ווטפורד: ורטיגו

vertigo

פעם, כשהייתי ילד תמים ומבסוט בשנות ה-80, לוח המשחקים של הליגה הלאומית היה פשוט:

משחקים נגד כל הקבוצות, מגיעים למחצית העונה (״אליפות החורף״) – ואז עוד סיבוב נגד כל הקבוצות. רק אם היו ביטולים, רפי אוסמו הגדול התפרע, אוהדים היכו אוהדים בצינורות, משחק נדחה, המגרש הוצף, פלשנו ללבנון (האמת זה אף פעם לא עצר כדורגל למיטב זכרוני) – היו מזיזים משחק לאמצע השבוע או לתאריך אחר וזה היה מוזר.
כן היו דברים קצת לא הגיוניים, כמו שרוב קבוצות הליגה היו משחקות בשלב מסוים של העונה נגד הפועל ת״א, מיד אחר-כך נגד מכבי ת״א, ואז ברציפות מול מכבי חיפה. בכל מקרה, התחושה היתה שבסיבוב השני אתה חווה מחדש את כל אותם רגעים של הסיבוב הראשון, באותו סדר אך בתמונת מראה (כי הבית והחוץ מתחלפים).

בצ׳מפיונס ליג לעומת זאת, השיבוצים בשלב הבתים הם לרוב כמו מסע של שלושה משחקים, שלאחריו אתה חוזר אחורה במסע בזמן אך בסדר הפוך. כך שהקבוצה שהדהימה אותך בסיבוב הראשון בחוץ היא זו שתוכל לנסות לנקום בה בבית ב-match day האחרון. מאז גם השיטה הזו שובשה וכרגע גם בתחרות הזו אין סדר לגמרי ברור.

בפרמייר ליג, לעומת זאת, אוהבים להתחכם: משחקים נגד כל הקבוצות בסדר בלתי מובן בעליל, מגיעים לפגרת חג המולד שבה משחקים עוד יותר ועם עוד פחות הגיון, ומסיימים בלשחק שוב בסדר לא קשור, עד למשחק האחרון.

מתברר, שהסיבה לכך שאת לוח המשחקים מנהל מחשב. תוכנה מיוחדת, שמפותחת ומתעדכנת מדי שנה, בונה את הלוח על-ידי אוסף מאד ארוך של אילוצים. למעשה היא משבצת באותה מכה כבר את כל הליגות הראשיות – עד הליגה השניה. זו הטיוטה הראשונה. אחר-כך מתחיל תהליך מאד ארוך שנמשך מנובמבר ועד מרץ שבו הקבוצות שולחות הסתייגויות, נבדקות השפעות של כל מיני אירועים דוגמת גביע העולם בראגבי והשפעתם על הלוח. הקבוצות עוברות בעצמן על הדברים, ושולחות בקשות כמו: ״אני לא רוצה שהאוהדים המסכנים שלי יסעו באמצע השבוע למשחק חוץ בסנדרלנד אחרי שנסעו בשבת למשחק חוץ במנצ׳סטר, ואולי אף באמצע השבוע הקודם יהיה להם משחק חוץ בצ׳מפיונס ליג, מי יודע, אולי באוקראינה הקפואה. האם תוכלו להעביר את המשחק ליום אחר או להחליף את הבית והחוץ? חראם על החבר׳ה״.

בסופו של דבר, הלוח הסופי מוצג לציבור במאי, והקבוצות אמורות לגלות בו מעט מאד הפתעות שלא ידעו עליהן בתהליך המתיש של השיבוץ, אלא אם כן לא שמו לב לפרטים. האחראים בצ׳לסי אגב, פישלו די בגדול בתפקיד הזה במהלך העונה הקודמת, כי לוח המשחקים שקיבלנו בתחילת העונה היה מאד קשה.

כל ההקדמה הזאת היא כדי להגיד שכשניגשים למשחק כמו הלילה מול ווטפורד, יש לרגע תחושה של וורטיגו: מוכר לי השם הזה, נדמה לי שפגשנו אותם לפני כמה ימים, או שמא היו אלה שבועות? או חודשים?

