ניסיון ראשון ליצור פאוור ראנקינג אובייקטיבי

אתם מכירים את התהליך – ESPN או מישהו אחר מפרסמים את הפאוור ראנקינג שלהם, המבוסס על דעת המומחים וישר מתחילות לעלות השאלות – באמת הפטריוטס ראויים למקום הראשון בזכות המאזן הטוב בליגה שלהם או שבעצם הם פחות טובים? האם טמפה ביי באמת טובים או שהם זיוף? וכך זה ממשיך ובסוף זה נגמר בכך שאף אחד לא מרוצה.

הבעיה עם כל הפאוור ראנקינגס האלו שהם מאוד סובייקטיבים. יש קבוצות שרואים אותן יותר ומקבלות יותר חשיפה, אז יהיו גבוהות בדירוג. קבוצות נידחות (למשל, טמפה) אוטומטית מודחות לתחתית הדירוג לא משנה כמה הן מנצחות. וכמובן, המדרגים תמיד מושפעים מהתוצאות של המחזור האחרון ושוכחים את כל מה שהיה לפניו, שלא לדבר על פער הנקודות שהרבה פעמים מטעה. ולכן, הגיע הזמן לנסות לנתח את המצב בליגה בצורה אובייקטיבית. מכיוון שלא כל הקבוצות משחקות אחת נגד השניה, אז המאזן בלבד לא מספיק ולכן צריך כלי קצת יותר מעמיק, ופה נכנסתי לתמונה.

האמת היא, לא היה צריך להמציא את הגלגל מחדש. במכללות יש דירוג מאוד פופולרי שנקרא RPI, שבנוי בצורה פשוטה – 25 אחוז מהמאזן של הקבוצה, 50 אחוז מהמאזן של היריבות שלה ועוד 25 אחוז – המאזן של היריבות של היריבות שלה. בצורה הזאת, אתה לא רק לוקח בחשבון את התוצאות של הקבוצה שלך אלא גם את חוזק הלו"ז שלה. השיטה הזאת מאוד מאוד נוחה לשימוש ולמרות שהיא מתעלמת מגורמים כמו פער נקודות או טרנד של קבוצה (האם היא ברצף ניצחונות, למשל) היא עדיין יכולה לתת קנה מידה לא רע, במיוחד לליגה כמו ה-NFL, שם אנחנו מגלים כל שבוע שבעצם אנחנו לא יודעים כלום. כמו שאמרתי כבר, נהוג לתת יותר מדי כבוד לתוצאות האחרונות, ולכן קבוצה כמו ניו אורלינס, למשל, היתה שוקעת בדירוגים למינהם אחרי ההפסד לקליבלנד ולקפוץ בהם אחרי הניצחון על פיטסבורג. רק דירוג אובייקטיבי לחלוטין יוכל לחשוף מי באמת הקונטנדריות ומי המתחזות בליגה של היום.

אז בלי להמתין יותר מדי, הנה תוצאות דירוג ה-RPI של הקבוצות בליגה, נכון לשבוע 8. הערות והארות ייתקבלו בברכה:

1. קולטס

2. סטילרס

3. טקסנס (הפתעה, הפתעה)

4. ג'טס

5. פטריוטס

6. רייבנס

7. ג'ייאנטס

8. פאלקונס

9. צ'יפס

10. דולפינס

11. באקנירס

12. טייטנס

13. רד סקינס

14. איגלס

15. בראונס

16. סיינטס

17. קארדינלס

18. צ'ארג'רס

19. פאקרס

20. ריידרס

21. ג'אגוארס

22. ברס

23. ברונקוס

24. בנגלס

25. סיהוקס

26. ראמס

27. ויקינגס

28. ליונס

29. בילס

30. קאוביוז

31. פורטי ניינרס

32. פאנת'רס

כמה תובנות שעולות מהדירוג הזה:

– כצפוי, קבוצות ה-AFC מובילות בגאון את הרשימה. צריך להמתין עד הג'איינטס במקום השביעי כדי להגיע לקבוצת NFC. כנראה שהתחושה הזאת שה-AFC חזק בהרבה השנה לא מגיעה משום מקום

– כל הקבוצות בטופ-8 הן קבוצות שציפינו למצוא שם, במיקום זה או אחר, למעט אחת – הטקסנס. זה כנראה נובע מחוזק הבית שבו היא נמצאת, אבל יהיה מעניין לראות אם הדירוג הזה יישמר גם בשבועות הקרובים.

