התיקו בסלובניה

האמת, היה משחק הרבה יותר טוב משציפיתי, מוריניו ממש רצה לנצח אותו וזה הביא להרכב חזק, חילופים התקפיים, ואפילו שיחקנו 2-5-3 די הרבה דקות. אני כמעט חושד במוריניו שהוא עבר להרכב הזה כדי להגמיש עוד קצת את הקבוצה ולהראות להם שהם יכולים לשחק בעוד תצורות, כי זה ממש לא היה הפתרון הטריוויאלי לחוסר היכולת להבקיע.

אחרי ק.פ.ר כתבתי שאנחנו סופגים כבר 3 משחקים אחרי הרחקה או הדיפה ולא מסוגלים לשמור על הריבאונד: ובכן, שוב ספגנו גול כזה אחרי נגיחה של זומה (כבר פעם שניה שזה מגיע אחרי נגיחה כביכול טובה שלו שמביאה בסופו של דבר למצב מסוכן ושער חובה) ואנחנו עומדים עכשיו על 4 רצוף. ההגנה מתכווצת למצב קומפקטי מדי ולא מצליחה לסגור שחקנים על מהקו השני. אולי פאברגאס יכול לעזור?

וזה מביא אותי לנושא ססק, הוא היה נראה מאד עייף, איבד המון כדורים ולמעשה הייתי מוציא אותו ולא את וויליאן ומכניס את רמירז לאמצע, באגף הוא לא ממש בא לידי ביטוי. מאטיץ׳ היה מאופק בחצי הראשון אבל בשני השתלט על העניינים ולא וויתר.

וזה הביא אותנו למאמץ מרוכז בשליש האחרון. כולם ממש רצו, קוסטה פרץ באגף, דרוגבה היה לדעתי ממש לא רע, הזאר היה נפלא לקראת הסיום, אבל ממש הייתי בטוח שהשוער הזה יידע לקחת את הפנדל, והוא אכן הטעה את ההטעיה של הזאר ועצר בלי בעיות. יהיה מעניין לראות אם עוד שוערים יעשו כמוהו מול הזאר ואם ז׳וזה יעביר את הפנדלים לשחקן אחר או יגוון לפחות.

מאריבור קבוצה מצוינת בבית, אנחנו עדיין ללא הפסד, יש שוב בעיה בכיבוש שערים, אבל אנחנו מסתכלים קדימה לאנפילד.

 

וזה נכתב לפני המשחק:

————-

בעקבות המשחק נגד ק.פ.ר התבטא מוריניו באופן די נדיר, בכך שהעז להתלונן על אופי ואיכות התמיכה בקבוצה במגרש הביתי.

At this moment it's difficult to play at home because playing here is like playing in an empty stadium, When 'we scored was when I realised 'woah, the stadium is full. Good

בעקבות ההתבטאות, התייחס לנושא יו״ר איגוד האוהדים.

It's unrealistic to expect eighteen, nineteen-year-old kids on the minimum wage to come to Stamford Bridge or any other Premier League ground – this isn't just an issue at Chelsea, it's an issue across the board.

ההסבר הזה אולי משכנע, אבל הוא לא מתאר קו שחוצה בין שני סוגים של מועדונים לונדוניים (ובכלל):

1. מועדוני הפאר, הנאלצים/בוחרים לשחוט את כיסם של האוהדים כדי לממן משכורות עתק ורכישות נוצצות, ומקבלים בתמורה קהל אדיש או בג׳ט לאג אחרי טיסה מסינגפור. דוגמאות בולטות: ארסנל וצ׳לסי

2. מועדוני השוליים הנמצאים הרחק מאור הזרקורים, אך נהנים מקהל תומך, קולני ושמח. תופים ומחולות הופכים את משחקי הבית לחגיגה, אבל גם משחקי החוץ מקבלים אופי כמעט ביתי. דוגמאות בולטות: ק.פ.ר וקריסטל פאלאס.

