משבר אמון / משה יחזקאל

טור אורח של משה יחזקאל, כתב הבית לענייני אולימפיאדות, על הבלאגן בנבחרת ההתעמלות האמנותית

להיות מאמן ברמות הגבוהות זה לא עניין פשוט. זה הרבה יותר מלרוץ על הקווים ולצעוק וכמובן להיות מפוטר במיקרה של כשלון כמו שזה ניראה לצופה בטלוויזיה. מאמן צריך לעסוק בכל דבר מהכושר הגופני והבריאות של השחקנים ועד לטקטיקה ורכש ותכניות משחק ומה לא, אבל יותר מהכל מאמן צריך להיות מנהיג, דמות סמכותית שהשחקנים נותנים בו אמון.

בענפי ספורט אישיים זה עוד יותר מורכב – מאמן נמצא עם הספורטאי שלו יום יום, במצבים הכי קשים, כשהוא צריך מצד אחד להעביד את החניך שלו בפרך ומצד שני לשמור על הבריאות שלו ולגונן עליו מכל הפרעה חיצונית. אף ספורטאי לא יצליח בלי קשר סמביוטי כמעט עם המאמן שלו, קשר שיכול להתקיים רק כשיש אמון עיוור של הספורטאי במאמן ושל המאמן בחניך שלו.

ממאמן של אתלט נדרשת אחריות עצומה, וזה הופך להיות הרבה יותר רציני כשמדובר במתעמלות, כי כדי להצליח בהתעמלות חייבים להתחיל בגיל מאוד צעיר. כמה צעיר? תנסו 5-6, כי בגיל 12 הן יכולות להיות כבר מדורגות ואז הן נמצאות בתכנית אימונים של ספורטאי מקצועני לכל דבר. בארה"ב למשל מתעמלות כאלו מתאמנות פעמיים ביום – 3 שעות בבוקר ועוד 4 שעות אחה"צ ואת זה הן עושות 6 ימים בשבוע. כשתיראו את סימון ביילס והחברות שלה באולם ההתעמלות בריו, תזכרו 2 אימונים ביום, 6 פעמים בשבוע ואת זה הן עושות במשך רוב החיים שלהן (הנתונים האלו נכונים לארה"ב, אני מניח שבסין, רוסיה וכל מדינה ששולחת נבחרת לאולימפיאדה זה די דומה). כמה אחריות נדרשת ממאמן שצריך לקחת ילדה בת 10-12 ולדחוף אותה לקצה?
מארי לי טרייסי, מנהלת האקדמיה להתעמלות של סינסינטי ואחת המאמנות המוערכות בארה"ב מספרת על זה.

אמת המידה, המודל שמולו בוחנים מאמן בעסק הזה של אימון של מתעמלות הוא בלה קארולי, המאמן של נדיה קומאנץ' האגדית ומי שחתום על שתי אימפריות התעמלות והרבה מאוד מנצחות תחרויות וזוכות במדליות. את האימפריה הראשונה הוא הקים ברומניה (אגב, אימפריה שהיום דועכת). קארולי נירדף בזמנו ע"י המישטר של צ'אוצ'סקו וברח לארה"ב ביחד עם כמה מהעוזרים שלו (הוא שייך למיעוט ההונגרי ברומניה וצ'אוצ'סקו ממש לא אהב את העובדה שמי שאחראי ל"נכס לאומי" כמו נדיה קומאנץ' הוא הונגרי. למי שרוצה לקרוא על התקופה הזו ברומניה אני ממליץ על הספר "אופקים אדומים" של יון מיחאי פאצ'פה שהיה ראש שרותי המודיעין של רומניה). תוך מספר שנים הוא הפך גם את ארה"ב למעצמה ובדיוק לפני 20 שנה המשימה שהוא לקח על עצמו הושלמה עם הזכייה במדלייה הקבוצתית האולימפית באטלנטה.

כשאני חושב על היחס בין מאמן למתעמלת אני רואה את התמונה של בלה קארולי, לא עם נדיה קומאנץ – אולי כי הייתי צעיר מדי מכדי לזכור תמונות כאלו – אלא כשהוא נושא בזרועותיו את קרי סטראג עם המדליה. אני מניח שהרבה מכם מכירים את סיפור הקפיצה עם הקרסול הפגוע של קרי סטראג שהבטיחה את מדליית הזהב הקבוצתית. מה שרובכם לא יודעים זה שבלה קארולי לקח הפסקה מאימון אחרי מה שהוא ראה ככשלון אישי כשמתעמלת שלו נפלה מהקורה בברצלונה ואיבדה את מדליית הזהב הקבוצתית (אגב, המתעמלת הזו היא היום מאמנת בעצמה ומנהלת את אחד מבתי הספר להתעמלות הכי נחשבים בארה"ב) , וזו המדלייה שבלה קארולי הכי רצה. קרי סטראג היתה אז בת 14, והיא החליפה ארבעה או חמישה מאמנים במשך 3 שנים עד שקארולי חזר – בדיוק בזמן בשביל סטראג, שהחלימה מפציעה מאוד קשה (היא עפה מהמקבילים ונחתה בעוצמה על הצוואר. אין לי מושג איך היא נשארה בחיים אחרי זה). מה שרואים בתמונה הזו של קארולי שמרים על הידיים את קרי סטראג והמדלייה זה אושר צרוף של ספורטאית שהיתה צריכה את המאמן שלה כדי להגשים את החלום שלה ושל המאמן הוותיק עם התלמידה האמיצה שהגשימה את החלום שלו.

1344012501_kerristrug-bela-467

בעיני הסיפור עם אירה ויגדורצ'יק והמתעמלות הוא מאוד פשוט: אם הטענות שלהן נכונות והיא באמת מגיעה לאימונים שתויה ומכה אותם אז היא צריכה ללכת ולא לאמן יותר, ואני לא מבין למה האיגוד מושך את זה ולא ממצה את הבדיקה הזו במהירות, אני לא חושב שכל כך מסובך לברר את זה כי אם זו סתם עלילה כמו שטוען העו"ד של ויגדורצ'יק אז זה מאוד מאוד שפל ומכוער. אני לא יודע מה היה שם ואני לא יכול לשפוט. מה שכן, אם למתעמלות אין אמון במאמנת אז היא לא יכולה לאמן אותם. אמון זה הבסיס, בלי זה אי אפשר.

***

שתי הערות של בעל הבלוג:

1. בעיניי התמונה למעלה היא לא תמונה יפה של ניצחון הרוח על החומר אלא תמונה עצובה מאוד שמסמלת את כל מה שרע בספורט הזה. כששחקן כדורגל בן 25 נדחף עד הקצה זה משהו אחד, כשילדה בת 15 ממשיכה לקפוץ על רגל נקועה, כשאין לה מושג מה באמת ההשלכות של זה, משהו פה פגום לגמרי.

2. לגבי הנבחרת,שוב פעם הגיל של הבנות מעלה בעיה קשה. בן אדם בוגר יודע בדרך כלל לשים גבולות. אצל ילדות בנות 14 ו-15 שכל החיים נמצאות בספורט הזה, הן נמצאות בבעיה קשה מאוד של לשפוט מהי התנהגות נכונה של מאמן. הן רגילות להינזף על ידי המאמנת ויתכן שגם אף יותר מכך. וכל מי שאומר – אם מדובר במשהו קבוע איך הן לא אמרו כלום עד עכשיו, אז בעיני זה דומה (להבדיל אלפי הבדלות, כמובן) לאנשים שלא מבינים איך אשה לא מספרת על אנס שלה ואפילו חוזרת אליו. אנחנו לא נמצאים בעמדה לשפוט אותן כי מעולם לא חווינו סוג כזה של מערכת יחסים. מדובר במערכת יחסים לא-שיוויונית במובהק, עד לרמה שבה היא הופכת לא מוסרית. כרגע לא מעניין אותי בכלל האם הבנות האלו יחזרו עם מדליה או לא. יש דברים יותר חשובים מזה.

חידון מספר 509. ריצת 400 מטרים
רומנטיקה, שיעמום, זיקנה או אולי כולם יחד..?

100 Comments

אלעד 17 ביולי 2016

אריאל – אני רק שאלה בשביל להקשות:
אם הילדות האלו התאמנו כל כך קשה, הקדישו את חייהן ממש, בשביל הרגע הספציפי הזה שמגיע עוד פחות מחודש – האם זה נכון עכשיו להכניס אותן למערבולת שבסבירות גבוהה תפגע בסיכוים למדליה?
אני לא נכנס לשאלה אם נכון או לא שילדה בת 12 תיכנס לספורט כל כך תובעני למשך כל תקופת הילדות שלה – זה כבר דבר נתון. עכשיו הן מגיעות לשלב התוצאות שעבורו הן מישכנו את הילדות שלהן.

