אש, קרח ומה שבינהם – יומן משחקי הכס (פרק 7)

משחקי הכס הוא משחק הישרדות אבולוציוני שבו כל חולשה חושפת אותך לסכנת מוות מידיית

Game-Of-Thrones-Season-6-Episode-7-Review-and-Recap

"מה שמת, לא ימות שוב" אומרת ססמת אנשי איי הברזל, "אבל מה שלא ראית מת, בסוף יחזור מתישהו" כנראה היתה צריכה להמשיך הססמא הזאת.

אחרי ג'ון סנו (שטוב, כן מת, אבל לא באמת) ובנג'ן שנעלם לנו לחמש וחצי עונות וחזר שבוע שעבר, עכשיו גם קיבלנו את סנדור קילגיין, הלא הוא ההאונד, חוזר לנו מהגיהנום שבו נטשה אותו אריה לאנחות, מסרבת להרוג אותו.

כלב הציד הוא אחת הדמויות המעניינות בסדרה הזאת. במקום עם כל כך הרבה דמויות חד מימדיות משהו, הוא יצור שקצת קשה להבין אותו. מצד אחד לוחם קשוח ואכזר, שלא היסס לדרוס את הילד שרב עם בן המלך (אי שם בעונה הראשונה), מצד שני גורר איתו את אריה במשך איזה שתיים-שלוש עונות, כשברור לכולנו שהרצון למכור אותה – התירוץ שבו הוא משתמש כל הזמן – הוא בדיוק זה, תירוץ. והלב הרחום שלו, זה שגם הגן על סאנסה בשלב מוקדם יותר, לא מתיר לו להפקיר ילדה קטנה.

גם בפרק הזה קשה לתהות על קנקנו של סנדור. כביכול השלים עם עצמו, מתפקד כחוטב עצים ושואב מים (רואים, שחקני NBA? אין שום בושה בלהיות חוטב עצים!) לקהילה שלווה שבונה מקדש או השבעה יודעים מה. אבל מהשיחות שלו, וכמובן מסופו של הפרק, ברור שהלוחם עדיין נמצא שם עמוק בפנים אצל סנדור. כל מה שצריך זה טבח אחד טוב כדי לשחרר אותו. עמוק בפנים הוא עדיין אותו ילד שאח שלו הצמיד לאש ושרף לו חצי מהפנים ועכשיו הוא מבקש נקמה.

אחד הדברים היפים במשחקי הכס זה הדרך שבה היא מראה לנו איך השיפוט שלנו על מניעים של אנשים – ובעיקר על התוצאות של זה – הוא מופרך לחלוטין. קחו לדוגמא את דאניריז, שלא מופיעה הפעם בפרק (להגיד שהתגעגעתי? לא ממש). אנחנו מחבבים אותה רוב הזמן. יש לה כוונות טובות. הרי השלטון שלה בדין, היא רוצה לשחרר את העבדים ולעשות רק טוב לנתינים שלה. אבל בינתיים, קשה שלא לראות איך כל הכוונות הטובות מרצפות בדיוק את הדרך לגיהנום. ובקושי התחלנו את הדרך – מה אתם חושבים שיקרה כשהיא תגיע עם אלף ספינות ושלושה דרקונים למעלה מלך?

גם במקרה של הפרק הזה, כוונות טובות לא מתוגמלות. זה לאו דווקא ה"צדיק ורע לו, רשע וטוב לו" של היהדות אלא יותר פשוט עקרון הברירה הטבעית. או שאתה טורף או שאתה נטרף. אם היית לוחם אכזר ועכשיו הפכת לפציפיסט, זה לא מבטיח לך קיום בשלום. למעשה, הרצח של הקהילה השלווה הזאת נראה כמעט רנדומלי. הרי הם לא עשו דבר רע, חוץ מלסרב לתת את מה שיש להם לאנשים הרעים. אבל ככה זה בטבע. מעשים טובים, מעשים רעים – הכל חסר משמעות. הדבר היחיד שחשוב זאת היכולת שלך להגן על עצמך.

mwy2t0mze6wvn4ql0-ailr2lgvihgzqr-large

בתמה הזאת, אני חושב שאנחנו נתקלים לא מעט בפרק הזה.

סאנסה – בסוף בסוף – מבינה את זה. אחרי שסירבה להשתמש בכוחותיו של ליטל פינגר לפני מספר פרקים, מסתמן בסופו של דבר לפי המכתב שהיא כנראה שולחת אליו, שאו שהיא תעזר בו או שהיא תסיים את הקרב שלה מול ראמזי בצד המפסיד. גם הבתים שבהם היא מבקרת מבינים את זה. למרות שבסוף השליטה לבית מורמונט (אפשר עוד ממנה בבקשה? פליז? פריטי פליז?) נעתרת ומספקת לוחמים, הרי היא מבינה שבחירת צד במקרה הזה עשויה לגרום לסופה ועושה זאת כמעט בלית ברירה, אולי כי היא מבינה (בעקבות הנאום של דאבוס) שזאת כנראה הדרך הכי טובה לשרוד לאור ההתקדמות של האיום האמיתי מצפון. והיא עוד צדיקה, שאר הבתים הנאמנים כביכול לסטארקים מוצאים את כל הדרכים להמנע מלעזור לסאנסה, כי בעיתות כאלו צריך להוריד את הראש ולשרוד את הסופה.

מבינה את זה גם יארה, שבדרך לחבור לדאניריז, שכמו דודה מזהה אותה ככוח הדומיננטי. יותר מזה, היא מזהה את החולשה אצל אחיה. הוא כבר לא תיאון, אבל היא לא יכולה להרשות לעצמה מין בעל חיים עלוב ומתרפס כזה, שכל היום מרחם על עצמו. לחולשות יש מחיר ויארה (היי, ציצים!) לא מוכנה לשלם את המחיר על כך – ומציבה לתיאון אולטימטום. תתאושש או תתאבד כבר. כן, היא מוכנה לאבד את אחיה, שעבר כל כך הרבה, אם זה אומר שהיא תאלץ להפגין חולשה.