המפגש בין מועדונים כאלה מבליט את ההבדל. כשמוריניו צריך גול נצחון הוא מקבל במקום תמיכה מהקהל עצבנות מפונקת, בעוד אוהדי הקבוצה האורחת הנלהבים דוחפים את קבוצתם לשמור על השיוויון ומי יודע אולי אפילו לכבוש שער נצחון.

קל להאשים את מועדוני הנפט במצב, אולם מהמעט שראיתי העונה גם אנפילד לא נשמע משכנע בכל יום. ניתן להגדיר את התהליך שקרה שם כג׳נטריפיקציה – הקהל הנאמן נדחק הצידה על-ידי היאפים שגילו צעצוע חדש – ומשלמים יותר בעד מקום ביציע משסקאוזר שרוף ממוצע יכול להציע. מחירי המנויים לא עולים אמנם באופן קיצוני בכל עונה, אבל המחיר המעשי מטפס ומזמן עבר גבולות היכולת של המעמד הבינוני-נמוך, הצעירים והאזרחים הוותיקים.

האבסורד הוא שכאוהד מרחוק שצופה במשחק מישראל אני ״מתבייש״ בקהל שלנו, כאילו אני עשיתי משהו כדי לשפר את המצב, וכאילו אני מסמל משהו מהאוהדים האמיתיים… מובן שאם אני ממוקם איפשהו על הספקטרום, הרי שזה קרוב יותר לזוג מסינגפור שהחליטו להצטלם בסטמפורד ברידג׳ כשהם חוגגים את האירוסין שלהם בסלפי פאתטי ולהעלות את זה לאינסטגרם.

אם מנתחים את צ׳לסי כמועדון גלובלי, ברור לגמרי שכמה שכונות ב-SW אינן יכולות להחזיק על גבן את כל העידוד האיכותי ו״האותנטי״ שאותו יצרוך השוק הגלובלי. בסך הכל ובלי להעליב מדובר בכמה חבר׳ה שגם ככה מעדיפים לשבת בפאב ולראות את המשחק בימים טרופים ויקרים אלו.

ההתפתחות הנוספת היא שהאוהדים נעלבו (כמה מפתיע), ואוהד בשם ג׳ו שלח ציוץ בטוויטר לג׳ון טרי והביע את תסכולו מהמצב. הוא משלם הון עתק כדי לחזות במשחקים, רק כדי לקבל על הראש מהמנג׳ר. טרי הגיב שהוא נוסע בפורשה שלו לאימון אבל יתקשר מאוחר יותר.

והוא אכן התקשר לג׳ו, ואמר שהוא מקדם כמה יוזמות שאמורות לשפר את המצב. הבעיות המרכזיות הן:
– אין מקומות בעמידה, ומי שקם ננזף ע״י הסדרנים ואף נזרק מהאצטדיון.
– לא מוגדרים יציעי שירה, כרגע באופן אבסורדי אסור ליצור יותר מדי רעש בתחומי האצטדיון.
– אין שריון של כרטיסים למקומות לצעירים עד גיל 22.

בואו נראה מה יקרה. האמת, זה לא בשמיים.

והערב: מאריבור. לא משהו, אבל עדיף על כלום. ובטח עדיף על הדרבי התל-אביבי.

 

סיכום מחזור 9
אחריותך

32 Comments

כחול 5 בנובמבר 2014

האמת שגם אני קראתי על זה לא מעט בימים האחרונים(וגם על החלק של מורניו בסידור החדש של היציעים בקדנציה הקודמת), ואני גם חושב שזה ממש לא בשמיים. ההכנסות מהאיצטדיון הם חשובות, אבל לא יגרם נזק משמעותי אם יפנו יציע גרוע אחד(ואולי גם ממוצע אחד), וימכרו אותם לארגוני האוהדים המסורים(והרועשים) יותר, וככה יבטיחו שהקרטיסים המוזלים יתורגמו לאווירה תומכת ולא סתם יבוזבז כסף.
אבל זה מבחן חשוב למועדון- הסוגיה הועלתה על השולחן, איך הוא יגיב? האם יטפל בבעיה(הברורה), יפסיד כסף(אם כי ממש לא המון), אך יוכיח את המחוייבות שלו לאוהדים ולעצם היותו מועדון כדורגל, או שיוכיח שהמועדון כבר לא מחוייב להיות מועדון, אלא עסק- במובן הכי קפיטליסטי, קר וחזירי.

