השער הנקי מול ברנלי

9 נקודות מ-9 אפשריות, ואין מה לפחד בכלל, חוץ מהמשחק הבא. והבא אחריו.

בסופו של דבר המשחק התפתח לאן שקיווינו שיתפתח, אבל לגבי השער הנקי, קשה להגיד שראינו את זה בא. בטח מהקבוצה שהדיחה את קלופ בשבוע שעבר ממועדון המושלמות.

נהניתי לראות את קאנטה ומאטיץ׳. הצרפתי הראה לראשונה העונה (בעונה שעברה הוא הראה את זה הרבה) שלא רק הגנה יש לו, ונתן את הטאצ׳ים שלו בניווט המשחק. אם יש דבר אחד שקונטה יצר עד כה בקבוצה מעבר למחוייבות זה היכולת לבחור באופן מדוייק את הכיוון שממנו תתפח ההתקפה. דבר שנותן לשחקנים כמו הזארד ו-וויליאן אפשרויות כשהם מקבלים את הכדור. קונטה דרך אגב רמז לגבי זה השבוע – הוא אמר שהוא נוהג לכוון את השחקנים תוך כדי המשחק ולצעוק להם לאן למסור את הכדור.

מאטיץ׳ היה שוב לרגע הענק השקט. עשה את הדברים בכזו אלגנטיות שרק חבל שזו היתה ברנלי ולא פ.ס.ז׳ כי אז זה היה מול מאטווידי ומוטה במקום דפור ומארני. ולא שהם גרועים, פשוט מולם קל יותר לכתוב את הנראטיב.

לא שמחתי במיוחד מהחילופים, הייתי רוצה לראות את באטס נכנס קצת קודם, ואת [הכנס שם כלשהו] נכנס במקום פדרו. אבל אלו החיים.

ועוד מילה על אוסקר. הוא עדיין לא שחקן מושלם, לא ברור איזה סוג של קשר הוא, וכשהוא מבריק זה עוד קצת awkward. אבל בשבילו, לראות את השלט של החילוף הראשון בדקה ה-60-70 ולגלות שזה לא הוא כבר שווה את הבטחון למשחק הבא.

וזה שלא הזכרתי את ההגנה כבר מוכיח משהו, אולי שהגיע לנו שער נקי, כדי שנתרגל לרעיון של להסתדר עם ההגנה הזאת העונה, או לפחות עד ינואר.

 

וזה נכתב לפני:

***

 

יש אנשים שברור להם למה 4-4-2 היא שטיה ארכאית. השבוע, כשניסיתי להתחקות אחר ההסטוריה שהביאה לכך שברנלי משתמשת בשיטה הזו, ושון דייץ׳ נחשב בגללה למיושן, הגעתי לכל מיני ניתוחים שבדקו את השיטה ואת ההתפתחות שלה. אחרי מחקר קצר בנושא, אני יכול לספר לכם על הממצאים החלקיים. שוב, לחלק מכם זה כבר ברור.

פעם, לפני קצת יותר מעשר שנים, ז׳וזה מוריניו הגיע לליגה האנגלית ולקח אותה בהליכה. אחד מהסודות הגלויים שלו היה השימוש בקשר אחד נוסף במרכז המגרש. הוא עשה את זה בעזרת טקטיקה שעל הנייר נקראה בין היתר 4-3-3. לטענתו, המערך שלו איפשר לו לשלוט במרכז השדה בכך שיצר גוש מרכזי שקשה יותר לעבור אותו ולבנות מתחומיו מהלכי כדורגל. עשו את זה כבר לפניו – אורוגוואי בשנות ה-50, ברזיל ב-60, ואייאקס של קרויף. ובכל זאת, השילוב של השיטה יחד עם כיסים שמנים במזומנים הביאו לשינוי שהשפיע על הכדורגל האנגלי באופן שאין ממנו דרך חזרה.

