משחק עונה בשושו

אנחת הרווחה נשמעה בכל מרחבי הראש שלי.
הרגשתי פיזית, איך אל קליפת המוח שלי, ממש כמו גשם ראשון שיורד אחרי בצורת, משוחררים אלפי אנדורפינים, הכימיקלים האלה שהמוח מייצר בזמן אופוריה. הם יצאו בשצף קצף והציפו את את זרם הדם שלי כמו חבורת תיכוניסטים שפורצים את דלת הכיתה שלהם ברגע שגילו שהתבטל השיעור כי, כמו שאמר מיקו ב"צ'ארלי וחצי", למורה יש אנגינה.

זו השנה הראשונה שאני מאמן. חסרי המזל הם קבוצת הנוער לאומית של הפועל לב השרון. בתור אחד שנחשב קונטרול פריק, העונה הראשונה שלי בתור מאמן לימדה אותי שיעורים רבים. אחד העיקריים שבהם היה לדעת לשחרר קצת. בעונה רבת תהפוכות, מי שלא מצליח לשחרר קצת משתגע או עוזב. לרגע לא חשבתי לעזוב, וקצת לפני שהשתגעתי החלטתי שאני לא נותן לתיסכול להשתלט עליי.

זה כל כך קל בתור שחקן. מנצח או מפסיד, אתה אחראי רק על עצמך. על הכושר האישי שלך, על מה שעשית או לא עשית. על מה שתעשה או לא תעשה. יש לך את האימון הבא לפרוק את התיסכול או לשתף את השימחה. בתור מאמן אתה אחראי על כולם. אתה נהנה שעתיים אחרי ניצחון וכבר מתחיל לחשוב על המשחק הבא. אתה מחפש כותל אחרי הפסדים. אתה מרגיש צורך לצאת לריצות ארוכות להזיע החוצה את התיסכול. אתה חופר וחוקר מה אתה צריך לעשות כדי לשפר את הדברים. אתה שואל את עצמך איך להביא את העטלפים ליתרונות שלהם, איך לשפר את הריבאונד, את ההגנה, את קבלת ההחלטות. איך מוציאים שחקן ממשבר. איך ממשיכים מומנטום. זה לא מרפה ממך לאורך כל היום. זה מלווה אותך כמו הרפס. גם אם לפעמים שכחת שזה שם, זה פתאום צץ ומזכיר לך.

בכל מקרה, כמו חסיד של הרבי נחמן מברסלב חזרתי ואמרתי לעצמי שאין ייאוש בעולם כלל. ברמת השטח זה אומר לא לתת לכל דבר קטן לשגע אותך. כמו מתמודד בתוכנית "הישרדות", החלטתי לבלוע דברים שאף פעם לא חשבתי שאבלע. בחרתי את הקרבות שלי כדי לנצח במלחמה כולה. ניסיתי לא להתבלבל בין הפסד בקרב להפסד במלחמה. ולהיות חיובי. גם כשנראה שאין כל סיבה להיות כזה. להאמין. ואז העונה הזו זרמה ליום חמישי האחרון.

ביום חמישי האחרון שיחקנו משחק ראש בראש נגד ירידת ליגה מול קבוצת הנוער של מכבי קרית מוצקין. אמנם אנחנו מקדימים אותם בטבלה אבל אם נפסיד נהיה מסובכים עד לקצה הג'אמפ שוט שלנו במאבקי הישרדות, כשלפנינו משחקים נגד קבוצות הצמרת של הליגה. אם ננצח נישאר ונבטיח עוד עונה בליגה. כמה פשוט, ככה קשה.

ירידת קבוצת הנוער של המועדון יכולה להיות בעלת השפעה הרסנית עליו. קבוצה נוער לאומית (הליגה הראשונה לנוער) מהווה מוקד משיכה לשחקנים מוכשרים, עוזרת בגיוס שחקנים גם לקבוצות הגילאים הנמוכות יותר ומדיי פעם, אם מגיע כישרון יוצא דופן, אף מספקת שחקנים לקבוצת הבוגרים.
ברמה האישית, לא יכולתי לסבול את המחשבה שבעונת האימון הראשונה שלי הקבוצה שלי תרד ליגה.

