הקלאסיקה של השיגרה

אל תתנו לגובה להטעות אתכם. בתוך כדורסלנים רבים מתחבא ילד קטן שחולם להיות שחקן כדורגל. אצל שחקנים רבים הכדורסל התחיל בתור חוג אחר הצהריים מתישהו בגיל בית הספר היסודי. אצל השחקנים העטלפים שנתנו קפיצת גובה בחטיבת הביניים ובתיכון זה אף התחיל מאוחר יותר. עד שהכדורסל תפס את מקומו כדרך חיים, בחירת הדראפט הראשונה בין כל משחקי הכדור הייתה כדורגל. בהפסקה, בשיעור ספורט, בשכונה אחר הצהריים. אצלי, בתור אחד שגדל בנתניה, היו שתי אפשרויות: או לשחק כדורגל, או להיות שוער. הכדורסל הגיע רק בזכות וילי סימס ועונת גמר הפלייאוף 1986.

בקבוצות רבות, אימון השחרור אחרי משחקים מכיל בתוכו משחק קטרגל. אתם צריכים לראות את האור שנדלק אצל רבים מהשחקנים הישראלים. אצל השחקנים הזרים לעומת זאת, שעברו קולג' ושיחקו בקבוצות מקצועיות בחו"ל, רואים את חוסר החשק וחוסר ההסתגלות של הגוף שפתאום נזקק לקואורדינציית רגל-עין, ולכן להם יש להם כמה אפשרויות: לזייף עייפות או פציעה מהמשחק ולעשות מתיחות בצד, להיות שוערים ולהשתמש בידיים עם מסירות שוער בסגנון טום בריידי, או להביך את עצמם בניסיונות לשחק. זה בדרך כלל נגמר במשפטים הכוללים את המילים פאק, סוקר, בולשיט.
שבירת השיגרה של האימונים גם נותנת הזדמנות לראות מי היה בעניין הכדורגל בתור ילד. התשובה ברורה: הרכזים. אולי אלה מימדי הגוף, אולי זה השכל (של חלק, של חלק) אבל בתוך כל רכז ישראלי מתחבא לו שליו מנשה.

ואז מגיע משחק כדורגל כביכול חשוב, נגיד, משחק הצמרת היום בספרד (אולי די כבר עם הסופר קלאסיקו?) בין מדריד לברצלונה. הרי הוא לא באמת חשוב, אלא אם כן אתם ספרדים אוהדי ריאל או בארסה, או סתם ספרדים אוהבי כדורגל. המשחק הזה הוא יותר הודעת ספאם בתודעה שלנו, בועת יחסי ציבור של ערוץ ספורט ישראלי, שמזייף אורגזמה, וסוחף את כולם אחריו. וכשמזייפים אורגזמה (לא קרה לי אף פעם!) כולם יודעים שזה מזויף, רק לא נעים להגיד כלום. המלך לא עירום הוא פשוט לובש בגדים לא רלוונטיים. הרי אם לערוץ הספורט היו את הזכויות על הליגה האנגלית ולא על הספרדית המשחק הזה היה עובר לידם בתור שקופית בחדשות הספורט. ומדורי הספורט נגררים אחריהם, ואחריהם מדורי הספורט ברשת, וגם אני, הנה, גרר אותי, נגררתי.
אבל עבור עולם הכדורסל הישראלי המשחק הזה עובר ליד. הוא ייגמר בתור תקציר בחדשות הספורט. לא ירוצו סמסים "כמה ריאל בארסה?". הפקק באיילון דרום יפקוק כהרגלו. הפיצוציות לא ידווחו על עלייה במכירת גרעינים.
עולם הכדורסל הישראלי עסוק בשיגרה שלו, וטוב שכך. קבוצות ליגת העל משחקות היום מחזור ליגה. נתניה מארחת את חיפה במשחק מסקרן. הרי ברור שתצוגתם של טוני ווישהאם ושמוליק ברנר צריכה להיות יותר חשובה לתושבי נתניה מאשר ההופעה של מסי ורונאלדו. ברנר ווישהאם אולי מוכרים פחות נעלי נייקי אבל הרבה יותר משמעותיים לעיר. כך גם במשחקים של ראשל"צ ובני השרון, ר"ג ואשקלון ואפילו מכבי ת"א נגד עפולה. כך גם קבוצות הליגה הארצית (ליגה שלישית), שם ייפגשו הפועל אוסישקין והפועל עמק יזרעאל (לשעבר גבת). בשעת המשחק בספרד קבוצות הליגה הלאומית בדרך כלל מתאמנות, כך גם קבוצות הליגה הרביעית. ונזכיר גם קבוצות נוער ונערים שמתאמנות היום סביב שעת המשחק ולא יצפו בכולו, אם ירצו בכלל. לכן, החלום להיות כדורגל הוא זיכרון רומנטי, אבל המציאות חשובה יותר. והמציאות היא שלנו, עכשיו, ביום נוסף של עבודה ברצף של שיגרה. וגם זה סוג של קלאסיקה. רוצים משחק קלאסי? נסו פק-מן.

http://www.net-games.co.il/online-games/Pac-Man.html

5 מסקנות משבת ולקראת ראשון
5 מסקנות מהשיווק המאסיבי והקידום האובססיבי של ערוץ הספורט לקלאסיקו

13 Comments

דנה 29 בנובמבר 2009

רוצים משהו קלאסי? קיבלתם – בלוג שתמיד כתוב בכישרון גדול, מעניין, שנון ומצחיק. מה צריך יותר?

וינסנט ווגה 29 בנובמבר 2009

הוצאת לי ת׳מילים מהפה.
אחלה בלוג.

משתמש אנונימי (לא מזוהה) 29 בנובמבר 2009

תודה

doron kramer 29 בנובמבר 2009

שמח שנהנית.

מוז 29 בנובמבר 2009

יופי של פוסט!

chica 29 בנובמבר 2009

אני לא מסכים. נכון שריאל ובארסה אלו שתי קבוצות בספרד והאהדה אליהם היא לא ממש אמיתית, אבל מי שאוהב כדורגל אפילו קצת, לא יכול שלא להתרשם מהרמה שיש לשתי הקבוצות האלו וכן מחומר השחקנים. בדיוק אותו דבר שכשהסלטיקס והלייקרס נפגשו לפני שנתיים הרבה אוהדי כדורגל התעוררו מוקדם בבוקר כדי לתפוס את המשחקים שלהם. פשוט עניין של אהבת המשחק ורמת המשחק המשודר.

doron kramer 29 בנובמבר 2009

כן, המשחק הזה משוחק כבר שנים, וההייפ סביבו הוא תלוי ערוץ שמחזיק בזכויות עליו. אין ויכוח לגבי הרמה או העניין שהוא מייצר בספרד.

דנית ניצן 29 בנובמבר 2009

אם "בתוך כדורסלנים רבים מתחבא ילד קטן שחולם להיות שחקן כדורגל", מה מתחבא בתוך כדורגלנים רבים?

doron kramer 29 בנובמבר 2009

מה לא ברור: חייל של משפחת פשע.

Utopian Fragments 29 בנובמבר 2009

happy to see your writing again and here, in the neighbourhood – great .- thanks Dorfan for the reminder

.

doron kramer 29 בנובמבר 2009

thanks, happy you are enjoying it.

מעריץ 30 בנובמבר 2009

אתה מתבזבז פה.
בלוג מאוד כיפי לקריאה ובמיוחד הפוסט הנ"ל.
תודה.

doron kramer 30 בנובמבר 2009

תודה. לא מתבזבז – נהנה!

Comments closed