בוטום 14

שני מסלולים שונים לכיבוש שערים. אחד של הטופ-6, והשני של כל השאר

הליגה האנגלית דינאמית ומשתנה, מה שהיה בעונה אחת לא רלוונטי בעונה הבאה. המנג׳ר הממוצע הוא כבר לא רוי הודג׳סון או בריטי עם פני ״תן לי אגרוף בפרצוף״ אחר, אם כבר בריטי אז אופנוען שהרגע מכר את ההארלי שלו סטייל אדי האו.

בעונה שעברה הגול הקלאסי, זה שהיינו רואים עוד ועוד, היה משהו שאקרא לו בכינוי ״קוטיניו משמאל לימין״: שחקן טכני מקבל את הכדור בפינת הרחבה מצד שמאל בד״כ, ומקשית את הכדור בסיבוב מסביב לשוער ולפינה הרחוקה. הגול הזה שיחק על כמה אפיונים של עידן קלופ, פוצ׳, קונטה ופפ המוקדם: לחץ של שחקני התקפה על סף הרחבה, ערבוביות עם בלמים שמנסים לבלום את הכדור השטוח לפינה הקרובה, מספרי 10 טכניים ומוכשרים (פלוס הארי קיין) וגם שוערים שיוצאים לכדורים.

העונה, ההגנות משחקות הרבה יותר קדימה בממוצע. אם נדמה לכם שיש יותר נבדלים העונה, ויש לכם פלאשבקים ממילאן-יובנטוס 1994, אז זה באמת נכון – זה גורם להרבה נבדלים (4.1 למשחק מול 3.8 בעונה שעברה). יש גם הרבה החלטות גבוליות, כי הרבה מהגולים מתבססים על שחקנים מהירים ששוברים את הנבדל (לא רק ראשפורד אתמול – גם ברנלי, ברייטון ווסטהאם משחקות ככה. וצ׳לסי בכלל מובילה את טבלת הנבדלים כשאלבארו מוראטה בחוד החנית.

אז איך כובשים? תלוי מי אתם.

בעונת 2016ֿ/17, היו בפרמייר ליג 9 קבוצות עם יותר מ-50% אחזקת כדור.

והעונה? רק הטופ 6. כלומר ווסטהאם, אברטון, סאות׳המפטון, כולן ירדו מתחת ל-50% פוזשן. רק ווטפורד מתקרבת ל-50%.

כלומר, יש לנו שני מסלולים שונים לכיבוש שערים. אחד של הטופ-6, והשני של כל השאר. אם אתם קבוצת בוטום 14 העונה, קשה לכם בכלל להגיע למצב בעיטה לשער. בעונה שעברה רק קבוצה אחת (מידלסבורו) בעטה פחות מ-10 בעיטות לשער למשחק. העונה יש 5 כאלה.

לא בכדי, אנחנו רואים את המודל של ברנלי אפקטיבי ביותר, במיוחד מול קבוצות חזקות. דייץ׳ משחק עם אבולוציה מסויימת של ה-4-4-2 הקלאסי, וזוכה ליתרון יחסי מול כל מיני מערכים מתוחכמים שמסתבכים איפה שלא צריך. היופי הוא שאי אפשר כל כך לנצח את המערך הזה טקטית – אלא אם כן מתחשק לכם להשאיר 4 שחקני הגנה מאחור במשך 90 דקות ועוד קשר הגנתי שיטאטא לפני שהכדור מגיע לכריס ווד או אשלי בארנס.

גם ווטפורד אפקטיבית, אבל אצלה זה כבר הרבה יותר מגוון. מקבוצה אפורה היא הפכה תוך כמה עונות לאחת שכדאי לפתוח בשבילה את הטלוויזיה. הרבה שערים לשני הצדדים ושילוב של רישארליסון הטכני וטרוי דיני האדיר, דוקורה המאיים, דאולפאו מאוכזב בארסה ועוד חברים.

