בולט: מיהו שמאלני?

אני זוכר שכשהייתי ילד, העסיקה את המדינה, אי שם בשנות ה-80, השאלה מיהו יהודי. בחדשות הערוץ הראשון והיחיד הכינו שקופית מיוחדת שבה נראתה מעיין צדודית של יהודי ובאלכסון ממנה סימן שאלה. ניסיתי להבין מה הפשר, ואף שאלתי את הוריי. לא בטוח שהבנתי לגמרי את התשובה, ומה שאני זוכר בבירור היה שהתשובה הפתיעה אותי כי היא היתה מאד שונה ממה שציפיתי. היו שם חוק השבות, והשואה, ואתיופים, וחרדים… אני חושב שאז החברה הישראלית עוד היתה בחלקה באשליה שתוכל להגדיר את הדברים באופן חוקי ומוסדר. אחד מהרגעים שאתה שואל משהו כילד, מקבל את התשובה לגבי איך זה הולך פחות או יותר, ואז מחליט שעדיף כרגע להישאר ילד ולשכוח מזה לכמה שנים טובות.

ובשנים האחרונות, אנחנו שומעים מדי פעם, בנוסף להאשמות ולזלזול שהתייחסתי אליו בפסקה הראשונה, גם קריאות שמדירות אנשים וציבורים שונים מהשמאל. בתקופות מסויימות התקיים דיון בתוך השמאל, האם תרבות ההוקעה מפלגת עוד יותר את המחנה. האם כשאנחנו מכריזים על קבוצות שונות שהן שמאל מזויף, אנחנו לא גורמים בכך להקטנת המחנה.

מאז, המחנה עצמו כמעט נעלם.

מאיפה המונח שמאל? מקורו במהפכה הצרפתית, במהלכה ישבו שני המחנות באסיפה הלאומית, גוף לא פרלמנטרי שייעץ למלך וייצג את חלקי העם. סדר הישיבה – שמרנים, תומכי המלוכה ואנשי דת – מימין, ומצד שמאל – ובכן, וזה עקרוני פה – שם היו כל מיני דברים. תומכי המהפכה, תומכי בדלנות סיעתית, רפובליקנים (במובן של תמיכה ברפובליקה על פני משטר מלוכני) ועוד. מאוחר יותר המונח התרחב לכיוון המוכר לנו כיום, דרך אנרכיסטים, קומוניסטים, סוציאליסטים, דמוקרטים ואנטי-דתיים, ולאחר מכן נוספו לו הגוונים של זכויות אדם, פמיניזם וכו.

אז ככה שמה שאני חושב זה יפה, אבל יש גם מונחים שצריך להתייחס אליהם.

אבל יש מושג אחד נוסף שאני מעוניין להתייחס אליו לפני שעוברים למהדורה המרכזית.

כשהייתי בצבא, שירתתי בחיל-רגלים. ככה העניינים התגלגלו. בכל מקרה, כשנהייתי מפקד, יום אחד, אולי יום או יומיים אחרי שהוצבתי בפלוגה כלשהי, היה צריך להחליט משהו לגבי אילו חיילים יצאו הביתה מאיזו מחלקות. תוך שניות התלהט ויכוח. זה הדהים אותי: באוהל הסגל ישבו מפקדים, חברים אחד של השני במשך רוב הזמן, והתווכחו בצעקות.

״החיילים שלי שמרו יותר ממחלקה 2!״ ״על גופתי המתה שרונן קרסנטי לא יצטרך לצאת מאוחר בגלל שיש למחלקה שלכם מסדר!״ ״אנחנו נצא בטיולית הראשונה ואם לא אני אשכב על הכביש!״

מה שהדהים אותי, זה כמה מהר אנשים נהיים עויינים כלפי קהילה אחרת, שבכל יום ביומו החיים שלהם הם חלק אינטגרלי לגמרי ממנה. כל סמל מחלקה דאג למחלקה שלו וחשב שזה הופך אותו לאנושי יותר, אבל זה היה פשוט אבסורד: במקום לשבת ולתכנן חלוקה צודקת של משאבים שהיו מוגבלים (יציאות הביתה, שמירות, חופשים), הם העדיפו לריב ולצעוק. ניתן היה בקלות להגיע לצדק חלוקתי אם במקום להתלהם החבר׳ה היו יושבים ופשוט מבינים שאי-צדק עבור מישהו אחד יגרום לכך שבמוקדם ובמאוחר יהיה גם אי צדק עבור חברו.

קוראים לזה סולידריות. וזה ערך שפשוט אין כמעט התייחסות אליו בחברה שלנו.

מלמדים אותנו לדאוג לשכונה שלנו (שישימו את הזבל בבאר שבע, את הפליטים שיזרקו בדרום תל-אביב, את המעון לחולי נפש רק לא בפרבר שלנו). משבחים כל ראש עיר שמצליח לטאטא את הלכלוך מעבר לקו המוניציפלי. מאפשרים עיוותים נוראיים שנעשו בתכנון קלוקל ובדרך-כלל גם בכוונה, ומתייחסים אליהם כאילו היו טבע העולם. ודורסים ורומסים כמה שניתן שכנים, שאם נרצה או לא (ואני רוצה מאד), נחייה במחיצתם עוד שנים ארוכות.

גם בספורט קיימת סולידריות – שכבת ציוויליזציה שצריכה להיות עמוקה עוד יותר מרגש האהדה. אוהד הספורט הסולידרי רוצה להביס את יריבו, לזכות ״בכל תואר אפשרי״ ולזכות בעושר ותהילה, אך באותה מידה דואג לרווחתו ולבטחונו של האוהד של היריבה. הוא לא שמח מפציעה של שחקן יריב, הוא לא מעוניין לנצח ברמייה, לא רוצה למוטט את שאר המועדונים ולשדוד מהם את כל השחקנים הטובים. ומצד שני, אם במקרה נהנה מהחלטת שיפוט שגויה שנתנה לו באופן חד פעמי יתרון מסוים – הוא לא מוכרח לוותר על אותה הנאה. ההיפך, המציאות גם בעולם צודק ובטוח מלאה בשגיאות קטנות שמגבירות את העניין וההנאה בחיים.

אז שמאל בעיניי, הוא קודם כל סולידריות. ומי שלא מבין למה אני דואג ל״מוסלמים המסכנים שהורגים אותנו״ יותר מאשר ל״תושבי הפריפריה״, או ל״תלמידי תורה מבני עמנו״ או ל״ניצולי השואה״ אז התשובה היא, שברמה הפילוסופית, שהיא הבסיס למחשבת השמאל, אין הבדל. לכולם צריך לדאוג.

ההבנה היא שבדיוק כמו באוהל הסגל של פלוגה ב׳, אם נירגע, נפסיק לצעוק, ונתחיל לנסות לתכנן ביחד מה הצרכים, איך פועלים, איך מחלקים, דברים יכול לעבוד.

והנה פה המפתח ללמה קוראים לנו השמאלנים ״הזויים״: כי אנחנו מוכנים לעשות דבר ש״הצד השני״ או ״האחרים״ לא חולמים לעשות. הם ייקחו את כל הטוב שנרעיף עלינו בטיפשותנו, וייקחו לנו את כל השאר.

שמאל זה קודם כל במחשבה. והמחשבה הזאת יכולה להיות נאיבית, הזויה, זאת לא בעיה. היא יכולה להיות כמה שיותר רחבה וכמה שפחות ממוקדת.

הפעולה, לעומת זאת, היא כמו כל דבר בעולם הזה – מלאה במיץ הלא תמיד כל כך טעים של המציאות. יש בה הרבה בעיות אמיתיות שצריך לפתור, אבל אם יש את הרצון ואת המחשבה מאחוריהן, אז במקרים רבים ניתן להתיר קשרים קטנים ומקומיים וליצור דברים יותר גדולים. המילה ״מורכבות״ כבר הפכה לדרך מהירה לבטל כל קריאה לפעולה. העולם אולי מורכב, אבל אם לחזור למיץ מתחילת הפיסקה, אז הכניעה למורכבות כגורם משתק היא מה שמביא בדיוק לאותו מיץ, ערבוב של גורמים אין ביניהם הבחנה בין טוב לרע – להיות מיץ של זבל.

ככה שהשמאלן לא מתבייש לדאוג באותה מידה לקהילה אחרת שהיא בעיניי אנשי הקהילה שלו שכנה, אחרת, אויבת, או עויינת, ואפילו לפעול לרווחתה.

בנקודה הזאת יש הרבה בלבול. כי אנשים שרוצים לעזור ולתרום הם לא תמיד שמאל. במיוחד כשהם תורמים רק לקהילה שלהם, אבל גם כשהם חובשים כובע שעם ונוסעים לטפל בחולי מלאריה בזימבבווה.

עוד מקור לבלבול קשור לניצול הזדמנויות. לעיתים קרובות מואשמים בחברה שלנו אנשים ששפר מזלם, שעשו החלטות עסקיות מוצלחות, או שירשו הון, כלא-חברתיים. לדוגמה – מאשימים את אנשי הקבע שהם רוכשים עוד ועוד דירות, את הקיבוצניקים שהם יושבים על שטחים ירוקים, ואת המסעדנים שהם נצלנים.

בחברה שבה ערכי הסולידריות נמצאים במקום גבוה יותר, אין מקום לשנאה כזו. מה שחבריה של חברה כזאת יודעים, הוא שהם צריכים לשנות את החוק ואת הנורמות בחברה כדי שיצמצמו את הפערים, ויטיבו עם ״המדוכאים״, אלה שלא נהנים מכל הטוב. יש משפחה אחת שמחזיקה 150 דירות? כנראה שנוצר פה מקלט מס לא הגיוני שדופק את שוכרי הדירות בסופו של דבר. דברים כאלה צריך לקדם בעזרת חקיקה, ועד אז מי שרוצה לנצל את ההזדמנות – שינצל אותה. רק שבאותה מידה יקבל את הדין אם הסיכון שלקח כשניצל פירצה מסויימת פועל בסופו של דבר נגדו.

במקום לגרום לעשירים רגשות אשם שיביאו אותם לתרום אגף במוזיאון או בניין בבית החולים (הנצחה אותה עורכי הדין שלהם מבטיחים במסמכים אינסופיים שמגדירים כל פרט ופרט), בחברה סולידרית נותנים גם להם את האפשרות להרגיש את הבטחון שהחברה מחזירה לכיוונם, גם אם ירפו קצת ויאבדו חלק מרכושם.

הבסיס לצד הפעיל של שמאלנות הוא יצירת אמון. אמון בין בני אדם ובין קהילות.

הבסיס הזה מאפשר יזמות, והוא בכלל לא מתלהב מכח ושררה, כפי שנהוג ללעוג לשמאל. אם יש דבר שהוא עושה בנושא הכח – הוא לזהות ולפרק גורמים שמנסים להשתלט על כח עודף באופן שעלול לפגוע בחברה.

ואתם לא שמאלנים אם (כי תמיד כיף להגדיר בדרך השלילה):

– אתם מתלהבים ממשהו שקורה רק כי הוא הולך אולי להפיל את ביבי

– אתם נגד אדם אחר רק כי הוא נמצא מאחורי גבול מדומיין כלשהו

– אתם כועסים על מצביעי הימין, מכנים אותם אספסוף, ומאחלים להם שילמדו את הלקח כמובן אחרי שיהיה להם יותר רע

– בכלל מאחלים למישהו או לעצמכם שיהיה יותר רע ״כדי שילמדו״ את מוסר ההשכל

– תומכים בדברים (כולל אלימות) כל עוד הם רחוקים מכדי לסכן לכם את הנוחות

– שונאים בני אדם על-פי המצב הכלכלי או המעמד שלהם

וזה בסדר גמור אם אתם לא. אל תרגישו עם זה לא נעים.

אז ככה שהשמאל לא הפסיד. ואל דאגה, הוא גם לא יחזור ממש לשלטון. שמאל זה מקום ישיבה, זוכרים? לא תפיסה שלטונית – וגם לא אוטופיה. זה רעיונות, ואת הרעיונות של השמאל, אלה שעושים את העולם הזה טוב יותר מאז 1789 (וכמובן הרבה הרבה לפני כן), לא ניתן להרוג. הם רעיונות שממשיכים להתקדם ולהתפתח ולצמוח.

ברמה האישית, סולידריות יכולה להיות מאתגרת. אני זוכר שכשהוצאתי את הספר הראשון שלי, המאיירת ביקשה מהעורכת שהשם שלה יהיה כתוב באותו גודל אות כמו השם שלי. שאלו אותי מה דעתי. זה היה מבחן: האם אני נאבק על הזכות של הסופר ששמו יהיה הראשון והבולט, זכות שניתנה לסופרים באופן תלוי תרבות ושרירותי לחלוטין? או שמא אני מסכים לוותר למעשה על הזכות? השאלה כאן היא עקרונית, כי אני חושב שאחד הרגשות שמונעים סולידריות הוא הצורך להיות לנצח: להיות מונצח על עטיפת הספר, על קיר הבניין, בספר דברי הימים של העמים. לכן, אני חושב שכדי ליצור סולידריות מבפנים צריך להתמודד גם עם הפחד הזה – הפחד להיבלע בתוך הקוסמוס, להעלם בתוכו, להתפוגג.

טוב, ממש חפרתי (גם) הפעם. מקווה שלא בזבזתי לכם עכשיו 6 דקות מהחיים הסולידריים-גם-ככה שלכם. ועם הקוראות סליחה שכתבתי הכל בלשון זכר, הסולידריות עם המאבק הפמיניסטי חשובה אבל המשמעות הטקסטואלית כל עוד אנחנו בעברית מעייפת!

 

לגמרי במקרה
עור עבה ולב גמיש ועדיין כואב לי

196 Comments

duncan 22 ביולי 2016

השמאל הישראלי הוא מאד סולידרי. לכן היה פנקס אדום וקיבוצים. לכן שלחו אנשים שלא "משלהם" לחורים כמו ירוחם.
השמאל הוא לא סולידרי.הוא פשוט על הזיות. הוא גזען ואלים יותר מהימין.

כחול 22 ביולי 2016

אני מבין שקראת את הפוסט בעיון…
אבל עזוב, תמשיך לקלל ולהסית נגד אנשים שסתם רוצים שיהיה פה טוב יותר (בדיוק כמוך אני משער) . אם זה גורם לך להרגיש טוב – גם זה משהו.
אבל לפני שאתה חוזר שוב על אותה רוטינה שקראנו כבר 10,000 פעם באתר הזה- אני חייב לשאול:
מה עשה לך גור שאתה חייב להגיב ככה? אז הוא לא חושב כמוך. אוקיי. אז מבחינתך תפיסת העולם שלו שגויה. אוקיי. איך פוסט שלם שמדבר על המהות של להיות שמאלני, בלי קשר לשייכות הפוליטית של הדבר בארץ, שמדבר בעיקר על סולידריות ועל לעבוד יחד אחד למען השני לטובת כולנו, מיד הופך להטלת קללות למרחק? ישר שמאלנים הם גזענים אלימים על הזיות. אני באמת מחפש תשובה לעניין הזה. בכלל אני מרגיש באתר הזה שנאה תהומית לשמאלנים באשר הם מצד כמות לא קטנה של מגיבים. זה בכלל לא משנה מה נאמר. אם הוא נאמר על ידי שמאלני אז א׳ זה שטות/שקר/הסתה, ב׳ צריך לשטוף אותו במקלחת של גידופים. למה? אני באמת מחפש תשובה לשאלה הזאת. מה יש בעצם קיומם של שמאלנים שמוציא מאנשים (שברור שהם אינטיליגנטיים ומסוגלים לנהל דיונים ענייניים בנושאים אחרים) התנהגות דוחה וילדותית?

שי 22 ביולי 2016

כ(חו)ל הכבוד!

ר.בקצה 22 ביולי 2016

אמנם בשמאל מתים על תחושת הרדיפה והמצור ( עפ"י אש"פתון הארץ, אוטוטו מצמידים לשמאלנים כוכבים צהובים לדשי החולצות), וחלקו אף תלוי בשלהוב התחושה הזו לפרנסתו, במסגרת העמותות השונות של הקרן החד"שה, אך בוא לא נגזים- יש באתר רוב למגיבי השמאל, שחלקם משתלחים במגיבי הימין באגרסיביות. זה בסדר גמור, ד"א.

שי 22 ביולי 2016

צפוי.

