אחרי פאריס סנט ז'רמיין

נניח שאני מחליט למזער סיכונים, בתור מנג'ר, מה אני עושה? האם מספיק לי להעמיד אוטובוס של 10 שחקנים, או שאני צריך משהו יותר מתוחכם?

משחק לא פשוט כפי שחלקנו ציפינו, פ.ס.ז׳ הגיעו מוכנים ובהרכב יותר מלא משהשמועות ניבאו. היו רגעים טובים, הרוב היה די טיפוסי לקבוצה שבאה להעביר את ההכרעה למשחק הבא.

3 הקשרים במרכז משתי הקבוצות יצרו שטח פנוי באגפים, הוא נוצל טוב יותר ע״י פ.ס.ז׳ שרוב המצבים שלהם הגיעו משחקן קישור שמגיע לשם. ההרגשה של לשחק מול 2 קשרים הגנתיים עם גרזן במרכז (בדמות דויד לואיז): לא משהו. כנראה שזה באמת מעצבן לשחק נגדנו…

היו כמה מאצ׳אפים משעשעים למדי, כמו פאב מול דויד לואיז, מה שכמעט נגמר באדום לפאב, שהחולי כנראה גרם לו להזיות שהוא הענק הירוק. רמירז לא סיפק את הבטחון לפני הקישור, כך שבפועל ה-4-3-3 לא היה אפקטיבי מדי, במיוחד כשמולנו היתה שיטת משחק כמעט זהה.

בצד החיובי – לא עשינו טעויות קשות, לא נכנענו ברגעים שהקהל רצה דם, שער חוץ מצוין, משחק קשוח אבל החבר׳ה החליפו כיפים אחרי רוב התקריות ושמרו על אווירה נעימה וקסומה (חבל שלא היתה מוסיקת צ׳יל אאוט ברקע), מוריניו אפילו ניסה לקבוע עם בלאן לדרינק אחרי המשחק אבל היה נראה שהמאמן הצרפתי קבע כבר משהו אחר.

ומשהו לגבי קבאני: נשאלת השאלה, האם לא נגרם לו עוול כחלוץ שני, זלאטן מדהים אבל גורם לכל מי שסביבו לשחק אחרת, ע״ע ברצלונה, וקבאני כל-כך כשרוני ומהיר. נכון, יש לו נטיה להחמיץ ברגעים מכריעים, אבל גם זלאטן לא בדיוק מלך הקלאץ׳.

הטובים: מאטיץ׳, טרי, איבנוביץ׳, הזארד, קורטואה

הבינוניים: וויליאן, דייגו קוסטה, קייהיל, אזפי

הפחות טובים: רמירז, פאברגאס

 

***

היופי במפגשים מהסוג הזה בצ'מפיונס ליג זה שאתה באמת לא יכול לדעת מה יהיה. המשחק הראשון הוא סוג של ניסוי כלים, גישושים, העברת ההכרעה למשחק השני, אבל גם סיכוי מסויים שאחת הקבוצות תתפוצץ על השניה באופן מפתיע.

דוגמאות להתפוצצויות שכאלה מהשנים האחרונות:

באיירן – בארסה 0:7 בסיכום המפגשים (2013)

ליון – ורדר ברמן 2:10 בסיכום (2004)

מונאקו – ריאל מדריד 1:3 (2004 – עם החגיגה של פרננדו מוריינטס המושאל)

היום רוב המנג'רים (ובראשם מוריניו) מעדיפים לרוב משחק שבו המרכיב של הלא ידוע מצומצם יחסית. לכן התפוצצות בקנה מידה של משחקים של מוריניו היא ה-3:1 שחטפנו בבית מאתלטיקו, אם אפשר בכלל לקרוא למשחק על התקפות מתפרצות "התפוצצות". אולי "התפרצות" מתאים יותר.