מזהה את זה מרג'ורי, שהחליטה לחבור בינתיים לדרור העליון על מנת לצבור כח, ועכשיו ברור לנו שזה רק מזימה והיא לא פתאום הפכה לנועה ירון. ולמרות שהיא אישה, יצורים שפר הגדרה נמצאים נמוך בסולם האבולוציה של מקום כמו משחקי הכס, הרי שהיא יודעת להשתמש בכלים שיש לה כאשה על מנת לשרוד, כמו למנוע מבעלה סקס – או יורש (תחליטו אתם מה חשוב לו יותר).

ומבינים את זה מצוין השניים בתמונה למעלה – בלאקפיש וג'יימי.

קצת כמו ההאונד, גם ג'יימי עבר די הרבה תהפוכות במהלך העונות שלו. אולי הכי הרבה תהפוכות. הוא התחיל את הסדרה כמאנייק שדוקר בגב את המלך שלו, שוכב עם אחותו וזורק ילד ממגדל אבל עם הזמן עבר טרנספורמציה למשהו הרבה יותר אנושי, לאחר שנלקח בשבי ושוחרר ממנו. השיא היה החזרה שלו לשחרר את בריאן (איחוד מרגש בפרק הבא, יההה!). ומאז, הוא מסתובב לנו בין הרגליים כשאנחנו לא בדיוק יכולים להבין מי הוא. הוא עדיין אוהב את סרסיי והיה מוכן לצאת בשבילה למלחמה בדרורים אבל הוא גם פיתח עם הזמן רגשות אבהיים ונדמה שלבו התרכך.

המפגש שלו עם הבלאקפיש עשוי להיות אבן דרך משמעותית. ג'יימי הישן, זה לפני שנכרתה לו היד, היה בטוח בעצמו עד כדי זחיחות. הוא היה סייף מעולה, האח של המלכה, הוא היה הטופ דוג בעולם החי של משחקי הכס. אבל החיים לימדו אותו ענווה, הכניסו לו קצת רכות ללב. ג'יימי הישן כנראה היה מוציא להורג את אדמור טאלי בלי לחשוב פעמיים. הוא עדיין מפקד צבאי קשוח, אבל כשבלאקפיש אומר לו – "יש לי שנתיים של אוכל, לך יש שנתיים?" די ברור שלג'יימי אין אותן. הוא כבר עייף מן המלחמות. עייף ממירוץ ההישרדות הזה, שבעצם הוא נמצא בו מגיל צעיר מאוד.

הבעיה בעולם הזה של משחקי הכס שחולשה היא משהו שבדרך כלל משלמים עליו. נד סטארק שילם בגדול, גם רוב סטארק, עם החולשה לאשתו. ואפשר להמשיך עוד ועוד. עד מתי ג'יימי יוכל להמשיך להלחם כך?

got6cersei

ופה אנחנו מגיעים לדמות שלא מפסיקה להלחם את מלחמת ההישרדות שלה, סרסיי כמובן.

סרסיי עשתה משהו די מדהים בסוף העונה הקודמת, כשחושבים על זה. ממלכה גאה ששולטת בחיים של כולם היא היתה מוכנה להשפיל את עצמה עד עפר, ללכת את הוולק אוף שיים עירומה ומושפלת בעיר שבה היא שלטה עד לא מזמן, הכל כדי לשרוד.

סרסיי היא כביכול חיית האבולוציה האידאלית. היא יודעת להתאים את עצמה לכל מצב. בבנים שלה היא שלטה באמצעות מניפולציות פולניות טיפוסיות, באחיה היא שולטת באמצעות סקס (ואהבה? האם היא באמת עדיין שם?), בעם שלה היא שולטת באמצעות כוח. ובסוף, כשכלו כל הקיצים, היא אפילו מוכנה להשפיל את עצמה על מנת לשרוד בשלטון. נדמה שסרסיי היא כמו מר פאונס החתול – תמיד תיפול על הרגליים.

אבל נדמה לי שמשהו בסרסיי מתחיל להסדק. קודם כל, היא נותנת לעצמה להסתמך יותר מדי על ההר ואפילו ויתרה על שירותיו של ג'יימי. חוץ מזה, נדמה שהיא מקפידה להסתכסך עם כל מי שזז מסביב. אם עד לעונה הזאת היא היתה במצב של תככים מתחת לפני השטח והרבה העמדת פנים מול משפחת טיירל, הרי שהעונה כבר נגמר המשחק. היא ומלכת הקוצים ראש בראש מתחילת העונה, למרות שהיא מאבדת ככה בת ברית חשובה. ובעוד שמרג'ורי מעדיפה להשלים עם הכח העולה של הדרור העליון, הרי שסרסיי ממשיכה להתעמת איתו, עימות שנראה שהולך לקראת פיצוץ כבר בשבוע הבא.

בנבואה של סרסיי נאמר לה שהיא תראה את שלושת בניה בתכריכים זהובים וסופה יבוא לה מידי "האח". האם הסוף הזה הולך ומתקרב?

got6706

בטח שמתם לב:

– שכל הסיפור עם אריה נראה מופרך ולא קשור לכלום. דקה אחת היא מתחבאת בפינה עם החרב, דקה אחר כך היא מסתובבת כמו בת מלוכה, זורקת כסף לאנשים ומרשה לעצמה מבט חולמני על הגשר? אז תסלחו לי אם אני לא קונה את זה. יש תסריט מופרך של יוצרי משחקי הכס ויש את זה, שלא נראה קשור לכלום. אם לא נקבל פה איזה טוויסט בעלילה (ושיהיה טוב, אתם שומעים?) אני מאוד אופתע.

