Ronaldoless in St Etienne*

״הנה, רונאלדו בוכה!״ אמרתי, והבת שלי שאלה, ״איפה?״ ובדיוק נאני הסתיר אותו ועוד כמה פיזיותרפיסטים הצטרפו וכבר היה קשה לראות, אבל למזלנו יש את מבט הציפור מהאלונקה, ואז היא כבר האמינה לי, וזה היה באמת קורע לב, הדרמה-קווין מספר שתיים בתולדות המשחק והעולם בכל-זאת בוכה איתו.

ורק אמש צפיתי מתוך שעמום קייצי בסרט התיעודי על רונאלדו, והיום כשנסענו באוטו סיפרתי למשפחתי, איך הוא יצא מאי קטן, ואיך איזה אביר סקוטי העמיד אותו על הרגליים ונתן לו דמות אב, ואיך הוא מגדל את הבן שלו במשמורת מלאה ולא מגלה לאף אחד מי אמא שלו. ולמען האמת זה לא יותר מדי הרשים את בת-זוגי ובתי שהיו גם ככה עייפות מהמסע.

אבל בסוף התחיל המשחק…

ומה רבה היתה אכזבתם של קצת-אוהדי הכדורגל בעולם כשרונאלדו יצא. בתכל׳ס זה היה אירוע שאוהדי כדורגל אמיתיים כמוני אמורים להימנע מלהגיב עליו ולהתחיל להתייחס לטקטיקות ולחילופים.

אבל…

זה היה רגע מכונן במשחק האדיר הזה. גם מאותו רגע לא היו פה הרבה שערים, נכון. אבל מי ששם לב לפרטים, ולא רק להבעות על פניו של רונאלדו כשהוא ממרר בבכי, הבחין בכך שפורטוגל מוצאיה במהירות את הכדורים מהחוץ. נכון שפטריסיו לקח עוד כמה שניות עם הכדור. פורטוגל הגנה, והניעה את הכדור בסבלנות, ללא מטרה ממשית אבל עם הידיעה שעירבובייה במרכז המגרש תוכל להביא לכך שכדור יגיע למצב חצי-מסוכן, ומשם עם קצת עזרה מאלוהים, ובמדיירה יש הרבה ממנו, הכדור גם יכול להגיע לכיוון השער.

״השוער שלהם ממש טוב,״ היא אמרה כשפטריסיו עצר את הנגיחה הנהדרת של גריזמן, ״הוא ממש מרוכז, בפוקוס״.

ופורטוגל שיחקו כל-כך טוב, שמוזר שלא כבשו יותר שערים, רק הפחד ללכת על זה ממש עד הסוף כנראה מנע מהם, כל אחד ואחד מהם היה מרוכז ברמות שאני לא זוכר כמותן מהרבה משחקים. והצרפתים היו לא רעים בעצמם, אבל זה לא היה הערב שלהם, אולי כי לא היה אצלם מישהו כל-כך מרוכז בעצמו שיעביר אליהם ולו עשירית מהפוקוס הבלתי נגמר שלו, שהערב גרם לו עצמו כנראה להיות כל-כך מתוח שפתאום שמעו ״פףףףף״ ואחד השרירים שלו הלך פייפן.

ואלוהים מהפסקה הקודמת עדי, הכדור בסופו של דבר התקרב לשער. היו מצבים לא רעים בכלל בשביל משחק של פנדלים. לרגעים זה היה נראה כאילו הנבחרות ממש מנסות להכניע את השוערים, שהיו טובים מאד מאד ולא נתנו לכל מיני כדורים תועים לבלבל אותם.

וזה נגמר בלי פנדלים, ובלי אדומים, ובלי שריקות הזויות, ובלי פיצוצים באצטדיון, והשער הזה היה מתוק מאד, גם למי שלא אוהד את פורטוגל ולא אוהב בכלל את רונאלדו.

