משחקים שפעם היו נגמרים ב-1:0

האגוזים הקשים התחילו להתפצח

בתחילת העונה היו את ה-0:4אים של יונייטד, ואז התחילו הששיות של סיטי, טוטנהאם גם נכנסה לזה ובתווך צ׳לסי הביסה את סטוק 0:4 והיום עוד 0:4 בחוץ מול קבוצה קשה.

קרה משהו. רוב המשחקים שאני מדבר עליהם בהכללה שלמעלה, מלבד אולי אלה של סיטי, הוכרעו על ידי משחק חצי מבוקר, לא התקפי מדי, הכולל יעילות ושבירה של היריב שהביאה לבסוף לתוצאה קצת מטעה.

אז מה קרה?

נכון, הטופ 6 התרחק מהליגה. אבל בעונה הקודמת צ׳לסי זכתה בלי התוצאות האלה, עם מאבקים מאד צמודים במשחקים הקשוחים מול מרכז טבלה בחוץ. לכאורה ניתן להגיד שמירוץ החימוש הוביל את הבכירות למצב שבו הן פשוט נאלצות להיות חזקות מאד.

אבל התחושה שלי היא שיש בזה גם גורם טקטי. אולי המעבר של הטופ מ-4-2-3-1 לשלושה בלמים.

קונטה מאמין שכדי לנצח לאורך זמן הוא צריך יותר גולים. אבל יותר גולים לא מגיעים דווקא עם יותר קשרים התקפיים – לתפיסה הזו הגענו ב-2012 תחת וילאש בואש ולקח כמה עונות להבין שזה לא ממש עובד. זו שיטה שגורמת לקבוצות מצוינות להיראות כמו אוסף של עכברים מורעלים שמתרוצצים בפאניקה כי להשיג גול.

מה שיותר יעיל זה –

  1. עוד כאוס סביב הרחבה וברחבה של היריב. בשביל עוד כאוס צריך יותר שחקנים שמצטרפים (אין כבר דבר כזה ש-4 התוקפים עושים לבד את ההתקפה והשאר מסתכלים מאחור כמו אצל מוריניו)
  2. משחק אגפים דינאמי והרבה יותר הגבהות (כן, כן)
  3. המרכז נשאר יותר חשוף כדי למשוך את היריב פנימה. זו בעצם הדרך הטובה ביותר להימנע ממשחק שבו מניעים כדור לרוחב כדי לפרוץ בונקרים של 10 מאחורי הכדור.
  4. כך ההתקפה מצד אחד לא צריכה להגיע לאיכות ורמות הדיוק של פפ, אבל היא גם לא נשענת על גאונות של אינדיווידואלים, אלא על ניצול מצבים טובים ויוזמה בתוך כאוס מבוקר. דוגמה לשחקן שפורח בסיטואציות כאלה זה אלונסו.

במקביל, היריבות העיקשות ממרכז הטבלה עברו איזה תהליך של ריקבון. לא בהכרח בסגל, אלא ריקבון מחשבתי שכנראה נגזר מתוך המציאות המרירה והפושרת במרכז הטבלה. כשלא זזים לשום מקום במשך כמה עונות נוצרת דלקת. כשמסתכלים על זה מהזווית הזו אפשר להבין דווקא למה חלק מבעלי המועדונים מעיף מאמנים שנתפסים כמצליחים (מצארי, פואל, ביליץ׳ ועכשיו אולי גם פוליס) – הם לא רוצים סטגנציה שתוביל לכך שיתעוררו יום אחד בצ׳מפיונשיפ.

ועוד דבר: הזה מוביל בין היתר למצב ש-3 מושאלים של צ׳לסי משחקים בתפקידים מרכזיים בליגה: זומה במרכז ההגנה בסטוק, לופטוס צ׳יק במרכז הקישור של פאלאס וטאמי אברהם במרכז ההתקפה של סוואנזי. מהזווית של צ׳לסי זה נהדר, אבל מבחינה אסטרטגית זה כשלון של המועדונים האלה. אין שום סיבה טובה לאייש עמדות כל-כך חשובות במושאלים שבעונה הבאה לא יהיו בקבוצה.

שהכול נהייה בדברו
לידס. דרכים צדדיות.

14 Comments

כחול 19 בנובמבר 2017

באמת יש הרבה שערים העונה בליגה, וכל הסיבות שאמרת נכונות. מבחינתי הנקודה הכי חשובה הכי התחזקות הטופ6.
ואיזה משחק כיף. כבר בגול הראשון של הזאר הייתה הרגשה שזה ביד. עונג שבת לא סטנדרטי במונחי צ׳לסי(כלומר בלי דרמה מיוחדת). כן ירבו.

כחול 19 בנובמבר 2017

אה – ונראה לי שמצאנו מערך חדש אם כי לא ברור לי איך הוא עובד בדיוק מבחינת המיקומים – מי משחק יותר קדימה, פאב או באקה?
להרגשתי באקה קיבל את התפקיד היותר קידמי מבין הקשרים במערך של 3-5-2, כשפאב משחק מעין פירלו וזוכה לגיבוי מקאנטה ובאקה במרכז השדה.
אם כי קל מאד לשחק אותה פירלו מול ההגנה המחוררת של ווסט ברום… באמת אגוז קל לפיצוח

אריאל גרייזס 19 בנובמבר 2017

הגדולות באנגליה מצליחות השנה גם באירופה אחרי שנים של חוסר הצלחה אז הייתי רוצה יותר לייחס את זה לשיפור שלהן ולא לירידה באיכות של הקטנות. אם אני לא טועה, זאת שנה ראשונה מזה המון זמן שאף אחת מהגדולות לא עם מאמן שנה ראשונה, אני מניח שיש לזה השפעה מאוד מכרעת.
מה שמעניין זה שהקבוצות שפעם היוו מרכז טבלה ברור פתאום הפכו לקבוצות תחתית – ווסטהאם, אברטון, סאות'המפטון. זה קשור לתהליך שאתה מדבר עליו – כשאין לך באמת בשביל מה לשחק אתה מתנוון

cookie-monste 19 בנובמבר 2017

האמת בדיוק חשבתי שנראה שבשנים האחרונות האי סבלנות עם מאמנים הגיעה לשפל חסר תקגים באמת. מענין היה לבדוק אם זה באמת קשור סטטיסטית.

