כמה ענייני כדורסל

1. כמה לא ידידותי יכול להיות משחק כדורסל, כמו זה ששוחק הלילה בין נתניה לחולון, שמתחיל, חוזר שנית, מתחיל, בשעה תשע בערב. יום של חול באמצע שבוע, אנשים עם דיי ג'וב שלחוצים על שעות השינה שלהם, ילדים שיש להם בית ספר מחר ובחרו להגיע למשחק נאלצים להגיע הביתה בסביבות אחת עשרה בלילה במקרה הטוב. ולמה בעצם? שידור לא היה (למה?), ואת משחק הנוער שקדם למשחק תמיד אפשר להקדים לשעה סבירה יותר. כל זה מוביל ל 650 צופים, 300 מהם מחולון, בין שתי קבוצות עם פוטנציאל אוהדים הרבה יותר נרחב.

מעבר לכך, אם לא היה שידור, למה המשחק שוחק ביום שני?

2. הרבה כדורסל מכללות משודר עכשיו. אתמול ראיתי את ג'ורג'יה טק נגד פלורידה סטייט. פעם, כשהייתי צופה במשחקים האלה ניסיתי לנחש מי מהשחקנים יגיע לNBA, היום אני מנסה לראות מי מתאים להחליף את אשאנטה ג'ונסון בנהריה, את אוטיס היל בר"ג או את מאצ'איי לאמפה במכבי ת"א.

3. ואחרי כל צפייה במשחק כזה אפשר לומר בוודאות שפס היצור עובד ללא לאות. הסניף הישראלי של משרד התעסוקה לכדורסלנים אמריקאיים ממשיך לספק תעסוקה לבוגרי המכללות, עם חבילה אטרקטיבית הכוללת מריחואנה בחיוג המהיר של הסלולרי (ללא בדיקות סמים של המנהלת), בנות שראו יותר מדיי קליפים של 50 סנט ופותחות את הלב ועוד כמה דברים למראה כל בחור עם כובע בייסבול מוטה הצידה, עשרים קעקועים, שניים מהם כוללים את צירוף האותיות RIP, חמש עשרה שרשראות זהב על הצוואר, ומוסר עבודה שגורם לך לתהות כמה פלייסטיישן אפשר לשחק ביממה אחת?

4. וכן, אני יודע, לא כולם. בסדר, לא כולם.

5. באמצע שנות התשעים שכבתי בבית חודשים על גביי חודשים לאחר ניתוח שחזור רצועה צולבת בברך. בין תרגילים לשריר הירך הקדמי, לדיבורים אל הברך ("אל תדאגי מותק, עוד תתני רגל עץ לגארדים"), אני זוכר לילות ארוכים של צפייה בספורט, ובמיוחד בשידורי ערוץ סטאר ספורט (לאן הוא נעלם?), בשידורי הליגה הפיליפינית או אולי הייתה זו הונג קונג או טייואן. כמה ריחמתי עליהם. נציג מקומי אחד על מגרש, שכל תפקידו להוציא את הכדור לאחר שנקלע סל, וחבורת שכירי חרב אמריקאיים אלמונים שבאו לעשות סיבוב והרשימו את הנייטיבז עם דאנקים. בעידן ההוא בארץ כל קבוצה יכלה להחזיק שלושה זרים בלבד, והיה אפשר לכנות את הכדורסל, איכשהו, ישראלי. אבל 15 שנים אחר כך, הכדורסל הישראלי נמצא כרגע במרחק חוק רוסי אחד מהפיכתו לכדורסל של דרום מזרח אסיה של תחילת שנות התשעים.

6. רק מי שהיה בחדר הלבשה עם שישה או שבעה שחקנים זרים והרגיש כמו אורח בסלון ביתו, מבין עד כמה חשוב החוק הרוסי.

7. ולגביי הקריאה לביטולו, ניתן רק לומר שתי מילים: תשכחו מזה. ארגון השחקנים חזק מדיי, מאורגן מדיי, כדי לוותר על האפשרות הסבירה היחידה של כדורסלן ישראלי להתפרנס.

8. חזרה לג'ורגי'ה טק נגד פלורידה סטייט. בג'ורג'יה משחק בנו של אגדת מישיגן וNBA אולסטאר, האיש והג'אמפשוט, גלן רייס. בנו של רייס, שלאחר חיפוש אינטנסיבי הוחלט לקרוא לו גלן רייס ג'וניור עדיין רחוק מהקליעה והאתלטיות של אבא. אבל השוואות כאלה הן אף פעם לא פייריות. זה רק גרם לי לחשוב אילו בנים של הייתי רוצה להרכיב בחמישיית הבנים הממשיכים של בעלי הפינה החמה בלב. אז, לפי התפקידים כמובן, זה הולך ככה:

1 – הבן של בובי הרלי.
2 – הבן של מייקל קופר
3 – הבן של אדריאן דנטלי
4 – הבן של קווין מקהייל
5 – הבן של קורט ראמביס.

9. כן. קורט ראמביס.