אבל אולי בעצם יש. הטענה המרכזית בעד ה-4-4-2 היא היכולת להקנות אותה במהירות ולהתחיל לרוץ. יש מעט מאד שחקנים שאינם מסוגלים להבין את המערך הזה, וגם מעט מאד מאמנים, אפילו אנגלים. ללא צורך באינטיליגנציה מיוחדת של קשר הגנתי סטייל מקאללה, ללא קיצונים שרודפים אחרי המגן, וללא ציר של שני קשרים מרכזיים שאם הם לא טובים מספיק הקישור שלך הופך למסננת, המשחק נמצא ברגליהם של הקשרים, שבאמת מקשרים בין ההגנה להתקפה במובן הליטרלי, ושל החלוצים, שתפקידם הוא לרוץ עם הכדור ותאמינו או לא – לכבוש שערים, והרבה. היתרון השני הוא האפשרות להגן בשני קווים, להשאיר מעט מאד מרחב פעולה לעומק או לרוחב המגרש בשליש האחרון, ולמנוע יחסית באלגנטיות כל נסיון לחשיבה יצירתית של יריבה תוקפנית וטובה באחזקת כדור.

אז לדייץ׳ אין בעיה להשתמש בה, והוא דרס ככה את הצ׳מפיונשיפ, כשבמקביל אליו, לדוגמה אייטור קראנקה הפעיל סגנון משחק אירופי עכשווי עם 4-2-3-1, אבל למרות תצוגות טובות, נכשל בפלייאוף בעונה הראשונה, והתקשה לצבור נקודות בקצב שיקנה לו העפלה אוטומטית בעונתו השניה (את המסקנות בפלייאוף קראנקה הסיק היטב ועבר אותו לבסוף וכך זכינו לראות שוב את מידלסבורו).

עכשיו כשברנלי בפרמייר ליג, היא צריכה, על-פי הפרוטוקול, לשאול את עצמה, האם היא מעוניינת להתאים את עצמה לרוח הזמן, או להשתמש באותו מערך שאיתו ניצחה את הליגה השנייה, ולהסתכן בכך שתחזור שוב לשם, כפי שקרה לפני שתי עונות.

והתשובה היא שברנלי ממשיכה עם ה-4-4-2 אלא שהפעם משתמשת בעיקר ביתרונות ההגנתיים שלו ויוצאת למתפרצות. דייץ׳ טען אחרי המשחק שברנלי גרמה לליברפול להרגיש ״לא בנוח״, וציין שהוא ושחקניו לא מתעניינים בפוזשן. בעקרון, זה אמור להדליק נורה אדומה אצל קונטה לקראת המשחק מחר: כמו קלופ, קונטה לימד את השחקנים שלו שיטה חדשה, אבל היא בינתיים לא גרמה לו להשתמש בה בטרם היה בפיגור, והמערך שאיתו הוא עולה בתחילת המשחקים, סוג של 4-3-3, לא ממש עובד, גם אם כרגע השיג את מלוא הנקודות.

נצחון על ברנלי בבית נמצא בכיס שלך, אם אתה סגור על עצמך, מכיר בעל-פה את הדרך להגיע לשער של היריב, ואת השחקנים שיביאו אותך לשם. זה לא המצב שבו אנחנו נמצאים. וחוץ מזה יש את ההגנה.

***

למסיבת דינוזאורים כזאת קונטה לא ייחל כשהוא עבד עם הזקנים שלו בנבחרת איטליה רק לפני חודש וחצי. הוא דמיין איך הוא מביא איתו בלם איטלקי בכיר, בונוצ׳י לדוגמה, ומצרף אליו עוד בלם מוביל מסרייה א׳, קוליבאלי למשל, ויחד איתם הוא טורף את החלוצים של היריבות.

במקום זה, הוא קיבל חבר׳ה באמת מאד נחמדים: צמד בלמים אנגלים שניצחו את הליגה, ואיתם צמד מגינים ששרף את הקווים, וכל זה היה רק לפני שתי עונות. אלא שבינתיים משהו קרה.

אחד שהשתבח כל-כך שהפך, כמו יין בורדו משובח, לעניין של טעם: יש סיטואציות בהן הוא עדיין הכי טוב שיש, ויש, והרבה… מצבים שבהם טרי לא יכול ולא יוכל יותר לצאת מהם טוב.

