גם זה רק חלק (מכוער) בספורט

השלט של אוהדי מכבי חיפה הוא מכוער. הוא גם חלק אינטגרלי מהספורט

1869250-5

בניגוד ליניב פרנקו, אני לא מזדעזע מהשלט של אוהדי חיפה שלועג לרפי דהן.

האם הוא מכוער? בהחלט. האם הייתי שמח אם הספורט היה זירה של אחווה גדולה בין אוהדי כל הקבוצות ושכולנו נחתור למטרה אחת (חיסולה של ההתאחדות לכדורגל, מן הסתם)? כמובן.

אבל גם אין לי אשליות.

אוהדים תמיד לעגו ותמיד ילעגו לשחקנים או אוהדים של קבוצה אחרת. ותמיד ייטפלו לחלש. אוהדי הפועל עם הבובה של אובארוב, מכבי עם הפיו פיו, חיפה עם רפי דהן ובית"ר עם כל העולם. הכל מכוער ומיותר לחלוטין, אבל לצערי חלק בלתי נפרד מספורט.

אוהדי ליברפול, לצערי, יילעגו למנצ'סטר על אסון מינכן. אוהדי מנצ'סטר מצידם ילעגו על אסון הילסבורו. ועל מה שקורה באיטליה אני בכלל לא רוצה לדבר.

אפילו באמריקה, המקום שבו כביכול ספורט הוא רק בידור, אתם מוזמנים ללכת למשחק קולג'ים בין דיוק לנורת' קרולינה ולשמוע איך הצדדים לועגים לצד השני, או לשמוע מה אוהדי אריזונה אומרים לסטודנטים של אריזונה סטייט (הכל נכון, דרך אגב).

לספורט יש תכונה שהוא מוציא את הצד המכוער מאנשים. אני מודה, כשאני יושב באיצטדיון, הפה שלי הוא ג'ורה שאם הילדים שלי היו שומעים אותה הם היו מתביישים באבא שלהם. אני ממש לא גאה בזה אבל אני לא חושב שזה הופך אותי למישהו לא נורמטיבי – זה פשוט חלק מלהיות אוהד ספורט – חלק שאני שם בצד ברגע שאני יוצא מהאיצטדיון או סוגר את הטלוויזיה.

בספורט יש שני אלמנטים מאוד רציניים שגורמים לכך שהוא מוציא את הרע מהאנשים.

האלמנט הראשון הוא האנונימיות היחסית. אתה יושב בקהל, לועג על השחקן, הוא עצמו לא רואה אותך בדרך כלל ולא יודע מי אתה. הוא לא יודע את השם שלך, בדרך כלל הוא גם לא יודע איך אתה נראה. אתה נמצא בעמדת יתרון עצומה כלפיו שמאפשרת לך להתנהג באופן שבמציאות אין לך. זה גם היתרון כביכול באותם פורומים אינטרנטיים שהבנתי שדהאן התנגח בהם עם אוהדי חיפה. אנונימיות.

אתם חושבים שהיה אוהד מכבי חיפה שהיה מרשה לעצמו ללעוג לדהן בפנים? האם יש אוהד הפועל שהיה פוגש את אובארוב ברחוב וצוחק על הסיפור עם הילד שלו? קרוב לודאי שלא, ואם יש כאלו אז הם ממש בודדים.

הדבר השני והמרכזי לדעתי הוא היתרון שבקבוצה. כשאתה חלק מקהל, אתה כבר לא פרצוף בודד. אתה חלק מההמון. יש בתחושה הזאת משהו ממכר. כשכולכם מעודדים ביחד יש תחושה אמיתית של שיתוף. אנחנו חיים בעולם מאוד מבוזר שבו כל אדם לעצמו ולכן התחושה הזאת של קהל אחד עם מטרה אחת היא משכרת. אותה הרגשה יש, דרך אגב, כשאתה בהופעה של זמר שאתה אוהב וצועק עם עוד כמה מאות או אלפי הצופים האחרים את מילות השירים ביחד.

זאת תחושה שאני בתור אוהד ספורט מת עליה. היא הופכת אותך לחלק ממשהו גדול יותר. היא לטעמי אחת הסיבות הכי טובות ללהיות אוהד ספורט. וכולנו רוצים להיות חלק ממשהו. זה חלק מהיותנו בני אדם. אנחנו יצורים שבטיים.

אבל מה לעשות שיש לזה גם צדדים שליליים. בן אדם בודד ביציע לא היה מעז לצעוק "מוות לערבים", אבל 500 או 1000 איש זה כבר תחושה של ביחד. תחושה בלתי מנוצחת כמעט. ובחסותה, אנחנו נעשה דברים שלא היינו עושים כיחידים.