והוא שמח כל-כך כשהניף את הגביע, ורצה אותו כל-כך רק לעצמו, ואנחנו ישבנו וקיווינו שיעביר אותו הלאה, לפפה למשל, ובסופו של דבר הוא העביר אותו, ושחררנו אנחת רווחה, ואפשר ללכת לישון בסבבה.

 

שרטוט ללא כותרת

 

ותוספת קטנה – אם תבדקו כמה פוסטים אחורה, באופן מצחיק, אחרי ה-3:3 עם הונגריה – כתבתי פה שרונאלדו בסופו של דבר ייקח את היורו הזה עם הנבחרת ההזויה הזאת. טעיתי בגדול. לא הזוייה בכלל.

*בפאריס

 

 

ניצחון אפי מהגדולים בהיסטוריה של הכדורגל הבינלאומי
אלף מלים

13 Comments

אמיתי 11 ביולי 2016

היציאה של רונאלדו הייתה רגע קלאסי של פלי אור פייט..
נלחמו. ניצחו.אותי לפחות שימחו. בוגרשוב נראה כמו הדאחייה

רוברט סטריקר 11 ביולי 2016

מדהים.. מגיע לו.

עשר 11 ביולי 2016

מי מספר אחד?

אמוץ כהן-פז 11 ביולי 2016

אתה מספר שש.

ג'ון מקינטייר 11 ביולי 2016

אני לא מספר. אני אדם חופשי

גור אילני 11 ביולי 2016

לא באמת היה לי מספר אחד בראש האמת… רעיונות?

ק. 11 ביולי 2016

אם לבחור שחקן מצטיין אחד זה ז'ואאו מריו. קרא הרבה מהלכים מסוכנים, סגר חזק באמצע והוציא התקפות ברוגע ובקור רוח. אחריו פפה ופטריסיו.
ועדיין צרפת הייתה עדיפה ב90 דקות ולולא הכגור של רנסבריק גם זוכה.
בהארכה באמת בלט היתרון המנטלי שדורפן הזכיר ועוד יותר אחרי הגול אז הצרפתים בכלל איבדו את הראש