גיא זהר 17 ביולי 2016

אסטרדו כתב את הפוסט לא אריאל. את השאלה צריך להפנות להורי המתעמלות, שלדברי הפרוד של ויגדורצ'יק בכלל מונעים מסכסוכי מאמנות. לטעמי, יש סיטואציות שאין להן עיתוי טוב מכיוון שהן חציית קו אדום. אפילו בובי נייט הגדול שהיה אליל באינדיניה נזרק מאימון האוניברסיטה (ואח"כ גם מטקסס טק) בעקבות התנהגות בעייתית. כנראה שאין שחור או לבן במקרה ובגלל זה כראוי לפוליטיקאים – הקימו ועדה.

אלעד 17 ביולי 2016

אריאל הוסיף הערות בסוף הטור, ואני גם מכיר את דעותיו (מקריאת פוסטים בעבר) ולכן השאלה מופנית אליו.
ברור שזה לא שחור ולבן. קשה לי לשים עצמי במקום של אב לילדה שנמצאת בנבחרת כרגע. מן הסתם הם מודעים להקרבה שהילדה שלהם הקריבה, ועכשיו רגע לפני המעמד הגדול – הכל מתפוצץ.

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

אני רק יכול להגיד את דעתי – ההגיון אומר להשאיר את זה לבנות. הן יודעות הכי טוב, כביכול. אבל אנחנו חוזרים לנקודה שמדובר בילדות בסך הכל, שכל החיים שלהן נמצאות תחת השליטה של המאמנת הזאת. למעשה, יש להן מעט יכולת להבדיל בין טוב לרע. מצד שני, להורים שלהן יש אינטרס לא קטן פה וזה בעיה. אין פה תשובה טובה. כמו שאוסטלדו אומר – אם מדובר בהתנהגות לא חד פעמית, אני לא רואה שום ברירה אלא לשלוח אותן בלעדיה, ולו בגלל האמון הלא קיים בינן לבין המאמנת.

אלעד 17 ביולי 2016

אני מתאר לעצמי שלשלוח אותן בלי המאמנת עכשיו משול לויתור על התחרות. כמה שהיא אישה קשה, אני מתאר לעצמי שכל אחת מהמתעמלות, כשהיא עולה על המזרון, מקבלת גם ביטחון מכך שהמאמנת שבנתה אותה מסתכלת מהקוים.
ההורים, אני מתאר לעצמי קרועים בין הילדה שלהן להקרבה שגם הם וגם היא נאלצו להקריב. קשה לי לעמוד במקום שלהם, כי לא נראה לי שהייתי מראש שם את ביתי בסיטואציה כזו, אבל מרגע שנכנסת לסיטואציה – לזרוק הכל לפח שניה לפני האולימפיאדה?

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

אני מניח שההורים רוצים מדליה לא פחות והם דורשים לפטר אותה, לא? אני לא יודע כמה זה אומר ויתור על מדליה (שלא ממש היתה בטוחה ממה שאני מבין), אני מניח שיש שם עוד מאמנות שיכולות לעשות עבודה טובה. בסך הכל מדובר ברוטינה שנבנית במשך שנים.
בכל מקרה, שום טוב לא יוצא מלמשוך את זה ככה במשך חודש עד לאולימפיאדה. מישהו צריך לקבל החלטה עכשיו

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

לפי מה שקראתי היום בכתבה בידיעות שמעלה את דעתו של הפרוד של מאמנת העל, ראו מה שכתבתי בפוסט של דובינסקי מ 14 ביולי כתגובה להיסטוריון, ויגגדורצ'יק אחראית על חלק מהבנות 3 שנים בלבד ויש להן מאמנות אישיות או מאמנת אישית שכביכול נדחפה/פו הצידה בעקבות המינוי (פגיעה בכבודה/ן), קרי, הן כנראה לא גדלו עם המאמנת דנן, אלא זו הונחתה עליהן. את כל הלכלוך שנשפך דווקא עכשיו היה צריך למנוע ועצם זה שהוא מתפרסם אחרי הצלחה של הנבחרת בתרגילים השונים וממש לפני האולימפיאדה מריח כמו פוטש מתוכנן. אם הקשקוש יימשך לא אתפלא אם אפילו לגמר נבחרת ישראל לא תעלה. בכל הבחירות לכנסת שהיו בשנים האחרונות נוני מוזס החזיר מהאוב את החקירות על נתניהו וליברמן כדי לפגוע בסיכויי בחירתם. נראה שזה אצלנו בגנים כל הטמטום הזה. אני יודע שהדברים האלה מעצבנים הרבה אנשים בימין, במרכז וגם בשמאל.
ייתכן שיש פה קנוניה של מאמנות שהוזזו מעט הצידה מאור הזרקורים וזו דרכן להתנקם. בכל מקרה אחזור על מה שאמרתי אצל דובינסקי, מאמנים של ספורט מסוג זה צריכים להיות רעים, לא מתפשרים ולדחוף את המתעמלים לקצה גבול היכולת. אסור להם לחפף. מצד שני המתעמלים/לות צריכים לדעת שהמאמן קשוח איתם ולפעמים יחטפו מקלחת (קללות בין היתר ואולי אפילו סטירה) על הראש. זה לא מתוך שנאה וזה מקובל, לפחות במדינות הגוש המזרחי לשעבר. מי שלא מתאים לו/לה יכול/ה לעבור לברידג'

אסף The Kop 17 ביולי 2016

ששש דוקטור… לא יפה
למה אתה מגלה את הסוד ?
מוזס והאש"פתון שלו הם נכס לימין. שלא יפסיקו ממלאכתם לעולם.

ד"ר רזי הופמן 18 ביולי 2016

אשפתון שמשפתון
יש לו יש לו חינמון
שנקרא בנסיעה
בדרך המהירה לעבודה

אורי 17 ביולי 2016

בתור מגיב צעיר שמשחק באחד ממועדוני הנוער הגדולים בארץ בכדורסל, אני יכול להעיד שהבעיה אינה ספציפית רק להתעמלות. גם אנו סובלים באופן קבוע עלבונות באימונים כגון "קוקסינל מטומטם", "מפגר", "בן זונה", וזה רק על קצה המזלג. ממאמני עד כה ספגתי בעיטות, כאפות וכדורי סל שנזרקו על ראשי. חשוב מאוד להבין שזה לא מקרה קצה, זה הסטנדרט. מקרים אלו קורים באגודות גדולות וקטנות כאחד, בערך מגיל 13 בו המאמנים מרגישים שהשחקנים בוגרים מספיק להכיל את השיגעונות שלהם. התנהלות זו הנה כל כך שכיחה עד שפשוט לא מתרגשים ממנה והיא כבר מזמן לא מעוררת הד שלילי.

נשגב מבינתי איך הורים של ילד בין 13 יכולים לא לעשות כלום בזמן שמבוגר בגיל שלהם משפיל את ילדם עד אפר. בשום מקום אחר הם לא היו מקבלים כזו התייחסות לבנם, אך בגלל שזה ספורט תחרותי מעלימים עין.

ועם כל זאת, אין אחד שהיה מוותר על החוויה שלהיות ספורטאי ברמה גבוהה ברמות נוער, זו פשוט חוויה מחשלת.

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

זה ממש עצוב בעיניי

אלעד 17 ביולי 2016

זה עצוב, ובמשחקי הכדור בארץ זה מראה גם על רמת הבגרות והאימון. אתה רואה חוגי כדורגל לילדים שמנוהלים ע"י צעירים שהרגע סיימו צבא, בלי שום מודעות לכך שהם אמורים להיות גם אנשי חינוך. והילדים לומדים איך לקלל ולעשות צלילות במקום ללמוד רוח קבוצתית ולהיות בני אדם.

Yavor 17 ביולי 2016

זה עצוב, ומהמעט שאני מכיר באגודה הקרובה אליי (עמק יזרעאל) לא ממש קורה (אסייג – אני לא יודע ב-100%).
מקווה שיבינו שם שהם אנשי חינוך לפני הכל.

אורי 17 ביולי 2016

עמק יזרעאל היא וילה בגונגל, וגם משם שמעתי סיפורים שלא הייתי שש לשלוח לשם את בני.

austaldo 17 ביולי 2016

זה מאוד עצוב ומעיד על רמה ירודה מאוד של מאמנים. תסתכל בלינק בראיון של מארי לי טרייסי ותיראה איך היא מדברת על המתעמלות שלה.