היה נחמד אם הקהל של חיפה היה נרתם ואומר לתולי השלט – תשמעו, חבר'ה, הבן אדם איבד עכשיו את כל עולמו, בואו נוותר על הלעג הזה. אבל אני גם לא כל כך מאשים אותם שהם נגררו לזה.

זה לא יפה, זה מכוער ומגעיל.

וזה גם חלק מהספורט.

המחנך
יחס גורר יחס

69 Comments

אריק 9 במרץ 2015

הנה. נתת לגיטימציה להתנהג בצורה אלימה.
אם זה בכל מקום בעולם אז זה בסדר? ברור שזה חלק מהספורט, רק חבל שכך.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

איפה ראית שכתבתי שזה בסדר? המשפט האחרון שלך הוא בדיוק מה שאמרתי – זה חלק מהספורט וחבל. אבל לצקצק לא ממש ישנה את המצב.
וזה, דרך אגב, בלי קשר לגזענות, שהיא משהו שצריך להלחם בו מהיסוד ואפשר להוציא אותו מהמשחק.

יניב פרנקו 9 במרץ 2015

פה אריאל אני חושב שיש מחלוקת גדולה בפרשנות של הסיטואציה בינינו.
גזענות זו מכת מדינה, גם בערות – לצפות שהקבוצות יטפלו טיפול שורש זה לשים יעד לא ריאלי- בית"ר טהורה תמיד ולה פמליה זו בעיה שגדולה על כל הנהלה שתהיה בבית"ר – כמובן שבתוך זה יש הרבה מה לעשות אבל מוגבל מאוד.

המקרים של אובארוב ,רגב פנאן והמקרה הנוכחי של רפי דהן הם בתוך ההקשר הספורטיבי – למהלכי ההנהלות יש הרבה מאוד מקום.
רפי דהן זה המקרה הקל – סיפור אובארוב קשה בהרבה וחשף בעיה גדולה בהרבה.

הטענה שלי והיא משמ לא קשורה לצקצוק – רפי דהן נפצע לפני שנה , הוא מנהל מול אוהדי מכבי חיפה דיאלוג בעייתי ברשתות חברתיות – אפשר היה לעצור את זה הרבה קודם- פה היה צריך להיות מבוגר אחראי שעוצר את זה – זה חלק מהספורט כמו שכתבת אבל יש דברים שאפשר לבקש מהנהלת קבוצת כדורגל וזה אחד מהם.
אני אוסיף ואגיד שבעיני לצפות מהנהלת חיפה לטפל בכל טמבל שזורק ארטיק או מצת או מנסה לפרוץ למגרש זה הזוי – אבל דווקא פה יכלו לטפל טוב יותר.

ומאחר שלא טיפלו טוב יותר ואם יתעלמו מתמרורי האזהרה ישלמו מחיר תדמיתי כמועדון – את המחיר התדמיתי שמשלמת הפועל – בראיית מאקרו הנזק שעשה מקרה אובארוב להפועל הוא אדיר.
זה ההבדל.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

לגבי גזענות – אמרתי להלחם מהיסוד. לא שאני לא מצפה מהנהלת ביתר להילחם בזה (הדרך היא מאוד פשוטה, דרך אגב, להחתים שחקן ערבי) אבל ברור לי שזה גדול עליה וכשאני אומר מהיסוד – אני מתכוון לחינוך וכו'. בעיית הגזענות היא ממש לא בעיה של הספורט, אם כי הספורט הוא מקום שבו קל להוציא את זה.
אבל בדיוק לכן אני עושה את ההבדלה בין זה לבין שאר הדברים בספורט – שהם לא קשורים ישירות לחינוך (כמו שאמרתי, גם עמים הרבה יותר "תרבותיים" עושים דברים לא פחות מכוערים) ונובעים משתי הסיבות שדיברתי עליהן בפוסט.
אני לא יודע לגבי מבוגר אחראי. אני לא יודע, באמת. הציפייה שהנהלת מכבי חיפה תתערב במה שקורה בפורומים של אוהדים? נראה לי טפשי למדי. יכלו לטפל בזה יותר טוב, כמובן. אבל אני מסרב להזדעזע. זה חלק מהספורט.

