על יצירתיות והנמכת סטנדרטים

כדי לנצח משחק בפוזשן אחרון צריך יצירתיות וביצים. בדיוק שני הדברים שחסרים במכבי ת״א.

1. שנתחיל מהסוף? למה לא, הרי אין כמו חוכמת הבדיעבד.

פוזשן אחרון, פלוס אחד מכבי, ג׳ונה בולדן מקבל בחילוף את מייק ג׳יימס. למה חילוף? ככה הוחלט.

טענות הסניגור: לבולדן יש מוטת ידיים ארוכה, הוא יוכל לאתגר את הזריקה במידה וג׳יימס יחליט לקחת pull up jumper, הוא יכול לתת צל לג׳יימס במידה וזה יעבור אותו או יישאר איתו כתף אל כתף באיום של חסימה, או יוכל להוביל אותו אל אלכס טיוס שייתן מטריה. באתר וואן נכתב שההוראה של הצוות המקצועי הייתה להוביל את ג׳יימס שמאלה. בשטח, בולדן נשאר מול ג׳יימס חזה מול חזה בתחילת המהלך, אבל כשהתחיל את החדירה בולדן סובב את הרגליים והוביל את ג׳יימס ימינה כמו שחקירות משטרה עם אכיפה בררנית מובילות את הליכוד לשיא של מנדטים.

טענות הקטגור: למה בעצם ללכת על חילופים אוטומטיים ולא עזרה ויציאה כדי שקיין ישאר מולו? כשאתה הולך על חילופים אוטומטיים אתה משאיר ליריבה להחליט את מי היא מזמינה לחסום ואת מי היא רוצה לקבל בחילוף, והופה, בפוזשן אחרון שהוא פיפטי פיפטי מבחינת מי יחליט על גורל הפוזשן (הגנה או התקפה), אתה משפר את הסיכויים של ההתקפה לבחור מול מי היא רוצה להתקיף.

יש גם רובד אמורפי בשניות אחרונות, גם תחת הלחץ, והגיליוטינה שעומדת לרדת עליך, צריך להיות בתוך בועה של צלילות כדי לקבל החלטה מבוססת על אינטואיציה, תחושת בטן בניהול משחק, וזיהוי מי מהשחקנים שלך יכול לעשות עצירה של משחק. אולי זו הייתה האינטואיציה של ספאחיה. אולי של גודס. אבל ההובלה של ג׳יימס ימינה, בהוראה או בטעות (האם בולדן בשל מספיק הגנתית להיות סטופר של פוזשן אחרון?), הייתה קטלנית לסיכויים של מכבי ת״א לעשות הצלבה.

התוצאה: בולדן מוביל את ג׳יימס ימינה, ג׳יימס לוקח את התעלה שנוצרה עבורו. בולדן מצליח להישאר לידו אבל ג׳יימס יוצר הפרדה (אתלטיות, אתלטיות, אתלטיות), ובגלל שבולדן מצליח להישאר קרוב אבל לא קרוב מספיק לחסום, זה מונע מאלכס טיוס, שהגיע לעזור ואולי לחסום, לנקות את הזריקה של ג׳יימס. אז בולדן, בעצם היכולת שלו להישאר יחסית קרוב, בעצם מפריע לטיוס לחסום את ג׳יימס, שמסיים בלייאפ קליל.

אז ההימור על בולדן היה ניתוח יחסית מוצלח, הסניגוריה הצליחה להוכיח שאמת דיברה, אבל החולה…החולה מת.

