סודות ההצלחה של הכדורסל הישראלי

כיצד הכדורסל הישראלי הפך לספורט הישראלי מעורר הגאווה שהוא

zionism-poster

בזמן האחרון כשאני הולך לי לתומי, כמובן שלתומי, ברחוב על כל צעד ושעל אנשים רבים עוצרים אותו ושואלים אותי: "ערן, נזר בריאה מופלא שכמוך, תגיד לנו, בתור אחד מל"ו, נשיא מנסה, אורגזמה מהלכת על שתיים ואחד ממוחות הכדורסל הגדולים בזמננו, איך אתה מסביר את מצבו העלוב של הכדורגל הישראלי, את הפאתטיות שלו ואת המבוכה האינהרנטית שבו אל מול הכדורסל הישראלי, שאולי אינו שגיב כבעבר אבל לבטח מביא כבוד ויקר למדינה שלנו בזמנים קשים אלו"

ואז אני עוצר, מביט להם בעיניים ואומר להם שיפסיקו לדבר שטויות. ושיפסיקו להתגזען. כי התפיסה שלהם לגבי כדורגל מול כדורסל מטופשת ואידיוטית.

 

כי תראו, ככה זה, הכדורסל מסיבות כאלו או אחרות נתפס כספורט אשכנזי יותר, הכדורגל מסיבות כאלו ואחרות נתפס כספורט עממי יותר, ואני עוד אתייחס למילה הזו "עממי", וככה כולנו מסתכלים עליו. כשהכדורסל נכשל, זה הירואי, וכי אנחנו נמוכים, וכי הזרים לא טובים מספיק, כשהכדורגל נכשל? המנטליות הישראלית. הכל שמות קוד. קודים שאומרים בעצם, האשכנזי נכשל כי העולם נגדו, האבולוציה נגדו, הכושי התורן נגדו, המזרחי? בבון. וזה ככה בקשר לשחקנים, וזה ככה בקשר למאמנים, וזה ככה בקשר לקהל. נדירים המקרים בהם קהל כדורסל זוכה לכינוי בבון, אבל בכדורגל? חופשי זה מחולק. בעיקר לקהלים המזרחיים יותר, נניח בית"ר ובני יהודה.

ואז, לא פלא שאנחנו תופסים את הכדורגל ככושל יותר, כי פה בישראל אנחנו אוהבים את המזרחי בפוזיציה הכושלת, הפרחים האלו שהבאנו מהג'ונגל ובמקום להגיד תודה ולעלות למונדיאל, הם בוחרים לשמוע עדן בן זקן ולהתמסטל ממטבוחה בקרנות הרחוב. תראו את הטל בורשטיינים שלנו במקום, תסתכלו אליהם, איזה סמל ומופת לעבודה קשה, ולחוכמה.

וכמובן, שאם כבר ככה הכדורגל הוא בזיון, אז בואו נעמיס עליו את כל חוליי החברה, הם אלימים שם, הם קולניים שם, הם חסרי נימוס שם, הם גזענים שם! הם גזענים!! הם גזענים!!!! הם ממש, אבל ממש, ולגמרי, ולחלוטין ניאו נאצים יהודיים ששונאים ערבים!!!!!!!!!!!111111111 לסגור אותם! להגלות אותם! להוריד אותם ליגה!

סבבה, רק שאני במגרשי כדורסל כבר אי אלו שנים, ואין איתי ערבים בקהל. כשהייתי הולך למשחקים של הפועל עכו או מכבי עכו בתור ילד? היו איתי בטריבונה. ובנבחרת ישראל כדורסל נניח? כמה ערבים שיחקו שם? וכמה ערבים שיחקו בליגה בשנים האחרונות, עד שכארם משעור הפציע פתאום? וכמה קבוצות ערביות זכו כאן בתארים בכדורסל? וכמה שחקני כדורסל ערבים זכו כאן לאהבה והאהדה של טורק, באדיר ואפילו סואן או ראדי?

אתם יודעים למה אין גזענות נגד ערבים בכדורסל? כי זה ספורט ערב-ריין בישראל. מאותה סיבה שקל להיות שמאלני בקיבוץ או בצהלה. מאותה סיבה שקל להיות בעד הפליטים האומללים האלו שסובלים כל כך מהבבונים בנווה שאנן ותקווה כשאתם גרים ברחביה או במעוז אביב. כי לא רואים אותם, הם הבעיה של המזרחים, לא שלנו. נשים את המזרחים כשומר שלהם, כשכן שלהם, כבוס שלהם, נדפוק אותם ואותם, ואז כשהם יריבו בינהם, ממש נזדעזע.

ולגבי המילה עממי. עממי זו מילה נוראית. כי היא מפרידה בין קלאסיקה קאנונית, לפולקלור לא מזיק. וכל מה שנמצא בצד של העממי, כל מה שנמצא בצד של הפולקלור הלא מזיק, כל אלו חומים. ולכן, כשרוצים בארץ לדבר על משהו עממי, עושים את זה דרך הגחכות, או דרך מבטים אנתרופולגים מפוכחים. כך או כך, אין רצון אמיתי לתת ל"עממי" הזה להיות חלק שווה בחברה, או אולי לאפשר לא להיות משלים אמיתי לאליטה כזו או אחרת. וככה זה, גם בתקשורת, בכדורגל עוסקים או קריקטורות גזעניות כמו אלו של בובה של לילה בזמנה, או כל מיני אנשים, מאד חכמים , בחיי, שמסתכלים עליו מלמעלה. מעדיפים פה את שפיגלר האירוני והמעודן (והנהדר אגב) ואת פרוספר עזרן אזגי (סליחה) האלים והקולני, על פני מישהו כמו יוסי מזרחי או אלישע לוי, כי הם אינטילגנטים באמת, אבל החום הזה שלהם, החום הזה, העממיות הזו, לא תאפשר להם לומר דברים חכמים, ואם הם לא קריקטורה, אז אין להם מקום בכלל.

אני אוהב כדורסל, אני ממש אוהב כדורסל ישראלי. אבל אין סיכוי שזה ענף ספורט מוצלח יותר מהכדורגל הישראלי, שמתחרה מול תחרות קשה יותר, ומתמודד, לא תמיד היטב, עם בעיות חברתיות קשות יותר, בעוד שהשמאלנים האשכנזים האלו מהקיבוצים שלהם, והציונים הדתיים האנגלו-סכסים האלו מרעננה רק מביאים כושים שיטביעו עבורם, בזמן שהם מחוקקים חוקים ישראלים שרק מכסים להם את התחת. אתם יודעים, כמו הקיבוצים, כמו ההתנחלויות, כמו הציוני הלבן הטיפוסי, שזורק את כל החומים האלו לתבניות שנוחות לו, ורק משתמש בהם כדי לאשש את עליונותו.

 

כיצד מאמנים
דיבאלה דיבאלה

161 Comments

פוגל השומר 15 בינואר 2016

כדורבנות של פופ

דניאלה דה-רוסי 15 בינואר 2016

בתור סטודנט ששוכר ברחביה אני מוחה על ההכללה. הפרופסורים הייקים כבר מזמן מתו, והילדים שלהם עזבו למרכז. השכונה הזו חציה חרדית אנגלו-סכסית שעשתה עלייה, וחציה חרדית אנגלו-סכסית שמחזיקה כאן דירת רפאים לחגים. לא נשאר כאן אף אחד שישמור על הגחלת הגזענית…

נביא בעירו 15 בינואר 2016

נושא מעניין והאבחנה לגבי הכדורסל מאוד נכונה, גם אם מעט טריוויאלית. אבל הטענות כל כך פשטניות…

זה נכון שכדורסל מתרכז בעיקר בהרצליה-רעננה-ת״א-רמת גן (זו, אגב, אחת הסיבות שהחוויה של אוהדי הפועל היא של אופוזיציה פריפריאלית) ותרבות הכדורסל שהתפתחה בישראל היא שונה לחלוטין מזו של הכדורגל, אבל ממה זה נובע? איך זה קרה? למה זה קרה?

אבל הרבה יותר קל לטעון טענות חבויות משונות כמו: ״למה אין שחקני כדורסל ערבים? בגלל הממסד האשכנזי…״

נביא בעירו 15 בינואר 2016

רק שיהיה ברור: שלא כמו כמה מהתגובות שמתחתיי אני לחלוטין לא מקל ראש בעוול שנעשה בעבר ובהווה למזרחים בישראל. בתור אשכנזי אני מבין היטב מה הפריבילגיות שאני נהנה מהן כתוצאה מהמוצא שלי… יותר מזה, אני חושב שהפרספקטיבה העדתית בדיון כדורגל vs כדורסל היא חשובה ורלוונטית. הבעיה שלי היא ספציפית עם סוג הטענות המועלות בדיון הזה..

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

זו לא היתה הטענה שלי, כן?

נביא בעירו 17 בינואר 2016

בגלל זה כתבתי ״טענה חבויה״, כן?