לדעתי ההפסד הכספי של הוזלת כרטיסים תמורת אווירה שווה גם מבחינה עסקית, מכיוון שזה אמצעי לשיפור ההישגים של הקבוצה. מעניין אם גם החברה שמקבלים החלטות רואים את זה ככה, או שהחזירות כבר עיוורה אותם…

כחול 5 בנובמבר 2014

וסליחה על שגיאות הכתיב…

no propaganda 5 בנובמבר 2014

מה לדעתך יהיה היום ההרכב?
האם מוריניו יעלה בשיא הכח או שישמור שחקנים לליברפול?

צור שפי 5 בנובמבר 2014

רק בגלל הדיאלוג הזה בין אוהדים, מאמן, שחקן אני מקנא. אכן, תרבות ספורט.

דוד 5 בנובמבר 2014

אפשר גם להתמודד עם העניין בדרך הפוכה: בסנטיאגו ברנבאו ובקאמפ נואו נותנים כ3000 מקומות לקבוצת החוץ, ואין מצב שהם ירגישו בבית מול 87-97 אלף אוהדים ביתיים. (אמת שהמרחק בין אנדלוסיה וגאליסיה לקאסטיליה וקטלוניה גדול יותר מהמרחק בין אזוריה השונים של אנגליה ללונדון)

wazza 5 בנובמבר 2014

לפי מה שראיתי בקאמפ נואו ההרגשה היא לא של בית אלא של מוזיאון

דוד 6 בנובמבר 2014

אף פעם לא הייתי שם אבל לפי מה שהבנתי יש שם בעיה שהיציעים שטוחים ורחוקים מהדשא, חוץ מזה האיצטדיון נמצא מחוץ לעיר ו'האוהדים' הם ברובם תיירים עשירים ולא מקומיים מתוך העיר. הברנבאו לעומת זאת בנוי בלב ליבה של מדריד. (גם שם האוהדים הם כאלה שיש להם כסף לכרטיס אבל הם אוהדי ריאל אמיתיים מהעשירון העליון) מה שבטוח מי שרוצה אווירה ואוהדים אמיתיים שיילך למסטאיה ולסאן מאמס…
לגבי הגשר, כמה הוא מכיל היום? זכור לי שעבר שידרוג

אלון זנדר 6 בנובמבר 2014

אני חושש שאתה טועה בקשר לאצטדיון. הקאמפ נואו הוא בלב העיר ןמהווה חלק אינטגרלי מכל סיבוב של אוטובוס תיירים. הוא נגיש בצורה אופטימלית, ןגם מבחינת בנייה הוא לא אצטדיון רמת גן. בעייה אחת (שקיימת גם אצל מנצקסטר יונייטד) היא ריבוי תיירים ביציעים, שלאבאו בשביל לעשות אווירה אלא כצרכנים שלה. בנוסף, הקהל של בארסה מפונק (ודי בצדק), אחרי הופעות הסטוקיות, מי רוצה לראות את אלצ'ה? לכן היציעים רחוקים מלהיות מלאים. הסיבה האמיתית להגבלת הכרטיסים למועדונים אורחים היא, שלא רק שאלו מרוחקים מאות רבות של קילומטרים, אלא שגם אין להן הרבה אוהדים. ריאל וברצלונה מחלקות ביניהן 85% של אוהדי הכדורגל בספרד, עוד עשרה אחוזים הולכים לשלוש הבאות (אתלטיקו, ולנסיה, בילבאו) וכל השאר מתחלקים על כל שאר המועדונים.

