עוד כמה הערות על העתודה

בחלוקת הקרדיטים נשכחו כמה דמויות מרכזיות

ההצלחה האדירה של נבחרת העתודה יצרה מחוץ למשרדי איגוד הכדורסל תור וירטואלי של חלוקת קרדיטים, שם עמדו אנשי מקצוע, מאמני יכולות אישיות, מורות לתושב״ע של השחקנים או סתם כאלה שפעם עלו עם גיל בני במעלית, והתחפשו לאבות הרוחניים, הביולוגיים, המאמצים, החורגים והפונדקאיים (סתם, זה עדיין לא חוקי) של השחקנים.

כולם רצו לקחת ביס קטן מההצלחה ולעשות סיבוב על מדליית הזהב כדי שמשהו ידבק גם בהם, ואולי מישהו יגיד, ״כן, התינוק הזה ,אלוף אירופה הטרי, קצת דומה לך״. בדיווחים החדשותיים היה ניתן להבחין ביו״ר ארגון השחקנים, שניסה להשכיח את תוצאות המשא ומתן העלובים מהקיץ האומלל שעברו השחקנים, מחלק להם פרחים. גם אם היה נותן להם עוגה בצורת שאלטר או פורטרט שמן על קאנבס של אבי ניסנקורן חותם על תוספת השכר החדשה של חברת החשמל הם לא היו מתקשים להבין שמדובר בעוד פוליטרוק של הסתדרות כוחנית שמנסה לרכב על פרויקט שאין לו ננו מיליגרם של אחוזי הצלחה בו.

אבל נדמה שהאבות האמיתיים של ההצלחה הזו קצת נשכחו – המאמנים של השחקנים באגודות שלהם.

כשנבחרת לאומית צעירה לא עומדת במטרותיה או חוזרת מטורניר עם מיקום נמוך או ירידת דרג, ההיסטריה במגזר הכדורסל חוגגת והטענה האוטומטית של אנשי האיגוד והנבחרת היא שזו רמת השחקנים שהם קיבלו מהאגודות, ו״לא הופכים להיות שחקנים בנבחרת אלא בעבודה היומיומית באגודות״.
הם צודקים. אבל אם כך הדבר, זה עובד גם במקרה ההפוך, בו הנבחרת מצליחה. אריאל בית הלחמי השתמש בכלים שניתנו לו בצורה אופטימלית. פיני גרשון עשה עבודת קודש בשמירה של דני אבדיה (ואחרים) כישראלי, למרות שיכול היה לשחק עבור סרביה. אבל את היכולות השחקנים הללו בנו ונבנו באגודות שלהם.

יכול להיות ששחקן שהיה חסר ביטחון באגודה שלו, או שסיים עונה פחות מוצלחת, נהנה מהסיטואציה הספציפית בנבחרת, קיבל בנבחרת ויחזיר בעונה הקרובה. אולי. אבל מייקל בריסקר וגיל בני נעשו שחקנים ברעננה וקיבלו ביטחון מהדקות שקיבלו כשנזרקו למים בגיל צעיר על ידי מאמנם ברק פלג (וממאמני הנוער והנערים שלהם). דני אבדיה ויובל זוסמן קיבלו אינספור שעות פרטניות מוליקו פרוביץ׳ והתבשלו אצל אורן אהרוני בנוער של מכבי ת״א ובבוגרים של רעננה בהתאמה. גם נבן ספאחיה שותף. כן, כן, שותף. למי שזוכר, יובל זוסמן קיבל קרדיט גדול בתחילת העונה. עלה בחמישייה וקיבל דקות, פעם יותר, פעם פחות. אבל מה לעשות, התפוקה לא הייתה משהו, הקבוצה הפסידה והמאמן החליט שהקרדיט יקוזז. כל הגיבורים שמצקצקים שצריך לתת לשחקנים צעירים גם בתקופות קשות צריכים לדמיין את עצמם בנעליו של מאמן מכבי ת״א. מהכורסה הרבה יותר קל לעשות חילופים.

ומי שזועק ״אבל מה עם האקדמיה שהאיגוד הקים, הם בטח אחראים!״ – ראוי שיזכור שהיא נסגרה בגלל חוסר היכולת שלה להוות תחרות לאגודות ורק מיכאל מושקוביץ׳ סיים שם מסלול מלא.

ועכשיו דני אבדיה הצטרף לנבחרת הנוער וינסה לעזור לה לעלות לדרג א׳. מעבר לאתגר המנטלי של אבדיה להתאושש מהזכייה בזהב ומהבחירה לחמישיית הטורניר, ומעבר לעובדה שאין ספק שחשוב שנעלה דרג כדי שנתחרה מול העילית האירופאית, נדמה ששכחנו את מקרה אלון שטיין, שנשחק עד דק בגלל שימוש יתר בגילאים הצעירים, כשכולם רצו חתיכה מהכישרון שלו.

