"נוהל פלאפון"

לפעמים נדמה שאפילו ג'ורג' אורוול עצמו היה מתהפך בקבר אם היה יודע לאן יגיע הביטוי "מכבסת המילים" שהמציא לפני יותר מ-60 שנה. עד עכשיו היה לנו את "נוהל שכן", שעם כל האי מוסריות בו (אני אתן לחז"ל לעשות את העבודה בשבילי, כי הם ניסחו את זה בצורה מושלמת – "מה ראית שדמך אדום מדמו של חברך?") לפחות היה סוג של נוהל אמיתי. אבל עכשיו מסתבר שיש לנו "נוהל" חדש. כן, היום קוראים ללירות באזרח "נוהל". אם רואים פלסטיני במהלך מבצע עופרת יצוקה, מסתבר שזה בסדר לירות בו, כי יש כזה נוהל.

האמת, אני לא מאשים את חיילי גבעתי שיישמו את ה"נוהל" הזה. אני גם לא מאשים את החייל ההוא שביצע "נוהל שכן" עם ילד בן שמונה (בן שמונה!) במהלך עופרת יצוקה, כשנתן לו לפתוח תיקים בבית שבו הם שהו. אני אפילו לא מאשים אותו שהוא לא מבין בכלל על מה הוא נשפט ובעצם מאשים את הצבא שנכנע ללחצים בהשפעת ועדת גולדסטון. אותם חיילים לא אשמים שהם לא מסוגלים להבדיל בין פעולה צבאית נטו לבין פגיעה מחפים מפשע. הסיבה לזה היא פשוטה – בעיניי הציבור הישראלי היום פשוט אין חפים מפשע. וכן, אתם יודעים לאן זה מוביל – זה הכיבוש שאשם.

בשעה טובה ומוצלחת הגענו לנקודה עליה פרופ' ישעיהו ליבוביץ' ז"ל (שבצורה אירונית משהו, מכתבים ישנים שלו שרק מעוררים געגועים לאישיות המדהימה הזאת, פורסמו בסוף השבוע האחרון) הזהיר מפניה לפני יותר מ-20 שנה. לא, חיילי צה"ל לא הפכו לנאצים הם פשוט הפכו לאטומים. אטומים לחיי אדם שהם לא מהצד שלנו, כי כמו שתשמע הרבה פוליטיקאים אומרים בריש גליי – עדיף שייהרגו מאה מהם מאשר אחד משלנו. כי הרי חיי אדם שלנו יקרים יותר מאשר חיי האדם שלהם. אתם יכולים להפוך את זה באיזה צורה שאתם רוצים, אבל טוב אנחנו לא יוצאים מזה.

כמובן, חיילי צה"ל לא לבד, הם רק מבטאים את הלך הרוח הכללי פה. ואין שום הבדל בינהם לבין אותה ממשלה שרוצה לגרש ילדים זרים (כי הם לא משלנו, אז מה אם הם נולדו פה) או לאותם רבנים שאוסרים על השכרת דירה לעובדים זרים (הם לא משלנו, הם פחותים).הפכנו אטומים לחלוטין לכל מי שהוא "לא משלנו" ובמסגרת האטימות זה בסדר לגרש אותו, להתעלל בו וכמו שגילנו אתמול – לירות בו.

כל זה כמובן לא חדש, זאת רק התדרדרות קבועה שנמשכת כבר שנים ולצערי – עוד לא ראינו את הסוף שלה, לפחות לא כל עוד הכיבוש עדיין פה. יש רק דבר אחד שמטריד אותי בכל הסיפור. איך זה יכול להיות שדווקא היהדות – דת שקבעה מושגים חדשים בכל מה שקשור להומניות – היא זאת שמובילה את התהליך הזה? איך יכול להיות שדווקא רבנים הם אלו שמפרסמים ספרים שבהם כתוב שמותר להרוג ערבים, איך זה שרבנים הם אלו שמפרסמים פסקי הלכה שאסור להשכיר דירה לעובד זר, איך זה שאלי ישי הוא זה שמוביל בכוח את תהליך הגירוש של הילדים הזרים? מה בדיוק התקלקל בדת הזאת שהיא הפכה להיות כל כך לא-טולרנטית לכל דבר אחר, ועוד אחרי מאות שנים שבהם היא נרדפה בתפוצות, והיא היתה הזר, השונה? לא הגיע הזמן שיקום רב או קבוצה של רבנים וייכנס בכוח בכל אותם שונאי-זרים ויגיד להם שזאת לא היהדות האמיתית? מישהו?