כשקיבלנו את ווטפורד בפעם הקודמת, ואני נעזר בגוגל עכשיו כדי לוודא שזה נכון, זה היה בחג המולד, בבוקסינג דיי לשם דיוק. היינו אז קבוצה קצת אחרת (עלובה), והם היו קבוצה קצת אחרת (טובה). מאז אנחנו עשינו מאמץ עילאי, נפרדנו ממנג׳ר, והצלחנו לטפס עד למקום ה-13. ווטפורד הידרדרו מהמקום ה-7 למקום ה-10 ונראה שמשהו בהתלהבות של החלק הראשון של העונה קצת דעך. השמירה על איגהלו הוכפלה, המנג׳ר הכריזמטי קפא בקור הבריטי, ואחרי המפגש איתנו הגיע רצף של 4 הפסדים רצופים, שממנו נחלצו הצרעות ב-2 המשחקים האחרונים, אחד מהם בגביע.

עדכון עקב הבלבול שנוצר מכך שלא סיימתי כראוי את הפוסט:

יאלללללה ניצחון!

פאבו נורמי והפינים המעופפים
כמה מחשבות לסיכום חלון משוגע של ממש

46 Comments

D! פה ועכשיו 3 בפברואר 2016

באמת ורטיגו – הפוסט עלה רק חצי.

אנחנו גם שיחקנו מול לסטר באותם המחזורים, ככה שאולי יש חצי היגיון.

חוץ מזה א: תודה. למדתי משהו חדש.
חוץ מזה ב: מה זה השטויות האלה? מחשב אמור לחשב את כל זה בדקה בערך.
חוץ מזה ג: עוד מליון דברים משתנים תוך כדי העונה בגלל גביעים/אירופה וכאלו.

גור אילני 3 בפברואר 2016

קודם כל תודה, האמת שהפוסט לא עלה רק חצי – זה מה שהיה לי לכתוב… החלטתי לסיים אותו קרוב לשיא (שאף פעם כנראה לא הגיע ממש)
ב- המחשב אכן מחשב בשניה, אלא שאז מתחיל החלק האנושי שלוקח מנובמבר עד מרץ, ומסתיים ממש רק במאי.
ג- גם אלו משוקללים פנימה מראש בגבולות הסביר, כמובן גם פגרות בינלאומיות. הליגות הנמוכות דווקא סובלות יותר מגביעים – אם קבוצת ליגה 1 מגיעה לסיבוב מתקדם מן הצפוי, זה משבש את הלוח של הליגה יותר מאשר את הפרמייר ליג שהוכנו מבעוד מועד מועדים מועדים עבור משחקים כאלה.

יאיר אלון 3 בפברואר 2016

אז מדוע הלוח מפורסם רק בקיץ?

גור אילני 3 בפברואר 2016

כדי לא להטריד אותנו בדברים לא רלוונטיים לצופה הממוצע, וכי זה עדיין לא סגור ב-100%

D! פה ועכשיו 4 בפברואר 2016

גור, תכלס אתה תמיד כותב קרוב לשיא (חיובי, חיובי)

אלי 3 בפברואר 2016

לגבי הצ'מפיונס ליג זה מאוד פשוט: מחזור ראשון הוא כמו חמישי, מחזור שני הוא כמו שישי ומחזור שלישי הוא כמו רביעי.

לגבי אנגליה, יש הרבה מאוד אילוצים שנלקחים בחשבון, כולל התנגשויות בין אוהדים של יריבות בין הליגות השונות! לדוגמא, דואגים שלא יהיה משחק של אסטון וילה קרוב למשחק של ווסט ברומיץ'…
ועוד הרבה שטויות אחרות.