גור אילני 22 ביולי 2016

ר', התחושה היא בויכוחים הרבה פעמים שהרוב נגדנו, מהסיבה הפשוטה שטיעונים פוליטיים שנוגדים את העמדה שלנו (שהיא ד"א הרבה פעמים מדומיינת) מכאיבים כאב כמעט פיסי. ככה שאני חושב שאין כמעט קשר לכמות עצמה ולחלוקה בין מחנות. במידה מסויימת זה אפילו הפוך – ככל שיש פחות אנשים שחושבים אחרת ממני, ככה כל אחד מהם יבלוט וידיר שינה מעיניי.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

הרוב במדינת ישראל אכן ״נגדכם״, אך באתר הזה, מה לעשות, יש רוב למגיבי השמאל. עד כמה שאני מבין, המצב זהה גם אצל כותבי הטורים.
אין בכך שום בעיה, כמובן.

היסטוריון של ספורט 22 ביולי 2016

גור אני ימני ולא רואה עצמי סולדרי בס"מ פחות ממך.
השטחיות הזו שלקחת כל איש המכונה ימין ולעשות אותו אוהב מלחמה.
וכל איש שמאל ולעשות אותו רודף שלום היא בעיני שורש הבעיה.
כמו ש" פעילי זכויות האדם במרמרה ובמקומות אחרים " לא היו אנשי שלום ככה לא גל איש ימין הוא איש מלחמה.
ואם אגב יש לך לצורך העניין שכן כמוך בדיוק אבל שעושה לך דברים מסוכנים כגון למשל בניה בלתי חוקית שמסכנת אותך….ואם אין עם מי לדבר ואתה פונה לבית משפט שיהרסו לו את מה שהוא בנה….ולא מנסה להושיט את הלחי השנייה….זה לא עושה אותך פחות סולידארי אלא אדם מציאותי.
בקיצור אני ימני.
ובעיני רודף שלום לא פחות ( ולדעתי יותר אבל לא נתווכח ) מהשמאל.
וכמובן זה נכון גם בכל יתר הערכים כגון צדק חברתי ,סבלנות וכו'.
ואם כבר אז עוד דבר.
מה שמקומם הרבה ימניים בשמאל זה הזיוף של השמאל …כמה דוגמאות בקצרה.
1. כשמישהו מהימין אפילו יהיה מתון כיהודה גליק ירצה להתפלל בהר הבית עקב אמונתו נטו לא יאפשרו לו .
אפילו בית משפט יורה למשטרה ..המשטרה תמצא את הדרך לא לאפשר לו ( ברוב המקרים ).
מה יגידו בשמאל על התפילה בהר הבית ? פרופוקצה .
אבל כשנשות הכותל ירצו להתפלל ולעורר רגשות דתיים של יהודים זה הופך אוטומטית לזכויות הפרט.
2.
לפני עשור ומעלה גורשה אוכלוסייה שלמה מביתה בגוש קטיף.
קרו לכך במילים מכובסות התנתקות.
הייתה כאן פגיעה אנושה בזכויות אדם רבות ( וגם מי שיחלוק על עצם המגורים שם לא יוכל לחלוק…אם הוא הגון על כך שהמדינה שלחה אותם לשם ).
לא היה קול של ממש בשמאל ( כמעט )
כנגד הפגיעות האנושות הללו באלפי אנשים ….במקרים אחרים השמאל היה רועש על דברים בטלים ב 60 .

כחול 22 ביולי 2016

לא אמרתי שיש באתר הזה רוב למגבי הימין. אמרתי שכמות מכובדת מהם לא מסוגלים להגיב בצורה עניינית לשמאלנים מעצם היותם שמאלנים, והתגובה האוטומטית שלהם היא קללות וגידופים, במקום לשטוח את טענתם בצורה שקולה.
אתה לא חושב שקיימת תופעה כזאת באתר?פשוט מאד לבדוק את זה ולהביא דוגמאות..
ולגבי תחושת הרדיפה- היא לא מומצאת, לצערי. אם אתה עומד על דעתך בתור שמאלני במקום ציבורי- יש סיכוי לא רע שתתקל בהתנהגות מאד מאד עוינת(לעיתים על גבול האלימה- ואני לא מתכוון מילולית). וגם חשוב לציין שלא ראיתי התנהגות כזאת מופנת כלפי ימנים במרחב ציבורי, בטח לא כזת שתגרום להם לחשוב שוב על אם שווה להם לפתוח את הפה שלהם. אבל אני חייב לסייג את דברי מכיוון שאני אינני ימני, ואולי יש תחושה דומה בצד השני. מה שכן בטוח הוא שהביטוי השגור ׳שמאלני בוגד׳ לא הולך לכיוון השני- לא תשמע קריאות שמערערות על המחויבות של מחנה הימין למדינה. אבל כשמדברים על שמאלנים כמעט אוטומטית מניחים שיש להם אינטרסים זרים. זו חלק מהדה לגיטימציה לעצם קיומו של השמאל שמובילים חלקים נרחבים במחנה הימין בשנים האחרונות.

רועי 22 ביולי 2016

הדה לגיטמציה הוא כלפי אלה שעושים דה לגיטמציה למדינה.

כחול 22 ביולי 2016

נניח שאני מעוניין לבקר את פעילות המדינה ברחבי העולם כדי ליצור לחץ בין-לאומי או מה שזה לא יהיה שיצור את השינוי שאני רוצה לראות במדינה. (ושיהיה ברור- אני לא)
בסופו של דבר המטרה של האנשים האלו היא להפוך את המדינה הזאת למקום טוב יותר בשביל כולם.
מי שנוקט במעשים שכאלו שם את עצמו בסכנה, ומקריב הרבה בשביל להפוך את המדינה למקום טוב יותר, לפי ראייתו כמובן. זה שאני לא מסכים עם השקפתו לא אומר שאין לה מקום או שצריך לעשות לו דה לגיטימציה, אפילו אם זה גורם נזק בין לאומי (שבראייתי הוא זניח לחלוטין. הלחץ בין לאומי על ישראל הוא לא תוצאה של פעילות ארגוני השמאל למיניהם והוא למעשה קיים מאז 67).

ר.בקצה 22 ביולי 2016

אין ספק, אהבת בעל מכה לאשתו היא נהדרת.
המשיכו לספר לנו מעשיות על אנשי הבי.די.אס. שרק רוצים שישראל תהפוך למקום טוב יותר.
ועוד אומרים שבמחנה שלכם שוררת מודעות עצמית.
נו טוף..

אביאל 22 ביולי 2016

כחול – זה חותר ישירות נגד המדינה, כי זה חותר נגד הריבונות של המדינה, נגד ההליך הדמוקרטי שהתרחש בה ואני יכול למצוא לך עוד המון סעיפים חוקתיים ומוסריים – כל בוגד של כל מדינה אמר בדיוק את הדברים אלה, גם אלה שמכרו סודות אטום לקומוניסטים בארצות הברית עשו את זה כדי להפוך את העולם למקום טוב יותר, לא שאני אומר שאנשים שעושים את זה הם בוגדים בסדר גודל כזה. אין לא לגטימציה משפטית, חברתית או מוסרית – במיוחד ובמיוחד כאשר אין פה איזה יישות פשיסטית שעושה פשעי מלחמה ועוברת על החוק הבינלאומי, מעבידה את אזרחיה ופוגעת להם בזכויות האדם, אם תיהיה כזו, ימנים רבים גם כן יפנו לעולם לעזרה, יודע מה יותר מזה, הם הראשונים שילחמו בה, אבל בינתיים ישראל ממוקמת גבוה גבוה בכל אינדקס דמוקרטי.

היסטוריון של ספורט 22 ביולי 2016

ראשית הימנים זוכים לקיתונות של לעג ונאצות.
מה לא קראת גרבוז ויתר הצעקניים .
למשל בעצרת השנתית ברצח רבין ז"ל.
שם מנצלים את הבמה לרדיפה קולקטיבית אחרי ציבור שלם.
די להיתממות.

כחול 22 ביולי 2016

לגבי גרבוז – אני הבנתי שהוא התגזען כנגד מזרחים ומסורתיים, לא הבנתי מדבריו שהוא מדבר על מצביעי מחנה הימין.
ולגבי העצרות של רצח רבין – אשמח אם תוכל להרחיב על זה. קראתי את זה פה בבלוג כמה פעמים ולא ברור לי על איזו רדיפה מדברים. לא זוכר שבטקסים שאני נכחתי בהם האשימו את ציבור הימין ברצח. חשוב לציין אבל שכן יש התייחסויות (וגם זה ממש לא בכל טקס) לביבי ושרון שהובילו קמפיין 'חריף' מאד ואישי כנגד רבין. האם זו הסתה או במסגרת המשחק הפוליטי התקין – זה כבר עניין של פרשנות. אבל מה שבטוח – אי אפשר להתעלם מזה.

היסטוריון של ספורט 22 ביולי 2016

הוא התגזען נגד מזרחיים ….מכיוון שלשיטתו כל הימין הוא מזרחי פרמיטייב.
זאת אומרת לשיטת גרבוז הימין מנצח בגלל הנחותים המזרחיים.
מכאן שהגזענות שלו כפולה
הן נגד מזרחיים והן נגד ימניים.
אשר לעצרת רבין .
ציבורים שלמים חשים שלא בנח וחשים מאויימים או לפחות לא רצויים בטקס…כאילו שכל ימני תמך ברצח .
אותם מארגני עצרות ( ברובם )
יצרו בעצרות הללו פילוג במקום הזדהות כללית מתקווה לאיזה שהוא רווח פוליטי כל שהוא ….וזה אגב בדיוק הפוך הפילוג הזה רק פוגע בהם.
ועוד משהו בקטנה אפילו שהוא שטחי ( ולמרות שהוא שטחי הוא בכל זאת משקף ולכן אני מביא אותו ).
הדי אן איי של השמאל הוא של פיצולים בניגוד לימין.
לצורך העניין ( השטחי כאמור ).
שמאל זה מפלגת העבודה וימין זה הליכוד.
בימין אף פעם לא הדיחו ראש מפלגה ומרגע הקמת המפלגה כיהנו בה בדיוק 4 ראשים
( בגין ,שמיר ,נתניהו ושרון ).
כל אחד בחר ללכת מעצמו וכולם היו מאוחדים מאחוריו .
בשמאל ב 20 שנה האחרונות הנה הרשימה.
פרס ,ברק, מצנע , פואד, פרץ , שלי והרצוג .
רובם המוחלט הודחו וגם מי שלא הודח בפועל הלך כי ידע שיודח .
ונעבור לספורט ( בכל זאת ☺).
אני למשל לא סובל את הפועל תל אביב ( אם יש לי שנאה זה כלפיה ) ….בכל זאת באירופה אני תמיד בעדה !
אוהדי הפועל יהיו לטובת איראן העיקר שמכבי /בית"ר יפסידו .

אביאל 22 ביולי 2016

כחול – דווקא לפני כמה שבועות, במרכז ת״א הותקפו פעילי ימין על ידי פעילי שמאל רעולי פנים, בעיקר באמצעות ספריי פלפל בעת שהראשונים הפגינו נגד המשפט של החייל היורה מחברון.

אבל זה נקבר עמוק בעיתונות.

אסף The Kop 22 ביולי 2016

יתרה מכך
השמות של התוקפים ידועים ולמיטב ידעתי יש כבר את קיצוני הימין שמחפשים לסגור איתם חשבון.
אחרי שזה יקרה אתה תקרא פה לפחות 5 פוסטים על האלימות של הימין (למרות שבסה"כ מדובר בסכסוך בין עבריינים).

אריק 22 ביולי 2016

עזוב את הפוסטים פה זה לא מעניין. אם מה שאתה אומר נכון אז בטח ידוע למשטרה לא?

אסף the kop 22 ביולי 2016

אני מניח שכן.
המשטרה תפקידה להיות מעורה במיפוי סכסוכים בין עבריינים.

כחול 22 ביולי 2016

תוכל לשלוח לינק?
בתור מי שמשתדל כן לאזן את החדשות שלו מכמה מקורות, לא ראיתי כתבה על זה. ונשמע שראוי שיהיה על זה כתבה, לפחות בYNET או ישראל היום שקשה לי להאמין שאפשר להאשים אותם בשמאלנות.

אביאל 22 ביולי 2016

כחול – שמתי לינק אבל אני לא יודע אם הוא מופיע או לא כי בדרך כלל בעל הבלוג צריך לאשר אותו, בכל מקרה חפש ״פעילים למען אזריה הותקפו בגז מדמיע על ידי רעולי פנים בתל אביב״ בוואלה.

היו דיווחים כמובן, אין טענה להסתרה, העניין הוא המסגור, כמה פעמים חוזרים על זה וכו׳, כאשר המסגור הוא שהימין הוא אלים והשמאל לא באופן גורף ומובהק אי אפשר לייצר את הדיסוננס אצל הצופה, לכן בעיקר מזכירים את זה ואין חזרתיות, הבנה שכל תלמיד שנה א׳ בתקשורת אמור לקבל.

אסף the kop 22 ביולי 2016

אביאל
אין פלא שקברו את זה.
אחרי הכל, לא מדובר פה באיזה מתנחל שפרם צמה של פלסטינאית.

שי 22 ביולי 2016

נו באמת. שלושים שנות שלטון ועדיין הבכיינות, ההתקרבנות והכי חשוב – להאשים אחרים.

אסף the kop 22 ביולי 2016

מה הקשר ?
עובדתית הסיפור הזה נקבר.
איך זה קשור לחירטוט על 30 שנות שלטון ימין ?

אביאל 22 ביולי 2016

שי – עוד טענה שלא מחזיקה מים, תפתח וויקיפדיה בבקשה, תחזור 30 שנים אחורה ותספור.

duncan 22 ביולי 2016

מה זה ככה? גידפתי? קיללתי?

ליאור 22 ביולי 2016

אתה בור, וזה עצוב שהימין מצטייר ככה בכל טוקסק

oded 22 ביולי 2016

הבעיה העיקרית שלי עם הפוסט היא המציאות, אנסה להסביר עם דוגמא על עצמי
בימים רבים אני קם בבוקר ומנסה להיות מאד נחמד ומתחשב – בכביש, בכניסה למעלית, בתור לקפה, בעבודה בכלל, אבל ככל שמתקדם היום אני מתעייף ומתוסכל מזה שאני היחיד שמנסה. מזה שנדמה שכל הסולידריות הזו היא רק בראש שלי והדבר הנכון הוא בכלל לדאוג לעצמי כך שעד שמגיע הערב אני נהיה זה שחותך בכביש ונדחף בתור וכו'
וזה נכון גם לדברים גדולים יותר, יש גבול לכמה אפשר להיות סולידרים עם החרדים והערבים ו_____ (השלם את החסר) כשהם מצפצפים עלינו ורק מחפשים איך לתקוע אותנו
חפרתי קצת אבל בגדול מה שניסיתי להגיד זה שכמו בדוגמא שלך מהצבא – טבע האדם הוא להסתגר ולדאוג לעצמו – צריך לקחת את זה בחשבון כשאתה בונה לעצמך אידאולוגיה

אופיר 22 ביולי 2016

עודד, התגובה שלך היא בדיוק מה שעלה לי בראש.
מקומות שנעים לחיות בהם הם מקומות שבהם יש סולידריות מודעת לעצמה בין אנשים ("לא תעשה לחברך…" וכו'). אנשים שמבינים שאוספים את הצרכים של הכלב כי אם אף אחד לא יאסוף הרחוב יהיה מקום נורא, לא קונים חלפים זולים לרכב ממשחטות כי בסוף יגנבו גם את הרכב שלך, לשלם מיסים מתוך מחשבה שיום אחד תזדקק גם אתה לטיפול רפואי יקר וכן הלאה.

הבעיה היא שבתנאים מסויימים (בדר"כ צפיפות ומיסים גבוהים מעט יותר מדי) הכל הופך להיות מאבק השרדותי של הפרט (ע"ע "טבע האדם" עליו דיברת), וזה מה שרואים היום בישראל. הממשלה צריכה להיות חכמה ולא להביא את האזרחים לנקודה הזו.

אסף the kop 22 ביולי 2016

טוב,
הבנו מה זה שמאל.
מה זה ימין לתפיסתך גור ?

ג'ון מקינטייר 22 ביולי 2016

למה זה חשוב?

אסף the kop 22 ביולי 2016

יש לך בעיה עם זה ?

ג'ון מקינטייר 22 ביולי 2016

חלילה.
מנסה להבין למה על זה הפוקוס ביחס לטקסט.

גור אילני 22 ביולי 2016

יש לך בעיה שיש לו בעיה עם זה?

אנסה לענות: לפי ההגיון של הפוסט, ימין עוסק ביצירת מעגלי היררכיות שמסמנים את החשיבות של כל קבוצה ובהתאם, כמה מגיע לה. המטרה היא להביא לריכוז כמה שיותר כח ומשאבים במעגלים הקרובים ביותר.
בנוסף, הימין פועל לכרות ברית עם מעגלים רחוקים, לעיתים בעלי נקודות זהות משותפות, אבל בברית הזו אין מעבר לעסקה קונטקסטואלית, שבהזדמנות הבאה עשויה להתבטל כלא היתה.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

האם משום כך
כרתתם בבחירות האחרונות ברית עם הביגמיסטים והאסדיסטים של הכנופיה המשותפת? משום שהם זהים לכם לחלוטין, והברית הזו אינה עסקה קונטקסטואלית, שבהזדמנות הבאה עשויה להתבטל כלא הייתה?

