שקרים, שקרים גסים וסיפורים על עובדים זרים

מי שעוקב אחרי יודע שנושא העובדים הזרים הוא משהו שמעסיק אותי די הרבה. קשה לי מאוד להסביר למה – אני לא חושב שאי פעם היתה לי אינטרקציה עם עובד זר, חוקי או לא, אלא אם סופרים את הבחור ההוא שפגשנו בטיול בנפאל שאמר שהוא ממש רוצה לעבוד בארץ בסיעוד. הסיבה שכנראה העסק הזה מטריד אותי כל כך היא שכל הטיפול בו יוצר שילוב קטלני, אך הו-כה-ישראלי, של בורות וקוצר ראיה, שפשוט משגע אותי. אז לטובת הציבור, הגיע הזמן לחשוף כמה עובדות לגבי העובדים הזרים והפליטים מאפריקה (שמבחינת הציבור הם מקשה אחת, למרות שיש הבדל גדול בינהם), והפתרונות שהממשלה מציעה לטיפול בהם:

הפועלים הזרים הם איום דמוגרפי: נשאיר שניה בצד את זה שהממשלה דוחפת התנחלויות בכל הזדמנות, מה שיוצר איום דמוגרפי גדול בהרבה של סיפוח שלושה מיליוני פלסטינאים לתחומי מדינת ישראל, ונתרכז בפועלים הזרים. לפי סקרים שונים, מדובר על בסביבות ה-300 אלף פועלים זרים, חוקיים ושאינם חוקיים, שנמצאים כרגע בארץ. בחישוב פשוט, מתוך אוכלוסיה של 8 מיליון ישראלים, הם מהווים לא יותר מ-5 אחוזים מהתושבים. מדובר במספרים שרחוקים שנות אור מארה"ב, שם המקסיקנים הם כבר עכשיו המיעוט האתני הגדול ביותר ושתוך מספר שנים לא רב הם יהפכו לקבוצה האתנית הגדולה ביותר, או לאירופה שם הזרים (טורקים בגרמניה, צפון אפריקאיים בצרפת, הודים ופקיסטנים באנגליה) מגיעים לעשרות אחוזים מהאוכלוסיה הכללית. יותר מכך, בניגוד לאותן מדינות, בישראל אחוז הריבוי הטבעי הוא מהגבוהים בעולם (ובניגוד למה שנהוג לחשוב, זה לא רק בגלל הערבים והחרדים – ישראלים פשוט אוהבים ילדים), כך שקצב כניסת העובדים הזרים לא צפוי בכלל להדביק את הגידול באוכלוסיה הישראלית. אם אתה מסתובב בדרום תל אביב קרוב לודאי שתרגיש לא שייך, אבל זה גם נכון לגבי סיבוב במאה שערים או בטירה. בשאר הארץ, הזרים לא מהווים שום איום על הרוב היהודי במדינה, אפילו לא קרוב.

– העובדים הזרים מביאים מחלות ופשע: פה מתחיל הבלבול בין העובדים הזרים לבין הפליטים מאפריקה, כשהאחרונים אמנם מביאים איתם ככל הנראה אחוז גבוה של איידס – אחוז שכנראה לא גבוה ממה שיביאו איתם פליטי הפלשמורה שאלי ישי כל כך רוצה להעלות, אבל זה בערך זה. לגבי נושא הפשע, מדובר חד וחלק בהפחדות שהבסיס שלהם הוא לא יותר מאשר שנאת הזר וגזענות נטו. כל המחקרים מוכיחים שאחוז הפשע בקרב העובדים הזרים נמוך משמעותית מאשר בקרב כלל האוכלוסיה, אבל בגלל שהם נראים שונה מאיתנו וחלקם מגיעים מאפריקה, קל לנו מאוד לייחס להם כל סטיגמה שלילית שקלטנו אי פעם לגבי שחורים מסדרות אקשן אמריקאיות.