– שנדמה שהעונה המפיקים לקחו כל תיאורית מעריצים והגשימו אותה, אם זה ההחיאה של ג'ון או השיבה של סנדור. האם זה אומר שהתסריט הכי מבוקש על ידי המעריצים – קרב בין האחים לבית קלייגון (או, ה"קלייגונבול") הולך להתגשם אף הוא, עכשיו שסנדור אכן חזר?

– שאם לג'ורה מורמונט היה רבע מהאופי של בת הדודה שלו בת ה-10, אולי הוא היה עכשיו נשוי לדאני ולא העבד הנרצע שלה

– לא, באמת, איזה בד-אס אמיתית. אבל כזאת שלא מתביישת להתייעץ כשצריך. תנו לה מצידי את כס הברזל עכשיו.

– ש"להיות הקצין הכי טוב בין הלאניסטרים זה כמו להיות עם הזין הכי גדול בין הבלתי טמאים" לא יכול היה שלא לגרום לי לתהות – למה לעזאזל העלימו לנו את ברון במשך שישה פרקים שלמים?

– שרק היה חסר שהדרור העליון יגיד למרג'רי שתשכב על הגב, תעצום עיניים ותחשוב על אנגליה. אולי הדרור העליון הוא אידאליסט גדול, אבל כמו כמעט כל איש דת לאורך ההיסטוריה, גם הוא בסופו של דבר רואה באשה לא הרבה יותר מאשר רחם על שתיים. הוא הולך לשלם על הזלזול הזה.

– שאחרי שקיבלנו גברים הומוסקסואלים כבר בעונה הראשונה (רנלי בארתיון ולוראס טיירל) באמת הגיע הזמן שתהיה לנו גם אשה לסבית בסדרה הזאת. וכן, היא עונה על כל הסטריאוטיפים שיש לגברים על לסביות – חזקות, לא נשיות במיוחד. לא ציפיתי אחרת, האמת.

 

בולט 2.0 - פוסט המחשבות השבועי
זו לא מכבי של פעם

81 Comments

קירקגור 7 ביוני 2016

עונה משמימה עד כה. כבר פרק 7 ואין שום מומנט לפנתיאון. אם קווין לאב מופיע כדמות חדשה בפרק הבא אני לא אתפלא.

אבל הסיכומים שלך לפחות נותנים משהו לצפות לו.

אגב, ההאונד יכול להפוך לספטון מבחינה חוקית, לא? (כאילו, אין מישהו בקהילה שלו שיתמודד מולו כיורש לשחקן המוכר ההוא – התחילו להביא סלבס, ג׳פרי ראש, אניה בוקשטיין, וכו) בול בזמן למשפט דו קרב.

Rondi 7 ביוני 2016

אם הודור זה לא מומנט לפנתיאון אז מה כן?

פילוסוף רדום 9 ביוני 2016

אחת העונות הטובות אם לא ה

עדי אבני 7 ביוני 2016

המחשבה שלי היתה שזאת לא באמת אריה, שעדיין מתחבאת באותו מרתף עם "נידל" צמודה לגופה, ובמקום זה, זה היה מבחן לוויף, שבשנאה שלה לאריה הוכיחה שגם היא לא אף אחת.
לדעתי הפנים שלה הם הפנים הבאות, והאל מרובה הפנים דווקא לא בעד רציחות להשכרה כמו שהוצג

אריאל גרייזס 7 ביוני 2016

רעיון מעניין. גם לי זה לא נראה כמו אריה.לא אתפלא אם בפרק הבא היא תוריד את המסיכה ונגלה שזה ג'אקל

dk 8 ביוני 2016

להבנתי אפשר לחבוש רק פנים של כאלה שמתו ואז הסירו להם את הפנים והוסיפו לארכיון (ואז רק אריה יכולה להיות אריה, הוויף אולי לא הייתה הוויף מלכתחילה)

פאקו 8 ביוני 2016

לכאורה צודק, אבל אז זה לא מסתדר עם מה שקרה לאריה במקדש אחרי שהרגה את מרין טראנט: ג׳אקן שותה מהרעל ולכאורה מת, ואז אריה מסירה את פניו ורואה פנים של מישהו אחר ואז של עוד אחד ועוד אחד, עד שהיא רואה את הפנים של עצמה.

אורי 8 ביוני 2016

מחזק – וויף (זה השם שלה?) קיבלה הוראה לא לגרום לאריה לסבול, אבל למרות זאת היא דקרה אותה בבטן (מוות אכזרי).

נראה שאף אחד/אחת הוא no one.

סתם סטודנט 8 ביוני 2016

לדעתי זו פשוט הדרך של היוצרים לאפשר לה לחזור לווסטרוז בלי שחסרי הפנים ימשיכו לרדוף אחריה. אתה לא מנסה להרוג את מי שאתה חושב שכבר מת…

עדי אבני 7 ביוני 2016

ואל תגיד לי שלא היתה חסרה לך דאני, או ביידיש דאַענעריס פון הויז טאַרגאַריען , ערשטער פון איר נאָמען, מלכּה פון די אַנדאַלס , די רהוינאַר , און דער ערשטער מענטשן, מלכּה פון די זיבן קינגדאָמס, פּראָטעקטאָר פון די מעלוכע , מלכּה פון מעערעען , כאַלעססי .

פאקו 8 ביוני 2016

ענק!

רן הנרגן 8 ביוני 2016

יפה אמרת

יונתן 7 ביוני 2016

תהיה לגבי הפסקה הראשונה – האם מתישהו נזכה לראות גם את סטאניס? פייר, אני מתגעגע

אריאל גרייזס 7 ביוני 2016

אני לא. אבל לא הייתי פוסל אף אחד שלא ראינו באמת מת. וגם אם הוא מת, לך תדע.
בדיוק אתמול חבר שאל אותי אם לאנדרי הולך לחזור ואמרתי שלא נראה לי, אבל עכשיו אני כבר לא בטוח

אזי 7 ביוני 2016

זה היה נראה חשוד עוד בסוף העונה הקודמת

פאקו 8 ביוני 2016

(חוזר על מה שאמרתי בפוסט הקודם) בסיום הקרב בווינטרפל רמזי דיבר עם אחד מעוזריו, ושאל אותו מי הנחית את מכת המוות על סטאניס, זאת כדי שיוכל לתת לו פרס. מעבר לזה, נראה שתפקידו של סטאניס בלי קשר – הוא מוצג כנציג הכושל של אל האור, כאשר ג׳ון סנואו ו/או דאינריס אמורים להיות אלו שיחליפו אותו.