נדמה שעדיף שאבדיה ינוח אחרי אליפות מתישה כדי להתכונן לעונה הבאה. וכן, בסדר, הוא בחור צעיר ועדיף שישחק כדורסל מאשר שיטחן שעות מול פורטנייט. אבל הגוף בטווח הרחוק לא ישקר.

גם אם הנבחרת הזו לא מסוגלת לעלות בלעדיו (3 קבוצות עולות לדרג א׳) מול נבחרות שיש להם יותר סיכויי הצלחה באירוויזיון מאשר בכדורסל, הכדורסל הישראלי כולו ואבדיה עצמו ירוויחו יותר לטווח הרחוק.

יוונים יודעים לכתוב גם קומדיות
בעל הפונדק

30 Comments

ניר 26 ביולי 2018

השאלה היא אם באמת עשו משהו מערכתי או אישי מיוחד עם השנתון הזה, לאורך השנים היתה מחזוריות של שנתונים יותר טובים ופחות טובים.
האם במקרה במחזור הזה יש יותר כשרון או לחילופין 2-3 שחקנים מצויינים או שבאמת משהו נעשה אחרת?
לגבי השחיקה של אבדיה, כיוון שאביו היה שחקן מקצועי אני מקווה שהוא יודע איך לכוון אותו ולא נותן לכל מיני עסקנים להתוות עבורו את הדרך, נראה לי שהשיקולים שונים מאצל שטיין.

פיני 26 ביולי 2018

העיסוק המתמשך ב"הצלחה המדהימה" של נבחרת העתודה מתחיל להיות פאתטי

תומרג 26 ביולי 2018

בעיני זוסמן הוא דוגמא חלקית בלבד לשחקן שקיבל דקות. לא בגלל שהוא לא קיבל דקות אלא כי קיבל אותן כשחקן משלים במקרה הטוב.
אני מכיר את הטענות על הצורך לשחק נגד הטובים ביותר כדי להתפתח, בכל זאת אני חושב שמעשרים דקות שבמסגרתן משחקים תרגילים שנבנו עבורך ויש לך תפקיד משמעותי בשני צידי המגרש, מרוויחים יותר, גם אם הם בליגה השנייה, מאשר מעשרים דקות יורוליג שבהן אתה מתמקם בפינה כדי לא להפריע לפיקנרול (ואולי מקבל שלשה פה ושם).

קרמר 26 ביולי 2018

זה נכון אבל אי אפשר לשעבד סיסטם של קבוצה עבור שחקן מהסוג שלו. כלומר אפשר אבל זה לא מה שקבוצות שרוצות לנצח עושות אלא אם מדובר בדונצ׳יץ׳. ודונצ׳יץ׳ הוא לא. הוא צריך לחצוב ולמצוא את הדרך להשפיע.

תומרג 26 ביולי 2018

ברור לגמרי, אני לא חושב שיש טעם לדרוש או לצפות מקבוצה שתקדם צעירים, זה לא תפקידה.
הטענה שלי היא שדקות משחק הן לא חזות הכל.

גל ד 26 ביולי 2018

בהתחשב בכך שהתקרה שלו בכל מסגרת מקצועית רצינית היא להיות שחקן ששומר ועומד בפינה, אין שום סיבה שהוא לא יכין את עצמו לתפקיד הזה כל פעם במסגרת המקצועית הבכירה אליה הוא יכול להגיע.

Ayalon 26 ביולי 2018

לא דונצ'יץ', זה ברור. לדעתי הוא צריך לשאוף להיות בורשטיין.

אדם 26 ביולי 2018

נראה לי שדון שמעון הכי שמח מהצלחת העתודה כי עכשיו יש לו קצת גב לשלשל על כולם שוב עם הרעיון המזוויע של ליגת עתודה, כי ברור שלכל הקבוצות יש מלא תקציב בשביל זה.

קרמר 26 ביולי 2018

מעבר לתקציב, כדי שיהיו מספיק שחקנים לדבר כזה צריך לעשות דראפט בספורטק.

7even 26 ביולי 2018

למה שאבדיה שלא ישחק בנבחרת הנוער?
הרי השבוע הוא קיבל החלטה שאומרת שהשנה הוא לא ישחק בכלל, אם לא מחשיבים אימוני קליעות.
רוצה קצת פרקט הבנאדם לפני שמתחילה עונת חלוקת המים והמגבות לזרים.

יואב 26 ביולי 2018

אבדיה ואביו, יודעים היטב מה הם עושים. אל תזלזל בקבלת ההחלטות שלהם.

7even 26 ביולי 2018

נתראה במשחקים הצמודים.