– האלופה מניו אורלינס נמצאת איפשהו בתחילת החצי התחתון וגרין ביי עוד מתחתיה. מעניין

– הצ'יפס נראים חזקים יותר ממה שאנחנו מעריכים אותם, עם כניסה יפה לטופ 10

– אין מה להתרגש מהניצחונות של סיאטל או הראמס – הם מדורגים נמוך מאוד בגלל יריבות חלשות.

ותיזהרי מהסוסים, הסברתי לה / בני תבורי
סטיבי ג'י - אגדה אמיתית (וקצת פחות גלובלית)

No Comments

גיל 4 בנובמבר 2010

גם אתה נכנע לטרנד הזה? האמת היא שזה מעניין להתבסס על RPI אבל בעייתי כי זה מתעלם ממה שרואים במשחקים עצמם. מילא להתווכח על 5 המקומות הראשונים אבל גרין ביי במקום ה19?! ובירס 22 צמודים לברונקוס במקום 23? זה שעשוע חביב אבל יש פחות מדי מידע שמבוטא כאן.

אריאל גרייזס 5 בנובמבר 2010

תמיד אפשר להוסיף עוד מידע, אבל אני חושב שבתור כלי ראשוני הוא נותן אינדיקציה מענינת.
במקרה של הברס והפאקרס – מסתבר שה-NFC כל כך חלש שאוטומטית הוא דוחף גם את הקבוצות הטובות שלו לתחתית הרשימה

ברק 5 בנובמבר 2010

אבל כל הרעיון של בניית הלו"ז של הNFL הוא לתת לו"ז קל יותר ככל שהמאזן שלך בשנה הקודמת היה גרוע יותר. הלכך ה-RPI הזה אוטמטית נותן יתרון לקבוצות שסיימו במקום גבוהה שנה שעברה ויש להן מאזן סביר השנה אל מול קבוצות סיימו נמוך שנה שעברה ויש להן מאזן סביר השנה.

אריאל גרייזס 5 בנובמבר 2010

זה הרעיון, אבל בשורה התחתונה, יש כל כך מעט קשר בין שנה קודמת להשנה שקשה מאוד להגיד שלו"ז של קבוצה שסיימה שלישית בבית שנה שעברה הוא קל יותר מאשר של זו שסיימה ראשונה. סתם בתור דוגמא – הפטריוטס קיבלו השנה את סן דייגו מהבית המערבי ואת סינסי מהבית הצפוני ואילו מיאמי קיבלו את קנזס סיטי ופיטסבורג – מי מבינהם קיבל לו"ז יותר קשה? ובכל מקרה, זה הבדל של שני משחקים לפה ולשם, זה לא הבדל מאג'ורי.

וכמובן, דבר אחרון – המטרה של הכלי הזה הוא לא להחליט מי עולה לפלייאוף, אלא לבחון את ההצלחה של הקבוצה ביחס ללו"ז שלה. שבדיוק כמו במכללות הוא שונה מקבוצה לקבוצה.

בני תבורי 5 בנובמבר 2010

מה, יש מישהו גרוע יותר מהניינרס?