– העובדים הזרים גונבים עבודות לישראלים: טוב, אם ל"עובדות" הקודמות יש בסיס כלשהו בדעת הקהל, הרי שלזאת אפילו ישראלי אחד שעיניו בראשו לא יכול באמת להאמין. מעולם לא פגשתי ישראלי שרצה לעבוד בחקלאות או בסיעוד וסירבו לו כי הוא ישראלי או יקר מדי. אני מתקשה להאמין שמישהו מהקוראים פה פגש אחד כזה. ישראל, בדומה לשאר מדינות המערב בעשורים האחרונים, עוברת תהליך בורגניזציה מואץ, שבו ישראלים מעדיפים להשאיר את העבודות ה"שחורות" לזרים ולהתמקד בעבודות שלא דורשות עבודה פיזית רבה ושהשכר בהן נמוך. התהליך הזה קורה בכל העולם המערבי ויש לו צדדים טובים – כי זה אומר שישראלים מעדיפים לרכוש השכלה ולהרוויח יותר, אבל זה גם אומר שמישהו צריך למלא את החלל שנוצר באותן עבודות – ופה נכנסים לתמונה העובדים הזרים. מי שמשלה את עצמו שאם נגרש את כל העובדים הזרים אז בעיות האבטלה של ישראל (הדי מינוריות, יש לומר, בהשוואה למה שקורה בימים אלו במרבית המדינות המפותחות) ייעלמו להן או שפתאום נראה אלפי חרדים וערבים יוצאים לעבודה בחקלאות וסיעוד – הוא או נאיבי או פשוט שקרן. תחליטו אתם לאיזה צד הממשלה שלכם שייכת

– הם בלתי חוקיים ולכן הם לא צריכים להיות פה, נקודה: על פניו, נכון. אבל גם פה יש בלבול מסוים. בניגוד למה שאולי חושבים, מרבית העובדים הזרים הלא חוקיים לא הגיעו לארץ בהסתננות דרך הגבול או בספינות פיראטיות אלא במטוסים, כעובדים חוקיים לחלוטין, עם אשרות עבודה, למלא בדיוק את אותו חלל שעליו דיברתי קודם. הבעיה היא, שהם מקבלים אשרת שהיה למספר מצומצם של שנים וכשהיא נגמרת הם פשוט הופכים ללא חוקיים – קצת בדומה למה שקורה עם חברות כח אדם המפטרות עובדים עם ותק מסוים כדי שלא יגיעו לנקודה שבה הם זכאים לזכויות שבאות עם ותק. כמובן, ברגע שאותם עובדים הופכים ללא חוקיים, המעביד צריך עובד חדש והמדינה הולכת ונותנת אשרת עבודה לעובד זר אחר, שגם הוא בתורו יהפוך ללא חוקי בעוד שנתיים-שלוש.

בעולם אידאלי, העובדים שפגה אשרת העבודה שלהם היו עוזבים את הארץ בשמחה ובששון לארץ אבותיהם, אבל כמובן שזה לא המצב וכך קיבלנו את הרע מכל העולמות – המדינה ממשיכה להביא עובדים זרים, שמתווספים לעובדים הזרים בלי אשרות עבודה והבעיה רק הולכת וגדלה. כמובן שפתרון שבו אותם עובדים זרים יקבלו אשרת עבודה ארוכה, או חלילה – אזרחות, הוא לא אידאלי, אבל צריך לשאול האם המצב הקיים שבו אנחנו רק צוברים עובדים, הוא עדיף. לדעתי לא.

עד כאן דיברתי על הבורות. אבל עם בורות אפשר לחיות, עם שגיאות לטווח הארוך – הרבה יותר קשה. ופה מתחילה הבעיה האמיתית, כי לממשלת ישראל אין פתרון אמיתי לבעיה. כמו שאמרתי, לתת אזרחות או אשרות ארוכות לעובדים הזרים היא לא רוצה (שוב, החשש הדמוגרפי המופרך ההוא, שנובע מהפוביה של המפלגות החרדיות מכל מה שהוא לא יהודי) ולגרש עשרות אלפים זה לא ריאלי וכך נשארנו עם פתרון ביניים שרק מחמיר את המצב.

מה ההחלטות שממשלת ישראל מעבירה? את המעסיקים נקנוס ביתר שאת על העסקת עובדים בלתי חוקיים ואת הפליטים מאפריקה נשכן במחנה סגור (או פתוח, תלוי למי מקשיבים) איפשהו בדרום, בבחינת – רחוק מהעין, רחוק מהלב. כמובן, אין שום סיבה שזה יפתור את הבעיה – גם בלי עבודה קבועה, העובד הזר יעדיף לנסות את מזלו פה מאשר לחזור לארץ הולדתו, איפה שהוא יוכל לחזור לחיות מ-3$ ליום, וגם מחנה ריכוז נשמע כמו גן עדן לפליטים מאפריקה ביחס לארץ מוכת הרעב והמלחמות ממנה הם מגיעים.

