התיקו עם ברנלי. נגמרה לנו הסבלנות

סוג של נצחון פסיכולוגי למוריניו, שתקף את קונטה על משחק הגנתי בסוף השבוע. השחקנים ענו במשחק התקפי, והתוצאה - כשלון.

כצפוי, היה משחק קשה. ההבדל בינו לבין המשחקים הקודמים עם קבוצות מקומות 8-20 הוא שעד כה קונטה נתן לקבוצה השניה לשחק ובנה את ההתקפות והאיומים על השער לאט ובסבלנות. אתמול צ׳לסי תקפה מהדקה הראשונה, וזה ניכר בתוצאה הסופית. למעשה זהו סוג של נצחון פסיכולוגי למוריניו, שתקף את קונטה על משחק הגנתי בסוף השבוע. השחקנים ענו במשחק התקפי, והתוצאה – כשלון.

התופעה הזו הופכת להיות יותר ויותר בולטת בקנה מידה של הליגה כולה – גם ליברפול וגם מנצ׳סטר יונייטד טובות יותר כשהן שולטות פחות בכדור. לסטר לקחה את האליפות עם הרבה פחות מ-50% פוזשן.

אז למה קונטה נכנע וסטה מהשיטה שלו? ולמעשה הוא לא סטה פעם אחת אלא פעמיים – כשעבר ל-4-2-3-1 בשליש האחרון וויתר על היתרון שנותן לו המערך שדרס את הליגה. כנראה חוסר פוקוס מסוים. בדיוק מה שהוא פחד ממנו בקשר לשחקנים שלו קרה לו עצמו.

במשחק עצמו ראינו דווקא את צ׳לסי נחושה ואכן עלתה ליתרון נוח בפתיחה משער יפה של פדרו. אבל קורטואה כנראה עדיין היה עם הראש בסופרבול כשכדור חופשי מצוין עף מעליו ולפינה הגבוהה, ומשם, האמת, כבר לא ממש סיכנו את השער.

ברנלי בראשותו של סאם דייץ׳ שיחקה מאד חכם, דווקא פחות קומפקטי מהצפוי, וכך הצליחה לשתק לחלוטין את מרכז השדה מבלי ללחוץ באופן פעיל. כשמספר הכדורים שמגיע להתקפה נמוך, כל טעות התקפית ומסירה פזיזה מרגיזות יותר את קוסטה, דבר שיוצר כדור שלג של חוסר סבלנות.

וזה נכתב לפני:

 

builders

כשנבחנו המועמדים לאימון צ׳לסי בעידן שאחרי מוריניו השני, תאור התפקיד היה ״האיש שיבנה את צ׳לסי מחדש״. קונטה עוד בילה את מרבית הקיץ עם איטליה, בטורניר במהלכו שיתק לחלוטין את ספרד האנמית והכין חוזי עתק בסין לגרציאנו פלה וחברים. בשלב מסוים הוא הגיע למתקן האימונים, אבל במקום להנהיג על המקום את שיטת המשחק שלו ולהתחיל לעבוד על טקטיקה, השחקנים מצאו את עצמם מקיפים את המגרש בריצה ועובדים על כח מתפרץ עם רצועות ושכמיות. קונטה עוד ניסה לרכוש חלוץ נוסף, עם או בלי לשחרר את דייגו קוסטה, אבל בסוף הסתפק בסגל הקיים פלוס נ׳גולו קאנטה שחזר מצרפת ונכנס למתחם האימונים במלוא קומתו הצנועה וחיוכו המבויש.

ניתן לספר את שני-שלישי העונה שהתרחשה לאחר מכן באי-אילו דרכים, אבל השורה התחתונה היא שכרגע אנחנו במקום הראשון בהפרש של 9 נקודות, ועומדים בפני רצף משחקים שיכול לתקוע את הציפורניים לתוך בשרו הרך והנחשק של התואר. אחרי שורת המשחקים הקשים מול היריבות הישירות, בהם איבדנו 4 נקודות, אפשר לומר בפה מלא שאת התואר הזה ניקח, או נפסיד, על המשחקים מול המקומות 7-20, שבכולם יחד העונה איבדנו רק 2 נקודות, במחזור הרביעי.

כלומר, קונטה הביא תוצאות כמעט מהר מדי, וללא זמן אמיתי לבנות באמת את הקבוצה. פתרון הטלאי שלו עבד טוב באופן בלתי מצופה, אני מאמין גם מבחינתו, וגרם לכך שהמשך הבניה ייראה אחרת מכפי שחשבנו. במקום מכירות חיסול ו-warchests, נקבל חיזוקים מסויימים. אני לא מאמין שנצליח להביא אף אחד מהשמות הנוצצים שנזרקים באוויר, ואם כן זה יעלה כמו התל״ג של מולדובה.

