היום בו הטקטיקה מתה

בסטיאן
איור: antonia96

בסקירות לקראת גמר מונדיאל נמצא את הדברים הבאים:

– השוואת שחקנים. למי יתרון בעמדת השוער (במקרה הזה גרמניה), למי התקפה (גרמניה), מרכז שדה (גרמניה), הגנה (שוב יתרון קל לגרמניה), מאמן (גרמניה בנוק אאוט) וכמובן סופרסטארים שעושים את ההבדל (מסי. יש!).

– תחזיות להרכבים, מי מושעה, מה המושעים יעשו בזמן המשחק (טסו הביתה או שיצפו מהאצטדיון, איזה כובע בייסבול הם יחבשו).

– שרטוטים יפים שמראים את פריסת השחקנים על המגרש – אבל יש להם מעט מאד משמעות בכדורגל עכשווי.

– מה קורה בארצות המוצא, אילו חגיגות מתכננים בבואנוס איירס, איזה אלפחורס ההורים של מסי מכינים, כמה ליטר בירה יימזגו במינכן.

– מהי המשמעות אם מי מהקבוצות תנצח. אילו סופרלטיבים חדשים יוצמדו למסי, כיבוש של אילו יבשות ישלימו הגרמנים, כמה דמעות יזילו הברזילאים, כמה כוכבים יודפסו על כל חולצה.

אני אנסה, לפיכך, בכמה שורות, לנסות ולאפיין את המשחק מבחינה טקטית.

קודם כל, הפסקה הבאה מתייחסת למה שיקרה עד הגול הראשון. כי מי שיכבוש ראשון בגמר מונדיאל, יגרום למשחק לעבור לשלב 2.

שלב 1 – גישושים (דקה 1 – דקה 120 או עד גול)
בעוד ארגנטינה משחקת עם 10 שחקנים שנעים קדימה ואחורה על ציר האורך, המאנשאפט עברה השתלמות מיוחדת ביער השחור ושחקניה צצים כמו פטריות בנקודות מפתיעות בדשא. אוזיל הוא השחקן הפחות טוב בגרמניה עד כה כי הוא זה שעושה את זה פחות אפקטיבי. אבל חדירה, קרוס, שוויני, מולר ולאם פשוט מופיעים פתאום משום מקום בעמדה מצויינת מול השער. זה משאיר מספיק זמן למגן מהיר לכסות אותם, אולם אז מגיע פאס קטלני לשחקן-פטריה נוסף שבועט לרשת החשופה. זה כיף. תשאלו את דויד לואיז.

ההסבר הפחות ציורי לאפקט הפטריות: גרמניה תוקפת מהאגף, בעוד שחקני קישור מצטרפים להתקפה במרכז. מולר או קלוזה בינתיים נעים לכיוון הכדור. במצב כזה כדורים רוחביים יכולים להגיע לאחד מ-2 הפואצ'רים הטובים בעולם, או להתגלגל אחורה לטוני קרוס, חדירה ואוזיל (כך קרה לדוגמה שפספוס כדור מביך של מולר הפך לשער אדיר של קרוס מול ברזיל). מה שגרמניה עושה טוב מאד הוא לגוון. בכל התקפה קשר אחר עולה לסף הרחבה – ואחר מגבה אותו. בנוסף, יש לגרמניה מנהג חשוב ומפתיע: במהלך התקפות מתפרצות של היריבה, קשר אחד נשאר לפני הכדור, כלומר לא חוזר במהירות האפשרית לאחור. כך הוא יכול לזכות שוב בכדור לאחר לחץ על הקשר ההגנתי של היריבה (שלא יכולה לנהל כך משחק מחושב אלא רק לבעוט קדימה באמוק), או להשאיר את אחד החלוצים מול שוער. זה יכול להיות מסוכן, אבל בהתחשב בנבחרות הזהירות פחדניות שבנמצא, אין הרבה סכנה.

גרמניה צריכה להחליט האם היא שומרת את מסי אישית (אני מנחש שלא), ואם כן, מי ישמור אותו. זה יהיה קשר, אבל האם לשים עליו מפלצת בדמות שווינשטייגר, או שחקן מהיר ודינאמי כמו חדירה. שוויני יהיה בזבוז לכאורה, אבל בל נשכח שהדינאמיות של הקישור הגרמני והפאסיביות ההגנתית של מסי, הגובלת בהפקרות, ייתנו פה לגרמניה מספיק מרחב פעולה בכל מקרה. אם התחזית שלי תתממש, חדירה ושוויני ישימו עין על מסי ויוציאו לו את הכדור יחד עם הרגל. אחד יעיף את הרגל והשני את הכדור. מי שעשוי להנות מזה הוא ביליה, אבל לצערה של ארגנטינה לא מדובר פה על שחקן מסוכן יתר על המידה.

