חור בבטן

ספאחיה היה מנותק כמו מייג'ור טום מגראונד קונטרול. וכשהמומנטום השתנה, מכבי התרסקה, תוהה - איך זה קרה?

1. יש משחקים עם הרבה רגעים אופטימיים ודקות של כדורסל משכנע, כמו מרבית המחצית הראשונה ורגעים במחצית השנייה של מכבי ת"א מול מלאגה, שמייצרים אצל הצופה הנייטרלי כמות משכנעת של עדויות שיבטיחו ניצחון לקבוצה הראויה יותר. באותו זמן אצל הצופה האוהד נוצרים אדרנלין וטוסטסטרון, ואצל הצופה השונא נערמים תסכול ומירמור, שנותנים תחושה שהמשחק גמור. מה שמשאיר למהלכים האנושיים הספורטיביים עד לסיום להפוך לעניינים טכניים, סוג של פרוצדורה, כמו חידוש דרכון במשרד הפנים, תשלום חשבון מים, שישלחו את כל המעורבים עם תוצאה צפויה, משכנעת, טבעית.

אבל הנה, מעשה שטן, נותנים למלאגה הזדמנות, והיא לוקחת. ספאחיה התנתק, מתחילת המחצית כמעט, כשהמומנטום השתנה כמו רוח אחר צהריים בוגדנית על הכנרת, הוא היה עסוק בניסיונות לצוף, האמין שהדברים יסתדרו, ואז החל לרדוף, ואז לטבוע. איך זה קרה, איך? הייתה תחושה של משחק ביד.

איך? כי הוא איפשר. המחצית נגמרת ביתרון 8 למכבי, איתי שגב עולה בחמישייה במחצית השנייה (ועד שיוכיח אחרת, ואני מת שיוכיח אחרת, היורוליג קצת גדולה עליו בעיקר בגלל מחסור בטכניקה ובנוכחות טובה יותר בריבאונד), מה שמכתיב רבע שלישי שטוח וחזרה של מלאגה למשחק דרך ריבאונד ההתקפה, והיא מצליחה לייצר עצירות בחצי המגרש העומד ללא תשובת נגד, וכשחואן פלאצה נמנע ממהלכי פיק אנד רול כדי לא ליפול לתגובה ההגנתית של מכבי אלא הולך לשרמאדיני בפוסט, לבידודים של מקאלום ולתרגילי קלעים לנדוביץ', מכבי ת"א עוד חיה את המחצית הראשונה ולא מבינה מה פגע במחצית השנייה.

ואז ההרכב התל אביבי ברבע הרביעי, שדרושות ביצים גדולות כדי לעלות עם הרכב כזה, עם חמישיית ג'קסון: ג'קסון, דיברתולומיאו, משעור, כהן ופראחובסקי. זה הרכב שנותן פייט להפועל ת"א בדרבי. אבל אותו הרכב גם נתן תפוקה ראויה יחסית, בעיקר הגנתית עם הבלחות התקפיות של ג'קסון עד שהגיע הזמן לזנוח את ההרכב הנ"ל, להחזיר את טיוס, קול ובולדן. אבל ספאחיה היה מנותק מהמהלכים כמו מייג'ור טום מגראונד קונטרול.

והתחושה שנשארת במכבי ת"א היא של חור בבטן. עד המחזור שיבטיח לה העפלה לשמונה הראשונות, אם יבטיח העפלה, החור בבטן הזה יישאר, יציק לאנשיה כמו אולקוס טורדני. ואם לא תעפיל, בגלל משחק אחד במאזן, כל המאלוקס שבעולם לא יספיק כדי להרגיע את הכאב, לסתום את החור, לעמעם את האכזבה, וגלגלי העיניים יחזרו אחורנית אל הערב הביתי מול מלאגה. והשאלות יופנו, ברובן, אל ספאחיה.