אבל בריצה כזו חייבת להיות נקודה שבה מביטים אחורה ומתחילים לזייף. ואין זמן צפוי יותר שזה יקרה מאשר במשחק היום – אחרי ארסנל, בחוץ מול ברנלי הקשוחה, שכבר אין צורך לכנות אותה מפתיעה.

העונה הזו היא כמו צלחת פטרי שבה הונחו מועדוני הפרמייר ליג, הושרו באגר-אגר למשך קיץ אחד, הוקרנו בחום אופטימלי של 37 מעלות ואחר-כך בקור נעים של 5 מעלות הכולל טפטוף מתמשך של מים מפיפטה. לאחר מכן, הדגימות נלקחו, יובשו והונחו על נייר לקמוס, והתקבלה הטבלה ה-38 מחזורית.

מבלי להתייחס כרגע לצ׳לסי, שבאמת מפתיעה בהתגבשות המינרלית וב-finished product שהיא מציגה, יש לנו תאימות כמעט מוחלטת בין המשקלים הסגוליים המשוקללים של החומרים לבין הביצועים הסופיים שלהם.

מתחת לקו האדום קיבלנו שילוב מושלם של מועדון אחד בתת-ניהול מערכתי (האל) מועדון אחד שנמצא על סף ירידה תמידי ומונהג על-ידי אדם לא כריזמטי ו/או קשוח מספיק למאבקי תחתית (סנדרלנד) ולסגירת השלישיה מועדון שבנה זהות שמחה וחיובית מדי על תשתית צרה מדי, חוסר איזון שפוגע בסיכוייו להתמודד בתחתית, וזה עוד לפני פיטורי המנג׳ר והבאת תרח בלתי רלוונטי במקומו (קריסטל פאלאס).

מעט מעליהן עוד שני מועדונים שנתפסו ללא הכלים הבסיסיים להישרדות בתחתית: סוואנזי המבולבלת ולסטר הגאה. רבים מדברים על חסרונו של קאנטה, אבל גם זה לא יוכל להסביר את הירידה הדרמטית ביכולתם של מהרז ו-ורדי לדחוף את הקבוצה לתוצאות טובות יותר. בורנמות׳ נראתה כזו שתבטיח הישארות מוקדם, אולם חוסר יכולת לגמור משחקים ולהשיג נקודות שכבר בכיס סיבך אותה בתחתית, ומכריח את הפרוייקט הצנוע אך שאפתני של אייטור קארנקה לעבור את כל השלבים ההכרחיים ללא קיצורי דרך.

ווטפורד וברנלי הן דוגמאות למועדונים שמשחקים יותר על בטוח. סגנון משחק טיפוסי יותר למאבקי הליגה האנגלית, המתבסס על מהירות, קומפקטיות ויציאה קדימה לרוב עם 2 חלוצים. קשה להכשל כשלון טוטאלי עם השיטה הזו, בעידן שבו קבוצות תחתית רבות מתחכמות ומנסות לעשות טיקי-טאקה עם 3 קשרים התקפיים.

סאות׳המפטון, ווסטהאם וסטוק שוות בדיוק את המקום שבו הן נמצאות: זו מהדרום עם סגל טוב יותר אבל עם מנג׳ר שעדיין לומד את הליגה, השניה ממזרח לונדון עם טמפרמנט בעייתי ואצטדיון חדש ולא מוכח אך גם עם חלוץ אימתני, וכמה שחקנים מוכשרים ביותר. סטוק נראית כאילו היא רחוקה מרחק כמה החלטות טובות ממקום 7 וכמה החלטות שגויות מחזרה למאבקי הירידה, אבל בינתיים ייצבה את עצמה והבינה שזה שבויאן משחק בשורותיה לא אומר שהיא ברצלונה, ושמארק יוז הוא אולי מנג׳ר מצוין אבל הוא לא יגיע לרמות שאליהן הגיע כשחקן.

ווסט ברום היא הפתעת העונה מבחינת צבירת הנקודות. בסך הכל צורת המשחק לא השתנתה באופן ניכר, וגם היכולת להיאבק בכל משחק עד הרגע האחרון כבר היתה שם. אבל 6 נגרים מאחור עם רביעייה התקפית אפקטיבית, יחד עם ניהולו המאוס אך יעיל של טוני פוליס הצליחו להביא את המועדון הצנוע לגבהים חדשים.