מיקיג' 17 ביולי 2016

אחלה טור משה, עמדה נכונה ושקולה סוף סוף, גם אני תמה מאיך כל זה מטופל והסיפור של קרולי זה אגדה באמת.

חבל ש"בעל הבלוג"העיר את הערותיו בסופו והסיט את הדיון, הערותיו מצדיקות טור נפרד. אבל אם כבר הדבר נעשה: אריאל אתה לא יכול להתפשר על ההתעמלות. גם בלט אין לפי השיטה הזו (האמן לי, זה שיעבוד גוף ונפש מגיל צעיר מאד), וכמובן גם פוטבול. בענפים של אולימפיאדת חורף יש עוד כמה ענפים כאלה.

אבל מעבר לזה, העמדה שלך פטרונית לגמרי, בשם ההגנה על הבנות שרובן הגדול רוצות להיות שם, אתה טוען שהן נאנסות, שהן לא מבינות, טיעון התודעה הכוזבת הקלאסי (שנדבר על כמה הוא מסוכן?).

רובן הגדול לא מתחרטות, לא התחרטו מעולם, גם לא בפרספקיטבה של שנים אחרות, כשהן בוגרות (אני מדבר על אלה שהצליחו להגיע רחוק, לא שמעתי את עמדתן של אלה שלא, ובכל מקרה, כן שמעתי שחקני פוטבול שמתחרטים, ועדיין אתה צופה בכל יום ראשון.

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

אני לא טענתי שהן נאנסות, בבקשה אל תכניס לי מילים לפה.
הטיעון שרובן הגדול לא מתחרטות הוא בעייתי בעיניי בשני אספקטים – הראשון, הן לא מכירות שום דבר אחר אז קצת קשה לבוא ולהגיד כזה דבר. השני, והוא הבעייתי יותר לטעמי – כמה בנות יש שנשארות בצד הדרך? גם אני הייתי מוכן להחליף הרבה מאוד דברים בשביל להגיע לאולימפיאדה, אבל מה לגבי כל אלו (שמן הסתם יש הרבה יותר מהן) שלא מגיעות לשם?
כן, העמדה שלי היא בהחלט פטרונית. לאור העובדה שמדובר בילדות צעירות, אני לא רואה מה פסול בגישה הזאת. וכן, גם עם פוטבול יש בעיה לא קטנה. ההבדל הגדול לטעמי בפוטבול זה שלהיות שחקן פוטבול זאת בחירה שעושים בגיל 18 או בגיל 22, אחרי קולג'. בגיל הזה רובן של הבנות הללו סיימו את הקריירה שלהן. כל החלטה שמתקבלת בגיל 12 היא בעייתית בעיניי

karim the dream 17 ביולי 2016

אבל ההורים יודעים היכן הגבול, הם יודעים דרכים אחרות מהבנות שלהן. קשה לי להאמין שאין זוג הורים אחד לפחות בקבוצת המתעמלות שלא צופה באימון שלהן, בטח בגילאים צעירים של 12 13, ובוודאי שכמעט כולם יודעים על ההתעללות שהבנות שלהם עוברות.

אם אני הייתי אבא לאחת כזו, והייתה מודע לאימונים ולדרישות הנוקשות שדורשים מהן, הייתי מוציא אותן מהאימון, ולא היה אכפת לי מה הבת שלי חושבת.

Ljos 17 ביולי 2016

זה כשל ההיסטוריון, או תסמונת ״אם רני הייתי שם, אז, וואיי, מה הייתי עושה״.
אתה זורק לפח שנים של עבודה, דחיפה שלך ושל הילדה עצמה ומשנה את כל החיים בגלל מאמנת אחת נוראית? או שכמו רוב האנשים, תעדיף לנסות בדרכים אחרות, פחות דרסטיות לשנות את המצב? ואולי אפילו גם אתה תהיה קצת קפוא בתגובה שלך לנושא ממגוון סיבות שלא אומרות שאתה הורה רע, אלא פשוט בנאדם?

karim the dream 17 ביולי 2016

התכוונתי מאמנת, לא פרישה מהתעמלות, סליחה אם התנסחתי לא טוב.

Ljos 17 ביולי 2016

אה, מצטער, לא הבנתי נכון.

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

בדיוק קרים או לו אלסינדור עם נדייק:)
ההורים יודעים מה הדרישות ובאילו תנאים הילדות צריכות להתאמן. הם שומעים הכל על המאמנת שצרחה על זו וקיללה את ההיא. זה המחיר שמשלמים בשביל להתקרב לשלמות ולנשות לגרד מדלייה. זה קשה והדרך לא נעימה ויש פציעות אבל תשאלו כל ספורטאי שהביא מדליה עם זה היה שווה והם יגידו כן!

karim the dream 17 ביולי 2016

אני די בטוח שאם כמה שההורים דוחפים את הילדות לתת 100 אחוז מעצמן כל הזמן, הם לא מאמינים שהם יזכו במדליה ובוודאי שלא אולימפית (מה הסיכויים?). בסוף יוצא שהרוב הכמעט מוחלט סובל ולא זוכה בכלום, לא בזמן האימונים ולא אחרי הפרישה.

אני מן הסתם יכול לדבר רק על עצמי, והמקרה שלי שונה לגמרי מהן. אני שחיתי במשך 7 שנים באופן תחרותי. גילו לי דלקת בקיבה בשנתיים האחרונות בגלל שהרגשתי צרבת במהלך מאמץ, סבלתי מהקאות ומכאבי בטן כל הזמן, והמצב היה מחמיר בעת לחץ.
ניסיתי כל מה שאני יכול בשביל להמשיך, שניתי דיאטה, שיניתי מאמן בגלל שהוא חשב שאני סתם לא מתאמץ ודרש ממני דברים שלא הייתי מסוגל. אבל אני יכול במאה אחוז להגיד, שברגע שפרשתי נהייתי שמח יותר. הוקל לי מאוד שלא הייתי צריך לסבול, שלא הייתי צריך לסבול ממאמנים שחושבים שלצעוק ולקלל מוציא יותר מילדים, בטח בגילאי ההתבגרות. הרגשתי חופשי, הרגשתי הרבה פחות לחץ וכתוצאה מכך הסימפטומים של הדלקת גם כן הוקלו מאוד.

הנקודה שלי אחרי שנתתי את סיפור חיי (סליחה על זה..) היא שהן לא מבינות לדעתי (ואני מדגיש לדעתי, ובהחלט יכול להיות שאם הייתי הורה לא הייתי פועל כמו שאני חושב עכשיו) עד כמה הסבל ל לא שווה את זה. גם אני הייתי קרוב למדליות האליפות הארץ, אבל באמת שבסוף, אם לא זוכים בפרס הנכסף, סובלים לאורך כל התהליך, ובטח בספורט שהתמורה שלו לאחרי הפרישה כמעט ואינה קיימת, עדיף לדעתי לוותר.

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

תודה ששיתפת. כשיש בעייה בריאותית כרונית, אין מה לעשות וצריך לחתוך! אבל מי שאין לו בעייות מסוג זה ויכול להגיע לשיא צריך לקחת בחשבון שהדרך תהיה קשה מאד וסיזיפית. מי שלא מתאים לו, לא צריך! אף אחד לא מכריח אותך להיות מקצוען. אם אתה מוכן ללכת לחיים כאלה תבוא עם הבנה שייתכן שתחטוף צעקות קללות ואולי דחיפה או סטירה מהמאמן. בינינו נערים ונערות כל הזמן מתקוטטים בצורה הרבה יותר אגרסיבית. לא אגיד שזה בסדר, אני נגד אלימות! אבל צריך להבין שאם רוצים להגיע להישגים צריך לקחת את זה בחשבון ולהיות מוכנים.

austaldo 17 ביולי 2016

אריאל, אני מניח ששמעת על גבי דאגלאס, האלופה האולימפית בקרב רב מלונדון. בגיל 14, גבי דאגלגס עזבה את הבית ועברה לגור אצל משפחה אומנת באיזשהו חור באיאובה כל זה בכדי להתאמן אצל ליאנג צ׳ו (צ׳ו מאמן מאוד מוערך שהוציא מבית הספר שלו כמה מתעמלות גדולות. הכי מפורסמת לפני דאלאס היא שון ג׳ונסון).
אף אחד לא הכריח אותה, היא עשתה את זה בגיל 14 לגמרי מרצונה החופשי.
מסתבר שגם נערות צעירות יכולות להיות תחרותיות ועם דרייב מטורף להצליח. למה אצל מייקל ג׳ורדן זה בסדר ואצל קרי סטראג לא?

