אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (פרק 4)

סיכום הפרק הרביעי של משחקי הכס

אז היה לי שבוע צפוף מאוד, עם סוף שבוע ארוך בברלין (מסתבר שתזמון הוא דבר חשוב מאוד בחיים, לדעת לקבוע כזאת חופשה על שרב קטלני) ומחר כבר יש את סביליה על הראש, אז הסיכום יוגש מוקדם מהרגיל, דווקא על פרק שקידם אותנו לא מעט.

got-lead-screen-shot-2016-05-16-at-7.19

תרשו לי לקפוץ ישר לסיום הפרק, שמכתיב במידה רבה את מה שראינו קודם.

ראשית, אני אוהב מאוד את מה שהיוצרים עשו פה – במשך כל העונה הזאת היתה הרגשה שהעלילה של חאליסי (כן, פריקים של ששאו"ק, אני קורא לה חאליסי מדי פעם. תתמודדו) מתקדמת לשום מקום. אז עכשיו היא בשבי הדותראקים ועוד מעט יגיעו החברים ג'ורה ודאריו נהריס יצילו אותה ויחזירו אותה למירין כדי שנוכל להתחיל את הסיפור שוב מחדש.

אבל בניגוד לכל מיני עלילות אחרות בעונה הזאת, שהיו צפויות מאוד, פה היוצרים עשו לנו טריק קטן. הנה, הנה באים השניים להציל אותה בעוד מהלך עלילתי שנוכל לקטול כמופרך מיסודו של שניים נגד אלפים, אבל בעצם לדאנריז יש תוכניות אחרת. לדאני נמאס להיות כזאת שהסביבה מכתיבה לה מה להיות ועכשיו היא מחליטה לשנות את הדברים מהיסוד. זוכרים בעונה השלישית או הרביעית, שהיא דיברה על זה שהיא לא הולכת להיות חלק מהגלגל אלא לשרוף אותו? אז הנה, זה בדיוק מה שהיא עושה. תרתי משמע. בפעם הראשונה החלאסר יונהג על ידי אשה בעוד הגברים נשארים מאחור.

*

ראיתי בכל מיני מקומות תלונות על העובדה שסצנת הסיום, שלדעתי היתה מצוינת – עוצמתית, מרשימה וכן, גם ציצים שהיו קצת חסרים בעונה הזאת – היא סוג של מיחזור של הסצנה שסוגרת את העונה הראשונה.

אבל בעיניי יש הבדל עצום בין שתי הסצנות, הבדל שיקרין גם על ההמשך. אם בסוף העונה הראשונה אנחנו מגלים את חאליסי בתוך האפר, עם שלושה דרקונים קטנים על הכתפיים, הרי שעכשיו היא במצב בדיוק הפוך. היא עומדת גאה, לא מסתירה כלום, כשהלהבות אופפות אותה מסביב. אם קודם היא היתה סוג של ישו שקם מן הקבר, עכשיו היא לא נכנסת אל הלהבות – היא יוצאת מהן. מנביאה היא הופכת לסוג של אלה.

זאת חאליסי אחרת לגמרי. אם אתם זוכרים, למרות העובדה שהיא עם דרקונים ושרדה את האש, עונה לאחר הסצינה הזאת דאניריז נשארת כמעט בלי אנשים מאחוריה. למרות הכל, הם עדיין חסרי אמונה  – סוג של משה עם בני ישראל במדבר. היא אמנם הוציאה מים מהסלע אבל היא רחוקה מלהיות מנהיגה.

דאניריז של סוף הפרק הזה היא כבר משהו אחר לחלוטין. היא יודעת בדיוק מה היא עושה, מתוכננת להפליא. היא גם הרבה פחות רחמנית – היא טובחת למעשה במנהיגי הדותרקים בלי שום סיבה מיוחדת חוץ מהעובדה שהם עומדים בדרך שלה (ו-טוב, שהם הבטיחו לה אונס ברוטלי). זאת לא הילדה הבודדה עם חיות המחמד המכוסה באפר ומסתירה את שדיה בקושי. זאת כבר מנהיגה אמיתית. ראו הוזהרתם.

game-of-thrones-season-6-episode-4-c

בינתיים, במעלה מלך, כל העניינים נראים כמובילים לקרב הגדול בין הדרורים לצבא הסדיר. בכלל נראה שבעונה הזאת היוצרים, קצת כמו מצביאים טובים, מניחים בצורה סיסטמטית את הכלים על הלוח כך שאפשר לראות לאן הכל הולך. מלחמה גדולה בווינטרפל, מלחמה גדולה במעלה מלך ואלוהים יודע מה חאליסי תעשה עם הצבא שלה. אבל בואו נדבר על מה שקורה קרוב לכס הברזל, וזה מלחמה בין דת לבין צבא. זאת לא הפעם הראשונה בהיסטוריה שניתקל בכזאת מלחמה. למעשה, הן קורות לא מעט. העניין הוא שאף פעם לא ניתן לדעת לאן הן ילכו.