רועי 9 במרץ 2015

יניב,
למה שההנהלה של הפועל תילחם בתופעה שאף אוהד שלה לא מגנה ?
המשפט הפשוט והבנאלי מעולם לא היה נכון יותר – אם אתה לא חלק מהפתרון, אתה חלק מהבעיה.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

אלף, זה שטויות – מרבית אוהדי הפועל שאני מכיר מגנים את התופעה.
בית, ולו מסיבות תדמיתיות, כמו שיניב כותב

רועי 9 במרץ 2015

את הנהלת הפועל לדורותיה מעניין יותר איך הם נראים כלפי האוהדים שלהם ולא התדמית הציבורית הרחבה.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

הנהלת הפועל לדורותיה לא מסוגלת להרים קבוצה נורמלית ליותר משנה ואתה מצפה מהם לפעולה בנושא הזה?
הכי כיף להיות אוהד ולהסתגר ב"האוהדים שלנו יותר טובים משלכם, ההנהלה שלנו יותר טובה משלכם, כולנו נורא מוסריים" אבל בתכ'לס זה בולשיט. בכל קבוצת אוהדים יש חבורת חארות. אף קבוצת אוהדים לא יותר טובה מהשניה. התחרות הזאת על מי יותר מגעיל היא חלק ניכר מחוסר הסולידריות בין אוהדים בארץ, שמונעת מהכדורגל והיחס לאוהדים להשתפר.
כל מה שלאוהדים כמוך יש להגיד זה, "לא, אתה".

אורן השני 9 במרץ 2015

+1

רועי 9 במרץ 2015

לא הבנתי מה הקשר בין מה שאמרתי לבין מה שאתה כתבת.
אני אמרתי שבמכבי אין אוהדים כאלה ? מה הקשר ?
אני חושב שההנהלה של הפועל לא פועלת בנושא ואימצה את המוטו של "כל העולם נגדנו" על מנת להמשיך לא לפעול.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

איכשהו, כאוהד מכבי, אתה נטפל להנהלה של הפועל. כשהיא בכלל לא העניין פה. זה הקשר

רועי 9 במרץ 2015

אני הגבתי ליניב פרנקו, שהתייחס לצד של ההנהלה וטיפול במקרים האלה:
"…אבל יש דברים שאפשר לבקש מהנהלת קבוצת כדורגל וזה אחד מהם.
אני אוסיף ואגיד שבעיני לצפות מהנהלת חיפה לטפל בכל טמבל שזורק ארטיק או מצת או מנסה לפרוץ למגרש זה הזוי – אבל דווקא פה יכלו לטפל טוב יותר.
ומאחר שלא טיפלו טוב יותר ואם יתעלמו מתמרורי האזהרה ישלמו מחיר תדמיתי כמועדון – את המחיר התדמיתי שמשלמת הפועל – בראיית מאקרו הנזק שעשה מקרה אובארוב להפועל הוא אדיר."

יניב פרנקו 9 במרץ 2015

דווקא היום ברמה האבסולוטית הנהלות הפועל כדורגל וכדורסל עושות יותר מכל הנהלה אחרת – הבעיה היא כפולה – את מה שלא עצרו אז קשה עוד יותר לטפל היום והנזק התדמיתי הוא עצום.
הטענה שלך שלא עושים דבר היא פשוט לא נכונה – נלחמים בזה – אלא שכמו שכתבתי – היום הרבה יותר קשה- אם חיפה תעצור את סיפור דהן היום יהיה לה קל יותר בעתיד.

גל ד 9 במרץ 2015

אתה מסתמך פה על טענה שלא טרחת לבסס – שההנהלה יכולה לעשות משהו לגבי פעילות של אוהדים ברשתות החברתיות. זה נראה לי מופרך.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

גם לדעתי

משה 9 במרץ 2015

גם אני לא הבנתי את הטיעון הזה, אשמח להסבר, אתה חושב שחיפה יכולה לשלוט על מה שהאוהדים שלה כותבים ברשתות החברתיות ?

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

אני חושב שהדבר היחיד שהנהלת חיפה יכלה לעשות זה לפנות לרפי דהן, לסגור איתו סולחה יפה שכוללת פיצויים מסוימים בתמורה לזה שהוא יעזוב את כל הפורומים האלו ויפסיק להתעסק עם אוהדי חיפה. אבל בתכ'לס אין לי באמת ציפייה מהנהלה לדברים מהסוג הזה. היה יכול להיות יפה, אבל זה באמת מעל ומעבר

עידן. 9 במרץ 2015

אני מנחש שחלק מהמאבק בין דהן והאוהדים התנהל באתר הרשימי של מכבי חיפה. אם זה באמת היה המצב, חיפה בהחלט יכולה הייתה לנסות ולעצור את זה בדרך כלשהי.

אני מסכים גם שטוב היה אם חיפה הייתה מזמינה את דהן לפגישה מצולמת עם שחר או למשחק + פרחים. דווקא לשחר יש בדר"כ רגישות לדברים כאלה, יתכן שפנו ודהן סירב לניסיונות "סולחה" (בדומה למקרה אבי רן)

יניב פרנקו 9 במרץ 2015

אני משער שהיועץ המשפטי של חיפה הזהיר את המערכת מלהפגין כל מעורבות בנושא שכן תקדימית מחר כל שחקן שייפצע על ידי שחקן של מכבי חיפה יבוא ויתבע.
אני משער שמאחורי הקלעים יש מספיק דרכים לקחת את רפי דהן לפשרה כלשהי – זה מסוג המקומות שהעצות המשפטיות צודקות אך לא נכונות.