עשרה ימים לפני המשחק בקרית מוצקין שיחקנו את המשחק האחרון שלנו. אחריו כולנו ידענו שאנחנו הולכים למשחק העונה האמיתי שלנו אבל בחרתי לא להגיד כלום אלא פשוט להתרכז בדברים שעבדנו עליהם כל העונה. החלטתי, בגלל ניסיונות מרים במשחקים קודמים, שזה יהיה משחק עונה בשושו. בלי שיחות, בלי תדריכים, בלי וידאו או סקאוטינג. אלא פשוט לשמור על כושר משחק של כולם, לתרגל הרבה קליעות כדי לשמור על כושר קליעה, להדגיש הרבה את משחק המעבר ,ולחזור שוב על כל הדגשים ההגנתיים וההתקפיים שעשינו כל השנה. ולהיות חיובי, כבר אמרתי?

הרבה פעמים שחקנים מתבטאים ואומרים שהמאמן לא נותן להם ביטחון. הם רק שוכחים שגם המאמן צריך לקבל ביטחון. מהם. במשך תשעה ימים קיבלתי מהשחקנים שלי ביטחון. ראיתי את האנרגיות שלהם. את הפוקוס. הסתובבתי בהרגשה רגועה. הרגשה של אמונה, של "יהיה בסדר" מהסוג הטוב. ידעתי שיש להם את הדבר החשוב באמת במשחקים הללו. כי כדי לנצח משחק חוץ בקרב ישיר נגד ירידת ליגה צריך דבר אחד: אופי.

שריקת הסיום. 87 לב השרון. 82 מוצקין.

הקוביה ההונגרית הסתדרה וכל צדדיה מכילים צבע אחיד. ואז הכלוב של האנדורפינים נפתח.

סוד הקסם של המשחק הזה, הקאמבק הגדול של ואן דר וארט
אפריקה זה כאן

13 Comments

וינסנט וגה 7 במרץ 2010

האם זו יריית הפתיחה לקמפיין המינוי שלך לנבחרת??

doron kramer 7 במרץ 2010

כמובן. אבל אני מוכן לאמן רק את נבחרת הכדורגל. כבר חמישה חודשים שאני רוצה את זה ושתקתי עד עכשיו.

תומאס 7 במרץ 2010

וינסנט – ממתי מאמן הנבחרת צריך לדעת לאמן?

האיש מהמערכת 7 במרץ 2010

זה לא סוג של קיצור דרך??? כמי שקורא לברקוביץ' להתחיל מאימון ילדים, איך קיבלת ישר קבוצת נוער לאומית?

doron kramer 7 במרץ 2010

לאיש מהמערכת:
לא חושב שאי פעם קראתי לברקוביץ' להתחיל מאימון ילדים, אולי מקבוצת ליגת על. כל אחד מקבל את מדרגת האימון ההתחלתית שלו לפי שלושה פרמטרים: מה שהוא עשה בענף, האמון של המערכת בו והאמון והיכולת שלו ביכולותיו. כששלושת הרצונות הללו נפגשים, זה קורה. בכל מקרה, בכל ג'וב אימון יש סוג של הימור.

וינסנט וגה 7 במרץ 2010

על אפך ועל חמותך האיש מהמערכת…
דורון, בכל מקרה מברוק.

שרונה 7 במרץ 2010

מהמם.

עומר 7 במרץ 2010

איך לא נתת לבן שלי לשחק!!! זה מאמן זה? קבוצת נעור לאומית לא הייתי נותן לו לאמן! אה, רגע… טוב ניתן לו צ'אנס…
אחלה טור!

אלון 8 במרץ 2010

אוף טופיק, אין איזו התייחסות לכך שאת המשבצת שפינית ב"גלובס" מאייש לא אחר מאשר ברק פלג?

doron kramer 8 במרץ 2010

גלובס תמיד ידעו לעשות בחירות חכמות. בכלל, יש לי הרגשה שפלג הולך להיות פיגורה משמעותית בכדורסל הישראלי.

D! 8 במרץ 2010

מזל טוב
אם זה אומר שנמשיך לקרוא מבט ער על הזוית של המאמן – מזל כפול…

שקד 9 במרץ 2010

דורון, הייתה באמת עונה קשה, אבל אחת העונות הכי כיפיות בחיים שלי!

doron kramer 9 במרץ 2010

אני שמח ילד, גם אני נהניתי, ובשורה התחתונה זה מה שחשוב. יאללה תטביע כבר!

Comments closed