אפשר לבקר את התפיסה הזאת, אבל אני נוטה לנחש שבעוד שאוהדים רבים חוששים מתבוסה צורבת של קבוצתם (דוגמת ה-7:1 בקיץ), מעטים יחסית מפנטזים על נצחון בהפרש משמעותי לקבוצה שלהם. לכן אני משער שהזהירות היא אנושית למדי (גם אם יש שיטענו שהיא פחדנית).

עכישו, נניח שאני מחליט למזער סיכונים, בתור מנג'ר, מה אני עושה? האם מספיק לי להעמיד אוטובוס של 10 שחקנים, או שאני צריך משהו יותר מתוחכם?

בעונה שעברה ברנדן רודג'רס ביקר את צ'לסי כשאמר שזה לא בעיה לשחק הגנתי. אבל הטיעון הזה מצריך בדיקה. קודם כל, האם ככל שאני משחק עם יותר שחקנים בהגנה מספר השערים שאני סופג יורד? אם לא, מהו המרחק הממוצע שבו עליי לשחק מהשער? ואם גם זה נתון לא מתאים, האם אנחנו יכולים להניח שזה תלוי בסוג הלחץ שאני מבקש להפעיל על היריבה? ואם אני לוחץ, איפה במגרש אני צריך ללחוץ כדי להוריד למינימום את הסיכוי לשערים?

וכאן נכנס האלמנט האישי: איך אני מתחשב בשחקנים הספציפיים שמולי? האם אני שומר אישית על מסי? שמירה כפולה? מה עם שווינשטייגר?

ובמקרה שלנו, מה עם זלאטן?

כאן לדוגמה יש למוריניו שתי אפשרויות: אחת תהיה לבחור את האיש למשימות מיוחדות ולטיפול בחלוצים מהירים וחזקים, הלא הוא קורט האפי זומה. אבל הבעיה שזלאטן דווקא לא כל כך מהיר, אלא זריז ומסוכן מכל מרחק.

אפשרות שניה תהיה לבחור למשימה את קייהיל. הוא לא טוב במיוחד בשמירה על שחקנים חכמים, אבל מצויין בבלימות כדורים, יש לו נטייה לחסום כדורים גם אם המשמעות היא הסתה מסוכנת לכיוון השער שלנו.

ניחוש שלי – זומה יקבל את האתגר. וזה אומר שקבאני יקבל יחס מיוחד מהמגן בצד שלו, וטרי יפקד על העניינים ויגבה איפה שצריך.

ומה עם הקישור?

האופציה היותר פחדנית, שלשמחתנו כרגע פחות רלוונטית עקב מכירתו של לואיז ופציעתו של מיקל, היא להוסיף קשר אחורי. לכאורה לא דרוש מול פ.ס.ז' הפצועה, אבל אצל מוריניו בחוץ אין דבר כזה שאין דבר כזה שאין דבר כזה יותר שאין דבר כזה יותר מדי פחדני. לעומת זאת, רמירז בכושר לא מדהים אז הימור עליו מול מאטוידי (שנמצא בספק) הוא בעייתי.

אבל אין ממש אלטרנטיבה כרגע, ולכן אני מצה שנפתח ב-4-3-3 עם מאטיץ', רמירז ופאברגאס בקישור, ועם וויליאן והזארד בתור ווינגרים.

אופציה נוספת היא שפברגאס חולה ולא יהיה כשיר, ואז אוסקר יקבל את התפקיד שלו, אבל אז כמו שמוריניו אמר צורת המשחק תהיה מאד שונה.

אצל מוריניו בשלבי הנוק אאוט בדרך כלל יש מיני הפתעה. זה יכול לבוא בצורה של פטר צ'ך בהרכב, אולי קוואדראדו בצד ימין וויליאן במרכז. ואולי פיליפה במקום הזארד בתור ווינגר שמאלי, והזארד במרכז… אבל אם ללכת ממש רחוק – אם פאב חולה אז לופטוס צ'יק לפני מאטיץ' במרכז הקישור!

התחזית: דמבה בה כבר לא איתנו, תודה לאל. הגיע הזמן להסתמך על הגבוהים.1:1 לנו, גול של טרי בקרן.