תסתכלו פה קרוב אלינו. במצרים הצבא סירב למהפיכה הדתית ובסופו של דבר המליך מישהו משלו בעוד בטורקיה, שם הצבא היה אמור לאכוף את המדינה החילונית, הוא בסופו של דבר נכנע להקצנה הדתית. מהצד זה נראה לנו שאין סיכוי לדרורים – צבא לא סדיר, לא מאומן ולא מצויד, בקרב נגד צבא מקצועי ונאמן. אבל האם אכן זהו המצב? מה יותר חשוב במצבים כאלו, אמונה יוקדת או ידע? ובכלל, נראה שהדרור העליון שלנו הוא לא בחור טיפש בכלל. הוא מתעקש על עונשים ועימותים שברור שיובילו להתנגשות ראש בראש. האם הוא מכין הפתעה לכוחות המשולבים של בתי לאניסטר ותיירל?

*

בכלל, הפרק הזה נפלא כדי להראות לנו עד כמה דת (או אם תרצו – כל אמונה שהיא) יכולה להיות מסוכנת.

אנחנו מקבלים שיחה ארוכה ויפה של הדרור העליון עם מרג'ורי, שכמיטב המסורת מספר את תולדותיו ועד כמה מאס בכלא הגוף לטובת האמונה. איך כשראה את הגופות העירומים של חבריו שבעי ההנאות הבין שאין שם דבר וחצי דבר ועל כן החליט לנטוש את תאוות הבשרים והחיבה למנעמים לטובת דרך הדת. וזה באמת נשמע מרשים. הנה בן אדם שבחר בדרך הקשה והלך איתה עד הסוף.

ואז, דקה אחר כך, אנחנו מקבלים את הסצינה שרואים בתמונה למעלה. מרג'ורי מתחננת בפני אחיה שלא יישבר אבל הוא כבר לא יכול יותר. הוא יודה בכל מה שיאמרו לו, רק שייגמר קצת. ואז יורד לך האסימון – אמונות יפות או לא, אנחנו מדברים פה על אינקוויזיציה. לא פחות ולא יותר. או אם תרצו את עולם האסואציות מהן אני מגיע עכשיו – מרתפי הגסטפו (כמו שאמרתי, אמונה יוקדת לא מוגבלת לדת).

בסופו של דבר, אומרים לנו היוצרים, מאחורי כל אמונה יוקדת, מאחורי כל בטחון מופרז בצדקת הדרך, מאחורי כל אידיאל מרשים – יעמוד רודן וינצל את הכח שיש לו על ההמונים. חבל שכל פעם צריך ללמוד את הלקח הזה מחדש.

got60303

דיברנו על רודנים, בואו נראה מה קורה במירין. אם בפרק שעבר היה לנו את ואריז שמנסה לשלוט בכח המקל, הרי שהפעם קיבלנו את טיריון שמנסה את הגזר דווקא. למעשה, טיריון הוא אמן הפשרה. ההקבלה פה לסכסוך הישראלי-פלסטיני היא פשוט קלה מדי, כולל הניצבים (שלום לך יוסף סוויד). "שלום עושים עם אויבים ולא עם חברים" מצטט טיריון מאות שמאלנים לדורותיהם ובעצם מציע את הסכם אוסלו ליריבים שלו (פלוס כמה זונות. אולי אם פרס היה חושב על זה אז, היה לנו היום שלום באמת). קחו שלום עכשיו, הסכם ביניים ועוד שבע שנים נדבר. עד אז, או שהפריץ ימות או שהכלב ימות או שחאליסי תחזור עם הצבא שלה ואז למי בכלל אכפת ממה שאמרתי עכשיו.

טיריון הוא לא טיפש. הוא מבין שהנאמנות של הצבא אליו – הדבר היחיד שמאפשר לו למשול כרגע במירין – היא מוגבלת להחריד. אין לו את הלוקסוס של הדרור העליון, של צבא שהולך אחריו בכח האמונה. כתוצאה מכך, אין לו יכולת לבצע מהלכים גדולים. אז הוא מושך זמן. מקווה שחאליסי תגיע. מקווה בעיקר שהאנשים מסביבו – הצבא, הנאמנים לו, העבדים שאותם שחרר – יבינו שאין לו את היכולת כרגע לצאת למלחמה.

העניין במשחקי הכס שמי שמושל בדרך הפשרה פשוט לא מושל. ראינו את זה פעם אחר פעם. ג'ון סנו אולי קם לתחייה, אבל קשה להאמין שהוא ישכח את העובדה שהרגו אותו כי הוא ניסה לשנות סדרי עולם ולייצר שלום עולמי. תומן הוא איש של פשרות – וזה אומר שכל מי שמסביבו בעצם מנסה לתמרן אותו. במשחקי הכס (ויש שיגידו שגם בעולם האמיתי) כל דאלים גבר. החזק הוא השולט. ניסיון לעשות שלום בדרך כלל יגרום לך להריח את הפרחים מלמטה. טיריון, ראה הוזהרת.