2. ניהול משחק הוא אומנות נרכשת. מדובר בסך כל הניסיון, הידע, הפילוסופיה שלך וההיכרות האינטימית עם הקבוצה שלך. והיא גם הרבה אינטואיציה, כשלפעמים על המאמן לחוות את המשחק דרך הבטן שלו. כן, ההיא עם החור. אבל ספאחיה הפעיל בעיקר את הראש, וזה נתן לו, זמנית, תוצאות לא רעות אתמול:
כבר משחק שני ברציפות, מכבי מתמקדת בפתרון הגנתי שמרני אך יעיל לפיק אנד רול, עם הלפ אנד ריקאבר אגרסיבי, רוטציות לאחריו במידת הצורך, שימוש בעבירות ומסר של אינטנסיביות. הפתרון הזה מתחיל שרשרת מזון הגנתית שמנעה שלשות לא מאותגרות, פישטה את העניינים עבור טיוס, פראחובסקי ובולדן, ונתנה זכות קיום ודקות משחק לשחקני יורוליג גבוליים כמו ג'ון דיברתילומאו וכארם משעור שמראים שאינטנסיביות הגנתית, לחץ על מוביל כדור שמנפק חטיפות והתקפה של ריבאונד התקפה יכולים להיות חריץ דרכו ניתן להסתנן ולקבל דקות משחק. תוסיפו לזה משחק ריצה בכל הזדמנות, הDNA האמיתי של הקבוצה הזו, ותקבלו כמעט מיצוי פוטנציאל. אבל כשתוסיפו לזה תגובה של המתנגד כמו שצויינה לעיל תגלו שמכבי ת"א לא יכולה להרגיש בנוח עם פתרון אחד, טוב ככל שיהיה, אלא חייבת, כמו אמבה, לייצר פתרונות נוספים, אם זה בהרכבים, אם זה בכלים שנותנים לשחקנים. איזה כלים? הו!

3. הקבוצה הזו מתחננת לאיזורית לוחצת על כל המגרש. אולי אפילו איזה ראן אנד ג'אמפ. יש לך גמדים אתלטיים עם רגליים ללחוץ. שחרר אותם. כשדייויד בלאט לקח סיסטם של מאמן תיכונים בניו ג'רזי והביא את זה, עם ההתאמות הדרושות, למכבי ת"א של דורון פרקינס, צ'אק אידסון וג'רמי פארגו, זה היה כל כך מדויק וענה על הצורך למצות את הפוטנציאל של הקבוצה. ואז כולם העתיקו ממנו את ה2-2-1 על כל המגרש. אולי גודס ילחש לקואץ' על האוזן? ואולי כבר לחש.

4. ונותרה שאלת המנהיגות: השאלה מי מנהיג את מכבי, ג'קסון או קול, עדיין פתוחה, עם יתרון קל לג'קסון. נראה שהמנהיגות תינתן כל ערב מחדש למי שירצה לקחת אותה. אבל לפעמים יש צמתים שהמאמן חייב להכריע. ונדמה שאם החמישיה שאתה מעלה ברבע הרביעי אמורה לתת לכך תשובה, אז ספאחיה הולך עם ג'קסון. מול מלאגה, בצדק. השיקולים: בסוף הרבע השלישי קול לא ראה את שעון ה 24 בפוזשן האחרון וזרק מוקדם מדיי, פוזשן אחד לפני זה, כשהיה צורך נואש בהירו בול, הוא ויתר לג'ייק כהן. לא בדיוק מנהיגות סוחפת. מי שישב ליד מושב הנהג באליפויות במיאמי, כבודן העצום במקומן מונח, לא תמיד יכול להיגמל מזה ולהרגיש ליד ההגה במכבי ת"א. ג'קסון לעומת זאת, היה מעורב כמעט בכל מהלך מומנטום התקפי. שפת הגוף שלו דרשה את הכדור. הקבוצה הלכה אחר הרצון שלו. אבל הוא היה זקוק לקול בדקות האחרונות, לא לדיברתולומיאו.