***

עדכון שעה לפני המשחק:

לא ייאמן! האוטובוס (האמיתי, זה עם ה-4 גלגלים, לא זה של ה-10 שחקנים) של צ׳לסי עשה תאונה קטנה ו״מקרית״ בכניסה לאצטדיון, לכולם שלום. אני מקווה שאיבאנוביץ׳ ודייגו קוסטה לא בטראומה מהחוויה הקשה.

תמונה: chris burke https://twitter.com/UEFAcomChrisB

עדכון תחזית: וראטי עשה לנו ג׳ינקס עם תחזית של 0:4 לנו, אנחנו נגיב בתחזית של 9:0 לטובתם, עם פציעה ברצועה הצולבת של ד״ר אווה וכרטיס אדום לכריסטוף לולישון.

***

ההרכב פורסם: פסבדו-מיקרו-נאנו-הפתעה עם 4-3-3 כשרמירז בפנים, אוסקר שוב לא בהרכב במשחק מכריע. קאהיל הועדף על פני זומה. נתראה עוד ארבעים דקות.

***

עדכון מחצית:

משחק חם באווירה אדירה בפארק דה פרינס. המשחק זרם, אבל היו כמה עבירות על גבול המלוכלך וגם צהובים. צ׳לסי עלתה קצת רדומה, כנראה שהמנוחה בשבת לא הספיקה.

פ.ס.ז׳ היו טובים יותר. שיחקו נכון, על החלוצים החסונים, נגיחות למסגרת, הגבהות מהירות, הנעת כדור טובה.

ואז – – –

גול אדיר שכולו החלק הקדמי הכשרוני שלנו: טרי הרים מהאגף, קאהיל החלוץ התומך נתן פליק, ואיבנוביץ׳ מספר 9 נגח מדוייק, הופך את הדרדל׳ה לנגיחה עם עוצמה ישר לפינה הגבוהה.

מוריניו נראה מודאג.

***

 

 

כמה מילים על התיקו אתמול
אין אחריות בלי סמכות

42 Comments

JM 17 בפברואר 2015

לעשות הגנה צריכים לדעת ולא הרבה מאמנים יודעים. זה שילוב של סדר ונקודות טקטיות על היריבה.
מוריניו שלנו, יודע לעשות את זה הכי טוב.
אני קצת חלוק בדעות שלי לגבי הגישה היום:
מצד אחד אני מרגיש שאנחנו יכולים לסיים את הסיפור בפריז ולהשיג ניצחון כי אנחנו קבוצה יותר טובה מהם שמשחקת בליגה שונה והם לא ממש יהיה בקצב של צ'לסי.
מצד שני אני קצת מפוחד מהשילוב זלאטן-לבאצי-קבאני שמכלום יכולים לעשות גולים.
לדעתי גם מוריניו יודע את זה, הוא יודע שצ'לסי טובה יותר אבל אי אפשר לדעת ולהסתכן כשממולך עומדים שחקני וורלד-קלאס שעדיין לא יודעים מה המאמן שלהם רוצה.

קונה תיקו.

no propaganda 17 בפברואר 2015

לדעתי הבעיה של צ'לסי מול פריז היא הקישור. אם מטואידי כשיר אז וראטי-מטואידי-מוטה זה קשור חזק מאוד בדיוק הסוג ששקנים כמו פאברגאס לא מסוגלים להתמודד מולו.

גיא 17 בפברואר 2015

חחחחחחחחח תוציא מהראש את כל התרחישים ההזוים שלך. המערך יהיה אותו 4-2-3-1 . השאלה מה מצבו של ססק שבספק גדול למשחק, ומה מוריניו מתכנן עם אוסקר. להחזיר אותו להרכב או לעלות עם ההרכב שעלה מול אברטון עם קואדראדו בימין ו-וויליאן במרכז.
בנוגע לבלם שיעלה לצידו של טרי-מצד אחד זומה מעולה וכבר עלה לשחק מול בחצי גמר גביע הליגה ומול סיטי. אבל לא בטוח שבמשחק חוץ במגרש קשה לא עדיף הניסיון של קהייל.

