יומן יורובאסקט (2) – מסינה

מהניצחון על ישראל ביד אליהו להשתלמות המאמנים באבן יהודה. קואץ׳ מסינה

Photo: fiba.com

1. לא נפאר את אטורה מסינה רק כי הוא פירק את ההתקפה של אדלשטיין לחתיכות. לא בגלל הרקורד שלו. לא בגלל יצר פרובינציאלי להאדיר את הזר ולגמד את המקומי. לא בגלל שהוא נבחר על ידי גרג פאקינג פופוביץ׳ להיות העוזר שלו. לא בגלל שהסכים להרצות תוך כדי אליפות בין משחק למשחק (שאפו למארגנים). רק בגלל ההתנהלות:

הוא הרצה היום בהשתלמות מאמנים שאירגן ארגון מאמני הכדורסל הישראלי. נושא ההרצאה: טיפול בחילופים הגנתיים. הראה כמה פתרונות מעניינים. אבל לפני שהתחיל לדבר מקצועית, הוא התוודה שהוא חייב לדבר על פילוספיית האימון שלו. ולמרבה אי ההפתעה, הוא דיבר על לימוד. על ארגון, מוכנות וידע. אבל הקפיד לחזור ולהדגיש את נושא הלימוד. לא רק לנוער ונערים. בוגרים. מקצוענים. שחקני נבחרת.

מסינה מגיע לקראת סוף ההרצאה שלפניו (אבי קובלסקי המצויין). חולצה בתוך המכנסיים. מגולח. שעון ומשרוקית. מותג החולצה תואם את מותג המכנס. יום לפניו העביר פיני גרשון הרצאה בהשתלמות. מי ששמע את גרשון מרצה יודע שהכדורסל נוזל ממנו. אבל נוזלים גם עוד כמה דברים, כמו מישהו שאוכל מנת פלאפל ונוזלת לו טחינה מהפה: אז אתמול גרשון השווה בין טבעת הסל לאיבר המין הנשי. לא ממש מזעזע, אבל אתה האחראי על הנבחרות הצעירות של איגוד הכדורסל. וכשאמרו לו שנותרו לו 5 דקות לסיים הוא החווה אצבע אמצעית בתוספת מילה המתארת איבר מין גברי. קלאסה.

חזרה למסינה. סיפורים על התמקדות ביסודות כבר נשמעים עליו שנים. באימונים בפיינל פור היורוליג הוא העיר לשחקנים על עמדת מוצא בהגנה. אולי זה פוזה. אולי יש גבול לכמה אתה יכול לדבר על יסודות כשאתה צריך להתכונן לעניינים טקטיים שמאמנים זורקים לכיוונך. אבל זה נשמע שהוא מאמין בזה.

הוא מספר שבאימון הראשון של העונה לאחר האליפות האחרונה של סן אנטוניו, האולם היה מלא באנשי עולם הכדורסל האמריקאי ופופוביץ׳ שם שורת כסאות על קו העונשין והמשכו הדימיוני, שלח את השחקנים לקו הבסיס בראשות טים דאנקן, ואמר להם לרוץ לכסא, להסתובב ולעבוד על רגל ציר. כמו שלומדים בקטסל (אם מלמדים את זה בקטסל). זה פופוביץ׳. הביג פונדמנטל האמיתי.

2. הוא אומר שפופוביץ מבקש מהעוזרים שלו שלושה דברים הגנתיים שהם צריכים להתרכז בהם אצל היריבה. מכיוון שרוב השחקנים הם ״ממוצעים״ במובן של ״לא סופרסטארים״, הוא טוען שאם תכוון אל חיסול הממוצע, ותתמודד איתו כמו שצריך, יש לך סיכוי לא רע לנצח. ואז באים אלה שמעל הממוצע, הלברונים, הסטף קרים, ושורפים אותך. הגישה הזו, של מוכנות למות על ידי פריקים יוצאי דופן ולא על ידי מעמד הביניים, מובילה את הקבוצה שלו להצלחה עד גבול מסוים. המציאות של הסופר טימס, הכריחה את סן אנטוניו להסתפק במועט. אתמול, אם כספי הוא ״סופרסטאר״ ישראלי, הוא אכן קיבל חופש פעולה יחסי. כל השאר, מעמד הביניים ומטה, קיבל טיפול כמו זה של ממשלת ונצואלה במעמד הביניים שלה.

