רקוב זה לפעמים מבריק

משחק תענוג מהרגע הראשון כמעט.

מספיק היה לראות את הפנים של אדן הזארד כשהמשחק התחיל כדי להבין מה מתרחש. היום הוא פשוט התעופף על כל כדור, כולל כדורי גובה שניתר עד השמיים כדי להשיג, גלץ׳ גליצ׳ים בהגנה, טרק טראקינג בק, ואם לא חוסר המזל הבאמת משווע שפוקד אותו מתחילת העונה, מי יודע, אולי היה גם כובש שער אמיתי.

אוסקר היה מבחינתי הפתעה בהרכב, אבל הפתעה משמחת: אני עדיין מאמין בבחור. התנועה שלו ללא כדור נפלאה, החילוצים והלחץ על שחקני ההגנה, ואם ילמד להחזיק בכדור ולפעול איתו בהחלטיות רבה יותר יוכל לתרום עוד המון. העקבים באמת יפים, אני חושב שצ׳לסי היא מלכת מסירות העקב העונה בהפרש ניכר, למעשה מעולם לא ראיתי קבוצת תחתית שמתמסרת כל-כך הרבה בעקב, אבל דחילק, תן איזו בעיטה מלאה ככה כמו אז מול יובה.

רמירז ומאטיץ׳ השכיחו את היעדרו של פאברגאס לחלוטין. הם לא היו יצירתיים באופן מיוחד, אבל עבדו קרוב זה לזה וחיפו אחד על השני באופן מושלם. יחד הם די הוכיחו שבשיטה הנוכחית, פיבוט עם שני קשרים שאחד מהם לא תורם מספיק בהגנה זה באמת לא ריאלי.

וויליאן עשה כמה דברים שהוכיחו שוב כמה הוא משתפר: קודם כל הוא זכה בהמון ריבאונדים בהגנה על-ידי מיקום מצוין, מיד אחר כך הוא הוציא התקפות מסוכנות על בעזרת הובלת כדור, השהייה מאד מדוייקת ושחרור מסירות קדימה.

טרי וזומה היו גם הם זוג משמיים, עם חיפוי הדדי והקרבה, והמשחק החלש של בראהימי נתן לאיבנוביץ׳ שקט יחסי ואפשרות לעזור גם הוא במרכז מול משחק לא מאד חכם של הפורטוגלים. בהיעדר רוחב, הם התנפצו פעם אחר פעם על קווי ההגנה שלנו ושילמו על כך בהתקפות נגד שהערב גם היו קטלניות.

וזהו. השגנו את התוצאה הרצויה, שני הכובשים המצטיינים שלנו וויליאן וש. עצמי הוסיפו עוד אחד לסטטיסטיקה, התחושה היא נפלאה ואפילו נהנינו בדרך.

למה זה לא בהכרח הולך להיות ככה גם בליגה? כי הקבוצות שלמוריניו תמיד נהנות ממשחק על מתפרצות. ופורטו היתה צריכה כאן תוצאה, ונלחצה. במצבים כאלה, אנחנו פורחים. תראו לדוגמה כמה פעמים דייגו קוסטה נשלח לבד מול שוער (3 לדעתי). במשחק בליגה הוא לא מקבל לוקסוס כזה. ועכשיו צריך להתחיל לפתור את הבעיות של הליגה ואין כמו לסטר להתחיל ללמוד מולה מה צריך לעשות מול קבוצת תחתית, אופס צמרת, טיפוסית.

 

וזה נכתב לפני המשחק:

אמש צפיתי במנצ׳סטר יונייטד מנסה לנצח בוולפסבורג. זה הרגיש כמו המשחק הארוך ביותר שצפיתי בו בעת החדשה. מובן שהסיבה העיקרית היא שהוא לא עניין אותי באופן מיוחד. אבל משום מה, במשחקים של צ׳לסי, תמיד נדמה שבכל המשחק מתפתחות עד 20 התקפות של צ׳לסי, ומתוכן מספר מצומצם שמתפתח מעבר להנעת כדור. אמש הסיפור היה אחר: יונייטד שלטו בכדור, והתקיפו גלים גלים. היו להם עשרות התקפות ששיוועו לכח מוחץ כלשהו שיהפוך אותן לשערים. מיודענו מאטה נתן את הסיבוב + מסירה מדוייקת למרסיאל שהביאה ליתרון, אבל בשלב הזה בחוץ קבוצה אירופית טובה מתמקדת בלא לספוג למשך 5 הדקות הבאות. זה לא קרה. וולסבורג השיגה שער בכל מצב שהיתה זקוקה אליו.