ההרכב שלי -קורטואה, אזפי, איבה, טרי, קהייל, מאטיץ, ססק (רמירס), קוואדראדו, וויליאן, הזאר קוסטה.

אחרי אתלטיקו שנה שעברה, אני חושב שחייבים לעלות לנצח ולא לשחק על תוצאה. ראינו העונה המון משחקים שבהם ברגע שלא רצינו לכבוש אוטומטית ירדנו למגננה וספגנו שערים (אפילו אסטון ווילה שלא כבשה 7 משחקים חגגה מולנו בגלל זה). כשאנחנו רוצים לכבוש אנחנו מחזיקים בכדור,שולטים במשחק ואפילו כובשים.

JM 17 בפברואר 2015

קואדרדו עכשיו הגיע – כבר לזרוק אותו למשחק כזה?
אני לא חושב שהוא עדיין בקיא בסגנון המשחק של הקבוצה ומה צריך לעשות הגנה ובהתקפה.

צור שפי 17 בפברואר 2015

מסכים לגמרי עם הפיסקה האחרונה. אני מניח ששני המשחקים מול אתלטיקו יישבו למוריניו חזק מאוד בראש הערב ואולי בזכות זה נחסוך מעצמנו עוד ערב משמים.

גור אילני 17 בפברואר 2015

נשמע הגיוני, אבל אל תבנה על זה :)

Shutzi 17 בפברואר 2015

מישהו מכיר לינק טוב למשחק, שמתאים לאייפד?

D! פה 17 בפברואר 2015

אייפד משדר פלאש?

D! פה 17 בפברואר 2015

אישית אני עדיין חושב ש-BR מאמן צעיר וטעה בעונה שעברה במחלמה הפסיכולוגית שניסה לנהל מול מוריניו.
וגם בונקר צריך לדעת לשחק, שלא לדבר על משחק הגנה משובח והרמטי.

ועדיין צריכים להשאר מוכנים לטעות שתוביל לספיגה ולצורך לשנות.

אני מחכה לערב – תמיד כיף לראות את זלאטן.

גור אילני 17 בפברואר 2015

כמו שאמרו כבר בנסיכה הקסומה, לנהל מלחמה פסיכולוגית מול מוריניו זה רעיון יותר גרוע ממלחמת יבשה באסיה

D! פה 17 בפברואר 2015

מסכים

אריק 17 בפברואר 2015

נצחון קטן ופחות קשה ממה שאתה צופה

דוד 17 בפברואר 2015

השילוב של קוודרדו יעשה רק טוב, הוא יכול להיות השחקן ששובר את המערך המסודר הנוקשה וחסר היצירתיות לעתים של הקבוצה, שחקן שעדיין לא אולף לעמוד נכון טקטית על ידי מוריניו ויביא את הברק
אם צ׳לסי באה לשחק אופטימי ופתוח היא שווה 3-0

זiהר 17 בפברואר 2015

למה למפארד לא משחק?

גור אילני 17 בפברואר 2015

עסקה מפוקפקת בין הקטארים לדובאיי גרמה לכך שאסור לנו לשתף אותו מול קבוצות שטוחנות קרואסונים במחצית. לך תבין…

שאול 17 בפברואר 2015

איבנוביץ' הזה אגדה. איך הוא תמיד במקומות האלה. כמה גולים חשובים הבן אדם מכניס יא אללה.

צור שפי 17 בפברואר 2015

איבנוביץ הוא הגודין של צ׳לסי.

D! פה 17 בפברואר 2015

ידע מוריניו למה הוא מודאג.

לפני שבורביץ' עולה עם תלונות. אני נהנתי. עם זלאטן מכניס את זה בשניה האחרונה הייתי נהנה אפילו יותר. בכלל, אני חושב שלא היתה להם בעיטה אחת לשער (טוב, אחת הייתה), הכל נסיונות לנגיחה.