ערן קאלימי 17 בינואר 2016

בשביל שאחביא טענה כזו אני צריך לחשוב שהיא נכונה. אני לא.

נביא בעירו 17 בינואר 2016

עצה: אם הרבה אנשים (חלקם בעלי סוג כלשהו של אינטיליגנציה) מבינים אותך לא נכון, יכול להיות שיש גם בעיה בכתיבה…

אריאל גרייזס 15 בינואר 2016

אאוץ'!
ישר לביצים

מתן גילור 15 בינואר 2016

שמע ערן, אני מודה שאני לא מצליח להבדיל מתי מדובר אצלך על התבטאות גזענית, מתי זו טרוליות (במילותיך שלך!) או מתי אתה סתם טועה.
ייתכן ויש משהו במה שאתה אומר לעניין התקשורת. לא בטוח, אבל ייתכן.
אני הולך לכ-35-40 משחקי כדורגל בעונה. וכן, הם מתנהגים כמו קופים! זה קשקוש לייחס זאת למוצא שלהם. (זו גם גזענות לקרוא להם בבונים, כיוון שהם APES ולא monkeis :) ). אם מישהו מסתובב וחושף את ישנו ותופח עליו כלפי הקהל היריב, צפיפות בפיגמנטים שלו פשוט לא רלוונטית לעניין.
משאירים אותי במעצר הגנתי בטדי חצי שעה אחרי שריקת הסיום לא בגלל שביצעו ניתוח אנתרופולוגי-סוציולוגי מעמיק והגיעו למסקנה שבקרב אוהדי בית"ר י-ם יש יותר אנשים ממוצע מזרחי, אלא כי יש שם אלימות!
מאסתי בביטויים כמו רגשות קיפוח או רגשי נחיתות, הגזענות שלך כלפי יוצאי עדות אשכנז, שלפעמים משעשעת בקונטקס הנכון, לפעמים גם מגעילה אותי ברמות אחרות (וחי חדקי שאני משתמש בביטוי כזה במשורה).
אם יש ביקורת על תושבי צפון ת"א היא לגיטימית (אם כי בספק לגבי צדקתה), ברם היא קשורה למעמד הסוציו-אקונומי שלהם ולא למוצא (הם פאקינג דור 3-4!!!, מי שם חושב על זה בכלל?) והיחס שלהם (לכאורה) הוא כלפי תושבי דרום ת"א ולא כלפי המזרחיים האלה מעבר להרי החושך.
*שוב, יכול להיות שאני מפספס פה טרוליות ו/או ציניות, ולכן מוסיף ט.ל.ח.

מתן גילור 15 בינואר 2016

הם/שלהם = חלק מאוהדי הכדורגל. בלי הכללה ובלי שום מובהקות לעניין מוצע, צבע עור, דת (רק לעניין מין יש מובהקות – הגברים מתנהגים גרוע בהרבה).

מתן גילור 15 בינואר 2016

*מוצא

Ljos 15 בינואר 2016

מתן, הפסקה האחרונה שלך זה בדיוק המפתח. זה לא מאבק עדתי. ב"אשכנז-מזרח" כבר מזמן אין הכוונה למוצא העדתי, ולא נראה לי שלמוצא העדתי התכוון ערן. זה עניין תרבותי. בגלל זה נינט טייב נחשבת אשכנזייה בעיני מירי רגב. תקביל את יחסי כדורגל-כדורסל ליחסי "תרבות וחיים אשכנזיים -תרבות וחיים מזרחיים" (שוב, בלי קשר למוצא ספציפי של האדם).

MOBY 15 בינואר 2016

ואני רק שאלה.
לא יותר חכם לתת לקבוצה האורחת לצאת ראשונה?
ככה אחרי חצי שעה שעה אנחנו או על כביש 6או צפונית לחדרה. ולשם כבר אין מעבר ללא דרכון.
פשוט לא מבין את היתרון במה שעושים היום ואני לא איזה אסטרטג גדול.
סתם ניהול סיכונים.

אדם 15 בינואר 2016

זה יותר מזה. אני לא יודע מה קורה כשהיתר מגיעה לחיפה אבל כשהם מגיעים להלן פילד עדיין משאירים אותנו באצטדיון. לא משנה בית או חוץ, תמיד הם יוצאים קודם, אין יותר מעצבן מזה

מתן גילור 16 בינואר 2016

בחיפה מוציאים את כולם ביחד בכל המשחקים. לדעתי אף פעם אין סיבה לכלוא אוהדים והמשטרה צריכה לעשות את עבודתה. הכי גרוע הוא שכולאים את הקרבן הפוטנציאלי. רק לחשוב שאם בשכונה היה מישהו שמסתובב עם כלב שנושך אנשים כולם היו צריכים להישאר בבית כשהוא בחוץ, במקום שזה יהיה הפוך.

ברק 16 בינואר 2016

בדיוק מה שעובר לי בראש כל פעם שאנחנו כלואים שעה בטדי, בדרך כלל גם בקור. במקום להחזיק את המקומיים חצי שעה, להוציא אותנו תיק תק לאוטובוסים או לחנייה, מחזיקים אותנו, כשאנחנו יוצאים מטווח המשטרה ומגיעים לחנייה אנחנו עדיין מרגישים מאויימים כי הרי הם כאן, הם לא עלו על כביש 1 בדרך חזרה הביתה…

קפטן קוקי 15 בינואר 2016

+מיליון

איציק 15 בינואר 2016

אבל היא באמת אשכנזיה, ממש כמו שהיתה שושנה דמרי.

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

מתן, סבבה לגמרי, רק שני דברים, תצטרך לעבוד קשה בשביל להראות שהביקורת שיש לי על אספקטים של אשכנזיות היא גזענית, דבר שני, כשאני מטריל זה ברור יותר.

מתן גילור 16 בינואר 2016

אני אשכנזי, אנחנו דואגים שהמזרחים יעבדו קשה בשבילנו ;)

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

החצי האשכנזי שלי דואג שהחצי המזרחי שלי יעבוד עבורו בחינם, החצי המזרחי שלי רק רוצה להתבטל ולשתות אלכוהול וקפה שחור.

ברלה 15 בינואר 2016

גם בהינתן שיש בארץ אי שיויון ויש מה לתקן, הניסיון המאולץ לחפש שדה של קרב בין אשכנזים למזרחיים בכל מקום רק הופך את הניסיון לשנות למגוחך. הסיבה שקהל הכדורסל לא נחשב לבבונים היא שהוא אכן לא מתנהג כמו בבונים באותה תדירות כפי שזה קורה בכדורגל. וכאשר זה כן קורה (כמו במקרה החזיז של הפועל חולון או באירועים האחרונים עם הפועל תל אביב) אז גם קהל אוהדי הכדורסל מקבל גינויים נסערים מרון קופמן וניב רסקין – שומרי הסף של התרבות הישראלית.
זכותי לא להתרשם מהאינטלקטואל הגדול יוסי מזרחי מבלי שתקרא לי גזען. האם זה ינחם אותך אם תדע שאני לא מתרשם גם מניר קלינגר או איל ברקוביץ'? ומי בכלל מעדיף את פרוספר אזגי על פני אלישע לוי. אין בזה שום הגיון.
מה המשמעות של זה שלא ראית ערבים במגרשי הכדורסל? מה בדיוק הטענה פה? אולי באמת ערבים פחות מתעניינים בכדורסל, מה בדיוק הבעיה עם זה? או שאתה רוצה להחליט להם גם מה לראות, כי זה המאפיין הכי יפה בפוסט מודרניזם הצדקני הזה – אני אדבר עבור מישהו אחר כי אני יודע מה טוב לו.
אז הנה תקרא, יש גם ערבים שמשחקים כדורסל וגם הם יודעים שזה לא נפוץ במגזר. אז מה, מה זה אומר בדיוק?
http://www.hoops.co.il/?p=50196

אבל העיקר שאחרי שהאשמנו אותם ביצירת העוני, בעידוד הפשיעה, ביצירת טרור, בחוסר מלחמה בטרור, בקומוניזם, בקפיטליזם ובכמובן בחטא הכי גרוע – בהתנשאות, עכשיו אפשר להאשים את האשכנזים השמאלנים המתנשאים האלה ואת הדתיים האנגלו-סכסים הפשיסטים מרעננה גם בהתפרעות של אוהדי ביתר. הבעיה נפתרה, כנראה שהמציאות לא כל כך מורכבת כמו שמנסים להציג אותה

אלון 15 בינואר 2016

פרוספר עזרן, פרוספר אזגי, העיקר פרוספר
הפוסל במומו פוסל

צור שפי 16 בינואר 2016

גם פרוסנר וגם מומו?

צור שפי 16 בינואר 2016

פרוספר ומומו כמובן

המאבחן 15 בינואר 2016

לכותב הטור ניחוח חזק של חצי אשכנזי לפחות.