אם נהיה חכמים, נוכל ללמוד משהו מהמשחק הזה. מי שחושב שפורטו מגיעה עם מקסימום בטחון וללא לחץ, צריך לזכור שגם היא צריכה תוצאה הלילה. היכולת שלה לפצח הגנות ולהשיג שערים מכריעים ומצד שני לנעול את ההגנה הביאה לה 3 נצחונות רצופים שקדמו למשחק, אבל ההפסד מול קייב מעט לפני כן סיבך את העניינים באירופה וגרם לכך שגם הקמפיין האירופי שלהם נמצא בסכנה.

אז למה שלא נציע לפורטו להמשיך מהמקום ה-3 לליגה האירופית? עבור קבוצות העל של פורטוגל, ההמלצה להמשיך בליגה האירופית היא כמוה כהמלצה עבור תלמיד בבי״ס מקצועי להתגייס לחיל החימוש – זה אולי נראה לממליץ כמו זיווג משמיים, אולם עבור הסובייקט המשמעות היא המשך מעגל הקיפוח. ומאז אותו קמפיין קסום של מוריניו עם פורטו לפני יותר מעשור, היו לקבוצות הפורטוגליות קמפיינים סבירים, חלק אפילו יפים, אבל את הגביע עצמו הן לא זכו לראות, אפילו לא מרחוק. ונצחון הלילה כמוהו כהקפצה למועדון הבכיר, על חשבון של אותו קוסם שקסמו קצת פג בינתיים.

אז איך אני מציע לשחק?

אם בעונה הזו היה רמז למה שקיוויתי שיתחיל להיווצר בעונה קשה שכזו, מעין המשכיות שמתבוננת ברע והמר ומוציאה ממנו את הטוב, בעיקר בדמותם של כוכבים צעירים שמקבלים בצדק את המושכות מידיהם של אלה שהכזיבו.

אבל אין בעונה הזו הרבה מכל אלה. יש לנו בעיקר חוסר רצון להסתכל על הבעיות המהותיות, על הרע שפשה והרקיב את הבשר מתחת לפני השטח במשך זמן מה ועכשיו יוצא החוצה תוך שפריצים של מוגלה שעפים לאוהדים על הפרצוף.

אז קודם כל, מהן הבעיות המהותיות?

– חוסר עקביות בקידום ושילוב צעירים

– שחקני בית ורכש שממשיכים הלאה לפני שקיבלו הזדמנות להוכיח את עצמם במועדון

– התבססות על שלד צר מדי

– אסטרטגיית צבא המושאלים שלא הוכיחה את עצמה

– שיטת משחק המתבסס על הגנת ברזל ומעבר לה שכבה עבה וצמרירית של מקריות

– תדמית לא טובה בתקשורת ובקהילה, שיוצרת מתחים לא רצויים ופוגעת בסיכויים שלנו לקבל אי-פעם דבר לגיטימי כמו שריקה לפנדל

מן הבעיות הלא מהותיות?

– אין כרגע חלוץ בכושר

– אין בלם שיחליף את טרי

– אין קשר שיחליף את למפארד

– כל ווינגר שנולד אתמול מסבסב את איבנוביץ׳

אז אולי תענה, איך צריך לשחק היום?

לאור הסיבות המפורטות לעיל, אני לא רואה איך כרגע יעזור לעלות עם לופטוס צ׳יק בהרכב ולהדיח את פאברגאס לעמדת מדיח כלים. זה לא משהו שמגובה באיזה תהליך עמוק יותר. הנסיון להצניח את קנדי בכל פעם שהזארד מעצבן את מוריניו נחמד, אבל בפועל הוא מתפקד אותו כמגן שמאלי, ובאותו אופן תיפקד את ברטראנד טראורה כמגן ימני במשחק הקודם במצב של 1:0.

מוריניו אוהב גמישות מהשחקנים שלו, אבל אני לא רואה איך שחקן צעיר צריך להוכיח גמישות בהזדמנות הראשונה או השנייה שלו בהרכב. במקום זה מוביל לדברים לא טובים – כמו הקרן שטראורה הרים משום מה ישר לרגליים של שחקני בורנמות׳.

זוכרים לפני כמה פסקאות כשהתייחסתי למשחק אתמול? הצעירים של ואן חאל קיבלו בו הזדמנות לעשות את הדבר הנכון ולהתקדם, ועל הדרך לקדם את יונייטד לשלב הבא, אבל הם היו די רחוקים מזה. חלוץ גבוה אחד ברמה של נאלדו הספיק כדי לוודא שזה יהיה בלתי אפשרי.

זה לא הזמן לתקן כלום. צריך לעלות עם כל הרקוב הזה ולזרוק אותו למגרש. מי יודע, אולי זה יפחיד את פורטו, כי מבאבא רחמן הם לא הולכים לשקשק. עכשיו צריך לעלות לשלב הבא, וזה הכל.

לפני שאני מביא לך מכות, איך צריך לשחק הערב?