כחול 4 בפברואר 2016

לוח המשחקים באנגליה הוא דיי משונה באמת, אבל זה הגיוני בהתחשב בככך שיש מליון אילוצים להתחשב בהם…
והיה בסוף משחק לא רע של החברה, למרות מחצית ראשונה לא משהו, במחצית השניה כבר היינו יותר טובים בפער ובמזל(ובזכות גומז יש לציין) לא יצאנו עם עוד 2 נק׳.
על ליגת האלופות שנה הבאה אין מה לדבר, נקווה לריצה יפה באלופות(האמת שרק לעבור את פ.ס.ז׳ יהיה יפה), ואולי לגביע האנגלי, אם כי גם שם נפלנו בהגרלה קשה מאד…

רפאל 4 בפברואר 2016

במפגשים הישירים בליגת האלופות באמת הכל פתוח.
זה נראה לכאורה שפ.ס.ז' פייבוריטים מובהקים נגד הרבה קבוצות, אבל נראה שהאינטנסיביות ורמת התחרות
שצ'לסי מתנסה בהם מתחילת העונה ובמיוחד בחודשיים- שלוש האחרונים היא 'קצת' יותר ממה שיש לחבורה של לורן בלאן בתקופה המקבילה.
למעשה, כמעט כל קבוצה באנגליה חזקה יותר מהצמרת בליגה הצרפתית ( למרות שסגנון המשחק שונה, הדעה הרווחת היא שניתן לקבוע זאת )
ועושה רושם שכל משחק בפריימרליג הוא מלחמה של ממש.

עכשיו, זו עוד נקודה לגבי העפלה אפשרית של לסטר או כל מועמדת אנגלית אחרת לצ'מפיונס עונה הבאה.
האמת היא שהפרס הכי גדול הוא להעמיד קבוצה תחרותית ואיכותית בליגה עצמה.
יש אולי 5-6 קבוצות לא אנגליות שאפשר להגיד עליהן שהן ברמה של מוליכות הפריימרליג או יותר מכך ( 3 ספרדיות נכון לעתה, פאריז, באיירן ויובה ).
זה שאתה מתמודד מול אלופת ביילארוס או שוויץ לא עושה רושם אפילו לעומת משחק מול פאלאס או סאות'המפטון.
כמובן שאי אפשר לומר אותו דבר על הכיוון ההפוך.

זה מפעל שרב בו התדמית ושיווק מותג מאשר תוכן ממשי, ולו מכיוון שיש מעט משחקים המתפזרים על הרבה מאוד זמן והוא פתוח מההתחלה לרמת סף נמוכה יחסית ( איני מתנגד לכך, זה הסיכוי היחיד שלנו לראות נציגות ישראליות באופן מעשי וע"י כך גם ישתפרו ).
היתרון הוא שיש רגעים שלא תמצא אותם במקומות אחרים כמו מפגשים ישירים בין האימפריות בנוק-אאוטים שחשובים לשני הצדדים על הבמה העולמית.

אוקי, מה שאני מנסה לומר הוא שהצ'מפיונס הוא הרבה יותר סימן סטטוס ( ולכן חשוב הרבה יותר לאותן אימפריות עשירות )
מאשר הכרח קיומי לקבוצה כמו לסטר. מה שחשוב להם זה שסופסוף שמים אותם על המפה ומתייחסים אליהם בליגה האנגלית, לא הקטע של תביאו את באיירן….
החדשות העצובות הן שליגה סדירה ללא הכרעה ישירה אינה מאפשרת את שינוי הסטאטוס הקודם, גם אם זה יסתיים באליפות מפתיעה ומדהימה.
כך שולטים באופן הכי אפקטיבי, מפתחים אצל החלשים/מדוכאים תקוות ואשליות וגורמים להם להאמין לזה.
נראה שזה עובד וחבל. זה הכל

כחול 5 בפברואר 2016

עקרונית אתה צודק אבל אולי עיסקת זכויות הטלויזיה המשוגעת תשנה את זה. אני בספק, אבל אני מחכה לקיץ לראות אם לסטר תמכור את ורדי ומחרז רו שהיא תיתן להם משכורות משוגעות ותפציץ בעוד רכש גאוני. אם לסטר תצליח לשמר את המעמד שלה בזכות הכסף הגדול שייכנס לכל הקבוצות בליגה אז אולי הליגה האנגלית תוכל להתהדר בתואר הליגה הטובה בעולם- לא בגלל איכות הקבוצות בהכרח, אלא בגלל תחרות אמיתית שמזכירה ספורט אמריקאי.
ואני לא מסכים לגבי שתי הנק׳ הראשונות שלך:
1. פ.ס.ז׳ יהיה לא כוחות(לצערי). מקווה שלא נכורקס באופן מביך.
2. יש הרבה יותר מ5-6 קבוצות באירופה ברמה של מוליכת הפריימר ליג הנוכחית(וגם כל הקבוצות שמתחתיה for that matter). בשלוף – בארסה, ריאל, אתלטיקו, סביליה, באיירן, דורטמונד, לברקוזן, פ.ס.ז׳, יובנטוס, נאפולי ואולי הייתי מכניס גם את אינטר ורומא.
לסטר היא לא קבוצה אדירה, היא פשוט מאד יעילה. בדיוק ההיפך מסיטי וארסנל וצ׳לסי ויונייטד. גם טוטנהאם היא קבוצה יעילה שלא מתבססת על סגל נוצץ במיוחד.