בוידאו, קפצו ל1:23 כדי לראות את המהלך:

2. איפה ההגנה לקחה את גורלה בידיה כדי להכריע והזיזה את המטוטלת כדי שההתקפה תסתיים בזריקה קשה? בפוזשן הבא, ההגנתי של פאו, שהייתה צריכה לשמור על הוצאת חוץ בחצי המגרש שלה. צ׳אבי פסקוואל העלה חמישה עטלפים, מוטת ידיים, אתלטיות, שהקשו על הוצאת הכדור, וכשהכדור יצא לפינה הקרובה, הצפופה, עם נטרול התנועה והחסימות, ואפשרות אחת בלבד לקבלת כדור, דשון תומאס קיבל, הוציא זריקה סבירה יחסית, תחת לחץ, והחטיא. נכון, יכול היה גם לקלוע. השפיץ של הלוח הטקטי? לא יודע, אבל מרגיש שלא הגיע למכבי לקלוע עם התרגיל הזה שביצעה בשניות האחרונות. יש אלוהים בכדורסל, ולפעמים הוא שומע. אבל הוא בדרך כלל הולך עם ישרי הדרך.

תראו, יש מיליון תרגילים מהצד או הבייס ליין לסיום משחק כשצריכים סל. אבל רמת הביצוע שלהם הם פלנטה נפרדת של אימון, תרגול, אינטילגנציה, יצירתיות ומזל. העובדה שנבן ספאחיה הוא לא מאמן יצירתי, ידועה. לכן הציפיות לתרגיל מבריק שישאיר את פאו שמוטת לסת ואת הקהל הצהוב מתחבק כי הוא שמר על סיכוי לחטוף שלוש בומבות מצסק״א הייתה נמוכה. אבל רוצים לראות משהו אחר? הנה גאון של תרגילים לשניות הסיום, בראד סטיבנס.

לפני כמה שבועות שלחתי את הוידאו המצורף בקבוצת ווטסאפ של אנשי כדורסל שנדמה לי שמבינים עניין. שאלתי אותם כמה מהם היו הולכים על תרגיל מהסוג הזה בפוזשן אחרון כשהם צריכים סל, כשהמסירה הראשונה צריכה לחצות כמעט את כל רוחב המגרש ולעבור הרבה מרחק ואולי גם ידיים שיחטפו או יגעו בכדור. בודדים הודו שהיו הולכים על זה. חלק אחר שם אותי על השתק לשנה. החלק השלישי היה עסוק בלשלוח תמונות של…לא משנה.

אבל בדיוק ככה נראית יצירתיות. עם ביצים גדולות ודיוק בביצוע. וכמו שתראו, חלק מהפוזשנים מוחטאים. על זה כבר אין למאמן שליטה. על רמת הביצוע והדיוק, כן. עזבו נו, תלחצו פליי וזהו:

3. אם צריך לבחור בין נבן ספאחיה לנוריס קול, אני בוחר בקול. אבל אתמול, בדקה האחרונה, אי אפשר להגדיר את מה שעשה קול אחרת מלבד בריחה מאחריות. בשיוויון 72 הלך הצידה ונתן לדיאנדרה קיין לקבל החלטה, במינוס 2 (74-72) לקח זריקה קשה נטולת הקשר. אומרים שמי שלוקח את הזריקה לא יכול לברוח מאחריות אלא מבקש אותה? אז אומרים. הזריקה של קול נראתה מאולצת, כפויה, כאילו התכתב עם הקלישאה שמחייבת לקחת אחריות גם אם תחמיץ. אם קול מנסה להתחמק מתווית נהג המשנה שדבקה בו, זו לא בדיוק הדרך לעשות זאת.

4. אז מה עם מכבי, אתם שואלים? מנמיכה סטנדרטים, כרגיל. הנה כי כן, לקראת סוף הרבע הראשון, לאחר 8 דקות ראשונות של מה שנראה המשך היכולת העייפה, המייאשת והטרודה בענייני העסק המסובך הזה שנקרא כדורסל היורוליג נטול הפואנטה של מכבי ת״א, ניצת לפתע ניצוץ. אולי היה זה ריבאונד אגרסיבי של דשון תומאס, אולי הייתה זו חטיפה של דיאנדרה קיין, לבטח הייתה זו שלשה של ג׳ון דיברתילומיאו. אבל מכבי עלתה לפתע על משהו: כדורסל מחויב, אגרסיבי, שמייצר עצירות, שמייצרות ריבאונד, שמייצרות משחק מעבר, שלשות וסלים קלים. זה חייב גם משחק מהגיהנום של ניק קלאת׳ס ובינוניות אפורה של שאר השחקנים מלבד מייק ג׳יימס.