ארז (דא יונג) 8 ביוני 2016

What is all but dead may never die

Eyal 8 ביוני 2016

בריאן הרגה את סטאניס, דחפה לו חרב לפה

יובי 7 ביוני 2016

דווקא קראתי תיאוריה מעניינת על זה שהוויף היא פיצול האישיות של אריה. סוג של טיילר דרדן.

סימנטוב 7 ביוני 2016

אוי כמה שמחת אריאל כשראית שאיין מקשיין מגלם את האח ריי! בן של שחקן ואוהד מושבע. תתבייש לך ;)
http://www.gettyimages.com/galleries/search?phrase=Ian+McShane+manchester+united&family=Editorial&sort=mostpopular

אריאל גרייזס 7 ביוני 2016

שחקן שני גדול העונה (אחרי גרנט) שבא להופעת אורח קצרה ונעלם

ניק 8 ביוני 2016

הוא שחקן ענק! עושה תפקיד מופתי בdeadwood

סימנטוב 8 ביוני 2016

סדרה נהדרת, הוא די גונב את ההצגה, וואחד טיפוס הוא מגלם שם.

ירוק 8 ביוני 2016

גם עשה יופי של תפקיד בעונה הקודמת של "ריי דונובן".

אזי 7 ביוני 2016

רק אני ראיתי את השניה הראשונה של הסצנה הראשונה וחשבתי על אבודים?
זה התחיל בזה שהסצנה התחילה לפני שיר הפתיחה, בניגוד לכל העונה (אולי כל הסדרה, אני לא זוכר).
הסצנה הראתה חבורה של אנשים שלא ראינו אף פעם, במקום שלא ראינו אף פעם, בונים משהו שלא ראינו אף פעם. קלאסי לפרקים באבודים שמתחילים בפלאש בק, ואז, בסוף הסצנה, אנחנו רואים את אחד מכוכבי הסדרה, שמקשר את הסצנה לסדרה ואז שיר הפתיחה. לא הייתי מתפלא אם במקום ההאונד זה היה סעיד ג'ארע ואז כיתוב LOST שמתקרב.

חזרתם של ההאונד וברון עושה טוב לסדרה מבחינת דמויות שאוהבים לאהוב. בכלל נדמה שהכוכבים האמיתיים של הסדרה הם הדמויות שלא מתיימרים לשלוט בשום דבר, רק לעזור לאחרים לשלוט.

כתבתי בטוויטר שבגלל שהעונות כל כך קצרות, אני נותן ביקורת לסדרה ברמת הדקות והתכוונתי בדיוק לכל מה שקרה עם ההאונד. חלק גדול מהפרק הלך להכירות עם קהילה וספטום מעניינים אבל מצאו את מותם ואת סיום העלילה שלהם בסוף הפרק. אז למה זה היה טוב בעצם? אי אפשר היה להחזיר את ההאונד לתוך עלילה שקשורה למשהו?

בקטנות:
-מסכים לגבי כל הסיפור עם אריה
-אני חושב שדווקא אתה נכנעת לסטריאוטיפים מהר מדי, יארא לא "לסבית" אלא אחת שתהנה ממה שיש (וגדלה בעולם עם גברים לוחמים)
-השיחה של הדרור העליון עם מרג'ורי הזכירה לי את ההדרכות ברבנות לפני החתונה, זה היה נורא בצורה מעולה
-ראינו שמרג'ורי לא חזרה בתשובה באמת, מעניין לאן זה מתקדם
-העונה מכוונת למספר לא קטן של מלחמות, מעניין איזה מהן, אם בכלל, תקרה עוד במהלך העונה הזאת

אריאל גרייזס 7 ביוני 2016

במחשבה שניה על הדמות של יארה, אני חושב שמה שמפתיע פה זה שאני חושב פעם ראשונה שיש לנו דמות נשית שאשכרה נהנית מסקס. תמיד זה נשים שכופים עליהם את הסקס (זונות, סאנסה וכו) או בעיקר שמשתמשות בסקס לצרכיהן (מרג'ארי, אפילו דאני). פה זה סקס נשי בשביל הכיף. ומעניינת הבחירה שזה יהיה עם אשה אחרת. אולי בא להגיד – בעולם הזה, סקס בין גבר לאשה תמיד יהיה טעון בעוד משמעויות

אזי 7 ביוני 2016

פה אנחנו כן חוזרים לסטריאוטיפים, כי למעט העובדה שהיא מגולמת על ידי שחקנית, יארה היא דמות של גבר.
היא לוחמת, היא רוצה לשלוט, היא שווה בין שווים עם הלוחמים הגברים, ולכן גם מגיבה לסקס כמו שמגיבה.
היא שונה מאוד באופן השלטון שלה מדאני, סרסי, מרג'ורי וגם סנסה והרבה יותר דומה למנהיגים הגברים שראינו במהלך הסדרה (שנכחדו באופן שיטתי)

אריאל גרייזס 7 ביוני 2016

נכון. קצת מזכיר את מה שקורה בדורן (גם שם הבנות תאוותניות משהו), שם לפי החוק אישה יכולה להיות יורשת (בספרים לפחות הם התכוונו להמליך את מירסלה שלפי השיטה שלהם היא היורשת ולא טומן).

