סוצ'י 2014 (1) – מתכוננים / משה יחזקאל

משה יחזקאל מכין אותנו לאולימפיאדת החורף שמתחילה ביום שישי, קודם כל עם הסקי

sochi_2014_mountains

נדמה שכמו במקרה של הסופרבול, שם הדבר היחיד שכולם מדברים עליו ויודעים זה המחיר של הפרסומות בו, גם במקרה של האולימפיאדה המתקרבת, כולם יודעים רק כמה היא עלתה (כן, 50 מיליארד, הבנו) וכמה שחיתות מעורבת בה.

וזה חבל, כי התרכזות בזה תגרום לכם לפספס את אחד מאירועי הספורט הכי כיפיים שיש.

כמו שכבר ציינתי בפוסט הקודם, ספורט החורף – למרות הפופולריות המאוד נמוכה שלו בארץ – חביב עליי מאוד. זה כמובן מגיע מהנופים המושלגים הנהדרים אבל בעיקר מהעובדה שמרביתם של העוסקים בספורט הזה הם, איך נגיד את זה בעדינות, חולים על כל הראש.

באמת, מדובר באנשים שבטוחים שלגלוש במהירות של מכונית מירוץ במדרון מושלג או לשבת על מריצה דוהרת זה רעיון טוב. משוגעים.

או אם נרצה פארפרזה על משפט מוכר, יש שלושה דברים שאף פעם נמאס להסתכל עליהם – אש בוערת, מים זורמים ואנשים אחרים מתרסקים.

ובגלל זה, למרות כל מה שאנחנו יודעים על האולימפיאדה הזאת, נשתדל בבלוג כן לתת לה את הכבוד המגיע לה, ואין יותר טוב ממשה יחזקאל להכין אותנו כמו שצריך, דקה לפני שמתחילים.

***

הרים של מילים כבר ניכתבו על השחיתות של הוועד האולימפי ושל הממשלה הרוסית, על האולימפיאדה הפרטית של פוטין, על הביזבוז המטורף והסבל של התושבים או על היחס להומוסקסואלים.

אני לא מתכוון לעסוק בזה, לא עכשיו לפחות – אני מתעב את המישטר של פוטין וכל מה שהוא מייצג, אבל הספורטאים לא אשמים בזה וזו בטח לא אחריותם להתעסק בפוליטיקה ולעשות דברים שהממשלות שלהם לא עושות. אני חושש שזה לא יהיה אפשרי להתעלם לחלוטין מהנושאים האלו, אבל אני אשתדל להתרכז כמה שיותר בענפי הספורט המרתקים של אולימפיאדת החורף.

אני מתנצל מראש בפני אלו שמכירים ועוקבים במהלך השנה אחרי תחרויות סקי אלפיני, סנובורד או קרוס קאנטרי – הטורים האלו מכוונים בעיקר לרוב שלא מכיר.

רוב ענפי הספורט שתיראו אלו ענפי אקסטרים – ספורט של אנשים שהולכים על הקצה ואצל אנשים כאלו מי שמנסה את הדבר המטורף ביותר זוכה לכבוד לא פחות מהמנצח, לפעמים אפילו יותר (אלא אם כן אותו ספורטאי הוא אימפריה שמגלגלת מיליונים כמו שון ווייט ואז פחות אוהבים אותו).

אני חושב שהכי מתאים יהיה לפתוח עם ענף הספורט הכי יוקרתי, שבעיני הכי מתמצת את המהות של מישחקי החורף – הסקי האלפיני.

_72044256_96700179

יש 5 תחרויות שונות בסקי אלפיני שבכולן העיקרון זהה – מתחילים את המסלול מהנקודה הגבוהה ביותר וצריך להגיע לנקודה הנמוכה ביותר בקצה המסלול הכי מהר שאפשר. מאוד פשוט. כמובן שטעות קטנה, יציאה מהמסלול או כניסה מהירה מדי לעיקול יכולים להביא לאיבוד זמן יקר או פסילה במיקרה הטוב ולהתרסקות, פציעה או אפילו מוות במיקרה הרע.

יש 4 מסלולים בתחרויות סקי אלפיני:

סלאלום – מסלול עם שערים מאוד צפופים המסומנים באמצעות מוטות גמישים. הגולש חייב לעבור בין כל השערים, במיקרה שהגולש מפספס מעבר הוא ניפסל. זהו המסלול הטכני והאיטי ביותר.

ג'יאנט סלאלום – השערים קצת פחות צפופים מהסלאלום . המסלול קצת יותר מהיר אם כי עדיין מאוד טכני.