ומעליה אברטון. סוף סוף מממשת את הפוטנציאל שלה – מקום 7, במקום להתבוסס בסביבות מרכז הטבלה כמו בתקופת מרטינז. באברטון בכל עונה מוצאים כמה תגליות חדשות – הבעיה שבכל עונה גם מאבדים 1-2 שחקנים. לסאות׳המפטון זה מספיק, אבל עבור מועדון שמכוון טיפה גבוה יותר ונשען על היסטוריה מתרחקת של אליפויות – כל עונה שבה לא מצליחים להדק את הרכבת התלכיד היא סכנה להתפרקות מחודשת בקיץ. כך ראינו את דלופאו מפציע בשמי גודיסון פארק בעונה שעברה רק כדי לראות אותו מודח מההרכב בנוכחית. לוקאקו ובארקלי הם איום על שער היריבה אך גם איום אחד בלתי נגמר בעזיבה, וקישור השאריות של גארת׳ בארי ושניידרלין טרם הוכיח שניתן לבנות איתו אימפריה.

ואז הטופ 6, שהוא סוג של סיר לחץ שמתבשל בתוך המיצים של עצמו.

 

 

הניצחון על ווטפורד
הנצחון על וולברהמפטון וונדררס

49 Comments

איתן 12 בפברואר 2017

לדעתי הטבלה תהיה כזו

1.צ'לסי
2.ליברפול
3.טוטנהאם
4.ארסנל
5.מנצ' יונייטד
6.מנצ' סיטי

18.האל
19.סנדרלנד
20.קריסטל פאלאס

אורי 12 בפברואר 2017

1. צ'לסי
2. יונייטד
3. סיטי
4ץ טוטנהאם
5. ארסנל
6. ליברפול

שמול 13 בפברואר 2017

לארסנל יש מנוי על מקום רביעי

no propaganda 12 בפברואר 2017

1.צ'לסי
2. סיטי
3.יוניייטד
4.ארסנל
5.ליברפול
6.טוטנהאם

18. לסטר
19. סנדרלנד
20.פאלאס

אמיתי 12 בפברואר 2017

חותם על זה רק מקווה שאלאס תשרוד

no propaganda 12 בפברואר 2017

אני דווקא מעדיף לראות קלופ בליגת האלופות. טוטנהאם הוכיחה השנה שעדיף לה לא להשתתף והייתי שמח לראות את ארסנל בחוץ. כמובן שכישלון של הסיטי זה גם נהדר אבל אני לא בונה על זה

אמיתי 12 בפברואר 2017

הייטר..(;

גור אילני 12 בפברואר 2017

לסטר אכן מזעזעת ונראית אבודה

רומן 13 בפברואר 2017

1.צלסי
2.מאניו
3.ליוורפול
4.ארסנל (המקום הזה משוריים להם)
..
..
18.לסטר
19. סוונזי
20.מידלסבורו

גאזה 12 בפברואר 2017

חשבתי שקראנקה מאמן את מידלסבורו…יופי של פוסט, תודה :)

גור אילני 12 בפברואר 2017

כן, משהו התבלגן שם. תודה!

גאזה 12 בפברואר 2017

כבודו של אדי האו (אאלט) במקומו מונח!

דור בלוך 12 בפברואר 2017

כל הימור שלא כולל את ארסנל-4 שגוי מעיקרו ושקול להימור לפיו מכבי חיפה תסיים במקום ה-4.

באנגליה

אורי 12 בפברואר 2017

בגלל זה שמתי אותה 5 :-)

אמיתי 12 בפברואר 2017

אחלה גור. קצת חסר פה בפוסטים התייחסות לקבוצות היריבות
עם דגש על מקום 7 ודרומה.
צלסי לא ממש הייתה צריכה בנייה מחדש אבל גם אחרי העונה הנוכחית
תצטרכו כמה חיזוקים משמעותיים לעונה הבאה. בלם. מגן.וחלוץ לפני הכל
בהנחה שיהיה לכם אירופה. מנחש שרומן יחזיר את הפנקס צקים לכשירות
מלאה

ארם אבירם 12 בפברואר 2017

לא הבנתי. לאילו רמות הגיע מארק יוז כשחקן בדיוק?

אמיתי 12 בפברואר 2017

שיחק ביונייטד.

