לא, הפועל היא כבר מזמן לא סמל של אף אחד, ואת זה מבין יופי שכטר שהמעשה שלו אתמול קרוב לודאי שגורם לירוחם משל להתהפך שלוש פעמים בקבר שלו. את זה מבינים גם האוהדים שלה, שאתמול תלו (ואני מניח שלא בפעם הראשונה) שלט על אחת הגדרות שעליו כתוב "אנחנו לא מייצגים את ישראל, רק את הפועל". בניגוד חד, אפשר היה אתמול לקרוא בחדשות שאבי נמני מדרבן את חניכיו באמצעות המשפט ההו, כה קלישאתי – "תשחקו בשביל הסמל". ללמדכם, מי חי בהווה ומי תקוע בימים של אבא שלי.

נקודה מעניינת נוספת שחשבתי עליה בעקבות הכיפה של שכטר, היא ההבדל בין הכדורגל, שהוא ספורט אירופאי במהותו, לבין הספורט האמריקאי. כידוע, שכטר חגג שלא כחוק ועל כן קיבל כרטיס צהוב, שהוא אמנם כביכול עונש לשחקן, אבל למעשה זה עונש לקבוצה, שעשויה להפגע בהמשך מכרטיס נוסף ולא תוכל לשתף אותו. לעומת זאת, בספורט האמריקאי, אם שחקן עושה פעולה כזאת של חגיגה, אמנם הקבוצה שלו תחטוף עונש מסוים (בפוטבול זה יהיה פנלטי של 15 יארד ובכדורסל פאול טכני, שכמוהו ככרטיס צהוב) אבל עיקר העונש יהיה על השחקן, שיחטוף קנס כבד מאוד כדי שבפעם הבאה הוא יישקול אם שווה לו לחגוג. כלומר, בספורט האמריקאי, השחקן הוא זה שאקאונטבל (בהעדר תרגום מתאים בעברית, מעניין למה אין כזה) למה שהוא עושה, בעוד באירופה, הוא יכול לדפוק את הקבוצה שלו בלי לשלם מחיר אישי, אלא אם הקבוצה תעניש אותו. אין לי מושג מה המסקנות מזה, אבל בטח יש לזה משמעות כלשהי.

אלוהים ישמור, כתבתי עכשיו פוסט שלם על הפועל. אבא שלי יהרוג אותי.

10 נקודות לסיכום המשחק של הפועל בזלצבורג
AFC צפון

No Comments

דוד 19 באוגוסט 2010

אקאונטאבל = אחראי למעשיו, לא?

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2010

הממ, לא בדיוק. קודם כל, זאת לא מילה. דבר שני, זה לא תופס את מלוא משמעות המילה – זה לא רק אחראי למעשיו, זה יותר מזה, זה אומר שאם משהו קורה הוא זה שצריך לתת דין וחשבון

יוני 19 באוגוסט 2010

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3939812,00.html

הסיפור מאחורי הכיפה של שכטר

איתי נ. 19 באוגוסט 2010

אני לא מסכים לגבי העונשים בספורט האמריקני. לאוצ'וסינקו לא איכפת מקנס של 100,000 דולר ואני בספק אם מישהו פה יכול לציין 5 קנסות משמעותיים אחרונים בלי לכת לגוגל. לעומת זאת 15 יארד יכול להיות קריטי וכל אחד יכול לזכור לפחות אחד מטומטם כזה של הקבוצה שלו. במקרה שלי זה היה כשוינסנט ג'קסון בעט בדגל הצ'לנג' במשחק הפלייאוף מול הג'טס

נ.ב
ל- accountable באמת אין תרגום לעברית. זה תמיד מתסכל אותי
:-)