סופר-ג'י – המסלול יותר ארוך והרבה יותר מהיר מהג'יאנט-סלאלום אבל גם בו יש שערים שחייבים לעבור בינהם.

דאונהיל – המסלול המהיר ביותר, ללא שערים בכלל. כמה מהיר? זה משתנה ממסלול למסלול. בעיקרון אנחנו מדברים ברמות האלו על 120-130 קמ"ש ויש מסלולים שהגיעו עליהם גם ל 150 קמ"ש ויותר.

התחרות החמישית בסקי אלפיני היא הקומביין, התחרות המשולבת. הגולשים עושים מסלול דאונהיל (זה בדרך כלל דאונהיל יותר קצר) ואחר כך סלאלום והמנצח הוא זה שסיכום הזמנים שלו על שני המסלולים הוא המהיר ביותר.

*
אחרי שהבנו את התחרות, זה זמן טוב להכיר כממה הספורטאים הבולטים שישרפו את המסלולים בסוצ'י

גברים:

אקסל לונד-סווינדאל, נורווגיה – האלוף האולימפי מוונקובר בסופר-ג'י ואחד הגולשים הטובים בעולם היום. אול-אראונדר מעולה שיכול לזכות במדליה בכל תחרות חוץ מהסלאלום, ומועמד לזהב בדאונהיל, סופר-ג'י ובקומביין.

מרסל הירשנר, אוסטריה – הגולש הטכני הטוב בעולם כיום. מי שירצה לזכות בזהב בסלאלום וג'יאנט-סלאלום יצטרך לנצח את הירשנר וזה לא יהיה קל. חוץ ממנו לאוסטרים יש עוד גולשים מצויינים כמו האנס רייכלט שיכול לזכות במדליה בדאונהיל.

פליקס נוירויטר, גרמניה – מדורג חמישי בסיכום הכללי בסבב העולמי השנה ומיתחרה חזק מאוד בסלאלום וג'יאנט-סלאלום.

טד ליגטי, ארה"ב – בטורינו 2006 ליגטי בן ה 22 אז הפתיע את כולם וזכה בזהב מרשים בקומביין. לפני 4 שנים בוונקובר הוא סבל מהרבה חוסר מזל אבל ב 2013 הוא חזר לכושר המעולה שלו, ניצח באליפות העולם בקומביין, בסופר-ג'י ובג'יאנט-סלאלום. הוא אול-אראונדר מעולה שחוץ מהדאונהיל יכול לזכות במדליה בכל תחרות.

כדאי לשים לב בניבחרת האמריקאית גם לבודי מילר – האלוף האולימפי מוונקובר בקומביין ומדליסט הכסף בסופר-ג'י. בגיל 36 זו כניראה האולימפיאדה האחרונה של הגולש המיוחד הזה, והוא עדיין מספיק טוב. לבודי מילר יש רק אסטרטגיה אחת: גז עד הסוף. הוא אף פעם לא משחק הגנה, הוא תמיד לוקח סיכונים גדולים והרבה פעמים התרסק, אבל אם הולך לו הוא בהחלט מסוגל להפתיע.

אלקסיס פינטורו, צרפת – לצרפת יש תמיד ניבחרת טובה בתחרויות האלו ופינטורו הוא הגולש הבכיר בניבחרת הצרפתית. הוא מדורג שני בסבב העולמי בג'יאנט-סלאלום וראשון (ביחד עם ליגטי) בקומביין והוא בהחלט יכול לזכות במדליות בתחרויות האלו, אולי אפילו בזהב.

נשים:

מריה ריש, גרמניה – האלופה האולימפית מוונקובר בסלאלום ובקומביין והגולשת הטובה בעולם כיום, בטח כשחברתה הטובה לינדסי וון פצועה ולא מיתחרה. אול-אראונדרית מעולה שיכולה לזכות במדלייה בכל 5 התחרויות ומועמדת לזהב בדאונהיל ובקומביין.

ג'סיקה לינדל-וויקאבי, שוודיה – יהיה לי מוזר לראות תחרות אולימפית בלי אניה פירסון, ספורטאית אדירה, קשוחה וחסרת פחד ששווה טור מיוחד עליה, אבל גם בלעדיה יהיה לשוודיה ייצוג מכובד. לינדל-וויקאבי היא גולשת טכנית חזקה מאוד, מובילה את הסבב העולמי השנה בג'יאנט-סלאלום בהפרש עצום והפייבוריטית לזכות בזהב בתחרות הזו.

