"הסטה בפייסבוק"

יש קטע חביב למדי באחד הפרקים מהעונה הראשונה של "הבורגנים" בזמנו, שקרן מור יושבת במשרד והקופסא עם המחשב שהביאו לה מוקדם יותר והונחה על מדף גבוה נופלת לה על הראש והיא מתעלפת. כשהיא מתעוררת, הטלפון מצלצל ושואלים אותה איפה היא נעלמה, אז היא עונה – "נפל עליי האינטרנט".

לפעמים, כשאני מסתכל על הדרך שבה פקידים בממשלה או סתם שרים וחכ"ים מתייחסים לטכנולוגיה בכלל ולאינטרנט בפרט, די ברור לי שגם הם היו מסוגלים להגיד את אותו משפט של קרן מור. ההחלטות שמתקבלות לגבי הרשת, שלא לדבר על הפרסומים ברשת לגבי הרשת – עד כמה שזה אירוני – מראים לך עד כמה למקבלי ההחלטות אין מושג באיזה עידן הם חיים.

אני כמובן נגד הסתה. מה שהולך בארץ בשנה האחרונה, עם מכתב הרבנים, מכתב הרבניות ומכתב הנכדים של הרבנים (חכו, חכו, זה בטח גם יגיע) הוא מדרון תלול שאנחנו מתגלגלים בו בדרך להיות המדינה הנוראית שאני והרבה אחרים חרדים ממנה. מצד שני, הפרסום האחרון שהמשטרה תחקור קבוצות בפייסבוק בחשד לגזענות היא פתטית, ומראה שאף אחד – לא המשטרה ולא פרקליט המדינה – מבינים איפה הם חיים. הבקשה מפייסבוק להוריד את העמוד – טוב, זה כבר אידיוטי לחלוטין.

יש פה שתי בעיות עיקריות בהתייחסות לפרסומים הללו בפייסבוק. הבעיה הראשונה היא כמובן שאנשים שחושבים שאינטרנט יכול להיות מצונזר פשוט לא מבינים את מהות האינטרנט. האינטרנט הוא, לטוב ולרע, עולם חסר גבולות שכל ניסיון לצנזר אותו נידון מראש לכישלון חרוץ. גם בגלל שתמיד יהיה מי שיימצא את הדרך לעקוף את החוקים ובעיקר בגלל שכל מהות האינטרנט היא שהוא יוצר עולם חופשי שבו כל אחד יכול להביע דיעה. אומר הח"כ הנכבד – "מוות לערבים זה לא חופש ביטוי", והוא כמובן צודק. אם מישהו בא וצועק בראש חוצות "מוות לערבים" בהחלט אפשר להגיד שהוא מסית לרצח. העניין הוא שהאינטרנט הוא לא ראש חוצות. אינטרנט ופייסבוק במיוחד הם מדיות שבהם כל אחד יכול לעשות מה שהוא רוצה. בדיוק כמו שמישהו  יכול לצלם את עצמו בעירום ולפרסם את זה, ואף אחד לא יעצור אותו על התערטלות בציבור כך גם מי שעושה לייק על אתר גזעני לא צריך להעצר בחשד להסתה. אני אגיד יותר מזה – אפילו מי שגולש באינטרנט לאתרים פדופיליים – כל עוד הוא כמובן לא יוצר קשר עם ילדים – לא יכול להעצר כפדופיל (בניגוד למי שהעלה את הסרטים לאותו אתר, כמובן).

הבעיה השניה, והיא כבר לא נוגעת לאינטרנט בצורה ישירה, היא שההתיחסות לגזענות בארץ חוזרת לקבל צורה של מרדף אחרי האיש ולא אחרי האישיו, כמאמר משחק המילים המעפן. כן, יש אנשים גזעניים בארץ ויש אנשים – ואפילו די הרבה – שהיו מוכנים במו ידיהם להרוג את כל הערבים (או לפחות לזרוק פצצת אטום על עזה), אם היו מסוגלים. אבל לנסות לרדוף את אותם אנשים הוא חסר תועלת בדיוק כמו שהוא לא נכון. הוא חסר תועלת כי יש הרבה יותר מדי מהם וכי על כל אחד שתתפוס יהיו לפחות חמישה נוספים שייחשבו שמדובר בקדוש מעונה. והוא לא נכון כי כדי להפטר ממסע הגזענות המטורף ששוטף את המדינה לא צריך לתפוס אנשים ספציפים אלא לחנך את הציבור. העובדה היא שהיום יושבת בממשלה מפלגה של 15 מנדטים (ובבחירות הבאות יהיו להם עוד 5-10 בקלות) שהאג'נדה שלה נשענת רובה ככולה על מצע גזעני. מפלגה מהסוג הזה (וליברמן הוא חלאה אבל הוא רק תולדה של מה שהציבור רוצה) צומחת פה על מצע עשיר שצמח במשך כמה עשרות שנים, כי אף אחד לא ניסה לטפל בו.

תקופת הפיגועים הקשה של תחילת העשור הולידה את התחושה שלא רק שאין עם מי לדבר בצד השני אלא שגם אף אחד מהערבים רוצה שלום ושכולם רוצים להרוג אותנו. על בסיס אותה תחושה, צמח פה דור שלם שלא מכיר את הצד השני, לא רוצה להכיר את הצד השני – וברגע שאתה לא מכיר אותו, הדרך לשנאה יוקדת קצרה ביותר. ובמקום לחנך את הציבור, דרך בתי הספר ודרך התקשורת, הממשלה והתקשורת מלבים את התחושה הזאת, מדגישים את בידודנו ובעצם מטפחים את הגזענות הזאת. כי באמת, מה יותר קל – לבוא ולהרים תוכנית חינוך שלמה שתפגיש בין הצדדים ותלמד את הילדים שערבי זה בן אדם כמו כולם – או לרדוף אחרי רוחות רפאים בפייסבוק?

ואם לפרקליט המדינה או למשטרה יש בעיה לדעת מה זה אינטרנט, הם תמיד מוזמנים לקבל עזרה מהחמישיה:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

————————————————————————————————————–

חמש דקות אחרי שחרור הפוסט, הדבר הזה הגיע. ואידך זיל גמור

מספר מזל
לקראת מנצ'סטר סיטי