ועוד מילה על קול: איזה הבדל בין אלוף NBA פעמיים, איש שיכול להתהלך בינינו עם זכות פריבילגית לעקוף כל תור ועדיין עולה מהספסל בלי לצייץ, לבין סוני ווימס, האיש, האגו ובדיקת הסמים שהייתה או לא הייתה. אם אני יו"ר התאחדות המתאזרחים הישראלית, הגוף שמרכז את כל הבלופים והשטיקים היהודיים בעולם כדי לחזק קבוצות וענפים מקומיים, אני מאזרח את נוריס קול ונותן לו לייצג אותנו בספרינטים בתחרויות אתלטיקה. את אליפות ישראל ב100 מטר, 110 משוכות, כנראה גם 200 מטר, הוא לוקח בהליכה, במחילה על משחק המילים.

4. הדרישה של מכבי ת"א להזיז את דרבי הגביע ליום ראשון השתלמה לה הערב בגדול, כי אנשיה הולכים לישון מעט מאוד הלילה, אם בכלל, כשיתהפכו על יצועם וישאלו איך זה קרה, החרא הזה. לאן זה יילך ביום ראשון בדרייב אין? הקלישאה שמכבי ת"א מפסידה באירופה ואז באה לליגה המקומית ומוציאה את כל העצבים התמוססה בשנים האחרונות, יחד עם הרבה דברים שהתמוססו במכבי. בהפועל ת"א חמים על הזזת המשחק והיציעים יהיו מתודלקים בדלק הרגיל עם תוסף מירמור וקיפוח. נשמע כמו הזדמנות נהדרת לצטט את מאיר א. – "פתאום את שמי הערב מדליקה התפוצצות, בשדה למטה מתחילה התרוצצות".

אולטראס שמאל
הניצחון על לסטר

23 Comments

ישי 29 בדצמבר 2017

צריך לזכור שלמכבי יש רק 7 שחקני יורוליג לגיטימיים (ומתוכם אחד פצוע), כך שספאחיה צריך איכשהו לנהל את הרוטציה.

צור שפי 29 בדצמבר 2017

דרושות ביצים גדולות (לא דרושים)

דורון קרמר 29 בדצמבר 2017

תוקן, תודה.

אלון3131 29 בדצמבר 2017

בסוף, ואתה רואה את זה גם במשחקים של הגדולות לא רק מכבי, היורוליג במתכונת הנוכחית זאת ליגה קשה מאוד.

בפורמט הקודם היו נמושות שמולן אפשר היה להרגע.
היום אין משחקים קלים, גם שאתה מוביל בבית דו ספרתי על קבוצה שכנראה לא תיהיה בטופ 10, אם לא תשמור על הרמה תחטוף בראש.

ישי 29 בדצמבר 2017

כרגע היא בטופ 10, ולא ברור בכלל שמכבי עדיפה עליה.
מוזר לי שכל הפרשנים מסכימים שהמאזן של ספאחיה עד כה ביורוליג יחסית לחומר השחקנים הוא בהחלט מרשים, אבל מסבירים לו כל משחק את הטעויות שהוא עשה, כאילו הדבר היחיד שיש בעולם זה המשחק הזה. ספאחיה צריך לנהל עונה ארוכה עם סגל בינוני ולא יכול לעשות כל דבר כדי לנצח כל משחק.

שמעון 29 בדצמבר 2017

ספאחיה מאמן מצויין והפרשנים? אני לא רוצה לומר איפה מקומם. אלו הפרשנים שחוץ מזליקו ומסינה כולם גרועים בשבילם. גם בלאט היה גרוע בשבילם, דן שמיר גרוע, ספאחיה גרוע, קטש גרוע, איטודיס צעיר וגרוע, צאבי פסקוואל מאמן גרוע, לאסו מאמן גרוע (הוא באמת גרוע :), טרנקיירי גרוע ובוסר. אם זה תלוי בהם רק זליקו ומסינה מאמנים.
הפרשנים האלו מבינים בכדורסל כמו שאני מבין בשחייה צורנית והתעמלות אומנותית.