ארגנטינה מצדה תשחק דרך האגפים, כמו שסאבלה הראה עם שתי האצבעות המושטות לצדדים בחצי הגמר. זה יצור מצב שבו לאבצי מנסה לעשות בלאגן באגף ימין, מושך אליו את המגן, קשר גרמני נוסף מצטרף לאגף, היגוואין נכנס למרכז ומחמיץ את הנגיחה, אבל מסי נשאר חצי חופשי לריבאונד אחרי הרחקה. מסי לא מצליח לבעוט אבל בבלאגן מישהו אחר בועט פנימה אחרי דיפלקשן.

שלב 2 – רדיפה (גול עד שוויון או עד הסיום)
אם גרמניה מובילה – הטקטיקות של שלב 1 נשברות. ארגנטינה מנסה ללכת דרך המרכז. לאבצי מוחלף באגוארו. מאוחר יותר דווקא כשצריך אותו היגוואין מוחלף בבחור עם הצמה הקטנה, לאמברט הארגנטיני, זה שאף אחד לא יודע למה הוא בא. גרמניה יוצאת למתפרצות קטלניות ובכלל מחזיקה בכדור יותר מקודם. קלוז אפ על מסי מתוסכל. טוני קרוס מטווח את השער. קלוז אפ על די מאריה על הספסל, חושב מה היה אם. די מאריה נכנס פצוע.

אם ארגנטינה מובילה – גרמניה מתחילה לרווח את השורות מאחור. תוקפת בחמת זעם. קלוזה מוחלף. משחק של חתול ועכבר. שורלה נכנס. אוזיל מוחלף. רומרו מאגרף ומעיף רחוק עד קרוס שבועט ליציע. צהובים לארגנטינה על בזבוז זמן ועל הפיכת רגלי היריב לאסאדו. קלוז אפ על קלינסמן ביציע.

שלב 3 – שוב שוויון (יהיה מעניין)
ארגנטינה לוקחת פתק בתור להארכה ופנדלים, ומתיישבת על הספסל מול השער עם הסמארטפון כדי לבדוק מה חדש באפליקציה ״howlongtopenalties״. הספיק לה גם ככה. בזבוזי זמן. ארבל ודני נוימן חוזים שיהיו פנדלים. נביאים. גרמניה מעלה הילוך. קלוזה מוחלף. רומרו דופק הצלות הירואיות. מסי מנסה פתאום להפתיע בשטח שהתפנה עבורו.

שלב 4 – השפלה (לא יקרה כנראה)
גרמניה מצליחה להגיע להפרש של 3-4 שערים. ממשיכה להנות. שורלה מוסיף עוד שני שערים. קלוז אפ על מרקל.

 

ליגת שוקי ההון - לקראת הגמר בדרך טיפה אחרת.
כשל בתפיסת המציאות

12 Comments

איציק 13 ביולי 2014

בכול מקרה יהיה משחק רב שערים, לפחות מצידו של ארבל :-)

גורביץ ' 13 ביולי 2014

גדול.. באמת שצחקתי

ירושלמי 13 ביולי 2014

אהבתי את הקונספט והחלטתי לזרום איתו.

שלב 1-דקה 1 עד 120
יורם ארבל מתבלבל בשמות של שחקנים.

שלב 2- לאחר הגול
דני נוימן מעיר ליורם שהשחקן לא הוריד את הגוף/בעט עם החיצון.
יורם ארבל מעניק את הגול לשחקן הלא נכון.

שלב 3- הארכה
יורם ארבל שם לב שדי מריה בכלל לא פתח.

איציק 13 ביולי 2014

שכחת את הצגת השחקנים, לפי ארבל מסי בחוד של גרמניה…

Matipool 13 ביולי 2014

ארבל את נוימן באמת לא קלטו שחדירה לא בהרכב . לקח להם 12 דקות להבין את זה . האשימו את הדף המודפס שקיבלו .

ד"ר רזי הופמן 14 ביולי 2014

נו
בגלל זה אני לא שומע ורואה כדורגל בערוץ 1
מה יש לי ללמוד משני אלה? גם מארבל אין מה ללמוד, עדיף לשמוע פרשנים מחו"ל. אגב הם קצת צודקים כי מי שעשה את התחקיר פישל אבל את זה הם היו חייבים לבדוק לפני תחילת המשחק. טוב שהחברה הטובים לא הולכים להיות פרשני ספורט אלא מדעני טילים ברפאל ושות. עדיף שהחכמים ימשיכו ללכת איפה שצריך אותם בהמצאת כיפת הברזל, שרביט הקסמים ומערכת החץ.

גור אילני 14 ביולי 2014

בשקופית של ערוץ 1 היו שני מולר בהרכב.

wazza 14 ביולי 2014

ושני אוזיל

חכם בלילה 14 ביולי 2014

אח"כ ארבל תיקן את נוימן שמסצ'ראנו משחק בריאל…

cookie-monster 14 ביולי 2014

נהדר

מאוריציו 14 ביולי 2014

מעולה.

נץים 14 ביולי 2014

+1 על הפטריות

Comments closed