אבל הנמסיס של מסינה, בהשראת הבוס, ברור: גולדן סטייט כל הזמן בפה שלו. בכל שימוש בדוגמא יוזכר סטף קרי. בכל תנועה של גארד/פורוורד יוזכר קליי תומפסון. יש תחושה שפופוביץ׳ מתעב אותם על הדרך בה הם מצליחים לנצח אותו והתסכול זורם ממנו אל העוזרים שלו.

3. אתמול בלילה, במסיבת העיתונאים לאחר הניצחון על נבחרת ישראל, מסינה הדף שאלה של עיתונאי ישראלי שהגדיר את משחק הנבחרת ״מגוחך״. התיאור של העיתונאי היה מוצדק. אבל מסינה נדרך. לכל מאמן ברמות האלה יש עיתונאי שכינה פעם משחק שלו ״מגוחך״. הוא סירב לענות. בנימוס. כשנשאל אם הופתע מהרוטציה הקצרה של ישראל ענה ש״לא שם לב״. התמימים ויישרי הדרך האמינו לו. אבל ההתמקדות הזו בדברים שהוא עושה ופחות במה שהיריבה עושה היא המשך הפילוסופיה של התמקדות ביסודות ובדברים ״הנכונים״ לעשות. זה שוב נותן תחושה שהוא גורם לטקטיקה להישמע כמו מילה גסה. אני מתאר לעצמי שבחדרי חדרים הטקטיקה עולה גם עולה. אבל לפחות כלפיי חוץ, לשחקנים משודר מסר אחד: גורלנו בידינו. לאחר מכן ביקש רשות לשחרר את ג׳יג׳י דאטומה להתקלח ולשים קרח. בדרך החוצה פגש ברפאל נאה מ״ידיעות אחרונות״. עצר לידו, יצר קשר עין, שאל לשלומו, והמשיך לדרכו.

4. אם הוא כן לגביי מה שהוא אומר על נבחרת איטליה, אז הוא טוען שהם נמצאים ״במרכז החבורה״. כלומר ממוצעים. כלומר פגיעים. העניין ההגנתי המרכזי שהוא מתרכז בו בנבחרת הוא ענייני קלוז אאוט, והתמקדות בהיצמדות לכתף הדומיננטית של השחקנים והובלתם לצד הפחות נוח להם. אם הוא הגדיר את ישראל כפייבוריטית לפני המשחק הוא כנראה האמין שגם ישראל נמצאת ״במרכז החבורה״. אבל הניצחון שלו אתמול היה ניצחון העקרונות על הטקטיקה. עקרונות שחיסלו טקטיקה שבחרה ללכת עם רוטציה קצרה, לשחק סט התקפי שאגרסיביות והתכווצות מחסלות, עם תוכנית ב׳ נטולת עוקץ ראוי. מסינה פחד מצילה של ישראל. ישראל פחדה מהצל של עצמה יותר.

שאלתי אותו בשלב השאלות בהשתלמות, על סמך הניסיון שלו במפגשים מול קבוצות ישראליות, אם מאמנים ישראלים מסתמכים יותר על טקטיקה ופחות על עקרונות. הוא משך כתפיים, יצר קשר עין ואמר ״לא יודע״. השתיקה המביכה התפשטה באולם כמו חשפנית למראה של חבילת שטרות. ״לא שם לב״ לרוטציה קצרה, ״לא יודע״ אם יריבות מתרכזות בטקטיקה. לא קונה את זה.

5. בהשתלמות של מסינה, בשורה הראשונה, יושבים דייויד בלאט, אריק שיבק, דן שמיר, ורושמים הערות. התלמיד אדלשטיין החסיר את השיעור הבוקר. הוא כנראה נשאר ללמוד עד מאוחר אתמול.

הפתיח של ג'ורדי לביוגרפיה של זהבי
פוסט טראומה

33 Comments

Amir A 1 בספטמבר 2017

הפליאה שעולה בכל פעם שנבחרת ישראלית או ספורטאי ישראלי נחבטים בקרקע המציאות נובעת מבעיה אצל הספורטאים/מאמנים או בעיה בציפיות של הקהל/תקשורת?

דיזידין 1 בספטמבר 2017

הפליאה בוודאי נובעת מהציפיות.
אבל הבעיה היא אצל הספורטאים.