ניינר 5 בנובמבר 2010

כן בני, ליברפול :)

בני תבורי 5 בנובמבר 2010

אאוצ'…

תומר 5 בנובמבר 2010

אני אוהב את ההקדמה שלך, אבל גם השיטה הזאת לוקה בחסר, וניקח את הטקסנס כדוגמא מצויינת:

– הפסד לדאלאס: לכאורה, ההפסד הזה לא ממש פוגע בדירוג שלהם בגלל המאזן הזוועתי של הקאובויס, אבל בל נשכח שהקאובויס פשוט התפרקו ברבע השני של העונה, כשהשיא הגיע לאחר הפציעה של רומו. עד אז הם היו תחרותיים בכל משחק. נכון, הם עדיין הפסידו בכולם (פרט לטקסנס), אבל זה לא אמור להוריד עד כדי כך מדירוג העוצמה שלהם (שוב – עד לאותה התרסקות) ואי לכך להעלות את הדירוג של יוסטון.

– טרנד של קבוצה (כפי שהיטבת להגדיר): אי אפשר להתעלם מהאפקט הפסיכולוגי של ניצחון על קבוצה חזקה, או רצף ניצחונות, על הקבוצה הנבדקת. מומנטום, ואנחנו יודעים את זה טוב מאוד, יכול לסחוב אותך לפעמים עד לסופרבול (ג'איינטס 2007, פיטסבורג 2005 לדוגמא). באותה מידה, רצף הפסדים – גם בהבדלי נקודות קטנים – עלול להביא קבוצה להתרסקות (דאלאס היא ה-דוגמא לזה).

– השנה, כמעט בניגוד לשנים קודמות, אנחנו לא ממש רואים קבוצה (או כמה קבוצות) שאפשר להגיד עליהן super bowl or bust, אולי למעט פיטסבורג, וגם זה אולי. לדוגמא – מינסוטה, הקולטס, הסיינטס והג'איינטס דאשתקד (השלוש הראשונות לסופרבול, הרביעית לבאסט, וגם הוא קרה באמצע העונה בגלל פציעות). השנה אנחנו באמת רואים שכל קבוצה יכולה לנצח כל קבוצה בכל יום נתון. זה מוריד ה-מ-ו-ן מערך דירוג העוצמה. קליבלנד, סיינטס, קליבלנד???

*אלו רק כמה נקודות, ככה אוף דה טופ אוף מיי הד.

אבל בלי קשר – תמשיך ככה.

אריאל גרייזס 6 בנובמבר 2010

להיפך, דווקא ההפסד לדאלאס פוגע בהם מאוד, כי 50 אחוז מהדירוג של קבוצה הוא המאזן של היריבות שלה – בלי קשר לאם היא ניצחה או הפסידה לה.
לגבי טרנד של קבוצה – אני חושב שזה בדיוק הפוך, מכיוון שהליגה השנה כל כך הפכפכה, אנשים נוטים לתת יותר מדי משקל לטרנדים. אם קבוצה הפסידה שלושה רצוף, זה יישתקף במאזן שלה. ואם היא ניצחה שניים משלושת האחרונים זה יישתקף במאזן שלה, הטרנד עצמו די חסר משמעות.

אלון 5 בנובמבר 2010

ה RPI בכדורסל מכללות הוא עוד אינדקציה לבדוק את החוזק של לוח המשחקים שלך.
הקבוצות בונות לעצמן את לוח המשחקים ויש דרכים לשפר את ה RPI. מספיק שמכללה תשחק לפחות משחק אחד מול נציגה של כל אחת מ 6 החטיבות הבכירות כדי להקפיץ את ה RPI שלה.
קשה לי לראות את זה אפקטיבי בליגה של 32 קבוצות ו 16 משחקים.

חוץ מזה אנחנו ישראלים, תן את הדרוג שלך ותתחיל לריב עם כולם.

אריאל גרייזס 6 בנובמבר 2010

ה-RPI היום, יחד על SOS הפך לאינדיקציה המרכזית לדירוג של קבוצות במכללות. אני חושב שזה דווקא די מתאים ל-NFL, כי גם פה יש יחסית מעט משחקים לעומת כמות הקבוצות, כשקבוצה פוגשת מתוך שאר קבוצות הליגה בדיוק 13 קבוצות, שזה קצת יותר משליש.

Comments closed