השראה לסוף שבוע – חדר ההלבשה של פופוביץ'

 

ג'ייקוב ריס היה עיתונאי אמריקאי ממוצא דני, שכתב בעיקר על עניי ניו יורק של סוף המאה ה – 19 ותחילת ה -20. הוא נחשב לאחד ממובילי התמורות הסוציאליות שחלו במצבם, בעיקר בתחומי הדיור והתעסוקה.

את ריס הציג לעולם הספורט מאמנה של סן אנטוניו ספרס, גרג פופוביץ'. פופוביץ' תלה ציטוט של ריס בחדר ההלבשה של הספרס, ששימש השראה לשחקנים, ואולי גם עזר בזכייה באליפויות של תחילת ואמצע העשור. מכיוון שהסגל שלו הורכב מכוח רב לאומי, הוא תירגם את הציטטה של ריס לשלל השפות שמילאו את חדר ההלבשה שלו.

הציטטה ידועה אמנם, ונדמה שכל אחד לוקח ממנה משהו אחר. אני לוקח ממנה את עניין החזרות, ה repetition, הכל כך קריטי ליצירת שיפור. מאות זריקות לסל ביום. חזרה על תרגול של חדירה, כדרור, ריבאונד. שוב, ושוב, ושוב. הפיכת המיומנות לטבע שני, שיופיע ברגע שיזדקקו לו במשחק.

דייויד בלאט סיפר פעם מהם שלושת האלמנטים החשובים ביותר במשחק. repetition היה אחד מהם.הוא גם סיפר איך למד על חשיבותה של החזרה. בבית הספר, איפה שהוא במסצ'וסטס, בשיעור כתיבה, כשלמדו את מקומן של האותיות על מכונת הכתיבה, המורה לימד את הכיתה היכן נמצאת האות T. ואז הם לחצו TTTTTTT, עד שהאצבע כבר כאבה. וכך הלאה עם שאר האותיות.

שני האלמנטים האחרים היו התמדה ואהבת המשחק. חזרה, התמדה, אהבת המשחק. כמה פשוט, כמה נכון.

הנה הציטוט, בעברית ובאנגלית. אתם מוזמנים לתלות אותו בחדרי ההלבשה של הראש והלב שלכם:

"כשנראה ששום דבר לא הולך, אלך לצפות בסתת ההולם בפטישו על האבן מאה פעמים, אך אף סדק לא נגרם לה. אך כשיכה בה בפעם המאה ואחת, היא תתבקע לשתיים. אז אדע, כי לא החבטה המאה ואחת גרמה לה להתבקע, אלא מאה החבטות הקודמות".

“When nothing seems to help, I go look at a stonecutter hammering away at his rock perhaps a hundred times without as much as a crack showing in it. Yet at the hundred and first blow it will split in two, and I know it was not that blow that did it, but all that had gone before”

מברוכ הפועל
בקהאם חוזר לאולד טראפורד

4 Comments

אני בא מקטמון 20 בדצמבר 2009

סלח לי על ההתפלספות, אבל חזרה זה לא פועל יוצא של התמדה?
כלומר מדובר בעצם באותה התכונה…

doron kramer 20 בדצמבר 2009

נראה לי שבלאט התכוון לחזרות באופן הפיזי, והתמדה באופן הכוללני

Neiman 24 בדצמבר 2009

או במילים אחרות: "אין הטיפה חוצבת בסלע בכוח עוצמתה, אלא בכוח התמדתה" (ונדמה לי שרובי בלינקו חובב גדול של אימרה זו)

doron kramer 24 בדצמבר 2009

אכן, חובב גדול.

Comments closed