גור אילני 22 ביולי 2016

הברית של הרשימה המשותפת נכפתה עליה בידי הכנסת כשהועלה אחוז החסימה במטרה למחוק את הקול הערבי – ודווקא משמשת הוכחה יפה לסולידריות בתוך הציבור הערבי.

בנוסף – אם אני מצביע חד״ש, והיא נכנסה לתוך מפלגה גדולה יותר שכוללת כוחות אחרים ואף שונים מהותית בדעותיהם משלי – עדיין הקול שלי לרשימה המשותפת הוא הדבר הנכון מבחינתי (אני אשמח לרעיונות אחרים אם יש). באותה מידה שרפובליקני יצביע לטראמפ, לא בהכרח כי הדעות שלו יותר קרובות אליו מאשר קלינטון, אבל כי יש במפלגה שלו הרבה סנאטורים וכו שמייצגים אותו.

אלעד 22 ביולי 2016

הציבור הערבי מאוכזב מהנציגים הצבועים שלו בכנסת.
הרשימה המשותפת קמה רק בגלל הכסא שהחברים בה רוצים.

כדאי לערבים להקים מפלגות אחרות שאשכרה אכפת להם מהעם שלהם.

גור אילני 22 ביולי 2016

רק שמאז העלאת אחוז החסימה זה לא ממש אפשרי ליצור מפלגות חדשות שהן לא "מרכז שפוי רימאסטרד"

שמעון כסאח 22 ביולי 2016

הרשימה המשותפת על כל מרכיביה היא מפלגת ימין.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

לא הברית של הלאומנים הערבים בינם לבין עצמם. זה ענין די ברור. הכוונה לברית שלכם, בשמאל, עם הלאומנים הערבים..
האם היא עניין קונטקסטואלי, כפי שכתבת, או שאתם אכן מזדהים עם נטיותיהם הגזעניות והאסדיסטיות?

אסף the kop 22 ביולי 2016

הוא הבין היטב למה אתה מתכוון.
השמאל עושה את העולם הזה יותר טוב מאז 1789. תשאל את הקורבנות של סטאלין ופול פוט.

phyllo 22 ביולי 2016

צריך לשמור לינק לתגובות של שניכם בדיון הזה ולתת אותו לכל מי שמנסה להתדיין אתכם… אפילו כשמנסים לקרב ולהסביר עמדות אתם חוזרים לדף המסרים הקבוע.

אולי פשוט תעשו אינדקס (1. פוליגמים ברשימה המשותפת, 2. סטאלין ופול פוט וכן הלאה) וכשאתם מרגישים צורך בלתי נשלט לחזור על זה ש פש וט תכתבו מה המספר הפעם.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

עד כה לא קיבלתי תשובה למהות הברית שנרקמה ביניכם לכנופיה המשותפת- האם מדובר בעניין קונטקסטואלי, כפי שמוזכר ברשימתו של גור (אבל אז מדובר דווקא במאפיין של הימין, או כך לפחות טוען הכותב), או שאכן אתם מזדהים עם נטיותיהם הגזעניות והאסדיסטיות .
אולי תנסה אתה?

phyllo 22 ביולי 2016

היית יכול לקצר ולכתוב:
"1?!"

גור אילני 22 ביולי 2016

אם אתה מתכוון לברית של המפלגות וכו, אז אני לא מרגיש צורך להסביר כי אני לא פעיל בהן, אבל מקווה שאתה מבין את הצורך שהיה באיחוד ברמה המפלגתית.

אם אתה מתכוון להסביר את ההצבעה – אז אם לדוגמה אני מצביע חד״ש כבר 2-3 מערכות בחירות, אני לא רואה סיבה להפסיק להצביע להם גם אם הם יושבים עם אנשים שאני לא מסכים עם חלק מהדעות שלהם.

שמעון כסאח 22 ביולי 2016

גור, תסביר בבקשה איך ע"פ ההגדרות שלך חד"ש היא מפלגת שמאל.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

לא הבנת- חד״ש לא ״יושבים עם אנשים שאני לא מסכים עם חלק מהדעות שלהם״.
הם עצמם כאלה.
הם האסדיסטים.
הם הקדאפיסטים.
הם מחזיקים בנטיות גזעניות.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

התשובות של אחרים היו יותר מוצלחות.

גור אילני 22 ביולי 2016

תבדוק את הצעות החקיקה וההצבעות של דב חנין ותבין למה אני מתכוון בשמאל.

גור אילני 22 ביולי 2016

אלה הן רק החקיקות שאושרו. יש הרבה שלא.
https://www.oknesset.org/bill/?member=780&stage=approved

שמעון כסאח 22 ביולי 2016

נו…, שורת חוקים שהם אי קטן בתוך ההגדרה שנתת, תצטרך להתאמץ יותר.

יש לי הרגשה שעניינך הוא לא בחד"ש אלא ייחודית בדב חנין ונגדיר זאת בצורה קצת קנטרנית, מזל שיש עליו "פיקוח מימין", כי אחרת אנו מגיעים למצב ששני הסולידרים הגדולים מאורות השמאל העולמי צ'אבס ומדורו דרדרו אליו את וונצואלה.

אסף The Kop 22 ביולי 2016

כנ"ל לגבי התגובה המשוכפלת שלך לתגובות המשוכפלות שלנו לפוסט המשוכפל של גור בבלוג הלא משוכפל של דורפן.

phyllo 22 ביולי 2016

אני ואתה כרגע אכן מתכתבים כמו טוקבקיסטים בוואינט אבל הפוסט של גור מנסה להסביר משהו שכנראה לא מעניין אותך .

אסף The Kop 22 ביולי 2016

כי אתה קבעת את זה ?

phyllo 22 ביולי 2016

לא הבנתי את השאלה.

גור אילני 22 ביולי 2016

אסף, הקשר בין פול פוט וסטאלין הוא משטר טוטליטרי, לא שום דבר אחר, ובאותה מידה אפשר לכלול בתוך הקבוצה הזאת של משטרים את היטלר, מוסוליני וקים ג׳ונג איל.

אסף The Kop 22 ביולי 2016

נכון מאוד.
אז מסתבר שיש מדינות שהשמאל החריב. אלו שהזכרת וכמו כן חלק לא קטן מהמדינות המרקסיסטיות של דרום אמריקה.
מרוב זה שרצו סולידריות הם חיסלו את אלא שחשבו טיפה אחרת.

אמוץ כהן-פז 23 ביולי 2016

אסף (ושאר ״כנופיית הימין״ (סמיילי)), אם הבנתי נכון, גור כתב פוסט על ״שמאל״ ו״ימין״ כרעיון, לא על הדרך בה אנשי ומפלגות שמאל או ימין מתנהגים.
ענו לו לעניין.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – אני חייב להגיד לך שאתה טועה כאן בענק, מה הקשר בין מה שכתבת לימין ? ״יצירת מעגלי היררכיות״ ? מה זה בדיוק אומר ועל בסיס של איזה הוגה ימני אתה אומר את זה ? מעולם לא קראתי שום דבר בהקשר של ימין ואגירת כוח במקומות הנכונים, אשמח להסבר.

יהושע 22 ביולי 2016

בבקשה אם אפשר גם הגדרות ל"חייזר" "חד קרן" ו"מרי פופינס"

בני 22 ביולי 2016

פוסט קצת מוזר. הערך של סולידריות הוא גבוה מאוד אצל הימין לא פחות מאשר הוא בשמאל, ההבדל הוא שהשמאל מאמין בסולידריות אוניברסלית והימין מאמין בסולידריות במעגלי זהות. סולידריות קהילתית היא דבר רב עוצמה וממש לא קשורה ל'עשיר שתורם אגף למוזיאון' כנ"ל סולידריות לאומית וכמובן סולידריות משפחתית. סולידריות היא לא יחס בינארי ויכולה להיות לי סולידריות גבוהה למעגל הזהות היהודי למשל, ויחס של סולדריות נמוכה מעט יותר לישראלי שכולל את הלא יהודים. כמו שיש לי יחס סולידרי גבוה יותר למשפחה שלי, מעט פחות לשכן שלי, מעט פחות לבן עירי וכן הלאה.
היחס הסולידרי הזה הוא לטעמי קרוב יותר למציאות. הוא סימטרי בניגוד ליחס סולידריות אוניברסלי שהוא אסימטרי במהותו ("המוסלמים השמנסים להרוד אותנו" מאמינים ברעיון הסולידריות הימני) וזה כנראה ההבדל המהותי בין הימין לשמאל. בחלוקה גסה מאוד השמאל מאמין ברעיונות והימין במה שהוא רואה במציאות. שני הצדדים לא תמיד צודקים

אביאל 22 ביולי 2016

הכי מדויק שאפשר היה לכתוב.

גור אילני 23 ביולי 2016

חשבתי שהעניין של מעגלי זהות מומצא ולא קשור לימין… מה קרה?

אמוץ כהן-פז 23 ביולי 2016

מקובל עלי.
דרך אגב, לפי משנתה הכלכלית, מרין לה-פן היא שמאל קיצוני, ומה שמפריד אותה מהקומוניסטים ואלה שמשמאלם הוא שהיא ׳לאומית׳ והם ׳אוניברסליים׳.

אריק י. 23 ביולי 2016

בראבו בני

Zak 22 ביולי 2016

הפוסט יפה, כיון שהוא מדגים למה הקומוניזם הוביל לאסונות הגדולים ביותר של המאה -20. השמאל באמת עוסק במחשבה, ביצירת אידאה נרחבת ונאיבית. אבל אז מה לעשות, כמו שבאמת ציינת, מגיע המפגש הלא נעים הזה עם המציאות. במציאות, מה לעשות, מגלים ששווקים חופשים יובילו תמיד לשגשוג רווחה לכלל האוכלוסיה (אפשר להתעמק על זה בפוסט נפרד אם תרצה). משק מתוכנן יוביל אותך בהכרח למחסור, עוני, רעב ושוק שחור. אז מה יעשו מנהיג בראותו את כשלון החלום? אפשרות אחת היא להיות פרגמטי – "כניעה למורכבות" כפי שכינית זאת – ולוותר על החלום לייצר מה שאתה מכנה סולידריות לטובת יותר חירות ורווחה כלכלית. אפשרות אחרת היא לדבוק באידאה – "להתיר קשרים קטנים ומקומיים וליצור דברים יותר גדולים". בהתחלה אלה בדר"כ אנשי המשטר הישן, בורגנים, סוחרים קטנים. מה לעשות, שהתרת הקשרים הזאת לא פותרת את הבעיות שהמשק המתוכנן יוצר אלא רק מחריפות אותן. אז מגיעים קשרים קצת יותר גדולים ועוברים לאנשי השלטון הנוכחי שעוברים טיהורים, מדינות זרות שצריך לתקוף או סתם אזרחים שהוחלט באופן שרירותי להיפטר מהם. בסופו של יום, כל המדינה הופכת להיות מחנה ריכוז אחד גדול. זה לא פלא שמנהיגים קומוניסטים אדוקים כמו סטאלין, מאו או פול פוט הפכן להיות פרנואידים – זאת היתה האפשרות היחידה שלהם לדבוק באותו מחשבה נאיבית, הזויה ורחבה תוך ניתוק המציאות האיומה שאליה אותה מחשבה הובילה.

בנוגע לסולידריות בישראל – השמאל לא מקדם סולידריות, אלא בדיוק להפך – הוא בז לה. מבחינת השמאל, אנשים לא יעזרו אחד לשני, לא יקיימו תרבות, לא יקימו מוסדות דת. תשים אנשים יחד בחדר והם יאכלו אחד את השני חיים במקום לגלות סולידריות. לכן עזרה הדדית וסולידריות זה דבר שצריך "לקדם באמצעות חקיקה" דהיינו לכפות על האוכלוסיה. מוזר שבמשך אלפיים שנה יהודים קיימו חיי תרבות משגשגים, הקימו מוסדות דת מפוארים, גילו סולידריות וערבות הדדית עד לרמה של תשלומי עתק לפדיון שבויים וכדומה.עד היום תמצא כזאת תמיכה בקרב יהודים וישראלים ששוהים בחו"ל. משום מה רק בישראל ניתן לקחת מאנשים את כספם, רכושם וחירותם ואחרי זה עוד להוסיף שהם מקסלים בתמורה חברה סולידרית ויצירת ואמון

גור אילני 22 ביולי 2016

הדגמת למה ריכוז רב מדי של הכח בידי השלטון הורס את העקרון המרכזי של החברה, וכן בדרך את המהות של השמאל.
החוקים שצריכים להגן על החלשים הם לא דבר זר ליהדות, דרך אגב. בסה"כ הקרום של הציביליזציה צריך להיות מורכב מכמה שכבות גם אם לפעמים נדמה שהן סותרות אחת את השניה.

Zak 22 ביולי 2016

אני לא הדגמתי – זה דווקא אתה היית זה שהדגמת. שאלה קטנה – העובדה שיש משפחה אחת שמחזיקה 150 דירות היא דבר טוב או רע? איך בדיוק צריך למסות אותם? האם זה דופק את ציבור שוכרי הדירות, או שאולי עוזר להם?

גור אילני 22 ביולי 2016

זה לא טוב או רע – זה בא להגיד שישנו מקלט מס בדירות להשקעה, מה שגורם לחוסר איזון טוטאלי בשוק ויוצר בועה. הבועה מנפחת את המחירים יחד עם הריבית הנמוכה, מה שגורם לכך שלמי שיש דירות – יותר קל לקנות עוד, ולמי שאין – אין סיכוי כמעט. הסיכוי היחיד הוא לקחת הלוואה של 90%, על סכום מאד גבוה, דבר שאפשרי רק למי שמרוויח המון, וגם אז הוא לוקח סיכון מאד גדול (ועלול למצוא את עצמו במצב שכל מה שנשאר לו לעשות זה לקפוץ מהגג עפ״י כחלון).
המשפחה עם 150 דירות היא רק דוגמה, אבל בית המשפט במקרה שלהם קבע למיטב הבנתי שזו חברה לכל דבר ולכן צריכה לשלם מס חברות – בכיוון של 30% ולא 10%…
אנשי השוק החופשי רוצים שהוא יהיה חופשי, אבל רק כל עוד הם נשארים ביתרון.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – אם אני לא טועה, למי שיש 150 דירות משלם מס כבר ברמה של מס חברות ואין הבדל בינו לבין חברה שעוסקת בנדל״ן, אבל זו לא הנקודה.

אני לא יודע איך התיאוריה שלך לגבי אנשי השוק החופשי עובדת בפועל, תבחן אחוזי הצבעה לפי יישובים ותראה שאיפה שנמצאים אותם בעלי הדירות (כלומר באזורים העשירים) נוטים להצביע בישראל באופן מובהק מבחינה היסטורית למפלגת העבודה, עם נטייה בשנים האחרונות להצביע ליאיר לפיד.

גור אילני 22 ביולי 2016

רבים מאותם בעלי דירות (ע״ע זקנות פולניות ואנשי עסקים קרחים בג׳ינס וחולצת פולו, ותסלח לי על האי-קורקטיות) הצביעו לחולדאי בבחירות מול דב חנין, ובכל מקרה גם אם הצביעו מסורתית מפא״י אני לא מחשיב אותם בשום מקרה כשמאל.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – אבל חולדאי מזהה עצמו כשמאל וכך גם מפא״י, אז אני לא יודע לפי מה אתה קובע מהו שמאל ומה לא וכנראה שם הבעיה, כי שתי הדוגמאות שנתת הן שמאל מובהק.

גור אילני 23 ביולי 2016

חולדאי הוא מה שנקרא שמאל לאומי, שזה די לא שמאל תכל'ס. איך שהוא מגדיר את עצמו זה דבר אחד, בפועל הוא היה יכול להיקרא גם ליכודניק ואף אחד לא היה שם לב.

אביאל 23 ביולי 2016

גור – שמאל לאומי זה לא שמאל, אז מה זה כאן שמאל ? מי ששולל לאומיות באופן כללי ? תישאר עם מעט מאוד אנשים, אם בכלל.