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

אני חושב שיש הבדלים משמעותיים בין המקרה הזה למייקל ג'ורדן, נניח. אמרתי כבר קודם, ההחלטה להתחייבות לחיים של ספורטאי אצל כדורסלן, נניח, נעשית בגיל 18 ומעלה. מדובר בבן אדם הרבה יותר בוגר. אמנם גם הוא משקיע שעות עצומות באימונים בגיל תיכון, אבל בטח אין מה להשוות למה שעובר על הבנות האלו, ובגילאים הרבה יותר צעירים. אתה בעצמך אומר שמתחילים בגיל צעיר מאוד – האם כדורסלן מתאמן 4-5 שעות ביום בגיל 12?
בעיה נוספת זה העול הגופני. הילדות האלו מעוכבות התפתחות לחלוטין. הן לא עוברות את גיל ההתבגרות כמו ילדות בנות גילן. וסכנת הפציעות פה היא חמורה מאוד (אתה בעצמך מדבר על סטאג שכמעט גמרה את החיים שלה על המקבילים). מה לעשות, שחקן כדורסל בגיל הזה לא עובר את העול הזה.
אין לי בעיה עם דרייב תחרותי. יש לי בעיה עם הדחיפה הבלתי נלאית לזה בגילאים מאוד צעירים. ושוב, יש את אלו שזוכות במדליות ויש את אלו שמתרסקות. הרבה יותר מהן. מה זה עושה לנערה בת 14 שהיא נכשלת בגיל הזה?

austaldo 17 ביולי 2016

הכרתי פעם מישהי שהיתה מתעמלת שבאיזשהו שלב, בגיל 15 ואחרי כמה פציעות היא הבינה שהיא לא מספיק טובה לרמות הגבוהות. אז היא פרשה ועברה לריקודים סלוניים. עם הזמן היא גם פתחה סטודיו שבו היא מלמדת ריקודים סלוניים.
אין לה שום חרטה על כל השעות שהיא השקיעה ומבחינתה היתה לה ילדות ניפלאה.
בארה״ב מתעמלת יכולה לקבל מילגה ולהתחרות ב NCAA וללמוד במיכללה. אם אתה חושב שזה מדליה אולימפית או כלום אתה לגמרי טועה.

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

יש ויש, הנקודה היא שיש משהו מעט בעייתי להחליט את זה לילדה. וזה נכון לא רק למתעמלות, אלא גם לאבא של האחיות וויליאמס או לאבא של טייגר וודס שמגיל צעיר ניתבו את החיים שלהם. לך תדע כמה הורים כאלו יש שהילדים שלהם לא עמדו בציפיות. ובמקרה של התעמלות, יש ממש נזק פיזי

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

ואני לא חד חד ערכי פה. זאת פשוט סוגיה סבוכה למדי לטעמי.

אלכס דוקורסקי 17 ביולי 2016

טור מעניין וכמובן שגם הדיון. זו באמת סוגיה מאוד מורכבת. אינני בקי בפרטים ולכן לא אוסיף דבר.
ובכל זאת, לעניות דעתי, אין כל קשר לקשיחות, חתירה למצוינות ולשלמות מצד המאמן לבין הפעלת אלימות, פיזית ומילולית כאחת. זה בהחלט לא משהו שהמתאמנים צריכים לקחת בחשבון בטרם הם ניגשים לאימונים.
אפשר להיות מאמן מעולה גם בלי השיטות המגונות הללו.

מאחל הצלחה לנבחרת ההתעמלות ומקווה שהגורמים השונים יתפייסו ביניהם.

יואב דובינסקי 18 ביולי 2016

אני מסכים איתך בהסתייגויות. גם אני לא חד ערכי כאן.

אלון 17 ביולי 2016

היה סרט מצוין על טוד מרינוביץ והאבא שדחף אותו ב espn.

אסף The Kop 17 ביולי 2016

אורי
בוא אספר לך סיפור.
קרוב משפחה שלי שיחק כדוריד באחת מקבוצות הנוער הטובות בארץ וגם בנבחרת הנוער של ישראל.
גם הוא חטף קללות, צעקות והטחות כדורים עד שיום אחד נמאס לו והוא שחרר אחת טובה לכיוון השמוליק של המאמן שלו.
מאותו יום היחס אליו השתנה.

שלמה 17 ביולי 2016

צריך עוד לחכות ולבדוק מה בדיוק קרה שם.
אבל בלי קשר- ההתערבות האינטנסיבית של הורים בין אם זה בצבא, בבית ספר, בחוגי ספורט או בכל היבט של חיי ילדיהם, היא בעיני בין הגורמים המרכזיים לבעיות החינוך שקיימות בדור האחרון ולהידרדרות ההישגים.

אריאל גרייזס 17 ביולי 2016

יש ויש. במקרה הזה, שיש מאמנת שבועטת בחניכה שלה, אין לי שום בעיה עם התערבות הורים. אם כבר, נראה לי שהעובדה שהגיעו למצב הזה מעיד על כך שההורים לא היו מספיק מעורבים

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

בעיקר בבית הספר.
בית הספר הפך בהרבה מקרים לביביסיטר ותו לא!
אני מקצין כמובן אבל מורים לא מוכנים לעימות עם הורים ולכן משחקים אותה ראש קטן בשביל שמנהלים לא יבואו אליהם בטענות.
הייתי מורה ואני מכיר את הבעייה הזו לפני ולפנים. תדחוף את המורים לכיוון הזה והתלמידים לא יתקדמו ובמקביל הורים יתערבו וידיחו מאמנת מוערכת והשגי התלמידות עשויים לרדת פלאים.

שלמה 17 ביולי 2016

אי אפשר לבוא בטענות למורים כשאין להם גב מהמערכת.

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

בדיוק. למורים לא באתי בטענות הבעייה היא בצנטרום של הפיילה! כבר אמרתי בפוסט ישן ואחזור שנית, צריך כוח, מעמד, כיתות של לא יותר מ 25 תלמידים וכסף להוראה טובה כלומר למורים טובים. תשיג את כל אלה עם אפשרות להיפטר ממורים רעים (בדגש על אפשרות להיפטר מהם!) ואתה על הסוס! כל אלה יגדילו את מספר הסטודנטים/יות האיכותיים להוראה כשהבררה ישמשו כסייענים.
כיתה קטנה, כסף, העלאת מעמד המורה, כח למורה מול הורים וסילוק מורים רעים ישפרו את עתיד המדינה.

איציק 17 ביולי 2016

אני לא חושב שאתה מקצין.

austaldo 17 ביולי 2016

אריאל בקשר להערה שלך: קודם כל, באולימפיאדה באטלנטה קרי סטראג היתה כבר בת 18. שנית, אל תזלזל ביכולת של הבנות האלו להבין מה הן עושות ומה הסיכונים שהן לוקחות.

גל ד 17 ביולי 2016

זין בעין. אם בגיל הזה הן לא יכולות מבחינה חוקית להסכים לקיים יחסי מין, למה שנקבל את היכולת שלהן להחליט שהן מבינות את הסיכונים הפיזיים והנפשיים שכרוכים ברדיפה אחר מדליה ומסוגלות לשערך באופן מושכל את יחסי העלות והתועלת?

והשאלה היא לא באיזה גיל קרי סטראג היתה באולימפיאדה, אלא באיזה גיל התחילה האינדוקטרינציה שלה.

austaldo 18 ביולי 2016

אני אתעלם הפעם מהביטוי הלא ראוי ואענה לך בכל זאת:
נתחיל מהעיניין הפיסי: הן מבינות יפה מאוד כי זה חלק מההכשרה והאימונים שלהן. כשקרי סטראג התכוננה לקפוץ היא ידעה בדיוק מה קרה לה וכמה זה יכאב אם היא תנסה לקפוץ שוב. והיא ידעה דברים כאלה גם בגיל 12.
עכשיו לעיניין העקרוני: אתה מדבר על אינדוקטריניזציה? האם יש איזשהו ילד בעולם שלא עובר אינדוקטריניזציה כדי להפוך למה שהמבוגרים המשפיעים בחיים שלו (בדרך כלל ההורים, אבל לא תמיד) רוצים שהוא יהיה?
אתה מדבר על עלות תועלת – איך עדיף לגדל ילד: לתת לו לשבת כל היום מול המחשב והטלוויזיה או לשלוח אותו לתכנית אימונים שתאתגר אותו ותלמד אותו שהוא יכול לעשות דברים שהוא אפילו לא חלם שהוא מסוגל לעשות, גם אם זה לא נגמר במדליה אולימפית?

