העולם כמקלחת

זה לא אוגוסט המהביל, זה לא התמונות של השכן בפייסבוק מהבופה של ההכל כלול ביוון, זה בגלל שמדינה שלמה נמצאת בבית הניחומים, מחפשת נחמה בצורת מתכת עגולה, לקצת גאולה, מתחננת, נחנקנו כבר, תביאו מדליה.

פורסם היום (בגירסה מעט אחרת) ב"ישראל היום":

1. מאז תחילת המשחקים נדמה שהאוויר בארץ עומד, לא זז, תקוע לכולנו בגרון, מסרב לצאת.

זה לא אוגוסט המהביל, זה לא התמונות של השכן בפייסבוק מהבופה של ההכל כלול ביוון, זה בגלל שמדינה שלמה נמצאת בבית הניחומים, מחפשת נחמה בצורת מתכת עגולה, לקצת גאולה, מתחננת, נחנקנו כבר, תביאו מדליה.

סלע, בולדר, חצץ, העיקר שתנצנץ כבר איזו מתכת על צוואר ישראלי כמו הייתה חרב של ג'יהאדיסט.

ואז באה ירדן ג'רבי, מישראל ומנתניה, זו שלנו, זו גם כן, והוציאה לנו את האוויר מהריאות בזעקת יש מהדהדת. ארד הוא הזהב החדש.

ירדן מנתניה. שני הרשקו בן כיתה, שנת 91', בתיכון טשרניחובסקי בעיר. מדליה ראשונה לנתניה במשחקי ריו, עכשיו תורה של ישראל. מישהו שאל ברצינות באולפן של ערוץ הספורט אך זה יכול להיות שכל כך הרבה ג'ודואים מצליחים יוצאים מנתניה? ואז הקלישאה הייתה צריכה להסביר מה הכתובת של דירתה ברחובותיה הזועמים.

2. המשחקים האולימפיים הם התירוץ דרכם אנחנו מנקזים את הציניות הרעילה ואת החלומות המתוקים והלא מוגשמים שלנו לקרבות בוץ וירטואליים עם כל מה שזז, בעודנו רואים את חלומותיהם של אחרים ספק מתגשמים, ספק מתנפצים, בטנגו סוער של מאניה, דיפרסיה, אל אל ישראל שמתפייד ליתגדל ויתקדש, גביע אירופה לת"א שהופך במחי הטלת חלוק אמבטיה כחול לככה לא בונים חומה.

אנחנו עצבנים לא רק בגלל השכונה העצבנית בה אנחנו מנסים לשרוד כבר מעל למאה שנה אלא גם כי אנחנו עומדים חשופים, על במה גדולה, האורות מסנוורים בעיניים, בעודנו מנסים לעלות על אוטובוס שגברתן עומד בפתחו ומסרב לתת לנו להיכנס, וכל העולם, אשתו ואשתנו, רואים.

וכשכבר עלינו לכביש, הספורט הישראלי מנסה להשתלב כמו נהג בנתיב האצה לאוטוסטרדת הלאומים, מאותת את נפשו לדעת, ואף אחד לא נותן זכות קדימה. וכשמנסים לקחת בכוח, נדחפים למזרן, מפרפרים במים, נהדפים מהרוח.

3. במפגש האדיר של זהויות ותרבויות לאומיות חושפות הקרביים המתקרא המשחקים האולימפיים, עומדות המדינות וספורטאיהם כמו היו עירומים במקלחת, מציגות את גופן בתנועה, מסתבנות בחן, חופפות בתהילתן, ואנחנו עומדים שם, עוברים תא אחר תא, מקלחון אחר מקלחון, הרי הזהות של מי שאנחנו היום נקבעה גם על ידי מקלחות, ודוש אחר דוש, חוטפים סבון צורב בעיניים, פטריות ברגליים, מסתבכים עם השפופרת, נכווים מהמים החמים, נטולי מגבת, וכל הזמן משווים גדלים, וככל שמשווים – מתכווצים, וככל שמתכווצים – נלחצים, וככל שנלחצים – נופלים כמו זבובים, היישר למזוודה הנארזת ביבבה חרישית בדרכה למטוס גדול ודמעה שקופה.

רגע לפני שייחלנו לפיגוע של דעא"ש במחסן המדליות, באה ירדן ג'רבי והצילה אותנו מעצמנו.

4. הדרישה התובענית לתוצאות מספורטאינו היא עוד תירוץ לריב כדי להשמיע את דעתנו על השדרים והשידור, הפרשנים והפירשון, בגד הים והחיג'אב, העיניים והדמעות, השפם והחיוך שמתחתיו. דעתנו תלקה את עצמה לדעת בשנאה עצמית מזוקקת ותכריז שאשמים הספורטאים, המאמנים, העסקנים, השיטה ו"המצב" רק כדי לשבשב לאחר שעה בגאווה פטריוטית ולהכריז שהמדליה היא בזכות הספורטאים, המאמנים, העסקנים, השיטה ואותו "המצב".זה המצב.