קאהיל, לעומתו, ממש משתדל, אבל משהו בחדות נפגע, ביכולת להגיב לסיטואציות ספציפיות ולשים את הרגל שפעם לא נתנה לאף כדור לעבור, כך שלא תיתן לכדור לעבור, ולא רק שהכדור עובר יותר מדי פעמים, גם לעיתים קרובות הוא חוטף איזו דיפלקשן ומטעה את קרטואה ההמום בדרך לעוד שער אומלל.

איבנוביץ׳, גם הוא מבחינות רבות גמר את הסוס. העוצמה והיכולת הפיסית עדיין שם, הבעיטה טובה בימין ובשמאל, והאופי המנהיגותי מזכה אותו בכבוד ובסרט קפטן המשנה. אבל מלבד אלה, הרוב חשוך. שים עליו קיצוני מהיר וטכני, ולצערי לפחות ל-10 מתוך קבוצות הפרמייר ליג יש אחד כזה, וגמרתם עם סחרחורת לבראן ובחילה לאוהדים. תרימו כדור לרחבה, תיווצר ערבובייה, ואיכשהו הפינה שלו של הרחבה לא תהיה סגורה כמו שצריך, מה שיביא לריבאונד ושער מרהיב ליריבה. זה עד כדי כך פשוט וגורם לאיבוד של כל-כך הרבה נקודות.

בצד של אזפי, שאף אחד כבר לא יודע מהו, המצב רק טיפה יותר טוב. מצד אחד הוא אחד היציבים בצ׳לסי, אבל כבר מזמן לא ראינו ממנו תצוגות מושלמות הגנתית, והתקפית למרות ניצוצות פעם בכמה משחקים, כנראה שאחרי שנתיים פלוס אצל מוריניו כבר לא ניתן לתקן את הנזק.

דבר ראשון שקונטה עשה ועשה טוב, הוא לשחרר את כל הבלמים סוג ג׳ שהנחיתו בעונה שעברה מרוב פאניקה: דג׳ילאבוג׳י, הקטור, מיאזגה. נחמדים, אבל לא תודה. ועכשיו לעבודה. להחתים שחקנים שראויים להרכב.

פאסט פורוורד 3 שבועות, וקונטה פשוט לא מאמין למה שקורה לו: הבורד לא מצליחים להחתים שחקן הגנה נורמלי, שנה שנייה ברציפות. אחרי הסאגה המשפילה עם ג׳ון סטונס, הקיץ אנחנו רודפים אחרי קאלידו קוליבאלי רק כדי שיקבל חוזה חדש ומשודרג, לוקאקו רק כדי ללקק את הפצעים (חלוץ אבל מטרה שקונטה ממש רצה), אלסיו רומאניולי רק כדי לשמוע שהוא לא עוזב את הספגטי של אמא שלו…

בוס, כנראה שלא רוצים לבוא אלינו.

קונטה מתחיל לחשב מחדש את המסלול ואת הסיכויים. הוא כבר קולט שלא בטוח שיקבל משהו מעבר לשוער שלישי מנוסה. באמת שמבזבזים שם זמן, אבל יכול להיות, אתם יודעים מה, שזה לא כל-כך פשוט להביא בלם טוב. לא יודע, לא ניסיתי אף פעם להחתים שחקן. בקבוצת כדורגל בנות שאני המנכ״ל שלה זה הולך יותר קל, ואפילו שם כשיש חברה של הבת שלי שאוהבת סוסי פוני וחושבת שכדורגל זה רק לבנים הסיפור די אבוד.

ולסיום, אם אתם אוהבים את ככר מסריק, בטח יש לכם בית קפה אחד מועדף ואחד פחות. זה הדרבי האולטימטיבי, הפועל נגד מכבי, מישל האלמותי נגד מי שזה לא יהיה בקפה השני. משקפי שמש ובלונד נגד היפים מזדקנים ואמנים משועממים. ורק על אחד מהם נכתב השיר הנפלא הזה.