מתאמץ מידי

טרוצקי 15 בינואר 2016

פרוספר עזרן היה ראש העיירה קריית שמונה, עוד עיירת פיתוח נצחית וחומה להפליא בעוד הקיבוצים הלבנים לידה פורחים ושבעים על גדות הירדן,שגם הוא בוחר דרך פלא להתחיל איפה שהקיבוצים נבנו.טעות פרוידיאנית,ויפה ועצובה

מתי 15 בינואר 2016

hear hear

איציק 15 בינואר 2016

1. ישראל מדינה קטנה ואין מספיק בבונים לשתי הליגות. מה לעשות שהם בחרו בכדורגל? האמת, מזל…
2. המילה "עממי" משמעותה לחן רוסי שנגנב ולא נותנים לו קרדיט או זכויות יוזרים. אני מבין שגם את מזרח אירופה אתה משייך למזרחיים. יפה, אני מזרחי :-)
3. הכדורסלנים האשכנזים זו אימרה די חסרת בסיס (אם היה לה פעם בסיס, כנראה שחלקית כן). תעבור קבוצה, קבוצה ותספור ישראלים שאינם מיתאזרחים. אני חושב שיש כשליש מזרחים וכשליש מורכב ממעורבים וילדים ליוצאי ברה"מ לשעבר. אני מבין שבן-שימול ואוחיון מרגע שדרכו על מגרש הכדורסל נחשבים לאשכנזים, אז במקום שליש מזרחים נרשום אשכנזים לייט.

איציק 15 בינואר 2016

אם היתי צריך לסכם את הפוסט הזה, היתי כותב שהוא בושה וקאלימי.

קפטן קוקי 15 בינואר 2016

אני חושב שפספסת פה משהו. ולא רק אתה אלא עוד מגיבים.
שורשי הכדורסל נטועים בתוך קבוצה תרבותית שהיסטורית נחשבה איכותית יותר. אפשר לקרוא לזה אשכנזים, אפשר לקרוא לזה "קיבוצניקים" ואפשר עוד כל מיני הגדרות. כל הגדרה כזאת היא סטריאוטיפית ומפספסת משהו מהאמת, אבל גם די קולעת.
בסופו של דבר מדובר על המיתולוגיה, על הסמלים ועל השיח סביב הענפים יותר מאשר על העובדות. ואפשר להכניס לשם אשכנזים/מזרחים, אבל זה קצת ילכלך את הטיעון ויסיט את תשומת הלב.
שחקני כדורסל ישראלים אף פעם לא סבלו מהסתלבטות על האנגלית שלהם, או על מוסר עבודה לקוי. הם תמיד נחשבים (מבחינת התדמית הציבורית) הרבה יותר קרובים לבנים המוצלחים של הישראליות הנורמטיבית (לא בהכרח אשכנזית או מזרחית) לעומת שחקני הכדורגל שגם כשלא ממש היה כסף היו דומים הרבה יותר לרוקסטארים שקמים בצהריים, מעשנים ומתאמנים שעה ביום.

איציק 15 בינואר 2016

לא פיספסתי כלום, אתה פשוט נותן פרשנות מאד מרחיבה לפוסט של ערן. עם מה שאתה כותב אני מסכים במידה רבה, עם מה שערן כתב ממש לא.

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

אבל זה מה שערן כתב פחות או יותר…

איציק 16 בינואר 2016

הבעיה שלי עם הפחות…

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

כבר ציינתי פעם את הטור שאני צריך לכתוב על המגיבים?
:)

וברצינות, תקרא שוב.

איציק 16 בינואר 2016

אם אני אקרא כל פוסט פעמים, מתי יהיה לי זמן להגיב ;)
הפוסט צריך להיות כתוב ברור ונהיר מפרימה ויסטה אפילו להדיוטות כמוני.

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

בכנות, אני די בטוח שהפוסט נהיר לגמרי, ושרוב התגובות ה"מתנגדות" הגיבו למשהו שבכלל לא היה כתוב פה, אבל לא בגללי, אלא מדחף התגוננות חזק מאד.

איציק 17 בינואר 2016

טוב, אני לא מרגיש צורך להתגונן, האמת גם לא לתקוף. סתם לא הסכמתי עם מה שהבנתי… מצטער שזה יצא כך, ללא דחף התגוננות.

מאיר (חדש בשכונה) 16 בינואר 2016

צודק לגבי מספר המזרחים בקבוצות הכדורסל. יבוא מישהו ויאמר שאולי היום זה כך ובעבר זה לא היה, גם זו תהיה שטות. אחד מהבסיסים לנבחרות הכדורסל הנהדרות שהיו בעבר היתה למיטב זכרוני יהדות מצריים בשנות החמישים, אחר כך היו רבים וטובים כמו מולי אבישר, דורון ג'מצ'י, ארואסטי ועוד רבים וטובים. תנו להנות מהספורט ולא להוסיף שמן למדורה שתיכבה סופית בעוד דור, שניים או שלושה כשהכל יתערבב.

מאיר (חדש בשכונה) 16 בינואר 2016

המגיב הינו מזרחי שגדל בפרדס כץ באותה כיתה עם אבא של ליאור אליהו ומעולם לא חשב שקופח במשהו, ואף אם כן לא ייחס זאת ליישות מאורגנת.

מוטי 15 בינואר 2016

התשובה הקצרה היא לא.
התשובה הארוכה היא: ניתוח רע. דוגמאות רעות. מריח כמו פרובוקציה לא אינטליגנטית. ההבדלים פשוטים. ככל שהקבוצה יותר קטנה יש יתרון לאנדרדוג. ככל שיש יותר מתאזרחים כנל. זה והאימפריה של מכבי שהיא דורסנית וכולי אבל מרימה את כל הענף למעלה. אלו הגורמים העיקריים להצלחה הפנומנלית בכדורסל לעומת שאר הספורט הישראלי. הכדורגל הוא הענף הפופולרי בישראל, כן אפילו האשכנזים הנעלים משחקים אותו, הוא נבנה בהגזמה ונדרס בהגזמה ע״י עיתונאים בשביל למכור, האדם הסביר לא אמור להתרשם לא מבניית הציפיות המגוחכת ולא מהביקורות המתלהמות

עידן. 15 בינואר 2016

נואשתי מלנסות ולהבין את הפוסטים שלך ואת ההומור(?) העומד מאחוריהם. להעלות שאלות שאף אחד לא שאל ואז להמציא להם תשובות פשטניות זו חוכמה קטנה מאוד.

אני פרשתי.

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

כן, זה ידוע שאני כותב למתקדמים.

עידן. 16 בינואר 2016

או שאתה פשוט כותב גרוע…

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

כן, אבל למתקדמים.

די לקשקוש 15 בינואר 2016

דוגמא, לא מוצלחת במיוחד, ל"שיח המזרחי החדש". שאין בו שום חדש פרט להוצאת הרבה גזענות והרבה עצבים, תחזיקו אותי, על איש הקש "האשכנזי": קיבוצים, התנחלויות, רחביה, כדורסל, גרבוז, חזרת עם כבד קצוץ, גלגלצ, הלוויתן של מובי דיק, וחוזר חלילה. כזה שאשכנזים נאלצים לכווץ כתפיים ולהחמיא לו, אחרת גם להם יגידו, "גזען!". וגם אם יש בו פה ושם משהו נכון – זה יחזור לאותה נקודה: אתם רעים, אני קורבן. הספורט הלאומי הישראלי: אני סובל יותר. אז עכשיו הכדורגל האומלל סובל מהכדורסל הרשע שמעביד פועלים בשדה כותנה.
כמובן, מרבית השיח הזה מיוצר מאנשים משוכנזים בעליל, שלא יודעים שיש הבדל בין פרוספר עזרן לפרוספר אזגי – שתי דמויות מ"הפריפריה" שדוברי השיח מדברים בשמה, ולחלוטין לא בהסכמתה, ממעמקי בית הקפה במדינת תל אביב. נו, פרוספר עזרן, פרוספר אזגי – זה אותו מוחמד, לא. אבל אם אשכנזי היה כותב את זה, וואה עליה.

מאשקה 15 בינואר 2016

ערן, טור נפלא, אהבתי לקרוא.
אתה כותב נלפא – תודה

כוכבית 15 בינואר 2016

במילותיה של קרן מור (שכתב אסף צפור): "אוי, אוי, אוי…"

רפאל 15 בינואר 2016

שני הענפים עם פוטנציאל עצום , אך עם השנים למדנו להתאכזב מהם.
בכדורסל אין שום רצון או כיוון לתחרות אמיתית מול המעצמה שמשחקת ביורוליג מידי שנה.
בכדורגל אין רצון אמיתי לגיוון תחרותי והליגה היא שם כיסוי למירוץ בטבלה בין קבוצות עשירות שיכולות להרשות לעצמן
לדרוס את כל האחרות לאורך 36 מחזורים באחוזי ההצלחה הטובים ביותר.