דעתנו מתעבת ומאדירה את כולם. היא לא מפלה בין ענפים שאנחנו חושבים שאנחנו מבינים, כאלה שמעולם לא ראינו וכאלה שאין לנו כל כוונה לראות עד האולימפיאדה הבאה.

דעתנו פתוחה לביקורת אך אבוי למי שלא יסכים לדעתה, כי היא בעד הדמוקרטיה וחופש הביטוי.

דעתנו תקדש את המאמץ, הנחישות, ה"ארבע שנים כדי להיות 26 בעולם", היא תנזוף במזלזלים, תשתיק את המקטרגים, תהרהר ותעריך איפה היא נמצאת על סקאלת האפרוריות היומיומית שלה בתפקידה כיועצת מס או מתווכת נדל"ן, רק כדי לגנות את הספורטאים ולשלוח אותם להיות מאבטחים בקניון, שליחים בסופרמרקט, סטודנטים לתואר ראשון כללי.

דעתנו כבר יצאה מדעתה, עד שירדן ג'רבי קצת החזירה אותה למקומה, ועד למה שיביא מחר.

המשחקים מהנים, הארגון מתסכל
שתי גדות לירדן

14 Comments

אורי 9 באוגוסט 2016

מושלם

איציק אלפסי 10 באוגוסט 2016

מה שאורי

בורחה באסטון 10 באוגוסט 2016

מה שאיציק שמה שאורי

בנאדם יותר טוב מאיתן 10 באוגוסט 2016

לא הבנתי את הטור.

ירון ג 10 באוגוסט 2016

לדעתי זה טור פנטסטי.

אורי 10 באוגוסט 2016

שמישהו יסביר לי בבקשה, למה בג'ודו יש חלוקה ל999999 משקלים שונים.
נכון, ברור שבן אדם ששוקל 90 ק"ג יפרק בן אדם ששוקל 63
אבל…
גם ברור שלשחיין גבוה יש יתרון על שחיין נמוך.
כנל כדורסל
ולרץ שחום עור יש יתרון על רץ לבן
אז למה אין טורניר כדורסל עד 1.8 מטר, 1.9, 2.2 וכו?
ולמן אין אתלטיקה ללבנים ואתלטיקה לשחומים?
לא מזלזל במדליסטים בג'ודו, אבל מבחינתי "מקום 16 בעולם בשחייה" יותר שווה ממקום 4 בג'ודו באחת מתוך 500 קטגוריות משקל שונות

duncan 10 באוגוסט 2016

ישראל לוקחת זהב בכדורסל קרחים בגובה 1.75-1.80

אריאל 10 באוגוסט 2016

למה טלה עת יפתח את הפה
יודע לומר לי אך מֶה ורק מֶה?

ולמה צביה הפרה החומה
יודעת לומר לי גם מוּ וגם מָה?

באבא ימים 10 באוגוסט 2016

איזה יופי!

ישראל 10 באוגוסט 2016

כמות המדליות שהשגנו בהיסטוריה לא כזו נמוכה

צריך להוריד מהחישוב של האולימפיאדה, את החרדים שלא מתאמנים בספורט. והערבים שאותם אני לא מחשיב, כי אני מחשב כרגע רק את היהודים. וגם את רוב הדתיים. שרובם לא מתאמנים בספורט. ואז יוצא שאנחנו בקושי 5 מיליון. גם ה5 מליון זה המספר עכשיו, המספר האמיתי הוא נמוך בהרבה. כי צריך לעשות ממוצע של האוכלוסייה בהיסטוריה של המדינה.

וגם צריך לזכור שיש לנו הרבה מאוד מלחמות . שזה אומר הרבה פחות כסף לספורט. וגם לוקח 3 שנים חשובות במיוחד בהתפתחות של ספורטאי. וגם יש ספורטאים שמתים במלחמות

MOBY 10 באוגוסט 2016

האוויר עוד עומד ותקוע בגרון, כנראה שזו לא הסיבה………..
:)

אריאל 10 באוגוסט 2016

פוסט כל כך יפה לא קראתי מזמן.
הורדת את הלב למקלדת. סחתיין.

יעל 10 באוגוסט 2016

לו רק היא היתה מצילה אותנו מהמשך הברברת בערוץ הספורט על הישראלים על חשבון כמעט כל ענף ותחרות אולימפיים אחרים.

Comments closed