שופט, פאול!

עמרי כספי למד את השיעור הראשון שלו היום לגבי שופטים אמריקאיים. הוא גילה שהם יכולים להיות שמוקים חמורי סבר עם תגובה לא פרופוציונאלית למעשים או דיבורים של שחקן, לא כולל מקרה פיני גרשון בגארדן. השופטים של סטרן הם פיונים במחלקת השיווק והתדמית שסטרן מנסה להקנות לליגה, במסגרתה הם מנסים לחנך את ילדי הגטו איך להתלבש, מה להגיד ואיך להתנהג כדי שילדים לבנים ממעמד הביניים יוכלו למצוא דמויות לחיקוי וינדנדו לאבא שיקנה להם עוד זוג נעליים. ולא, עוד לא הזכרנו את טים דונהי.

מהבחינה הזו, השיפוט הישראלי והאירופאי נותן הרבה יותר חופש ביטוי למאמנים ושחקנים. וטוב שכך. שחקנים ומאמנים צריכים לפעמים לקיים עם שופטים דיאלוג (פיני גרשון וגיא פניני), לפעמים מונולוג (אפי בירנבוים) ולפעמים סתם שתיקות רועמות (שרון דרוקר).

המאמן והשחקן לפעמים רואים בשופט כאדם שאחראי במידת מה לגורלם. לכן יש יראה ופחד לפני המשחק, חנפנות, פוליטיקה והטחת אשמה תוך כדי או אחרי המשחק. הדינמיקה הזו נבנית לא רק בשריקות אלא גם בגישה. אם השופט נראה מרוכז, אם הוא לא הביא את הדאגות מחוץ למגרש הכדורסל לתוכו, אם הוא איש נחמד ביסודו, רואים את זה מייד. ולהיפך. אחד הדברים שגורמים לשופט לאבד ריספקט מיידי ממאמנים ושחקנים אלה סוג התגובות שגורמים למשתתפים להרגיש שאסור לדבר איתו. בתחילת משחק, כשדברים נאמרים ממאמן או שחקן כהערה או הארה, והשופט מגיב בגסות רוח זה בעיקר משדר לחץ ומתפרש כחוסר ביטחון.

אבל לשופטים יש חתיכת תפקיד. נסו פעם לשפוט באימון, לא במשחק. נסו לשפוט את החברים שלכם בשכונה. יכול להיות סיוט. מעירים לכם כל הזמן, על כל שריקה למישהו יש משהו להגיד, אתם תתפקדו על תקו גננת, משקית ת"ש ופקידת סעד.

שחקנים, בעיקר בקבוצות בוגרים,יכולים להיות נודניקים, אגואיסטיים לגביי הפאולים שלהם, מתרכזים בטפל, ובעיקר מנסים לחפות על טעויות שלהם בהפלת התיק על השיפוט. נכון שטעויות שיפוט מרגיזות. ושופט שמתרשל בתפקיד שלו יכול להרתיח את הדם. אבל המקצוע הזה, שבנוי על העין, האוזן והראש האנושיים, מובנה מלכתחילה להיות פתוח לשיקול דעת וטעויות. עם הילוכים חוזרים כולם גיבורים.

לכן אני מבין לחלוטין את שרון דרוקר שקיבל החלטה אסטרטגית לא לדבר עם שופטים. לפעמים אני שואל את עצמי איך אפשר. העיסוק בשופטים מצריך אנרגיה ומסיח את הדעת. זה משדר לשחקנים שלך שאתה לא מרוכז במה שאתה צריך לעשות אלא במה שעשו לך. לפעמים ההתעסקות בשיפוט היא טקטית, אבל זה אלמנט שנאמד בסופו של דבר על פי התוצאה הסופית וגולש לתחום הפסיכולוגיה ולכן קשה לכמת אותו.

ובסופו של יום, מדובר באנשים. אם יש לכם 8 דקות, צפו בקטע הבא (ללא תרגום, סליחה), תהנו מבילי קריסטל ותבינו, גם אם הקטע קצת מוגזם, מה עובר על האנשים באפור:

ARVE Error: id and provider shortcodes attributes are mandatory for old shortcodes. It is recommended to switch to new shortcodes that need only url

כל קול קובע
נקודות אור ומשאלת לב לליגת האלופות