מאנו 23 ביולי 2016

"שווקים חופשים יובילו תמיד לשגשוג רווחה לכלל האוכלוסיה" – זאת קלישאה בעייתית. בהרבה מדינות קפיטליסטיות, כמו למשל צ'ילה וארה"ב (או ישראל במידה מסויימת), יש אחוז עוני גבוה בהרבה ממדינות כמו דנמרק ושוודיה (או גרמניה וצרפת). מעבר לכך, אף מדינה בעולם איננה ליברטריאנית במהות שלה, ובכל המדינה יש סוגים כלשהם של מיסים, התערבות ממשלתית ושירותי רווחה.
אתה כמובן קופץ מיד לאיש הקש 'סטאלין', שהרי ידוע שאם אתה לא אנרכו-ליברטריאן, אז אתה מוכרח להיות קומוניסט….

ר.בקצה 23 ביולי 2016

מה בדיוק הקשר בין ישראל לשוק חופשי?
במדד קלות עשיית עסקים אנו משתרכים איפשהו במקום ה-40, וצ'ילה בכלל מאחורינו.

אביאל 23 ביולי 2016

מאנו – מדברים על הממוצע, בממוצע שווקים חופשיים או הרעיון הקפיטלסטי הביא לרווחה הגדולה ביותר של אוכלוסיות בהיסטוריה האנושית.

משיח 22 ביולי 2016

גור יפה מאוד,
_____________________________________ העלבה כלשהיא לצ'לסי

כסיפוביץ 22 ביולי 2016

http://textologia.net/?p=7938

– מאבקי תודעה: על אדונים ועבדים—-

דאג קולינס 22 ביולי 2016

באפט וג'יימס תורמים המון האם הם שמאלנים?

גור אילני 22 ביולי 2016

לא, הם בעלי הון שרוצים להנציח את עצמם.
מה שטענתי בפוסט הוא שמי שתורם הוא לאו דווקא סולידרי, והרבה מאד פעמים אפילו אנטי-חברתי.

דאג קולינס 22 ביולי 2016

אתה מייחס לכוונה חשיבות יתרה. מי יתרום יותר לסולידריות החברתית אדם העובד מחמש עד תשע והנמלה נקרית בדרכו עוקף אותה או באפט התורם 3 מיליארד דולר. ממציא, מדען אנטיפט שחולל מהפכה שהטיבה איתך האם הוא שמאלני להגדרתך?

גור אילני 22 ביולי 2016

בוא נבחן את זה:
אתה ואני חיים בבניין משותף. לפעמים אנחנו חוגגים יחד את סוכות. פתאום מתברר שהדקלים מסביב לבניין מתחילים ליפול. הם גם עלולים לסכן את הילדים שמשחקים למטה.
מה הפתרון המועדף עליך:
1. שהאיש העשיר ביותר בבניין יממן מכיסו שכירת מומחה שיבדוק את העניין, (קרוב לוודאי שאחרי זמן מסויים יבוא מומחה נוסף ויכרות את הדקלים). אבל אל דאגה, את הכסף שהוא השקיע יחזירו לו הדיירים בתשלומים או בעבודות כמו נקיון הדירה שלו. וכדי שתהיה לו יכולת פתרון בעיות טובה יותר בפעם הבאה, יממנו לו ולילדיו (היורשים) לימודים בארה״ב בניהול בדגש לקיחת החלטות.
2. שכלל הדיירים יתארגנו, ילמדו קצת את הנושא, יחליטו על דרך הפעולה באופן דמוקרטי ויאספו כסף לוועד בית אם יהיה צורך. בנוסף, יעזרו בידע שצברו לבניינים אחרים, יפרסמו את זה בבלוג פתוח לכלל הציבור וכו.
אני מעדיף את אופציה 2.

דאג קולינס 22 ביולי 2016

השאלות כוונתם להדגים שהשונות בין בני אדם היא הגורם העיקרי המניע את האנושות. תרומה של אנשים לאנושות יכולה להתבטא באופנים שונים. לא בהכרח למהות האדם, כוונותיו,אופיו יש מתאם עם היותו סולידרי לפי הגדרתך. המודל של הקטנת השונות (קומונות, קיבוץ) כנראה לא מתאים למטען הגנטי והסביבתי שאנו נושאים. לאנשים נוח להשתמש בהגדרות אני שמאלני משמע אני ליברל אבל בפועל חזיר. מוזר שחלק גדול מהאנשים שהגורל היטב איתם מגדירים את עצמם שמאלנים.

גור אילני 22 ביולי 2016

הקטנת השונות היתה כיוון של הקומוניזם במאה ה-20. מאז קרו הרבה דברים כמו גלובליזציה ומולטי קולטי ואני רוצה לקוות שמי שמגדיר עצמו שמאל לא רוצה הומוגניות.

דאג קולינס 22 ביולי 2016

קומוניזם הייתה דיקטטורה, לא דוגמא. הטענות שהעלית בהחלט משמעותן הקטנת השונות. שיפור יכול להיות רק ממאבק בין כוחות ודעות. אדם שהצליח ואינו סולידרי במובן הדקלים אינו בהכרח אינו סולידרי במובן הרחב של ההגדרה.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – הדוגמא לצערי לא תקפה, זה ממש לא ההבדל, לעיתים יש את הצורך ביוזמה (או בתרומה) הפרטית כדי להזיז תהליכים או פיתוחים שלא היו מושגים על ידי מאמץ של רבים, זה לרוב דורש בירוקרטיה רחבה מאוד עם מנגנוני פיקוח ושאר הרעות החולות (וובר כבר איבחן את זה דיי מזמן).
הקרן של הזוג גייטס (שוורן באפט הוא תורם גדול מאוד שלה) אחראית לפיתוחים המשמעותיים ביותר בחקר הסרטן בעשור האחרון, בלעדיי ההשקעות האלה אנשים רבים היו מתים היום, אז בוא נחסוך את המנטה שהם עושים את זה כדי לפאר את שמם, בסופו של דבר האנושות מתקדמת, חיים של אנשים ניצלים, לך תספר במחלקות אונקולוגיות כמה הכסף שקנה להם את החיים הוא לא מוסרי, אני בטוח שתמצא קהל מאזין, מזכיר לי את החרם של הוקינג על מוצרים ישראליים, בלעדיהם הוא לא היה חיי עוד שנייה אחת וכאן הצגת באמת את ההתחסדות של השמאל, בעולם פוסט-מודרני המניע הוא תמיד בצע וגאווה שזה נוגע לאנשים עשירים, שום דבר מעבר לזה.

גור אילני 22 ביולי 2016

בואו נציל את כדור הארץ מחולי סרטן, לא משנה שעל הדרך נגרום לזה שהוא יהפוך למדבר שאי אפשר לחיות עליו כי תאגידים עם לובי בתקציב של מדינת ישראל החליטו שהם חייבים עוד נפט.

ולגבי התרומה לסרטן, היא קודם כל של האקדמיה, שבארץ היא מבוססת יותר על תקציבי מדינה מאשר על תרומות.

וועדות ואישורים זה מאד מאיים, זה איטי, זה באמת מעצבן שעוצרים לך את היצירתיות בשביל לשמן מערכות – אבל בלי רגולציה גם אתה יודע שאי אפשר. כמה רגולציה זה כבר עניין של מינונים וזה ויכוח אחר.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – אני לא בטוח שמערכת ההפעלה של מיקרוסופט תביא להכחדת כדור הארץ, אגב נבואות, יצא לי לקרוא בחודשים האחרונים הרבה מאוד מאמרים אקדמיים משנות ה60-70 שהתפרסו בכתבי העת המובחרים בעולם, הם צפו שלי ולך יגמר הנפט, האוכל, האלומיניום, הזהב, הכסף ועוד כמה משאבי טבע קריטיים, ממש עכשיו.

אגב, התאגידים המערביים הגדולים הם היחידים שעומדים בפני רגולציה נכון להיום, הכל שאלה של עוצמה, המפעלים של משפחת עופר בהולנד לא מזהמים בכלל כי שם הכריחו אותם לא לזהם, בארץ זה סיפור אחר.

אגב הארץ, האקדמיה בארץ מקומה בכבודה מונח, בכל התחומים הקשורים למדעי הטבע, אבל בראייה גלובלית, פירסמו לא מזמן שכמעט 20% מהתרופות החדשניות ביותר לטיפול בסרטן מומנו על ידי הקרן של גייטס אבל העניין הוא אחר לגמרי, למה ? כי תאגידים יש והם יהיו קיימים, אבל עשירים שתורמים את הכסף שלהם בצורה מוחלטת ועוד על ידי כך שהם מנצלים את הידע, הכוח והחכמה שלהם לטובת המין האנושי בכללותו לא בטוח שימשיכו להיות, בטח לא אם ימשיכו לצעוק להם כמה הם עושים את זה רק בשביל עצמם, הם באותה מידה יכלו לשמור את הכסף לעצמם, לקנות עוד חברות, להתעשר יותר ולדאוג למאה דורות קדימה – אז אם זו האלטרנטיבה שאתה מחפש אז יופי, רוב האנשים לא יהיו שותפים אליה ואם תציע איזה מהפכות נגד עשירים ועוד בימנו, איך נגיד את זה, פשוט תוותר, ניסו את זה כמה פעמים זה בעיקר רע לכולם.

גור אילני 22 ביולי 2016

לא ראיתי איפה הצעתי מהפכה נגד העשירים. מה שאני מציע זה ההיפך – להפסיק לשנוא אותם, אבל באותה מידה להפסיק ללקק להם כדי שיואילו בטיבם להצעיד אותנו לכל מיני מטרות שהם מסמנים לעצמם.

בשביל זה בדיוק יש אקדמיה, מהנדסים, מדענים, אנשי תרבות ורוח – כדי לסמן לאן צריך ללכת ולקבל לכך את המשאבים ישירות מהציבור ולטובתו ולא דרך כל מיני נדבנים.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – כי זו האלטרנטיבה היחידה שעולה לי לראש בהקשר של מה לעשות נגד השיטה.
איפה מלקקים ? המלקקים הם הפוליטיקאים שזה תפקידם, מלקקים ראשי עיר, ראשי אוניבריסטאות וכו׳ כדי לקבל תרומות מעשירים, אין בזה שום דבר פסול ויש לקקנים מקצועיים שבלעדיהם היה הרבה פחות כסף במקומות חשובים.

זה לא משחק סכום אפס כמו שאתה מתאר, זה לא זה או זה, האקדמיה האמריקאית ברובה (בטח במקומות הנחשבים והתורמים ביותר) היא פרטית והיא נסמכת הרבה על פילנתרופיה, אין בזה שום דבר פסול, הדוגמא הישראלית היא קטנה מדי וגם פה בלי נדבנים האוניברסיטאות הגדולות היו מתקשות מאוד.

ועזוב מדעים, מה עם אומנות ? האם תקבל הסכמה דמוקרטית וציבורית לקנות ציור במיליוני דולרים בשביל מוזיאון לאומי ? כנראה שלא, העשירים לעומת זאת קונים ותורמים בשמחה, עוזרים לאמנים ולמוזיאונים וברור שהם מקבלים תמורה, אבל מה האלטרנטיבה ?

אמוץ כהן-פז 23 ביולי 2016

ללא דוכסי מילאנו, פירנצה ופראנסואה הראשון, מלך צרפת, לאונרדו היה צייר פורטרטים של תיירים מזדמנים בשלושה גרושים.

אביאל 23 ביולי 2016

אמוץ – המודל לא שונה בהרבה, אז המלכים או השליטים עשו ככל העולה על רוחם, אתה רואה אפשרות כיום שהממשלה תקנה ציורי בעשרות מיליוני דולרים ? לא.

דאג קולינס 22 ביולי 2016

הכוונה גייטס.

איתן 22 ביולי 2016

צרך להעיף את ביבי,בלי קשר לימין או שמאל,כולם שונאים אותו אפילו במפלגתו,אף אחד לא מאמין לו,ביבי אפילו לא מצליח לשמור על סטטוס קוו,אלא מוליך אותנו לאבדון…זאת כאמור מהתפיסה שככל שאדם נמצא במוקד כוח תקופה ארוכה מידי,הוא נהיה מנותק מהעם והוא יותר נתון לשחיתות ו"עיגול פינות" כמו שאומרים בישראל…זאת ניתן גם לראות בדוחות ניטרליים מהOECD.

אחת מהבעיות המרכזיות היא שאיבדנו מוסר ואוטוריטה כל אחד מהאזרחים עושה מה בא לו,עצם העובדה שהם לוקחים דוגמא מנבחרי הציבור המושחתים,הרבה אנשים פשוט נהיו אגוצנסטרים ואדישים….קרא פה בדיוק ההפך ממה שנקרא "ליכוד" זאת גם בראשות מירי רגב שבמקום לאחד את העם מפלגת אותו למזרחים ואשכנזים–לא רק מזרחים אולצו לשנות את שם משפחתם-גם לא מעט אשכנזים שקיבלו שמות על שם הסבא\סבתא ולא נחשבו צברים מספיק ,קיבלו שינוי שם\עיברות או שם נוסף,זאת מתוך הכוונה ליצור כאן כור היתוך,אך כיום במקום היתוך ישנם פשוט גושים סולידים הנלחמים זה בזה.

לפעמים אנשים מתכחשים למציאות,ומעדיפים את המוכר הישן מאשר את החדשנות והמוטיבציה לשינוי….
כי אם לא בקרוב נהפוך להיות לקובה או ונצואלה במקרה הטוב

Buena suerte

ר.בקצה 22 ביולי 2016

טוב,
אז בבחירות הבאות תשתדלו לנצח.

אסף The Kop 22 ביולי 2016

אבוד להם.
עם הגרבוזים והאורשרים שלהם הליכוד יקבל 35 מנדטים בבחירות הבאות.
אני חרד מהיום שהטיפוסים האלה יבחרו לסתום את הפה ולא לחלוק איתנו מאמרות השפר שלהם.
חייבים להבטיח את חופש הדיבור שלהם.
הם נכס.

שמעון כסאח 22 ביולי 2016

תשובה מביבי http://bit.ly/2adsvq4

אביאל 22 ביולי 2016

איתן – בוא תסביר לי מה זה אבדון, בשעה שהעולם המערבי נמצא באפס אחוז צמיחה ריאלית, ישראל צומחת, ישראל יורדת בעשור האחרון במדד הג׳ני (אי-שיוון) במגמה קבועה, ישראל נמצאת במספר שיא של קשרים עם מדינות, ההשקעות הזרות בישראל בשיאן, ישראל נמצאת בשיאה במדדי הדמוקרטיה השונים מבחינה היסטורית. ההשקעה בחינוך ותחבורה כאחוז מהתל״ג בשיאו, האחוז של הבטחון בתל״ג רק יורד, מעולם האיום הבטחוני הקרוב עלינו לא היה כל כך קטן, יש לנו שלום חזק ויציב עם מצרים וירדן, סוריה מפוררת והפלסטינים כבר לא מעניינים כל אך העולם. אני בטוח שכל מדינה היתה רצה לכזה אבדון בחיוך גדול ובקיצור תפסיקו לאכול את הדייסה התקשורתית שרוצה להחליף את מי שמאיים על ההגמוניה שלה, תצאו מהמסגרת הזאת, תבדקו מדדים אוביקטיביים, תקראו סקירות של תאגידים וחברות דירוג, אצל אלה לא תקבלו אג׳נדות פוליטיות אלא את האובייקטיביות שכסף להשקעה מייצר, כאשר ענקיות ההיי-טק פותחות פה מרכזים ומעסיקות אלפי עובדים הן לא עושות את זה מטוב ליבן כלפי העם היהודי ולמען הרעיון הציוני הן עושות את זה משיקולים קרים, אם היה פה כל כך גרוע, כלכלית, חברתית ופוליטית הן מזמן לא היו כאן, המציאות היא שהן לא מפסיקות להגיע.

כל זה לא אומר שנתניהו לא עושה הרבה טעויות, שאין מה לתקן ושהכל טוב, בדיוק להפך. אבל האלטרנטיבות הקודמות שכללו את ברק, שרון ואולמרט הביאו אותנו למצב גרוע בהרבה בכל הפרמטרים שציינתי, אם זה בשחיטות ציבורית (אולמרט ושרון) בטעויות מדיניות שקשורות לפלסטינים (אצל שלושתם), במצב הבטחוני (תחת נתניהו נהרגו הכי פחות בממוצע שנתי כתוצאה מפיגועים ומלחמות, אפילו אם מכלילים את צוק איתן ואת אינתיפדת הסכינים האחרונה) ובטח שבמצב הכלכלי, שהיה גרוע מאוד תחת שלושתם.

איתן 22 ביולי 2016

אביאל הנכבד, אני לא ידע מאיפה אתה לוקח את האינפורמציה שלך, אני פשוט לא מסכים איתך.

במדד ג'יני אנחנו בין 50 המדינות הכי לא שוויוניות,מקום טוב באמצע בין צ'אד,קניה,רוסיה ופרו-מה שלא משאיר הרבה גאווה.
על איזה השקעות זרות אתה מדבר? השקל גבוה מידי,והמצב הבטחוני מאוד נפיץ מה שלא מעודד משקיעים לשים את כספם בישראל, מה שכן בלא מזמן ישראל היה מקלט מס וגן עדן לראשי המאפיה הרוסית.