הווינר בד"כ מאכזב עם היחסים שהוא נותן.
מה לעשות שהיחסים שלנו עם עצמנו והבנות/בני זוג לא מאפשרים לנו להתנתק לגמרי
כי בייאוש נלחמים בייאוש.

פאות 15 בינואר 2016

מזל שאני מכיר אותך ויודע איך קוראים אותך.

הבעיה האמיתית היא קיומו של הדיכוטומיה הדימויית של "מזרח-מערב" "אשכנזים-ספרדים".
מכיוון שאנחנו מקבלים את הפרדיגמה הזו כבסיס השיח, אנחנו מבחינים זהויות ובסיסי זהות, שבסיס היסטורי לקיומן אמנם ישנו – אך שהתיאוריה מנפחת לכדי דיכוטומיה שככל שעוברות השנים מתרחקת משיקוף המציאות (ככל שניתן לשקפה).

ברגע שאפשר לדון בקהילתיות/עדתיות בישראל רק על בסיס פרדיגמה מקטבת כזו, היכולת לבודד פרטים והקשרים אובדת.

הכל הופך להיות דיכוטומי. "אנחנו" ו-"הם", או "ההם" ו-"ההם" האחרים.

יופי של טור!
שבת שלום

תומר ש 15 בינואר 2016

סתם קליק בייט. הלאה

יוני 17 בינואר 2016

+111111

Funfun 15 בינואר 2016

פוסט בועט ביותר
אני לא יודע אם לקרוא לזה אומץ או טיפשות כי דיונים כאלו מטבעם מתלהטים ומעט ניתן להפיק מהם אם בכלל
כל הכבוד ניצוץ יקר שכמותך, מפל של אהבה :-)

עדי אבני 15 בינואר 2016

יותר מהכל, זה נראה לי פוסט שנכתב ב95, כשסבירסקי וה"אחוסלי"ם" שלטו בכיפה, וטל בורשטיין באמת היה תקווה לבנה בכדורסל.
כי היום, ב2016, הקאנון הוא מזרחי, השיח הוא פלורליסטי לחלוטין וכל דיבור על כור היתוך או על "וילה בג'ונגל" נדחה בבוז משועמם.
וזה לא שאין אמת בפוסט. האמת שלו פשוט נכונה שלושים שנה אחורה, כשהיום אנחנו כבר מזמן מתמודדים עם המוטציות של האמיתות ההן.
וכראוי לשיח עדתי גילוי נאות: אשכנזי בת-ימי, חובב כדורגל, שמאלני, מרוויח שכר מינימום

איציק 15 בינואר 2016

לפי תאורך את עצמך, אתה ממש אנטי-פוסטי ;)

גאזה 15 בינואר 2016

בורוביץ' זה אתה?

יואב דובינסקי 15 בינואר 2016

ערן, אתה טוב. לא כל כך הבנתי בהתחלה את הפוסטים על המתכונים, אבל כיף לקרוא אותך.

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

תודה.

עמיר 15 בינואר 2016

קאלימי, אני מאד אוהב אותך, אבל אתה מה זה מחרטט.
אין ערבים בכדורסל מכמה סיבות, אבל אף אחת מהן לא קשורה לאשכנזים.
1. בשביל כדורגל לא צריך כלום, כדור וזהו ויש לך משחק. בשביל כדורסל צריך שמישהו יבנה לך סלים. לך תראה כמה מגרשי כדורסל לרווחת הציבור יש בערים וכפרים ערביים.
2. במידה רבה ערביי ישראל מושפעים מהמדינות השכנות (רואים ערוצי טלוויזיה ערביים יותר מאשר את ערוץ הספורט) ומה לעשות, במדינות ערב יש כדורגל ואין כמעט כדורסל.

ולגבי אלימות הקהל, נו באמת. תשווה את האלימות בכדורגל (כמובן של בית"ר אבל גם של הפועל ת"א האשכנזית) לאלימות בכדורסל. שמעת על אוהדי מכבי ואוהדים שלנו (ירושלים) שהולכים מכות? ואתה יודע כמה שנאה יש בינינו, ובכל זאת אין את כל האלימות שיש בכדורגל.

סתם פרובוקציה האני זובידית שלא עומד מאחוריה כלום

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

הצעת חוק, לא יקרא בן שיח א' לבין שיח ב' "חרטטן" אם בן שיח א' עונה לדברים שבן שיח ב' לא טען.

לא הסעיף הראשון שלך ולא השני שגויים, אבל בכלל לא התעסקתי בסיבות, התעסקתי בתפיסות הציבוריות של הענף.
ואוהדי מכבי שהולכים מכות? יש מספיק מקרים.

אוהד כדורסל 15 בינואר 2016

טור מצוין, כמה תגובות מטומטמות להפליא ולא מפתיעות.

יש את האנשים שישר נכנסים למגננה ולא באמת קוראים את הטקסט – ותוך כדי ההכחשה מאשרים את הנכונות שלו בהתבטאויות גזעניות משל עצמם, אף אחד לא נאשים אתכם ספציפית, תרגעו.

בני תבורי 16 בינואר 2016

ברור לך שהתגובה הכי גסה וחסרת נימוס היא שלך, הא? קצת לא מסתדר לך דיון נוקב בלי התלהמות?

תני 16 בינואר 2016

אולי תסביר לנו הבורים את כוונת המשורר ?

איציק 16 בינואר 2016

אם אתה לא מבין הוא בטח לא מתכוון להסביר לך.

בני תבורי 16 בינואר 2016

תני – למי אתה פונה?

אמוץ כהן-פז 15 בינואר 2016

ובינתיים בצרפת…
אני הולך פעמיים שלוש בעונה לראות כדורגל (ליגה שניה).
אני הולך לכל משחקי הבית בכדורסל (ליגה ראשונה), אפילו, כמו ביום שלישי, על חשבון יונייטד בטלביזיה.
ביציע, כולם ׳אשכנזים׳.
אבל שונים לחלוטין.

MOBY 15 בינואר 2016

רפעת חיידר.
האיש והאגדה חוצת הקווים.
ועקיב איטח-לא תשכנעו אותי אחרת.
חוץ מזה היה פעם דיון דומה אצל קרמר, יחד עם ג׳וני האגדי שעדיין אינני יודע מי הטרול.

יואב דובינסקי 15 בינואר 2016

וואי, שכחתי מג'וני.

ערן קאלימי 16 בינואר 2016

היה גם מוסא באשיר אצלנו.
אהבתי את חיידר.

MOBY 17 בינואר 2016

באשיר שלנו ג׳ומאייל חי

אדם בן דוד 17 בינואר 2016

איך שכחת מג'וני?
הוא לא למד באליאנס?

רומן 15 בינואר 2016

מה לגבי הטענה הטריוויאלית שאשכנזים פשוט יותר גבוהים?
למה החלטת גם שהכדורגל שייך פה למזרחים? רוב הכדורגלנים הגדולים אי פעם בישראל היו אשכנזים, למעט אוחנה, ובניון (לא יודע מה המוצא של פיזנטי) כל שאר שחקני הטופ קלאס שלנו היו אשכנזים: שפיגלר, שפיגל, רוזנטל והגדול מכולם אייל ברקוביץ'

קשקשן בקומקום 15 בינואר 2016

כדורגל תמיד היה (ותמיד יהיה) ספורט יותר "עממי" כי בשביל כדורגל מספיק (אם נלך לקיצון) כדור סמרטוטים ושתי חביות, ובשביל כדורסל (או טניס, נניח) צריך עמוד, וסל, וכדור שגם יכול לקפוץ. כל השאר קשקוש

איציק 16 בינואר 2016

מאיפה הסגת חביות? אתחנו השתמשנו בשתי אבנים גדולות :-(

ערן קאלימי 15 בינואר 2016

קודם כל, תודה על התגובות.

שנית, לגבי הסיבות שציינתי ללמה הכדורסל אשכנזי והכדורגל מזרחי, אני ממש חושב שחלק מטענות הנגד שעלו כאן מדויקות להפליא. רק בעיה אחת קטנה, לא כתבתי כלום על הסיבות הלו. כתבתי על התפישה של הענפים האלו, לא על סיבות לחלוקת העוסקים בהם, ואפילו לא על הסיבה לתפיסות האלו. אז אני מוצא את הוויכוח איתי בנושא הזה משונה.

איציק 15 בינואר 2016

התפיסה שהכדורסל אשכנזי מזמן כבר לא קיימת וגם לא נכונה, ולכן הויכוח לא משונה. הוא היה משונה אם הטענה היתה נכונה. הטענה הנכונה לדעתי שכדורסל נחשב משחק הרבה יותר אינטליגנטי, אבל אף אחד לא פוסל את האפשרות שגם יוצאי עדות המזרח יכולים להצליח בו ומצליחים בו בפועל.

שלום 15 בינואר 2016

יפה כתבת! משובח כתבת! לביצים כיוונת בן דוד!!!