אחד 4 בפברואר 2016

זה עדיין כאין וכאפס לעומת הבלאגן שחוגג בלוחות המשחקים של הספורט האמריקאי. הם אפילו לא טורחים לוודא שיש מספר שווה של מפגשים בין כל שתי קבוצות. בפוטבול אפילו יש קבוצות שלא נפגשות כלל.

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

לא בלאגן בכלל, דווקא יש הרבה סדר והגיון. פשוט צריך להכיר אותו.
מה לעשות שפוטבול הוא ספורט קשה מאוד ואי אפשר לעשות 40 משחקים בשנה, אז יש רק 16 ואז מכיוון שיש 32 קבוצות, לא כולן יכולות לפגוש אחת את השניה. אבל הלוז הרבה יותר ברור מאשר באנגליה, זה בטוח. כבר עכשיו אני יודע בדיוק איזה קבוצות הקבוצה שלי תפגוש שנה הבאה

צביקה 4 בפברואר 2016

מה השיטה באמת?

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

אתה פוגש את הקבוצות מהבית שלך פעמיים (שישה משחקים), עוד בית מהחטיבה שלך, כל שנה בית אחר (עוד ארבעה) ובית מהחטיבה השניה, גם מתחלף כל שנה (עוד ארבעה, סך הכל הגענו ל-14). שני המשחקים הנותרים הם נגד שתי הקבוצות מהחטיבה שלך שסיימו באותו מקום כמוך. השיטה הזאת יוצרת סוג של שיוויוניות, כשקבוצות שסיימו נמוך מקבלות כביכול לוז קל יותר (פוגשות שתי קבוצות שסיימו נמוך גם כן)

אחד 4 בפברואר 2016

מה הכוונה סיימו באותו מקום? בעונה שעברה? והרי יש 3 בתים נוספים באותה חטיבה, איך בוחרים שתי קבוצות מתוכן?

גיל 4 בפברואר 2016

הכוונה לשתי הקבוצות שסיימו באותו מקום בבית בחטיבה (AFC tu NFC( שלא שייכות לבית שאתה ממילא משחק נגדו.

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

אם סיימת במקום ראשון, אתה משחק נגד שתי הקבוצות שסיימו במקום ראשון בחטיבה שלך בשני הבתים שאתה לא משחק נגדם (נגד הבית הנוסף אתה משחק כולו)

אלי 4 בפברואר 2016

וזה יותר ברור מאשר באנגליה?
כבר עכשיו אני יודע שבכל השנים הקרובות לכל קבוצה יש משחק בית ומשחק חוץ נגד כל הקבוצות האחרות.
נכון, הסדר לא ידוע, אבל גם בפוטבול הוא לא ידוע.

Zak 4 בפברואר 2016

מפגשים עם קבוצות מאותו הבית (3 קבוצות, בית וחוץ = 6 משחקים)

מפגשים עם קבוצות באחד הבתים בחטיבה המקבילה (4 קבוצות = 4 משחקים)

מפגשים עם קבוצות שסיימו בעונה הקודמת באותו המקום בבית שלהן – מקום ראשון מול כל המקומות הראשונים מכל הבתים, שני מול הקבוצת שסיימו במקום השני וכן הלאה (8 בתים פחות הבית שלך פחות הבית מהקריטריון הקודם = 6 משחקים)

סה"כ 16 משחקים

Zak 4 בפברואר 2016

אוקי, כנראה שאריאל יודע יותר ממני :)

אחד 4 בפברואר 2016

גם באנגליה אתה יודע אילו קבוצות הקבוצה שלך תפגוש בעונה הבאה(בתקווה שקלופ יתעורר לפני שיהיה מאוחר מדי)ץ

הבעיה שברגע שיש חוסר שיוויון בלוחות המשחקים של הקבוצות, המאזן הופך לחסר משמעות. הפורמט של ליגת האלופות היה עובד הרבה יותר טוב (והיה מאפשר משחקי בית וחוץ בפלייאוף וכך הופך גם אותו ליותר הוגן).