יעקב נקש 9 במרץ 2015

תגידו אתם השתגעתם לגמרי??? למה שחיפה תפצה את דהן? אם הפרחח הזה (כן זה מה שהוא, ערס לא מפותח שהוא גם שחקן אלים וגם טיפש כנראה שמקלל אוהדים בני 12 בפורומים) אם הוא היה שובר לראיון את הרגל כמו שניסה פעמיים במשחק הזה, בני יהודה הייתה מפצה את חיפה? הוא פיצה את השחקן שעד היום מושבת בגללו? מה אתם מגינים עליו ומה הרעש הגדול מהשלט בזה? משפט עם משחק מילים עוקצני שדהן הרוויח אותו ביושר…

משה 9 במרץ 2015

אני חושב שהשלט אתמול היה מגעיל אבל אני לא מבין למה רפי דהן מתווכח עם אוהדים ברשתות החברתיות ?

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

חכמינו אמרו – אל תשפוט אדם עד שתגיע למקומו.

משה 9 במרץ 2015

אז מה אנחנו עושים כאן ? בלי לשפוט אנשים (ומבלי להיות במקומם ) רוב הטורים לא היו מתפרסמים…

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

אני דווקא חושב שאני די עקבי בקו הזה, וזה כולל את הטור הנוכחי.
ברור שהכניסה לעימותים עם אוהדי חיפה בפורומים מצד רפי דהן הוא טפשי ומיותר. אבל אני חושב שקשה מאוד לשפוט בן אדם שעכשיו נגמרה לו הקריירה והוא כואב וסובל. זה באמת מצב מחורבן

גל ד 9 במרץ 2015

ברגע שמתחילים עם זה, נורא קשה להפסיק.

יואב 9 במרץ 2015

כאוהד, זה הכל עניין של מינונים.
ארבעים שנה אני במגרשים(בשש השנים האחרונות עם הבן שלי). אני יותר אימפולסיבי באיצטדיון, זה נכון אבל בעיקר מדובר בקללות שאני פולט לעצמי.
אני לא יכול להיות אדם אחד בכדורגל ואדם אחר בחיים עצמם.
לא יכול ללעוג לטרגדיות אנושיות. לא מצטרף לשירים הדוחים שיש גם בקהל שלנו. לא מאחל מחלות ולא ״יורד״ לפסים אישיים. אפילו לא בלהט הרגע, קל וחומר לבוא מוכן למגרש עם שלט/שיר מוכן מראש על אובדנם של אנשים.
לא יפה ולא צודק. זה פשוט ככה.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

נכון. גם אני לא אעשה דברים כאלו. אבל כמו בכל דבר, יש סקאלה שונה. גם אלו שלועגים לטרגדיות לא מתנהגים ככה ביום יום. בדרך כלל גם מעורבים בעניין אנשים לא הכי מבוגרים/בוגרים שלא ממש מבינים את מה שהם עושים

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

אתה מעיד על עצמך שאתה מתנהג במגרש בצורה שילדך היו מתביישים בך. אתה למעשה אומר לי שלא להביא איתי את ילדיי למגרש כי הם יראו וישמעו דברים איומים. לא אתמם. כדורגל זה לא מקום נקי אבל ממך יש לי צפיות שתדע לשלוט על פיך ואם אתה לא מסוגל אז אני מצפה שתדיר את עצמך מהמגרש. רק בשבת הייתי במשחק של קבוצתי בחיפה עם ילדיי. מספר אוהדים שלנו קיללו את הקבוצה בצורה שפשוט זיהמה את הסביבה. אני מצפה שכמו שעדי קול התחילה מהלך של הוצאת העישון מהמגרשים אז יבוא מחוקק אחר שיגרום להוצאתם של מי שלא מסוגל להתנהג באופן נורמטיבי. אני לא מתכוון לקללה פה או קריאה שם. אני מדבר על אלו שמטנפים ללא הפסקה עד כדי איחולים לסרטן בראש או גורל הילד שלו.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

גדי, אתה מכיר אותי לא רע, נראה לך שאני אאחל סרטן למישהו או שאני מטנף בלי הפסקה?
גם הקריאות בן זונה לשופט, או כוססאמק על החטאה זה משהו שאני לא רוצה שהילד שלי ייחשף אליו. זה המקום שאליו אני מגיע וזה אכן מקום בעייתי לילדים. הייתי שמח מאוד אם האיצטדיון היה מקום נקי. בארה"ב, למשל, הייתי מספר פעמים במשחקים שבהם מישהו קילל וכל אלו מסביבו השתיקו אותו כי יש שם ילדים ואם זה לא עבד, הם פנו לסדרן שיטפל בו (או לפחות איימו בזה, מה שעבד). אני רק בספק אם זה יקרה בארץ.
בכל מקרה, אני לא מאמין בחקיקה, מהסיבה הפשוטה שחקיקה נגד רצון הציבור בארץ לא עובדת. אנשים עדיין מעשנים בפאבים ובמגרשים ואנשים ממשיכים לעבור על החוק כשהוא לא מתאים להם. דברים כאלו צריכים להגיע מתוך רצון הציבור.