ווטפורד היא גם היחידה העונה מחוץ לטופ 6 שמתקרבת לשער אחד בממוצע למשחק מ-open play, עם 0.9 שערים בממוצע ממשחק זורם. חבל שהפיאסקו עם מרקו סילבה קצת הרס בתחילת העונה כי לסגל הזה יש פוטנציאל טוב… מה שרומז שבטח נראה אותם נאבקים נגד הירידה באחת העונות הקרובות.

 

נותר על כנו
בראש מורם, אבל מבולבל

12 Comments

דורפן 11 במרץ 2018

מצויין.רק תיקון אחר. קבוצת הבוטום=14 האולטמטיבית היא מנצ׳סטר יונייטד שפלשה עד למקום השני.

גור אילני 11 במרץ 2018

יונייטד וצ׳לסי חברות במועדון אחר – מועדון החשש. החשש לקחת מסירות של פחות מ-75% סיכוי במרכז השדה (אני לא מתייחס למסירות ארוכות ולמסירות בשליש האחרון). כשמוסרים רק על בטוח מתקדמים מאד לאט ושבלוני, ומגיעים לרחבה כשהקבוצה השניה כבר מוכנה. לכן אנחנו מסתמכים כל-כך על טעויות, מצבים נייחים וריבאונדים.

ארם אבירם 12 במרץ 2018

:)

אביעד 11 במרץ 2018

ווטפורד מייצגת בדיוק את הקושי בכדורגל הזורם. בכדי להשיג את הכדורגל הזה, היא תוקפת עם מלא שחקנים ומאוד פגיעה בהגנה.

כל קבוצות ה 50% פוזשן והכדורגל ההתקפי הבינו שיש כאן בעיה. זה סגנון שמאלץ התקפה עם הרבה שחקנים ולכן הופך אותך ליותר פגיע הגנתית.

אז יש בליגה למעשה רק 2 קבוצות עם איזון טוב של התקפה זורמת והגנה חזקה. סיטי וטוטנהאם.

סיטי זה סגל טוב, שנבנה לשיטה מסויימת ופשוט עבודה טובה של גוארדיולה והצוות שלו.

בטוטנהאם סיפור דומה אך מעט מורכב יותר. זה סגל שרץ כמה שנים, עם מאמן טוב ושיטה יציבה. אבל ההצלחה הזאת בנויה על מינימום רוטציה והמון אנרגיה. קשה יהיה לקחת את זה למקסימום לעונה שלמה.

ליברפול חיה על החרב. בוחרת בהתקפה ושההגנה תדאג לעצמה.

יונייטד וצ'לסי חיות על יום ככה, יום ככה. לפעמים הן מתמקדות בהתקפה ולפעמים בהגנה.

Gil - Zimbabwe 11 במרץ 2018

מה שיפה בגול בבוטום 14 שאם תיקח את הקבוצה שמקום ראושן בבוטום 14, לשחק עם מקום אחרון בצ'מפיונשיפ, לא תידע מי מהליגה הראשונה ומי מהליגה השנייה.

אביאל 11 במרץ 2018

מעניין מאוד.

D! פה ועכשיו 11 במרץ 2018

פוסט נהדר. תוסיף לו כמה סרטוני הדגמה ויש לך אפליקציה שאני מוריד

שי 11 במרץ 2018

+1.99$

שי 11 במרץ 2018

בתגובה ל-D

ארם אבירם 12 במרץ 2018

בהחלט מעניין גור. האם הסגנון של הבוטום 14 מיועד כדי להתמודד טוב יותר עם סגנון הפוזשן (שנשאר לטענתך נחלת הטופ 6) או נועד להתמודדות עם שאר ה-15? האם יש סטטיסטיקה של אחוזי ההצלחה בסגנון האנגלי המחודש הזה מול עצמו ומול הפוזשן?

ואן גוך 12 במרץ 2018

אני גם ממש נהנה מווטפורד.
אבל יש לך טעות קטנה במודל. מאניו מקום 2, ומשחק route 1 football. עם חלוץ 9 שלא ממש יודע לעצור כדור בנגיעה עדינה.

אסף כלשהו 13 במרץ 2018

נגיעה עדינה אולי פחות, אבל להסיט כדור גובה בנגיחה הוא יודע לצערי וניצח ככה את ליברפול…

Comments closed