*

בטח שמתם לב:

– שמכל קווי העלילה שאפשר לצפות להם בספר הבא של מרטין, זה שבו סאנסה נפגשת עם ג'ון סנו הוא הכי פחות הגיוני שבהם. סטארקים נפגשים באיחוד משפחות מרגש? הצחקתם אותו (מה עוד שבספרים סאנסה היא בכלל לא זו שנישאת לראמזי)

Jon-Snow-Sansa-Stark-Game-of-Thrones-Season-6

– אבל ברצינות, תסתכלו על התמונה הזאת – אפשר להישאר אדישים אליה?  לפעמים, גם קיטש הוא לא כזה נורא אחרי שש עונות שהורגים לנו אנשים שאנחנו אוהבים. כמו שאמרתי – לא משהו שנראה בספר של מרטין.

– ספיקינג אוף אנשים שאנחנו אוהבים – ביי ביי אשה.

– שכל סיכום כמעט הזכיר את זה, אבל אי אפשר להתעלם מזה גם פה – האם היתה סצינה סקסית יותר בעונה הזאת מאשר ת'ורמונד הג'ינג'י הגדול דופק  מבטים בברייאן מעל שוק חזיר עסיסי? ג'ימי יודע על זה?

– שהסצינה הבאמת מושלמת בפרק הזה היתה זו שבה בריאן מספרת כמעט כלאחר יד איך היא הרגה את סטאניס לשני האנשים שהכי אהבו אותו. נקמה מוגשת קרה כשלג. פייבק איז א ביץ'!

– שהתוכניות השאפתניות של פטיר באייליש מגמדות אפילו את אלו של פרנסיס אנדרווד.

– שעם כל הצבאות שחאליסי אוספת, היא בקרוב תצטרך ראש מטות משולבים שיצליח לתאם בין כולם

אין איתות מעכו, זוהיר
בורנמות׳. פרק ב׳

62 Comments

אנונימוס 17 במאי 2016

רק אני ראיתי שמחוץ לאוהל שנשרף בסוף רואים גם את האלמנה שדאינריז התחברה אליה שתי סצינות לפני כן עם גרון שחוט?

רובי פאולר 17 במאי 2016

ותודה לג'ורה (שם קצת משפיל, לא?) ודאריו שחסמו את השערים כמחווה לסצינת הקולנוע ב"ממזרים חסרי כבוד". אגב, באחד האתרים כינו את ההיכל "קלאב הוטל דות'ראקי" :-)

ישראל 17 במאי 2016

אם כבר סצינת הסיום – התמונה של דאני עומדת שם בלהבות הית צריכה להיות בתחזית מזג האוויר השבוע.
בטמפרטורות שהלכו פה יש מצב שגם היא היתה נשרפת

יותם 17 במאי 2016

היי אריאל, יש סיכוי שתוכל למתן את הכותרת המשנית בעמוד הראשי? בקשה מתוך רצון להמלט מספוילרים :)

אריאל גרייזס 17 במאי 2016

צודק, עודכן ונשים לב בעתיד

יותם 17 במאי 2016

תודה רבה! מצפה לטור ניחוס לסביליה P:

סימנטוב 17 במאי 2016

משיתהו חאליסי תצטרך לעבור את קו גדרה, בינתיים היא עדיין בשבטה

ישראל 17 במאי 2016

קודם כל אריאל, מעולה כרגיל, תענוג אמיתי. תודה.

דווקא אני ראיתי בסיפור של סוף הפרק עם חאליסי סיפור נוסף (שהאמת, הופתעתי שלא ראיתי שכותבים עליו בשום מקום) – דאני עד היום שחררה את העבדים. הצליחה לגרום לחאל דרוגו לכבד אותה באמת. לדעתי מה שאנחנו רואים בפרק הזה הוא סיפור של שחרור הנשים, מהפך 'פמיניסטי' בדותראקי. לא סתם אנחנו מקבלים את הווידוי של החאליסי ההיא, שהחאל שלה התעלל בה מגיל 12 אבל היא עדיין אומרת משפטי התרפסות של אישה מוכה. חאליסי באה כאן לשחרר את הנשים, כמו ששחררה את העבדים, משהו כזה.
וזה גדול, בעיניי.

אריאל גרייזס 17 במאי 2016

כן, רציתי לכתוב על זה משהו אבל היה כבר מישהו שכתב על זה, לא זוכר מי, שכל הפרק הזה מאוד פמיניסטי. במקום שהגברים יצילו את חאליסי, ההיפך קורה. גם סרסיי מתמרנת את כולם ואפילו סנסה מתמרנת את ג'ון סנו לתקוף את ווינטרפל

רובי פאולר 17 במאי 2016

כן.. סאנסה דפקה וואחד איום – או שאתה בא איתי עם חבורת טורמונדים עצבניים או שאני, הממ…, הולכת לבד!