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

לא אמרתי שאתה מגיע לנקודות הקיצוניות. התכוונתי שזיהום הסביבה על ידי אנשים קיצוניים זה דבר שאסור לקבל. שלט כמו אתמול זה זיהום. לגבי חקיקה אז אנשים מעשנים בפאבים נמשכים אבל פחות. אפילו בכדורגל. מי שיחכה שנושא הזיהום יפתר בחינוך אומר שבדור שלנו לפחות מיעוט של בבונים יגרום לרבים להתרחק מהמגרשים. גם בכביש חקיקה ואכיפה לא פותרת נהיגה פושעת אבל היא מפחיתה את התופעות. אין סיבה שזה לא יקרה גם במגרשים. רוב האנשים לא באים למגרש לזהם. לא מוכן להשלים שהם ינצחו.

איציק 9 במרץ 2015

אתה מגזים, מספיק רק שלא תיקח את הילדים שלך למגרשים שבהם נימצא אריאל, או לפחות אל תשב איתו באותו יציע ;)

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

זה קל, יהיה מאוד קשה למצוא אותי במגרשים של הפועל באר שבע..

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

דווקא היינו בכפר סבא שנה שעברה בגביע. הבעלים סתו שחם עושה רושם כאחד שמנחיל תרבות חיובית במידה יפה של הצלחה. גם השנאה של שליימה אליו אומרת שהוא כנראה בכיוון הנכון.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

כן, סתו שחם עושה עבודה יפה מאוד. לצערי אני גר די רחוק מכפר סבא אז לא יוצא לי להיות ממש אוהד פעיל

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

אשמח אם תאיר את עיניי במה הגזמתי? אתה טוען שכזהבי במחצית נכנס למנהרת השחקנים ליד שער ארבע ואוהדים בודדים מאחלים לו סרטן בראש והילד שלו ימות זו תופעה שצריך להשלים איתה?

מבהיר שוב – לא מייחס לאריאל שום דבר כזה. מכיר אותו שנים. זה הזוי בכלל לחשוב כך. אבל ברגע שאנשים לא דופקים חשבון כי הם בכדורגל זה מדרון חלקלק שמקרה פואד זה רק אחד ממקרים מזעזעים.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

אני חושב שהוא התכוון בצחוק

D! פה ועכשיו 9 במרץ 2015

איציק צריך לבוא עם הזהרת שימוש

איציק 9 במרץ 2015

חשבתי שאריאל בפוסטים שלו אוטומטית מוסיף לתגובות שלי כוכבית ולידה כותב:
* חוק פו ;)

D! פה ועכשיו 9 במרץ 2015

אני חשבתי שכולם כבר מכירים אותך
אבל כל שבוע/יום/פוסט מסתבר לי מחדש שלא.

וחוץ מזה זו אזהרת שימוש ולא הזהרת

איציק 9 במרץ 2015

למה?
עדיף "הזהרת," מה איכפת לך שיהיה זוהר?
מה, אתה מפחד שאמשוך יותר מידי תשומי?

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

לא אמרתי שאתה מגיע לנקודות הקיצוניות. התכוונתי שזיהום הסביבה על ידי אנשים קיצוניים זה דבר שאסור לקבל. שלט כמו אתמול זה זיהום. לגבי חקיקה אז אנשים מעשנים בפאבים אבל פחות. אפילו בכדורגל. מי שיחכה שנושא הזיהום יפתר בחינוך אומר שבדור שלנו לפחות מיעוט של בבונים יגרום לרבים להתרחק מהמגרשים. גם בכביש חקיקה ואכיפה לא פותרת נהיגה פושעת אבל היא מפחיתה את התופעות. אין סיבה שזה לא יקרה גם במגרשים. רוב האנשים לא באים למגרש לזהם. לא מוכן להשלים שהם ינצחו.

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

לצערי זה לא ילדים. ביום שבת לידי אוהד קילל ללא הפסקה קללות מכוערות. ממש לא חדש. מה שהדהים אותי שלידו ישבו שני ילדים שלו. הזוי.

אגב מושאי הקללות היו אלישע לוי, מאור בוזגלו, מאור מליקסון ואליניב ברדה.