הקהל, שהסטנדרט המכביסטי הורד עבורו לתחתיות בלתי נגמרות, היה צמא למישהו שבאמת אכפת לו. שישמור, שירביץ, שיזנק. ועל גלי העידוד הללו מכבי יצרה רצף אירועים חיוביים שלפתע נראו טבעיים כל כך. היא עצרה ב39-28 לקראת סוף המחצית אבל אז סיפסול תמוה של נוריס קול על ידי ספאחיה, והתעללות של ויוקאס בג׳ייק כהן, הוריד את מכבי ביתרון 41-35 במחצית. רוצים חוכמת הבדיעבד 2? אולי אפשר היה לרכב על ההרכב הזה בלי ספסול של קול, בלי הארכת רוטציה לכיוון ג׳ייק כהן, ולנסות לשמור את פאו רחוקה כמה שאפשר, כי הרי ברור היה שהיא תחזור. היא תמיד חוזרת.

וכשג׳ייק כהן נפל לרצפה מול ויוקאס, ואז הוחלף, כתפיו שמוטות, הלב יצא אליו, אל האיש שנראה עם הזקן הצרפתי, המכנסיים המשוכות כלפיי מעלה והלבנבנות הבוהקת של עורו, כמו סאטירה על שחקן כדורסל משנות השבעים.

5. אבל מכבי יכולה גם לרגש. לא מהכדורסל, אל תגזימו, גם לא משירת ההימנון המיותרת של האוהדים לפני המשחק, בו אני מסרב לעמוד ומרגיש כמו קולין קפרניק מנתניה. אלא ממה שקורה מסביב, בהפסקות המשחק, בין הרבעים, בכבוד שהיא עושה. ילדי וראייטי לפני תחילת המשחק, תרומה של אוהד ותיק לבחור צעיר שחולה בסרטן, איזכור של אוהד ותיק שנפטר ממחלת הסרטן. זה מכניס פרופורציה, מגבש קהילה, נותן תחושה, לאלה שצריכים אותה, שהם לא לבד אלא חלק ממשהו גדול מהם. זה עושה טוב לאנשים.

אבל נדמה שהמרגש מכולם, שאיחד את האולם כולו בסבב מחיאות כפיים ארוך ומרגש, היה הכבוד שעשו לזכרו של חייל גולני, אוהד הקבוצה, שנהרג לאחרונה בתאונת דרכים. שילה סימן טוב, שאיבריו נתרמו לשישה אנשים. הפרצוף הצעיר לנצח שלו צוייר על דגל פריסה על ידי האוהדים והזכיר לכולם כמה אנחנו שבריריים וזמניים. ולך תחזור לשחק כדורסל אחרי זה.

חיים של כדורגלן
כשלא משחקים על כלום

17 Comments

מאשקה 23 במרץ 2018

רק סעיף 5 !!! בכבוד !!!.
כל זמן שאותה הנהלה שם גם שהיא יושבת בשורה הראשונה או השנייה באולם, לא הולכת בכבוד הביתה, תמשיך מסכת רכבת השחקנים כל ענה מחדש, כי יש אולי מי שבהנהלה גוזר אולי קופונים על חילוף שחקנים.
א.ק.ג לניב רסקין

יואב 23 במרץ 2018

רק לידיעתך- אפשר לנהל רע קבוצת כדורסל גם בלי קופונים והאשמות חסרות בסיס.
היא אולי תלך הביתה כשישלמו לה. העסק הזה עולה ושווה כסף. זאת לא הנהלה של מועצת פועלים כלשהי.
אגב, שום חילוף שחקנים לא היה ומכבי היא אולי היחידה בליגה וביורוליג שלא ביצעה שום חילוף שחקנים ומואשמת בכלל בקמצנות. בדיוק ההפך ממה שרמזת.
שבת שלום.