צור שפי 17 בפברואר 2015

את קוסטה תוריד מהבינוניים לחלשים. לא עשה כלום. קורטואה זכאי לקטגוריה משלו למרות שכאוהד אתלטיקו, בכל פעם שאני רואה הצלות שלו, ובמיוחד כמו זו הערב בדקה האחרונה, אני מחדש מתעצבן על שלא עשה אותו דבר מול ראמוס בדקה ה-93 המקוללת בליסבון.

גור אילני 17 בפברואר 2015

קוסטה היה מועמד מבחינתי לטובים דווקא – הוא היה הרבה מתחת לממוצע שלו אבל ֿ כשרמי נכנס ראו שעם קוסטה למעלה במשחק כזה יש לך אחד שעושה עבודה של שניים.

JM 18 בפברואר 2015

לגבי המערך – זה לא ממש היה 4-3-3 וזה לא ממש פינה את האגפים.
2 האגפים של צ'לסי היו מכוסים היטב (וויליאן) ומכוסים קצת פחות (הזאר).
פברגאס שיחק היום בתפקיד של אוסקר בעמדה 10 וראמירז כקשר שני למאטיץ,
כמובן שפברגאס עזר הרבה אבל גם אוסקר היה עושה את אותה עבודה במידה ושיחק.
לעומת זאת פאריז שיחקה עם 4-3-3 אמיתי עם קשר אחורי (לואיז) מעל הבלמים ו-2 קשרים אחוריים מקדימה.

חבל, קיבלנו גול שטותי עם כיסוי גרוע של ההגנה. טרי היה עם העיניים על איברה וקהייל עם העיניים לכדור,
הפער בינהם התרחב ושם קבאני נכנס. אפשר גם להאשים בגול הזה את מאטיץ אבל זה אם ממש מחפשים אשם אחר ל-2 הבלמים.

מקווה שהתכנית משחק של מוריניו בברידג' תכניע אותם – כי הם באמת קבוצה ממש חזקה כמו שאף אחד לא ציפה אני מניח.

אדם 18 בפברואר 2015

איך אפשר להתלונן על גול שטותי כשהגול של צ׳לסי היה הכי בטעות בעולם? אפילו הנגיחה הייתה בטעות, רואים בבירור שהוא ניסה לנגוח ימינה והכדור עף שמאלה.

אביאל 18 בפברואר 2015

אדם – גול שטותי מסיבה אחת, צ׳לסי לא מקבלת סוג כזה של שערים, אני מניח שזו היתה הכוונה.

אדם 18 בפברואר 2015

אז אני צריך להבין שהיא נוטה להבקיע הרבה שערים כאלו עם המון המון מזל?
מקבל את הטענה באופן כללי אבל כשהיא באה יחד עם השער הראשון היא קצת מאבדת מתקפותה. אי אפשר להתלונן על משהו שבדרך כלל לא קורה כשמהצד השני קורה בדיוק אותו הדבר.

אביאל 18 בפברואר 2015

אדם – מי בדיוק התלונן ? הוא פשוט ציין עובדה, צ׳לסי לא מקבלת שערים במצבים כאלה, בטח כאשר כל הבלמים ברחבה, זו הנקודה, אין פה עניין של תלונה או עניין אחר, הגול שצ׳לסי כבשה הוא אכן גול נדיר באופן כללי – אבל שמדובר בצ׳לסי יש נטייה לשערים מכריעים שנכבשים ע״י שחקני הגנה.

שי 18 בפברואר 2015

זאת לא הייתה המגיחה הראשונה או השנייה של פסז מהמיקום הזה. לא גול שטותי ומקרי, אלא, אם כבר, כישלון סדרתי של ההגנה. היה יכול להיות גם יותר מאחד.