ניר לוי 17 במאי 2016

אני כבר מזמן אומר שבאופן כללי, ולמרות כל האלימות האונס והחפצת הנשים, הסדרה בעיני מאוד פמיניסטית. שימו לב מי באמת מושכות בחוטים בכל הבתים- סרסיי, מרג'רי (והסבתא שברח לי שמה), דינאריז, האחות של טיאון, שלושת האחיות ואמא שלהן בדורן, אריה, בריאן ובטח עוד כמה ששכחתי. בכל המקומות, אלה שבאמת מנהלות את העניינים אלה הנשים

ע' בעל הטיפ 17 במאי 2016

אוליאנה הוא שמה של המבוגרת לבית טיירל. היא נראתה מדהים בגיל צעיר

ran 18 במאי 2016

הקדמת אותי בעניין הפמיניסטי,
מרטין ויוצרי הסדרה ניסה לתעתע בנו בהתחלה – סרסיי הכנועה מביטה ברוברט השיכור עוגב על המלצריות, קאת האישה הנחבאת מאחורי נד, סאנסה שרק רוצה להנשא לנסיך ודאניריז הילדותית שאחיה קובע את עתידה עבורה לצרכיו (רק אריה היחידה שקצת חומקת מתחושות אלה).
די מהר אנו מבינים שהנשים are calling the shots.
בפרק האחרון,
דאניריז מכניעה את החאלים, שהם הכי גבריים שיש
ומרג'ורי מנסה להרים את אחיה השבור שהתנאים גומרים אותו.
ויש את הדברים שציינתם לגבי סאנסה.
בשלושת הפרקים הראשונים הרגשתי מאד לא בנוח עם העונה עד כה (אבל אמרנו שאסור לבקר, לא? :) ),
מהפרק הרביעי כבר נהנתי.
משהו חייב להשתחרר ולרוץ קדימה, הרי מירין, castle black או הדיונים עם הדרור העליון כבר התישו לגמרי,
אני מקווה שממה שנותר מהעונה נקבל את הפיצוץ שאני מצפה לו.

Dorigil 17 במאי 2016

כל כך מטופש שדאני הופכת את הלפידים והופס כולם עולים באש תוך שתי שניות, בזמן שאף אחד בעיר לא שם לב ולא עושה דבר כשמהקדש עולה באש והדלת חסומה. היוצרים עושים קיצורי דרך מטופשים כדי לייצר ״וואו״ים. היא כבר לא תחזור להיות מה שהייתה, משחקי ה. זה עדיין מבדר, פשוט לא גאוני יותר. אפילו לא קצת.

ניק 17 במאי 2016

נקודה טובה… וגם למה היא הייתה צריכה לחכות ל2 הליצנים שיבואו לחלץ אותה כדי לחשוב על הרעיון הזה? למה לא לעשות אותו על ההתחלה?
אה וכל שאר הדופרקים לא ידעו שהיא חסינה לאש? הרי הם מכירים אותה ושמעו את כל הסיפור עליה ועל דרוגו, אז מה הקטע? אתם יודעים שהיא חסינה לאש, אל תשימו אש לידה! אתם יודעים שהיא חסינה לאש, מה כולם מתפלאים שהיא יצאה משריפה בחיים?

ובנימה אישית – אני מוכן להחליף אותה בג'ופרי בכל שנייה! גלגול נשמות קטן..

מיקו גוטליב אהלן סבבה 18 במאי 2016

אז מי היה נועל את המקדש?

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

אני חושב שהתלונות בנושא, שראיתי בעוד מקומות, ממש לא מוצדקות. קודם כל, נראה שהרעיון לכך היה עוד לפני שהגיעו הצמד, עובדה שהיא מדברת עם האלמנה הצעירה ונראה שיש לה תוכנית. לגבי איך הכל מתלקח כל כך מהר – לדעתי זה חלק מהתוכנית שלה, שהיא שפכה חומר מדליק במקום (אולי נעזרה בצמד בשביל זה) – אבל אם היו מראים לך את זה קודם זה היה הורס את כל ההפתעה. והעובדה שהיא חסינה לאש היא לא ממש משהו שמחלחל – עובדה שכל החאלים מתייחסים אליה בזלזול רציני, כאלמנת חאל, הם לא רואים בה יותר מאשר קלף מיקוח במקרה הטוב. הם כל החיים שלהם התרגלו לזלזל בנשים, למה שפתאום זה ישתנה?
לדעתי מהלך העלילה פה עשוי לא רע בכלל

אורן השני 18 במאי 2016

ואיך הם חיכו לה בדיוק במקום שהיא במקרה הלכה אליו עם הצעירה? יותר מדי צירופי מקרים.

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

אם מניחים שהם חיכו מחוץ לדוש חאלין להזדמנות להכנס והיא יצאה, אז זה נראה קצת פחות מקרי. ברור שיש הרבה דברים בסדרה הזאת (במיוחד בעונה הזאת) שנראים כאילו יותר מדי יד המקרה. בדיוק מגיעים פוד ובראיין להציל את סאנסה, למשל. מצד שני, נדמה לי שבעבר היה ניסיון להמנע מפגישות אפילו בכח, נניח ג'ון ובראן, שהיו ממש אחד ליד השני אבל לא הצליחו להתראות או אריה שמצליחה להגיע לחתונה בדיוק שניה אחרי הרצח. לדעתי בסדרות מהסוג הזה אין ברירה אלא לעשות קיצורי דרך מהסוג הזה מדי פעם. צריך להזהר לא להגזים עם זה (ויש מצב שהעונה הם קצת הגזימו עם זה)

אזי 18 במאי 2016

אני חושב שהתלונות קצת מוגזמות וקיצוניות, אבל היה משהו "קל מדי" בכל הסיפור הזה.
כבר מהחלק שהיא יוצאת לשתות או אלוהים יודע מה ופתאום היא ניתקלת בצמד חמד ואף אחד לא מופתע מכלום ואף אחד לא ראה אותם, ועל לחלק שההיכל המרכזי בעיר עולה באש, ואף אחד מהדותרקים לא רץ לעזור לכל החאלים שיושבים בפנים.