מיקאלה שיפרין, ארה"ב –  לינדסי וון, הכוכבת הגדולה נישארה בבית עם פציעה (וגם גירושים מהבעל המאמן, התמוטטות עצבים וזוגיות מתוקשרת עם טייגר וודס) ובלעדיה התקוות של הניבחרת האמריקאית לזהב אצל הנשים בסוצ'י נופלות על כתפיה של נערה צעירה, בסך הכל בת 18, אבל כזו שכבר הוכיחה שהיא יכולה לעמוד בלחץ של תחרות גדולה כשניצחה בשנה שעברה את הסלאלום באליפות העולם.

186319731

לא תהיה, וחבל. לינדזי ווהן

היא תתחרה על הזהב בסלאלום ועל מקום בפודיום בג'יאנט-סלאלום. גם ג'וליה מנקוסו האול-אראונדרית המצויינת עדיין בסביבה ובלי הצל הכבד של לינדסי וון יכולה לתפוס יום טוב ולהוסיף עוד מדליות לאוסף שלה שכולל זהב (בג'יאנט-סלאלום) מטורינו ו 2 כסף (קומביין ודאונהיל) מוונקובר.

אנה פנינגר, ניקול הוספ, מרליס שילד, אוסטריה – קשה לבחור מי הגולשת המובילה בניבחרת האוסטרית, כל אחת מהן ניצחה תחרויות בסבב העולמי השנה. כניבחרת, האוסטריות הן הטובות ביותר ואין לי ספק שהן יחזרו הביתה עם כמה מדליות.

זה מתחיל ביום ראשון, 9/2 , 9:00 שעון ישראל, התחרות הראשונה: דאונהיל גברים. אל תחמיצו.

לא ע(ו)בד - יובל לידור
הגיע הזמן? - דורון גולן

29 Comments

oded 5 בפברואר 2014

תודה, נראה כמו תחילתה של סדרה מבטיחה
נראה שרבים מהמשתתפים מתחרים במספר קטגוריות של סקי אלפיני, תוכל להסביר קצת על ההבדל ביניהם? האם זה כמו ההבדל בין ריצת 100, 200, 400 ו- 800 מבחינת היכולת הפיזיולוגית או שזה יותר כמו ההבדל הטכני בין המכשירים בהתעמלות (למרות שגם פה יש אלמנט פיזי)?

austaldo 6 בפברואר 2014

אם עושים אנלוגיה כזו אז אני חושב שזה יותר דומה להבדלים בין המכשירים השונים בהתעמלות. כמו שאמרתי בסלאלום הגולש צריך "להתפתל" כל הזמן בין השערים וזה מכתיב מהירות איטית יחסית והטכניקה של המעבר בין השערים קובעת. בדאונהיל העיקולים הרבה יותר רחבים ויש גם ישורות שעליהן אפשר לצבור מהירות גבוהה וכדי להצליח הגולש צריך לקחת את הסיבובים בנתיב אופטימלי ולאבד כמה שפחות מהירות בסיבוב – כמו שעושים נהגי מירוצים. זו מיומנות קצת שונה ובדרך כלל גולשים טובים בדאונהיל וסופר-ג'י פחות טובים במסלולים הטכניים ולהפך.

יותם מ 6 בפברואר 2014

מתווסף גם מימד גופני מסויים. בסופר ג׳י ובדהונאיל המתחרים הטובים כבדים ושריריים יותר לעומת המתחרים במקצועות הטכניים. אם כי זה לא גורף. נדיר מאוד למצוא גולשים שמתמחים ומצליחים בכל הקטגוריות – יש רק חמישה גברים עם נצחונות גביע עולם בכל חמש הקטגוריות (בודי מילר ביניהם) ושש נשים (לינדזי וון וטינה מאזה הסלובנית, שהייתה לה עונה נפלאה ומשום מה לא הוזכרה כאן). אצל מילר הייתה טרנספורמציה מתחילת הקריירה אז הצליח בסלאלום וג׳ייאנט סלאלום, לעומת אמצע וסוף הקריירה וההצלחות בתחרויות המהירות, שינוי שבא על חשבון ההצלחה במקצועות הטכניים.

לרוב שני סוגי המתחרים הללו נפגשים בג׳ייאנט סלאלום, ולכן רבים מחשיבים את הקטגורייה הזו.

austaldo 6 בפברואר 2014

אתה בהחלט צודק – הייתי צריך להזכיר גם את טינה מאזה. היא ומריה ריש הן היחידות שיש להן סיכוי ראלי למדליה בכל 5 התחרויות.