מה הבעיה?
תסתכל על לינוי אשרם וחברותיה, תסתכל על האימונים שלהן מילדות, על המאמנות שלהן, תשווה לכדורסלנים – ושם חלק גדול מהתשובה.

ליבר 1 בספטמבר 2017

אז הגענו למשחק הכי חשוב בטורניר ואין כלום.
למה הנבחרת התכוננה כל משחקי האימון?
לא חשבו שמסינה ישחק לאט ויאכל את השעון…
באמת חשבו שנצליח לרוץ נגד איטליה…
המשחק העומד היה מזעזע.
והמאמן בשלו…
במקום להכניס את הצעירים שייתנו אנרגיה ויעשו קצת בלאגן ואפילו יעירו את הקהל ארז נשאר בשלו.
הקהל היה כ״כ צמא לדם חדש שאפילו הלפרין התקבל בטירוף.
כרגיל ארז נלחץ ועשה במכנסיים.
אבל לא יהיה פרשן אחד שיגיד משהו. ארז הוא המאמי הלאומי. על המאמנים והמנהלים הזרים פה מלכלכים כל הזמן. כנראה וויציץ יודע מה הוא עושה כשהחליט להיפטר מכל הישראלים.

MOBY 1 בספטמבר 2017

איזה צעירים? כולם נופו/לא הוזמנו/גורשו

מבקר המדינה 2 בספטמבר 2017

זה ממש לא היה המשחק הכי חשוב בטורניר

היסטוריון של ספורט 1 בספטמבר 2017

כתבתי באתר אחר אתמול .
זה לא שמסינה עשה לארז אוניברסיטה אלא לצערי זה היה ברמה כזו שארז לא היה מתקבל בכלל לפקולטה .

אבי 2 1 בספטמבר 2017

אולי זה רק אני, אבל מספרים לנו כמה כספי היה מעולה, והוא אכן מסיים עם18 נקודות ו9 ריבאונדים, ואלו המקרים לטעמי שהסטטיסטיקה כל כך משקרת.
מרגיש לי שכספי לפעמים כופה את עצמו על המשחק, לא משתף את חבריו ותמיד מנסה להיות הגיבור שמציל את המולדת. לא אוהב את זה.

זינק 1 בספטמבר 2017

גם אם זה הרגיש קצת ככה אתמול, נדמה לי שזה היה יותר מחוסר ברירה.
חוץ ממנו אף אחד לא היה מסוגל לשים כדור בטבעת, מקל ופניני אפילו לא הצליחו להגיע אליה :-(

אילן 2 בספטמבר 2017

איזה חברים לדעתך הוא היה צריך לשתף? ספרתי כמה מסירות למקל הפנוי שבמקום לזרוק העדיף מסירה נוספת. שחקן כזה לא משתפים. אליהו היה נפילה. מי עוד יש?

שמעון 2 בספטמבר 2017

מה אתה רוצה ממנו? הוא השחקן הנורמלי היחיד בנבחרת. נכון הוא מאד חלש בכדרור אבל עושה כל מה שהוא יכול, אתה לא מבין שכל "הנעת הכדור" הזאת למוות שיש אפס כישרון לא שווה הרבה?
בנבחרת יש אפס כישרון. דאוסון לא מצליח למצוא את עצמו בנבחרת בכלל וזה אשמת ארז שלא יודע להוציא ממנו מספיק. מקל הלפרין אליהו אין להם מה לחפש בנבחרת ישראל וזה לא משנה שאין להם תחליפים, כדאי לפתח צעירים בני 16 מצידי.

דורפן 1 בספטמבר 2017

במלים יותר פשוטות – המסינאים והפופוביצ׳ים של העולם באים לעבוד באימון. המאמן הישראלי המוערך בה לעבוד במשחק (ולכן הוא סבור שהוא טייס קרב)

דורון קרמר 1 בספטמבר 2017

ואכן הוא גם ציין שפופוביץ' מעורב בכל אלמנט באימון. אין דבר כזה "נותן חופש לעוזר".