אסף THE KOP 15 בינואר 2016

רק תזכורת:

בבית"ר י-ם שיחקו יותר מוסלמים מאשר מס' הערבים שנתקבלו כחברים בקיבוצים, ביותר מ-100 שנות ההתיישבות האובדת.

אמיתי 16 בינואר 2016

צריך להשוות תפוחים לתפוחים..כמה ביתר מול מכבי…
יש הבדל בין לקבל מישהו לחברות בקיבוץ לבין חוזה לשנתיים
בביתר.בקיבוצים עובדים מלא ערבים וגם תתפלא אוכלים
בחדר אוכל כמו כולם. כמה ערבים עבדו בביתר. כמה ביקשו
להתקבל לקיבוצים ונידחו עי האסיפה…

אסף THE KOP 16 בינואר 2016

להעסיק אותם בשכר מינימום ולתת להם לאכול…. באמת פלורליסטים שכמותם הקיבוצניקים…
חלילה מלקבל אותם כחברי קיבוץ.

אמיתי 16 בינואר 2016

לא יודע מאיפה הקונספט על זה שהקיבוץ פלורליסטי.
הוא בערך בהגדרה הפוך מזה. אבל עדיין זה פשוט
לא על אותה סקאלה. כולם גזענים אבל בביתר לקחו
את איזה מסע כומתה קדימה.

אמוץ כהן-פז 16 בינואר 2016

נחמד לזרוק הגדרות ללא תימוכין.
במה ה׳קיבוץ׳ לא פלורליסטי ועוד פחות, היכן הוא גזעני?

אמיתי 16 בינואר 2016

הקיבוץ בהגדרה לא פלורליסטי בזה שהוא
מצמצם את האפשרות של הפרטים בו להיות
שונים מהקונצנזוס בכל תחומי החיים. אוכלים
אותו הדבר לובשים אותם בגדים. האדם השונה
בקיבוץ לכן יהיה עוד יותר שונה. הקיבוץ הוא קהילה
סגורה והומוגנית מכל הבחינות כמעט-תרבות פוליטיקה
אפילו מוזיקה וספורט…אגב גדלתי בקיבוץ. ואין לי תלונות

אסף THE KOP 16 בינואר 2016

שיהיה לך לבריאות…
אומרים שהקיבוץ הוא המקום הכי טוב לגדול בו ולהזדקן בו, יכול להיות.
בעיקר כאשר אין שכן ערבי בסביבה… (-:

אמיתי 16 בינואר 2016

בארץ תמיד יש שכנים ערבים בסביבה. (:

אמוץ כהן-פז 16 בינואר 2016

אמיתי – גם אני גדלתי בקיבוץ (רעים, הקיבוץ המאוחד, עדיין קיבוץ ׳אמיתי׳), אמי ואחד מאחי חיים בו.
מה שאתה מציין היה נכון, אולי (אולי גדול), כשנולדתי (וזה היה מזמן).

אז נכון, להיות שונה זה תמיד לא קל ובקיבוץ, שבו (פעם), השכן, הקולגה בעבודה והשותף לבילוי ולספורט (וגם הפרטנר לבגידות…) היה אותו אדם, זה הרבה יותר קשה.
עדיין, כל זה לא הופך את החברה הקיבוצית ל׳לא פלורליסטית׳ ועוד פחות מכל, לגזענית.

אולי אצל השמוץ היה איזה שהוא נסיון לייצור אחידות מחשבתית, נסיון שנכשל טוטאלית.

אמיתי 16 בינואר 2016

אין היום באמת קיבוצים יותר. גם מי שעדיין לא מופרט
כבר מתקיים בחברה שונה לגמרי. הקונספט נכשל ושונה.
אני מניח שהדיון פה מתייחס לקיבוץ כמיתוס ורעיון.
היום הקיבוצים הם יישובים קהילתיים עם עבר. אין קשר
בינו לבין העתיד חוץ מנדלן.

אמוץ כהן-פז 16 בינואר 2016

הקונספט הרעיוני לא ׳נכשל׳, הוא התפתח עם הזמן והתאים עצמו לשינויים בחברה, לך לרעים ותראה, הם עדיין שומרים על המרכיבים העקריים.
מה שנכון זה שהדור הולך ופוחת ושהקיבוצים השיתופיים הם כבר מיעוט.

בני תבורי 16 בינואר 2016

אסי אל תקשקש. אם אתה באמת רוצה לדעת מה קורה בקיבוצים, דבר אתי לא עם צוות התגובות של הימין. ערבים לא בקשו להיות חברי קיבוץ וממילא לא נדחו ואלה העובדים בקיבוץ מקבלים שכר ותנאים ההולמים את יכולותיהם ובמסגרת הגדרות תפקידם בדיוק כמו כל אחד אחר. השותפה שלי בעבודה מקבלת קצת פחות ממני כי אני המנהל ומנהל האחזקה אצלנו מקבל פי שלוש ממני + רכב צמוד. היא מבקה אל גארבייה והוא מברטעה.

אסף THE KOP 16 בינואר 2016

ברטעה משחקים בליגה ג' שומרון לא ?

בני תבורי 16 בינואר 2016

אבדוק עם מנהל האחזקה, הוא קשר אחורי וקפטן

אסף the kop 16 בינואר 2016

בדיוק מה שחסר בליברפול.

איציק 16 בינואר 2016

לליברפול חסר קפטן או מנהל אחזקה?

אסף the kop 16 בינואר 2016

קשר אחורי

איציק 16 בינואר 2016

לרגע חשבתי שתכתוב ערבי.

אסף the kop 16 בינואר 2016

באמת גזענים הליברפול האלה.

אמיתי 16 בינואר 2016

ליברפול זה כמו הקיבוצים. נשארו רק הזיכרונות ואין ערבים

שלו 16 בינואר 2016

כמו שכתבתי הקיבוצים הם לא האורים והתומים.
היום הם בעיקר שמועה, לא דבר אמיתי.
שמורת טבע, כמו אינדיאנים באמריקה.

שלו 16 בינואר 2016

אפשר לראות אותם מהמרפסת שלי,
נדמה לי שהם לא משחקים בליגה הישראלית.

ר.בקצה 16 בינואר 2016

בחייאת בני,
בעשרות שנים של גבעת חביבה ואחוות עמים הצלחתם לקבל בשמוץ מקסימום 5 חברים ערבים..

מתן גילור 16 בינואר 2016

למה אתה משווה ערבים למוסלמים? מה בכלל הקשר ביניהם? כי רוב הערבים מוסלמים? כמה ערבים שיחקו בבית י-ם? 0! זה אומר שפי אין סוף ערבים התקבלו כחברי משק.
אבל עזוב, בית"ר י-ם הוא מועדון גזעני. אפילו אם נניח שזה כך גם בקיבוצים זה לחלוטין לא מכשיר את השרץ.
ד"א, אני יכול לומר בגאווה גדולה שחברת המשק הערבייה הראשונה (והיחידה?) גרה בניר אליהו שסבי (ז"ל) וסבתי היו מגרעיניו הראשונים :)
ד"א (2), בחניה לידי בבניין יש חניה של משפחה ערבית. מעבר לשם הדיון הנוכחי (וסליחה מראש על הצרפתית) זה מעניין ת'תחת.

אסף THE KOP 16 בינואר 2016

תשתה מים, אתה יוצא מהכלים.
יכול להיות שבית"ר י-ם מועדון גזען, אבל בטוח שפחות מהקיבוצים.

המשך יום נעים.

מתן גילור 16 בינואר 2016

אסי, ביקר לי שהתגובה נכתבה ברוגע. צר לי אם הסקת אחרת.
יום טוב :-)

אלון 16 בינואר 2016

הקיבוץ זה הארגון הכי גזעני בעולם
Kibutz klux klan

ר.בקצה 18 בינואר 2016

לא גזעני- צדקן ומגלגל עיניים. ולא כל הקיבוצים, רק האלה של השמוץ (וגם כאן צריך לסייג)

שלו 16 בינואר 2016

אני מכיר עוד שלושה קיבוצים עם חברי קיבוץ ערבים אומנם רק שניים של השמו"ץ אבל עדיין נראה לי יותר ממה שבית"ר עשתה.

ר.בקצה 16 בינואר 2016

כמה חברי קיבוץ יש בשמוץ? 15 אלף בערך? ומתוכם אולי 0.1% ערבים.
מגיע לכם כל הכבוד..

שלו 16 בינואר 2016

זה לא לכם.
אני לא חבר קיבוץ ולא בשמוץ.

שלו 16 בינואר 2016

מצחיק זה טענה שנשמעה כבר על ידך בדה באזר.
גם לא נכונה.
גם מסתכלת כאילו קיבוץ זה האורים והתומים.
ממנו תראו וכן תעשו.
אז ראשית הוא שנית אתה טועה ויש יותר חברי קיבוץ ערבים מכאלה ששיחקו בבית"ר ושניהם לא הישגים מכובדים.