יואב דובינסקי 17 ביולי 2016

אני לא אוהב כשכותבים שזה פשוט, כי זה מאוד מורכב ויש לזה הרבה צדדים ורבדים. צריך לזכור שבנבחרת ישראל בהתעמלות, הקבוע זאת המאמנת והספורטאיות מתחלפות. אחרי בייג'ין פורקה הנבחרת והוקמה אחת חדשה לגמרי, כנ"ל אחרי לונדון. ב22 באוגוסט, כשהספורטאיות הנהדרות האלה יקומו בבוקר אחרי טקס הסיום הן יהיו בצומת דרכים, כי סביר להניח שלא ימשיכו כנבחרת למחזור טוקיו. ויגדורצ'יק כן אמורה להיות זו שתמשוך את התקדמות הענף קדימה, כנראה עם בנות אחרות. ככה שאם המאמנת איבדה או לא איבדה את אמון המתעמלות שעיצבה, זה לא כבר רלוונטי כי במילא בעוד חודש הכל ייבחן מחדש.
יש שני נרטיבים חמורים שסותרים אחד את השני וניהול איום ונורא של המשבר שנמתח ונמרח. את היחס למתעמלות אמנותיות תחרותיות בישראל, את שיטות האימון של ויגדורצ'יק ואת בעיות הפוליטיקה הפנימית בענף אפשר לנסות לפתור גם בספטמבר.
לגבי האקמול לאולימפיאדה, השאלה האם בקאזאן ויגדורצ'יק עשתה משהו בלתי סביר שמצדיק פיטורים. אם כן, אז צריך לחתוך ולהתכונן לריו. אם לא, אז לחזור לעבוד ביחד חודש עם פיקוח כזה או אחר. אני מעריץ את המתעמלות על ההשקעה והיכולת, אבל הן מקבלות כסף כדי לייצג את ישראל, לא כדי לשבות חודש לפני המשחקים. ואני כן רוצה מדליה.

ניר 17 ביולי 2016

נראה ש"וירוס הישראליות" (כמו שאוהבים לומר בהקשר של מכבי ת"א בכדורגל ועל ההתמודדות של המערכת איתו עד לאחרונה) התפרץ בנחרבת ההתעמלות (הטעות במכוון).

אין לי ידע מוקדם, אבל יש תחושה שתזמון הפיצוץ דווקא אחרי הישג השיא ולפני תחרות השיא, אינו מקרי, יש יד בוחשת שידעה לנצל את המומנטום כדי להביא את הסיפור לכותרות והצליחה בכך.

במילה אחת חבל.

גם אם המאמנת התעללה כל השנים בספורטאיות זה לא התזמון לסגור את החשבונות האלה, לא נראה שהיה משהו יוצא דופן, אף ספורטאית לא נפצעה ולא שמעתי על כוונה כזאת.

וכפי שכתבת במידה ואכן מדובר במאמנת סוררת שמתנהגת בצורה שלא מתקבלת על הדעת יש למצות את הבירור והעונש לאחר המשחקים.

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

+100

חושב כמוך. הטיימינג מצביע על פוטש הבעייה שזה פוגע בכולם!

אורן השני 17 ביולי 2016

אז למה המתעמלות לא מכחישות?

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

לא מכחישות מה?
לא מכחישות שאין פה ניסיון של מאמנת לדחוק את מאמנת העל או לא מכחישות שלא היתה מכה או שמנהלת העל הגיעה שיכורה?
לדעתי, ואולי אני טועה, אחת מהמאמנות הוותיקות של הבנות, מאלה שנדחקה הצידה, מפיצה את הלכלוך (שהוא כנראה נכון!).

אורן השני 17 ביולי 2016

לא מכחישות את ההאשמות נגד מאמנת העל.
נניח שמפיצים נגדה שקרים או הגזמות ושהיא לא עשתה משהו חריג. אתה לא חושב שהאינטרס של המתעמלות, רגע לפני האולימפיאדה הוא להתייצב לצדה? לגבות אותה?
המסקנה שלי היא שכנראה היא כן עשתה דברים חריגים ושהן מעדיפות לצאת נגדה מאשר להחליק את זה ולהצליח. במקרה שהן מאשרות שהיא עשתה משהו לא תקין זה לא משנה מה התזמון כי מגיע לה לעוף, עובדה שבכך המתעמלות בעצמן לא רוצות להמשיך איתה בכל מחיר.

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

למה להוציא את זה בכזה טיימינג?
אפשר היה לחכות לאחרי האולימפיאדה. מה בוער להם להוציא את זה עכשיו.
אני מאמין שהיא צרחה עליהן, קיללה את חלקן ואפילו נתנה איזו צ'פחה לאחת הבנות (דחיפה, בעיטה ומה שתרצה). אין עשן בלי אש, השאלה היא למה לחכות עם זה כמה שבועות לפני האולימפיאדה? ולמה לפני הבחירות שוב עולה הסיפור הבלתי נגמר של ליברמן מלפני 17 שנה לכותרות? לגילוי נאות, לא בחרתי בו אף פעם! יש פה סיכול ממוקד.

Amir A 17 ביולי 2016

ד"ר רזי הופמן, זה מה שחשוב? הטיימינג?

אורן השני 17 ביולי 2016

בדיוק, אמיר.

ד"ר רזי הופמן 17 ביולי 2016

בגלל זה נופלים כל פעם. צריך להתעלם מכל הסחות הדעת האלה כי הפוקוס צריך להיות על המטרה, גמר ואולי גם מדליה.
בשביל זה הבנות מתאמנות 4 שנים רצוף. אז מה זה עוד חודש לסבול את השטויות של המאמנת?

Amir A 17 ביולי 2016

משעשע. רק עכשיו הבנתי שאתה בעצם צוחק. אתה צוחק נכון?

איציק 17 ביולי 2016

Amir A,
לך אולי נראה שלמדליה אין שום חשיבות במצב כזה. אני בטוח שאם זה יפרק את הנבחרת והיא תתרסק באולימפיאדה, הן לא תסלחנה לעצמן שלא התאפקו עוד חודש. כל זב בתנאי שזה משהו מתמשך שידוע מזמן.

Amir A 17 ביולי 2016

איציק, בתור הורה לא מזיזה לי מדליה, ולא מזיז לי שהתאמנו לקראת זה חודשים ושנים, ולא מזיז לי שזה הנורמות במזרח אירופה, ולא מזיז לי שמדובר אולי על חיסול חשבונות בצוות האימון, ולא מזיז לי שהילדים עצמם מוכנים לספוג את זה. יש חשש שהיא הפעילה אלימות פיזית כנגדן? שרשויות החוק יפעלו מהר וביעילות כמו שמצופה מהן במדינה מתוקנת ויגמרו את הסיפור הזה אתמול.
אם נניח היית שומע על מקרה של מורה שהרים יד על ילד שהפריע בשיעור תרגול לקראת הבגרות היית מוכן לעבור על זה בשתיקה? על מנהל בית ספר שהיכה תלמידה שלא עמדה נכון בהכנות לטקס סיום השנה גם היית מציע להתאפק עד אחרי הטקס? היית מציע להיות סלחני גם כלפי מפקד בצה"ל שהיכה חיילים שלא ביצעו אימון כמו שצריך לדעתו?

איציק 17 ביולי 2016

זו לא שאלה של סלחן וכתבתי מטה יותר בפרוט. אתה לא זורק לפח סתם דברים. יש עוד שיקולים על המוזניים. גם אתה לא תעייף מורה שתיין שמכין את הבן שלך ל 5 יחידות עם הוא שנה שלמה שתה וכולם ידעו ושתקו. תחליף אותו כנראה במורה טוב פחות משמעותית שידיו לא נקיות כי השתתף בקנוניה והאינטריגות. זה המצב עם המאמנות האחרות. כלומר צריך לבדוק את כל הסיטואציה.

Amir A 17 ביולי 2016

איציק, אנחנו מדברים כאן על הרמת יד (או רגל). אנחנו לא מדברים על מורה שנמצא מתגולל בצד הדרך עם בקבוק ויסקי ריק ביד.
בוא נלך לאבסורד. נניח במקום מאמנת היה מאמן. ונניח היית מגלה חודש לפני האולימפיאדה שבמהלך האימונים אם מתעמלת לא ביצעה תרגיל כמו שצריך הוא היה תופס אותה באיברים אינטימיים וצועק עליה שאם זה לא נעים לה אז בפעם הבאה כדאי שתעשה את התרגיל כמו שצריך. גם אז היית אומר שיש עוד שיקולים על המאזניים?