Ljos 8 ביוני 2016

אני חושב שדרך ההחזרה של הכלב הייתה חשובה מאוד. זה מסביר לאן הוא נעלם בעונות האחרונות, תוך כדי שבונה את המניע החדש שלו לפעול ולחזור לעולם. היינו חייבים להיות זמן רב בכת הזו כדי שנרגיש אותם ואת המוות שלהם כמו שהכלב אמור להרגיש.
ואם זה מתקשר עכשיו לאחווה ללא הדגלים, אז זה גם יתחבר לעלילה שמזמן לא התייחסנו אליה.

פאקו 7 ביוני 2016

מצויין. לא יודע, די אוהב את העונה הזאת, למרות שהיא מסתמנת כשונה מאד מקודמותיה.
כמה דברים:
– בהקשר לחלוקה הלא ברורה בין טובים לרעים, אותה קהילה שלווה נרצחה על ידי האחווה ללא דגלים, הלא כן? אם כן, עוד טובים לכאורה שהם כבר לא כאלו.
– פרק שני ברציפות בו טיריון לא מופיע. בערך כמו הסיכוי שמכבי ת"א בכדורסל לא תעלה שנתיים רצוף לגמר אליפות המדינה.
– עוד שחקן מהולל בתפקיד אורח בעונה הזו. אחרי מקס פון סידוב וריצ׳רד אי גרנט, בפרק הזה מפציע איאן מקשיין.

אריאל גרייזס 7 ביוני 2016

אני חושב שהעונה הזאת, כמו קודמתה, הולכת לשלושה פרקים אחרונים פיצוציים, אחרי שכל הפיונים הונחו במקום במהלך שבעת הפרקים הראשונים

Eyal 7 ביוני 2016

ליידי סטונהארט בפרק הבא?

מכביסט 8 ביוני 2016

כן!!!
בתכלס זה כבר היה אמור לקרות בעונה 3

ארז (דא יונג) 8 ביוני 2016

זה שהם אמרו שהם האחווה ללא דגלים לא בהכרח אומר שהם האחווה ללא דגלים. למעשה הם היו נראים מצויידים קצת טוב מדי וזחוחים למדי עבור חבורה של נמלטים מהחוק, אני חייב לציין.

מצד שני, האחווה עצמה לא תמיד מקפידה על כללי האתיקה וכמו שאנחנו יודעים – אין טובים או רעים לגמרי בסדרה.

פרדי 7 ביוני 2016

שכחת עוד אירוע שמצפים לו – ליידי סטונהארט

אריאל גרייזס 8 ביוני 2016

טוב, זה לא תיאוריית מעריצים, זה מופיע בספרים. לא יודע אם יקרה

תומר חרוב 7 ביוני 2016

לאו דווקא מי שנמצא בעמדת חולשה מת (כי תיאון נמצא רוב החיים שלו בחולשה וגם טיריון היה חלש לא מעט זמן). אם כבר הייתי מחפש תבנית למוות של דמויות זה כשהן מאושרות או מסופקות וחושבות שהן השיגו משהו. נד סטארק חושב שהוא מצא את היורש האמיתי ושהוא ימשיך להיות משנה למלך נורמלי, בחתונה האדומה רוב מבסוט כי הוא נמנע משידוך גרוע ומשוכנע שהוא כרת ברית שתנצח לו את המלחמה, הבת של סרסי מתה כשהיא מאוהבת ושמחה לגלות שג'יימי הוא אבא שלה, ג'ון סנואו מת אחרי הישג, רוס בולטון מת אחרי שהוא מביא ילד שיהיה היורש שלו במקום הסייקו-באסטרד, טייווין לניסטר מת אחרי שהוא השפיל את טיריון, ג'ופרי מת אחרי שהוא השפיל את טיריון (וואו, אל תשפילו את טיריון….) ואפילו ההוא מנרקוס שנלחם עם המאונטן בקרב-משפט מת כשהוא בטוח שהוא על סף ניצחון ונקמה (לא צועקים יש לפני הגול).

אר 7 ביוני 2016

ההבדל בגישות בין סרסי למרג׳ורי זה ההבדל בין אמא לאשה. סרסי עשתה את מה שעשתה בשביל להגן על הבן שלה. אולי אם הוא לא היה מעורב היא היתה מתגמשת בהתאם לסיטואציה. מה שמרג׳ורי בחרה לעשות ואין לה שום בעיה עם ההשלכות על המלך. יש פה חילופי דורות. מרג׳ורי מגלה יכולות מרשימות והחליטה לקחת את הענינים לידיים בעצמה.

Eyal 7 ביוני 2016

הבנייה של הסיפור של סרסיי ואליאנה יפייפה. אליאנה יודעת שהיא הפסידה ורואה את הנכדה שלה בנקודה בעייתית אז לפני שהיא עוזבת היא מחליטה לדחוף את סרסיי עוד קצת לקצה.

אוֹרי אמיתי 8 ביוני 2016

זה ממשיך להיות בלוג משׂחקי הטוב ביותר בעברית. שכויח!

עידן 8 ביוני 2016

נראה שכלב הציד טבח בעצמו את כל האנשים במחנה. אין מצב שהוא היה בסביבה ולא ראה ושמע מה קרה. הוא נראה אדיש מדי.

טרנטה 8 ביוני 2016

חשבתי על זה גם אבל אין מצב שהוא תלה את המנהיג

ארז (דא יונג) 8 ביוני 2016

אני גם אוהב את איך שהעונה מתפתחת. להסתמך על אפקטים וטוויסטים זה דבר אחד שהסדרה הזו אולי הכי טובה בה, אבל גם מרשים למדי שגם ברגעים האנושיים הקטנים הם מצליחים לא רע (לא מופת של יצירה אבל בהחלט ברמה ראויה).