לסיכום
מסקנות מטקס הגאלה של פיפ”א

10 Comments

עדי 22 בדצמבר 2009

החוק הרוסי הוא מה שמאפשר לטפח שחצנות- באמת, לא בציניות- נדרשת משחקן להאמין בעצמו, ביכולתו להוביל קבוצה ולעשות מזה קריירה (רצינות לאורך זמן) אבדן הישראלים המובילים לליגות זרות מוכיח שזה עובד! לקהל זה מעניין הרבה יותר ככה, גם אם הרמה נמוכה- זה שלו ולא של דטרוייט…

ודים 22 בדצמבר 2009

איזה שטויות. הלפרין זה תוצר של החוק הרוסי?? אפיק ניסים שבכלל לא שיחק פה עם החוק? אליהו וכספי שהן שני כישרונות שהיו מרויחים את הדק' שלהם גם בקבוצות של 10 זרים?
הם אולי לא נפגעו אבל גם לא הרויחו כלום מהחוק. מי שכן נפגע זה הכדורסל הישראלי בכלליות, זה שחקנים צעירים שעכשיו בכלל לא זוכים לרבע הזדמנות כי כל קבוצה כמעט בונה מראש על 3.5 ישראלים ותיקים והשאר שחקנים זרים.
"מזל" שלפחות אורי יצחקי ואמיר כץ כבר לא שווים גרוש אז בלית ברירה דורי אסף זכה להזדמנות (שנתיים מאוחר מדי אגב) ושרמת-גן פשוט לא הצליחו להשיג את ה-3 ישראלים ותיקים שלהם אז גם שם בלית ברירה הצעירים מקבלים הזדמנות.
אבל בשאר הקבוצות??

עוד 10 שנים נהיה דרג ב' גם בבוגרים.

עידו אשד 22 בדצמבר 2009

החוק הרוסי לא ימשיך ובצדק. הבעיה היא לו בחוק אלא בנספח שלו שמאפשר לרשום שישה זרים בטופס ושמונה בסגל. כאן הבעיה, ובשנה הבאה זה ישתנה. לא יהיה חוק רוסי, שמפלה רק את הזרים, אלא מספר הזרים בטופס יירד – בתקוה לשלושה ובראיה ריאלית לארבעה. כמו שמכבי לקחה אליפות אירופה עם ארבעה, כמו שירושלים לקחה גביע יולב עם שלושה… זוהי התרנגולת שתאפשר כניסתם של עוד ישראלים למעגל ליגת העל. ייתכן שהמחיר יהיה ירידה זמנית ל 10 קבוצות, אבל זה ישתנה די מהר כי הרבה צעירים מוכשרים ימלאו את הקבוצות… חזון העצמות הרטובות.

doron kramer 22 בדצמבר 2009

עידו – ההצעה שהצעת היא הצעה ריאלית כל עוד אתה לא מכבי ת"א שתטען שבלי 349 זרים היא לא תוכל להתמודד ביורוליג. נראה לי גם שארגון השחקנים יהיה מוכן לקבל הצעה כזו, 3-4 זרים בקבוצה. ועדיף שירידה ל 10 קבוצות לא תהיה זמנית. אני רואה מי הולך לעלות מהליגה הלאומית: הפועל חיפה, מ.כ. הבקעה, אולי יבנה תפתיע. אף אחת מהן לא מראה סימנים של מועדון שהולך להוות כוח משמעותי לאורך זמן. כנראה שנצטרך לחכות לאוסישקין שתעלה בסוף העונה הבאה לליגת העל.

עידו אשד 22 בדצמבר 2009

הסיפור של 10 קבוצות יהיה כמו החוקים של היום. ויוצעו עוד 2 כרטיסים חופשיים לקבוצות שיוכיחו שמכרו 1000 מנויים, שיש להם אולם מספיק גדול, שיש להם מנהל מקצועי ברמה של מאמן ליגת על בכיר, ויראו תקציב מגוכש ומגובה ל 5 שנים. אוסישקין לא צריכה לעלות דרך כדורסל מהליגה הלאומית, היא צריכה לקבל כרטיס. כנל אם יקימו קבוצת ניהול באילת, באר שבע, או גליל עליון… אשרי המאמין.

ודים 22 בדצמבר 2009

לא כל כך הבנתי אם אתה בעד או נגד החוק הרוסי המטופש.

בכל מקרה, אנחנו צריכים לשאוף למצב של הגבלה לשני שחקנים זרים בלבד כמו שיש בספרד ולא "להסתפק" ב-3 או 4 זרים.
ברור שמכבי לא יסכימו וידוע לי שלשמעון מזרחי יש הרבה כוח באיגוד (ומבחינתי שיעזבו את הליגה אם יש להם בעיה עם זה). הבעיה שגם שאר הקבוצות לא בדיוק נאבקות בעד חוק כזה. חבל שלאף אחד מהם לא באמת איכפת מהכדורסל הישראלי.

doron kramer 22 בדצמבר 2009

בעד, בטח בעד. או כל קונסטלציה אחרת שתיתן אפשרות לישראלים לשחק.

עדי 22 בדצמבר 2009

יאללה אוסישקין!!!

טוטו לוזר 22 בדצמבר 2009

יש משחק כדורסל אחד ביום שני על פי דרישת הטוטו

שי 23 בדצמבר 2009

בתור מי שמסקר את שתי הליגות העליונות ובעיקר את קבוצות השפלה (חולון, ראשל"צ, יבנה) אני יכול להעיד כי הבדלי הרמות בקבוצות לא ניכרים, רק שלקבוצות ליגת העל יש 3 זרים מול אחד בליגת המשנה. בגביע יש תבוסות אבל אם שנה הבאה חלקן יחליפו מקומות זה ייראה אותו דבר אבל הפוך. ד"א רמלה, חיפה, אשדוד והבקעה הן 4 החזקות בליגה. בליגת המשנה אגב המשחקים לעתים קרובות יותר מעניינים עם כדורסל לא רע וחוק שמחייב 2 צעירים ישראלים על המגרש.

Comments closed