ורדי, השכן ממול

ראניירי מזכיר במידת מה את דון נלסון- מאמן התקפי שמשחק על לקלוע יותר נקודות מהיריבה. שלוקח שחקנים אלמוניים ומוציא מהם

זהו, אי אפשר להתעלם יותר מלסטר סיטי. תכננתי לכתוב את הפוסט הזה כבר המון זמן, אבל לא יצא לי לראות מספיק משחקים שלהם כדי שאוכל להגיד משהו מעבר ל״איזה יופי״. היום, רשות הדיבור נתונה קודם כל לדורפן בפוסט של ״לפני״ ואח״כ נשאר לי רק להוסיף מעט.

לפני תחילת העונה, בשאלון היורדות, סימנתי, כמו רבים אחרים את לסטר בין 3 הנושרות. ההגיון היה ברור: בעונה שעברה הם נאבקו נגד הירידה ולמרות אופי רך ומשחק פתוח, הצליחו לשרוד איכשהו בהשראתו של נייג׳ל פירסון ובקאמבק לא מובן מאליו. מאבק ההישרדות ההירואי לא גרם לכך שהמנג׳ר ישאר, ובמקומו, בעקבות ריב עם ה-board, מונה לתפקיד קלאודיו ראניירי. ומיד נשאלה השאלה – מי הדפוק שממנה את ראניירי לקבוצה בסכנת ירידה?

ראניירי הצליח להיכשל כמעט בכל קבוצה שאימן מאז צ׳לסי של תחילת עידן רומן אברמוביץ׳. ואני אומר מאז, כי מבחינתי העונה הראשונה שלו בעידן הכסף הגדול (והאחרונה בצ׳לסי) היתה פנטסטית. הוא הצליח להגיע למקום השני מול ה-invincibles של וונגר, פירס והנרי. למרות חוסר נסיון עם סגל שכזה, הוא הצליח להעביר את טרי, למפארד וצ׳ך לרמה הגבוהה ביותר, והתקשה בעיקר ברוטציה – כשקיבל יותר מדי שחקנים מועמדים להרכב. האסלביינק, לדוגמה, לא אהב את זה, וזה יצר לחצים לא פשוטים.

אז מה קרה העונה? קודם כל, יש לנו פה מקרה קלאסי של אינרציה, שרובנו צופים שתיעצר מתישהו בקרוב. אבל גם אינרציה צריכה להתחיל באיזה מקום. לסטר פתחה את העונה בדיוק כמו שהיא ממשיכה אותה כעת – בנצחונות של 2:3 על קבוצות שנמצאות במהלך המשחק ברמה שקולה אליהן. כך שאני סבור שהיתה פה הכנה טובה, וכניסה מצוינת של ראניירי לתפקיד. ואולי זו האיכות השניה בחשיבותה שהוא מחזיק – היכולת להתאים את עצמו למצב ולהיות גמיש. הוא לא מנג׳ר שיביא איתו 2 בולדוגים מהקבוצה הקודמת ויציב אותם בעמדות מפתח בקבוצה החדשה (ע״ע ואן חאל, מוריניו).

האיכות הראשונה היא היכולת לבנות משחק התקפי כמעט בכל מצב. עם כל סגל, בין אם זה קבוצת כוכבים או אוסף נגרים.

סביר להניח לפי כל אותן לוגיקות, שבקרוב, כשייצטרך לשחק על תוצאה, ולהשיג נקודות במאבק בצמרת, הקונספט ייכשל.

אבל יש משהו מרגש בכך שהקונספט חי וקיים נכון לרגע זה. ראניירי מזכיר במידת מה את דון נלסון- מאמן התקפי שמשחק על לקלוע יותר נקודות מהיריבה. שלוקח שחקנים אלמוניים ומוציא מהם אולסטארס. שעובד פחות על כח ויותר על מח. שנוטף כריזמה, גם אם לא באופן המקובל. וכרגע, במראה הסבא החתיך והממושקף, לא חסר לו לראניירי הרבה מכל אלה.

האם ורדי, השכן ממול, שעלה משום מקום, יוכל לכבוש מול ההגנה הטובה דל יונייטד ועם כפי הנראה מעט זמן עם הכדור? זה תלוי הרבה בטים הארדאווי שלו – מהרז. וביכולת של הקבוצה לזוז מהר כשזה מתאפשר.

אפשר לאהוד קבוצות כדורגל, ואפשר גם לאהוד קונספט. יש כאלה שאוהדים את הקונספט של ווינריות, יש שדווקא מתאהדים בלוזריות, יש שאוהדים את האלטרנטיבה, ויש כאלה שאוהדים את רגש ההתלהבות.

לחלק גדול מאוהדי הקונספטים האלה יש מה למצוא בלסטר.

 

התיקו בלסטר
"ביחד נוכל" (לרפי וישניצר)

9 Comments

ניק 28 בנובמבר 2015

אתה חייב לכתוב על איזשהיא קבוצה בכחול הא :)

אני חושב שאת המשפט של "זהו אי אפשר יותר להתעלם מלסטר" היה צריך לשמור לאחרי המשחק הערב.
בלי לקחת כלום מההישג היפה שלהם, סה"כ היה להם לוח משחקים מאוד קל עד עכשיו. ב2 משחקים היחידים נגד אחת מ6 הקבוצות הגדולות של אנגליה (בנוסף ל4 הרגילות אני מכניס לשם גם את טוטנהאם וליברפול), הם עשו תיקו עם טוטנהאם והובסו מול ארסנל.
בחודש הקרוב יש להם משחקים נגד 2 המנצסטריות, 2 הליברפוליות וצלסי. אם ב31.12 הם עדיין יהיו ב1-4 מקומות הראשונים נוכל להפסיק להתעלם מהם באמת.