עוד נקודה שעלתה לי בראש בהקשר של סנדור קלגיין (נראה לי שיש לך שם שגיאת הקלדה למעלה, ד"א) וג'ון סנואו היא ששניהם חזרו לחיים (מי יותר ומי פחות) בדיוק אותו דבר.
בהקשר של ג'ון זה אפילו קצת מעצבן שהבנאדם הפך למפקד המשמר, לחם בהלכים לבנים, מת, נבגד ע"י חבריו למשמר וחזר עם אותו פרצוף טמבל וחוסר יכולת להפגין נחישות כלפי בעלי שררה (דייבוס באי הדובים וסאנסה בביקור אצל הגלוברים הם אלו שמפגינים קשיחות בזמן שג'ון ממשיך להפגין את יכולות עיני העגל שלו).

יואב דובינסקי 8 ביוני 2016

פרק שני ברציפות בלי הגמד והדרקונים. כמו משחק של גולדן סטייט בלי שני הספלאשים.

omer 8 ביוני 2016

ג"ס הוכיחה שהיא יכולה לתת הופעה ולנצח גם בגמר שהם על תקן נוכחים-הפקדים. לעומת זאת, 2 הפרקים האחרונים של משחקי הכס היו די משמימים.

S&M 8 ביוני 2016

לגבי הגשמת תיאוריות מעריצים, התסריטאים התאהבו גם במבנה שהם יצרו, של טבח ומרחץ דמים בפרק 8. הם יודעים שכולם מצפים לזה, ולכן פרק 7 מסתיים עם טיזר לפרק 8 – לקיחת גרזן שהופך באחת לגרזן הקרב האינדיאני של ההאונד.

חכם בדיעבד 8 ביוני 2016

כלב ציד היא דמות מעניינת כמו פולניה שכבר יושבת לבד בחדר חשוך.
הליהוק של עוד שחקני הוליווד אל הסדרה מתחיל היות מעיק…

אחת העונות המשעממות עד כה. קצב איטי להחריד עם סיפורי צד שלא ממש רלוונטים.
מרוב ייאוש אני חוזר לקרוא שוב את הספרים הנהדרים.

ארז (דא יונג) 8 ביוני 2016

אני חייב לחזור פה לעניין הספרים ה"נהדרים" : האם הספר הרביעי והחמישי כאלה נהדרים? לפני שקראתי אותם חברים שקראו אמרו לי לצלוח את הרביעי כדי להגיע לחמישי והרביעי אכן ארוך, אבל יש בו קטעים טובים יותר מאשר בחמישי שהוא כ"כ ארוך וכ"כ מלא דמויות ועלילות משנה לא הכרחיות עד כדי שהוא מתיש כמעט כמו שהוא מהנה. לצערי נראה שהשישי (כשיצא מתישהו) יהיה יותר דומה לחמישי מאשר, נאמר, לשלישי.

חכם בדיעבד 8 ביוני 2016

בוא נגיד שגם ל"חולית" יש ירידות בסדרת ספרים המופלאה.
גם לילדי הורין של טולקין יש רגעים שבא לך לתלוש ריס
הבנת את הנקודה…

היוצרים של הסדרה מזמן אמרו שהם לא נצמדים למקור. עם זה לא היתה לי בעיה, כל הסדרה נשארה ייחודית, כמו הספרים.
גם ברגעים המתים שלה.
היום זה מישמש אחד גדול.

אם כבר אז בנושא זה עוסקים אז זאת היתה הגדולה האמיתית של "שובר שורות"
מעבר לכמה פרקים מתים פה ושם הכותבים\במאים עשו שם עבודה אדירה עם שמירה על אותנטיות של הסיפור.

אריאל גרייזס 8 ביוני 2016

חולית אחרי שני הספרים הראשונים אין טעם לקרוא בכלל. ואני חושב שהטענות כלפי הסדרה הן לא הוגנות – זה מושפע ישירות מאיכות הספרים. העונות הראשונות של הסדרה היו מעולות כי הן התבססו על ספרים אדירים. העונות האחרונות פחות מוצלחות כי הספרים הרבה פחות טובים. לדעתי דווקא הסדרה עושה עבודה טובה בעונה האחרונה בהזזת העלילה קדימה, מה שהספרים נכשלו חרוצות לעשות.

אחד 8 ביוני 2016

ספרים 4 ו5 פחות טובים משלושת הראשונים אבל עדיין טובים בהרבה מהסדרה. מעבר לכך, הטענה שהירידה באיכות הספרים הביאה לירידה באיכות הסדרה היא מגוחכת, בהתחשב בעובדה שאין שום קשר בין העונות האחרונות לבין הספרים

חכם בדיעבד 8 ביוני 2016

תרשה לי לא להסכים איתך לגבי "חולית" :)
אני משתדל לשפוט את הסדרה לא לפי טעם אישי אלא דווקא לפי הקו שהיוצרים מנסים ליצור.
דווקא הנסיון להזיז דברים קדימה בסדרה לטעמי מורגש באופן שלילי.

המדיום הטלוויזיוני אינו מאפשר חופש פעולה כמו ספר.
לדוגמא בעונה האחרונה הקפיצות מסיפור לסיפור גדולות מדי וללא קשר בין הפרקים.
השימוש באפקטים כפיצוי מורגש ומגזם בחלקים מאוד גדולים, מה שמאבד מהאותנטיות לטעמי.

הכותבים יוצרים צפייה מאוד גדולה בפרק אחד ומשאירה אותך מתוסכל יותר מדי זמן.
כמו שכתבו כאן…כולם מחכים לכבר לפרק הדם שיגיע…צפוי מדי..

אני מתגעגע לאינטנסיביות של העונות הראשונות.
סיפורים התחילו ונגמרו והתחילו שוב…

אנעל ראבאק שמישהו יאכיל כבר את רמזי בכלבים שלו עם קלוז אפ לארובת העין..פורקן רציני :)

ת'ריון 8 ביוני 2016

גם לא מסכים לגבי "חולית" god emperor of dune הוא הספר המועדף שלי בסדרה.
החמישי והשישי לא באותה רמה אבל עדיין מצויינים.
לגבי משחקי הכס. הבעיה של הסדרה זהה לבעיה של הספרים.
כשיש לך 20 עלילות משנה אף אחת מהעלילות לא מתקדמת.