 

 

שניים ממגן שמאלי
הניצחון המאוחר בהאל

33 Comments

cookie-monster 26 באוגוסט 2016

וואו
גם אינפורמטיבי
גם מעניין
וגם מסקרן
והכל בבת אחת.

תענוג.
שכנעת אותי לצפות מיר במשחק שלכם.
הוא לא במקביל לשלנו אז למה לא

cookie-monster 26 באוגוסט 2016

מחר*

גור אילני 27 באוגוסט 2016

תודה, מקווה שתהני, זה לא מובטח במקרה של המאצ׳ אפ הזה

אמיתי 26 באוגוסט 2016

אם ככה אז שיחליף מערך שיתאים למה שיש.
לא?

אריק 27 באוגוסט 2016

לסטר לקחה אליפות ב442.
דייץ` נהדר (לי אישית קצת חסר פוסט הפסד לברנלי בדה באזר, בהנחה שייכתב במקרה כזה;) )

גור אילני 27 באוגוסט 2016

גם לי היה חסר, בהן צדקי מתחייב פה רשמית לסכם את המשחק גם אם ברנלי יעשו לנו ליברפול.

משה 27 באוגוסט 2016

נהדר.
אני רק חולק על העובדה שמוריניו בצ׳לסי שיחק 4-3-3 אלא אם התכוונת שבמהלך עונה שלמה 3 שחקנים הגיעו להתקפה. וגם שכחת לספור אוטובוסים.

ניק 27 באוגוסט 2016

אוטובוסים…רכבות… טנקי מרכבה…
אתם תספרו כלי רכב ומוריניו יספור אליפויות

dmc 27 באוגוסט 2016

יש לי תחושה שאתה אוהד יונייטד ועד העונה היית מאלה שסופרים לו כלי רכב

משה 27 באוגוסט 2016

אשכרה, פתאום נהיה חסיד אומות אולד טראפורד.

אריק 27 באוגוסט 2016

יש לי תחושה שאתם כועסים עליו בגלל איזה משחק (מענג) עם החלקה.
בא. טרפורד בניגוד לאנפילד מוריניו תמיד היה אהוב.

משה 27 באוגוסט 2016

אני קורא את דהבאזר מספיק שנים כדי לתת לך את הקרדיט שרצית אותו מההתחלה. אני גם קורא מספיק זמן כדי לזכור שאתה בין היחידים מאוהדי מנצ׳סטר, אחרים טענו לערכים לפני ואן חאל.

אדם 27 באוגוסט 2016

תמיד היה אהוב? שרו לא מעט פעמים באולד טראפורד את השיר fuck you mourinho

ניק 27 באוגוסט 2016

כן אני בהחלט אוהד יונייטד, ולא – לעולם לא ספרתי לו כלי רכב.. תמיד הערכתי אותו ורציתי שהוא יהיה זה שיחליף את פרגסון..
שורה תחתונה – עוד לא גמר קדנציה בלי אליפות, אשמח שתראו לי מאמן דומה

אלון 27 באוגוסט 2016

פפ

ניק 27 באוגוסט 2016

כן ידעתי שהשם שלו יבוא.. לפפ יש רק 2 קנצדיות בנתיים, שתיהן עם סגלים של אלופות עולם.. למןריניו יש 5 קנצדיות, חלקן עם כוכבים כמו דייגו מיליטו

ק. 27 באוגוסט 2016

למוריניו באינטר לא הייתה תחרות על האליפות באותן שנים, ואליפות אחת היה לו זלאטן.
רק ההישגים בפורטו הם לא היו עם הסגל היקר ביותר בליגה או קרוב אליו במקום השני

ק. 27 באוגוסט 2016

הכוונה בפורטו – ליגת האלופות, וגם ההישג באינטר באלופות הוא אדיר. בהשוואה מול פפ בהישגי ליגה, מלבד יתרון הוותק ומגוון הקבוצות אין הבדל ממש

גור אילני 27 באוגוסט 2016

משה, ה-3 בהתקפה מתייחס ל-3 שחקנים עברו את החצי בכל העונה. אבל יותר ברצינות, מדובר על הקדנציה הראשונה בצ׳לסי, השנייה כבר היתה כולה ה-4-2-3-1 העדכני והמשמים.