אוהד שכזה.

אדם 9 במרץ 2015

אז כל מה שאתה עושה הוא יפה וצודק? לא מכיר אדם כזה. חלקנו חוטאים בכך במגרשי ספורט וחלקנו במקומות אחרים

יואב 9 במרץ 2015

אדם,
בנושא המדובר, אני פשוט לא חוצה קו. זה אפילו לא לחצות-זה לא שאני נלחם בצורך הזה וכופה על עצמי איפוק. כך אני פשוט מתנהג.
והדיון פה הוא לא על תחומים אחרים. בוודאי שאני טעון שיפור במקרים יותר ספציפים בתחומי החיים.
גם שם אגב אני לא לועג לטרגדיות. מוזר אה!?

אדם 9 במרץ 2015

גם אני לא לועג לטרגדיות. זה נכון להיום, לא כשהייתי ילד. מי אלו שעושים שאת בסופו של דבר? אלה שמובילים את האולטראס שהם ברובם ילדים. להם אין קנה מידה של טרגדיה והם אכזריים, אבל, רובם יגדלו ויעברו את זה.

יואב 9 במרץ 2015

מסכים. ראיתי את זה קורה, את האכזריות והחרטה(לעיתים).

גיסנו 9 במרץ 2015

כמו שיש קו שעובר בין קללות גזעניות לסתם קללות, צריך להיות גם קו בנוגע ללעג לטרגדיות אישיות הקשורות לחיי אדם (כמובן שאסונות מינכן הילסבורו והייזל נכללים כאן).
יש מספיק דרכים ללעוג לקבוצה היריבה גם בלי זה.

הבעיה היא שלפחות בישראל פשוט אין מוסר. מה שאין נגדו חוק, גם אם הוא מבחיל, זה בסדר. מספיק להסתכל על הכנסת שלנו….

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

כמו שאמרתי, אני לא חושב שישראל מיוחדת פה. רק לפני שבוע היה איזה אוהד יונייטד שלעג בטוויטר של קארגר על הרוגי הילסבורו. ושלא תדע מה עשו בטוויטר לבת של קורט שילינג בארה"ב. יש משהו באנונימיות של המגרש/רשת שמאפשרת לנו להתנהג מגעיל

דמוסתנס 9 במרץ 2015

אריאל ממש צרם לי שכתבת על התנהגותך במגרש. אם אתה במודע מתנהג באופן שהילדים שלך היו מתביישים בך, אני חושב שיותר מראוי שתדיר את רגלייך מאיצטדיוני הכדורגל, בדיוק בגלל זה הספורט שלנו מזוהם ולא ראוי לילדים.

אני לא מאמין שיש הבדל בין כדורגל והעולם האמיתי, אני לעולם לא מקלל או יורד לפסים אישיים כאשר אני מעודד או צופה בספורט, כי אני פשוט לא מאמין בזה כדרך חיים, אין שום קשר לאמוציות או עוצמת האהדה.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

אני חושב שיש פה חוסר הבנה מסוים. אני לא משתולל כשאני רואה משחק. אני לא מתנהג כמו איזה ברברי. אני כן מתנהג בדרך שתביך את הילדים שלי. אני מתעצבן כששחקן לא עושה את העבודה, כשמישהו מחטיא, וכן, אני מדי פעם מקלל. מה לעשות, אלו דברים שמביכים ילדים. אני עד היום מובך משהו כשאני רואה את אבא שלי מתעצבן על איזה שחקן של מכבי שלא סגר לריבאונד כמו שצריך.
בקיצור, הנקודה היתה להבהיר שאנשים במגרש מתנהגים שונה מזה שהם במציאות. לא שאני חושב שלהתנהג כמו בהמה זה בסדר

Gil - Zimbabwe 9 במרץ 2015

אריאל לרוב אני מסכים איתך, אבל אני חושב שקצת פספסת, ואסביר:
קודם כל הניסיון לגלות הבנה בגלל שחלק מהספורט זה גם קללות ותליית שלטים מתסיסים לא ברור לי, אני אולי נאיבי אבל
בעיני ברגע שהספורט מערב בתוכו את האלמנטים שחלק מאיתנו חושבים שאין עם זה שום בעייה כי זה במגרש הכדורגל אז כבר אין ספורט.
ספורט צריך להיות טהור, ונקי. ומי שלא מסוגל לשמר את זה אין לו מקום לא ביציעים, לא על הדשא ולא בהנהלות.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

יש את ההבדל בין רצוי למצוי. אני גם חושב שלספורט יש ערך מסוים כמקום לפרוק בו אגרסיות ולשחרר קצת לחץ מחיי היומיום. ברור שיש גבול ולטעמי אוהדי חיפה עברו פה את הגבול וגם אני הייתי רוצה שספורט יהיה נקי ויפה וכולם יהיו נחמדים אחד לשני. אבל אתה לא יכול להכניס את אלמנט היריבות לספורט ואז להגיד – אבל תהיו נחמדים. זה לא עובד ככה.