נ.ב 2
שאי.ג'יי סמיט כבר יעיף את VJ מהקבוצה תמורת בחירה שנייה ואולי אפילו שלישית

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2010

איתי – צריך לזכור שה-15 יארד כמעט תמיד באים אחרי חגיגה לט"ד, מה שאומר שהבעיטת פתיחה שאחרי זה זזה אחורה, ולכן ההשפעה על המהלך היא די שולית. אתה רואה מעט מאוד דגלים על חגיגות תוך כדי דרייב, שבאמת משפיעות עליו. המקרה של ג'קסון לא כל כך רלוונטי, כי לא מדובר בחגיגה, אלא סתם בפעולה מטופשת.
אני מסכים שעל אוצ'ו סינקו 100 אלף דולר לא משפיע, אבל זה כי הוא סוג של אוטיסט שהעולם מסביב לא מעניין אותו. תשים לב שמרגע שהקנסות הללו הוטלו יש הרבה פחות חגיגות ב-NFL (לא סתם קוראים לה No Fun League) – כנראה שזה כן משפיע על שחקנים.
דרך אגב, שלא יישתמע בשום צורה שאני בעד קנסות כאלו – אני חושב שחגיגות מהסוג של שכטר אתמול מוסיפות שמחה לספורט ומי שמנסה למנוע אותן הוא משבית שמחות שלא מבין מה זה ספורט. כל זה כמובן לא ביחס להורדת החולצה אחרי שער – את החגיגה הזאת באמת אף פעם לא הבנתי והיא נראית לי כמו הטמטום בהתגלמותו (אלא אם יש לך איזה מסר חשוב בחולצה למטה..)

מפריס פרסה 19 באוגוסט 2010

בחקר הממשל והמנהל הציבורי נהוג לתרגם accountability כ"אחריותיות", כלומר-האחריות לדווח והמחויבות לתת דין וחשבון ולשאת בתוצאות המעשה.

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2010

רק זה היה חסר לנו, שעכשיו קצינים בצבא לא ידברו רק על "מינוף" ושאר מילים מכובסות אלא גם על "אחריותיות". איזה מילה נוראית, זה מזכיר לי את הפרסומת שיש בגלגלץ בזמן האחרון (כבר אמרתי שאני מתבייש שאני מקשיב להם?) על מישהי שמקבלת "מסרון SMS". כי אם היו אומרים רק מסרון אף אחד לא היה יודע מה רוצים, ואם אומרים SMS אז זה לא "עברית תקינה". בסוף מקבלים שעטנז שלא הולך לא לפה ולא לשם.
חוץ מזה, זה כל מה שיש לאדום כמוך להגיד על המשחק הזה?

מפריס פרסה 19 באוגוסט 2010

זה, ושאבא שלך נכשל בחינוך שלך. מעליב אותי מאוד שאתה לא שונא את הפועל ואני מודאג מאוד מהתופעה של סימפטיה ציבורית כלפי הקבוצה שלי. לאור המגמה המדאיגה הזו אני שואב עידוד מסקר שנערך היום בוואלה ובו 44% השיבו "הפועל ת"א" על השאלה "במי לא תתמוך לעולם באירופה?". העובדה שלמעלה מ4000 איש ענו על השאלה מראה שזרעי הרעיון של אי-חובת עידוד קבוצות ישראליות באירופה נבטו ונקלטו בקרקע הישראלית. כאחד מאלו שנחשבו כבוגדים ועוכרי ישראל עד לא מזמן, אני בהחלט מרוצה מכך.
עכשיו יבואו המגיבים מהפוסט הקודם ויגידו שאני פוסט ציוני וכו'. נו שוין.

בעניין שכטר והכיפה-הייתי שמח אם הוא היה חוסך לי את המחזה הזה, שתלוש לחלוטין מהאתוס של הפועל ת"א ומתכתב עם קבוצות אחרות מערים אחרות שמאמינות בדברים אחרים. אתה יכול להיות בטוח שאת הכיפות שההנהלה מתכוונת לחלק בגומלין לא תראה על הראש שלי.

אריאל גרייזס 19 באוגוסט 2010

אני חושב שהיום כבר אין כזה דבר אתוס של הפועל, זה פחות או יותר מה שבאתי להגיד בפוסט שלי. אתוס של הפועל היה לנצח משחקים 1:0 מגעיל, פתאום הם שמים שלישיות? האתוס של הפועל היה סוציאליזם, היום הבעלים שלהם זה אלי טביב (אם הייתי צריך עוד סיבה לא לסבול את הפועל).
אישית אין לי סימפטיה לקבוצה שלך בכלל, אבל אם הם יגרילו את אינטר או בארסה, אני מוכן לזרוק עליהם מילה טובה. רק שלא יגרילו את מנצ'סטר, כי אז אני אשכרה אצטרך להיות בעדם..

Comments closed