קורטואה

איוונוביץ׳ – קאהיל/טרי – זומה – אזפיליקווטה

רמירז – מאטיץ׳ – פאברגאס/מיקל

וויליאן – קוסטה – הזארד

 

 

פרידה מדה באזר
עניין של הרגל

19 Comments

אביאל 9 בדצמבר 2015

נאלדו בלם אם אני לא טועה.

הייתי עולה באותו הרכב עם קישור מעובה, פאבגרס נע קדימה שצריך ועוזר להחנות להגנה שצריך.

יהיה אוטובוס ברחבה היום ?

אביאל 9 בדצמבר 2015

ויש לי הרגשה שאם נעוף היום מוריניו יפוטר, נקווה שלא.

no propaganda 9 בדצמבר 2015

נאלדו אכן בלם.

גור אילני 9 בדצמבר 2015

אה כן? אני אתקן בהזדמנות הראשונה…

אריאל גרייזס 9 בדצמבר 2015

לא יודע, אני די מפחד מבאבא רחמן

אריאל גרייזס 9 בדצמבר 2015

לופטוס צ'יק, לעומת זאת..

אודי 9 בדצמבר 2015

זה הרכב אידיאלי בשביל לעשות סבוטאז' למוריניו ולשלוח אותו לג'וב הבא

גור אילני 9 בדצמבר 2015

איך היית עולה?

rami 9 בדצמבר 2015

אסטרטגיית צבא המושאלים כן הוכיחה את עצמה, פשוט לא באופן שהיית רוצה אלא מבחינה כלכלית. זו אסטרטגיה טובה מאוד וצלסי עושה בה שימוש מצוין מהבחינה הזו.
זה ששחקנים כמו לוקאקו ודה בריינה לא השתלבו בקבוצה זה עניין של מאמן שפשוט לא מאמין בשחקנים צעירים ומשתמש בסגל קצר מאוד כשהכל הולך לו. האסטרטגיה עצמה היא טובה והיתה מצליחה הן כלכלית והן מקצועית תחת מאמן אחר.

גור אילני 9 בדצמבר 2015

יכול להיות, מעשית השאלה מצ׳לסי היא כרגע בגדר גזר דין מוות לתקוות שלנו לראות את השחקן בכחול רויאל.
מהבחינה הכלכלית ההשאלות הן גם לא הצלחה כזו גדולה, קח בחשבון שעלויות הניהול של כל הסיפור הן גם גבוהות, חלק מהקבוצות לא משלמות את השכר המלא, רוב השחקנים לא נמכרים בסכומים גבוהים, וכשהם כן נמכרים זה כשהיו שווים עוד הרבה יותר. בעידן הכסף הגדול, ה-2.6 מיליון שעשינו על ואן ארנהולט לא ממש משמעותי. כדי למכור שחקן במחיר סביר הוא צריך בד״כ לשחק בצ׳לסי זמן מה, דוגמת שורלה, מאטה או לואיז. לוקאקו הוא דיוצא דופן, אבל בסה״כ אי אפשר להגיד שהרווחנו עליו הרבה ושלא היה שווה לנסות לתת לו לנסות להשתלב.

no propaganda 9 בדצמבר 2015

צ'לסי מכרה גם בסכומים בינוניים.
שחקנים כמו טורגן האזארד, אוריאול רומאו, גאל קאקוטה ואפעלו ריאן ברטרנד.

איאן ראש 9 בדצמבר 2015

סליחה על הבורות אבל מתי בדיוק צ'לסי קידמה צעירים שיש לך ציפיות כאלו?

גור אילני 10 בדצמבר 2015

ג׳ון טרי כמובן. אין לי ציפיות ספציפיות לשחקני בית שגדלו במערב לונדון, אבל אני כן רוצה לראות שיוצא משהו מכל החבר׳ה הצעירים שמתזזים מכל קצוות תבל ללונדון, לפני ששולחים אותם לויטסה.

צ׳לסקי 9 בדצמבר 2015

חחח פשוט בושה שעדיין אוסקר מקבל קרדיט,הגיע הזמן לסגור את הקבוצה ולתת לאלופת אירופה עד גיל 19 לרוץ

גור אילני 10 בדצמבר 2015

נתן את המשחק של החיים

טיפה סרוחה 10 בדצמבר 2015

אהבתי שצלסי המשיכו לתקוף אחרי הגול ולא נסוגו
והגול של אוסקר מול יובה היה מסובבת לא בעיטה מלאה הוא נחקק לי בזכרון

Kirma Der Faux 10 בדצמבר 2015

סחתיין על עשר מאחת עשרה בניחוש ההרכב.

גור אילני 10 בדצמבר 2015

שמתי 2 כפולים אז זה לא כזה הישג מדהים, מה עוד שמדובר במוריניו הכל-כך צפוי (אצלו יש מקסימום איזו מיקרו הפתעה בד״כ)

דוד 10 בדצמבר 2015

זומה במשחק מדהים

Comments closed