Gil - Zimbabwe 9 במרץ 2015

אז זהו שאני חושב שאפשר כן להכניס אלמנט יריבות לספורט ולהביע את אותה יריבות בצורה שונה. אבל שוב זו הבעיה שלי.
איך אמרה לי פעם הבת שלי: אבא אם יתנו לך מברשת וצבע, אתה תיצבע את כל העולם בוורוד.

מאשקה 9 במרץ 2015

לפני שבוע – לפני המשחק של הפועל ירושלים מול הפועל חולון בארנה, נכתב גרפיטי על קיר הארנה, " לקחנו לכם כבר ברך אחת", הכוונה הייתה לפציעתו של יניב גרין במשחק בחולון.
זה היה מגעיל במיוחד שנכתב כלפי שחקן כמו יניב גרין שלא פוצה פה מול אף אחד במגרש ומחוצה לו.
טוב שלא הזכירו באותו גרפיטי שלקחו במלחה גם כמה אצבעות אחרי זריקת החזיז.

גלן 9 במרץ 2015

סו עוזב. איך אתגעגע אליו. טעות גדולה שמחזירה אותנו אחורה.
וגור נוטש (כמובן ננטש) את הספינה הטובעת

גלן 9 במרץ 2015

והנה הימור ענק שלי ראשון- הפטריוטס לא מסיימים ראשונים את הבית שלהם בעונה הבאה.

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

כן לא שמענו את זה אף פעם בעבר..

גלן 9 במרץ 2015

ממני . NEVER

גלן 9 במרץ 2015

בכלל נראה לי ששמענו את זה ממך יותר מרוב האחרים פה…

אריאל גרייזס 9 במרץ 2015

לא דיברתי עליך. ואני כל שנה מהמר על הפטס לסיים בראשות הבית – אין דבר יותר בטוח מזה

עידן. 9 במרץ 2015

מיאמי מתחזקים, הבילס מתחזקים, הג'טס מתחזקים, ועדיין לאף אחת מהן אין משהו שמתקרב להיות מספיק בעמדת הק"ב .

אלא אם בריידי נפצע (חס וחלילה) או שופך מנוע, אין אף אחת שיכולה לקחת את הבית מהפטס.

גלן 9 במרץ 2015

אולי כן בעצם, כבר לא זוכר. יותר מדי שנים שם למעלה

יעקב נקש 9 במרץ 2015

לא יכול להיות ששום פוסט שלכם לא מתייחס לאופי של אדון רפי דהן… לסגנון המשחק האלים שלו, לניסיונות ברורים לעבירות קשות על ראיוס, לפציעת שחקן מק״ש בצורה קשה ואפס חרטה…
הוא עוד מגדיל ועושה ומקניט אוהדים של חיפה ומעלה פוסטים של שנאה ואנטי מכבי חיפה כאילו מי שמע למישהו בחיפה אכפת ממנו… ואל כן, אני אפילו חושב שזה שלט מצויין, מבטא את הדיעה שלנו כלפי אותו שחקן (הוא לא מעניין שיהיה לו בהצלחה) וגם את הרגשות שלנו כלפיו (העקיצה בעניין ההליכה).
הכל כשר פה, אתם יכולים לנוח…

אדם 9 במרץ 2015

אתה צודק שהכל כשר אבל מפספס את הנקודה שגם אם כל מה אתה אומר נכון אתה בעצם יורד לרמה שלו.

גדי מרקוביץ 9 במרץ 2015

כשר ? יותר כשר מבד"ץ.
האם זה מוגזם לצפות ממכם להבדיל בין פוסטים באינטרנט של אדם שמסלול חייב נקטע ברגע אחד לפני שנה ע"י שחקן של מכבי חיפה לבין השלט שמקניט אותו ?
כן, אני יודע שמה שקרה זה חלק מהמשחק למרות שהצורה בה זה קרה העלתה לרבים את השאלה מה הייתה כוונתו של ראיוס ?
אתם לא מסוגלים לחמול על אדם שברגע אחד הפך לנכה 100% ?

מה זה רלוונטי שגם הוא פצע קשה שחקן ? האם ראיוס פעל בשם הצדק ? עין תחת עין ?

בסופו של דבר אני זה הטיפש פה שאני מנסה להסביר לכם עד כמה אתם ניבזים, אנשים רעים שמזהמים את מגרשי הספורט בהתנהגות שסותרת כל ערך הומני.