איציק 29 בדצמבר 2017

אם ווסטברוק היה קופץ למים עם האתם המצחיק על האף ובגד ים נוצץ, או אבו זקן היה עולה למזרן עם כדור או סרט, פתאום גם אתה היית הופך למומחה בשחייה צורנית או התעמלות אמנותית.

שמעון 29 בדצמבר 2017

מה זה יוסטון שילשלו ביתרון של 26??

איציק 29 בדצמבר 2017

אם הם היו עושים זאת נגד מלאגה ולא נגד בוסטון המאמן כבר היה מפוטר. אבל באמת שילשלו.

שמעון 30 בדצמבר 2017

עזוב שטויות ראית מה ראסל עשה הבוקר לתון מייקר?? אחד ממהלכי העונה

וסל הניצחון של יאניס חרפה שהשופטים לא הלכו למוניטור, מה מנע מהם ללכת למוניטור זה מה שאני שואל את עצמי…אבל עשה חתיכת פוסטר של ראסל.

איציק 30 בדצמבר 2017

ראיתי, ועדיין עם היציבות שהם מגלים בחוסר יציבות שלהם, העונה שלהם הולכת לשום מקום.
טעות שופטים חמורה ביותר, אבל גם שופטים טועים, ולא הייתה סיבה ללכת למוניטור כי הם לא ידעו שהם טעו, לא היה להם ספק ושום קבוצה לא ערערה. הולכים כשיש ספק. כשאין ספק, גם אם הוא שגוי, לא הולכים למוניטור.
מנהלת הליגה כבר תודיע להם שהם יצאו אהבלים.

kirma der faux 29 בדצמבר 2017

בnba בערך 80-90% מהחילופים הם חילופים שנקבעים מראש ומתוזמנים בהתאם לתוכנית קבועה. רק במרווח הקטן שנשאר יש מקום להתאמות. נראה שזה עובד להם לא רע בגדול, למה באירופה זה לא תפס?

שמעון 29 בדצמבר 2017

מה אתה רוצה מספאחיה? הוא ניסה הכל, זה שהשחקנים שלו לא לוקחים ריב הגנה בכל התקפה של מלאגה זו לא בעיה שלו. מכבי שמרו טוב, מלאגה החטיאה כל זריקה ואז הופ ריב אחרי ריב אחרי ריב. שרמדיני התעלל בטיוס כמו שבחיים לא ראיתי שהתעללו בו.
בנוסף לזה מכבי היו קטסטרופה מהקו כמו כל העונה (גם מלאגה). וקורה שיש גם מזל ולמלאגה היה טונה מזל עם זריקות משוגעות של נגרים שנכנסו. מה שאני כן מסכים שמכבי היו נוראיים בהתקפה וספאחיה שגה בסדנת החינוך שהעביר לנוריס קול ב-5 הדק הראשונות של הרבע האחרון בעקבות השטות שהוא עשה בסוף הרבע השלישי. אלו 5 דק שמכבי נורא התקשתה לעשות סל וכרם משעור שמאד התאמץ ונתן 200% לא היה מתאים לשחק בדקות האלו, הוא לא ברמה הזאת.
אנשים לא מבינים שאין יותר משחקים קלים ביורוליג, כל משחק כל קבוצה יכולה לנצח, זו מליגה קשה טיכותית ותחרותית ובאמת למעט צסקא אני רואה איזה 8 קבוצות די שוות ברמתן פחות או יותר והכלח תלוי ברגע של התעלות.
גם גולדן סטייט הפסידו 8 משחקים וגם באןביאיי הקבוצות הטובות מפסידות לפחות 20 משחקים ברוב העונה. זה מה שיש.
אגב מלאגה קבוצה חלשה ממה שראיתי והם לא שיחקו יותר מידי טוב אתמול, זה משחק שמכבי היו צריכים לגמור ב-30 הפרש ואכן הפסד מאד מיותר ומאכזב אבל ספאחיה לא אשם שהשחקנים שלו לא לוקחים ריב התקפה אחר התקפה כל החצי השני.