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

בגלל זה יש פלייאוף. בדיוק כמו בליגת האלופות.

אחד 4 בפברואר 2016

פלייאוף עם יתרון ביתיות שמסתמך על המאזן בעונה הסדירה. בתור אוהד הפטס אתה אמור לדעת עד כמה זה מעוות.

גיל 4 בפברואר 2016

בNFL יש העדפה למנצחי בתים בקשר לביתיות. זה לא נראה נכון ספורטיבית אבל זה מה שיש.

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

אין כזה דבר שיטה הוגנת. לכל שיטה יש את המגרעות שלה וזהו. אין לנו שום דרך לתת יתרון על סמך משהו אחר חוץ מהמאזן בעונה הסדירה, אז זה הגיוני. פעם מישהו אחד נדפק ופעם מישהו אחר.

ק. 4 בפברואר 2016

זה נכון אבל העניין של מנצחי בתים זה להסתמך לא רק על המאזן. אני הייתי משנה רק את הביתיות בפלייאוף לפי מאזן ולא את סידור המשחקים

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

גם זאת שיטה לא מושלמת כי אם היה לך בית קשה ובגלל זה מאזן גרוע יותר אז נדפקת

גיל 4 בפברואר 2016

נכון, אבל כשקבוצה עם מאזן שלילי מקבל יתרון ביתיות זה אבסורד. לפחות יכולים לעשות מגבלה שיהיה מדובר בקבוצה עם מאזן חיובי.

גור אילני 4 בפברואר 2016

לא הבנתי מה הסיבה שבפוטבול יש כ״כ מעט משחקים – האם זו שיטה לתת under-supply ובכך להרעיב את האוהדים? או שזה בגלל שיש כ״כ הרבה שחקנים בסגל אז צריך להטיס 200 אנשים? או שאריאל התכוון לקושי הפיזי במשחק? סליחה על הבורות

אריאל גרייזס 4 בפברואר 2016

קושי פיזי. המון פציעות. תעשה 30 משחקים בעונה ולא ישארו לך שחקנים.
מה שכן, זה יוצר בדיוק את האפקט שאתה מדבר עליו, של under supply. אחת הסיבות שפוטבול מייצר כל כך הרבה כסף

גיל 4 בפברואר 2016

בדיוק, זו הסיבה שאנשים צופים במשחקי קדם עונה חסרי משמעות, פרו בול וקומביין בשיעורים חסרי תקדים. העיקר להשביע את הרעב לפוטבול.

יותם 5 בפברואר 2016

מאיפה הקסיעה שפוטבול קשה יותר פיזית? במקסימום יותר מועד לפציעות וגם לזה הייתי שמח לראות סטטיסטיקה.

no propaganda 4 בפברואר 2016

מעניין מאוד, תודה.

טל 4 בפברואר 2016

נראה שלוח המשחקים הלא סימטרי זאת המצאה של הפרמייר ליג, לא מכיר עוד ליגות אירופיות בכירות בהן הסיבוב השני הוא לא אותו סדר משחקים כמו בראשון.
בצ'מפיונס סדר המשחקים (מחזור ראשון – גומלין מחזור חמישי) נובע מכך שבגלל שזאת "ליגה" של בסה"כ 4 קבוצות, אי אפשר ב2 סיבובים עם סדר משחקים זהה להגיע לאיזון מבחינת משחקי בית/חוץ, ולכן בסיבוב השני סדר המשחקים שונה מסיבוב הראשון.

אסף the kop 4 בפברואר 2016

עד לפני מס שנים היה זה סר אדום אף שקבע את לוח המשחקים ואת שיבוץ השופטים.