יעקב נקש 9 במרץ 2015

ממש אבל ממש לא, ואתה בסדר תהיה רגוע… אני לרגע לא שואל את עצמי מה הייתה כוונתו של ראיוס, באור לי לגמרי שהוא חיפש לפגוע בו, עם דגש על חוזקה… וכן אני חושב שהוא פעל בשם הצדק, לא הכללי, לא הספורטיבי, האישי נקמני נטו, שילד חצוף, פישר, אלף רמות מתחת לראיוס בכישרון, מנסה לפגוע בו בצורה הזאת משחק שלם… מישהו יכול להזכיר בבקשה עבירה קשה אחרת של ראיוס? לא, למה? כי אין… כי הוא לא שחקן אלים, הוא דריבליסט התקפי הוא לא עושה הגנה ממש גם אם בחיפה ציפו ממנו לפעמים… כמה עבירות מלוכלכות קשות נטו מחפשות לפגוע יש לרפי דהן ברזומה? מכירים אחת קא רמה? אני לא מרחם עליו לשנייה אפילו, אפילו לא טיפה, חשב שהוא גיבור ובסוף חטף… נכון לעשות? מצדיק? אלף אחוז לא וגם כספורטאי הוא איבד אצלי כל ערך והייתי מאלה שתמכו בזה שיזרקו אותו מחיפה. לא על מה שעשה לדהן, על מה שישה למועדון, זאת לא מכבי חיפה והוא לא מכבי חיפה… ברמה האישית בין שניהם, אין לי מה לשפוט אותו, איפה היה הדיון הזה אם דהן היה שובר את הרגל לראיוס, אם בכלל הייתם זוכרים את זה…
דרך אגב, ההתנצחות של דהן ברשת לדעתי הוציאה אותן נמוך וליצן, בזה אתה מתעסק? בלהיות אנטי מכבי חיפה? בהצלחה שיהיה לו…

במבי 10 במרץ 2015

מילות אמת!

רטקסס 9 במרץ 2015

ההקצנה בכדורגל מזכירה לי חברת כנסת כלשהי (לא אזכיר את שמה כרגע, עזבו דיון פוליטי) שלא מזמן שמעתי אותה אומרת ש"היא לעולם לא תשתוק, כי היא יודעת שמה שהיא אומרת מעצבן אחרים".
הכל התחיל בלעודד את הקבוצה שלך.
אחר כך הבינו שאפשר גם לבלבל את הצד השני והתחילו לשרוק בוז.
ראו כי טוב והמשיכו לעבר הקללות. כן, זה יכול להוציא שחקן מריכוז. חלק מהשחקנים אפילו מעידים שזה מכניס אותם לדרייב.

בנקודה מסוימת איבדו כל פרופורציות. ירדו לחיים של אנשים, מקללות בלי משמעות (אני זוכר שכשהיינו קטנים בשכונה היינו צוחקים על מישהו : "יא זבל", זה היה המקסימום) הפכו לירידות על ילדים, משפחה, טרגדיות אישיות, פציעות, פלילים, התאבדות ומה לא.
בחיים שלי לא שמעתי על שחקן שאומר שהעובדה שמקללים את הילדים שלו מכניס אותו לדרייב. לא שמעתי על מישהו שאמר שאיומים בטלפון או בסמס (קורצקי, זהבי, סתם מהראש) זה משהו שעוזר לו.
זה אובדן פרופורציות מוחלט ובלי קשר לספורט. זה תחרות אגואים של מי שיכול לפגוע יותר. ומי שנפגע בקרב זה לא המועדונים – אלא השחקנים. בן רייכרט של השנה האחרונה זו דוגמא טובה – אוהדי מכבי ירדו לו לחיים, ואז אוהדי הפועל. חלקם אפילו הגיעו לאימון למחות נגדו. ומה יהיה שנה הבאה?
ועוד לא התחלתי עם כל נושא הגזענות.

פרנסי הספורט צריכים לעשות יד אחת (ארגוני אוהדים, בעלים של קבוצות כדורגל, התאחדות, מנהלת, משרד הספורט) כנגד התופעות האלו. אין לי פתרון בשלוף, מודה, אבל בכל פעם שמכנסים "ועידה נגד אלימות בספורט" צריך לחשוב על הסימפטום ולא על התוצאה – צריך לחשוב גם על כל התופעות המגעילות האלה ולא רק על פואדים.

אנונימוס 10 במרץ 2015

אני גם לא מזדעזע. מגעיל וכו'. אל אין בזה שום דבר יוצא דופן. לא יחסית לארץ, ולא יחסית לעולם. למעשה האלימות בספורט בארץ היא נמוכה מאד ביחד לליגות אחרות. רק אצל הפרשנים בשנקל בתקשורת הספורט אנחנו הכי גרועים בעולם

Comments closed