על עם הספר ותירוצים אחרים
אננס, קוקוס, יד קמוצה

No Comments

מפריס פרסה 8 בנובמבר 2010

אני מאוד מבקש שזה יהיה הפוסט האחרון להיום. גם ככה להסכים איתך עושה לי רע ופעמיים באותו יום זו כבר ממש הגזמה.

מיקיג' 9 בנובמבר 2010

i rest my case

לא משנה 9 בנובמבר 2010

גרייזס, עד כה מצאתי כ"כ הרבה נקודות דימיון בינך וביני – הפטריוטס, תאריך הלידה, ריצה כתחביב, גיליתי שאני מזדהה עם הכתיבה שלך כמעט תמיד.
עד הפוסט הנוכחי. עדיף שתתמקד בספורט ותשים דיונים פחות חשובים, כמו פוליטיקה והמצב במזה"ת בצד. ושיהיה המשך שבוע טוב

אריאל גרייזס 10 בנובמבר 2010

לא הבנתי, אם אנחנו לא מסכימים זה אומר שאני לא צריך לכתוב על זה? אתה זכאי לדעתך ואני לדעתי, אם יש לך משהו שאתה לא מסכים, אתה מוזמן להביע אותו

רביב 11 בנובמבר 2010

כבר כמעט לא רלוונטי להגיד "להבדיל אלף הבדלות" כשמשווים לימי החושך שליוו את עליית הרייך השלישי, כי כבר כמעט אין הבדל ואם לצד הימני של המפה הפוליטית האצבע קלה על ההדק בלהשוות כל מי שהם לא אוהבים לנאצים, אז גם אני אחטא בזה.
"אסור להשכיר דירה ליהודים", "לגרש כל יהודי", "דם כל יהודי הוא הפקר ומותר לירות בו ללא כל הצדקה לגיטימית".
עכשיו רק תחליפו את המלה יהודי בערבי או פועל זר וקיבלתם את פאר הדוקטורינה הנאצית.
אין שום "אבל" ואין שום "הם התחילו" ו"הם יהרגו אותך אם יתנו להם צ'אנס"
חובתנו כעם מוסרי היא לא לדאוג איך האחר מתנהל, אלא לאן אנחנו מתדרדרים ביחס שלנו לאחר.

אריאל גרייזס 11 בנובמבר 2010

לא יכולתי לנסח את זה יותר טוב, במיוחד את השורה האחרונה, כי נדמה שאיכשהו ההתנהלות של הצד השני מהווה תירוץ לכל עוול מוסרי שנגרם פה. והאטימות שזה גורם היא שהיחס הזה מתרגם גם ביחס לאנשים שלא עשו לנו שום דבר רע, חוץ מזה שהם רוצים להרוויח טיפה כסף, כמו העובדים הזרים

הפלויד הלא ורוד 11 בנובמבר 2010

אריאל, זה לא שהיהדות נעשתה פחות הומנית. זה שהיא אף פעם לא ממש הייתה הומנית. היא תמיד הייתה שונאת אדם (או יותר נכון שונאת גוים, הרי הם "אינם קרואין אדם"). פשוט היהדות החביאה את הרצון שלה לשלוט על שאר העמים כל עוד יד הגויים גוברת. עכשיו, שמתגבשת ההכרה שיד ישראל חזקה, האופי האמיתי יוצא החוצה.

אריאל גרייזס 11 בנובמבר 2010

יש בזה משהו אבל צריך לזכור שהיהדות נוסדה בזמנים שבהם לטבוח בשכנים שלך היה נוהל די מקובל בקרב אומות העולם. מצד שני, יש בהחלט דברים הומניים ביהדות (אפשר לקרוא להם סוציאלים אם רוצים), למשל – מנוחה בשבת, שחרור העבד (יהודי, אבל עדיין), מחיקת חובות ביובל.
בכל מקרה, גם היהדות לא בדיוק ביסוד שלה הומנית, הרי שהיה אפשר לקוות שהרדיפות שיהודים עברו במשך 2000 שנה שהם היו הזרים, ילמדו אותנו לקח מסוים ביחס לזרים שלנו. חבל שקרה בדיוק ההיפך

Comments closed