איציק 17 ביולי 2016

זו הבעיה עם אבסורדים, הם לא תמיד מתאימים. בעיטה זו שאלה של מידה. יתכן והפכו דחלה קטנה לפיצוץ ויתכן והיה פיצוץ. לכן אני ממש לא ממהר לתלות אותה. מה שכן נראה לי, שיחד אתה צריך לתלות עוד צדיקים מספר.

Amir A 17 ביולי 2016

הדרישה שלי היא לא למרוח אותה בזפת ונוצות אלא לברר מהר ועכשיו האם צריך למרוח אותה בזפת ונוצות ולא לחכות עם זה עד אחרי האולימפיאדה.

איציק 17 ביולי 2016

אז לא הבנתי אותך נכון. לוקח צעד אחורה.

איציק 17 ביולי 2016

אני רק לושב שיש עוד הרבה אנשים שצריך לבדוק בנוסף, אחרת זה יהיה למרוח, בלי נוצות וזפת, זתם למרוח.

ד"ר רזי הופמן 18 ביולי 2016

המאמנת המושמצת מאיימת שתגיש תביעת דיבה. כך קראתי הבוקר בחינמו-נוני.
לדעתי היתה שם דחיפה-ספק בעיטה אבל זה היה הקש ששבר את גב ההורים. כולם (מאמנים, מתעמלות הורים ועוד) בלחץ בגלל האולימפיאדה ולא חושבים בצורה ממש רציונאלית. מאמנת העל היא באמת עילוי אבל עשתה שם כמה טעויות. היה צריך להחליק את זה עד אחרי האולימפיאדה. אחרי זה אלוהים גדול.
מקווה שילמדו מהטעויות ויותר מזה שיגיעו בכל זאת לגמר ויביאו מדלייה.
אם הסיפור הזה מגיע לרוסיה, רומניה, סין, יפן וכו, יהיה להם על מה לצחוק.

Amir A 18 ביולי 2016

"אם הסיפור הזה מגיע לרוסיה, רומניה, סין, יפן וכו, יהיה להם על מה לצחוק". חתיכת טיעון, הטיעון הזה. איך לא חשבתי עליו קודם בנסיון להצדיק החלקה של כל מיני דברים.

ד"ר רזי הופמן 18 ביולי 2016

אמיר

כנס לוואינט ותשמע מה יש לאירה רזנסון להגיד על הסיפור (שמתי לינק למטה). היא לא הדיוט כמוני וכמוך והיא מכירה טוב את העולם הזה של המתעמלות האמנותיות וכל הלחץ שיש בו אבל היא אומרת אותו הדבר כמוני. לא משנה מה עשתה מאמנת העל. השורה התחתונה היא שהבנות וההורים לא עמדו בלחץ וזה עלול לדפוק להם אימונים של 4 שנים שייתכן שירדו לטימיון, בוא נקווה שלא!
היו צריכים לדחות את העליהום לאחרי האולימפיאדה, זו דעתי. מקווה שיגיעו מהר לפשרה!
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4829934,00.html

Amir A 18 ביולי 2016

ד"ר רזי הופמן, במשפט שלך "לא משנה מה עשתה מאמנת העל." פחות או יותר תמצתת את הדיון כאן. יש מי שחושב שזה לא משנה ויש מי שחושב שזה כן משנה. זה הכל.

Yavor 18 ביולי 2016

באופן אישי, אני תמיד נזהר מאנשים ששמים יותר מדי פעמים סימני קריאה בתגובות שלהם.

!!

ניר 17 ביולי 2016

כי מישהו מערבב שם את הסלט וכנראה שהנאמנות של המתעמלות לאותו גורם או להורים שלהן שאותו גורם משפיע עליהם גבוהה יותר מהנאמנות למאמנת.

אני מניח שאם היה שם משהו באמת יוצא דופן כמו פציעה של מתעמלת או ניסיון מכוון לפצוע או להזיק כבר היינו שומעים על כך.

אורן השני 17 ביולי 2016

מה שאתה טוען מנוגד לכל הזמן שהן כן "סבלו בשביל ההצלחה". אני לא מקבל את הקונספירציות האלו כי רגע לפני האולימפיאדה הנאמנויות שלהן לא אמורות לדפוק לעצמן את התחרות.

יואב דובינסקי 17 ביולי 2016

אני לא חושב שהבנת את טענת הקונספירציה.

ניר 17 ביולי 2016

זה לא מנוגד כי הטענה כרגע שזאת התנהגות שחוזרת על עצמה בצורה זאת או אחרת, אז למה זה לא יצא עד היום? למה לא שמענו אף אחת מהמתעמלות מתראיינת ואומרת באופן חד משמעי שהיה פה מקרה יוצא דופן?

כל הויכוח הוא תאורטי כי ייתכן שיש דברים שאנחנו לא יודעים, אבל לפי מה שפורסם עד עכשיו העסק נראה מאד מוזר, לא נראה שמה שנעשה כל כך חמור כדי שהן יסתכנו בפגיעה כזאת גדולה בהכנות, לעומת זאת ככל שיש יותר פרסומים נראה שמעורבת פה בעיקר פוליטיקה.

התחושה היא שמישהו מתערב פה ומסיבות השמורות עם המתעמלות הן הולכות נגד המאמנת, ומה שדובינסקי רשם על סיום מחזור יכול להסביר את תזמון סגירת החשבונות הרי זאת ההזדמנות האחרונה שלהן לעשות זאת.

ושלא תבין לא נכון, אני לא מנסה להגן על המאמנת, אני מביע פליאה על תזמון הדברים וככל והמאמנת התנהגה בצורה פסולה עליה להיענש.

ניר 17 ביולי 2016

וכדי לחדד, הטענה היא שמישהו משתמש במתעמלות לסגירת חשבונות, וכנראה אותו גורם/גורמים גם שכנע את המתעמלות שגם בלי המאמנת הזאת הן יכולות להצליח, לכן הבנות לא מגינות עליה.

וייתכן שהן גם רוצות שהמאמנת תפגע, אבל התזמון גרוע עבורן ויחסית לסיפור שכנראה התרחש אין שום הגיון מקצועי לפוצץ דבר כזה פחות מחודש לתחרות חייהן.

אורן השני 17 ביולי 2016

ניר – התזמון גרוע גם להן. אתה לא מצליח למצוא תשובה הגיונית לטענות שלי שלצדד ב"גורם" כלשהו ש"שיכנע אותן" במקום במאמנת זה האינטרס שלהן עכשיו. גם אם גורם כלשהו הפיץ את זה בכוונה בתזמון גרוע, לא אומר שזה בסדר ושצריך להתעלם מזה ולאור התגובות בענף יותר סביר כרגע שזה נכון ואתם מחפשים איזשהו הסבר חלופי מתחת לסלע.

יואב דובינסקי 17 ביולי 2016

אהיה נחרץ ממך ואכתוב שבטוח שיש דברים שאנחנו לא יודעים.

ככל שהסיפור הזה נמרח, יותר פרטים מודלפים דרך מקורבים ויותר לכלוך יוצא החוצה. זה כל כך חבל, כי זאת נבחרת אדירה עם ספורטאיות אדירות ומאמנת אדירה שעשו מחזור אולימפי חסר תקדים עבור נבחרת ישראלית ועם סיכוי נדיר למדליה אולימפית.

אורן השני 17 ביולי 2016

מה שחבל זה שזה מה שמעניין אותך. אם הסיפור נכון אז ה"תזמון" ממש לא חשוב, ואם לא הייתי מצפה ממתעמלות להגיד שזה לא נכון או שזה מקובל ולא הפריע להן ושהן מעדיפות להתרכז בהכנות ולהשאיר את המאמנת עד סיום האולימפיאדה.

ניר 17 ביולי 2016

אני ארשה לעצמי במחילה לכתוב גם בשם ד"ר הופמן והמומחה דובינסקי, אנחנו לא לוקחים שום צד, אלא טוענים שהתזמון פוגע אנושות בנבחרת, אתה לעומת זאת לוקח את הצד של המתעמלות כאשר עדיין לא ברור מה באמת קרה.

להציג את זה כאילו רק התזמון זה העניין זה פשטני ורחוק מן האמת, חשוב מאד לבדוק את הטענות, אבל אין שום הגיון לעשות את הפיצוץ הזה דווקא עכשיו במיוחד שעל פניו נראה שלא היה כאן משהו חריג בצורה יוצאת דופן, העניין מסריח מפוליטיקה וכל יום שעובר והפרשה נמרחת פוגע בכולם ועל כך אנו מלינים.