ניק 12 בפברואר 2017

2 אליפויות, 4 גביעים, גביע מחזיקות ועוד כמה תארים קטנים…
רשימה מכובדת…

אבל כן – כמאמן הוא ממש לא מוצלח ואני מתקשה להבין ממה יש להתלהב (אפילו קצת) ממנו

אמיתי 12 בפברואר 2017

מעבר לתארים הוא זכה כאמור לשחק ביונייטד. הישג שרק מעטים משחקני ליברפול זכו בו. לפני ואחרי שמדברים על תארים

גור אילני 12 בפברואר 2017

אני לא הסטוריון ספורט אבל היה שחקן די גדול בתקופתו… זוכר היטב את הקריאה של השדרנים בשמו.

אביאל 12 בפברואר 2017

חבל על התיקו הזה, אמנם ברנלי מדורגת שלישית (עם ארסנל) בנקודות בבית העונה, אבל עם קצת יותר דיוק היינו מנצחים, אם סיטי מנצחים מחר הם שמונה נקודות מאיתנו.

כחול 12 בפברואר 2017

מסכים, אמנם משחק קשה אבל פשוט חבל כל כך על הנקודות. אנחנו במרחק של שבעה שמונה ניצחונות מלסגור את הסיפור, ויש לנו שני משחקים לא פשוטים מול היונייטד והסיטי. זה לא הזמן להתחיל לאבד נקודות מול הקטנות, כשאנחנו כל כך קרובים…

אסף the kop 12 בפברואר 2017

די כבר…
האליפות של צ'לסי בטאבו

matipool 13 בפברואר 2017

עדיין לא הוציאו נסח .. רק אומר .

אמיתי 13 בפברואר 2017

עשו חוק הסדרה.. תפסיק לחלום

אריק 13 בפברואר 2017

אם היום יורד ל8 ואם הפוטנציאל של סיטי להתחבר. לא גמור.

אריק 13 בפברואר 2017

ועם

אסף the kop 13 בפברואר 2017

גמור… גמור…
כמו השמאל בישראל

עשר 12 בפברואר 2017

צ׳לסי
ליברפול
טועה האם
יונייטד
ארסנל
סיטי

האל
סנדרלנד
פאלאס

אסף the kop 12 בפברואר 2017

1. צ'לסי.
2. מנצ'סטר סיטי.
3. ליברפול.
4 מנצ'סטר יונייטד.
5. ארסנל.
6. טוטנהאם.

טוטנהאם זוכה בליגה האירופאית ודופקת את מנצ'סטר יונייטד וארסנל.

אריק 12 בפברואר 2017

במצב כזה יהיו 5 נציגות.

אסף the kop 13 בפברואר 2017

לא נראה לי

אריאל גרייזס 13 בפברואר 2017

אריק צודק. לפני שנתיים או שלוש סביליה היתה מחוץ לטופ 4 בלה ליגה כשזכתה בליגה האירופית – והיו ללה ליגה חמש נציגות. מה שאתה מתבלבל זה עם זכיה בליגת האלופות – אם הזוכה שם נשארת מחוץ לטופ 4 במדינה שלה אז היא מקבלת מקום אוטומטי על חשבון הקבוצה הרביעית (שינו את זה אחרי שליברפול לקחה את ליגת האלופות ב-2005 וסיימה חמישית)

אביאל 13 בפברואר 2017

אפשר לדפוק רק אם לוקחים את ליגת האלופות, אם לוקחים ליגה אירופית יש חמש נציגות.

אסף כלשהו 13 בפברואר 2017

לא, החוק שונה. למדינה מותר מקסימום חמש נציגות בצ'מפיונס (במקום ארבע), ככה שזכייה בצ'מפיונס וסיום מחוץ לטופ 4 שקולה לזכייה בליגת אירופה וסיום מחוץ לטופ 4. בשני המקרים הזוכה תתווסף לארבע הראשונות.

המקרה היחיד שבו הקבוצה שסיימה במקום הרביעי לא תהיה בצ'מפיונס הוא אם גם בצ'מפיונס וגם בליגה האירופית יזכו קבוצות מאותה מדינה שסיימו מחוץ לטופ 4 (נניח אם סיטי תסיים חמישית ותיקח את הצ'מפיונס וטוטנהאם תסיים שישית ותיקח ליגה אירופית- ואז מנ.יונייטד שתסיים רביעית תישאר מחוץ לאלופות).

Kirma der faux 13 בפברואר 2017

בקיצור, תחליף ללסטר לוקחת. הצ'אמפיונס ודופקת את יונייטד.