זה קצת נראה כאילו מישהו מהכותבים בא עם ההברקה של לשרוף את ההיכל ולצאת בחיים, ואז הם החליטו שהכל מסביב כבר יסתדר מעצמו.

ניק 17 במאי 2016

אריאל, תודה רבה על ההמנעות מלנסות לדפוק בדיחת קרש בכל משפט שני כמו בלוגרים אחרים!
התייחסות למה שאמרת על הדרור והעל האפשרות להפתעה שהוא מכין – מדובר בפנט דתי, לאלה אין הרבה הגיון בראש (לעומת שכל שזה דווקא יש לרובם), ולכן אני לא מאמין שיש לו איזה מאסטרפלאן חוץ מ"אלוהים (וששת חבריו) איתנו". גם לא רואה מצב מבחינת הסדרה שהם יתנו להם לנצח.
בכלל הסיפור שלהם די מגוחך – פעם ראשונה שיש במעלה המלך חוטאים? איפה הם היו כל השנים?

אודי 18 במאי 2016

לא הורשה להם לשאת נשק, עד שסרסיי הגאונה החליטה לתת להם את האפשרות הזו. פחות מסבירים את זה בסידרה, אבל איזה 100 שנה אחורה (אולי קצת יותר) הייתה בעיה די רצינית עם הצבא של הכנסייה בווסטרוס, עד שאחד המלכים הטרגריינס דיכא מעין מרי אזרחי ואסר על הכנסייה לארגן צבא משלהם ולשאת נשק, מה שנתן להם הרבה פחות כוח לטפל בחוטאים

ישראל 18 במאי 2016

מבחינת ההיתכנות שהסידרה תיתן לדתיים לנצח –
מהרבה בחינות, הסדרה הזו בעלת דמיון רב לאירופה של ימי הביניים (כלומר, ווסטרוז היא אירופה). מי שקצת מכיר יודע שבימי הבינים היה לכנסייה המון כח, וזה תמיד היה שלטון של השליט לצד האפיפיור, כשבתקופות מסוימות היה ביניהם מאבקי כח ממשיים – מאוד בדומה למה שאנחנו רואים בסדרה.

ניק 18 במאי 2016

אודי,
תודה על ההסבר. חבל שהם לא הוסיפו איזה שורה על זה בסדרה.

ישראל,
דווקא לא זוכר יותר מדי התייחסות לדת בסדרה, ככוח (חוץ מהשבועות שלהם אבל זה כבר יותר עניין של כבוד), אז לא רואה מצב שהם יתנו לדתיים לנצח. מה גם שאם כבר הם ינצחו זה יהיה תקוע קצת, כי אין להם משפחות אחרות לחבור אליהם או להלחם בהם כמו שיקרה ללניסטרים למשל אם ינצחו

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

יש המון התייחסות לדת בסדרה, היא חלק אינטגרלי ממנה. יש את אל האש שמליסנדרה (ובפרק הבא, לפי הפרומו, גם אניה בוקשטיין שלנו) היא כוהנת שלו והוא חלק מהותי מהסדרה – המוות של רנלי ברטיון, ההחייאה של ג'ון סנו ועוד הרבה. יש את האלים הישנים, שבצפון הם מאוד חשובים וגם לדת החדשה יש משמעות, כשהרבה מאוד עושים בה שימוש לצורך התככים שלהם

ניק 18 במאי 2016

ממ טוב אם מייחסים את כל מעשי הכישוף הבודדים לדת אז כן.. התכוונתי יותר במובן הנוכחי של דת, קבוצת אנשים שהולכים על עיוור בעקבות האמונה שלהם, בדיוק כמו הדרור העליון…
למיטב זכרוני, לא היה עד הדרור מקרה בסדרה שמנהיג מסויים התנגש בקבוצה דתית, למעט אותם אנשים בודדים כמו מליסנדרה.

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

תשמע, מליסנדה שורפת ילדה חיים ואף אחד בצבא לא מעז לעשות משהו נגד זה. כך שכנראה יש לדת משמעות גדולה

ניק 18 במאי 2016

אם המפקד אמר שזה בסדר אז זה בסדר… אם סטניס לא היה מאשר את זה לא היו נותנים לה לשרוף אותה…
אבל שוב, אני מקבל את מה שאתה אומר לגבי כל עובדי האלילים היחדינים, באמת יש להם הרבה כוח. אבל בקבוצה דתית לא נתקלנו עדיין עד הדרור.
ושוב הבעיה היא שאם הם ינצחו אז מה הלאה? חוץ מלשמור על הכוח שלהם אין שום התקדמות בסיפור שאפשר לייצר, בשונה ממשפחה מסויימת שתשלוט במעלה המלך ואז תמיד יהיו שם תככים ויריבויות מול משפחות אחרות בממלכה.