גיל 5 בפברואר 2014

אתמול ראיתי סרט תיעודי על ביל ג'ונסון האמריקאי הראשון שזכה במדליית זהב בסקי באולימפיאדת סארייבו. הסיפור שלו מדהים והוא באמת מגלם את הדפיקות בראש שיש למשתתפים באולמיפיאדת החורף.

שלג באמת מצטלם יפה אבל אני אומר לך מה הבעייה שיש לי עם האולימפיאדה. בניגוד למקבילה בקיץ, רוב התחרויות מעמתות את המתחרים עם השלג והתחרות היא רק עקיפה על מי מקבל ציון יותר טוב, או עושה משהו מהר יותר. יש מעט מאוד התחרויות פנים אל פנים מה שהופך את העיסוק הספורטיבי לקצת משעמם. אתה מסתכל למשל על תחרויות סקי ורואה 30 ספורטאים עושים אותו הדבר, מי מהר יותר או פחות.

לעומת זאת ההוקי הוא הדבר האמיתי וזה אולי הדבר הכי מרתק באולימפיאדה בעיניי. משחקים הוקי טהור יותר, בלי כל המכות שיש בNHL והאיכות גבוהה מאוד.

אריאל גרייזס 5 בפברואר 2014

זאת הסיבה שאני מאוד אוהב את התחרות של הביאתלון, שם מתחרים אחד בשני (בחלק מהמקצים) וההובלה יכולה להשתנות כל פעם שיש ירי. אבל האמת היא שאני גם מסוגל לראות אותם גולשים בהר במשך שעות. עם הזמן אתה לומד את הדקויות ויודע לנחש מי בזמן טוב ומי לא

גיל 5 בפברואר 2014

ביאתלון באמת אחלה כי הוא גם משלב שני ענפי ספורט שונים למדי. ונכון שאפשר להעריך אלופים גדולים בכל ענף ספורט, הבעייה עם העשרות שאתה צריך לראות עד שתגיע אליהם.

איציק 5 בפברואר 2014

מת על ביאטלון, מבחינתי שיא האולימפיאדה.

austaldo 5 בפברואר 2014

לא מסכים בכלל. כשגולשים יורדים אחד אחרי השני על אותו מסלול איפה יש כאן הטייה?
נכון, התחרות לוקחת כמה שעות ובזמן הזה יכול לקרות שמזג האוויר ישתנה וחלק מהגולשים ידפקו אבל זה יכול לקרות גם באתלטיקה – למשל בקפיצה לרוחק כשקופץ אחד מקבל רוח גבית חזקה ואז כיוון הרוח משתנ וקופץ אחר מקבל את הרוח בפנים.

לדעתי אתה מייחס יותר מדי חשיבות לפדיחות של מארגני התחרות בוונקובר ולמזג האוויר המאוד בלתי יציב שהיה שם בזמן התחרויות. נכון, זה היה מגעיל והרבה גולשים טובים נידפקו ואיבדו סיכוי למדליה בגלל זה (ג'וליה מנקוסו למשל) – אבל באמת זה לא קורה הרבה. סקי אלפיני זו תחרות כמו אתלטיקה.

גיל 6 בפברואר 2014

אני לא חושב שיש הטייה.

יותם מ 6 בפברואר 2014

יש גם כמובן קרוס קאנטרי (ביחד עם הסקי האלפיני אפשר להקביל את זה אולי לשחייה ואתלטיקה), שם חמש משש התחרויות הן ראש בראש, כך שבענפי הסקי רק באלפיני מתחרים נגד השעון.

אזי 6 בפברואר 2014

מסכים מאוד
אם נקביל את זה לאולימפיאדת הקיץ, זה כמו ההבדל בין קפיצה לרוחק לריצות.
לראות 8 מכונות-אדם מתמודדים אחד מול השני ועוקפים אחד את השני זה הרבה יותר מרשים מאשר לראות בנאדם קופץ ואז לחכות למספר על המסך כדי לדעת אם הוא ניצח או לא.

לגבי מה ש austaldo כתב, זה לא עניין של הטייה, לא מדובר הטייה. מדובר על הנאה של הצופה מתחרות.

יואב דובינסקי 5 בפברואר 2014

יפה מאוד. בשני העשורים האחרונים הוועד האולימפי יוצא מהשמרנות שלו עם ענפי החורף הקלאסיים (סקי, החלקה על הקרח והוקי) וכדי לפנות לקהל צעיר ומגוון יותר, הופך את אולימפיאדת החורף יותר לכיוון האקס גיימז, בכל הקשור בתחרויות סנובורד למיניהם.