עידו 23 במרץ 2018

הכי מרגיז זה שכולם ידעו שג'יימס יקח את הכדור האחרון ויקלע אותו, בדיוק כמו רייס בחולון.

מה שחסר למכבי בשביל להצליח השנה זה שחקן מהסוג הזה.

זינק 23 במרץ 2018

אני לא בטוח שהתכוונו שבולדן יישאר עם ג׳יימס. לפחות במגרש זה היה מראה כאילו קיין מסמן לו להחליף שוב וג׳ונה כמו ג׳ונה כל העונה – קצת מעופף ולא מחובר.
אם אכן בחרו בו זו בחירה נוראית, כי במשך כל העונה היה לו מאוד קשה בשמירה על גארדים שסובבו אותו.

היה רגע אחד אתמול שאולי הגדיר את העונה כולה, קיין ירד לנוח וכל הקהל עמד להריע כי אתמול היו הרבה חלקים שזה היה נראה קיין נגד העולם. ואם במשחק סופר מכריע קיין זה מה שיש לנו לתת אז באמת אין לנו מה לחפש בטופ שמונה.

איציק 23 במרץ 2018

נתחיל מזה שלמכבי לא מגיע טופ 8 גם אם הייתה גונבת את המשחק.
מה שכתבת על חילוף/לא חילוף נכון אך לא רלוונטי. למה, כי בולדן שיחק רך, וזה לא קשור למהירות שלו, עבודת רגלים, מוטת ידיים. תסתכלו במהלך האחרון כשג'ימס הכנס את הכתף כדי ליצור הפרדה, זו לא הייתה כניסה חזקה, רק תנועה קלה (ולא נגיד שג'ימס זה איזה בארקלי או לברון ובולדן זה סוג של הורנסק או שימחון) ובולדן הוזז כעלה נידף. בכול פוזשן ובטח בפוזשן האחרון, היה צפוי לראות יותר קשיחות ולא לוותר על המיקום. גם אם הוביל את ג'ימס ימינה במקום שמאלה, זו עדיין לא סיבה להתקפל מהזזת כתף של שחקן בגודל פיזי סטנדרטי, 12 ס"מ נמוך ממך, רזה ממך, ולא יותר פיזי.
לגבי פוזשן התקפה אחרון, לא הייתה שום סיבה שיבצעו אותו טוב. מכבי כל העונה לא מצליח להוציא חוץ כמו שצריך ומתקשה באופן מביש. לא מצליחים לבצע חסימה לשחרור שחקן, לתפוס עמדה, לבצע פייק, כלום. המוסר גם נראה כאחד שמפחד למסור. אז למה שיצליחו דווקא ברגע האמת. אם הכדור היה נכנס, זו הייתה גנבה מארץ הגנבות. רוצים לנצח מתרגיל חוץ בפוזשן האחרון, תלמדו תחילה להוציא כדור חוץ בשטף הרגיל של המשחק.

אלון3131 23 במרץ 2018

מכבי השנה שווה בדיוק איפה שהיא נמצאת. טופ 10 ביורלויג שזה גם הישג משופר ומכובד אחרי עונה שעברה.
בסוף ההבדל של מכבי בסיבוב הראשון והשני זה פייר ג'קסון. השחקן שבסיבוב הראשון היה כוכב יורוליג שבא משום מקום נעלם לחלוטין בזמן שכל שאר הסגל נשאר פחות או יותר אותו דבר.

עם ג'קסון של הסיבוב הראשון מכבי מסיימת עם עוד 2 ניצחונות לפחות ועולה לטופ 8.

שי 23 במרץ 2018

ת׳כלס, מכבי נשארה בדיוק אותה מכבי מתחילת היורוליג – חיה על אינסטינקטים, מוטיבציה ואתלטיות.
הבעיה העיקרית שרק היריבות השתפרו טקטית ככל שהתקדמה העונה.
הבעיה השניה היא שאלמנט המוטיבציה נפגע אנושות בגלל הזובור שספאחיה עשה בשני הרכזים שלו.