אסף the kop 16 בינואר 2016

דיסקסנו בנושא ועדיין למעט קיבוץ אחד וביחס הפוך להטפות של הקיבוצניקים, את מס הערבים חברי הקיבוץ בתולדות 100 שנות ההתיישבות אפשר לספור על האצבעות ידיים של נגר.

שלו 16 בינואר 2016

כמו שכתבתי הקיבוצים הם לא האורים והתומים.
היום הם בעיקר שמועה, לא דבר אמיתי.
שמורת טבע, כמו אינדיאנים באמריקה.

אסף the kop 16 בינואר 2016

שיחזירו את החוב המחול בגין הסדר הקיבוצים ושיתפרקו.

MOBY 16 בינואר 2016

קודם שראשי עירות הפיתוח (ויושבי הראש של הועדים שהיום רובם מהליכוד) יחזירו את הכסף על מינוי מקורבים סגירת חוזי בניה לא חוקיים העלמות כספים והלבנת הון.
ואחרי זה שיתנצלו על השקר התורן לגבי המלך והקוסקוס התופרת או הספר שלא לדבר על היועץ. היי גם אני יכול להיות גזען.
אסף אתה שוכח שמי שנפגע הכי הרבה מהסדרי הקיבוצים היו הקיבוצים העשירים ש"למען התנועה" כיסו את מרבית החובות והכסף הזה הלך מהקיבוצים שהתנהלו נכון ונמחק.
אתה נובח על העץ הלא נכון.

אסף the kop 16 בינואר 2016

מי שהכי נפגע מהסדר הקיבוצים היו אזרחי המדינה (לרבות מתיישבי יהודה ושומרון) שכספי המיסים שלהם כיסו חובות במיליארדים של הביזיון הקיבוצי.
ולגבי אנשי שלומנו… אתה לא באמת רוצה לפתוח פה את נושא "הפנקס האדום" של המפא"ינקים.

בני תבורי 17 בינואר 2016

שטויות. הקיבוצים החזירו 12 מיליארד ש"ח מתוך 18 מיליארד ש"ח והשאר נמחק בדיוק כפי שנמחק למגזרים אחרים במדינה. לשם השוואה, המושבים החזירו שני מיליארד ש"ח מחוב של עשרים מיליארד ושמונה עשר נמחקו. הלאה.

אסף the kop 17 בינואר 2016

אז זהו בני, שלא.
19.5 מיליארד ש"ח נמחקו בשביל להציל את התחת של הקיבוצים.

http://www.themarker.com/misc/1.590193

בני תבורי 17 בינואר 2016

אז זהו אסי, שכן. כדאי שתקרא את המשך הכתבה ותבדוק עוד כמה.

איציק 17 בינואר 2016

יש לי רק שאלה, לא איכפת לי אם לקיבוצים מחקו 30 מיליארד או 2 מיליארד שקל (בעצם כן איכפת לי אבל לא כרגע). איך אני יכול לעשות שימחקו לי רק כמה אלפים? לא צריך מיליארדים, אפילו לא מיליונים.

אסף the kop 17 בינואר 2016

נו בני…
קראתי, איפה כתוב שהמחיקות הסתיימו בסך של 6 מיליארד ₪ בלבד ?

אתה איך אפשר היה לשדרג את ליברפול בסכום הזה ? :-)

ישי 17 בינואר 2016

איציק
אם יש לך בחשבון כמה אלפים, אף אחד לא יתנגד למחוק אותם.

איציק 17 בינואר 2016

זו הבעייה, הם מחקו לי יותר ממה שהיה במקור :-(

גלעד 17 בינואר 2016

יאללה, בוא תגור בקיבוצים שמחלו להם על החוב והיום גרים שם אנשים בני 80 שעבדו כל החיים וחיים מפנסיה של 2500 ש"ח בחודש. ממש כמו התספורת של תשובה ודנקנר.
לפעמים אני חושב שהסיבה היחידה שלא מחקו את הקיבוצים מהמפה היא כדי שלכמותך תהיה עדין פינה נחמדה להתגולל עליה ולהרגיש צודק גם אחרי 30 שנה כשהמפעל הציוני המטורף הזה כמעט נמחק מעל פני האדמה והשאריות שלו בקושי מסיימים את החודש. ואמא של פרס ערבייה.

אסף THE KOP 17 בינואר 2016

נו, הנה מצאנו עוד חברת קיבוץ ערביה.

MOBY 18 בינואר 2016

מי שהכי נפגע מקידום קרובים הם אזרחי מדינת ישראל.
ואצל האשכנזים זה הסתכם בבן דוד רחוק מהעיירה השכנה. הספרדים מכניסים את כל החמולה*.
*הכותב הוא שעטנז בין החמולות לניצולים. מותר לי לצחוק על כולם ולהיפגע משני הצדדים.

בני תבורי 17 בינואר 2016

ומה זה אומר?

אריק 17 בינואר 2016

אסף. הקיבוצים לא התקיימו באמת בזכות עצמם הם היו שלוחה של ההנהגה הציונית כדי לקבע את גבולות ישראל. הם לא היו צריכים הצדקה כלכלית אמיתית או אג'נדה אמיתית.
מן הסתם במהלך ההשתלטות על הקרקע שלא ייקלטו ערבים בקיבוצים. אם לדבר על אחרי 48'… לקיבוצים לא היה יותר ייעוד. היה יכול להיות להם בזמן גלי ההגירה מצפון אפריקה אבל הם העדיפו להתכרבל במוכר והמזרח אירופי מלכל האום כולתום. למעשה מאז 48' אין לקיבוצים יותר שום חשיבות להיסטוריה. הם סחבו על האדים ועל הנהגת מפא"י כדי לקבל תקציבים ותפקידי מפתח בשביל לשמר את חשיבותם לכאורה לעוד 10-15 שנה.

Kirma Der Faux 15 בינואר 2016

האם הספורט, והספורט הקבוצתי בעיקר בצורתו הגלובלית הממוסדת הוא אימפריאליזם תרבותי בהגדרה?

הנה תאוריית השקל תשעים שלי:
אנשים לבנים קובעים חוקים ותקנות לפיהם ישחקו כולם. הרי משחקים כמו ראגבי או פוטבול לא המציאו בשום מקום, רק התקינו חוקים ומסגרות במקומות שונים. הבסיס של להעביר כדור מעבר לקווי הקבוצה השנייה הוא בסיסי ואנושי כמו תופסת. אותו דבר גם כדורגל.
האמריקאים רצו להתנער מהאנגלים והמציאו חוקים ומסגרות משלהם, מה שהפך אותם אוטומטית לטובים ביותר במשחקים שהם שיחקו. במיטב המסורת האנגלית הם הפיצו מאוחר יותר את החוקים שלהם בקולוניות שלהם. בגלל שלא היו להם הרבה, מה שתפס זה בייסבול ביפן ומרכז אמריקה.
כדורסל, שנראה לי כמו וריאציה מוזרה אך מוצלחת של כדור-יד לא הפך לספורט הפופולרי ביותר באף מדינה כולל מולדתו, אבל בצורה מוזרה הפך למשחק האמריקאי היחיד שמקובל ומשוחק כמעט בכל מקום (לא שמעתי על ליגת כדורסל אפריקאית או הודית). למה הוא תפס? אולי כי הוא לא באמת דומה לספורט אחר שהיה מקובל כבר. למה לא היה משחק מקביל קיים? אולי כי הפעולה של זריקת כדור לסל שתלוי גבוה לא דומה לפעולה משחקית שמבוצעת בצורה טבעית כמו בעיטה בכדור או נשיאה או מסירה שלו אל מעבר לקווי היריב.

בארץ, יש הרבה יותר (פי מאה לפחות להערכתי) אוהדי "מכבי תל אביב באירופה" מאשר אוהדי כדורסל. אוהדי "מכבי תל אביב באירופה" או ליתר דיוק "מכבי תל אביב מנצחת באירופה" הם ישראלים מכל גווני הקשת שנהנים מההצלחה של מה שהם רואים כהצלחה מקומית, וכספורט כיפי. אני לא שופט או מתנשא על אוהדים אלה או על אוהדי הצלחות אחרים. הם נהנים וזאת סיבה טובה לצפות בספורט. למה הם מוצאים הצלחה בכדורסל ולא בספורט אחר? כנראה בגלל שהכדורסל האירופאי לא מאורגן והרמה נמוכה, ובגלל מונופליזם אגרסיבי שדאג לרכז במשך שנים את כל הכסף הציבורי והכישרון המקומי במקום אחד. מבחינה זאת, אתם וכל הצדק והתחרותיות שלכם רק הורסים את המסיבה בשביל כולם.

לגבי ההתנשאות האשכנזית, האם הטענה היא שהאוהדים, השחקנים או המנהלים של הכדורסל נתפסים כאשכנזים לעומת הכדורגל? אישית, אני אפילו לא יודע מאיזה מוצא שימון מזרחי, אבל ברור שהבעלים והעסקנים בקבוצות המובילות בכדורסל הישראלי הם אשכנזים. וגם בכדורגל. באן בי איי ובאן אף אל הפער בגוון בין הבעלים והאוהדים באיצטדיון לבין השחקנים על המגרש צורם הרבה יותר. ולעודד זר שקולע זו לא בושה.