איציק 1 בספטמבר 2017

מסינה הוא מאמן מעולה, אבל גם לא יש כמה פלופים בעברו. אוברדוביץ' עשה לו בית ספר לא פעם. זה לא בא להוריד ממנו כמאמן, פשוט לומר שיש עוד אפשרויות שעובדות. אני חושב שהאמירה של בלאט לגבי "טייס קרב" לא הייתה הכי מחודדת אך להסיק מזה שמסינה מאמן טוב ובלאט לא, או שמסינה משקיע באימונים ובלאט לא קצת מגוחכת בעיניי. אני חושב ששניהם מאמנים מעולים ושניהם משקיעים גם בהכנה ה"ביתית" וגם באימונים.
משהו לא קשור: משום מה אני רואה את כל התגובות פעמיים בשני אופנים שונים.

Amir A 1 בספטמבר 2017

זה כי יש לך זבובונים באישונים

איציק 1 בספטמבר 2017

גם את התגובה המתגרה הזו אני רואה פעמיים, וזה ממש לא נחמד.

Amir A 1 בספטמבר 2017

לא הבנתי. לא הבנתי.

איציק 1 בספטמבר 2017

אתה מאשים אותי באיזה חיות מכונפות בעיניים במקום לתת לי גיבוי והשתתפות בצערי.

Amir A 1 בספטמבר 2017

זה לא אני. זה ג'וזף הלר. ניחא, כנראה עולם האסוציאציות שלי לא תופס.

איציק 1 בספטמבר 2017

האם זה המלכוד?
אם כן, אינני זוכר באיזה הקשר נאמר…

Amir A 1 בספטמבר 2017

היה שם בבית החולים את החייל שראה את הכל פעמיים. ויוסאריאן החליט לחקות אותו עד שהחייל מת במהלך הלילה ואז יוסאריאן החליט להפסיק לחקות אותו. וגם היה את אפלבי שיוסריאן אמר לו שיש לו זבובנים באישונים ובגלל זה הוא לא רואה את העובדה שכולם מנסים להרוג אותו (או משהו כזה). עשיתי סמטוכה משני אלו.

עדי 2 בספטמבר 2017

איך מישהו אמור לראות את הזבובונים שיש לו בעיניים אם יש לו זבובנים בעיניים

איציק 2 בספטמבר 2017

טוב, אולי מתישהו אקרא את הספר שנית. לא זכרתי זאת.

עירן 1 בספטמבר 2017

כתוב יפה.

רק איפה ראית חשפנית מתפשטת (יש עכשיו פסיקה שזה כבר לא בידור…) למראה שטרות ומה ההבדל בין זה לבין האמירות של פיני גרשון ?

MOBY 1 בספטמבר 2017

התקשורת ושאר פרשנים דיברו כמה חשוב המשחק, ואיזו הזדמנות.
רק שכחנו שאין קלע אמיתי בנבחרת, ואין שחקן שיכול לעשות סלים מכלום. למעט כספי וגם הוא לא בילתי עציר.
אולי כדאי להפסיק עם הגבוה המתאזרח ולאזרח גארד אמריקאי? חמישיה של שמחון, בלאט, צוברוביץ (לעזאזל הפציעה איפה רוסנובסקי כשצריך אותו), כספי ומשעור קולעים יותר וסופגים פחות.
דגן יבזורי גם פצוע? הותרנים פשוט לא בפוקוס. ואני כבר לא מבין מה נסגר עם מקל, זה לא השחקן שראיתי באליפויות שלקח.

זיו 1 בספטמבר 2017

אילו הצלחות בעצם היו לאדלשטיין בקריירה?
לא זוכר שום קבוצה שלו שהיתה מאומנת בצורה מיוחדת. הזימונים שלו מבוססים על פוליטיקה ופחד. מישהו באמת חושב שלפניני יש היום מקום בנבחרת?
חמש דקות והמשחק בורח, לא תיקח פסק זמן? חילוף? משהו שירגיע? ושיש פסק זמן רואים אותו ואת העוזרים וגרשון מדברים, אולי עדיף לדבר עם השחקנים.
והכי מעצבן, חזר על עצמו קטע מראיון אחרי המשחק שהוא אומר "הם צריכים להרים את עצמם". מה זה הם? הוא לא חלק מהמערכת. פתאום אין קבוצה ואחדות וביחד?

יואב דובינסקי 2 בספטמבר 2017

יצא לי לדבר עם מסינה כשהיה עוזר מאמן הלייקרס אחרי משחק שלהם בטורנטו. שאלתי אותו לגבי היכולת של צסק"א מוסקבה שלו להשתלב בNBA. הוא ענה לי שיש הבדל עצום בטכניקה ושהאתלטיות של השחקנים בארה"ב גוברת על תרגיל שעל פי הX והO אמורים היו להשאיר שחקן פנוי. רוצה לומר, מאמין לו שאצלו כדורסל מתחיל ומוכרע ביסודות.