אריק 4 בפברואר 2016

אני מבקש זאת היתה ועדה. סר אלכס, שאני מניח שאליו התכוונת, הווארד ווב, דיויד גיל, בובי צרלטון ושמעון פרס. הקבוצות היו מקבלות את ההודעה באותו זמן כך שלא ניתן יתרון לשום קבוצה.

אריק 4 בפברואר 2016

שכחתי לציין שהצורך בועדה היה כדי לאפשר לסר אלכס את הזמן הדרוש כדי לשבץ את השופטים, כיאה לסר. והיות ולאף קבוצה אחרת אין סר, הוא שיבץ. כם כאן אין כמובן בעיה. תביאו סר, תקבלו לשבץ.

D! פה ועכשיו 4 בפברואר 2016

אפשר לתת לביבי את התואר?

גור אילני 5 בפברואר 2016

אם ככה הסר גם כנראה סידר למוייס לוח כזה אכזרי בתחילת העונה…

גיל 4 בפברואר 2016

כתבתי בפוסט אחר אבל הצורה שבה קובעים סדר משחקים בליגות השונות מאוד מרתקת. גם אני כמוך אהבתי מאוד את הזמנים שבהם שיחקו נגד אותן קבוצות באותו הסדר אבל ברוב המקומות זה לא ככה. בנבא ופוטבול זה בכלל מסובך כי יש מגבלות של מרחקים, טיסות, מנוחות, בק טו בק או רודיאו בסן אנטוניו. הם עושים מיליוני סימולציות במחשב עד שמגיעים לתוצאה טובה. הם גם צריכים לאזן דברים לאורך השנים, למשל כמה בק טו בק משחקים בעונה.

בבייסבול אגב, עדיין עושים את זה עם נייר ועיפרון עד כמה שאני זוכר. יש זוג שכבר עושים את זה 30 שנה.

D! פה ועכשיו 4 בפברואר 2016

הפוסט הזה הולך ומשתבח.

matipool 4 בפברואר 2016

http://sports.walla.co.il/item/2931920

גור – ואולי לא היו הדברים מעולם ? יש מצב שיש לכם עוד עונה אחת לפחות עם טרי ?

אביאל 4 בפברואר 2016

אני חושב שזה שכל הסיפור קפץ עכשיו זה להפעיל לחץ על אברמוביץ׳ לגבי טרי, במקום לחכות למאמן הבא שיחליט, האוהדים יעשו את שלהם.

גור אילני 5 בפברואר 2016

יכול להיות, קשה לי להגיד מכאן מה מחושב ומה לא, במיוחד כשמדובר בג'ון טרי, התגלמות החמדנות המיידית עלי אדמות.
לי זה היה נראה כמו תלמיד שתופסים ביציאה מחדר המנהל, שואלים אותו מה קרה, אז הוא מתחיל לשפוך את הסיפור בתקווה שזה יעורר אמפתיה אבל גם כדי להסביר לעצמו מה הוא מרגיש. אולי אני ממש תמים.

כחול 5 בפברואר 2016

זה לא נראה לי כזה שונה ממה שדווח- יש לטרי חוזה עד סוף העונה בגלל מדיניות המועדון כלפי שחקנים מעל גיל 30. מכיוון שאין מאמן קבוע עדיין, ההנהלה לא רוצה להחתים אותו על עוד חוזה יקר- טרי כמובן מרוויח לא מעט בתור קפטן+ ותק ומעמד(החלטה הגיונית סה״כ אם כי קרה מאד כלפי הסמל של המועדון).

טרי סה״כ אמר שאין חוזה לעונה הבאה, מה שנכון וגם מפעיל לחץ של האוהדים. אבל הסיפור לא נגמר באמת, זה תלוי במאמן הבא.
זה מה שנראה לי שעולה מהדיווחים שקראתי.

אריק 5 בפברואר 2016

אחלה מאמן לקחתם. רציתי אותו אצלנו יותר מאת פפ.

כחול 5 בפברואר 2016

אתה מדבר על אלגרי? או על סמפאולי? או על בלאן? או על קונטה? בורסת השמות חוגגת אתלנו עד הבוקר…
כל יום שם חדש

Comments closed