Dr. van nostrand 21 בנובמבר 2017

בדיוק הנקודה.
פורמט הליגה הקיים מחסל באופן שיטתי ומכוון את היצר התחרותי של יתר הקבוצות ומגדיל את הפערים באופן עקבי וסיסטמטי עד כדי מונופול מוחלט של העשירות שמשחקות מידי שבוע על מטרות מזוהות בהישג יד, לעומת אלה שמתבססות ומתבוססות להן במרכז הטבלה/תחתית ומשמשות כמכשולים בלבד עבור הקבוצות ה'רציניות'.

זה לא במקרה ש 99 אחוז מהאוהדים בעולם תומכים באותם 15 קבוצות.

Dr. van nostrand 21 בנובמבר 2017

דרך אגב, לא חושב שצריך להסיק מהתוצאות מהחלק הזה של העונה לגבי איזשהו חידוש.
חוסר העניין המוחלט במרכז הטבלה מתקיים כבר מעל 20 שנה, זה לא משהו חדש ובכל זאת רוב השנים לא פשוט לנצח אף קבוצה ובטח לא במגרש שלהם בלי קשר למיקומם בטבלה וידוע שבאופן טבעי יש יותר אינטנסיביות במשחקים של ה'קטנות' ( הפורמט הפך אותן ללא רלוונטיות, מה לעשות שזו המציאות ) כשהן פוגשות קבוצה עם שאיפות אליפות/רייטינג עולמי גבוה, מה שמביא לפוטנציאל העלאת השווי שלך כשחקן במו"מ עתידי.
אם במקרה כרגע יש הרגשה ששאר הקבוצות לא נותנות פייט, זה לא משהו שמעיד על הכלל.

הדבר החשוב לזכור הוא שלמרות שבד"כ כן יש כדורגל מצויין בכל המגרשים, רק אלו שמכוונות למקום הראשון בעצם נהנות מתשומת הלב, הרייטינג, הקיימות והאהדה.

אז לכל הקבוצות העירוניות המקסימות- תודה על המאמץ והתפאורה הנפלאה, אבל אנחנו נישאר עם התאגידים הבינלאומיים העשירים והדורסניים כי הם היחידים שמספקים לנו אקשן ובלא הצעות נגדיות, אין לנו סיבה להפסיק לצרוך את מרכולתם של העשירים.

אמיתי 19 בנובמבר 2017

מצויין גור. תובנות מדוייקות..זה בעצם משחק טאקטי שהוא קצת אנטי טאקטי (אנטי סדר). אהבתי

אביאל 19 בנובמבר 2017

משחק מצוין, מהרגע הראשון וגם קצת מזל עם ההחמצה בסוף כי זה נחמד מאוד בלי לספוג במשחק כזה.

בנוגע לשלישית הקישור יש הירככיה מסוימת אבל רואים שזה דינמי מאוד, אני מאוד מרוצה מזה שבאקיוקו נכנס מקו שני לתוך הרחבה, כמו שאמרת עם אלונסו וזאפקוסטה זה נראה מגוון הרבה יותר בהתקפה מאשר שלושת הקשרים של פעם.

רני 19 בנובמבר 2017

גור הכתיבה שלך היא גורמה, מעדן למחשבה ולמוח. ושלא תעיז לסגור אפילו אם התור להגיב בדוכנים השכנים ארוך יותר.

גור אילני 19 בנובמבר 2017

תודה רני, אם אני אסגור זה רק כי לא יהיה לי זמן לכתוב ולא בגלל כמות התגובות אצלי ובטח לא בבלוג השכן.

איאן ראש 19 בנובמבר 2017

בנושא מושאלים, הם מרוויחים לשנה או יותר שחקן כישרוני שחסר להם במשבצת הזו. אם כבר היה להם שחקן במיקום זה או אפשרות לקנות אחר אני מניח שהיו עושים זאת.

ארז 19 בנובמבר 2017

גור,
לגבי קבוצות מרכז הטבלה, לתחושתי חלק מהבעיה הוא דווקא התיאבון שנפתח, שיחד עם הכסף הגדול מביא לרכש נוצץ אבל פחות מדויק ו/או פחות מתאים לאופי או סגנון הקבוצה.

אמיתי 19 בנובמבר 2017

100%.
קריסטל פאלאס, אברטון..יש בעיה שאין מנהל מקצועי ברוב הקבוצות האנגליות. כסף, כמו הרבה דברים, זה חרב פיפיות

ניק 19 בנובמבר 2017

לא מבין את הטענה נגד לתת למושאלים לשחק…
נתת דוגמא ל3 שחקנים ב3 עמדות שונות, אז מי מהעמדות האלה "כל כך חשובה"?
כל עמדה חשובה ואם יש לך אפשרות להשיג שם שחקן שיותר טוב מהשחקנים האחרים שיש לך בעמדה הזו, אפילו לשנה, אז למה לא?
מה גם שהם לא באמת יקבלו הזדמנות בצלסי (אולי רק זומה) בשנה הבאה, אז למועדנים האלה יש סיכוי לא רע לקנות אותם.

Comments closed