דונטה פישטה קונטרה ונטה 11 ביולי 2016

איך שקראתי את השורה הזאת בפוסט הייתי בטוח שהכוונה לפפה

הארכיון 11 ביולי 2016

התגובות מענגות ומזכרות מאוד את מועדון שונאי הלברון אחרי הגמר.
מה שאני ראיתי בטורניר היה מאוד שונה מסיפורי התיקו , הבכי והנהי:
איסלנד- משחק שהיה צריך להיות מוכרע במחצית עם 0-4 קל, התגלגל לתיקו קשה. פורטוגל היתה עדיפה על יריבתה בהרבה. בטח פחות מהדומיננטיות של צרפת אתמול.
אוסטריה- קבוצה שבאה לשחק על תיקו 0 מול קבוצה ביום רע שמחמיצה פנדל. שוב, פורטוגל היתה עדיפה בשתי דרגות על היריבה מולה, אך היתה חסרת מזל. מישהו אמר גרמניה מול צרפת?
הונגריה- פורטוגל ידעה שמספיק לה תיקו ולמרות זאת עד לדקה ה70 שיחקה על ניצחון. משחק שיכל להיגמר עם 5 לצד כל אחד משני הקבוצות. תיקו משקף.
אז מה ההבדל בשלב הבתים מצרפת?
צרפת ניצחה פעמיים דקה 90 ולכן סיימה עם 2 ניצחונות, פורטוגל החמיצה ללא הפסקה ולכן לא צלחה ניצחון. אך יש עובדה שאנשים שוכחים, פורטוגל לא היתה צריכה ניצחון כדי לעלות והספיק לה תיקו וכפרס היא קיבלה את הקבוצה המרשימה בשלב הבתים, קרואטיה.
שמינית הגמר, קרואטיה- לפני המשחק כולם דברו על הבעיה באגפים של פורטוגל והעובדה שהקישור הקרואטי הולך לטרוף את הפורטוגזים עם 0-3 במחצית. סנטוס המאמן עם ההברקה של הטורניר עם הוצאת מוטיניו מההרכב וחיזוק האמצע טרף לכולם את הקלפים. פורטוגל נתנה משחק נדיר ואדיר עם המון נשמה וידעה שאין לה סיכוי לנצח בכדורגל, אז הם שיחקו כמו יוון ב2004.
כל אלופה של טורניר תמיד עברה איזה משחק כזה , ספרד במונדיאל מול פרגווי, וביורו הקודם מול פורטוגל עצמה, לפני שני יורואים מול איטליה ברבע, גרמניה הקיזה דם מול אלג'יריה. ורק על פורטוגל היו טענות. אבל ניחא.
המשחקים מול פולין ווילס היו בשליטה פורטוגזית ורונאלדו היה שם כדי לקבוע עובדות בשטח.
בל נשכח שפורטוגל זו נבחרת שבנויה על שחקנים ילדים עם ניסיון של ותיקים, בלי "בטן" ולמרות זאת זה לא הורגש.
אז לכל המלעיזים, לכו תראו קופה אמריקה, אולי עוד טורניר שפיפא מסדרת לפרעוש כדי שיבעט פנדל לשמים יתן לכם את השקט הנפשי לו אתם מייחלים כי רונאלדו זה עבודה קשה ואמונה והוא הצליח להעביר את זה לנבחרת שלו, מה שהפרעוש רק יכול לחלום עליו.
להשוות בין רונלדו למסי זה כמו להשוות בין לברון לקרי. מי שאוהב עבודה לעבוד קשה ולהביא תוצאות יתחבר יותר לרונלדו ולברון. מי שחי בחלום ומאמין שהכל יבוא רק עם כישרון (הדור של היום) יזדהה עם הפרעוש ושות'- רק כשיגיע לבאר בל יתפלא אם רק ההשתקפות תישאר שם בסופו של יום.
מזל טוב פורטוגל.

Guss 11 ביולי 2016

אני חושב שיש כמה פוסטים של נחשון שוחט בדהבאזר שעוד לא העתקת את הטקסט הזה והדבקת שם בתגובות. למה אתה מחכה?

גאזה 11 ביולי 2016

פטריסיו אכן היה עצום!

מוטי 11 ביולי 2016

טוב… היה משחק די משעמם, גם כשרונאלדו היה במשחק לא היה לפורטוגל יותר מדי מה לעשות עם הכדור והם עשו את מה שהם צריכים לעשות בצורה טובה מאוד ומרשימה.
את צרפת אני לא מכיר, מדהים שאין בנבחרת כזו שחקן יצירתי במרכז השדה. העברה כדור משמימה ושליטה וירטואלית.
יכול להיות שמדובר ביסודות של נסחרת לקראת הגביע העולמי הבא. אולי.
בסוף הם נפלו מהרגליים (מצד שני – גם פורטוגל).

ללא קשר לתוצאה הסופית, אבל עם קשר לכל היורו ולכל האליפויות האחרונות, המשחק הזה חייב שדרוג שיביא ליותר ניקוד.
מתסכל ברמות לראות משחק אחרי משחק של 0-0. גם 1-0 זה לא מספיק.

המשחק הזה הוא לא הכי פופולארי בעולם, אלא הכי ממכר בעולם, כי אסור לפספס אף שניה, אולי יהיה גול והבא שתראה יהיה בעוד 3 שעות…

עמי ג 11 ביולי 2016

+1
יותר מדי טקטיקה. פחות מדי דרמה.
3 מ-4 הגמרים האחרונים ביורו – 1:0.
במונדיאל: ב-7 הגמרים האחרונים שכללו 4 הארכות הובקעו 11 שערים. 3 פעמים 1:0

Comments closed