Socrtes 16 בינואר 2016

בורוביצים לא מתים, הם רק מתחלפים

אמוץ כהן-פז 16 בינואר 2016

זו ברכה או קללה?

Kirma Der Faux 16 בינואר 2016

אכן חירטתי כהוגן אתמול. זה מה שקורה כשמחקים לרינדור בשישי עד שתיים עשרה בלילה…
חירטתי די יפה לדעתי, בהתאם לרוח הבלוג, אבל לדרגת בורוביץ זה לא מגיע.

קירקגור 16 בינואר 2016

אם נראה לך שבצהלה מאוד נוח להיות שמאלני (נגיד) הייתי מציע לך לקפוץ לשם.
(אלא אם שמאל זה גם בוז'י/יאיר לפיד, ובמקרה הזה אתה לא צריך לקפוץ לשם).

איציק 16 בינואר 2016

חוץ משמאל ראדיקלי יש עוד דברים בשמאל, ובוז'י אכן עמוק בשמאל בתחומים מסויימים ולא שם בתחומים אחרים.
אם אתה רוצה מכנה משותף מהשמאל הראדיקאלי ועד הימין הקיצוני – כולם חרטה, אנשים ריקים מתוכן עם אידיאולוגיות ריקות.

קירקגור 16 בינואר 2016

אולי לא כולם ריקים לחלוטין. לא יודע. לא מכיר את כולם.
בכל מקרה, בצהלה לא תומכים במדיניות כלילת או בטחונית שמאלנית כי הם יותר מבוססים/ו/או/אשכנזים. זה אני כן מכיר (מרופא. יד שניה. מצהלה. ועיראקי.)

קירקגור 16 בינואר 2016

כלילת=כלכלית

איציק 16 בינואר 2016

הסיפור הוא שבארץ שמאלני נתפס כ"סוציאליסט" ו"שוחר שלום." הכל בגרשיים כיוון שמישהו יכול להיות שמאל כלכלי ושוחר שלום שאינה דרך השמאל, או דווקא מזדהה מדינים עם השמאל אך כלכלית קפיטליסט קיצוני. כך שאין באמת שמאל וימין מובהק יש סיסמאות, סלוגנים המיוצגים על-ידי הדרג הפוליטי הפתטי, ורובם ללא תוכן ממשי.

MOBY 16 בינואר 2016

משנת 77 אין שמאל בישראל.
זה השיח הלא חכם שלנו כאילו ציונות זה ימין וזכויות אדם זה שמאל. זבוטינסקי על פי השיח הלא חכם הזה יחד עם הנשיא שלנו הם שמאל? השתגעתם. סוציאליזם מול קפיטליזם. אבל אז הימין יאבד את האחיזה שלו בשכונות. בגלל זה אנו ממשיכים בשיח הזה.
שלי היא שמאל כחלון כנראה גם. בוזי ביבי ולפיד הם ימין. גם דרעי.

איש הפח 16 בינואר 2016

לא ברור לי איך אפשר לכתוב פוסט כזה בלי להתייחס לפיל בחדר – השואה! ליתר דיוק, רגשות האשמה של האירופאים ימ"ש (הם הרי האשכנזים המקוריים), שמכוונים, משום מה, רק ליהדות אשכנז ופוסחים על יהדות המזרח. עובדה: את נבחרת הכדורסל האשכנזית הם הזמינו כבר 28 פעמים לאליפות אירופה (ופעם אחת כמעט נתנו לה לנצח) ואת נבחרת הכדורגל המזרחית הם ממשיכים להדיר כאילו עדיין 1938. בושה!

אדם בן דוד 17 בינואר 2016

אתה איש מעצבן.
לא בגלל גיבוב השטויות הסמי גזעני שכתבת עם חצי חיוך
אלא בגלל האמירה המעצבנת ששזורה בטקסט-
ברור שהמזרחים נדפקים על ידי הממסד האשכנזי
נדפקים. לא מדבר כרגע על נדפקו.
זה מעצבן כי זה הולך יד ביד עם זה שהאשכנזים קרים, לא אוהבים את הילדים, לא יודעים לשמוח, עושים כנסים סודיים ודואגים אחד לשני.
והאוכל שלהם מגעיל.
ויש להם אג'נדה של לדפוק את המזרחי.
ואז בא לי לצעוק" ואותי דופקים במוסך! ואתם נוסעים עם טרקטורון על החוף! וערסים! וקוסי פרץ! והשכן שלי עם הקריוקי בשישי בשתיים בלילה!"
ואז אני נזכר שאני נשוי למרוקאית, והילדים שלי חצי מרוקאים. והם לא יסעו עם טרקטורון. ויהיו מנומסים לשכנים
ושזה הכל קשקוש ושהטור שלך עם התת מסר שבתוכו רק גורם לי, כתגובת נגד, להפוך לגזען דוחה בעצמי.
אתה כותב משעשע
ונותן זוית מעניינת- אבל חלאס עם קלישאות חגיגה בסנוקר האלה.

ואסף דה קופ אותו דבר עם הקיבוצים. טוב שלא טענת שהם אוכלים שפנים בליל הסדר.
אתה מעצבן וגורם לי להתחיל לצעוק על כל העולים שחיכו שתהיה מדינה לפני שהטריחו עצמם לפה. ושעבדו בלהתלונן במקום בלעבוד.
ושסבא שלי הקים קיבוץ על הגדר של עזה וחטף כדור בראש ב48 טעדיין כשהוא נפטר לא הוריש כלום כי הכל הלך ל"תנועה".
ואז אני נזכר שאתה כותב חצי מהדברים רק כדי לעצבן.
והחצי השני מתוך הרגשה שמי שמתעצבן ממך זה לא כי אתה נוטה לטרוליות אלא כי אתה ימני חכם ש"עונה לששמאלנים האלה באותה המטבע" והם פשוט לא יודעים להתמודד.

אתם שניכם ג'וני רק טיפה יותר מתוחכם.

ערן קאלימי 17 בינואר 2016

אין שום דבר גזעני במה שכתבתי, וכל ההשלכות שלך על אשכנזים אכן נשמעות, אבל לא ממני, אף פעם לא ממני, ובטח שלא כאן.
הצורך שלך להתגזען, לדבריך, הוא הצורך שלך בלבד. אל תפיל את זה עלי.

אדם בן דוד 17 בינואר 2016

אל תתימם.
כל התיאור שלך על החומים שיושבים שקרנות הרחוב ומעשנים עדן בן זקן.
וכל הדיבור על הנוחות שבישיבה בצהלה ודחיפת המהגרים והבעיות לבבונים של בית"ר ובני יהודה
והחומים שהבאנו שמאכזבים אותנו
אתה בדיוק הרבצת איזה פיסקה שתיים מלאה בסטריאוטיפים קלאסים של זקני וורשה שיושבים ורוטנים על הפרענקים שהבאנו שלא מספקים את הסחורה בכדורגל ואיזה תותחים החברייה של הכדורסל

יכול להיות שהטענה שהכדורסל נתפס כמשחק של מעמד סוציואקונומי גבוה יותר בארץ מאשר הכדורגל
היא נכונה
הרעיון הבסיסי של הטור שאומר ,(אם הבנתי) שתכלס אין כזה הבדל מבחינה מעשית בהצלחה באירופה
ושיש לכדורסל הקלות של היות הענף זניח יחסית באירופה

אבל הוספת, אולי בשביל הצחוקים, עוד מלא קלישאות של אשכנזים\שמאלנים מתנשאים.
וזה גרם לי מייד לרצות להשיב לך באותו המטבע וזה מגעיל אותי

כי אני באמת לא חושב ככה.
ואני גם לא בטוח שאתה חושב ככה
ולזה התכוונתי.

אסף THE KOP 17 בינואר 2016

אדם,
תודה על המחמאות.
תבין, תראה… אף אחד לא מתכחש לחשיבות של התנועה הקיבוצית בימים שפורטסמות' עוד לקחה אליפויות באנגליה…אבל רבאק, מאז שנות ה-80 הרעיון האנכרוניסטי הזה עולה לנו יותר מדי כסף (וגם אין כבר מתנדבות סקנדינביות, עכשיו הן בקטע של הפרא הפלסטינאי האציל).