ניק 27 באוגוסט 2016

בסוף או שאתה מתאים את השיטה לשחקנים או שאתה מחליף חצי קבוצה ומתאים אותה לשיטה.
ואן חל למשל ניסה לקחת שיטה שעבדה ועובדת במקומות מסויימים ולהלביש אותה על שחקנים אבל זה לא עבד כי השחקנים שהוא קנה לא היו אלה שיפתרו לו את הבעיות (ממ בלמים).
פפ נגיד הולך תמיד בשיטה השנייה.

והקיץ הזה הוא כנראה הוכחה טובה לכמה שהמותג של היונייטד הרבה הרבה יותר חזק משל צלסי, 2 הקבוצות במצב די דומה, בלי ליגת האלופות ואנחנו הבאנו את פוגבה וזלאטן וצלסי לא מצליחה להחתים שם גדול בנתיים

משה 27 באוגוסט 2016

ובתור שונא של שתי הקבוצות אני מוכן להמר שצ׳לסי מסיימים לפניכם. יש להם מאמן טוב יותר בתור התחלה.

גור אילני 27 באוגוסט 2016

ברור שיונייטד מותג גדול יותר, לא באמת באותה ליגה. למרות זאת מהרכש שכן הגיע אני מאד מאד מרוצה.

צביקה 28 באוגוסט 2016

קונטה לא שם מספיק גדול?

אביאל 27 באוגוסט 2016

המשחק הכי טוב שלנו שאני זוכר, עזבו שזה ברנלי והכל אבל היה שם הכל חוץ מחדות ליד השער, הזכיר לי את עונת הדאבל עם אנצ׳לוטי שהיינו כובשים חמישיות ושישיות.

מרכז הקישור עשה את העבודה מצוין, בעיקר קאנטה שעם כל משחק הופך להחתמה מעולה יותר ויותר, עדיין הייתי מעדיף לראות את פאברגס במקום אוסקר. האזרד חד, ווילאן חד וקוסטה סוף סוף לא קיבל צהוב ולא רב עם מישהו.

וכרגיל, שצ׳לסי במומנטום מגיעה פגרת הנבחרות הארורה.

צביקה 28 באוגוסט 2016

במחצית הראשונה אוסקר היה אחד המצטיינים.

אביאל 27 באוגוסט 2016

ועוד משהו, בקשר לבלם, עם החזרה של זומה שכבר מתאמן, אני באמת לא מבין מה הלחץ ההיסטרי לבלם, הייתי מעדיף שיחתימו את רודריגז מוולפסבורג ושאיבנוביץ יוכל לשחק בלם, שם הוא עושה עבודה הרבה יותר טובה וככה פתרנו את הבעיה.

צביקה 28 באוגוסט 2016

נראה לי שהשיטה האהובה על קונטה היא בשיתוף שלושה בלמים.

אביאל 28 באוגוסט 2016

צביקה – בינתיים הוא לא הראה את זה בצ׳לסי, אולי במשחקים נגד הגדולות נראה את זה.

צביקה 28 באוגוסט 2016

נראה לי שאין לו עם מי לשחק כך.

ניק 28 באוגוסט 2016

יכול להיות שסוףסוף יש מאמן שגילה את יכולתיו האמיתיות של סס?
הוא לא שיחק במצטבר מעל חצי שעה בנתיים, לא?

גור אילני 28 באוגוסט 2016

הטענה היא שהוא פשוט לא מתאים למערך, לא יודע להגן מספיק טוב כדי לקבל את אחד מ-2 המקומות בקישור. אישית הייתי שמח לראות אותו משחק יותר

צביקה 28 באוגוסט 2016

נתן חצי עונה טובה וזהו, אני בטוח שמאטיץ' וקאנטה עדיפים עליו.

רומן 28 באוגוסט 2016

אני חייב לציין שאם אתה חלוץ הכי כיף בעולם זה לשחק 4-4-2

Comments closed