גור אילני 28 בנובמבר 2015

בעקרון אתה צודק, אבל אם מסתכלים על לוח המשחקים אז לצ׳לסי היה עד כה לוח קצת מתחת לרצחני, ועדיין זה לא מונע מאום מהעובדה שהם גרועים, אפילו מאד, רוב הזמן. לקחת כל-כך הרבה נקודות בליגה הזו זה קשה ומרשים, יותר מאשר פיורנטינה באיטליה לדוגמה. האם קבוצה כזו יכולה ללכת באיזשהו מצב עד הסוף? ימים יגידו, כרגע זה נשמע מופרך למדי.

משה אהרון 28 בנובמבר 2015

תחזית שלי.

אחרי חג המולד קצב בירת הנקודות ידעך ובסוף העונה לסטר תסיים במקום 8, ליברפול תעשה את מה שהיא תמיד עושה בקיץ ותקנה שחקני מרכז טבלה שהתבלטו במשך העונה – במקרה הזה וארדי ודירנקווטר, באיזה 60 מליון פאונד ויקרה מה שתמיד קורה איתם. הם יהפכו את ליברפול לקבוצת מרכז טבלה.

אריאל גרייזס 29 בנובמבר 2015

לליברפול יש עכשיו, לראשונה מאז בניטז, מאמן לא בריטי ולכן אני לא רואה אותם קונים שחקנים כמו ורדי או דרינקווטר. דווקא ורדי מתאים ליונייטד – או הוא או הארי קיין זה ההימור שלי להגיע לשם

גילעד 29 בנובמבר 2015

לא כל כך רואה את ליברפול, אבל לפי הכרתי את המנג'רים, וארדי מתאים יותר לסגנון של קלופ, שחקן מהיר שיוכל לעקוץ במתפרצות.

מאיר (חדש בשכונה) 28 בנובמבר 2015

הייתי רוצה להאמין שיש פה בשורה, אבל לסטר לא תסיים גבוה ממקום שמיני. הם משחקים נחמד אבל אין להם כמעט אחזקת כדור אלא התלהבות, יש להם סגל מצומצם מאוד עם שלושה עד חמישה שחקנים ברמה של צמרת. זה מעט מידי, אבל בינתיים נפרגן להם שימתחו זאת עד הסוף. ורדי, איזה שם של מור בבית ספר יש לו…

רפאל 29 בנובמבר 2015

גאה להיות אוהד קונספט : )
מאכזב שהשופט שרק לפני סיום תוספת הזמן ועוד באמצע התקפה ( ועד שיונייטד עושים התקפה, תן להם, פור גאדס סייק, אם לא בשביל הספורט ) .
יש את רצף המשחקים הקשה באיזור חג המולד שבד"כ מוציא מהמירוץ את מי שאין לו סגל מספיק עמוק.
ככל הנראה לסטר תפגע מכך, גם צפויה דעיכה נורמלית לאחר פסטיבל ורדי ( מהמוצדקות ). בכל זאת- המטרה שלהם 'באופן רשמי ' נכון לעכשיו זה 40 נקודות ולהישאר בליגה.
מה שכן יכול לעבוד עבורם זה הבנה של רוב השחקנים שהעונה הזו תוכל להוות קפיצת מדרגה משמעותית וככל שיאיימו יותר זמן על ראשות הטבלה, כך יעלה שווים הפוטנציאלי ושכרם ( אצל קבוצות אחרות… ).
בכדורגל נחישות ומוטיבציה יכולים לעשות דברים בלתי שגרתיים, ראינו את זה עם קרית שמונה ומונפלייה לפני כמה שנים ושנה שעברה גם עם גנט.
כשיש לך מטרה ברת השגה ( או יותר טוב- שמכוונים על משהו מעבר למה שאנשים מוכנים לקבל ) והקבוצה מאוחדת סביב זה, זה בסיס טוב לניסים ונפלאות. לא סביר במיוחד, אבל אפשרי.
עם כל הרומנטיקה,, כמובן שאני מתנגד אידיאולוגית לשיטה של הכרעה לאורך זמן ללא הכרעה ישירה ( סדרות פלייאוף של הטוב משלוש או חמש )
כיוון שהדרך הנוכחית מקבעת את הדומיננטיות והאבסולוטיות המוחלטת של העשירות הידועות על חשבון היתר שלמעט מקרים נדירים מוצאים את עצמם אחרי רבע עונה בלי עניין מיוחד וכך הן על תקן משלימות מניין בעוד אותן גדולות ( בזכות הכסף ) רק מתעצמות וכל שבוע ב'משחק עונה' מבחינתם על האליפות, הצ'מפיונס ליג והיוקרה.
חוץ מזה, it makes me sick לעקוב עונה שלמה במירוץ בטבלה שמוכרע נגד קבוצות בכלל לא קשורות במחזורים האחרונים.
החבר'ה האלה עושים יותר כסף בשנה אחת ממה שנעשה כל חיינו, גם הבינוניים שבהם וגם אלה מאיתנו שיש להם עבודות יחסית סבירות.
אני מצפה ליהנות מספורט תחרותי, לא מהערצה עיוורת של סמלים שנקנו ושופצו מכסף של טייקוני נפט או שייח'ים.
ושהשופט לא ישרוק לסיום באמצע ההתקפה לפני סיום תוספת הזמן הקמצנית ממילא.

D! פה ועכשיו 29 בנובמבר 2015

רפאל, אני בדרך כלל כבר לא קורה את כל הטקסט שלך, מודה
אבל כשאני כן, כמו היום, נחמד שהוא שם.

רפאל 29 בנובמבר 2015

תודה על הפוסט המעניין… תודה ללסטר ולהישג המדהים של ורדי.
תודה למשחק היפה : )

Comments closed