במדדי פיסה בחינוך נחלשנו רבות לעומת שנים עברו, מס' התלמידים בכיתה פר מורה הוא בין הגבוהים במערב.

מערכת הבריאות קורסת לא סתם זה זמן רב שאף אחד לא רצה להיות שר הבריאות,וכמו כן מערכת הבריאות מופרטת וזמינה יותר מבעבר לעשירים בלבד בין אם בבתי חולים פרטיים, או בין אם בשימוש אחה"צ והערב במתקני בית חולים ציבורי לכסף פרטי…בנוסף לכך ללא ביטוח רפואי משלים,לא תקבל כלום במיון מלבד אקמול ומים-ז"א שתמורת המיסים שלך אתה מקבל פחות.

לגבי תשתיות-אין רכבת תחתית, ומלבד ירושלים אין רכבת עירונית, פקקים בלי סוף כי מערכת התחבורה הציבורית לא יעילה ולא מהווה תחליף לרכב הפרטי, לחא בעלות הנסיעה ולא במשך הנסיעה והפריסה שלה…כמו גם כמה שנים לוקח לסלול את כביש 1 בושה!

לגבי מצב בטחוני,בתקופת אולמרט ושרון (בעיקר 2002)סטטיסטית היו יותר נפגעים,אך יש להביא בחשבון שאין קשר כאן לביבי, מכיוון שישראל ביצרה את עצמה בגדרות עוד לפני תקופת ביבי, וכמו כן יש את העניין הטכנולוגי של כיפת ברזל-שלא קשור לביבי…אך מצד אחר אין בטחון אישי ברחוב,שאיזה ילד ידקור אנשים או מחבל ירסס עם קרלו-זאת מכיוון שאין הרתעה ואין תקווה לפלסטינים-אדם ללא תקווה לוקח צעדים קיצוניים.
השלום עם ירדן ומצרים הוא בדיחה, תזכיר לי מתיי ראית ירדנים או מצרים מבקרים בישראל ומכניסים כסף לקופת המדינה? וכמו כן מזכיר את פיצוץ צינור הגז של המצרים וכו'—וחוץ מזה בוא נעשה ספין, נסתכל על מדינות נכשלות מסביבנו ונחשוב כמה אנחנו מוצלחים.

כמו כן איך יתכן לשמו של נתניהו נקשרות כל כך הרבה פרשיות-אין עשן בלי אש

רק נזכיר שבישראל עובדים הכי הרבה שעות ומרוויחים הכי מעט בין מדינות הOECD,בישראל צבא הוא חובה ולימודים אקדמים עולים כסף-מה שבדרך כלל קורה הפוך בלא מעט מדינות

יחסי ישראל לא היו כה גרועים עם שאר המדינות,ארה"ב שישראל תלוייה בה כחמצן לנשימה -היחסים בשפל, כמו גם התבטאויות אישיות של אובמה ןבחירים בבית הלבן בגנות נתניהו…ונזכיר גם חרם BDS…

כיום ישנה ממשלת ימין חרדית קיצונית עם כל מיני פסיכים שרוצים שישראל תגיע עד דמשק…בליכוד בוצע מחטף של פעילי להבה וימין קיצוני, השמאל כבר מזמן לא רלוונטי מכיוון שאין עם מי לעשות שלום,כמו גם לא מעט מערביי ישראל שמרגישים כנטע זר כאן… לכן זה המקום לתנועת מרכז שתייצג את כלל האוכלוסיה- —תהיה קצת יותר סוציאליסטית,תפתח את הפריפריה ולא את ההתנחלויות וכמו כן תדאג לשיפור איכות חייו של האזרח וייצור פחות נשק גרעיני ומטוסי F35.

גם כן ממשלה בזיון כמעט שנה וחצי מתפקדת ולא עשו כלום לגבי מה שהבטיח: לא דיור לא הורדת יוקר המחייה,לא רפורמה בבנקים.
העיקר שכחלון וביבי דואגים לחבריהם הטייקונים

איפה שומעים על זה שראש ממשלה במשך תקופה ארוכה לא מתראיין לתקשורת(רמז- כי הוא שר התקשורת)… אה זה בגלל שהוא כל יכול וריכז יותר מידי כוח וקשרים—איך יכול להיות שראש ממשלה הוא גם שר התקשורת,שר לשיתוף פעולה אזורי, שר הבריאות,שר הכלכלה ושר החוץ-> כמו פאשיזם חוץ מהקטע הכלכלי ששם ביבי דואג לטייקונים

המגמה בעולם תהיה עוד הרבה יותר גרועה לישראל ,עקב כל ההגירה המוסלמית לאירופה, וכמו כן קצב ריבוי האוכלוסיה השחורה\מקסיקנית ומיעוט הלובי היהודי בארה"ב.

אז אני איזה חומרים אתה לוקח שאתה רואה את מצבנו באופן כלכך ורוד… ובשורה תחתונה "אפשר לעבוד על חלק מהאנשים כל הזמן, ועל כל האנשים חלק מהזמן, אבל אי אפשר לעבוד על כל האנשים כל הזמן"

מ.ש.ל

אביאל 22 ביולי 2016

איתן – נעבור יחד,

כתבתי שאנחנו מצמצים את הפערים בעשור האחרון, זאת בניגוד למרבית המדינות בעולם, תקרא טוב.

השקעות זרות בדיוק כמו שאמרת הן תנודתיות, שהריבית היתה גבוה כאן זרם לכאן כסף ועכשיו קצת פחות, אבל מבחינת מגמה, יש צמיחה בהשקעות הזרות לאורך השנים, אם יש נסיגה היא עונתית, מה גם שאחד הפרמטרים החשובים בכלכלה היום, השקעות הון-סיכון רק גדלות בישראל, תסתכל על המדדים של הרבעון הראשון, שיא של כל הזמנים.

אכן, במבחני פיזה יש חולשה, אבל השנתיים האחרונות מראות שיפור, מה גם שיש ויכוח אקדמי ער בכל מחלקה לחינוך בנוגע למבחנים האלה, אבל זה לדיון אחר.

על אף הבעיות של מערכת הבריאות היא עדיין מקבלת ציונים גבוהים שהולכים וגדלים במבחני התוצאה, תמותת תינוקות וגידול באורך החיים.

לא יודע מה לענות לגבי אוסף האנקודטות שלך לגבי התשתיות, אבל העובדה היא שתחת ממשלות נתניהו ותחת ישראל כץ יש שינוי משמעותי בתשתיות זה הדבר החשוב, משווים בין ממשלות ואין בכלל ספק שיש שיפור אדיר. אין עדיין רכבת תחתית בת״א ? מעניין מי הוציא את זה לפועל, אלתרמן כבר התלונן באחד השירים השלו שלא התחילו לבנות אותה כדי שתקבל פרופוציות, אין לזה קשר לממשלות נתניהו.

הבנתי, המדד החשוב ביותר הרוגים ופצועים הוא לא המדד החשוב, החומה ברובה נבנתה תתפלא בתקופת נתניהו ומערכת כיפת ברזל התחילה לפעול בתקופת נתניהו ושרביט קסמים גם תתחיל לפעול בתקופת נתניהו וכך גם החץ 3 וממשיכיו, אם נתניהו לא היה תומך בהם הם מזמן היו בפח הזבל של ההיסטוריה כמו הרבה החלטות אחרות שפוליטיקאים מקבלים שהם נכנסים לתפקיד, הם קודם כל עוצרים את הדברים שקודמיהם עושים, נתניהו לא עשה את זה.

השלום הוא בדיחה ? כבר שכחת כבר מתים גבו מאיתנו המצרים במלחמות ? מה זה משנה שזה שלום קר, הוא שלום של אינטרסים שאפילו כאשר קיצוניים כמו האחים המוסלמים עלו במצרים הם דאגו לשמור עליו בכפפות של משי, אם אתה חושב שתשיג בקרוב שלום חם ואוהב עם העולם הערבי אתה נאיבי מאוד.
צינור הגז ? ההסכם נחתם בתקופתו של אולמרט שאפילו לא דאג לקבל ערבויות בינלאומיות במקרה של הפסקת הגז.

מה זה נקשרות פרשיות ? מה שחשוב הוא מבחן התוצאה, העובדה היא שהן נפלו בזו אחר זו וביום שתתגלה פרשה אמיתית תראה אותי בראש מבקש את התפטרותו, לא כמו שדבקו בשרון ואולמרט ובלעו את השחיתות.

הצבא חובה והלימודים עולים כסף, מה לעשות, אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לא לפעול בצבע קבע, לצערנו הרב. בקשר ללימודים, תשווה אותנו לארה״ב או אנגליה ותראה כמה נחמד להיות סטודנט בארץ, אגב, למי שאין כסף תמיד יש מלגה באוניברסיטה, אם זה מלגה אחרי שירות צבאי או תרומות, תאמין לי שזו לא הבעיה, כאחד שנמצא שם כבר כמה שנים טובות.

יחסים עם ארה״ב בשפל ? תראה את המחקר האחרון של PEW, אולי המכון מחקר החשוב והגדול בעולם, תראה איזה מגמה נמשכת של תמיכה של הציבור האמריקאי בישראל, רק עולה עם השנים. אפילו מול אובמה, הנשיא הלעומתי ביותר בעשורים האחרונים גדל הסיוע הבטחוני ולא נוצר קרע אמיתי עם העם, שזה הדבר החשוב.

תרשה להתעלם משאר הדברים על פסיכים ועל להבה שחטפה את הממשלה, אני יכול להביא הוכחות לכל הדברים שכתבתי קודם, אתה לעומת זאת דוגמא מובהקת למסגור שהתקשורת הישראלית מוכרת לך, אם כל כך רע פה אז מדוע באים לפה מהגרי עבודה ? מדוע אין הגירה מישראל ? למה החברות הגדולות בעולם באות לפה ? אשמח לתשובה.

אמוץ כהן-פז 23 ביולי 2016

אביאל, חיזוקון קטן לדבריך. מאז הפיגוע בניס, ישראל ודרכה לחיות עם טרור (כשבסאב-טקסט ברור מי מבצע פעולות טרור), נעשתה מאוד פופולרית בצרפת.

אביאל 23 ביולי 2016

אמוץ – האמת שחברה ללימודים בדיוק חוקרת את זה, בודקת ממש עכשיו את ההשפעות של האירועים בצרפת על היחס לישראל בעיתונות, בינתיים המספרים מראים שינוי חד מאוד.

ר.בקצה 23 ביולי 2016

הי אמוץ,
תוכל לפרט?

the bird 22 ביולי 2016

איזה שנאה טהורה ,ואחרי זה אתם הליברליים…פשש ממש אהבת האנושות אתם.

איציק 22 ביולי 2016

זה פוסט אוטופי שאינו נחלת שמאל או ימין כי אם נחלת אנשים שלא מוכנים להתמודד עם המציאות. גם אני רוצה שתהייה פריחה אצל הפלסטינים, הערבים, המוסלמים והעולם כולו, כאשר אנחנו חלק מהעולם. גם אני רוצה שכל קבוצות הכדורגל יהיו טובות, ולא תגנוב קבוצה אחת, שחקן למישנהו, והאוהדים יתחבקו וישירו ביחד לפני, תוך כדי ואחרי המשחק. יש לי עוד כמה רצונות נפלאים, אבל אם תשאף איליהם תביא אסון על כולם, כי לבקש זאת זה להרוס את העולם אשר יכול להיתקיים (ולא רק באיורים של ספרים). טוב יעשה השמאל אם ינסה להגדיר סדר עדיפויות ריאלי, שיש לו אחריזה במציאות. אין זה אומר לותר על סולידריות, רק שהיא חייבת להיות מעשית בתוך אוסף האילוצים הגשמיים.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – נקודת היסוד שלך בעייתית, השיוך שלך של סולידריות לשמאל לא מבוסס, אם כבר להפך, רוברט פטנאם כבר הראה, דרך מדדי ההון החברתי שלו, שדווקא חברות שמרניות יותר סולידריות יותר ורואים את זה היטב בתוך הקהילות החרדיות בארץ לדוגמא. ככל שהמודרניות חדרה יותר ויותר כך דווקא (לצערנו) ההון החברתי של חברות פחת וכך גם הסולידריות, אין לזה באמת קשר לימין ושמאל אלא למבנה הבסיסי של החברה שהשתנה עם המודרניות והשיא הוא בפוסט-מודרניות (שמזוהה לחלוטין עם השמאל) שטוענת שאין דבר כזה סולידריות, ככה שלהדביק את המושג הזה לשמאל ועוד לחלק הקולני של השמאל בארץ הוא דבר לא מדויק בכלל.

בקשר לחלוקה הקלאסית של ימין ושמאל – החלוקה נעשת כאשר תנאי היסוד הוא דמוקרטיה, ללא דמוקרטיה אנחנו גומרים עם פשיזם בצד אחד ואנרכיזם בצד השני, עם דמוקרטיה כנקודת מוצא אנחנו מקבלים נטייה לשני המרכיבים הראשיים של דמוקרטיה, חופש ושיווין, הימין (בעיקר דרך ג׳ון סטיוראט מיל) הוא נציג החופש, השיווין משויך לשמאל, חקירה היסטורית קצרה מראה כי כאשר נטו לקיצוניות של כל צד (מרקס או מילטון פרידמן) הימין גרם לשגשוג רחב יותר של הכלל. השאלה מה יותר מתאים מתחלק כנראה בהתאם לתרבות, כאשר החלוקה היא בין אירופה לבין המדינות האנגלוסקסיות, אבל כאמור שני האלמנטים אמורים להילקח בחשבון. היום עם השברון של הקומניזם השמאל למעשה מאמץ רבים מהנטיות הימניות לגבי חופש, אבל חשוב לזכור שהמקור המוחלט לכך הוא בימין.

גור אילני 22 ביולי 2016

הדוגמה החרדית היא בדיוק מקרה המבחן של המעבר מחברה מסורתית לחברה מודרנית, והמעבר ממיעוט לגורם ריבוני. כל עוד אנחנו מיעוט דתי – הסולידריות (הפנימית) של החברה החרדית עובדת. גם כיום היא עובדת מהבחינה הכלכלית עד רמה מסויימת, כל זוג צעיר מקבל דירה במאמץ של הקהילה, אבל אני לא חושב שההסתגרות תעבוד לטובת החברה החרדית בטווח הארוך. בסופו של דבר יכולות להיווצר בועות כמו ההיימיש בארה״ב אבל הן לא מעידות על הכלל. ככל שישנו צורך בדאגה לאוכלוסייה גדולה יותר, כך אנחנו מגיעים לבעיות יותר קשות אבל גם מתקרבים לסולידריות אמיתית שהיא אוניברסלית ולא סקטוריאלית.

לגבי השגשוג של הכלל – זה נכון כל עוד עדיין ישנם משאבים רבים שלא מוצו. כיום אנחנו מתקרבים למצב שכדור הארץ מסיים את תפקידו ההיסטורי כמקום שניתן לגלות, לחקור ולנצל – והוא מתחיל להרביץ בחזרה. לא מפליא שהמאמצים העצמאיים הראויים ביותר לציון קשורים בחלל (אילון מאסק) – הספר החדש של הקפיטליזם.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – החרדים הם דוגמאת הקיצון, אבל סולידיריות גדולה קיימת גם במקומות שמרניים פחות, זו עובדה מוכחת שאין עליה בכלל ויכוח והיא הוכחה באינספור מחקרים ומאמרים אקדמיים, אתה מוזמן לקרוא את הספר של פטנאם בהקשר שהוא מרכזי מאוד במדע המדינה.

סולדיריות אוניברסלית ? אההה, אותה אחת שמרקס אמר שלא תגרום לפועל להילחם בפועל בשביל מלכים ובעלי ההון ב1915, גם הוא נכח כמה הוא טעה. אם כבר המגמות הנוכחיות שמראות שלמרות שההעולם בשיא הגלובליות שלו המגמות הפוליטיות-פנימיות הפוכות. את האוניברסלי אגב לא תמצא בשום מקום מחוץ למערב וגם בתוכו האירועים האחרונים מעידים על מגמה הפוכה, היציאה של בריטניה, העליה של טראמפ וסנדרס, שלטון הימין בגרמניה, ספרד, פורטוגל, אנגליה, הולנד או דנמרק – והשמאל ? מאמץ בדיוק את התפיסות הימניות ורואים את זה היטב אצל הולנד בצרפת וראנצי באיטליה ובקיצור חוזרים לתפיסה הליברלית של מאציני לפיה כל לאום ישגשג תחת שלטון עצמי משלו, מיעוטים (לצערנו) תמיד ידפקו במידה כזו או אחרת, גם במדינות הדמוקרטיות ביותר.
הרב-תרבותיות מתרסקת לנו מול העיניים באירופה, האוניברסליזם כמובן ישמר אך בעיקר במידה כזו שירצה את כל שחקניו, כלומר דרך השורה התחתונה, הכסף. הנטיגנטון הדגים וניבא היטב את ההתנהגות של הציבליזציות הלא מערביות, הן ספגו הרבה מערכי המערב ובמידה כזו או אחרת השאיפה המערבית לאגירה של רכוש והון ניצחה, אך הקבוצות האלה כבר לא יקבלו תכתיבים והם רואים באוניברסליות המערבית כאויב, כך שהאוניברסליות שהשמאל מציע היא בעצם חד צדדית ולכן לא עובדת.