זינק 23 במרץ 2018

אני לא מסכים.
מכבי של עשרת המשחקים הראשונים, שיחקה הגנה טובה יותר והרבה יותר דומה לאתמול מאשר האלק הגנה של הסיבוב השני.
אני דווקא חושב שהם הלכו אחורה.

49ers 23 במרץ 2018

אני חושש שכל ניתוחי הבדיעבד מיותרים… גם אם מכבי מנצחת, היא עדיין צריכה לנצח (או להפסיד בפחות משש בקונסטלציה מסויימת) בויטוריה ובולנסיה. בחייאת ראבאק, אתם רואים את זה קורה?
מעבר לכך, אני לא מצליח להבין מאמנים שסומכים על ההגנה שלהם בשניות האחרונות… מעדיף לנסות ללחוץ ולחטוף כדור, גם במחיר של עבירה, כדי להחזיר את הכדור אליך עם מספיק זמן על השעון כדי לנסות לייצר מצב עם זמן על השעון ועם אפשרות, אולי, לתקן את המצב עם ריבאונד התקפה. המראה הזה שבו שחקן עומד ומכדרר ומגלח שניות מהשעון, ואז מתחיל להתקיף, מעורר בי חלחלה. עזוב עבירה, תלחץ כדי לגרום לו לעשות דברים מהר ובלחץ.. אולי ייצא מזה משהו טוב. אבל לאורך כל העונה (ואני מתבסס על הזכרון שלי ועל אהרלה וייסברג בוואלה) מכבי משאירה את גורלה בידי אחרים.
בכל מקרה, זאת הקבוצה, אלו היכולות.. מיקום ריאלי בחלק התחתון אמצעי של היורוליג.

יעקב 23 במרץ 2018

מי לדעתך מבין הזרים כדאי להחתים לעונה הבאה?
קיין ?רול?

איציק 23 במרץ 2018

וויצ'יץ'

משה 23 במרץ 2018

קיין ורול הם שחקנים לנהריה, לא ליורוליג. העובדה שמדי פעם הם סוחבים אותה (קיין היה מצויין אתמול) מצביע כמה הסגל הזה בינוני.

אלון3131 24 במרץ 2018

נהריה זה מוגזם. אני חושב שהם יכולים להיות רול פליירס בקבוצת טופ 5-10 יורוליג שנותנים 15-20 דקות איכותיות. ברגע שהם הופכים לעוגנים היציבים של מכבי שמשחקים 30 דקות פלוס זה עושה להם עוול.

משה 24 במרץ 2018

קיין כל כך מוגבל התקפית ורול חור הגנתי, אני חושב שזה גדול עליהם.

אלון3131 24 במרץ 2018

שמע. עובדתית שגקסון קול ותומאס (ולפעמים גולדן) סיפקו את הסחורה כשחקני חמישייה ביורליג קיין וגם רול נתנו אחלה תפוקה לידם ומכבי הגיעה לתוצאות.

אלון3131 24 במרץ 2018

סהכ יש מה להתבסס עליו. הייתי משאיר את טיוס כאחד משני סנטרים. ואת קול קיין וג'ונדי כשחקני אנרגיה מהספסל. אולי את דשון תומאס בהנחה שמביאים שחקנים יוצרים לידו.
כל השאר לא מתאימים כשחקני יורוליג מובילים.

אלכס 23 במרץ 2018

אני לא מגיב הרבה, אבל דבר ראשון – תודה. תוכן עם ניתוח כלשהו מעבר לקלישאות לא מצוי מספיק, ואני נהנה לקרוא ולהחכים כל פעם.

שאלה: מרגע שמייק ג׳יימס הלך ימינה, האם יש מה לעשות? בולדן לא יכול לעצור \ להתרחק כדי לתת לטיוס לעזור מבלי לתת זריקה לג'יימס ולפנות מישהו. טיוס יכול להשאר על האיש שלו ולקוות שבולדן יספיק לעשות משהו תוך כדי מרדף?

Comments closed