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

ההרגשה כל הזמן לגבי מה שקורה במעלה מלך זה שזה בסך הכל פלייס הולדר עד שהשליט האמיתי – אם זה ג'ון או דאניריז או מישהו אחר יגיע. הרי הסדרה נקראת שיר של אש ושל קרח, האש היא דאני, הקרח הוא ג'ון, אלו שבאמצע – מה תפקידם באמת?
רק דבר אחד לגבי הדרורים והאם הם ינצחו או לא – בואו נזכור שהנבואה שניתנה לסרסיי היא שהיא תיראה את שלושת ילדיה מתים. עד עכשיו זה התאמת, כך שלא הייתי מוציא מכלל חשבון תסריט שבו טומן נהרג במלחמה עם הדרורים

MOBY 18 במאי 2016

ואולי הקרח זה המתים המהלכים והאש זה אם הדרקונים או ג׳ון….

ארז (דא יונג) 18 במאי 2016

ויש את הדראונד גוד (האל הטבוע?), שכנראה הולך לשוב לחיינו ובגדול בקרוב עם עלילות הקינגז מוט ושאר עלילות שלצערי לא נראות מבטיחות במיוחד – אבל מי יודע, הלוואי ואתבדה.

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

בוא נגיד ככה – יש הרבה מאוד עלילות לא ברורות בספרים, כולל הבחירות האלו באיי הברזל – את רובן בחרו היוצרים של הסדרה להעלים. כך שההנחה שלי היא שאם הם בחרו את העלילה הזאת להשאיר – יש לה משמעות בתמונה הכללית

ארז (דא יונג) 18 במאי 2016

(סליחה, לשלוח את אחיו למירין)

ארז (דא יונג) 18 במאי 2016

גם בספר היא על פניו משמעותית

¡¡¡ספוילר אלרט!!!
.
.
.
יורון אמור לקחת את הקינגז מוט עם קרן הדרקונים שלו ולהפליג לכיוון דיינריס כדי לעשות משהו איתה, כך שבהחלט צפויה התקדמות חשובה בעלילה בכיוון הזה.

אביאל 18 במאי 2016

אודי – האמת שטיווין לאניסטר איפשר להם ולא סרסיי וזה היה תמורת איזה תמיכה או משהו.

פאקו 17 במאי 2016

מצויין כרגיל.
אותי מעניין מה הולך לקרות עם הדמויות שנחשבות "רעות", היות והן סובלות מדפלציה רצינית. פרט לראמזי שהוא דמות שלילית ברורה, לא באמת נשארה אף דמות כזו. אפילו ההר המאיים הפך לנזיר שתקן שלמעשה הולך לנקום באויבים של סרסיי על מעשה הנבלה שעברה (ועל הדרך נותן גם לה נקודות זכות לפחות כקורבן). בגלל זה נראה לי שאלא אם ייוצרו דמויות רעות חדשות במהרה (אולי אחיו של באלון), אין מה לדאוג לגורלו של ראמזי בעתיד הקרוב.

MOBY 18 במאי 2016

באייליש הוא מהנבלים הגדולים בסידרה, אחראי לכלכך הרבה הרג ותמיד מתחת לרדאר. הוא מחסל משפחות סידרתי,

פאקו 18 במאי 2016

אהמממ, אולי. אין ספק שמדובר בתחמן ותככן לא קטן, שאחראי על לא מעט מההרג בסדרה (כולל בדיעבד על מה שהניע את אירועי הסדרה – הרצח של ג׳ון ארין). מצד שני מדובר בסוג של קלף משוגע שלא תמיד ניתן לשייך לצד של הרעים או הטובים. כך העובדה שהיה אחראי למותו של הרשע המוחלט ודאי לא יכולה להיזקף לרעתו.

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

הוא גם אחראי למה שקרה לסאנסה ויש לי הרגשה שהוא יעשה עוד כמה דברים רעים. הוא לא רשע אולטימטיבי – ואולי טוב שכך, אני הרבה פחות אוהב דמויות אבסולוטיות. גם ג'יימי וסרסיי (והדרור העליון במידה מסוימת) הם דמויות בעלות כמה צדדים ועדיפות בעיניי על פני רשעים מוחלטים כמו ראמזי או ג'ופרי (שכבודם במקומם מונח)

ישראל 18 במאי 2016

משפחת לאניסטר, מלבד טיריון, לחלוטין שייכת לרעים. אבל עזוב – יש את המהלכים הלבנים, שלפי הפרומו נחזור לראות אותם בפרק הבא

פאקו 18 במאי 2016

לחלוטין לא מסכים לגבי הלאניסטרים. ג׳יימי עבר סוג של מסע היטהרות שהחל ממתי שנפל בשבי הסטארקים, וגם סרסיי יכולה לזכות ללא מעט סימפטיה אחרי העונשים שקיבלה (מות שני ילדים והזובור הפומבי בעיר). היחיד שעוד היה יכול להיחשב לכזה הוא טייוין, והוא כבר לא עימנו.