גור אילני 22 ביולי 2016

אביאל, ההנחה שלך שבציבליזציות המערביות אין חשיבה אוניברסלית לא נכונה, זו דוגמה קלאסית לתוצאה של משטרים שמשתיקים את הקול האנושי ושוחר השלום של בני האדם. כדי להיווכח בכך יש שתי דרכים:
1. סע למדינה מוסלמית ודבר עם האנשים. גם ״פשוטי עם״ וגם משכילים ידברו איתך באותם מושגים אוניברסליים, בוודאי שיהיו גם כאלה שיחשבו אחרת אבל זה בכל חברה.
2. קרא מאמרים של אנשי רוח שהגיעו מארצות לא מערביות. גם שם יש כאלה שמבטאים ימין כלכלי אבל החלוקה בוודאי לא שונה מהותית מאשר בחברות המערביות.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – כתבתי בדיוק ההפך, שהמקום היה היחיד שיש בו אוניברסליות היא המערב וכאן הטרגדיה, הסברתי גם למה היא לא מתקבלת מחוץ למערב (והיא לא, אין על זה בכלל ויכוח, בשום ציבילזציה מלבד המערב אין שום תפיסה אוניברסלית כמעט והעובדות בפועל – של דמוקרטיה וזכויות אדם מראות את היטב), אמרתי רק שהיא נחלשה לחלוטין למרות שהעולם הפך להיות גלובלי יותר ויותר ורואים את זה בהצבעה הפוליטית הנוכחיץ

טוב במבט שני כנראה ששכחת לשים שם ״לא״ בין הציבליזיות למערביות, אז בקשר לדברים שלך,

1.אין הכוונה באוניברסליות לכך שבני אדם רוצים שלום ואחווה, אוניברסליות היא מחיקה של מרבית הערכים המקומיים (חברתיים-לאומיים-שבטיים, איך שלא תקרא לזה) על חשבון ערכים גלובליים מוסכמים המבוססים ברובם על החשיבה המערבית (נאורות וכו׳), לא בטוח שתמצא שותפות לגבי איך נשים צריכות להתלבש או להתנהג במרבית הציבליזציות הלא המערביות, לא בטוח שתמצא הסכמה לגבי מבנה התא המשפחתי, לגבי הומוסקסואליות וגם לגבי זכויות אדם בסיסיות, אין צורך לבדוק יותר מדי, יש אינדקסים מקיפים כמו Inglehart–Welzel cultural map of the world שמראים זאת היטב.

2.אנשי רוח באצרות מערביות, עם כל הצער שבדבר אינם בעלי השפעה כמו זו של אנשי רוח מערביים וזו הדגמה נפלאה לכך שערכים אוניברסליים נקלטים היטב במערב ולא במקומות אחרים.

גור אילני 22 ביולי 2016

לגבי 2 – כרגע זה המצב בהרבה מהמדינות שעליהם אנחנו מדברים (בוא נתמקד לצורך העניין בארצות האסלאם ונשאיר בצד את דרום אמריקה). ה״מערב״ עבר הרבה שנים שבהן ערכי הנאורות במובנם הנוכחי היו על הקרשים, בערך 1000 שנה. מה שבולט באקדמיה זה שיש אנשי רוח מארצות האסלאם שמדברים על גישות ביקורתיות ופרוגרסיביות ומפתחים אותן. וכאן למערב יש תפקיד – של דיאספורה שמאפשרת את זה, להקשיב ולהיות שופר של התעמולה הזאת. כאן גם החשיבות של לכבס את הכביסה המלוכלכת בסגנון שוברים שתיקה. ברור שיש מי שינצל את זה לתעמולה אנטי ישראלית. אבל ברוב המקרים שאני מכיר שוברים שתיקה יוצרת את האפקט ההפוך בדיוק – הזדהות עם ישראל ועם המטרות היותר עמוקות שלה.

אביאל 22 ביולי 2016

לא היו כמעט ערכי נאורות בימי הביניים, זה מה שמבדיל את העת החדשה מימי הביניים, על כל המשתמע מהנאורות בהקשר הרחב שלה.

אנשי הרוח האיסלמים מקבלים מקום בעיקר במוסדות מערביים, אפילו אדוארד סעיד שיצא בעצמו נגד המערב כתב ועבד באוניברסיטה מערבית.

אני לא מסכים לגבי שוברים שתיקה, אני אישית לא חושב שהנזק כזה גדול כמו שעושים, אבל היציאה החוצה והרצון הזה שאיזה מדינה גדולה וחזקה יותר תכריח אותנו לעשות איזה צעד פוליטי זו חתירה ישירה נגד הדמוקרטיה, עם זה אני לא מסכים בשום פנים ואופן, בטח ובטח שאנחנו לא איזה מדינה פשיסטית, עם פשעי מלחמה שרודה באזרחיה ומתעללת בהם, זה לא המצב, אתה יודע את זה והם יודעים זאת היטב, אם היינו מדינה כזאת אנשי שוברי שתיקה היו מוגדרים כנרדפים באיזה מדינה אירופית והמצב הוא רחוק מאוד מכך. אתה מדמיין אמריקאי הולך ועושה פרופגנדה נגד ארצות הברית כדי שמעצמה זרה תבוא לעזרת העם האמריקאי ? הוא היה נתפס כבוגד ומועמד לדין תוך רגע.

כחול 22 ביולי 2016

חברות שמרניות יותר סולידריות אולי כלפי החברים באותן החברות עצמן(וגם זה בהחלט נתון לדיון) – אבל ממש לא כלפי אנשים מחוץ לחברות הללו. יש בזה גם סתירה מושגית – שמרנות מטרתה היא לשמר את המצב הקיים או לחזר לעבר מפואר כל שהוא. אנשים שמנסים לחיות בצורה שונה ממה שהדרך השמרנית מטיפה הופכים לאויב – בגלל שהם מאיימים על ההגמוניה של השמרנות.
זאת הסיבה שאתה רואה אפס(או בכל אופן קרוב לאפס) ימנים מתנדבים למען פלסטנים שנמצאים במצוקה אמיתית – בד"כ בגלל עולות של צה"ל. גם אם הם לא מאיימים על הריבונות הישראלית בשום צורה. הם פשוט לא "משלנו". וזאת גם הסיבה שיש מעט מאד (בטח לעומת הצד השני) ימנים שמתנדבים למען המהגרים. זה שהם נמצאים בחרא של מצב וזה גורר שרשרת של אירועים שבסופו של דבר פוגעת בישראלים זה לא משנה. הם לא "משלנו".
יש צדק בטענה של הרבה מהמגיבים כאן שלשייך את הסולידריות רק לשמאל זה טעות, ואני מסכים. יש המון סולידריות בימין. היא פשוט לא מופנית(או כמעט לא מופנית) כלפי מי שהוא לא "משלנו". בעוד שבשמאל יש הרבה יותר נכונות להיות סולידרים עם אוכלוסיות במעגלים ששונים ומרוחקים יותר.

אסף the kop 22 ביולי 2016

זה לעומת תורי הענק של אנשי שמאל מצפוניים, הרבים על הזכות לתמוך במפוני גוש קטיף או לפחות לתת להם קצת אמפטיה, וזה לעומת תורי הענק של מתנדבי השמאל הערכיים הפועלים למען התושבים הותיקים של דרום ת"א או אלו הגרים בעוטף עזה.

גור אילני 22 ביולי 2016

ספציפית לגבי גוש קטיף, כששמרתי עליהם כמו כלב כדי שהם יחיו את החיים הרגילים שלהם בלב אוכלוסייה שחלק גדול מהם שונא ומרגיש עליון כלפיה, אני לא זוכר שבאו להגיד שלום, תודה, להביא קפה חם או משהו בסגנון. דווקא בחברון זה היה סיפור אחר עם חלק מהמתיישבים לפחות.

בכל מקרה, אנשי שמאל ״אמיתיים״ מוחים נגד עינויים של אנשי ימין קיצוני, נגד פגיעה בזכויות אדם של ימנים, ואני באופן אישי התנגדתי להתנתקות וחושב שהיא היתה אם כבר כתם על דרך החשיבה של הימין ועל הדרך שלו לעשות דברים (שלא לדבר על האפשרות שהכל היה כהסחה נגד החקירות של שרון שזה בכלל ״בית הקלפים״)

אסף the kop 22 ביולי 2016

גם אני שרתתי בשטחים.
היו מקומות בהם התנהגו אלינו מקסים והיו פעמים שהתעמתנו עם כהניסטים.
מה זה אומר ? כלום.

אני לא יודע מה אנשי "שמאל" אמיתיים חושבים. אני זוכר שבישראל, טרום "ישראל היום", התגייסו כל גופי התקשורת למען הגירוש/פינוי.

קים ג'ונג איל היה מקבל זקפה מתעמולני התקשורת הללו.

גור אילני 22 ביולי 2016

בישראל ההזדהות של התקשורת עם השלטון גבוהה בטירוף, זה ממש מפחיד.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – ערוץ 2 ו10 עם נתניהו זו הזדהות ? אם זו הזדהות אז אני לא יודע מה זה לא הזדהות.

ר.בקצה 22 ביולי 2016

איך אתה לא יודע?
כמו ש"ידיעות" מזדהה עם נתניהו…

גור אילני 22 ביולי 2016

אני מתכוון להתגייסות בזמן אירועים מכריעים – בדומה למ שקרה בהתנתקות. לא מדבר על חיסולי חשבונות כלכליים/פוליטיים שבוודאי שאין קשר בינם לבין שמאל.

אביאל 22 ביולי 2016

אפשר אז להגיד ממלכתיים, שאגב, זה מה שמרבית העיתונים המכובדים בעולם עושים, הם ממלכתיים עם השלטון בזמנים ממלכתיים, כמו במלחמות וגם באירועים כמו ההתנתקות שהיא אירוע שלמרות שאני התנגדתי אליה בזמנו אני עדיין חושב שהיא היתה עוברת משאל עם או בחירות לצורך העניין, למרות ששם יש כוכבית, שאמנון אברמוביץ׳ סיפר לנו עליה והיא האתרוג של התקשורת כלפי שרון תמורת ההתנתקות, זו נקודה שחורה חזקה הרבה יותר אצל התקשורת, כי זו בגידה ישירה בכל מה שעיתונות אמיתית עושה ולצערנו אותם עיתונאים לא נותנים את הדין על כך.

גור אילני 22 ביולי 2016

אביאל, להתווכח איתך זה כמו לשחק טניס נגד רפאל נדאל – לא משנה כמה החבטה שלך טובה, תהיה בטוח שהיא תחזור אליך (אליי במקרה הזה) בחזרה. בקיצור, תענוג.

אביאל 22 ביולי 2016

גור – אבל תמיד חלמתי להיות פדרר, למרות שאני גם אוהד את נאדל, שזה באמת דבר מעניין ביריבות ספורטיבית, שאפשר לאהוב שני יריבים, זה נראה לי המקרה היחידי שנתקלתי בו והתענוג הוא הדדי.

אמיתי 22 ביולי 2016

מצטרף לגור. תענוג.

אסף the kop 22 ביולי 2016

מה הקשר של אמנון אברמוביץ למקצוע העיתונות ?

תמיר 22 ביולי 2016

גור
בתור ילד בגוש קטיף אני זוכר שבכל שבת הרבה משפחות היו מארחות חיילים לארוחות שבת.
אפילו הקימו מקום שבו כל התושבים תורמים אוכל וביגוד והחיילים היו יכולים לקחת.

ואני אישית לא הרגשתי סולידריות מהשמאל בהתנתקות, להפך הרגשתי קצת שנוא עליהם, או אשם במצב המדינה.

ערכים של סולידריות ואכפתיות לאחר לא צריכים להיות מחולקים בין ימין ושמאל, כמו שיש ארגוני שמאל שעוזרים חברתית כך גם החרדים עוזרים לחלשים או כל אדם שאכפת לו מהזולת.

גור אילני 22 ביולי 2016

יכול להיות שמערכתית היה איזה סידור, אני לא נתקלתי בו באמצע שנות ה-90, בכל מקרה לא שנאנו את התושבים, האמת לא כל-כך ראינו אותם רוב הזמן… הם היו עסוקים בלנסוע לכל מיני מקומות ואנחנו בללוות אותם ברכב ממוגן.

אביאל 22 ביולי 2016

כחול – אכן אין ויכוח לגבי כלפי מי הסולדיריות מופנת, היטב בני (מעט יותר למעלה) להסביר את זה בצורה מדויקת. אבל תודה שהעלת את זה, כי אם מהות הדברים של גור היה לנסות לבחון מהו השמאל ובמסגרת הדיון שהתפתח להבין איפה הבעיה של השמאל, היא מוצגת כאן היטב והניתוח למרבה הפליאה מבוסס על תפיסת המעמדות של מרקס.

בעוד שהשמאל (ניקח את השמאל הצרפתי לדוגמא, שהוא דוגמא ברורה וחדה לאיך שמאל פועל ומתנהג בצורה קלאסית) נראה שהוא מקיים סולידריות כפולה, עם המעמד הנמוך בחברה (במונח הקלאסי, שכבת הפועלים) ואכן הוא מגלה סולידריות כלפי מהגרים ושכבות חלשות אחרות שאינן בתוך החברה. לעומת זאת השמאל הישראלי מנוכר לחלוטין כלפי השכבות הנמוכות, היסטורית עם מפא״י והיום בצורה מובהק עם הדברים של סובול, גרבוז, אורשר וכו׳, שם יש אפס סולידריות כלפי המעמד הנמוך בחברה שלהם וסולידריות עם הפלסטינים. אין כמעט מקרה דומה בהיסטוריה המודרנית של הזדהות של קבוצה או מעמד מסוים עם האויב על חשבון החלשים בחברה, יש הזדהות עם האויב אך היא כרוכה בשיתוף פעולה רחב יותר (מעמדות חלשים ככלל), יש שיחברו את זה למה שסארטר כתב בנוגע לאוטו-אנטישמיות אבל זה כבר לדיון אחר. זו בדיוק הבעיה של השמאל, ברגע שהאסימון יפול שם, נראה תחייה סוף סוף, אבל כל עוד יש ניכור כלפי המעמדות הנמוכים ותמיכה בפלסטינים אין שום סיכוי, אני לא מאמין שאני אומר את זה אבל שילמדו קצת הבנה פוליטית מיאיר לפיד.

אגב יש ארגון זכויות אדם ימני הפועל למען הפלסטינים, הוא נקרא זכויות אדם כחול-לבן, בניגוד לחברינו בשוברים שתיקה הוא מעביר את המידע לצה״ל ואם זה לא פועל לתקשורת ולא רץ לקוקטיילים בג׳נבה, בריסל או ניס.

כל מה שכתבת בנוגע לסולדיריות ושמרנות לא מתנגש בכלל עם מה שכתבתי, לא דיברתי על האם שמרנות זה טוב או לא, כתבתי לגור, שסולידריות אינה מאפיין של השמאל בלבד, אם כבר להפך, שם הוא חלש הרבה יותר כי הוא מבוסס הרבה על ערכים שמרניים. אגב שמרנות, יש לה גם הרבה מאוד פנים יפות, לדעתי האישית הפנים היפות שלה עולות על הצד המכוער שלה, אבל גם זה לדיון אחר.

גור אילני 22 ביולי 2016

מסכים עם 98.2% ממה שכתבת אביאל, בדיוק מאותה סיבה אתה, אני (ויש גם אחרים) לא מחשיבים את האנשים האלה לאנשי שמאל. ברור לי שרוב המדינה וגם הם עצמם רואים את עצמם ככאלה, וזה חבל, אבל במקרה הזה שנינו מבינים שהם מייצגים מעמד שזועק על כך שהוא מאבד את ההגמוניה ואת הרלוונטיות.