רון גרינווד 2 בספטמבר 2017

ישב לידי אתמול מאמן נוער בכיר (אולי הכי בכיר?) והסב את תשומת ליבי לנערים שישבו על הספסל בעת שמסינה הדגים עליהם. ילדים נחמדים, אבל ישבו חלק על הרצפה, חלק על הספסל ופיהקו כמו לומר: מי זה המאמן שהביאו לנו כאן..?

רון גרינווד 2 בספטמבר 2017

אגב, הגעתי במיוחד לשמוע את מסינה. לא הייתי לפני ולצערי לא נשארתי אחרי אבל בהחלט שאפו למארגנים..מה שמגיע, מגיע..

שמעון 2 בספטמבר 2017

לא הבנתי מה אנשים הופתעו?

1. כאילו הלפרין, מקל, פניני ואליהו לא גמורים כבר שנתיים? אז הם יגיעו לנבחרת ויעשו מה? אמרתי לפני הטורניר שאין מקום לאיש מהם בנבחרת.

2. באמצע המשחק לפני שהיה 6 הפרש אמרתי לחבר שאני מוכן לשים איתו כסף שאם עודד קטש עכשיו מתלבש ועולה לשחק הוא נותן יותר ממקל ואוחיון והלפרין.

3. לזכותו של ארז יאמר שבאמת יש לו את נחרת ישראל הכי חלשה אי פעם, פשוט סגל נוראי אבל כמו שאמרתי שנים הוא מאמן נוראי, אחד הגרועים בארץ. תקוע בשנות ה-60 כאילו קשת ה-3 טרם הומצאה. הגינג'י לא מבין שהכדורסל היום נהיה מקשת השלוש ומשם נזרקות מחצית הזריקות כמעט במשחק.
הג'ינג'י כמו במכבי שם את המפתחות בידיים של מקל שיוביל אותו ומקל הוביל אותו לאותה תוצאה כמו במכבי.

4. אלוהים, לשמוע את גור שלף זה יותר נוראי משגיא כהן ושי האוזמן יחד. איטליה קלעו בקושי נק וסיימו עם 69 נק במשחק וכל שחק הואומר הנבחרת לא שומרת טוב, לא שומרת נכון?? הפוך גוטה הפוך, הנבחרת שמרה מצויין פשוט לא הייתה התקפה. 5 דק לסיום הוא סוף סוף עלה על זה שהבעיה בהתקפה ואמר הנבחרת היום חלשה מאד בהתקפה וזה פגע בהם, האנדרסטייטמנט של השנה, אין עונש כזה כמו גור שלף.

5. מה אתם מצפים לביקורות על ארז? ערוץ 5 ורסקין זה החברים שלו וכתבי החצר שלו.

6. איטליה נבחרת פח של נגרים וחוטבי עצים ולא יגיעו רחוק לדעתי למרות שחוץ מספרד כל הנבחרות בטורניר די חלשות. אם גלינארי היה משחק אז הם יכלו להגיע למקומות 2-4.

7. ספרד יקחו את הטורניר הזה הכי קל בעולם, יותר קל מגולדן סטייט פאו יהיה אמויפי בהליכה. אם יאניס היה הייתי הולך על יוון.

8. הנבחרת תובס גם היום מול ליטא.

9. כמו שאמרתי לפני הטורניר שמינית גמר עם המאמן והסגל הזה יהיה הישג נפלא המשחקים מול גרוזיה ואוקראינה יהיו המפתחות, לא רואה אותנו מנצחים את גרמניה או ליטא.

פרינס מרסר 3 בספטמבר 2017

השנים הגדולות של הכדורסל הישראלי היו תחת שלטון מכבי. מענין כמה שנים עוד ייקח כדי שהמיתוס "מכבי הרסה את הכדורסל" יתנפץ. אני מניח שכרגע אנחנו בשלב שבו המאמינים במיתוס מאשימים את שנות השליטה של מכבי במה שהם רואים.
ואני לא אוהד מכבי, ממש לא.
יותר משיש בעיה בכדוסל הישראלי יש בעיה בחברה הישראלית אם אדם כמו פיני גרשון לא נזרק מכל תפקיד ציבורי.

Comments closed