אחד 8 ביוני 2016

מבלי להוריד מהגדולה של שובר שורות, הרבה יותר קל לשמור על הגיון העלילה בסדרה בעלת אופי ריאליסטי, שמתרחשת בעולם שכולם מכירים ויודעים איך הוא פועל.

חכם בדיעבד 8 ביוני 2016

וזה הקושי!!
לצד עשרות סדרות פעולה, דרמה מגיעה סדרה שלקוחת הכל ומאגדת אותו תחת סיפור אחד.
שובר שורות הצליחה כל כך כי היא לא שמרה על שום נרטיב צפוי בעולם כל כך צפוי.

לתחושתי האישית בדיוק הפוך ממה שקורה למשחקי הכס. שם הכל צפוי ומאולץ.

Ljos 8 ביוני 2016

שובר שורות שמרה על ריאליזם של ארוחת בוקר, עם נראטיב של טוסט קלוי (שתמיד איכשהו נשכח בטוסטר יותר מדי ונשרף לפחם) ודמויות צפויות כמו חביתה.
איך בכלל אפשר להשוות את זה למשחקי הכס?

יוגב 8 ביוני 2016

פרק קצת פחות נחמד. פתיחת וסגירת העלילה באותו פרק היה מאוד מתסכל. כנראה שלכלב יהיה תפקיד חשוב, וכמו שזה נראה כרגע זה באמת ייגמר בקלגיינבואול. השאלה איך? הרי הוא שונא דת, אז למה שימצא את עצמו נלחם בשביל דת?
הקטע עם אריה אכן היה מוזר מאוד.
בלוג מצוין! תודה.

טרנטה 8 ביוני 2016

סרסיי וג'יימי צועדים להם (כל אחד בנפרד) לעבר שקיעתם מבלי לדעת שסופם קרב…
חזרתו (הוא לא באמת הלך) של סנדור היא למטרה אחת ויחידה – קרב עם אחיו לשעבר במשפט של סרסי. יהיה שמח.
משהו שמעט מפריע לי בסדרה לעומת הספרים הוא שיש בה "טובים" ו"רעים". בספרים מסופר כל פרק דרך עיני דמות כלשהיא. מה שאומר שבפרקים של סרסי או ג'יימי למשל הם רואים בעצמם כ"טובים" וכל אלו שאינם לאניסטרים הם "רעים".
אני מלא תהיות לגבי ת'יאון. בפרק שפורסם מתוך בספר העומד (מתי למען השם) הכותרת והדמות הן שוב ת'יאון לאחר שהוא נקרא ריק במשך הרבה זמן. כנראה יצטרך לגאול את עצמו לפני שימות.

אחד 8 ביוני 2016

פרק שני ברציפות שמוכיח כמה הסדרה הזו לא שווה כלום בלי טיריון.

S&M 8 ביוני 2016

וואלה!

ישראל 8 ביוני 2016

ניחוש שלי להמשך – טוויסט הפוך עם ההיי ספארוו. לדעתי הולכים להראות לנו שהוא בעצם ידע לכל אורך הדרך שמרג'רי לא באמת, וזה הוא שמשטה בה ולא ההיפך… מין תחושה כזו…

אריאל גרייזס 8 ביוני 2016

לא יפתיע אותי

אנונימוס 8 ביוני 2016

פרק שני ברציפות של אופרת סבון משודרגת. מבאס

אחד 8 ביוני 2016

קלעת בול עם העניין של תיאוריות מעריצים. הדבר הכי טוב בספרים הוא שהם כמעט תמיד עושים את ההפך ממה שציפית שיקרה. מאז שנפרדה מהספרים, הסדרה לא מפספסת אף הזדמנות לפעול בדרך הכי צפייה ומשעממת שניתן.

אריאל גרייזס 8 ביוני 2016

לא יודע, גם החזרה של ההאונד וגם החזרה לחיים של ג'ון וגם בנג'ן – כולם נראים לי דברים שיקרו בספרים ומוכתבים על ידי מרטין. מה לעשות שהמעריצים הפכו לאובססיבים ברמה כזאת שהם מסוגלים כבר לנחש בערך כל מה שיקרה בסדרה. מאוד מאוד קשה להפתיע אותנו כבר

ran 8 ביוני 2016

ההאונד חוזר גם בספרים כספטון/נזיר
למרות שלא נאמר במפורש שזה הוא, ניתן להבין שמדובר בו.

MOBY 8 ביוני 2016

טוב יש גם מיליוני מעריצים עם יותר ממיליוני תאוריות חלקם גם פוגעות.

נתי 8 ביוני 2016

יש הבדל בין הפוך מהציפיה בזמן קריאה/צפייה וכד' לבין תאוריות מעריצים.
מרטין בעצמו ציין בעבר שלאחר שנתקל ברשת בתיאוריה נכונה, הוא הפסיק לבדוק ולהתעניין כדי שזה לא ישפיע לו על הכתיבה.
במובן הזה תאוריה נכונה, תהיה תקיפה קרובה לוודאי גם בספרים.
ההבדל המרכז הוא שלאור קוצר יריעת המסך (נשארה עוד עונה וחצי לאחר הנוכחית) הם יכולים פחות להסתעף ופחות להפתיע, אבל הקווים המרכזיים יהיו זהים בשניהם…

אמיר 8 ביוני 2016

אני דווקא מאוד נהנה מהעונה הזאת. גם קורים המון דברים וגם זה מתקדם למה שכולנו פחות או יותר יודעים שהולך להיות הסוף, אבל עדיין לא בטוחים איך ומתי זה יקרה.