צור שפי 22 ביולי 2016

זה לא מנוסח עד הסוף, זה בהנף מקלדת, אבל בכל זאת: אני מגדיר את עצמי כאיש שמאל בראש ובראשונה כי אני מאמין שמדינה היא כלי, אמצעי ולא מטרה בפני עצמה. כמובן שגם אין בה שום קדושה. אולי אני איש שמאל כי בכלל אינני מכיר שום דבר שהוא קדוש חוץ מחיי אדם. המדינה היא רק מסגרת שהמחוייבות שלה בראייה שלי היא לחבריה, האזרחים שלה. המחוייבות הזו כוללת לוודא שכמה שיותר מאותם אזרחים ייהנו מ"סל" כלשהו של בטחון קיומי – קיום פיזי, גג מעל לראש, אוכל, חינוך, בריאות. זה מגיע לכל פרט ומחוייבות המדינה ככלי לוודא שהפרט מקבל את זה בתנאים הוגנים כי אם הוא לא אז מבחינתי זה מבטל את מחוייבותו של הפרט לאותה מסגרת. אני לא חושב שאנשים עשירים יותר הם טובים יותר בגלל הכסף שלהם. הייתי מעדיף שאנשים יחיו בלי גבולות ובלי מדינות אבל אני לא טיפש (אני מקווה) ולא אוטופיסט. כבן לעם היהודי אני גם ער לזה שהצורך לתת לנו בטחון קיומי טריטוריאלי היה כרוך בפגיעה בעם אחר אבל זו בראייתי פגיעה מוצדקת ומידתית. כאיש שמאל אני מוכן לבדוק איפה אני יכול למזער אותה אבל אני לא מוכן להתאבד לצורך זה. במציאות הישראלית קל יותר להיות איש ימין מאשר איש שמאל כי, בהכללה, הימין קורא נכון יותר מהשמאל את תמונת המציאות, שהיא, לפחות בחלק העולם בו אנחנו נמצאים של "אדם לאדם זאב". מבקרים את נתניהו על זה שהוא מנהיג פוליטיקה של פחד. הוא לא היה מצליח אם הפחדים לא היו מבוססים ואמיתיים. הם כן. אני חושב שדרכו מוטעית אבל לא שקריאת המציאות שלו מוטעית. יש הבדל. זהו.

אביאל 22 ביולי 2016

צור – את כל החלק הראשון כתב כבר הובס בלוויתן והוא משויך במידה מסוימת לימין, סתם הערה בנוגע לימין\שמאל.

צור שפי 22 ביולי 2016

נכון אביאל, אבל השיוך של הובס לימין הוא חלק מהחלוקה הפשטנית למגרות.

אביאל 22 ביולי 2016

פשטני פשטני אבל אלה העובדות, הוגי הימין שאבו ממנו יותר מאשר הוגי השמאל שחשבו שלאומיות היא שקר אחד גדול ועוד מבנה על קפיטלסטי.

גור אילני 22 ביולי 2016

צור, מה שלא הבנתי זה, אם הימין קורא נכון יותר את המציאות לטענתך, למה אתה נשאר עפ״י הגדרתך איש שמאל? מתוך הרגל? או שזה פשוט יותר נוח לך לראות את עצמך ככה?

צור שפי 22 ביולי 2016

גור – אני מצמצם כאן את הדיון לנושא "מקומה של ישראל במזה"ת" ולא מתייחס למכלול הכלכלי החברתי. הטענה שלי היא שהימין מיטיב לקרוא את תמונת המציאות האזורית שבתוכה מתקיימת מדינת ישראל אבל שהפתרונות שהוא מציע שגויים.

עורב סגול 22 ביולי 2016

כלומר סטאלין ומאו אינם שמאלנים ורובספייר כן?

אריק 22 ביולי 2016

מאל וימין זאת שטות מוחלטת.
לא רואה בכלל איך לחלק את זה. יש לוחמי זכויות אדם שהם רואים עצמם בשמאל ויש מתנחלים שרואים עצמם בימין כל השאר ערב רב ואם נלך 50 שנה אחורה המתנחלים נקראו שמאל והליברלים ימין. הכל קשקוש. כל מקרה צריך להשפט לגופו. אגב גם חלוקת הארץ היא לכאורה אינטרס “ימני“ ומדינת כל תושביה -שמאל ואיכשהו גם זה מתהפך.
לגבי ביבי מסכים. הוא נבחר וצריך לרדת באופן דמוקרטי. (אם הוא מושחת אז אשמח שהכל יחשף כמובן ללא קשר למפלגה והשקפת עולם)

אסף the kop 22 ביולי 2016

אבל איך הסוכן של פוגבה השחיל לכם ? פעמיים…

אריק 22 ביולי 2016

השחיל? הוא על הפיי רול של המועדון

אמיתי 22 ביולי 2016

לא ככ בטוח בקשר להגדרה שלך וגם יש הבדל
בין איש שמאל בישראל לכזה בארהב..
מה שכן יש פה כמה וכמה מגיבים ימניים מוכרים
ולא נראה לי אחד מהם דיבר בפוסט של פראנקו
על זכותם של הומואים למצעד. מכאן שימין שווה
שמרנות שמאל שווה ליברליות

אסף The Kop 22 ביולי 2016

קשקשן
הנה.
מהדורה מיוחדת עבורך – זכותם לצעוד, להתחתן ולגדל ילדים.

כיף ?

גור אילני 22 ביולי 2016

בארה״ב יש פוליטיקה מאד שונה עם מסורת של 200+ שנים, המונח שמאל שם מתייחס לזכויות אדם בעיקר, כששמאל כלכלי כמעט לא קיים וכל נסיון להעלות אותו גורר מייד זעקות שבר.

לגבי הטענה השניה, אני לא רואה למה המגיבים היו מחוייבים לדעתך לדבר על זכויות ההומואים. לא מת על הטיעון ״איפה היית כש…״
בכל מקרה בישראל נוצרת לאחרונה ברית בין הומואים לבין הימין, שהבסיס שלה הוא ימין כלכלי.

אמיתי 22 ביולי 2016

מאחר והם לא חייבים אלא בוחרים לא להתבטא
אני מסיק שזה פחות חשוב להם. כולל לאסף שמקפיד
להגיב על כל פיפס פוליטי. כשהייתה את האפשרות
המקלדת שלו שתקה לראשונה..

אמיתי 22 ביולי 2016

ואגב אין לי ממש בעיה עם זה. פשוט ההגדרה שלי
לדעתי יותר קולעת משלך וזו רק הייתה דוגמא

איציק 22 ביולי 2016

אני חושב שמסקנתך מופרחת.

אמיתי 22 ביולי 2016

פרט והדגם

איציק 22 ביולי 2016

אני איש ימין, אני הגבתי. אני פשוט לא חייב בכול תגובה לציין שאני איש ימין כדי שידעו שגם ימניים מגיבים. אנחנו מיעוט נירדף בבלוג ולכן מעדיפים לשמור על פרופיל נמוך…
אסף מגיב או לא מגיב הוא לא המייצג הרשמי של כל הימניים כאן, ואני מרגיש חופשי להגיב או לא להגיב ללא קשר אליו (סליחה אסף, מקווה שלא נפגעת ולא תפגע בי).
אני לא אתפלא שיש אנשי שמאל מקוראי דה באזר שמהסיבות שלהם לא הגיבו על פוסט זה, אז מה זה אומר?

אמיתי 22 ביולי 2016

שני דברים איציק:
לא אמרתי בשום מקום שמישהו חייב להתבטא..
כתבתי ולמיטב הבנתי זה עדיין נכון שאף לא אחד
מאלה שבדרך כלל מזוהים כימניים לא תמך בזכותם
של ההומויים למיצעד.
שנית ראיתי קורולציה בין אלה שאני מזהה כשמאל לתגובות
בעד המיצעד. זוהי רק התרשמות. מכאן הגעתי לתימוכין
בזה שההבדל לדעתי בין שמאל לימין הוא שמרנות מול ליברליות.
מה לא בסדר פה?

איציק 22 ביולי 2016

הלא בסדר שההתרשמות לא נכונה, כי יש אנשי ימין שהתבטאו, וגם אסף כתב שהוא בעד המצעד.
שנית מה זה אומר מבחינתך על הימניים, אם ההתבוננות שלך נכונה והימניים נגד?
שלישית, אני כתבתי שאני נגד המצעד, אבל אלחם על זכותם לצעוד, למרות שחושב שזו יריה לעצמם ברגל, ואני תומך בכול הדרישות שלהם כי הן מוצדקות. אז שוב, מה אומרת התובנה של קבוצה שדעתה נגד או בעד המצעד?

אמיתי 22 ביולי 2016

שהיא שמרנית..אתה חביבי בנאדם עם דעות
שמרניות. זה הכל. אין לי בעיה אינהרטית עם זה
אבל אני ליברל. חושב שחברות ליברליות עדיפות
בכל המובנים על שמרניות. גם כלכלית. זהו. לא ראיתי
לא את אסף לא את אביאל ולא את ציפור או ר. בקצה
כותבים בעד המיצעד. וגם אתה נגד..וזה בסיידר גמור

איציק 22 ביולי 2016

אסף כתב שהוא בעד. חוץ מזה, למה להיות נגד זו שמרנות? לדעתי זו לא שמרנות אלה העלאת תועלתם כדי להשיג את המגיע להם, ויש לי נימוקים לכך. אז זה נחמד להיות נחמד, לתת להם להרגיש טוב ליום אחד ולהזיק להם במקום להועיל. אני לעומת זאת חושב שצריך לאפשר להם מיצעד אם הם רוצים, אבל לנסות להניע אותם מזה, ובמקום זה לעשות פעולות הרבה יותר אפקטיביות, חלקן ברעש גדול ואחרות בשקט וביעילות. אם המטרה שלך להיות נחמד, אז סבבה, אבל אם אתה בעד הזכויות שלהם לילדים, להחשב כנשואים, לקבל משכנתא, ועוד, אז אני חושה שיש דרכים יעילות בהרבה שיביאו את זה מהר יותר. אז מי פה הליברל?

אביאל 22 ביולי 2016

אמיתי – אתה מצחיק ואתה עושה בדיוק את ההפך מהדברים שליברלים אמיתיים לא עושים, הם לא מסמנים ולא כותבים שמות של אנשים שלא אמרו משהו, תחזור קצת למקורות של הדברים מהם אתה יונק את הליברליות שלך ותראה טוב טוב איך כרגע הוכחת כמה אתה לא ליברל.

אביאל 22 ביולי 2016

אמיתי – אגב, נושא הזכויות לקהילה הגאה בישראל הוא רחב היקף, זה שיש מגזרים מסוימים שיש להם בעיה זה משהו אחד, אבל מבחינה ציבורית כוללת יש תמיכה מקיפה, הרבה יותר מאשר בארצות ליברליות כמו ארה״ב לדוגמא, שם הנושא באמת מפצל את החברה. מה שכן, לצערנו כרגע אין לזה עדיין תוקף משפטי רק משיקולים פוליטיים צרים והם שהחרדים הם לשון המאזניים הפוליטי, אם זה ישתנה יום אחד תראה שינוי.

אמיתי 22 ביולי 2016

אביאל. לא כתבתי בתחילה אבל זו הייתה דוגמא. ושוב אין
לי בעייה עם זה. אני בטח לא הראשון פה שכותב שמות של
מגיבים. מה הוצאתי אותם מהארון?? וחוץ מזה אתה לא ככ
עונה לדיון. הגדרות של שמאל וימין. זו רק דוגמית.
איציק. לדעתי לחשוב שאתה יודע ומרגיש מה נכון לאוכלוסיות
שדוכאו כמו קרמר עם השחורים באמריקה זו התנשאות. זה
שזה מפריע עצם המיצעד כשלעצמו היא לדעתי שמרנות..
עכשיו תגידו לי שניכם במתותה. מה היא ההגדרה שלכם
לימני ושמאלני?

איציק 22 ביולי 2016

אמיתי, לפי מה שאני מבין לדעתך כל שינוי הוא ליבראליזם. כלומר, לא יתכן שהשינוי מוטעה (אין הכוונה דווקא למצעד כי אם כגישה כללית). אז יש דברים שאני לא אוהב, ולא רק בקהילה הלהטבית, למשל בקהילה החרדית, אבל שם זה נראה בסדר כי הם ה"שמרנים" ואני הנאור. אבל כשאני מתנגד במשהו אצל ה"נאורים" אז אני "שמרן." אז אני לא זה ולא זה. יש לי חשיבה ביקורתית ולפי זה אני מחליט, לפעמים טועה אבל מתוך ביקורת.
ככלל, מבחינת זכויות אדם לרוב אני יותר במרכז, ביטחוני מדיני בימין מתון, כלכלי לפי האוברדראפט (מאד חלש בתחום, אבל כעיקרון בעד יוזמה פרטית עם הרבה רגולציה ממשלטית כדי שלא תהיה חזירות). לדוגמא, בנושא רשות השידור אני נגד ביבי והתערבות ממשלתית אבל זה לדעתי לא קשור לימין שמאל; מבחינת התהליך המדיני אני לא מסכים עם השמאל, אבל לימין הפוליטי כרגע אין בכלל תהליך ואני בעדו, אז אין לי מושג איפה אני (כתבתי פוסט בדה באזר בעיניין זה). אז אני חושב שאני ימני מתון. פעם ליכוד היה מקום מתאים לי, עכשיו אני לא יכול לראות אותו כי הוא לא מייצג מבחינתי כלום חוץ מבושה וגועל ברמה האנושית המאכלסת אותו. ימינה ממנו, ימני מידי בשבילי. שמאלה ממנו, שמאלי מידי בשבילי. אז אני הומלס, שרוצה מצעד של הומלסים כמוני כדי לעמוד על זכויותי לבית.

אביאל 22 ביולי 2016

אמיתי – ימין ושמאל בישראל

ימין: כלכלי – מאמין שהשוק עושה עבודה טובה יותר משליטה מרכזית עם הסתייגויות במגזרים מסוימים.
שמאל: כלכלי – מאמין שתכנון מרכזי יכול לווסת את השוק טוב יותר.

ימין + שמאל: מדיני – שתי מדינות לשני עמים.

ההבדל, הימין חושב שהדבר תלוי בפלסטינים, השמאל חושב שהדבר תלוי בנו.

אני מדבר על המיינסטריים, בצורה הכי פשטנית שיש של שני הצדדים, על הליכוד והעבודה, שאר המפלגות לא באמת מעניינות והן לצערי מקבלות מקום בתקשורת בעיקר כי כאשר אדם נושך כלב זה יותר מעניין מאשר כלב נושך אדם.

אמיתי 22 ביולי 2016

איציק. אתה שמרן ולא נאור כשאתה נגד החרדים..לדעתי.
אביאל. מקבל אבל כיוונתי יותר לנושאים חברתיים למרות
שבנושא הכלכלי אני לא חושב שהמציאות ככ פשוטה. ביבי
עושה ועשה המון דברים שמנוגדים לשוק החופשי. אבל זה
כבר דיון אחר..בכל מקרה תודה. ההגדרה שלי עדיין לא נכונה
לדעתכם במובן החברתי שלה?

טל 12 22 ביולי 2016

אגב,נדמה לי שמדברים על שמאל וימין בישראל במהלך השנים מתמקדים או מתכוונים בדרך כלל להיבט המדיני בטחוני,בעיקר מול הערבים הפלסטינים.לדעתי,השמאל רוצה בשלום ומכון לפשרה טריטוריאלית והימין מנגד גם רוצה שלום אבל לא מוכן לפשרה.זה בגדול, אני מניח יש מרכז,תוכניות שמשלבות…

לגבי הליכוד.בנימין נתניהו בעד פתרון שתי המדינות אבל .האם חבריו בליכוד באמת מאמינים שהוא בעד או חושבים שהוא אומר את זה בגלל העולם(בעיקר האמריקאים)והוא לא באמת… פתרון תי המדינות לא נראה לי מקובל על רוב רובו של הליכוד,אלא אם כן הכוונה שלך לירדן. אני טועה?

איציק 22 ביולי 2016

אמיתי, אני חושב שאתה לא מי שיכול לקבוע מה אני, אבל זו דעתך וזו זכותך. אני לא חושב שזה בושה להיות שמרן ולא בושה להיות ליברל. לדעתי אני במצב היותר טוב, אני מחליט בהתאם למצב (לדעתי נכון, לדעת המתנגדים לי, פחות). לפעמים אני עם השמרנים ולפעמים על הליברלים (לפי ההגדרות שלך שאני לא מתכוון לדון עליהן עכשיו כי זה לא כל כך חשוב לדעתי), וטוב לי כך.

אמיתי 22 ביולי 2016

איציק. ברור שלא אני אקבע לך..לא מתיימר.
ועוד יותר ברור שטוב לך ככה. ושוב אין בושה
בכלום. זוהי העדפה. שתיהן לגיטימיות כמו לא
להגיב לפוסט על מיצעד. מקבל..