ק. 6 בנובמבר 2014

אין בעיה בקמפ ניאו של אקוסטיקה או מרחק מהדשא. להיפך, גם במפלסים 3-4 רואים מעולה. יש הרבה תיירים אבל עדיין מדובר באלפים בודדים (אפשר לראות את זה בקריאות ה'אינדיפנדנסיה' בדקה 17:14 של כל מחצית שכל האיצטדיון שואג, ב1714 הייתה ה"נאקבה" של קטאלוניה) וברב המשחקים "הרגילים" יש 70-80 אלף איש.
הקהל מעורב וחי את המשחק (ויש גם יציע שלא מפסיק לעודד) אבל באמת אין מה להשוות לשירה הבלתי פוסקת של כל הויסנטה קלדרון/סן מאמס /רמון סנצ'ס פיחואן.

גיא 5 בנובמבר 2014

הסיבה שמוריניו חזר לצ'לסי היא שבמועדון הזה הוא הissue. הוא הכוכב הגדול. אז כדי להשאר בכותרות הוא סיפק כותרת. תרגיל קלאסי של הבחור.

מוזר שהוא בחר להעלות את הסוגיה דווקא אחרי המשחק הכי גרוע של הקבוצה העונה.

תוהה בדרכים 6 בנובמבר 2014

אני חושב שהוא באמת רוצה תמיכה יותר גדולה מהקהל.

אתה צודק שבצ'לסי המעמד שלו מול האוהדים הוא מספיק חזק בשביל יציאה כזאת, משהו שבריאל ספק אם הוא מעז לעשות.

גיא 6 בנובמבר 2014

הזאר תמיד בועט שטוח לפינה, קצת שיעורי בית של השוער לפני המשחק ונשאר לו להמר 50-50 לאיזו פינה על הקרקע לקפוץ.

אני חושב שקוסטה היה צריך לבעוט היום כדי להחזיר אותו לעינינים..
זה כבר הוכיח את עצמו עם דרוגבה מול מאריבור

תוהה בדרכים 6 בנובמבר 2014

קוסטה בועט פנדלים בינוני מאד. במצב כזה אתה נותן לבעוט לשחקן שיש לו את הסיכוי הטוב ביותר להבקיע- עד המשחק היום, האזר החטיא פנדל אחד כל הקריירה.

גיא 7 בנובמבר 2014

קוסטה לא בעט את הפנדלים של אתלטיקו שנה שעברה בהצלחה יחסית??

בכל אופן חלוץ זה עמדה שמצריכה בטחון, קוסטה חוזר מפציעה ואין דרך טובה יותר להחזיר את הבטחון לחלוץ מאשר לתת לו לכבוש (ולא משנה שזה רק פנדל).

אופיר 6 בנובמבר 2014

מעניין למה אוסקר לא מסמן '7' עם האצבעות בתמונה. מבחינתי כל מי שעלה בהרכב ברזיל באותו המשחק היה צריך לפרוש מכדורגל למחרת, אם לא לעשות לעצמו משהו חמור יותר.

ארז (דא יונג) 6 בנובמבר 2014

:)

matipool 6 בנובמבר 2014

אנפילד כבר כמה שנים טובות שקט יחסית במשחקי ליגה "רגילים" .
הרעש הגדול והעידוד המאסיבי הם בעיקר נגד הגדולות ( ואברטון כמובן ) ובערבי ליגת האלופות ( כשמגיעים לשם ) .
מקווה שתגיעו עייפים בשבת ושקוסטה לא ישחק כנגד חסרונו של סטארידג' .

כחול 6 בנובמבר 2014

הוא עדיין פצוע?

matipool 6 בנובמבר 2014

כן . לצערם של כל אוהדי ליברפול .