אמיתי 13 בפברואר 2017

שאלה בקשר לגול של ברנלי.
הבעיטה הייתה מצד שמאל והחומה מוקמה גם בצד
שמאל וקורטואה לקח את הצד הרחוק (ימין) והתקשה
להגיע לבעיטה (היפה) שהלכה שמאלה (הצד של החומה).
לא עדיף הפוך ושהשוער יעמוד בצד הקרוב?

עצמות עצלות 13 בפברואר 2017

הרבה יותר קשה טכנית לעבור את החומה בצד הקרוב בגלל המרחק הקטן יותר. פיזיקה!

אמיתי 13 בפברואר 2017

הבעיטה הייתה די מרחוק. ואני מניח שאתה מתכוון לעבור את החומה ולבעוט למסגרת..בכל מקרה לפי חוקי הפיזיקה כך לשוער פחות זמן להגיב

גור אילני 13 בפברואר 2017

אני חושב שחלק גדול מההגנה על כדור חופשי ממצב קורץ מבוסס על צמצום סיכונים למינימום.
40% מהכדורים עפים החוצה
30% פוגעים בחומה
20% למסגרת אבל חלשים מדי
ה-10% שלא נופלים ל-3 האפשרויות שלמעלה הם אלה שצריך הרבה מזל ואינסטינקטים בשבילם.
הם בתוכם מתחלקים ל-3:
– פגיעה בשחקן הגנה/התקפה שמשנה כיוון
– כדור מדוייק לפינה רחוקה
– כדור מדוייק לפינה קרובה
החומה גורמת לכך שהפינה הקרובה מכוסה טוב יותר, כי הקשת שהכדור צריך לעבור בדרך אליה היא מסובכת יותר. ככה שעדיף לשוער להתמקם בין מרכז השער לבין הרחוקה.
שוער טוב מוריד את זה ל-1-3%, ולראיה זה היה הגול הראשון שספגנו מבעיטה חופשית ישירה מאז 2013.

בני תבורי 13 בפברואר 2017

הבעיטה הייתה מושלמת וקורטואה הלך נכון. מישהו היה צריך להפסיד בקטע הזה.
ראיתי את ברנלי בשבוע שעבר בווטפורד, מאבדים שחקן באדום מהדקה העשירית, חוטפים שניים עד המחצית וחוזרים לחצי שני כאילו ירו אותם מתותח. זה הספיק להם רק לשער מצמק אבל הלחץ שהם עשו היה מרשים ביותר.

אריאל גרייזס 13 בפברואר 2017

ברנלי השנה הוציאו נקודה אחת מחוץ לבית שלהם ואיבדו רק 10 נקודות בבית שלהם, מין אנומליה מטורפת

אמיתי 13 בפברואר 2017

אכן בעיוה מושלמת. אכן קורטואה כמעט עצר. אכן צימצום סיכונים. ואכן חומה לרוב סוגרת את הפינה הקרובה. רק הפעם לעניות דעתי הבעיטה הייתה ממרחק כך שאם החומה הייתה מכסה את הפינה הרחוקה היה זמן רב לשוער להגיב לבעיטה לשם. אגב גם דב חאה הציל בעיטה מצויינת בשבת אחרי שהחומה עמדה כמו דרעק

אסף כלשהו 13 בפברואר 2017

למאמן של ברנלי קוראים שון דייץ' (ולא סאם). אלא אם כן יש כאן משחק מילים או רמז שלא הבנתי ואם זה המצב אז אני מתנצל עד עמקי נשמתי.

בכל מקרה תענוג לקרוא את הטורים שלך. תודה.

גור אילני 13 בפברואר 2017

לגמרי שון דייץ׳ וסתם טעיתי

אלכס 14 בפברואר 2017

מסכיןם עם התגובה של אסף כלשהו, גם אני כאוהד ליברפול מאד נהנה לקרוא את הטורים שלך, אם כי לא הבנתי למה החלטת להעליב כמה מנג'רים…במיוחד אלרדייס.

גור אילני 14 בפברואר 2017

לא התכוונתי להעליב את ביג סאם, אבל אני מאמין שההגעה שלו לפאלאס היתה צעד פחדני של ההנהלה שהיתה צריכה לגבות את פארדיו, לא בגלל סיבה מוסרית כלשהי אלא כי לו היה הסיכוי הגבוה ביותר להציל את המצב.

אמיתי 14 בפברואר 2017

בדיוק גור. חבל מאד שאין סבלנות..

אלכס 14 בפברואר 2017

מסכיןם=מסכים, כמובן

Comments closed