ארז (דא יונג) 18 במאי 2016

לי מאד חבל שג'יימי חזר להיות שפוט של סרסיי (בשונה מהספרים שם הוא הולך ומתרחק מבית לאניסטר), אבל מצד שני אין שום ערובה שהוא לא יגלה שוב שהיא רק מנסה לנצל אותו.

ולגבי טייווין, הייתי חוזר לדיון של שבוע שעבר לגבי נד סטארק. נכון שנד סטארק לא שלח אנשים להרוג תינוקות, אבל בבסיס המעשים של שניהם נמצאת המחשבה של "המשפחה מעל לכל" – לא סאדיזם ואלימות טהורה כמו של ראמזי, ג'ופרי וכד'.

(והביקורת בוואלה על הפרק של השבוע הייתה ממש מביכה לקריאה)

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

כן, זאת היתה ביקורת גרועה מאוד לדעתי גם. בכלל יש הרגשה שיש מין תחרות בין הביקורת מי יקטול יותר. גם ניב שטנדל שאני מאוד מחבב את הביקורות שלו בדרך כלל הלך בדרך הזאת. זה לא שאין דברים רעים בסדרה, אבל זה ממש מרגיש שמחפשים את זה עכשיו בכח – וגם מחפשים את הבדיחות הקטנות כל הזמן.

פאקו 18 במאי 2016

די הפסקתי לקרוא את הביקורות האלה. הבדיחות כבר מזמן לא מצחיקות, והקריאה גורמת תחושה של הצטדקות על זה שאתה נהנה מהצפייה בסדרה.

אריאל גרייזס 18 במאי 2016

לא חושב. זה חלק מהיופי של הסדרה הזאת – התאומים לבית לאניסטר מצטיירים בעונה הראשונה כרעים גמורים, בעונה השניה והשלישית ג'יימי הופך לסימפטי, בסוף עונה שעברה בהחלט יש לנו סימפטיה לסרסיי. הם אנשים עם תכונות רעות וטובות, כמו כל האנשים בסופו של דבר והם נאמנים למשפחה שלהם, שזה מה שחשוב בסדרה בסופו של דבר

MOBY 18 במאי 2016

לדעתי בייליש אחראי למספר מיתות של שחקני מפתח וחצי מפתח.
ג'ון וליסה ארין.
נד סטארק (והנישואים של סאנסה לראמזי)
מירסלה לדורן (אם אני זוכר נכון המוח לא עובד כבר הוא אחראי לשליחתה לשם)
ג'ני הזונה הג'ינגית על ידי ג'ופרי. (מחזיק ומעביד קשה מספר נפקניות, עד מוות לעיתים)
ג'ופרי עצמו.
וידו נטויה, בעצם אף אחד לא סופר אותו, בזה גדולתו.

פאקו 18 במאי 2016

הוא לא אחראי על השליחה של מירסלה לדורן – טיריון עשה זאת בהיותו ימין המלך (כשניסה לגלות מי מדליף את ההחלטות שלו וגיחה שזה פייסל).
קשה גם לומר שהוא אחראי למותה של רוז (ולא ג׳יין), היות והיא שימשה סוג של מרגלת של ואריז באותו הזמן.
ולגבי נד – יש הרבה אחראים למותו, בייליש הוא רק אחד מהם.

עדי אבני 17 במאי 2016

בהמשך לעניין הפמיניסטי, אבל לא בהכרח, זה היה הפרק של האחיות הגדולות שמסבירים לאחים הקטנים מה לעשות: מרג'רי לאחיה, סנסה לג'ון סנואו, האחים לבית גרינג'וי ואם תרצה גם דאני לחבורת המילואימניקים בואס דות'ראק.
בהיפוך פמיניסטי הגברים עסוקים ב"being" והנשים ב"doing".
המסר הוא פמיניסטי אבל

קירקגור 17 במאי 2016

פושעי מירין לדין!

חפ"ש 18 במאי 2016

טור מעולה.
שאלה למבינים- באמצע העונה השלישית, כשחאליסי יוצאת מאסטפיר אם צבא הבלתי טמאים, נראה כאילו העיר נשרפת ע"י הדרקונים שלה, אבל מסתבר שהעיר ממשיכה לעבוד כרגיל עם "האדונים הנבונים של אסטפיר" וכנראה גם עבדים(שהרי טריון הבטיח להם עוד 7 שנים של עבדות). איך מסבירים את זה?
ולגבי יונקאי, חאליסי שלחה את דאריו בעונה הרביעית להשליט שם סדר, מישו זוכר למה הוא חזר למירין? ומה קורה עם צבא הבנים השניים שלו?

יואב דובינסקי 18 במאי 2016

פרק נהדר ואחלה טור

ניתאי 2 18 במאי 2016

העונה הזאת היא כמו הפלייאוף של העונה בNBA: במערב יש הפתעות, במזרח כל כך כל כך משעמם.

פאקו 18 במאי 2016

הייתי אומר משהו על זה אם לא היה משתמע שעשית פה הקבלה בין לברון לחאליסי.