איציק 22 ביולי 2016

סוף סוף הסכמנו על משהו בדיון הזה…

אמיתי 22 ביולי 2016

שמרנים תמיד מחפשים הסכמה…(-:

איציק 22 ביולי 2016

טראמפ הוא שמרן, נכון… ;)

אביאל 22 ביולי 2016

טל – ההנהגה לא מעניינת באמת, אם יהיה על השולחן הסכם שלום אמיתי, לא שלום של חברים, שלום קר, כמו עם מצרים וירדן, כלומר שיגמר ההרג ההדדי, יהיה רוב גדול מאוד בעם לדעתי להסכם שלום, זה ההבדל היחיד לדעתי בנושא הזה בין הימין והשמאל המרכזי, לכל השאר פשוט לא מתייחסים שיש הזדמנות אמיתית, ראינו את זה עם בגין וסיני ועם רבין והסכמי אוסלו, שהיה הסכם אמיתי על הפרק הוא נחתם בסופו של דבר בגיבוי ובלחץ בינלאומי, למורת רוחם של צעקנים גדולים מהימין ואנחנו עדיין ממשיכים לחיות בבטחון ובשגשוג למרות הצעקנים משמאל.

אסף the kop 22 ביולי 2016

כן
רק שמצעד הגאווה זה לא עניין פוליטי…

אמיתי 22 ביולי 2016

מדיניות (פוליטיקה) היא תחום הפעילות האנושית העוסק בכוחות הפועלים בחברה או במדינה, בשימוש שנעשה בהם ובחלוקתם.
מויקיפדיה

אסף The Kop 22 ביולי 2016

אז ?

אמיתי 22 ביולי 2016

מצעד גאווה זה פוליטי

אביאל 22 ביולי 2016

אמיתי – שאתה אומר שזה פוליטי אתה משחק בדיוק לידיים של המתנגדים למצעד שאומרים שזו דרך של השמאל לדחוף אצבע בעין כאשר הם צועדים בעיר שנחשבת לעיר ימנית בתפיסותיה.

זה לא פוליטי, אלה עניין של זכויות הרבה יותר בסיסיות כמו זכות ההתארגנות, ההפגנה, חופש הביטוי וכו׳. הרבה יותר בסיסי מאשר שאלה פוליטית, למרות שהמרצה שלי בשיעור הראשון בחוג למדע המדינה אמר ששיחה בין שני אנשים זו כבר פוליטיקה.

אמיתי 22 ביולי 2016

אם אתה מצמצם פוליטיקה רק לימין ושמאל..שיבושם
לך. עפי כל מה שידוע לי כל הזכויות שאתה מזכיר הם
עניין פוליטי מובהק. לצורך העניין גם פמניזם.. ויכוח די
עקר..

אביאל 22 ביולי 2016

אמיתי – לא לא, לא לזה הכוונה, הכוונה היא שזה מעבר לפוליטיקה במובן הזה שאתה מקשר את זה לצד כלשהו במפה. כמו שכתבתי, אני רואה את זה כמשהו בסיסי הרבה יותר מאשר ימין או שמאל. אלה זכויות בסיסיות והן לא נתונות בכלל לדעתי לויכוח פוליטי ולא משנה הצד בכלל. ברגע שאתה קורא לזה פוליטי אתה בעצם נותן לצד המתנגד כלי להשתמש בו, אני חושב שזה גם מה שאסף התכוון אליו.

אמיתי 22 ביולי 2016

איך מעבר לפוליטיקה אם זה חלק מויכוחים בכל פורום פוליטי?
אולי בעולם אוטופי זה כך. פה בארץ יש מאבק על הרבה מהדברים
הללו. ציבורי תרבותי ופוליטי. וטוב שכך. לא ככ מעניין אותי מי
ישתמש בזה לניגוח. בגדול ברור לי שזכויות אלו מזוהות עם הצד
השמאלי. לכן גם נתתי את ההגדרה שנתתי לימין ושמאל..

טל 12 23 ביולי 2016

אביאל-גם אני סבור שקיים רוב בקרב האזרחים בישראל לפשרה טריטוריאלית אם וכאשר יהיה הסכם שלום אמיתי על השולחן,אבל ההנגה כן מעניינת לדעתי,כי ללא מנהיגות – של נתניהו ואבו מאזן- זה לא יקרה.הם צרכים ליזום.

אלכס 23 ביולי 2016

גור, השמאל בארה"ב הוא לא רק מדיניות פנים (זכויות-אדם, מהגרים, והעיסוק או החוסר עיסוק בשמאל כלכלי) אלא גם מדיניות חוץ ותפקידה של ארה"ב במרחב הגלובלי…וגם שם הם מקשקשים שטויות, אגב.

אביאל 22 ביולי 2016

אמיתי – לא יודע אם התכוונת אלי, אבל אני ממעט לקרוא פוסטים של אוהדי הפועל ת״א ועכשיו ברצינות – השיעור הראשון שלי בלימודים היה שחשוב להתמקד במה כן קרה מאשר במה לא קרה – מה לא קרה הוא פתח להרבה מאוד דברים לא סימפטיים שקרו בהיסטוריה האנושית ויש קורס שלם בLSE או באוקספורד אם אני לא טועה שמדגים זאת היטב, מקווה שתסיק מסקנה בהתאם.

אגב, ראשוני התומכים בהומוסקסואלים מבחינה פילוסופית ופוליטית היו הימין, גיבור השמאל שלכם, שאגב ראיתי בחור או שניים הולכים עם חולצה שלו בתמונה של המצעד אתמול למרבה האירוניה, צ׳ה גווארה, היה צייד הומואים מפורסם, אז אל תמהר להסיק מסקנות לגבי מה חשוב לאנשים ומה לא.

אמיתי 22 ביולי 2016

לא התכוונתי אלייך. ושוב העניין היה הגדרות..
ובגדול אנחנו מדברים על ההווה

דוד 22 ביולי 2016

כל מה שכתבת זה מה ששמאל אמור להיות.
כשמסתכלים על השורשים הרעיוניים של השמאל וכמו שהזכרת את המהפכה הצרפתית, אסור לנו לשכוח את משטר הטרור בימי רובספייר https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%9F_%D7%94%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A8. כשחושבים על לוחם החופש צ'ה גווארה, אסור לנו לשכוח כמה גופות הוא רמס בדרך https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%A9%D7%9C%D7%98%D7%95%D7%9F_%D7%94%D7%98%D7%A8%D7%95%D7%A8
אלו הם השורשים, הסמלים לחיקוי. ואיך נשכח את הסמל הגדול שלנו בקום המדינה: שמש העמים יוסף סטאלין https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%94%D7%98%D7%99%D7%94%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%9D_%D7%94%D7%92%D7%93%D7%95%D7%9C%D7%99%D7%9D.
בעיה נוספת ושורשית בשמאל של ימינו זה הפגיעה הקשה בערכי משפחה עד להריסת התא המשפחתי שבעיני הוא הבסיס לחברה בריאה ומוסרית.

טל 12 22 ביולי 2016

הדמוקרטיה מאפשרת את הפשרה.נראה שזו תקופה שרואים כבר את סופה של המדינה הסוציאל-דמוקרטית (שהיא פשרה כזו,לא שמאל קיצוני וגם לא ימין קיצוני) והכיוון הוא אולי סוציאל-קפיטליזם?

צריך לשמור על הדמוקרטיה.כוח נוטה להשחית וכוח מוחלט משחית לחלוטין.נדמה לי שהאמרה הזו נכונה גם היום הרבה שנים אחרי שהיא נאמרה,אלא שממשל מוגבל,המדינה הדמוקרטית המאפשרתאת הגבלת כוחו של השלטון,כבר אינה הדבר המרכזי שצריך לשים אליו לב,אלא הדמוקרטיה המוחלשת בעידן הגלובליזציה הנאו ליברלית,לדעתי.

יוני 23 ביולי 2016

עוד טור שמוסיף שמן למדורה של ימין-שמאל, הספורט האולימפי של כל משטר באשר הוא בכדי לשמור על האזרחים אחד נגד השני.
שאפו

פנדה 23 ביולי 2016

אתה מדבר פה על הוקעה של אנשים כ"לא שמאל אמיתי" ועושה את זה בעצמך. הטור הזה כולו הוא האמירה ש"שמאל אמיתי הוא רק סוציאליזם/קומוניזם אוליברסלי". שזכותך להיות כזה, אבל אם זו ההגדרה שלך ל"שמאל" אל תתפלא שהשמאל לא קיים, כי ההגדרה שלך לשמאל היא במידה רבה אמונה אוטופית, ומה לעשות שבסופו של דבר כל אמונה אוטופית מתרסקת על סלע המציאות.

גור אילני 23 ביולי 2016

לא אמונה אוטופית – אלא דרך מחשבה. אני רואה כל-כך הרבה דברים מתרסקים או בדרך להתרסקות מסביבי שאני לא כל-כך מבין למה מישהו יכול לטעון שהדרך שלי מביאה ליותר אסון מדרך אחרת. כולם חכמים גדולים ופרשנים נפלאים, אבל רוב ה״מומחים״ הם פשוט שמרנים שלא מסוגלים או רוצים לדמיין אחרת, בעיקר מתוך עצלנות. כשהמציאות משתנה, הם פתאום אומרים ״אמרנו לכם״ ומכריזים שרבותיי, זו מהפכה. אבל אני דווקא לא מאמין במהפכות אלא בשינויים קטנים שקורים כל הזמן.

שמעון כסאח 23 ביולי 2016

ווונצואלה הלכה בדרכך.

פנדה 24 ביולי 2016

אתה *אשכרה* מצטט לי את imagin של ג'ון לנון, אבל לאאאאאאא, זה לא אוטופיה.

סולידריות של כולם עם כולם זה אוטופיה. יודע למה? בגלל דילמת האסיר. בעולם שכולם דואגים לכולם, הבנאדם שדואג רק לעצמו הוא מלך, והוא בדיוק זה שדופק את כל השיטה.

באבא ימים 23 ביולי 2016

אני מוכן לקבל את ההנחה לפיה שמאל לאומי איננו שמאל. אני מזכיר ששמאל הוא גם חילוני. הנה מה שזה אומר-

אתה יכול להכניס את השמאל בישראל לתא טלפון – בקרב החברה היהודית הרב המכריע של הישראלים הוא לאומי וזה כולל את דויד גרוסמן וזהבה גלאון או דתיים וזה כולל את כל החרדים האנטי ציוניים. אנשים שאינם לאומיים או דתיים או שניהם- זו כמעט קבוצה ריקה.

הכלל הזה נכון גם לגבי החברה הערבית.

יכול להיות שמה שבישראל קוראים לו שמאל שונה מן ההגדרות הקלאסיות – אני לא בטוח איזו תועלת יכולה לצמוח מן הדיון הזה. נניח שתקרא להם מפאיניקים או ליברלים או חובבי גאז, איך זה משנה ככל שהדבר נוגע להגרת גבולות הגזרה?

באבא ימים 23 ביולי 2016

אגב גור- מהטקסט עולה שאתה מגדיר את עצמך כשמאלני. האם הרעיון של מדינת לאום ליהודים הוא לצנינים בעיניך? נשאל את יותר רחב. האם את כופר בזכותם על עמים להגדרה עצמית?

גור אילני 23 ביולי 2016

איפה ראית אותי מדבר נגד מדינת הלאום? קטונתי מלחתור נגד כח היסטורי כזה, ובכלל, הדגש שלי הוא פחות על מה שיש ויותר על מה שאני רוצה שיהיה. בעקרון אין לי בעיה עם מדינת לאום באותה מידה שאין לי בעיה עם מועדוני כדורגל. גם אני לא רואה טעם לבטל דברים שקרו או לחיות בנדמה לי לגבי דברים שקרו, באותו אופן שלא הגיוני לפרק עכשיו את אוסטרליה או ארה״ב גם ישראל יכולה וצריכה להמשיך.
עם זאת אין לי ספק שהכח של מדינת הלאום נשחק, אם אני אהיה בעדה או נגדה. מה מחליף אותה? טכנולוגיה, תאגידים, גלובליזציה, וכל שאר הקלישאות, ועוד דברים שקשה לצפות.
ובנוגע לישראל – אני אישית רואה יופי איך מדינה דו לאומית תעבוד מצוין כאן. ברור לי שכולם חושבים שזה הזוי (וכמובן, תשימו אותי באותו כיס יחד עם הימין הקיצוני), אני עדיין לא רואה תסריט יותר טוב.

לגבי גבול הגזרה – זה לא מעניין אותי כל-כך. לא סתם חזרתי בפוסט למקורות השמאל ככוח פוליטי ולאו דווקא פרלמנטרי, ובטח שלא שלטוני. התפקיד של השמאל הוא בעיניי יותר מהכל לסמן את הדרך, ליצור תסריטים ואפשרויות טובות יותר עבור הכלל, שזה כלל בני האדם (והחיות!) ולא כלל היהודים או הישראלים. בכל תקופת החיים שלי היתה בערך ממשלת שמאל אחת, ואפילו היא נשענה על ש״ס ואני זוכר איך אפילו כנער או בחור צעיר כל הזמן פחדתי שהיא תתמוטט, מה שבסוף קרה. אני לא רואה איך אפשר לרמות אנשים ולהכריח אותם להאמין בדברים שהם לא מאמינים בהם, ולהחזיק איכשהו את ש״ס בממשלה שהם לא שלמים איתה זה גם לא רעיון מוצלח. כרגע אנשים פשוט לא מאמינים בדרך הזו וזה חבל אבל אני אישית מנסה לשנות מה שאני יכול.

פנדה 24 ביולי 2016

ובכן, בסולידריות שאתה מתאר לאומים הופכים לדבר מיותר. הרי כל הקטע בעם זה שהסולידריות מופנית בראש ובראשונה פנימה. אבל שמאלני טוב סולדרי עם כולם, כמו שאמרת, גם מלאומים אחרים. זו קצת סתירה.

באבא ימים 24 ביולי 2016

שני הדברים שגרמו לי להבין את זה מהטקסט שלך היו שאמירה שלך שחולדאי הוא שמאל לאומי ולכן לא שמאל והאמירה שלך עליך לפיה אתה כן שמאל.

אם אינך יכול להיות לאומי ושמאלני, האין זאת שעל כרחך אתה אומר שאין זה ראוי שלעמים תהיה הגדרה עצמית? שהמסגרת היחידה בה ראוי שאנשים יחיו הינה מסגרת כלל עולמית?

מה המשמעות של כח פוליטי שאיננו כח פרלמנטרי? בסופו של דבר כדי שרעיון יצא את הפועל הוא צריך להיות מתורגם לכח פרלמנטרי- אלא אם אין מדובר בדמוקרטיה.

דוד 24 ביולי 2016

לא סתם כל כך הרבה אנשים הבינו אותך באופן לא נכון, לטענתך. הפוסט באמת מבולבל ומנצל לרעה את חוסר הגבלת המילים ברשת. בכלל, כותבים באתר הזה ובכל מקום צריכים, לטעמי, להשקיע יותר בתמצות ובניסוח. זה גם יכבד יותר את הקוראים וגם יוביל לדיונים קולעים ומעניינים יותר מאשר: "לא בדיוק אמרתי ש…, הבנת אותי לא נכון…" וכו'

גור אילני 24 ביולי 2016

באמת דוד, אם אתה רוצה אני אשלח לך פוסטים לאישור.

דוד 25 ביולי 2016

היי, לא צריך להיות ציני ולהגחיך את העניין. אתה (וכל כותב שהוא) לא צריך את האישור שלי, אלא את האישור שלך. והאישור שלך צריך יותר לקחת בחשבון את הקורא באופן שאם תוכל לתמצת ולהדק אז עשה זאת, למרות שזה דורש יותר השקעה

גור אילני 25 ביולי 2016

פשוט לא מאמין בתמצות. יש מזה מספיק בעולם ובדה באזר אני אוהב לכתוב גם מסביב לדברים

דוד 26 ביולי 2016

שמע, זה ממש לא אישי כלפיך או משהו, אבל באופן כללי הצורך להדק, שמונחת על הכותבים במערכות העיתונים למשל (בטח שבעיתונים של פעם) פשוט מחייב אותם לעבד את הדברים ולזקק אותם ובסופו של דבר כולם יוצאים נשכרים. אתה ניסית פה להגיד משהו משמעותי ולהגדיר מה זה שמאל בעיניך ואני חושב שמרגע שנטלת על עצמך כזו משימה, אז חלה עליך גם חובת ליבון וזיקוק הדברים ואז העמדה שלך הייתה מהווה מצע לדיון ברמה גבוהה יותר מאשר הדיון שהתפתח. דווקא כי הערכתי את עצם הניסיון הגבתי ככה דווקא אצלך. ממש לא כדי לפגוע או משהו

Comments closed