אביאל 19 בפברואר 2015

לא עניין של המיקום, הסיטואציה, בה שחקן של פ.ס.ז. נמצא באמצע הרחבה של צ׳לסי לבד, זה פשוט לא קורה אצל צ׳לסי – זו היתה הכוונה, נכון שפ.ס.ז. נגחו לא פעם במשחק הזה אבל זה תמיד היה בקרבות אוויר (אגב, מעולם לא ראיתי שחקן שניצח את טרי בקרבות אוויר כמו שאיבירמוביץ׳ עשה במשחק הזה), פה היתה טעות הגנתית כאשר קבאני היה פנוי לחלוטין.

ק. 18 בפברואר 2015

במחצית השנייה היה אפשר לראות בבירור שצ'לסי משחקים עם חמישה שחקנים בקו אחד בהגנה אזפי-קאהיל-מאטיץ'-טרי-איבנוביץ'.
הירידה של מאטיץ' לעמדת הבלם גרמה סופית לוראטי ומאטודי (שהיו מצויינים לדעתי) להשתלט על האמצע.
ומה שאדם אמר – כלומר, הגול של התקפת/הגנת צ'לסי היה מהלך בודד יפה, אבל אין ספק שקורטוואה הציל אתכם מהפסד.

JM 18 בפברואר 2015

ב10 דקות האחרונות מכניסתו של קואדרדו אכן צ'לסי עברה לשחק עם 5 מאחור.
אבל מאטיץ נשאר קשר אחורי, קואדרדו עבר לשחק מגן.

ק. 18 בפברואר 2015

בכל הפעמים ששמתי לב לתופעה במחצית השנייה מאטיץ' היה במרכז החמישייה.
לא שמתי לב לעניין קוואדרדו…

גור אילני 18 בפברואר 2015

היה קצת קשה לשים לב, הוא נגע בכדור בערך פעם וחצי. אבל כל הכבוד ליכולת לזהות שינויים במערך, אני מאמין לדיאגרמה שמקבלים בברושור המשחק…

ק. 18 בפברואר 2015

חיכיתי שאוחנה יגיד לי, ושראיתי שהוא שוב אומר שזלטאן ביום טוב/זלאטן ביום לא טוב, אמרתי לעצמי שאני חייב לבחון את הסוגיות האלה…:)

גור אילני 18 בפברואר 2015

אני ראיתי את השידור ב-itv, אמנם את אוחנה הם לא הצליחו לשריין עדיין, אבל גם שם לא ממש הבחינו בדקויות של תפקוד. והכי מצחיקים היו סקולס ורוי קין במחצית – עומדים במעילים ארוכים ומספרים למצלמה את מה שכולם רואים.

ק. 18 בפברואר 2015

אתה יודע, ITV לא חייבים לתדמית מזרחי שהגיע מלמטה והצליח…

D! פה 18 בפברואר 2015

דרך אגב, רק אני חושב שאם אופ"א, פיפ"א באמת רוצה שהקצף הזה יעבוד דוד לואיז צריך לספוג הרחקה לחמישה שישה משחקים?

נולי 18 בפברואר 2015

לא, אתה לא היחיד שחושב כך.

edgecator 18 בפברואר 2015

אני חושב שאתה קצת קשוח – זו בכל זאת הפעם הראשונה (?) שמעשה כזה מתועד. נראה לי ששני משחקים זה עונש די מידתי, אף אחד לא יזיז את הכדור כמה ס"מ בשביל לספוג הרחקה כזו.

גור אילני 18 בפברואר 2015

נכון, אפילו משחק אחד, בתנאי שזה לא יהיה המשחק נגדנו… המתנות שלואיז נותן יותר מדי שוות.

D! פה 18 בפברואר 2015

דווקא בגלל שזו הפעם הראשונה. אני לא חושב שהעבירה היא פחות קשה מנשיכה. זו עבירה שנועדה להשיג יתרון (עזוב שמבחינתי הוא די זניח) לא חוקי במשחק. פעם אחת, עונש קשה (טוב, שלושה) וזהו. אחרי זה אפשר לחזור לשניים. אפשר גם לתת שש ואז בערעור להוריד לשלושה. תמיד טוב בשביל הרעש והצלצולים.

אני בכלל לא מבין מה היה לו להזיז את הכדור מילימטר

Comments closed