כמה דברים לגבי שלושת הפרקים הבאים והאחרונים של העונה הזאת
הפרק הבא נקרה No One כנראה עם דגש והתפתחות משמעותית בזירה של אריה
פרק 9 נקרא "The Battle of the Bastards" – סביר להניח שאחד הקללימקסים של העונה עם קרב בין גו'ן לראמזי.
פרק 10 הוא הפרק הכי ארוך שהיה אי פעם בסדרה – 69 דקות והוא נקרא "The Winds of Winter" – אתם יכולים לנסות לשער בעתמכם מה זה אומר.

אזי 8 ביוני 2016

ווואו

D! פה ועכשיו 8 ביוני 2016

כשאני קורא פה את התגובות אני תמיד חושב שאולי היה טוב לסידרה להאריך ל70-75 דקות, על מנת לאפשר פיתוח טוב יותר של דמויות. אם כבר סדרות הטלוויזיה גנבו תקציבים ופעילות מהסרטים מי אמר שחייבים להתקע עם תבנית השעה?

ניק 8 ביוני 2016

לא מסכים.. אם כבר אז שיגדילו את מספר הפרקים ל13-15.. מעל שעה לפרק יכול קצת לייאש..
בעבר הלא רחוק אגב היה סוג של סטנדרט די קבוע של פרק של 42 דק' ו24 פרקים בעונה.

thomas 8 ביוני 2016

אז בוא נסכים על 12 פרקים של 84 דקות.
או 24 פרקים של 42 דקות.
או הכי טוב, 24 פרקים של 84 דקות.
או הכי-הכי-טוב-בעולם-יאללה-בואו-כולם, 48 פרקים של 90 דקות!

אריאל גרייזס 8 ביוני 2016

הסטנדרט הזה מת. אני כבר לא מסוגל לעקוב אחרי עונה באורך כזה. אפילו פורמט של 12-13 פרקים בעונה מתחיל להיראות לי ארוך (נניח כשאני רואה שידור חוזר של הסמויה). השמונה פרקים של בלש אמיתי, נניח, נראה לי כמו פורמט אידיאלי.
הבעיה באמת פה זה שיש רוחב יריעה עצום. לכן התלונות על זה שויתרו על קווי עלילה מסוימים נראות לי קטנוניות – גם ככה יש יותר מדי כאלו ואולי היה עדיף לוותר על עוד כמה ולהדק את העלילה

D! פה ועכשיו 8 ביוני 2016

אז אם היו לנו עכשיו עוד 5 פרקים במקום שלושה לא היית שמח?

ומצד שני אני חושב שעוד כמה עשרות דקות לפרק היו מוסיפות מספיק מקום לפיתוח בלי לגרור את העונה כמו באנביאיי.

dk 8 ביוני 2016

נראה לי שלחכות כמעט שנה שלמה עד אפריל (במקרה של משחקי הכס נניח) ולחזור להרגשה הנוראית הזו של ההמתנה (כמו ההרגשה של בין סוף העונה לתחילת העונה בכדורגל) לעוד פעם כמעט שנה זה עינוי לא קטן

Funfun 8 ביוני 2016

פשששש
קטלני

D! פה ועכשיו 8 ביוני 2016

תכלס, זה הפרק הראשון של העונה שפשוט בא לראות פעם שניה. אז היו כמה מהלכים מעצבנים והסיפור של אריה קצת מוזר וטריון לא הופיע אבל אני נהנה מאד מהעונה (ופחות מזה שהיא עוד שניה בדיוק נגמרת).

ומה שאמיר מעלי הוסיף גורם לזמן לנוע לאט יותר

ran 8 ביוני 2016

סבלתי מהפרק הקודם, ממש עד כדי בהייה סתמית עם חשש
שאולי הסדרה הזו, בדומה לסדרות אחרות, הדישוש הבלתי נמנע החל.
אבל מפרק 7 נהניתי מאד, הוא נפתח חלש עם אווירת הקומביה ההיפית אבל המשיך מצוין, מעמיד הרבה חלקים בפאזל לקראת שיגור.
מחכה בקוצר רוח לפרקים הבאים.
העלת נקודה מצוינת בעניין דאינרז, למעשה כל תכליתה הוא להשיב חזרה את הכס והיא עדיין לא עשתה את הצעד הראשון על אדמות ווסטרוז
ובכלל היא דמות בעייתית, גם בספרים. מהר מאד בספרים מתאהבים בה והדרך שהיא עושה כובשת את לב הקורא אבל משהו בהמשך נתקע
והעלילה מתחילה להתיש. לכבוש את 7 הממלכות + לחימה בהלכים הלבנים, להסביר לצופה האם היא או ג'ון סנו דמות המפתח בסדרה…וכל זה בפחות משתי עונות, לא פשוט לסגור את הקצוות.
דבר דומה קורה עם הדרור העליון, הלולינות שלו וההטפות נמתחו כמסטיק,
מזל שידוע שנזכה להתנגשות פיזית ראשונה בפרק הבא עם סרסיי.
ואם הייתי צריך לנחש, דבר יגרור דבר ותהיה זליגה שתוביל להתנגשות גם בין סרסיי לטומן…

טרוצקי 8 ביוני 2016

רק אני לא מבין איך האחווה נהיו חבורה של מניאקים רוצחי ילדים? או שיש כאן קטע של מלחמת דת

Izelman 9 ביוני 2016

שאלה:
אני חובב קריאה מושבע וקורא ממש הרבה, מעדיף דרמה/מתח מתורגם. כל סדרות הפנטזיה הפופולריות בשנים האחרונות (הארי פוטר, שר הטבעות וכדו) לא ממש עשה לי את זה.
מאוד אהבתי לצפות במשחקי הכס, למרות שזה לא בדיוק סגנון הטלוויזיה המועדף עלי האיכות עשתה את שלה.

מאחר וכפי שנראה יש כאן לא מעט שקראו את הספרים עליהם מבוססת הסדרה, אשמח לקבל את עצתכם האם כדאי לי לנסות לקרוא את סדרת הספרים.

Comments closed