יואב 26 ביולי 2018

זופר ובנו שקלו לא מעט אופציות ודרכים לפני שהחליטו ללכת בדרך שהחליטו, עם סימון יעדים ברור, שגם מכבי מודעת לו. אין כאן מערכת יחסים חד צדדית כי אם רצון הדדי, כנה ואמיתי לתת לדני את כל מה שהוא צריך כדי לממש את הפוטינציאל האדיר שלו. אני מכבד את הבחירה שלהם, היט היתה מושכלת והתבססה על מידע שלא זמין לי או לך. אם יש לך ציפיות שילד בן 17 יציל את מכבי במשחקים צמודים, אני חושש שאתה קצת הוזה.

7even 26 ביולי 2018

תראה. אני לא אוהד מכבי, זה די ברור. אני גם לא שונא אותה. זה ספורט, אז לשנוא זה מיותר.
אחרי שהבהרנו את זה אני באמת מאחל לאבדיה (וכל צעיר ישראלי) שיצליח ויגיע להצלחות כבירות.

מה לעשות, שההיסטוריה הוכיחה שהמועדון הזה הוא בית קברות לשחקנים ישראלים וכתוצאה מכך לכדורסל הישראלי.
כן, יש איזה שלושה שכן הצליחו שם בצורה כלשהי, אבל לא כאלו שעברו לשם לפרוח שם.
על כל 40 יש אולי 1. אם אבדיה חושב שהוא ב-1 מ40 הזה, אז סבבה (אז כנראה שזוסמן הוא זה שיסבול).

מבדיקה קצרה בין חברים אוהדי מכבי (ויש לי כאלו לא מעט) ההעדפה הברורה שלהם היא זרים ועוד זרים ועוד זרים, רק תביא נצחונות.

יואב 26 ביולי 2018

אני חושב שמכבי עשתה נהדר לחלק גדול של מי שהיה שווה את זה. אין מאה אחוז בכלום.
דני אבדיה מסומן מגיל חובה בערך. ויש לו אבא שגם היה כדורסלן טוב כך שהוא בטח תורם לו מנסיונו. יש במכבי מעטפת מקצועית(כולל מאמנים אישיים) שכנראה טובה לו. אני מתאר לעצמי שהתיכנון לגביו זה דראפט בעוד מספר שנים מועט ומכבי עצמה לא תספיק להנות ממנו(אולי להרוויח כסף, לא בטוח לגביי זה).
זוסמן זה סיפור אחר. אחלה ילד שצריך דקות. שיחק השנה 14 בממוצע (זה לא מעט) אבל צריך יותר. הוא מאד רוצה השאלה לעונה והייתי זורם איתו על זה לגמרי. נתן ראיון מאד מכובד ומכבד ומאד בוגר וריאליסטי.
אני כאוהד מכבי, נותן לו 30 דקות בכל משחק כי כדאי להשקיע בו וכל הליגה הזאת מורכבת ממשחקי אימון שלא נגמרים. עד הפליאוף. אבל אם הוא מתעקש, לגמרי זורם איתו.

7even 26 ביולי 2018

מסכים לגבי המשפט האחרון.
הליגה הרגילה לא מעניינת כלב. נמרחת ונמרחת…מתחילה לפני ה NBA ונגמרת אחריה.
ואנחנו מדברים רק על העונה הרגילה כן ?
מה הבעייה ששניהם ישחקן כל משחק 30 דקות?

מה מכבי ת"א לא מועמדת מס' 1 לאליפות גם אם היא מסיימת מקום חמישי בליגה (והיא לא תסיים חמישית, אבל נגיד)?

קרמר 26 ביולי 2018

ולמתאזרחים.

ברלה 26 ביולי 2018

אז עכשיו אחרי שהקרדיטים חולקו גם לאגודות, האם בתור אחד שמכיר את הדברים מקרוב אתה חושב שהתרחש איזה שינוי אמיתי או שזאת פשוט הצטברות של נסיבות ודור קצת יותר מוכשר?

קרמר 26 ביולי 2018

זו לא הצטברות של נסיבות אלא תזוזה אמיתית בגישה ובמודעות, יחד עם דור ספציפי יותר מוכשר (דור = 2 שחקנים מעל הרמה). מוסר העבודה של שחקנים, מודעות לחיזוק אלמנטים גופניים וטכניים, אינספור מאמנים ומחנות (חלקם שרלטנים) שמאפשרים עוד שעות מגרש, והדחיפה של אגודות מובילות (התל אביביות, גלבוע, עמק יזרעאל, כפ״ס, נתניה, מכבי חיפה, רעננה, ראשל״צ) נותן אפשרויות יותר גדולות עבור שחקנים צעירים לממש פוטנציאל. זה לא אומר הצפה של ישראלים בליגת העל אבל זה כן אומר שילדים מוכשרים לא יתפספסו עד סיום גיל נוער. מה שקורה אחר כך זה כבר עניין רגולטורי. אם אתה מתכוון לשינוי ברמת יותר דקות לישראלים אז מובן שברמת קבוצות ליגת העל, עד שלא יהיה שינוי במספר הזרים קשה לראות את השינוי המיוחל הזה קורה. אבל זה מחלחל וכל קמפיין כזה מוסיף עוד מודעות ועוד לחץ על בעלי קבוצות.