אנדר 6 בנובמבר 2014

מצטער ״לדחוף״ לפה תגובה מעבר לנושא הישיר של הפוסט, אבל –
ערב נהדר אתמול למסי באלופות. מעבר לצמד (והשוואת השיא) מדובר לדעתי כניראה במחצית הטובה ביותר שלו מאז חזר מהפציעה. דינמי, תוקף, שמח. (משהו גדול בחדות מול השער ומול המגן עדיין חסר. נקווה)
בכלל, מישהו יכול להסביר איך זה שנתנו לברצלונה לעשות 11 חילופים במחצית? כי זו הייתה קבוצה אחרת לגמרי במחצית השניה.

ובשתי מילים אחרונות : תחיית הצ׳אבי

גור אילני 6 בנובמבר 2014

זה בסדר גמור, התרגלתי כבר שכל דיון על פוסט, ולא משנה הנושא, יגיע בסוף לברצלונה או למוטי קקון או לשניהם.

אנדר 6 בנובמבר 2014

סחטיין על הקלילות. וזה לא שיש לי בעיה לשמור על נושא הדיון אלא שהפוסט שלך הוא היחיד כרגע שעוסק באלופות

JM 6 בנובמבר 2014

לגבי הגול שקיבלנו – אין ממש דרך לשלוט על זה גור.
זומה הרחיק למקום שאסור לו להרחיק – לא מרחיקים למקום שלא רואים – יכול להיות שזה היה אילוץ של אי יכולת להרחיק לצד שהפנים שלו מכוונות או שלא.
אבל כאשר הכדור בצד ימין פיליפה לואיז סוגר לאמצע כי זה מה שמגן צריך לעשות. הריבאונד נפל לשחקן של מאריבור שעם כל הכבוד אני נותן לו עוד 10 מצבים כאלו והוא לא מכניס.

משחק פושר של צ'לסי והיכולת הזאת לא תספיק לאנפילד.
אני ממש דואג לגבי המשחק באנפילד כי אנחנו בכושר לא טוב.

אנדר 6 בנובמבר 2014

וליברפול כן ?
(זה לעג לרש מה שכתבת :) )

גור אילני 6 בנובמבר 2014

ליברפול לפחות במגמת שיפור…

JM 6 בנובמבר 2014

הכל יכול לקרות במשחק נתון, במיוחד באנפילד.

D! פה 6 בנובמבר 2014

שיפור של מה? אולי הדשא באנפילד השתפר משבוע שעבר

Roy 6 בנובמבר 2014

אתמול ב-sky' ג'יימי רדנאפ העלה סברה מעניינת: מוריניו היה מאוד לא מרוצה מפיליפה לואיס ולכן החליף אותו ברמירז.

לצערי לא ראיתי את המשחק המלא – לואיס היה אנמי כל כך?

JM 6 בנובמבר 2014

לא חושב שזו הסיבה.
תמיד שמוריניו בפיגור הוא מחליף את המגן השמאלי ומכניס קשר/חלוץ. הוא עבר לשחק עם 3 מאחורה. אין שום קשר לפיליפה לואיז – היה לו משחק סולידי אתמול.

גור אילני 6 בנובמבר 2014

חשבתי שלואיס היה טוב בהתקפה אבל פחות טוב בהגנה והיה קצת אשם בגול (נתן ספייס לאיברימי). לא מן הנמנע שז׳וזה כעס עליו.

אביאל 6 בנובמבר 2014

משחק מבאס, מוריניו רצה לגמור את עניין האלופות ולהגיע לפחות למשחק האחרון עם ההרכב השני, קוסטה קצת חלוד, דרוגבה אכן עשה כמה מהלכים טובים ולא לשכוח שהשיפוט לקח לנו פנדל ברור על אוסקר ושער חוקי של קוסטה – נקווה למשחק טוב יותר באנפילד.

Comments closed