ק. 18 במאי 2016

מצוין.
סוף סוף פרק שקורים בו דברים ומקדם את העלילה שהוא לא בשלושה האחרונים של העונה.
-גם חשבתי על הצביעות של הדרור העחיון שנטש את החומר לרוח אבל בפועל זה לא שווה כלום אם הדרך היא כולנית ואלימה. ובאמת לא חסרות דוגמאות מחיים האמיתיים של כוחנות במסווה אידאולוגיה/ערכים (נצרות, קומוניזם ) או רוחניות (אושו).
-לגבי סצינת הסיום אני קצת חולק, הרעיון והתוצאה הם בסדר אבל הביצוע מוגזם ואוברדרמטי לטעמי.
-שלום עושים עם אויבים – זה לא צ'רצ'יל הראשון להגיד?

ניק 18 במאי 2016

כוחנות במסווה אידיאולוגיה? ממ דע"ש??
וכל ביצוע של דיינריס הוא מוגזם ואוברייטד, שחקנית נוראית

ק. 18 במאי 2016

הכוונה במסווה של משהו יותר ערכי ורוחני- לכן לא הלכתי על הדוגמה של הנאצים, הפאשיסטים וגם דעאש ששם אין באמת שום הסוואה לכוחונות.
ודיינריס, אני נוטה להסכים איתך, למזלה היא נראית די טוב…

אזי 18 במאי 2016

היה סוף סוף פרק מצוין.
עוד לפני השיא הבוער של הפרק חשבתי שסוף סוף שזה פרק מצויין. אני יודע שבפוסט הקודם אמרת שאנחנו לא מדרגים, אבל כזה אני :)
סוף סוף התבהרו לנו כמה קווי עלילה ברורים.
אחרי שהפרקים הקודמים התבססו על האימונים להפוך לג'דיי של האחים הקטנים לבית סטארק, בפרק הזה ראינו שתי יציאות ברורות למלחמות של האחים הגדולים לבית סטארק בצפון ושל הבתים טיירל ולניסטר לכבוש בחזרה את מעלה המלך.
ברור לכולנו ששתי המלחמות האלה לא יהיו פשוטות.
בתים טיירל ולדעתי בעיקר לניסטר ינסו לנצל את המלחמה בדרורים כדי לדלל כל אחד את צבאו של השני והסטארקים עוד צריכים לארגן צבא שילחם בשבילם (עזרה לא צפויה כנראה תגיע מפיטר בייליש ואבירי העמק). בכלל, אני עדיין שבוי בטראומה של עונה 3 בה רוב סטארק יצא למחלמה אבל עונה שלמה ישב באוהל ולא נלחם באף אחד. מקווה שהמלחמות הקרובות יהיו יותר פעילות.

בגזרת דינאריז, בהנחה שהיא תצליח להשתלט על הדותראקים, אני חושב שמונחות בפניה שתי אופציות:
1. להחזיר לעצמה את השליטה במירין ושאר הערים שכבשה
2. להתחיל להתקדם לעבר ווסטרוז
בהנחה היותר סבירה שהיא תלך על האופציה הראשונה, אני חושב שהיא קוברת את עצמה במלחמות עם אדונים ועבדים ומוציאה את עצמה מהמשחק להמשך העונה לפחות. היא אולי תצליח לשלוט על כל מה שמזרחית לנהר, אבל תתקע שם.

פאקו 18 במאי 2016

תיקון קטנוני – זה ים (הים הצר) ולא נהר.

דוש חאלין 18 במאי 2016

תודה על הפוסט, מעניין מאוד.

מאוד אהבתי את הסצנה שבה ג'ון קורא בקול את המכתב של רמזי.
בכלל אני מכור לדמות הזאת (גם בספר, אם כי בספר עין העורב נותן לו פייט טוב לגבי "מי יותר סאדיסט"). כל סצנה שלו או שקשורה אליו היא מהפנטת,
by far הדמות הכי טובה בסדרה, אף פעם לא מאכזב.

עוד דבר לגביו הוא, שהעונה הזאת הוא מראה שחוץ מפסיכוזה רצינית הוא גם לא טיפש בכלל. אעז ואומר אפילו חכם.
מעניין לראות עד לאן דמות חכמה, ממש משוגעת ובלי שום (שום!) מעצורים (לא צריך לפרט כמה אין לו מעצורים :) יכולה להגיע.
מקווה שהוא יישאר איתנו כמה שיותר כי הוא פשוט עושה את הסדרה בעיני.

ניק 18 במאי 2016

הפסיכים הרציניים בדכ לא טפשים.. אדולף למשל…

Zak 18 במאי 2016

סיכום נהדר אריאל. לגבי דאני, ייתכן וקווית' כבר ניבאה את המהלכחם בפגישה שלהם בקארת'

https://www.youtube.com/watch?v=Tqvnwo2I0ZM

א. ב 19 במאי 2016

רק לי נראה מוזר שהכל נשרף שנפל לפיד על הרצפה? מה כאילו לפני כן לעולם לא נפל???

Comments closed