ברלה 26 ביולי 2018

תודה רבה, האמת שהתשובה שלך ענתה לשאלה שלי – הגילאים הצעירים. ברמת ליגת העל זה ברור שלא קורה שום דבר חדש כרגע. אבל מעניין מה שאתה אומר על מוסר העבודה והמודעות של השחקנים. יכול להיות שכל הפוסטים של שחקני אנ.בי.איי שעובדים בפגרה עם מאמן אישי, וכל הבלוגים שמריירים על מוסר העבודה של הסופרסטארים (ג'יימס משקיע מיליון דולר בגוף שלו, רונלדו שומר על גוף של בן 19 וכו') גורמים לשחקנים צעירים להבין כבר מגיל צעיר שהם צריכים להשקיע הרבה מעבר למה שהם מקבלים מהאגודה.

קרמר 26 ביולי 2018

בהחלט יכול להיות שזה הוסיף. הקמת האקדמיה של איגוד הכדורסל חייבה את האגודות לתת תחרות בכל האספקטים, גם הגופני. מאמני יכולות אישיות (דייויד ת'ורפ למשל) ומחנות כדורסל (אימפקט של ג'ו אבו נאסר) הפכו לסוג של גורואים והכניסו סטנדרט עבודה אחר.

צביקה פחחות 7 בספטמבר 2018

מתי זה מגיע לכדורגל?

Amir A 26 ביולי 2018

הרבה פעמים כבר קראתי איך עמיר פלג חותך את פיני גרשון לגזרים על החלטורות שהוא עושה, על העובדה שהוא לא משקיע עבודה רצינית ואמיתית בכל הכובעים שהוא חובש, וכדומה. וכאן פתאום כותבים שפיני גרשון גאון והמוח החריף שמאחורי הצלחת העתודה. מישהו יכול לעשות לי סדר בסיפור הזה של גרשון?

אורן השני 26 ביולי 2018

זה לא ממש עונה על שאלת הקרדיט

7even 26 ביולי 2018

גרשון מתנהל ומתנסח בהמון מקרים (גם בתכנית הרדיו היומית. אתה מארה"ב אז לא נתקל בה באוזניך) בצורה וולגרית חסרת היגיון, אבל את מח הכדורסל שלו אי אפשר לקחת ממנו.
יש גם בזה גם המון אפקט של מזל.
סתם דוגמא – אם לא השלשה המקרית ההיא של דרק שארפ שנתנה למכבי 2 אליפויות אירופה ברצף, יכול להיות שהוא לא היה מה שהוא היום (מבחינת תדמית כדורסל).

תחשוב על ג'רי ג'ונס כזה, אבל שיודע גם לאמן.

משה 27 ביולי 2018

עמיר פלג הוא לא דוגמא לכלום, עיתונאי קטן ועלוב שעסוק בחשבונות אישיים וקטנוניים. הוא לא שווה את זמן הקריאה שלך.
פיני הוא טיפוס וולגרי ושחצן שעם השנים השניא את עצמו על רבים. עם זאת הוא מוח כדורסל מבריק שרשומות עליו הרבה הצלחות בכדורסל שלנו. יש לו חלק בהתקדמות של הנבחרות וכמו שצריך לחתוך אותו על כשלונות מגיע לו גם קרדיט עכשיו.

יותם 27 ביולי 2018

ההישג היחידי של מאמני נוער באגודות ונבחרות הוא מה השחקנים שלהן יעשו בבוגרים. לא נראה לי שבצרפת מישהו נותן דין וחשבון על ההפסד הנורא בחצי הגמר, הם פשוט עסוקים בלשלוח שחקנים לדראפט.

הפשיסט המדליק של דה באזר 31 ביולי 2018

בפוסט הקודם שלו שהיה אך ורק האשמות שקריות קרמר החליט למחוק תגובה בגלל שהיא האשמה שקרית כלפיו. שהזכרתי לו שהוא צבוע הוא מחק את השרשור.
קרמר, הוכחת שאתה לא רק צבוע, אלא באמת הפשיסט המשתיק שידענו שאתה.

קרמר 3 באוגוסט 2018

אתה טועה ושוב משקר. לא מחקתי את השירשור.

Comments closed