בינתיים בימים שלפני המשחקים, עיתונאים מרחבי העולם כל הזמן מדווחים ומצייצים כמה סוצ'י לא מוכנה. איך יוצאים מי שופכין מהברז בכיור, CNN הזמינו 11 חדרים וקיבלו חדר אחד, דלתות שבורות בחדר במלון, אין אור, אין אינטרנט וכו'.

Amir A 5 בפברואר 2014

באמת כל מקצה בסקי האלפיני הוא נגד השעון או שמתחרים בזוגות, האחד כנגד השני? לא יודע למה תקוע לי בראש מקרים של תחרויות בזוגות.

austaldo 5 בפברואר 2014

אתה כניראה מבלבל עם תחרות שיש בסנובורד שהיא "ראש בראש". בסקי אלפיני הגולשים מוזנקים אחד אחרי השני, כשברגע נתון יכול להיות רק גולש אחד על המסלול – מן הסתם כדי שגולשים לא יתנגשו אחד בשני ב 100 קמ"ש. הדירוג כמובן ניקבע לפי הזמן.

איציק 5 בפברואר 2014

היום הגיע אלי לביקור קרוב משפחה מרוסיה, אחרי 42 שנה שלא התראנו (אני 48 והוא שנתים צעיר יותר). הוא מעורב היה באחד החוזים לאולימפיאדת סוצ'י ואפילו זכה במכרז. הוא מספר שההערכות המקובלות הן שהערכים הרישמיים רחוקים מהאמת, והמחיר היותר נכון הוא כ-200 מיליארד דולר.

איציק 6 בפברואר 2014

מה שאני לא מבין אלו הקפיצות מהרמפה. רק מלראות אותם מגיעים לקצה כדי לדאות הלב יורד לי ל… והחואבוס חונקים את הגרון.

austaldo 6 בפברואר 2014

אז תתכונן, יהיו השנה יותר קפיצות כי השנה זו תהיה הפעם הראשונה שגם נשים יקפצו מהרמפה בתחרות אולימפית.

מה שאותי מרגיז בקפיצות סקי זה שהמנצח ניקבע לא רק לפי המרחק אלא שיש שופטים שנותנים ניקוד על סיגנון ככה שתיאורטית אפשר לקפוץ הכי רחוק ולא לנצח בתחרות. אידיוטי לגמרי לדעתי.

אריאל גרייזס 6 בפברואר 2014

גם אותי זה תמיד מרגיז, ממש אידיוטי. כאילו ישימו שופטים בבריכה ויוסיפו ניקוד למי ששוחה יותר יפה

איציק 6 בפברואר 2014

צודק, לדעתי בולט בחיים לא היה זוכה ב-100 והטח לא מיקל ג'ונסון עם ריצת הברוז :-)

kooti 6 בפברואר 2014

תיקון – בדאונהיל יש שערים, הם רק מאוד רחוקים אחד מהשני, אבל לא נדיר שמפספסים אותם.

כסיפוביץ 6 בפברואר 2014

אך לינדזי לינדזי..
זה לא אותו הדבר בלעדיה..

זו אולימפיאדת אקסטרים ולעומתה אולימפיאדת הקיץ נראית כמו משחק ילדים.

הבעיה היחידה שאני לא זוכר מה זה חורף..

אהד 6 בפברואר 2014

יש נציגים בולטים ממדינות שאינן אירופאיות או צפון אמריקאיות? איך הספורט במדינות כמו סין, יפן, ברזיל וארגנטינה?

אריאל גרייזס 6 בפברואר 2014

מכיוון שכבר קראתי את הסקירה הבאה, של קפיצות הסקי, אז אני יכול להגיד לך שיש מועמדת לזהב בין הקופצות מיפן ויש קופץ יפני שזאת תהיה האולימפיאדה השביעית שלו (!).
אני בספק כמה ברזיאלים יש, זאת לא מדינה קרה, אבל אני די משוכנע שיש כאלו מארגנטינה

כסיפוביץ 6 בפברואר 2014

השלב הבא אצלנו הוא לאזרח פינגווינים..סלייד!

חוזה המדינה 6 בפברואר 2014

איזה לדעת שאפשר לסמוך על דה באזר שיבהיר הכי טוב לקראת אירועים כאלה

מתי 6 בפברואר 2014

הבעיה שלי עם אולימפיאדת החורף היא שזה מפעל לא רלוונטי לרוב העולם, לא במקרה לחלק העני שלו. נכון שגם באולימפיאדת הקיץ רוב המדליות מתכנסות למעט מדינות אבל לפחות יש מקום של כבוד למדינות כמו ג'מייקה וקניה.
אגב ג'מייקה, מה סיכוייהם בבובסלד?

Pingback: אפילו עז

Comments closed