Ljos 17 ביולי 2016

ברגע שאתה אומר שלא צריך לפוצץ את זה בתזמון הזה אתה לוקח את הצד של המאמנת. אתה מצדיק את ההתנהגות לכאורה של המאמנת בשם המדליה ומתעלם מטענות המתעמלות.

אורן השני 17 ביולי 2016

שוב, אני רושם מה אני יכול להסיק מההתייחסות שיש כרגע ואני לא לוקח צד סתם כי בא לי. אתם טוענים שמנסים לפגוע ב*מתעמלות* ולא רק במאמנת והן משתפות עם זה פעולה? מה?
בכל מקרה אני תמיד חושב שההסבר הסביר ביותר הוא הפשוט ביותר ואם זה לא היה "חריג בצורה יוצאת דופן" הייתי מצפה לתגובות אחרות.
מה שבטוח, זה שמישהו העלה את זה בתזמון כזה ושיש פוליטיקה ואינטרסים עלומים לא מוריד מחומרת הבעיה אם היא קיימת. מסכים שיש לטפל בזה בהקדם.

ניר 17 ביולי 2016

אני לא לוקח שום צד, אני אומר את הדברים על סמך מה שיצא עד כה, במידה והדברים שהיא עשתה כה חמורים אז מדוע למשוך את ההחלטה כל כך הרבה זמן? למה היא לא פוטרה באותו רגע? כנראה שאין פה שחור ולבן.

אני טוען שלפי מה שפורסם עד כה נראה ששופכים את המים עם התינוק, מנסים לפגוע במאמנת ויהי מה ועל הדרך פוגעים גם במתעמלות והן כנראה משתפות פעולה כי יש להן איזה אינטרס לפגוע בה והן כנראה חושבות משום מה שהפרשה הזאת לא תפגע בביצועים שלהן.

הדברים שאני רושם מאד ברורים משום מה אתה מפרש אותם איך שנוח לך.

בוא לא ניתמם, כנראה שאין פה מקרה של שחור ולבן ולכן התזמון פה הוא הדבר העיקרי בפרשה המוזרה הזאת.

מה שבטוח שאנחנו מסכימים שבמידה ונעשו דברים חריגים יש לטפל בבעיה.

Ljos 17 ביולי 2016

אולי כי יש אנשים שמעדיפים לנסות להשתיק ולהעביר זעם כדי לנסות להשיג מדליה בכל מחיר.
אולי כי זו ההזדמנות האחרונה להוציא את הסיפור לפני שהנבחרת נפרדת והמאמנת ממשיכה לדרכה ואז אף אחד לא יקשיב למתעמלות יותר (בטח לא אם הן ייכשלו באולימפיאדה. וגם בטח לא אם הן יצליחו).
אם למתעמלות יש אינטרס לפגוע במאמנת, מאיפה הוא נובע? (ואם הוא קיים, עד כדי כך שהמתעמלות מעדיפות את זה על פני מדליה, אולי לא עדיף בכל מקרה להעיף את המאמנת? אי אפשר להגיד שהיא לא קיבלה את ההזדמנות שלה)
לכן התזמון הוא במקרה הטוב סימפטום. עד כמה שאני יודע לא כדאי לנסות לטפל בסימפטומים, זה רק יחמיר את המחלה.

ניר 17 ביולי 2016

אין ספק שמדליה היא לא חזות הכל, ואם כבר לדעתי פה המצב הפוך שאנשים החליטו להשתמש במקרה כדי לעשות פיצוץ ולעזלזל המדליה ולא להיפך.

אני לא יודע אם מדובר פה בסימפטום למשהו, סך הכול המאמנת הזו נמצאת במערכת כבר הרבה שנים ושמענו עליה דברים לטובה ולרעה ובכל זאת מקבלי ההחלטות החליטו להמשיך להעסיק אותה.

אני אומר דבר פשוט, אם מדובר פה בדפוס התנהגות שהיה ידוע ולא במשהו חדש ויוצא דופן אז התזמון של הפיצוץ מוזר, פוגע בכולן וזה פשוט חבל, בלי קשר למדליה או לא (שבאמת אינני יודע להעריך מה הסיכוי לזכות בכזאת), פשוט חבל ששוב פוליטיקה נכנסת לתמונה וחבל שהמתעמלות לא יוציאו מעצמן את המקסימום בתחרות שאליה התכוננו כל חייהן ושלא יהיה ספק ליבי ליבי עם המתעמלות שנקלעו לסיטואציה הזאת.

יואב דובינסקי 18 ביולי 2016

אני רוצה לסייג לגבי מחזור טוקיו בכל הקשור בצוות האימון. הכוונה שלי זה שלא בטוח שהבנות ימשיכו כי הנבחרות לבייג'ין, לונדון וריו היו שונות לחלוטין. לגבי המאמנות היתה יותר המשכיות, אבל אני לא יודע מה בדיוק אמור להיות לקראת טוקיו.

איתמר 17 ביולי 2016

האם לנבחרת המתעמלות אין פסיכולוג ספורט צמוד שמלווה אותן בתחרויות ונפגש עימן במהלך האימונים ?
ואם יש להן גורם ייעוץ כזה או אחר, מדוע הוא לא חשף את האמת על התנהגותה של המאמנת ?

גיא זהר 17 ביולי 2016

יש כמובן פסיכולוג. ההורים טוענים שידע והעלים עין

Ljos 17 ביולי 2016

בקשר ללמה לא אמרו כלום עד עכשיו- סיפרתי לחברה שלי את הסיפור הזה, והיא ניחשה באיזו מאמנת מדובר, במה מדובר ומה בדיוק קרה לפני שעוד הצלחתי לספר משהו. זה הענף היחיד שהיא קצת מזייפת התעניינות בו (וגם זה לא כל כך), אבל היא שמעה סיפורים והכירה את הנפשות הפועלות גם ככה.
אז זה כן יצא, כנראה שרק עכשיו הייתה הזדמנות לפוצץ את זה החוצה.

אורן השני 17 ביולי 2016

לכל מי שטוען שזה פוטש מתוכנן של צד שלישי – למה המתעמלות לא מתייצבות לצד המאמנת, אם כך? האם זה התזמון הנכון גם מבחינתן? למה גם הן דורשות את ראשה "דווקא עכשיו"? יכלו לעמוד לצידה ולהגיד שזה בסדר ולא קרה משהו חריג, או להשתיק את זה עוד חודש או להתלונן הרבה קודם.
נשמע לי קונספירטיבי מדי לאור זה שההישגים של המתעמלות בתחרות החשובה בחייהן ייפגעו מזה (בלי קשר לפגיעה במאמנת, מוצדקת או לא).
בקיצור, כנראה שיש בזה משהו אחרת היינו מקבלים התנהגות אחרת מצד המעורבים בדבר

Gil - Zimbabwe 17 ביולי 2016

בקשר למה שקרה בניבחרת קשה לי לשפוט אבל דבר אחד ברור זה לא סתם יצא בעיתוי הזה, הכל היה ידוע גם לפני שנה.
לגבי הבנות הצעירות – אני בכלל הייתי אוסר על השתתפות ילדות מתחת לגיל 17 בכל תחרויות האולימפיאדה ובהתעמלות בפרט, שהרמה תרד אבל את הפגיעה (גם הבריאותית) במאות אלפי ילדות שום מדלייה לא יכולה לפצות.

אלכס דוקורסקי 17 ביולי 2016

מסכים לגבי הפסקה השניה.
מעניין באמת אם מישהו חקר האם (ועד כמה) השתתפותם של ספורטאים מתחת לגיל 16-17 השפיעה על היבטים שונים בהמשך חייהם.

לא יודע אם הוא מקרה מייצג (כנראה שלא), אבל קראתי היכנשהו על הקופץ למים הבריטי, טום דיילי, שגם כן השתתף במשחקים האולימפיים בגיל מאוד צעיר (14, כמדומני). דיילי סיפר, באומץ, יש לציין, כי סבל אחר כך מכל מני קשיים רגשיים וחברתיים.

Ljos 17 ביולי 2016

אני לא מבין את הבעיה עם התזמון. זה באמת משנה? אם היא עשתה רבע ממה שטוענים שהיא עשתה, היא צריכה קודם כל ללכת.

איציק 17 ביולי 2016

לא, אם היא עשתה רבע ממה שהיא עשתה, היא היתה צריכה ללכת מזמן. אם עד עכשיו נתנו לה להמשיך בהתנהלות הזו, אז היו צריכים לתת לה להמשיך עד אחרי האולימפיאדה, ולהעיף אותה ואת כל אלו שהעלימו עיין עד עכשיו.