אבל לא רק שזה לא יפתור את הבעיה- זה עוד יחמיר אותה. כמו שכבר ציינתי, אחוז הפשיעה בקרב העובדים הזרים נמוך למדי ביחס למקומי, אבל מה יקרה כאשר כל אותם פועלים לא יוכלו להתפרנס בכבוד ויימצאו את עצמם בלי עבודה, גרים בשכונות עוני ובצפיפות? וזה עוד כלום לעומת כל אותם פליטים מאפריקה שייכלאו בתוך מתחם סגור, בלי שום יכולת לעבוד וכשהם תלויים לחלוטין בחסדיה של המדינה. אם יצא לכם לראות את הסרט "מחוז 9" אז אתם יודעים בדיוק על מה אני מדבר. טוב, לפחות דבר טוב אחד ייצא מזה למדינה – הם סוף סוף יוכלו להצדיק את הדיעות הקדומות שלהם על העובדים הזרים הפושעים.

הייתי רוצה לחשוב שהשרים בממשלה שלי לא עד כדי כך ציניים, ששיקולים מהסוג הזה לא מנחים אותם, אבל אם שר הפנים שלנו מעלה יותר מ-8,000 "שארית" הפלשמורה בלי שום סיבה הגיונית, למעט העובדה שהם הולכים להיות קהל שבוי ומצביעים פוטנציאליים עתידיים למפלגה שלו, אז אין ברירה אלא לחשוב שלא שיקולים רציונליים ולא טובת המדינה עומדת מול עיניהם אלא פשוט דמגוגיה זולה וגלגול הבעיה – בצורה חמורה בהרבה – לדורות הבאים. אין להבין מכל מה שכתבתי לעיל שאני בעד כניסה של פליטים למדינה או ייבוא מסיבי של עובדים זרים. פליטים מהסוג הזה יוצרים בעיות רבות ולא מצליחים לעשות אינטגרציה בחברה (מסיבות שהן יותר שנאת השונה מאשר כל דבר – תראו איזה חברת הגירה מופלאה נוצרה בארה"ב, למשל), מה שמוביל להשלכות חמורות בעתיד. לכן, המטרה מספר אחת של המדינה בתחום הזה אכן צריכה להיות מניעת כניסתם של עובדים זרים חדשים (שכמו שציינתי – רובם מגיעים כרגע בחסות המדינה) כדי לא להחמיר את המצב. אבל לגבי הטיפול באלו שכבר פה – כאן הגיע הזמן שמישהו יעשה סדר בבדיה שהמדינה מאכילה אותנו ויגיד לממשלה – תפסיקו לשקר לנו ותתחילו לטפל באנשים הללו (והם בני אדם, אחרי הכל, עובדה שיש אנשים שמעדיפים לשכוח) בדרך שבה הם ראויים לה, במקום להאכיל אותנו לוקשים.