אדם בן דוד 17 בינואר 2016

הקיבוצים מקבלים הרבה פחות כסף מההתנחלויות ומהחרדים
הם כבר שנים לא סקטור שמישהו סופר
מי שיושב על הברז מעביר מילארדים לאנשי שלומו

אני יכול לספר לך שבכל שנה מועברים, מעבר לתקציבי החינוך הביטוח לאומי הרווחה הקרנות השונות וכל מה שעל השולחן
מעבר לזה מועברים כל שנה שני מילארד שקלים לחרדים
כל שנה
בתקצי נפרד בלי קשר לכלום

בשלושים שנה האחרונות ישנם סקטורים ששתו מהקופה הציבורית יותר ממה שהקיבוצים שתו מאז קום המדינה
ולא נתנו מאית ממה שנתנו הקיבוצים

אבל זה לא העניין- אני שואל אותך בכנות- אתה באמת מחזיק בדיעה כזאת נחרצת?
לא היה כלום בתגובה שלך שנועד להקפיץ ולעצבן?

אסף the kop 18 בינואר 2016

ליישובי יהודה ושומרו לא מוחקים חובות, אלא משקיעים בהם כמו בכל יישוב בארץ נפלא בעיניי.
החרדים מקבלים תמיכות ולא נותנים תמורה וזאת בהחלט שערוריה. מצד שני זה אתה שבחרת להשוות את העליקות הקיבוצית לזאת החרדית. אם אנחנו מסכימים, אז למה אתה כל-כך כועס עלי ?

אמיתי 18 בינואר 2016

מממ ליישובים בשטחים מחקו יחסית יותר חובות מאשר
לקיבוצים..תיבדוק את עצמך. וזה גם קרה לפני שנת תרפפו

אסף the kop 18 בינואר 2016

300 מיליון בתחזית הכי רעה לעומת 19 מיליארד לקיבוצים. אכן באותה הסקאלה.

אמיתי 18 בינואר 2016

יחסית…

אמיתי 18 בינואר 2016

ואפשר פעם ב.. להודות כשטועים…

אמיתי 17 בינואר 2016

וואלה אדם ניבצר מבינתי הסיבה לעצבים שלך..אני רחוק מלהסכים עם אסף
וגם לא כל מה שערן כתב בפוסט משקף. אבל מעבר לזה ששניהם כותבים מצחיק,דבר חשוב כשלעצמו,
כשאתה בא לבקר טקסט אתה צריך להתייחס למה שכתוב בו ולא לתחושות שלך.
באמת שיש סיבות יותר טובות, לדעתי, להתעצבן מאשר פוסט בדה באזר…

אדם בן דוד 17 בינואר 2016

בטח שיש מקום לתחושות.
מדובר בטור בדה באזר, לא במאמר אקדמאי
אהדת ספורט זה תשוקה זה שימחה זה גם כעס ואכזבה וכאב
אני אוהב את הכתיבה של ערן
פשוט עיצבן אותי אוסף הקלישאות שבהן נעזר. אני חושב שהטיעון שלו מעניין וקצת היה קשה לי להגיע אליו מבעד לרגש שצף בי.

לגבי אסף- אני קורא ומגיב כאן כבר חמש ש\נים בערך ויצא לי לקרוא המון תגובות שלו
לפעמים התחושה הזאת שיותר משהוא רוצה להגיד משהו הוא רוצה לצאת ה"ימני שלא דופק חשבון" היא יותר מדי.

אני אוהב את האתר בגלל שהטורים והדיונים כאן הם כדי להעביר נקודה ולא רק כדי לעצבן.
אני חושב שלפעמים אסף מגיב כדי לעצבן

אמיתי 18 בינואר 2016

צודק יש מקום לתחושות אבל בביקורת לדעתי צריך להסביר ולהתייחס לדבר עצמו. לפי מה שכתבת אחכ נראה לי שאתה בסופו של דבר מקבל חלק מהתזה של ערן. השאר עניין של סיגנון ומינון לכן צריך להתרכז בעיקר ולא במה שאסף או ערן מנסים לדעתך להגיד אלא במה שהם אומרים. והטרלות זה הטרלות קח אותם בקלות הם יפסיקו

אדם בן דוד 18 בינואר 2016

זה לא שעברתי התמוטטות עצבים והלכתי הלוך חזור ומילמלתי "לא מאמין שהוא כתב ככה…לא מאמין…"
סך הכל לקח לי זמן להפריד את המוץ מהתבן- אני לא בטוח שאני מסכים שאנחנו שופטים את הכדורגל לחומרה יחסית לכדורסל
אני חושב שלכדורסל יש פחות תחרות, ושהוא מצליח יותר. בלי קשר לסוג האוכלוסיה שתומך בו. ובנוסף אני חושב שיש הבדל בין אוהדי כדורסל לכדורגל מבחינת ההתנהגות. אולי בגלל כמות האוהדים והעובדה שגם אם בשניהם הקומץ האלים מכיל 5% – בכדורגל מדובר בכמות אוהדים שיכולה לגרום נזק ממשי ובכדורסל זה מספר קטן מדי.

אבל- וזאת הייתה טענתי- דברי ההבל הגזעני- וכן, גם סטריוטיפים של אשכנזים זה גזענות, כיסו על הכל.
וזה עיצבן אותי כי נמאס לי. נמאס לי מהשתלחות והזלזול ההדדי שנובע מזה.
בהתייחס לפוסט של דורפן- הלוואי ויגיע היום בו כל השנאה והפילוג ינותבו לאהדה הספורטיבית.
הסובלימציה הזאת בריאה (בהנחה ששומרים גבולות של אלימות).
במצב הנוכחי לא חסר שנאת חינם והייתי מצפה מערן שישתדל להתמקד בשנאה שהיא לא חינם- השינאה למכבי סל :)
ולגבי אסף, דווקא בגלל שהרבה פעמים הוא נושם רגע ומגיב באופן משכיל ומושכל זה מעצבן אותי כשהוא נותן לאבי רצון הפנימי שבו לצאת.
ההערה על הקיבוצים לא מחוברת למציאות, ולתחושתי נכתבה כדי להתסיס.
אז תססתי.

ערן קאלימי 18 בינואר 2016

כן, רק שהתייחסתי לסטריאוטיפים האלו בבחינת "ככה אומרים עליהם" לא בבחינת "ככה אני חושב".

אדם בן דוד 18 בינואר 2016

אז אני מתנצל.
לא התכוונתי להגיד שאתה גזען.
התכוונתי שהתיאור שלך היה גזעני.
אני מבין שעשית בזה שימוש בכדי להבהיר נקודה.
וכבר למדתי מהבלוגים שכתבת עד כה (ושנהנתי לקרוא) שיש לך דרך ביטוי כזאת שנעה וזעה ועולה ויורדת.
וזה חלק מהחן וחלק מהזכות שלך ככותב.
רק שאולי ניסיתי להגיד שזה היה לי קצת יותר מדי.
שחלק מהתיאורים האלה כבר הגיעו למצב של הפעלה של מנגנון תקיפה חזרה. ושאולי כשהייתי ביסודי זה היה הגיוני להגיע למקומות האלה. אבל מאז התבגרתי והבנתי שמה שהיה רק הלצת ילדות הפך לעובדות עבור לא מעט אנשים. ונמאס לי.
וכשאסף הוסיף גם את הפנינה על הקיבוצים שזאת קלישאת הקלישאות זה כבר שבר אותי.

אז סליחה ערן אם הבנת שאני מאשים בגזענות.
סה"כ אני נהנה מהזוית השונה של הדברים שהבאת.
אני גם חושב עליה מאז אתמול ומנסה לראות איפה יש עוד הטיות כאלה ועד כמה הם מבוססות בשטח (כמו שאני עדיין חושב שיש הבדלים אמיתיים בין הכדורסל לכדורגל, או בין הכדורגל לרוגבי בניכר) וכמה הן גזענות ופרדיגמות מוטות שמובססות על הטיה מחשבתית.
כמו זה שכשיש רכב שנוסע לאט בשמאלי אני ישר מקלל "מטומטמת".

ערן קאלימי 18 בינואר 2016

השורה האחרונה שלך, אליה התכוונתי בפוסט בסופו של דבר.
יש הטיה, ואני חושב, ולדעתי גם צודק כמובן, שיש הטיה כזו גם ביחס לכדורגל ולכדורסל.

(ורק שתדע לך שאני בר מזל, זכיתי ש"מתגזענים" עלי מאשכנז ומהלבנט)

אסף the kop 18 בינואר 2016

אני וקאלימי אכן משתפים פעולה על מנת להוציא מגיבים מדעתם.

אדם בן דוד 18 בינואר 2016

אז שניכם יכולים לקבל חריץ אחד נוסף בחגורה

אסף the kop 18 בינואר 2016

(-:

דגש 18 בינואר 2016

לא צריך לתחוב את הבעיות המועדפות למקומות לא להן.

בכדורסל יש שש אליפויות אירופה למועדונים (או הטורניר הבכיר ביבשת וואטאבר אוהדי הפועל ודומיהם), מספר רב של העפלות לאליפות אירופה לנבחרות כולל הישג שיא של מקום שני ופעמיים של אליפות עולם. זה נותן רושם של הצלחה. כמובן שהיא נגזרת מסיבות שונות שאינן בדיוק הישגיות והצלחה אבל זו הסיבה שיש רושם כזה.

Comments closed