איציק 17 ביולי 2016

אני כותב עם מידה רבה של חוסר ידיעה אבל עם הרגשה חזקה של סאבוטז' מטומטם.
יתכן והיא שתיינית, ויתכן שהיא מקללת ומכה. אם כן, זה לא התחיל בתחרות האחרונה. זה התחיל מזמן והיה צריך מזמן לטפל בה. לאו דוקא להעיף אותה, יש לה הרבה זכויות. היתי אולי עושה לה מעשה פלפס, מציב לה אולטימטום, לכי לשיקום, תסיימי, נבדוק שנית. אם המצב מאד חמור, היה צריך מזמן להפרד ממנה. מה שנעשה עכשיו נראה כמו מכווון ממקום אחר ולא של המתעמלות. יש המון דם רע עם המאמנות האחרות והורים של מתעמלות ששיכות למאמנים אחרים. נראה שהן עשו לה זובור מתוכנן, אבל בעצם הזובור הזה דופק גם אותן. אם היא תיפול והנבחרת תיפול, אז לויגדורצ'יק לא תהיה מדליה וגם להן לא, וגם לנו כאוהדי הנבחרת לא יהיה כלום. לא כל החלפת מאמן מצליח מסתיימת בטבעת. כך שאם זה תהליך מתמשך, היה צריך לחתוך אותו מזמן, ואם לא חתכו, לחתוך אחרי האוליפיאדה. אם זה מקרה חד פעמי, לזמן אותה, להעמיד אותה במקום ולהמשיך (בהנחה שלא היה שם משהו כל-כך חמור שאנו עוד לא יודעים וההורים עוד לא הוציאו החוצה). אם זה סבוטז', כל הנבחרת על המתעמלות והמאמנות האחרות צריכות לעוף, יהיו טובות עד כמה שיהיו. לא עושים דבר כזה חודש לפני האולימפיאדה.
איך שלא נסובב, זה נשמע לא טוב, נראה רע, משאיר טעם מר, וריח מסריח. אפילו לגעת בזה לא היתי רוצה.

austaldo 17 ביולי 2016

מהשמועות שהספקתי לשמוע היום זה עוד יותר גרוע ממה שאתה מתאר, בקטע של כולם צודקים… הלוואי שהכל שטויות, כל כך רציתי שהנבחרת הזו תצליח – לא בשביל הפאקינג דגל והמנון והזיקפה הלאומית וכל החרא – רק בשבילן, כי הן עבדו כל כך קשה בשביל זה.

ואני עוד כתבתי על בלה קארולי …

דודיק 17 ביולי 2016

מעבר לעובדה שסטראג היתה אכן בת 18, ולעובדה שלמתעמלות לא מעטות משני צידי מסך הברזל ניתנו הורמונים לעיכוב התפתחות מינית, ראוי לציין את הפרט השולי שמדליית הזהב הקבוצתית הובטחה לארה"ב עוד לפני הקפיצה המדוברת, אבל למה לקלקל לטלוויזיה בארה"ב סיפור טוב?

austaldo 17 ביולי 2016

אולי כי זה לא משנה בכלל.
התחרות הקבוצתית נערכת במקביל כשכל קבוצה מתחרה על מכשיר אחר. המכשיר האחרון של האמריקאיות היה סוס הקפיצות ולרוסיות המכשיר האחרון היה תרגיל הקרקע שנחשב לבטוח ופחות מועד לנפילות. כשקרי סטראג התכוננה לקפיצה שלה היא ידעה שיש עוד שתי מתעמלות רוסיות שעדיין צריכות לעשות את תרגיל הקרקע ושהיא חייבת להשיג ציון סביר כדי להבטיח את המדליה.
בפועל מה שקרה זה שהמתעמלת הרוסיה בתרגיל הקרקע נפלה וגמרה את הסיכויים של הרוסים בזמן שקרי סטראג התכוננה לקפיצה. לא היא, לא המאמן שלה ולא אף אחד בנבחרת האמריקאית ידע את זה בזמן אמת.

רותם 17 ביולי 2016

הכל מתגמד לעומת הסיפורים ששמעתי על "צעירות" ברובאית מסייעת באיזה גדוד אי שם.

א.ב 18 ביולי 2016

מדהים שמנצלים ילדות שעובדות כל כך קשה בשביל ספורט לא אוביקטיבי ולא מדיד.
שבמקרה הטוב מתאים כדי למלא זמן במחצית של NBA…..

יואב דובינסקי 18 ביולי 2016

הרבה יותר מדיד ממה שמחוץ לענף מבינים.

ד"ר רזי הופמן 19 ביולי 2016

טוב, הנזק כבר נגרם!
הוועדה החליטה שויגדורצ'יק ממשיכה וכי 3 המאמנות יעבדו לפי התכנית שלה, ראו לינק למטה.
כל הבלגן שיצרו ההורים מבחינתי זו שטות אחת גדולה שאולי תעלה בגמר. אפשר היה לפתור הכל אחרי ריו.
הוסיפו עכשיו את אברבוך כמבקרת המדינה. לדעתי יחליקו את כל הסיפור ו"ישכחו" ממנו אחרי ריו אם יהיה גמר. אם לא יגיעו לשם יש מצב שיתנקמו בה.
וסתם סיפור. כשהייתי ילד פנה אלי חבר בשיעור מלאכה כי רצה לפטפט והמורה ראתה אותו מדבר איתי. תפשה את שנינו באוזניים לחצה ועיקמה ומשכה אותנו באזניים לחדר המנהל. ההורים שמעו על כך וזה עבר כמו מים מתחת לגשר. אנחנו נענשנו בצדק! לא נגרם שום נזק מעבר לכך שבשעורים שלה לא נתתי להסחות דעת להפריע לי בלימוד. אגב הילד השני המשיך פה ושם לדבר וחטף ממנה סטירות כל פעם. בעיטה או דחיפה של ויגדורצ'יק (הנזק היה יותר לאגו מאשר נזק פיזי) נועדו לחנך וצריך להתייחס אליהן כלא יותר מכך. היא לא עשתה את זה משנאה ותוך רצון לפגוע פיזית. זו לא דמוקרטיה באימוני התעמלות אמנותית. צריך משמעת חזקה מאד ואם יש מי שקצת מחפף יכול לחטוף. כבר אמרתי,מי שלא מתאים לה שלא תלך להתעמלות אומנותית אלא לברידג'. בינינו ילדים הרבה יותר אלימים זה כלפי זה.
מצטער אם זה מקומם חלק מהחברה פה אך זו דעתי.

http://sports.walla.co.il/item/2980385

ד"ר רזי הופמן 19 ביולי 2016

אני מביא פה ציטוט ממה שאמרה יעל ארד שבעצם מתמצת את ההרגשה של כל המעורבים בסיפור

כל הצדדים גילו רצון להמשיך ביחד, הסיפור שהיה לא רלוונטי. כל אחד לעצמו מבין את הלקחים שלו, כולם ויתרו על משהו. אנחנו לא ועדת חקירה ואני מציעה לכולם להבין שההצלחה שלהן היא הדבר החשוב ביותר. השאלות סביב מה שקרה רוצה בעצם לפרק את הנבחרת, אבל כולם רצו להמשיך לעבוד.

מעניין שכולם רצו להמשיך לעבוד???? גם הילדה הנפגעת וגם ההורים הנזעמים? מעניין מאד. בינינו האנשים התעשתו פה והבינו שהם פוגעים בנבחרת עם כל ההתנהגות המוגזמת שהיתה מכל הצדדים. בתכלס כולם רוצים להמשיך לעבוד, אז גם אני הולך לתת עכשיו שעתיים עבודה בים לפני שאלך לעבודה האמיתית שלי.

Gil - Zimbabwe 19 ביולי 2016

רזי, אולי צריך למנות אותה אחרי האולימפיאדה למאמנת כל הניבחרות בכדורגל. בטוח צריך שם מישהי כמוה.

ד"ר רזי הופמן 19 ביולי 2016

חחחח
לא כדאי לה לבעוט באף שחקן…..
לצערי אני לא חושב שאפשר להשוות את הכדורגל עם התעמלות אומנותית. בשביל לתת לנבחרות הכדורגל צאנס להצליח צריך להבין מדוע במעבר מן הנוער לבוגרים יש נפילה כזו גדולה מבחינה בינלאומית. צריך לשנות לגמרי את הכדורגל בישראל וזה לא יקרה בזמננו:(

Comments closed