No Comments

רביב 1 בדצמבר 2010

אני שמח שאתה עוסק בנושא הזה שמעסיק גם אותי (כשאני מצליח לא לחשוב על פוטבול ובחורות) ומהווה דילמה מוסרית קשה.
ראשית יש להבדיל בין פליטים נרדפים לבין מהגרי עבודה ועובדים מיובאים. לראשונים יש חובה לעזור ככל שניתן את האחרונים צריך לצמצם ככל שניתן.
אבל, ראית מה קרה לפני כמה ימים עם שביתת החקלאים שדרשו תוספת עובדים זרים שהקפיצה את מחירי הירקות לשמיים וגרמה לממשלה להיכנע ולהגדיל מכסות יבוא עובדים זרים.
הבעיה מתחילה ונגמרת בעובדה שהאדם המערבי בכלל והישראלי בפרט, לא רוצה לעבוד קשה. ואני יודע את זה טוב מאוד כי אני מנסה למצוא עובד שיתעסק במפעל שלי בנקיונות ועבודה פיזית ואין מי שמוכן לעבוד בזה חוץ מפליטים מאריתריאה, סודן וכד'.
זה מעגל קסמים שהולך מסתבך. החלוצים בתחילת המאה שעברה שששו לעבוד את הקרקע ולבנות את הארץ אבל מהר מאוד בשנות החמישים מצאו "פריירים" אחרים בצורת המזרחיים ואז ממלחמת ששת הימים ועד תקופת האינתיפאדות נמצאו קורבנות חדשים לשמש כעבדים, הערבים. וכשהם הרימו את הראש הגיעה העליה הרוסית והאתיופית ויבוא התאילנדים והרומנים. וכשהרוסים והאתיופים התקדמו בחיים והשתלבו והתאילנדים עברו לנגב את התחת לזקנים ולטגן נודלס (עבודות הרבה יותר קלות מחקלאות ובניין) והרומנים נכנסו לגוש היורו ורמת החיים שם עלתה, נאלצנו למצוא קורבן חדש שיבוד קשה במקומנו ואיזה כייף, התחילו להגיע מהגרי עבודה מצפון אפריקה, בדיוק בזמן. (זה הכל מעגל קולוניאלי אימפריאליסטי אכזר)
הנקודה היא, שזה כיום טבוע באופי שלנו. אנחנו התרגלנו לחיים הטובים ולא רוצים לעבוד קשה מדיי (עוד בגולה זה היה ככה, אבל זה נושא רחב בפני עצמו) ואי אפשר להשיב את הגלגל לאחור. נרצה או לא נרצה, העובדים הזרים הם חלק חשוב מהכוח שמניע את גלגלי המשק.
ולכן אני לא רואה ברירה אלא לשלב אותם כחלק ממרקם האוכלוסיה פה. זה הכיוון הבלתי נמנע של הגאופוליטיקה במאה ה-21, פלורליזם חברתי. הבעיה פה מתחילה בזה שמפלגות כמו ש"ס ואנשים חשוכים כמו אלי ישי, יעשו הכל כדי לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה. להביא עובדים זרים שיעבדו במקומנו ובמקום תלמידי הישיבות אבל למנוע מהם כל זכות אנוש בסיסית שאיכשהו תגרום להם להשתלב במדינה. וכמובן לגרש אותם ביד קשה אחרי שנגמרה התועלת והם בטעות העזו להשתקע פה מספיק כדי ליצור אהבות, משפחות קשרים חברתיים וילדים. ההתבוללות ה"גדולה" שש"ס כל כך מפחדים ממנה.
אני הייתי בכיכר רבין שברק הצליח לחלץ את מושכות השלטון מביבי והעשרות אלפים שבכיכר צעקו באחדות מדהימה רק דבר אחד "רק בלי ש"ס". ומה ברק עשה. מכר את נשמתו ואת המדינה לש"ס.
אני לא הולך להאשים את כל הצרות והתחלואות של החברה הישראלית על ש"ס. הם לא אשמים בהכל, אבל בטוח שהם אשמים בהרוב.
כמה ממשלות עשו שינויים וויתורים שרצחו את האופי של המדינה רק כדי להתחנף לעובדיה יוסף וצאן מרייעתו ולשמור על הכסא שלהם?
אבל נראה לי שאנ י קצת חורג מהנושא אז נשאיר את זה פה.
כרגע אין פתרון ממשי לבעיית העובדים הזרים אבל אני בטח ובטח שלא בעד לכלוא אותם או לגרש את ילדיהם.

דורי 2 בדצמבר 2010

…. ממלחמת ששת הימים ועד תקופת האינתיפאדות נמצאו קורבנות חדשים לשמש כעבדים, הערבים. וכשהם הרימו את הראש הגיעה העליה הרוסית ….

אתה בודאי מתכוון לומר שבינימין נתניהו הרים את הראש. כאשר הוא קיבל החלטה לעצור את כניסת העובדים הפלשתנים לישראל והתחיל את זרם העובדים הזרים מכל העולם (תודה להסכמי אוסלו על ראית העתיד והמצאת אישורי עבודה).

…. כרגע אין פתרון ממשי לבעיית העובדים הזרים אבל אני בטח ובטח שלא בעד לכלוא אותם או לגרש את ילדיהם.
מעולם לא היתה בעיה ולכן לא ניתן לפתור אותה. זה פחות יותר המסר של אריאל (אני מסכים). הבעיה היחידה עם עם חברות כח האדם שמנצלות את החוק כדי להרוויח על גבם של העובדים (*חיקוי של יצפאן מחקה את עמיר פרץ*).
הכלת חוקי העבודה על כלל העובדים במשק, ואיסור על סחר העבדים (כלומר הגבלת היכולת של חברות כל האדם להרוויח מעצם היבוא של עובדים לישראל) תווסת את זרם כניסת הזרים לישראל. שוק העבודה כאן מוגבל, ואם נפתח אותו חזרה לכל יושבי הארץ הוא גם יהיה מוצף מהר מאוד.

Comments closed