שמעון 29 בדצמבר 2017

ואם אני הנהלת מכבי אני מחתים את ספאחיה ל-5 שנים כבר עכשיו. הם לא ימצאו טוב יותר והוא בין המאמנים הטובים באירופה, מעט מאד מאמנים טובים ממנו והוא עוד יתפתח. הוא לומד, הוא מנהל משחק מעולה לטעמי, תמיד מגיב ויוזם.

רומן 29 בדצמבר 2017

מאמן יוגוסלבי, 14 אמריקאים וישראלי אחד שמשחק 20 שניות במשחק. לזה אתם קוראים מכבי תל אביב? אני לא מבין בכל הרצינות איך לא קמה עדין זעקה של אוהדי הכדורסל, זה לא הגיוני הדבר הזה ומביך ברמות קשות. פעם מכבי תל אביב היתה הבאנקר של השבוע, היום? בושה.
אני לא מבין איך זה משתלם כלכלית, הם חיים שם על השם ותהילת עבר, עוד שנה שנתיים בלי 3 ישראלים בכירים, וישארו להם 100 אוהדים בהיכל בגג.

ישי 29 בדצמבר 2017

בישראלים בכירים אתה מתכוון לצברים הכי טובים או לצברם שמתאימים ליורוליג? כי האפשרות השנייה פשוט לא קיימת, כך שלא ברור על מה אתה מדבר. ואם אתה חושב שקבוצה עם צברים שתעשה ביורוליג מאזן אימה של 8-22 או משהו כזה אתה טועה. האוהדים אוהבים ניצחונות.

שמעון 29 בדצמבר 2017

ככה אנחנו אוהבים, רק זרים, לא רוצים ישראלים. גם היום הם הבנקר של השבוע.

רומן 1 בינואר 2018

שמעון, ביום שבישראל גם יהיו אוהדים של פנאתינייקוס/אולקר/בסקוניה, תהיה ליגיטימציה לתגובה שלך.

Dr.van nostrand 30 בדצמבר 2017

צודק רומן.
הקהל יברח מיד אליהו וינהר לאצטדיון הכדורגל בחיפה למשחקי ה'פלייאוף' התחתון המרתקים בקרבות ישירים מול רעננה ועכו על המקום העשירי.

איציק 29 בדצמבר 2017

לא רוצה להגיב על כל הפוסט, עם חלקו מסכים עם חלקו פחות. מה שכן, אין לי מושג מה שגב ומשעור עושים על המגרש ביורוליג. במקום שגב, כל אחד. במקום משעור כל שנייה היתי נותן לזוסמן.

טל 12 29 בדצמבר 2017

נראה כאילו השחקנים חושבים שהם הולכים לנצח בקלות.
הרגשתי לא טוב לגבי המשחק בזמן שמכבי עוד הובילה יפה , בעיקר בגלל הרפיון בהגנה. וגם מלאגה קבוצה טובה.

הייתי מרוצה מהדקות שקיבלו שגב ומשעור במשחק, לא מהתוצאה כמובן. אבל יש זמן, בסך הכל מכבי טובה העונה.

דודיק 30 בדצמבר 2017

מציע שתיצמד לפרשנות כדורסל, כי ברגע שאתה פולש לענף שכנראה לא מוכר לך, כמו אתלטיקה, יוצאות לך שטויות

Dr.van nostrand 30 בדצמבר 2017

השורה וחצי שכתב בצחוק על אתלטיקה היה יותר מעניין ממה שאי פעם ראיתי מספורטאים ישראלים באולימפיאדה ואליפויות עולם.
ברצינות.

Comments closed